Brazylia buduje i oddaje stadiony na mundial. Na półtora roku przed turniejem, ponad dwa razy taniej niż Stadion Narodowy w Warszawie

Fot. Materiały promocyjne
Fot. Materiały promocyjne

Portugalska firma Martifer ukończyła budowę stadionu na piłkarskie mistrzostwa świata w Brazylii. Będzie to jedna z dwunastu aren organizowanego w 2014 r. mundialu.

Jak poinformował Jorge Martins z dyrekcji spółki Martifer, prace budowlane na stadionie Castelao w Fortalezie, w północno-wschodniej Brazylii, portugalska spółka prowadziła przez ponad 12 miesięcy.

Poza metalową konstrukcją kopuły stadionu, ważącą ponad 2 tys. ton, nasza spółka zainstalowała również na budowanym od podstaw obiekcie 34 tys. m kw. poszycia dachowego. W całości pochodzi ono z brazylijskich zakładów naszej firmy

- ujawnił Jorge Martins.

Estadio do Castelao o pojemności 67 tys. miejsc jest jedną z dwunastu aren sportowych, na których w czerwcu i lipcu 2014 r. rozegrane zostaną w Brazylii mecze piłkarskiego mundialu. Nowy stadion został wybudowany za 193 mln euro. Dla porównania - Stadion Narodowy w Warszawie kosztował ponad 1,7 mld złotych, czyli ponad dwa razy więcej niż ten wybudowany przez Brazylijczyków.

Zdaniem Jorge Martinsa, Brazylia jest obecnie strategicznym rynkiem inwestycyjnym dla firmy Martifer. W jej zakładach produkcyjnych zlokalizowanych w tym południowoamerykańskim kraju wytwarzane jest w ciągu roku 12 tys. ton metalowych konstrukcji. Roczna wartość zamówień spółki szacowana jest tam na 110 mln euro.

Martifer, który działa w sektorze konstrukcji metalowych oraz energii odnawialnych, zatrudnia na całym świecie 3000 pracowników. W Polsce, gdzie grupa posiada około 300 członków załogi, Portugalczycy otworzyli w 2003 r. swój zakład w Gliwicach, na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Polskie przedstawicielstwo Martifera brało udział m.in. w budowie gdańskiego stadionu PGE Arena oraz lotniska w Warszawie.

Przy okazji dyskusji o stadionach w Brazylii, nie sposób nie wrócić do problemu Stadionu Narodowego. Jak czytamy na portalu gazeta.pl, rzeczywistość boleśnie weryfikuje plany i założenia Ministerstwa Sportu. Minister Joanna Mucha przyznała, że według zapowiedzi w 2013 roku stadion miał przynieść 250 tys. zł zysków. Okazuje się jednak, że wynik będzie na minusie - stadion straci 21 mln zł.

lw, PAP, gazeta.pl

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych