Ile warte są słowa polityka PO? Czy Sekuła zaakceptuje koalicję z separatystycznym RAŚ o którym mówił, że "szkodzi Śląskowi"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. PAP/EPA
Fot. PAP/EPA

Mirosław Sekuła - obecny wiceminister finansów, a w przeszłości szef Najwyższej Izby Kontroli - jest kandydatem Platformy Obywatelskiej na nowego marszałka woj. śląskiego. Ma zastąpić Adama Matusiewicza, który złożył rezygnację w związku z chaosem w Kolejach Śląskich.

Sekułę na marszałka województwa rekomendował w czwartek zarząd śląskiej PO. Poinformował o tym dziennikarzy szef śląskiej Platformy Tomasz Tomczykiewicz. Decyzja zapadła jednogłośnie. W skład 21-osobowego zarządu regionalnego PO wchodzą m.in. ministrowie, parlamentarzyści i samorządowcy z Platformy; także ustępujący marszałek.

Tomczykiewicz nie potwierdził pojawiających się wcześniej informacji, że zmianom personalnym w samorządzie wojewódzkim może towarzyszyć zmiana układu koalicyjnego w sejmiku, w którym razem z PO rządzą Ruch Autonomii Śląska i PSL.

Na możliwość zmiany koalicjanta - z RAŚ na SLD - w nieoficjalnych rozmowach po dymisji Matusiewicza wskazywali przedstawiciele władz śląskiej PO. PO ma w sejmiku 22 mandaty, RAŚ 4, PSL 2. SLD ma 10 radnych, PiS 9 (jeden z tych mandatów jest obecnie wygaszony), a Solidarna Polska 1.

My jesteśmy w swych decyzjach trwali, koalicji nie zmieniamy. Rekomendacja i zmiany dotyczą tylko stanowiska marszałka województwa. To, kto jest marszałkiem jest autonomiczną decyzją Platformy Obywatelskiej. Oczywiście poinformujemy naszych koalicjantów, kto tym marszałkiem zostanie

- oświadczył szef śląskiej PO.

Separatystyczny RAŚ od kilku lat współrządzi Śląskiem. Jego liderzy i działacze promują wszystko co zbliża Śląsk do Niemiec, zwalczają zaś polskość tego regionu.

CZYTAJ : Kolejna obrażająca Polaków, fałszująca historię akcja separatystów z RAŚ. "Polskie obozy koncentracyjne"

Forsowany przez separatystów kształt nowego Muzeum Śląskiego promuje, według wielu obserwatorów, wizję historii Śląska na kontrze do polskości. Lider RAŚ, Jerzy Gorzelik, wielokrotnie z Polski szydził. Mimo kolejnych ekscesów, a także wezwań sympatyków separatystów by "wreszcie polała się polska krew", Platforma kontynuowała koalicję z tym ugrupowaniem.

Czy teraz będzie tak samo? Przypomnijmy co Mirosław Sekuła mówił w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" o RAŚ:

„Dziennik Zachodni”: - Kazimierz Kutz stwierdził, że Platforma nic dobrego dla Śląska nie zrobiła. Pan Kazimierz jest już w takim wieku, że nie musi kłamać.

Mirosław Sekuła: - Ja bym raczej powiedział, że przez te cztery lata to pan Kutz nic nie zrobił dla Śląska. Zajmował się głównie konfliktowaniem środowisk śląskich.

DZ: - Platformie nie zaszkodzi koalicja z RAŚ w wojewódzkim samorządzie?

MS: - Nie wiem. Akceptuję tę koalicję jako smutną konieczność, ale bardzo mi się nie podoba działalność Ruchu. RAŚ szkodzi Śląskowi. Patrzę na to przez pryzmat inwestycji i pieniędzy, które ten nasz region mógłby mieć. Wskutek poczynań RAŚ-u Jerzego Gorzelika, ocena Śląska, jako miejsca do inwestowania jest zaniżona. Firmy dokonujące u nas analizy ryzyka, biorą pod uwagę dążenie RAŚ-u do autonomii i dostajemy za to ujemne punkty.

DZ: - Poważny inwestor, który podejmuje decyzje pod wpływem tego, co usłyszał w tramwaju lub przeczytał na forum internetowym nie może być poważny.

MS: - Są ludzie, którzy obawiają się inwestować na Śląsku, bo nie wiedzą, co tu się będzie działo za 20 lat. Dałoby się nawet wyliczyć, ile inwestycji straciliśmy przez działania Jerzego Gorzelika. To są miliardy złotych.

Przekonamy się teraz ile jest warte słowo polityka PO...

 

Dotychczasowy marszałek województwa Adam Matusiewicz podał się do dymisji w związku z chaosem na kolei po przejęciu całości przewozów w regionie przez samorządową spółkę Koleje Śląskie. Tydzień temu jego rezygnację przyjęli radni woj. śląskiego. Dotychczasowy marszałek będzie pełnił swe obowiązki do czasu wyboru nowego zarządu.

Dymisja marszałka oznacza odwołanie całego zarządu województwa. Przepisy pozwalają, by ustępujący zarząd pracował jeszcze przez maksymalnie trzy miesiące, jednak nowy zarząd ma zostać powołany w styczniu.

Choć najbliższa sesja sejmiku ma się odbyć 21 stycznia, niewykluczone, że zostanie zwołana sesja nadzwyczajna tak, aby przyspieszyć zmiany w zarządzie województwa - powiedział Tomczykiewicz.
Wcześniej kandydaturę Sekuły ma zaakceptować rada regionalna PO, która ma się zebrać 2 stycznia.

Sekuła był posłem PO poprzedniej kadencji. W wyborach w 2011 r. nie startował. W latach 1997-2001 był posłem AWS, m.in. szefował komisji finansów publicznych. W 2001 r. został prezesem Najwyższej Izby Kontroli, sprawował tą funkcję przez 6-letnią kadencję.

W poprzedniej kadencji w Sejmie Sekuła był przewodniczącym tzw. hazardowej komisji śledczej. Komisja została powołana do zbadania przebiegu procesu legislacyjnego ustaw nowelizujących ustawę z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych i wydanych na ich podstawie przepisów wykonawczych w zakresie dotyczącym gier na automatach o niskich wygranych i wideoloterii oraz do zbadania legalności działania organów administracji rządowej badających ten proces. Zdaniem wielu obserwatorów chwilami przypominała kpinę z dochodzenia do prawdy. Sprawie ukręcono łeb.

Sekuła urodził się w 1955 r. w Strzelcach Opolskich, jest żonaty, ma dwoje dorosłych dzieci. Skończył studia na Politechnice Śląskiej na Wydziale Chemii i Technologii Chemicznej. W latach 1994-1998 był wiceprezydentem Zabrza, w wyborach samorządowych w 2010 r. bez powodzenia startował w wyborach na prezydenta tego miasta.

CZYTAJ TEŻ: O czym media milczą... Walka o granice Polski to dla Gorzelika "wojna domowa". A Polska to "małpa", która "zepsuła zegarek"

gim, inf. własna, PAP

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych