Oddział Warszawski Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zwrócił się do zarządu TVP z pytaniem o okoliczności zdjęcia z anteny programów Bronisława Wildsteina i Anity Gargas.
W liście adresowanym do p.o. prezesa TVP, a wysłanym także do wiadomości Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jana Dworaka, przedstawiciele Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zwracają się z pytaniem o okoliczności zdjęcia z anteny programów „Bronisław Wildstein przedstawia" oraz „Misja Specjalna".
Powodem rezygnacji z programów redagowanych przez tych dziennikarzy („Bronisław Wildstein przedstawia" oraz „Misja specjalna") ma być, według przedstawicieli kierowanej przez Pana instytucji - „niezadowalająca" ich oglądalność.
Dbałość o wysoką popularność jest naturalnym dążeniem zarządzających TVP SA. W sytuacji zniszczenia przez polityków instytucji abonamentu za dostęp do misyjnych audycji mediów publicznych jest to oczywiście ważny powód zmian w ramówce TVP. Zwracamy jednak uwagę na fakt, iż programy redaktorów Gargas i Wildsteina należą do tych, których wartość nie może być mierzona tylko oglądalnością. Wiele innych programów nadawanych w porze niskiej oglądalności może mieć podobne wyniki. W publicznej telewizji o wartości programów publicystycznych czy filmów dokumentalnych decyduje przede wszystkim ich jakość i misyjność.
Zdejmowane z anteny mają zaś niewątpliwie charakter krytyczny wobec rządu, co powoduje, że rezygnacja ze współpracy z ich autorami może być odczytywana jako decyzja motywowana politycznie, a nie merytorycznie. - czytamy w liście do p.o. prezesa TVP.
Przedstawiciele Oddziału Warszawskiego SDP pragną także otrzymać zarządu TVP odpowiedzi na następujące pytania:
Czy prawdą jest, że powodem rezygnacji ze współpracy z redaktorami Bronisławem Wildsteinem i Anitą Gargas jest polityczna wymowa redagowanych przez nich programów?
Jak zauważył przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak w liście do prezesa zarządu Polskiego Radia, „po każdej zmianie koniunktury politycznej zmieniają się też obowiązujące praktyczne zasady ocen dziennikarzy i ich pracy". Czy tak jest w Telewizji Polskiej?
Czy podjęto we współpracy z autorami programów próbę poprawy wyników ich oglądalności?
Czy zarząd TVP lub kierownictwo anten podjęło prace nad zasadami produkcji i redagowania programów publicystycznych w zgodzie ze standardami dziennikarskimi, do których odwołują się Państwa przedstawiciele? A jeśli tak, to w jaki sposób komunikowane są te zalecenia zarządu i szefów anten dziennikarzom?
Czy zarząd TVP zamierza wprowadzić system oceny programów lub wykorzystać w tym celu analizy Biura Koordynacji Programowej (BKP) tak, by dziennikarze programów publicystycznych i informacyjnych mogli stawić czoła zewnętrznym i wewnętrznym manipulacjom politycznym?
Podsumowując list, jego sygnatariusz, prezes Oddziału Warszawskiego SDP Grzegorz Cydejko wyraża nadzieję, że działania programowe TVP będą związane z kierowaniem się w ocenie dziennikarzy ich profesjonalizmem i postawą etyczną, do czego zobowiązuje ustawa o KRRiT. To właśnie z treści ustawy wynika, że programy w telewizji publicznej powinny w sposób rzetelny ukazywać całą różnorodność wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą. Ponadto programy telewizji publicznej powinny zgodnie z treścią ustawy sprzyjać swobodnemu kształtowaniu się poglądów obywateli oraz formowaniu się opinii publicznej.
Źródło: Oddział Warszawski Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich
pedro
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/106610-sdp-broni-programow-bronislawa-wildsteina-i-anity-gargas
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.