Instytut Pamięci Narodowej wszczął postępowanie lustracyjne wobec jednego z najważniejszych ludzi w wojsku. Pod lupą IPNowskich śledczych znalazł się jeden z oficerów Sztabu Generalnego WP. To kolejny wysoki rangą oficer, który przez problemy ze swoją przeszłością, może zostać zmuszony do odejścia ze służby.
O sprawie pisze „Gazeta Wyborcza”. Przypomina, że w Szczecinie trwa proces gen. Andrzeja Malinowskiego, który jeszcze w grudniu 2011 r. był zastępcą dowódcy wojsk lądowych. Oskarżenia o kłamstwo lustracyjne usłyszeli m.in. b. szef szkolenia polskiej armii generał dywizji Paweł Lamla, czy szef Pomorskiego Okręgu Wojskowego gen. Zygmunt Duleba i szef obrony przeciwlotniczej 12. Dywizji Zmechanizowanej płk. Ryszarda Kretkowski. Wszyscy, jako młodzi żołnierze, mieli nawiązać współpracę z Wojskową Służbą Wewnętrzną, czyli odpowiednikiem dzisiejszego kontrwywiadu wojskowego.
„GW” zaznacza, że w kolejce na proces lustracyjny czeka kilkunastu następnych dowódców. Jej zdaniem, coś się nagle ruszyło w kwestii procesów lustracyjnych żołnierzy.
O komentarz w tej sprawie portal wPolityce.pl poprosił dr. hab. Sławomira Cenckiewicza, który zajmuje się m.in. historią wojskowych służb specjalnych:
Rozpoczęcie lustracji w wojsku jest możliwe dzięki likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych w 2006 roku. Dopiero po tym procesie zarówno historycy, jak i pion lustracyjny IPN uzyskał szeroki dostęp do archiwów dotyczących wojskowych. Wcześniej one były w większości tajne, bądź wręcz ukryte w zbiorze zastrzeżonym IPN. Decyzję o rozszerzeniu dostępu do wojskowych materiałów podejmował śp. Aleksander Szczygło oraz Antoni Macierewicz. Ówczesny prezes IPN śp. Janusz Kurtyka dbał o to, by procedury dostępu do archiwów były sprawne. Wzmożenie procesów lustracyjnych wynika tylko i wyłącznie właśnie z uzyskania dostępu do akt.
Jest dla mnie zupełnie jasne, że rozpoczęcie lustracji w wojsku pokaże wysoki stopień zagenturyzowania kadry oficerskiej Wojska Polskiego. Bardzo wielu wojskowych w czasach PRL współpracowało z WSW.
KL
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/134665-cenckiewicz-dla-wpolitycepl-lustracja-wojska-mozliwa-dzieki-rozwiazaniu-wsi-bardzo-wielu-wojskowych-wspolpracowalo-z-wsw
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.