Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy, na wniosek nowej premier Julii Swyrydenko, zatwierdziła skład jej rządu. Na sesji plenarnej 253 posłów głosowało za powołaniem członków Gabinetu Ministrów. Poprzedni premier Denys Szmyhal został ministrem obrony, zachował swoje stanowisko szef MSZ Andrij Sybiha. „To wielki zaszczyt prowadzić dziś ukraiński rząd” - podkreśliła Swyrydenko w swoim wpisie na Facebooku.
CZYTAJ WIĘCEJ: Głosowanie w Radzie Najwyższej rozstrzygnięte. Julia Swyrydenko nową premier Ukrainy
Swyrydenko zastąpi Denysa Szmyhala, który pełnił funkcję szefa rządu przez ponad pięć lat. Wcześniej Zełenski ogłosił, że zaproponował dotychczasowej wicepremier i szefowej resortu gospodarki, by stanęła na czele gabinetu i znacząco zmodyfikowała sposób jego działania. Z kolei dotychczasowy premier Ukrainy - Szmychal został nowym ministrem obrony Ukrainy.
Rada Najwyższa ponownie powołała Andrija Sybihę na stanowisko szefa MSZ w ramach tzw. kwoty prezydenckiej obejmującej resorty spraw zagranicznych i obrony i głosowanej osobno. Za kandydaturą Sybihy, który kieruje ukraińska dyplomacją od 5 września 2024 roku, opowiedziało się 271 deputowanych.
„Kurs samowystarczalności”
Nasz rząd jest na kursie w kierunku samowystarczalności: wojskowej, gospodarczej i socjalnej (…) Wojna nie daje nam prawa, by zwlekać. Musimy działać szybko i zdecydowanie. Nasze priorytetowe kroki w ciągu pierwszych sześciu miesięcy to zapewnienie armii wysokiej jakości dostaw, zwiększenie własnej produkcji broni i udoskonalenie możliwości technologicznych armii
— napisała nowa premier Ukrainy Julia Swyrydenko na Facebooku.
Zełenski przedstawił priorytety
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu w parlamencie postawił przed nowym rządem m.in. zadanie zwiększenia produkcji uzbrojenia, aby w ciągu pół roku broń krajowa stanowiła 50 procent używanej przez siły ukraińskie w wojnie z Rosją. Obecnie ten wskaźnik wynosi 40 proc.
Budowanie własnej siły. Większa produkcja broni. Deregulacja. Bliższa współpraca z partnerami. Sprawiedliwość. Cyfryzacja. Lepsza opieka nad naszymi bohaterami i ich rodzinami. To kluczowe priorytety, które nakreśliłem dla nowego rządu
— wskazał Zełenski.
Nowy rząd
W nowym rządzie są praktycznie te same osoby, jednak doszło do zmian na stanowiskach.
Zdaniem opozycyjnego deputowanego Jarosław Zełezniaka, nowy rząd będzie prowadził politykę kancelarii prezydenta Zełenskiego.
Poważne zmiany personalne i strukturalna nastąpiły w segmencie gospodarczym rządu, gdzie wysokie stanowiska zajęli dotychczasowi współpracownicy Swyrydenko.
Były pierwszy wiceminister gospodarki Ołeksij Sobolew został szefem Ministerstwa Gospodarki, Środowiska i Rolnictwa, które utworzono z połączenia trzech resortów. W poprzednim rządzie Swyrydenko kierowała ministerstwem gospodarki.
Ambasador Ukrainy w Waszyngtonie
Taras Kaczka, były wiceminister gospodarki i przedstawiciel handlowy Ukrainy, został nowym wicepremierem ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej. Wcześniej to stanowisko zajmowała Olha Stefaniszyna, która została powołana na stanowisko specjalnej wysłanniczki głowy państwa ds. rozwoju współpracy z USA; prawdopodobnie będzie ambasador Ukrainy w Waszyngtonie.
Mychajło Fedorow został awansowany na stanowisko pierwszego wicepremiera Ukrainy - ministra ds. transformacji cyfrowej. Wcześniej obejmował stanowisko wicepremiera ds. innowacji, edukacji, nauki i rozwoju technologii oraz ministra ds. transformacji cyfrowej.
Dotychczasowy minister energetyki Herman Hałuszczenko został szefem ministerstwa sprawiedliwości. W dawnym resorcie zastąpiła go Switłana Hrynczuk, wcześniej ministra ochrony środowiska.
Denys Ulutkin stanął na czele ministerstwa polityki społecznej, rodziny i jedności Ukrainy. Przeszedł tam z resortu finansów, którym dalej będzie kierował Serhij Marczenko.
Ołeksij Kułeba - wicepremier ds. odbudowy i minister rozwoju społecznego i terytorialnego, Matwij Bidnyj - minister młodzieży i sportu, Natalia Kałmykowa - minister ds. weteranów, Ihor Kłymenko - minister spraw wewnętrznych, Oksen Lisowy - minister edukacji i nauki oraz Wiktor Laszko - minister zdrowia zachowali swoje stanowiska z poprzedniego rządu.
Julia Swyrydenko
Swyrydenko urodziła się w 1985 r. Ukończyła Kijowski Narodowy Uniwersytet Handlu i Ekonomii z tytułem magistra zarządzania.
Nowa premier Ukrainy rozpoczynała karierę jako ekonomistka i menedżerka w firmach międzynarodowych. Współpracowała z inwestorami z Chin. Od 2015 r. pracowała w administracji publicznej - najpierw w obwodzie czernihowskim, gdzie m.in. krótko pełniła funkcję p.o. szefowej administracji obwodowej.
Od 2019 r. Swyrydenko pracowała w ministerstwie gospodarki, a w kolejnym roku została wiceszefową biura prezydenta ds. gospodarczych. W listopadzie 2021 r. objęła funkcję wicepremierki i szefowej resortu gospodarki w rządzie Szmyhala.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: RELACJA. 1240. dzień wojny. Atak rosyjskich dronów na Krzywy Róg. Jest nowa premier Ukrainy. Szmyhal został ministrem obrony
nt/PAP/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/735295-ukrainski-parlament-zatwierdzil-sklad-rzadu-julii-swyrydenko
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.