Trwa 1247. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Czwartek, 24 lipca 2025 r.
19:40. Władze: dwie osoby zabite, 14 rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału Konstantynówki
W wyniku rosyjskiego ostrzału Konstantynówki w obwodzie donieckim zginęły dwie osoby, kolejne 14 zostało rannych - poinformował w czwartek szef regionalnej administracji wojskowej Wadym Fiłaszkin. Rozpoczyna się przymusowa ewakuacja rodzin z dziećmi - dodał.
„W dzisiejszych atakach na Konstantynówkę zginęły dwie osoby, a 14 zostało rannych. Rosjanie zrzucili cztery bomby lotnicze i ostrzelali miasto z artylerii. Zginęły dwie kobiety w wieku 48 i 59 lat, a 14 osób w wieku od 36 do 91 lat zostało rannych” - powiadomił Fiłaszkin w komunikatorze Telegram.
Szef władz regionalnych dodał, że uszkodzonych zostało co najmniej 10 wielopiętrowych budynków, 21 domów prywatnych, budynek administracyjny, dwa sklepy, kawiarnia i dwa samochody. Ponadto jeszcze jedna osoba została ranna w Myrnohradzie, gdzie Rosjanie ponownie zaatakowali cywila dronem FPV.
Fiłaszkin przekazał, że władze rozpoczynają przymusową ewakuację rodzin z dziećmi z miasta Dobropole oraz okolicznych wsi.
Szef władz regionalnych zauważył, że decyzja zapadła w czwartek na posiedzeniu regionalnej komisji ds. bezpieczeństwa technicznego i środowiskowego oraz sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie donieckim. W osiedlach tych mieszka obecnie łącznie 928 dzieci.
19:14. Holandia i 40 państw OBWE wzywa do śledztwa ws. tortur ukraińskich jeńców przez Rosjan
Holandia wraz z 40 innymi państwami Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) wezwała do niezależnego śledztwa w sprawie domniemanych tortur stosowanych przez siły rosyjskie wobec ukraińskich jeńców wojennych - poinformował w czwartek szef holenderskiej dyplomacji Caspar Veldkamp.
W ramach OBWE zdecydowano się na uruchomienie mechanizmu moskiewskiego - przekazał na platformie X Veldkamp. To procedura ustanowiona jeszcze w 1991 roku, jedno z narzędzi organizacji do monitorowania przestrzegania przez państwa członkowskie praw człowieka.
Po formalnej akceptacji wniosku grupy państw OBWE w ramach organizacji powołana zostanie komisja ekspercka z zadaniem ustalenia faktów. Po zakończeniu prac wyda raport oraz rekomendacje.
Veldkamp wyjaśnił, że sięgnięcie po mechanizm moskiewski ma pomóc w „ustaleniu prawdy i pociągnięciu do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne Rosji w Ukrainie”.
Dyplomata nie podał, które kraje dołączyły do Holandii we wniosku. OBWE składa się z 57 państw członkowskich, w większości europejskich. Wśród członków OBWE jest też Rosja.
Wcześniej w marcu 2023 roku 45 państw członkowskich OBWE uruchomiło tzw. mechanizm moskiewski w związku z przymusowymi deportacjami ukraińskich dzieci przez Rosję.
18:35. Ważne zmiany prawne na Ukrainie
Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) oraz Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna (SAP) oświadczyły, że projekt ustawy przedłożony przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przywraca wszelkie ich uprawnienia i niezależność. Zaapelowano do parlamentu o jak najszybsze uchwalenie nowego prawa.
„Projekt ustawy 13533, przedłożony przez prezydenta Ukrainy w trybie pilnym, przywraca wszystkie uprawnienia proceduralne i gwarancje niezależności NABU i SAP. NABU i SAP uczestniczyły w przygotowaniu tekstu i wzywają Radę Najwyższą Ukrainy do jak najszybszego uchwalenia inicjatywy prezydenta” - czytamy w komunikacie opublikowanym przez NABU.
17:30. Dron zaatakował bazę norweskiej organizacji humanitarnej w Mikołajowie
Baza polowa Norwegian People’s Aid – organizacji humanitarnej pomagającej w rozminowywaniu Ukrainy – została zaatakowana w Mikołajowie w nocy z 23 na 24 lipca. Siedziba norweskiej organizacji humanitarnej została uszkodzona podczas nocnego ataku na Mikołajów, kiedy nad obwodem zestrzelono osiem rosyjskich dronów Shahed.
- Nie wiemy jeszcze, czy to rosyjski dron zestrzelony przez Ukrainę, czy też dron rzeczywiście uderzył w bazę polową. Pracujemy nad wyjaśnieniem tej sprawy – powiedział Rune Dale-Andresen, kierownik sekcji Norwegian People’s Aid.
Organizacja zatrudnia około 400 pracowników zajmujących się rozminowywaniem wzdłuż linii granicznych w południowej Ukrainie.
16:40. Ukraina gotowa do otwarcia regionalnego centrum logistycznego w Egipcie
Egipt pozostaje największym partnerem handlowym Ukrainy na Bliskim Wschodzie i w Afryce, a wolumen dwustronnej wymiany handlowej osiągnął niemal poziom sprzed wojny - Ihor Żowkwa podczas rozmowy telefonicznej ze Specjalną Doradczynią Prezydenta Egiptu ds. Bezpieczeństwa Narodowego Faizą Abou El-Nagą.
Kluczowym tematem rozmowy było bezpieczeństwo żywnościowe. Strony omówiły utworzenie ukraińskiego centrum rolno-przemysłowego w Egipcie.
15:53. Liczba rannych w nalocie na Charków wzrosła do 37
Rosyjskie lotnictwo zrzuciło na miasto dwie bomby kierowane.
15:30. Od początku dnia na froncie doszło do 92 potyczek
Z komunikatu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy wynika, że do 25 potyczek doszło w rejonie Pokorwska. Pięć z tych potyczek nadal trwa.
15:01. Alarm rakietowy w całym kraju
Alarm został ogłoszony w związku z poderwania przez Rosję ciężkiego myśliwca MiG-31K, który może przenosić pociski hipersoniczne Kindżał, zdolne razić cele na całej Ukrainie.
13:00. Ponad 30 rannych w wyniku rosyjskiego ataku bombowego na Charków
Co najmniej 33 osoby zostały ranne w czwartek w wyniku rosyjskiego ataku bombowego na Charków na północnym wschodzie Ukrainy - poinformowały władze lokalne. Siły rosyjskie zrzuciły na miasto dwie bomby lotnicze, atak przeprowadzono w pobliżu budynku mieszkalnego i na cywilną firmę - powiadomił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
„Obecnie 33 osoby poszkodowane, wśród nich 10-letnia dziewczynka, 17-letni chłopak i dziewczyna oraz niemowlę – dziewczynka w 28. dniu życia, doznały ostrej reakcji na stres” - napisał w komunikatorze Telegram szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.
Zełenski powiadomił, że w Charkowie trwa udzielanie pomocy rannym po uderzeniach rosyjskich bomb kierowanych. „Na chwilę obecną wiadomo już o dziesiątkach rannych, wśród nich są również dzieci. Rosja zrzuciła dwie bomby lotnicze bezpośrednio na miasto, na ludzi. Jedno uderzenie miało miejsce w pobliżu budynku mieszkalnego, drugie – w przedsiębiorstwo cywilne” - napisał prezydent
12:43. Zełenski i Starmer omówili przyszłą ustawę dotyczącą systemu antykorupcyjnego
Prezydent Ukrainy przeprowadził rozmowę z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem, podczas której poinformował o przygotowywaniu ustawy wzmacniającej praworządność i niezależność systemu antykorupcyjnego oraz o wynikach spotkania ze stroną rosyjską w Stambule.
„Poinformowałem o przygotowywaniu projektu ustawy, która wzmocni system praworządności oraz zagwarantuje niezależność i skuteczność infrastruktury antykorupcyjnej. Keir zaproponował zaangażowanie ekspertów, którzy mogą być przydatni w długoterminowej współpracy. Uzgodniono, że pozostaną w kontakcie w tej sprawie” - przekazał Zełenski.
Ukraiński prezydent poinformował brytyjskiego premiera o środowym spotkaniu z rosyjską delegacją w Stambule, podczas którego udało się uzgodnić kolejną wymianę jeńców. „Delegacja ukraińska po raz kolejny podkreśliła, że należy zawrzeć zawieszenie broni i zaproponowała zorganizowanie spotkania na szczeblu przywódców do końca sierpnia” - zaznaczył.
Zełenski podziękował Wielkiej Brytanii za przywództwo w formacie Ramstein i nowe sankcje wobec Rosji. „Moskwa musi odczuć cenę swojej agresji tak, jak na to zasługuje. Praca ta będzie kontynuowana” - podkreślił.
11:28. Kreml: Trudno wyobrazić sobie spotkanie Putina i Zełenskiego przed końcem sierpnia
W ocenie Kremla trudno jest wyobrazić sobie spotkanie rosyjskiego przywódcy Władimira Putina i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przed końcem sierpnia - przekazała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie agencje prasowe.
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, powiedział agencji RIA Nowosti, że rozmowy o ewentualnym spotkaniu Putina i Zełenskiego będą możliwe dopiero po zakończeniu prac zespołów roboczych. Dodał, że Kijów, mówiąc o spotkaniu przywódców, próbuje „postawić wóz przed koniem” - przekazał portal Lenta.
Agencja Reutera przypomniała, że po krótkiej środowej rundzie rozmów rosyjsko-ukraińskich w Stambule przedstawiciel Kijowa zaproponował, by spotkanie Zełenskiego i Putina odbyło się w sierpniu. Data ta mieściłaby się w wyznaczonym przez prezydenta USA Donalda Trumpa 50-dniowym terminie na osiągnięcie rozejmu w pełnowymiarowej wojnie, trwającej od lutego 2022 r.
11:01. Rosjanie zbombardowali centrum Charkowa
W wyniku ataku ranne zostały co najmniej trzy osoby, w tym 27-letnia kobieta – informują lokalne władze. Dwie bomby lotnicze spadły na rejon szewczenkowski w Charkowie.
10:30. Zełenski: Rosja użyła do ataku 103 dronów i czterech rakiet. 3 osoby zginęły
W wyniku rosyjskiego ostrzału z użyciem 103 dronów szturmowych i czterech rakiet, dokonanego w nocy ze środy na czwartek, zginęły trzy osoby w obwodzie charkowskim; w Czerkasach rannych zostało dziesięć osób, w tym dziewięcioletnie dziecko - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
„(Zastosowano) łącznie 103 drony uderzeniowe, z których większość to Shahedy, oraz cztery rakiety. Każdej nocy Rosja wybiera miasta i gminy, które stają się celami ataków. Niestety, w obwodzie charkowskim zginęły trzy osoby. Składam kondolencje wszystkim bliskim i rodzinom (poszkodowanych). W Czerkasach zostało rannych ponad dziesięć osób, w tym dziewięcioletnie dziecko” - napisał Zełenski w mediach społecznościowych, dołączając zdjęcia ukazujące skutki rosyjskich ostrzałów.
09:33. Atak rakietowy na Czerkasy
Siedem osób rannych w ataku rakietowym na Czerkasy. Uszkodzone zostały budynki mieszkalne, placówki edukacyjne i obiekty ochrony zdrowia. Wśród rannych jest dziewięć osób.
09:30. Reuters: nikt nie przeżył katastrofy samolotu An-24 w obwodzie amurskim
Nikt nie przeżył katastrofy samolotu pasażerskiego An-24, który rozbił się w obwodzie amurskim na Dalekim Wschodzie Rosji - poinformowała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media. Na pokładzie było około 50 osób. Wcześniej z maszyną utracono łączność, gdy podchodziła za drugim razem do lądowania.
Rosyjskie media podały, że przyczyną katastrofy mógł być błąd załogi w warunkach ograniczonej widoczności. Służby ratunkowe przekazały, że na miejscu wypadku znaleziono płonące szczątki samolotu.
Wcześniej lokalny portal News-Amur podał, że nie można nawiązać łączności z samolotem An-24 linii lotniczych Angara, który wykonywał lot na trasie Chabarowsk-Błagowieszczeńsk-Tynda. Zdaniem portalu maszyna z 46 osobami na pokładzie znajdowała się w bliskiej odległości od miasta Tynda.
09:10. Wielopiętrowy blok zniszczony w nocnym ataku na Odessę
Zdjęcia z miejsca ataku publikuje Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy. Z budynku ewakuowano 33 osoby. Strażacy uwolnili też pięć osób uwięzionych w mieszkaniach. Trwa przeszukiwanie gruzów w poszukiwaniu osób poszkodowanych. W Odessie doszło też do pożaru jednorodzinnego budynku mieszkalnego i stacji benzynowej. Pożar wybuchł też na Targu Privoz.
09:01. Trzy osoby zginęły w ostrzale obw. charkowskiego
W ciągu doby w rosyjskim ostrzale obwodu charkowskiego zginęły trzy osoby. Gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Synehubow informuje też o pięciu rannych w ostrzale.
08:30. Ukraińskie drony zaatakowały Soczi w Rosji, a rosyjskie Odessę
Ukraińskie drony uderzyły w nocy w miasto Soczi na południu europejskiej części Rosji; zniszczony został m.in. magazyn z ropą - poinformowała w czwartek agencja Reutera. Tej samej nocy rosyjskie wojska zaatakowały dronami Ukrainę. W Odessie na południu Ukrainy odnotowano liczne pożary.
Rosyjskie służby medyczne przekazały, że w mieście Adler w Kraju Krasnodarskim odłamki ukraińskiego drona zabiły kobietę i poważnie raniły drugą, która została przewieziona do szpitala.
Szef lokalnej administracji w miejscowości Sirius nieopodal Soczi przekazał, że dron uderzył w magazyn ropy, ale nie podał szczegółów. Rosyjski urząd lotnictwa cywilnego powiadomił, że lotnisko w Soczi zostało zamknięte na cztery godziny.
Szef władz wojskowych obwodu odeskiego Ołeh Kiper powiedział w rozmowie z Reutersem, że doszło do pożaru w wielopiętrowym budynku mieszkalnym. Ponadto wybuchły pożary w domu prywatnym, kiosku i stacji benzynowej. Kiper dodał, że trafiono również w historyczne centrum Odessy, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na razie nie ma informacji o ewentualnych ofiarach.
W Stambule w Turcji przeprowadzono w środę wieczorem trzecią w tym roku rundę negocjacji pokojowych z udziałem delegacji Ukrainy i Rosji.
07:55. Rosyjskie straty wojenne
Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, zginęło 1046270 żołdaków Władimira Putina - podała ukraińska strona.
06:50. MON przypomina, że Niemcy zadeklarowały, iż Patrioty zostaną w Jasionce do końca roku
Strona niemiecka na szczycie NATO w Hadze zadeklarowała, że ich Patrioty zostaną w Jasionce co najmniej do końca roku - przypomniał w rozmowie z PAP rzecznik resortu obrony Janusz Sejmej, pytany o wątpliwości dot. możliwego przekazania Ukrainie rozmieszczonych w Polsce niemieckich zestawów Patriot.
Z niedawnych ustaleń między Berlinem a Waszyngtonem wynika, że na Ukrainę niedługo trafić mają trzy Patrioty – zaawansowane systemy przeciwlotnicze, które są kluczowe dla ukraińskich zdolności obrony przed rosyjskimi atakami powietrznymi. W najbliższym czasie Ukraińcy mają otrzymać trzy baterie – dwie z nich dla Ukrainy zakupić mają Niemcy, a jedną Norwegia. Jedna bateria Patriotów to koszt ok. miliona dolarów.
Niemniej, zamówienie zupełnie nowych zestawów wiązałoby się z długim oczekiwaniem na ich dostawę, dlatego, by Ukraina otrzymała potrzebny sprzęt na czas, w grę wchodzi jedynie przekazanie sprzętu obecnie znajdującego się na wyposażeniu którejś z sojuszniczych armii.
Jak poinformował niemiecki „Spiegel”, Stany Zjednoczone nie planują przekazywania systemów z własnych zapasów. Zamiast tego chcą, by to Niemcy przeniosły na Ukrainę swoje baterie, a następnie czekały na realizację kontraktu na nowe Patrioty z USA, uzupełniającego niemieckie zasoby.
Z takim podejściem nie zgadzał się do tej pory Berlin. Minister obrony Niemiec Boris Pistorius wyklucza dłuższe osłabienie potencjału obrony przeciwrakietowej kraju – Bundeswehra przekazała bowiem dotychczas Ukrainie trzy spośród dwunastu posiadanych systemów Patriot. Dwa kolejne przeniesiono do Polski; ochraniają one największy logistyczny hub pomocowy dla Ukrainy w podrzeszowskiej Jasionce. Jeden system przeznaczony jest natomiast wyłącznie do celów szkoleniowych; część systemów znajduje się także w remoncie.
02:36. Media: ultimatum Trumpa nie przybliża końca wojny w Ukrainie, rozmowy w Stambule bez przełomu
Wygląda na to, że ultimatum postawione Rosji przez prezydenta USA Donalda Trumpa nie przybliża końca wojny - ocenił dziennik „Wall Street Journal”. Kolejna runda rozmów delegacji Ukrainy i Rosji w Stambule nie przyniosła przełomu - podkreśla gazeta.
W ubiegłym tygodniu Trump zapowiedział, że jeśli w ciągu 50 dni nie dojdzie do porozumienia z Moskwą w sprawie wojny w Ukrainie, ogłosi 100-procentowe cła na Rosję i jej partnerów handlowych. Groźby prezydenta nie wydają się jednak zbliżać Rosji i Ukrainy do końca wojny - podkreśla w środę „Wall Street Journal”.
„Impas pokazał, że niedawne ostrzeżenia Trumpa nie przyczyniły się w najmniejszym stopniu do ustępstw ze strony Moskwy”- czytamy. Rosja nie rezygnuje ze swoich maksymalistycznych żądań względem Kijowa, które oznaczałyby rosyjską dominację nad Ukrainą.
Gazeta zaznaczyła, że środowe rosyjsko-ukraińskie rozmowy w Stambule, które trwały mniej niż godzinę, przyniosły niewielkie rezultaty. Oczekiwania wobec ich wyników też nie były wysokie - dodał konserwatywny dziennik.
Mimo tego, że Trump wyraża frustrację z powodu rosyjskich ataków na Ukrainę, prezydent USA nie wywiera na Moskwę odpowiednio silnej presji, która jest potrzebna, by doprowadzić do zakończenia wojny - podkreślają analitycy.
„New York Times” podał, że ze względu ultimatum Trumpa prace nad pakietem sankcji wobec Rosji i jej partnerów handlowych w amerykańskim Senacie zostały wstrzymane. Kary zawarte w projekcie senatorów są dużo surowsze od groźby przedstawionej przez Trumpa. Pakiet przewiduje nałożenie ceł w wysokości co najmniej 500 proc. na import z Rosji oraz innych krajów handlujących z Moskwa.
Szef ukraińskiej delegacji na rozmowy w Stambule Rustem Umierow poinformował, że Ukraina zaproponowała Rosji zorganizowanie szczytu przywódców z udziałem prezydentów USA i Turcji. Strona ukraińska zadeklarowała również gotowość do zawieszenia broni, w tym wstrzymanie ataków na infrastrukturę krytyczną i cywilną. Umierow podkreślił, że Rosja i Ukraina uzgodniły dalszą wymianę jeńców wojskowych i cywilnych i nie przeprowadzą nowej rundy negocjacji, dopóki najnowsze ustalenia nie zostaną zrealizowane. Według niego wymiana humanitarna między obydwoma krajami obejmie ponad 1200 osób.
00:01. Departament Stanu zatwierdził sprzedaż części do systemów obrony powietrznej HAWK Ukrainie
Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Ukrainie części i usług do remontu systemów obrony powietrznej HAWK III oraz bojowych wozów piechoty Bradley - podała agencja Pentagonu Defense Security Cooperation Agency (DSCA).
Jak podano w komunikatach agencji, Departament Stanu zatwierdził wniosek Ukrainy o części zamienne, usługi i dodatkowy sprzęt do renowacji i wsparcia bojowych wozów piechoty Bradley oraz HAWK III. Szacowana wartość sprzętu i usług ma wynosić do 325 mln dolarów.
Pentagon uznał, że dostarczenie tych materiałów Ukrainie „wesprze cele polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych poprzez ulepszenie zdolności Ukrainy, by była w stanie zadbać o własną obronę”.
Zarówno wozy Bradley, jak i systemy HAWK są w służbie ukraińskiej armii od ponad roku. Ukraina otrzymała HAWK z USA, ale również m.in. Hiszpanii i Holandii. To rakietowy system pochodzący z lat 60., który stanowi jedną z podstaw ukraińskiej obrony powietrznej.
Red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/735833-relacja-1247-dzien-wojny-na-ukrainie-nocny-atak-na-odesse
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.