Chrześcijaństwo nadal najliczniejszą religią na świecie. Co trzeci człowiek jest chrześcijaninem

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
sxc.hu
sxc.hu

Mimo agresji wobec wyznawców Chrystusa przez przedstawicieli innych religii oraz ze strony świeckiego państwa, chrześcijan jest nadal najwięcej na świecie.

Chrześcijanie są największą grupą religijną na świecie, liczącą 2,2 mld wiernych i stanowiącą 32 proc. światowej populacji. Muzułmanie zajmują drugą pozycję - 1,6 mld wiernych (23 proc.).

Trzecią największą grupę stanowią wyznawcy hinduizmu - 1 mld (15 proc.), następnie buddyści – 500 mln (7 proc.) i żydzi - 14 mln (0,2 proc).

Raport opracowano na podstawie około 2 500 różnego rodzaju zakrojonych na szeroką skalę badań i analiz w ponad 230 krajach świata. Opracowanie pokazuje wielkość grup religijnych i ich rozmieszczenie na świecie w 2010 roku.

Według ośrodka Pew ponad ośmiu na dziesięciu mieszkańców planety (84 proc.) przynależy do jakiejś grupy religijnej. W 2010 r. było to 5,8 mld z 6,9 mld ogólnej liczby mieszkańców.

Inne religie wyznaje ponad 400 milionów ludzi, jak np. Indianie w obu Amerykach, Aborygeni w Australii, czy mniejszości w Chinach. 58 mln ludzi, czyli mniej niż 1 proc. światowej populacji, wyznaje bahaizm, sikhizm, czy taoizm.

Co szósta osoba na świecie, czyli 1,1 mld (16 proc. populacji) ludzi nie określa się co do wyznawania jakieś religii, nawet jeśli wielu z nich przyznaje się do jakieś formy wiary duchowej.

Z raportu wynika, że prawie wszyscy hindusi, buddyści zamieszkują region Azji i Pacyfiku, tak jak trzy czwarte osób, które nie wyznają żadnej religii. W regionie tym mieszka również 62 proc. muzułmanów; największe wspólnoty wyznawców islamu znajdują się w Indonezji, Indiach i Pakistanie.

Najbardziej rozproszeni za to są chrześcijanie. Prawie równa liczba, bo mniej więcej po 24 proc., zamieszkuje Europę, Amerykę Łacińską i Karaiby oraz Afrykę Subsaharyjską. W Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Meksyku są najsilniejsze wspólnoty chrześcijańskie. 44 proc. żydów mieszka w Ameryce Północnej i co czwarty w Izraelu.

W 157 krajach chrześcijanie stanowią większość, a w 49 - muzułmanie. Z kolei siedmiu na dziesięciu buddystów stanowi mniejszość religijną w swych krajach.

Średni wiek muzułmanów i hindusów wynosi odpowiednio 23 i 26 lat, i jest niższy od średniej wieku na świecie, która wynosi 28 lat. Wszystkie inne grupy są starsze - średnia wieku u chrześcijan wynosi 30 lat, a u żydów - 36 lat.

Slaw/ PAP

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych