Trwa 1237. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Poniedziałek, 14 lipca 2025 r.
19:00. Kolejny rosyjski atak na Sumy
Siły Zbrojne Rosji przeprowadziły drugi atak na terenie Narodowego Uniwersytetu Rolniczego w Sumach, informuje Państwowa Służba Ratunkowa Ukrainy. Pierwszy atak uderzył w placówkę edukacyjną, rannych zostało sześć osób – trzech mężczyzn i trzy kobiety, w tym pracownik i student. Jedna z nich, 19-latek, trafiła do szpitala.
Niecałą godzinę później nastąpił ponowny atak – w momencie, gdy na miejscu pracowali ratownicy. Według Państwowej Służby Ratunkowej, udało im się w porę znaleźć schronienie. Później ostrzelano placówkę medyczną. Według wstępnych danych ranne zostało tam kolejne cztery osoby. W wyniku ataku zapalił się dach trzypiętrowego budynku, pożar został szybko ugaszony.
18:45. Zełenski proponuje przedłużenie stanu wojennego
Wołodymyr Zełenski zaproponował przedłużenie stanu wojennego. Obecnie stan wojenny i mobilizacja obowiązują do 6 sierpnia, jednak planowane przedłużenie, jak donosi Suspilne, wydłużyłoby stan wojenny o 90 dni, czyli do 5 listopada, jeśli zostanie uchwalone przez parlament.
Parlament Ukrainy po raz ostatni głosował za przedłużeniem stanu wojennego 16 kwietnia i tak było przez cały okres wojny. W kraju stan wojenny obowiązuje od rozpoczęcia inwazji rosyjskiej 24 lutego 2022 roku.
18:32. Szijjarto: Węgry nie zapłacą za amerykańską broń dla Ukrainy
Péter Szijjártó powiedział, że Budapeszt nie ma zamiaru finansować systemów Patriot ani żadnych innych dostaw amerykańskiej broni na Ukrainę, co zaproponował Donald Trump.
18:00. Trump: w najbliższych dniach na Ukrainę trafią systemy Patriot
Podczas konferencji po spotkaniu z szefem NATO Markiem Rutte, prezydent USA zagroził Rosji nowymi cłami, jeśli nie osiągnie ona porozumienia w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie w ciągu 50 dni. Trump powiedział, że jest „bardzo niezadowolony” z Moskwy.
CZYTAJ WIĘCEJ: Trump po spotkaniu z Rutte daje Rosji 50 dni. Potwierdził, że państwa UE kupią broń dla Ukrainy. Pierwsze Patrioty już wkrótce
17:40. Trump zawarł porozumienie w sprawie wysłania broni do NATO, aby pomóc Ukrainie
Donald Trump powiedział, że zawarł umowę dotyczącą wysłania broni do NATO, aby pomóc Ukrainie. Prezydent USA powiedział, że zamierza wysłać „broń najwyższej klasy” do NATO, które następnie będzie mogło wysłać ją do Ukrainy.
„Zawarliśmy dziś umowę, na mocy której będziemy wysyłać im broń, a oni będą za nią płacić” - powiedział.
Dodał, że wojna „musi się skończyć”. „To sprzęt wojskowy wart miliardy dolarów, który zostanie zakupiony od Stanów Zjednoczonych, trafi do NATO i zostanie szybko rozprowadzony na polu bitwy”.
Powiedział, że baterie rakiet Patriot zostaną wysłane „w ciągu kilku dni” i „wkrótce dotrą na miejsce”.
17:30. Brytyjczycy przekazali Ukrainie już ponad 70 tys. dronów
Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie ponad 70 tys. dronów od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji w lutym 2022 r. – poinformował Luke Pollard, podsekretarz stany w brytyjskim ministerstwie obrony - podał portal UK Defence Journal.
W pisemnej odpowiedzi na pytanie zadane przez posła Jamesa Cartlidge’a z Partii Konserwatywnej wiceminister wyliczył m.in. setki dronów szturmowych dalekiego zasięgu, drony FPV (First Person View), drony bojowe, wywiadowcze, obserwacyjne i rozpoznawcze, a także systemy bezzałogowe wykorzystywane na morzu. Dokładna liczba maszyn z każdej z tych kategorii nie została ujawniona przez resort.
Pollard przypomniał, że w ramach koalicja dronowej (Drone Capability Coalition, DCC), którą od 2024 r. tworzy 18 państw, w tym Polska, a współprzewodniczą jej Wielka Brytania i Łotwa, od stycznia do sierpnia tego roku dostarczonych zostanie Ukrainie ponad 30 tys. dronów FPV.
W czerwcu minister obrony Wielkiej Brytanii John Healey ogłosił dziesięciokrotny wzrost dostaw dronów ukraińskiej armii w tym roku w ramach umowy o wartości 350 mln funtów. Większość tych bezzałogowych statków została zaprojektowana i wyprodukowana w Zjednoczonym Królestwie.
Szersza pomoc wojskowa Wielkiej Brytanii obejmuje również dostawę od początku 2025 r. 140 tys. pocisków artyleryjskich, a także przeznaczenie 247 mln funtów na szkolenie sił ukraińskich w ramach brytyjskiej operacji Interflex. Kolejne 40 mln funtów z brytyjskiego budżetu trafi do funduszu NATO na utrzymanie pojazdów, paliwo i inne potrzeby logistyczne na polu walki.
16:02. Kreml: Dostawy amerykańskiej broni dla Ukrainy „trwały i trwają”
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, rozmawiał ze stacją NBC News i próbował bagatelizować znaczenie ogłoszenia przez Donalda Trumpa nowej umowy zbrojeniowej dla Kijowa.
„Przede wszystkim to sam pan Kellogg i jego ukraińscy odpowiednicy powinni mieć oczekiwania. Dla nas ważne jest to, że pan Kellogg, jako przedstawiciel zespołu Trumpa, kontynuuje swoje wysiłki na rzecz mediacji w sprawie rosyjsko-ukraińskiego porozumienia” - powiedział Pieskow, zapytany o wizytę gen. Kelloga w Kijowie.
15:40. Rząd Niemiec kupi co najmniej dwa Patrioty dla Ukrainy
Niemcy zaoferowały Stanom Zjednoczonym sfinansowanie dwóch nowych systemów Patriot dla Ukrainy, chcą też rozmawiać o możliwości zakupu kolejnych - poinformował rzecznik rządu w Berlinie Stefan Kornelius.
Według nieoficjalnych informacji „Bilda” w ramach europejskiej inicjatywy zakupu amerykańskich Patriotów dla Ukrainy dwa zaawansowane systemy rakietowe ziemia-powietrze mają zostać sfinansowane przez Niemcy, a jeden przez Norwegię.
Zgodnie ze słowami Korneliusa w transakcje dotyczące tej zaawansowanej broni nie będzie bezpośrednio zaangażowane NATO, dokonywać ich będą konkretne kraje europejskie.
15:10. Zełenski chce wicepremier Swyrydenko na czele rządu
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że zaproponował wicepremier Julii Swyrydenko, by stanęła na czele rządu i znacząco zmodyfikowała jego prace. Zełenski zakomunikował to po spotkaniu z nią. Swyrydenko pełni obecnie funkcję pierwszego wicepremiera Ukrainy.
Swyrydenko weszła do rządu obecnego premiera Denysa Szmyhala w 2021 roku; miała wówczas 35 lat. Wcześniej przeszła drogę od pracy w administracji regionalnej, w rodzinnym obwodzie czernihowskim, do biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy i rady ministrów.
15:01. Trzecie uderzenie w Sumy
Po raz trzeci tego dnia rosyjski dron uderzył w miejscowość Sumy. Tym razem celem była placówka medyczna – poinformował szef administracji obwodowej Ołeh Hryhorow.
W wyniku ataku jedna osoba została ranna. W budynku wybuchł pożar i doszło do uszkodzeń – przekazano.
13:38. Rozmowa Zełenskiego i Kellogga
Prezydent Ukrainy poinformował, że spotkał się z w Kijowie ze specjalnym wysłannikiem prezydenta USA Donalda Trumpa, Keithem Kelloggiem. Wśród tematów rozmowy wymienił wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy. W komentarzu w serwisie Telegram Zełenski ocenił spotkanie jako „owocne”.
„Mówiliśmy o drodze do pokoju i o tym, co możemy zrobić razem, by go przybliżyć” – napisał prezydent Ukrainy. Wymienił działania takie jak „wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy, wspólna produkcja, zakupy sprzętu obronnego razem z Europą”.
Wskazał, że chodziłoby również o „sankcje przeciwko Rosji i tym, którzy jej pomagają”. Zaznaczył, że Ukraina liczy na „przywództwo Stanów Zjednoczonych” w tej kwestii
12:32. Ukraińska akcja w obwodzie sumskim
Specjalne jednostki Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy coraz częściej wykorzystują naziemne systemy robotyczne podczas działań bojowych. Na froncie w obwodzie sumskim zastosowano system „Liut” – poinformował Główny Zarząd Wywiadu, publikując nagranie z operacji.
11:40. Trzy osoby ranne po rosyjskich atakach w obwodzie charkowskim
W ciągu ostatniej doby Rosjanie atakowali Charków oraz dziewięć innych miejscowości w obwodzie charkowskim. Ranne zostały trzy osoby – poinformował szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow.
56-letni mężczyzna został ranny w miejscowości Karaiczne (gmina Wowczańska), zaś dwóch mężczyzn w wieku 58 i 79 lat odniosło obrażenia w Hrushiowce (gmina Kindrasziwska). W miejscowości Wilchuwatka zginął natomiast 46-letni mężczyzna.
11:01. Straty rosyjskie: 1130 żołnierzy i 51 systemów artyleryjskich w ciągu doby
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że łączne straty bojowe wojsk rosyjskich od początku pełnoskalowej inwazji (24 lutego 2022 r.) do 14 lipca 2025 r. wynoszą około 1 035 060 osób, z czego 1 130 w ciągu ostatniej doby.
10:23. 212 starć bojowych na froncie w ciągu doby
W ciągu ostatniej doby doszło do 212 starć bojowych pomiędzy Siłami Zbrojnymi Ukrainy a wojskami rosyjskimi – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Rosjanie przeprowadzili 73 ataki lotnicze na pozycje ukraińskich jednostek i tereny zamieszkałe, zrzucając 120 kierowanych bomb. Odnotowano również 5 611 ostrzałów, z czego 91 przy użyciu wyrzutni rakietowych, oraz 3 496 ataków dronami-kamikadze.
10:02. Sumy: Atak na infrastrukturę cywilną
Jak informuje State Emergency Service, wojska rosyjskie zaatakowały infrastrukturę cywilną w Sumach, w wyniku czego wybuchł duży pożar.
09:54. Rosja oskarżyła Ukrainę o atak dronów na ośrodek szkoleniowy w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
Rosyjska administracja okupacyjna zarządzająca ukraińską Zaporoską Elektrownią Jądrową oznajmiła, że ukraińskie drony zaatakowały ośrodek szkoleniowy na terenie siłowni. Według Rosjan w ataku w niedzielę wieczorem użyto trzech statków bezzałogowych.
Władze okupacyjne oświadczyły, że nie doszło do żadnych krytycznych zniszczeń.
Wczoraj Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA), organ ONZ ds. energetyki jądrowej, poinformowała, że odnotowała w elektrowni odgłosy licznych strzałów z broni ręcznej. Incydenty te nastąpiły w sobotę późnym wieczorem.
MAEA podała, że duża liczba strzałów, oddawanych przez około godzinę od 22 czasu lokalnego, była nietypowa. Organizacja zbiera dalsze informacje na temat tego incydentu.
09:12. Obrona powietrzna strąciła 61 rosyjskich dronów
Ukraińska obrona powietrzna strąciła od niedzieli wieczorem 61 dronów rosyjskich - podała w poniedziałek agencja Ukrinform. Rosja zaatakowała Ukrainę wieczorem i w nocy na poniedziałek czterema pociskami rakietowymi S-300 i S-400, odpalonymi z obwodu kurskiego, użyła też 136 dronów uderzeniowych i tzw. wabików.
Obrona przeciwlotnicza strąciła 61 dronów na północy, wschodzie i w centrum Ukrainy. Część z 47 wabików - aparatów mających zmylić systemy obronne, udało się zakłócić środkami walki radioelektronicznej.
28 dronów uderzyło w obiekty w 10 miejscach. W miejscowości Dniprowske w obwodzie dniepropietrowskim w wyniku ataku dronów ranny został mężczyzna i dwie dziewczynki w wieku 13 lat.
08:30. Do Kijowa przybył specjalny wysłannik prezydenta USA Keith Kellogg
Specjalny wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa ds. Ukrainy Keith Kellogg przybył w poniedziałek do Kijowa - poinformował na Telegramie Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
„Obrona, wzmocnienie bezpieczeństwa, uzbrojenie, sankcje, obrona naszych ludzi, wzmocnienie współpracy między Ukrainą i USA - tematów rozmowy jest wiele” - napisał Jermak w serwisie Telegram. (https://t.me/s/ermaka2022)
Oświadczył, że „zasadą prezydenta Donalda Trumpa jest pokój poprzez siłę”. Dodał następnie: „podtrzymujemy to podejście”.
W ubiegłym tygodniu Kellogg poinformował, że będzie przebywał na Ukrainie przez tydzień.
07:35. Axios: Trump ma przekazać Ukrainie także broń ofensywną
Prezydent USA Donald Trump ma przekazać Ukrainie także broń ofensywną - podał w poniedziałek portal Axios, powołując się na swoje źródła. Wcześniej amerykański przywódca zapowiedział, że w poniedziałek ogłosi pakiet wsparcia dla Ukrainy, w którym ma znaleźć się m.in. broń przeciwlotnicza.
Axios podał, że plan wsparcia dla Ukrainy ma zostać przedstawiony na spotkaniu Trumpa z sekretarzem generalnym NATO Markiem Ruttem w Waszyngtonie. Amerykańska broń dla Ukrainy, ma jednak być opłacona przez państwa europejskie. Trump zaznaczył, że dla USA będzie „to biznes”.
Za pomysłem sfinansowania broni przez kraje europejskie miał stać prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który - według Axiosa - zaproponował to USA podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w czerwcu w Hadze.
Według źródeł portalu wśród broni przekazanej Ukrainie ma znaleźć się także broń ofensywna i mogą to być rakiety dalekiego zasięgu, dające możliwość atakować cele w głębi Rosji. Axios zwraca uwagę, że do tej pory administracja Trumpa sprzeciwiała się przekazywaniu tego typu broni Ukrainie, bo nie chciała prowadzić do dalszej eskalacji.
„Trump jest bardzo wkurzony na (Władimira) Putina. Jego jutrzejsza deklaracja będzie bardzo agresywna” - powiedział w niedzielę Axiosowi republikański senator Lindsey Graham. W ostatnim czasie prezydent USA wielokrotnie krytykował rosyjskiego przywódcę za puste obietnice i bombardowanie miast ukraińskich.
06:59. Resort obrony: ostatniej nocy zestrzelono 11 ukraińskich dronów
Rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła ostatniej nocy 11 ukraińskich dronów - poinformowało w poniedziałek rano ministerstwo obrony Rosji w komunikatorze Telegram.
Według resortu drony zostały zniszczone nad kilkoma regionami Rosji, nad Półwyspem Krymskim i nad Morzem Czarnym - podała agencja Reutera.
Rosyjskie ministerstwo obrony zazwyczaj informuje tylko o zestrzelonych dronach, natomiast pomija łączną liczbę ukraińskich bezzałogowców, które zaatakowały Rosję.
05:40. Minister obrony: nie dostarczymy Ukrainie rakiet Taurus i systemów Patriot
Minister obrony Boris Pistorius oświadczył, że Niemcy nie będą w stanie przekazać Ukrainie kolejnych systemów obrony powietrznej Patriot, ponieważ w kraju pozostało ich tylko sześć. W niedzielnym wywiadzie dla „Financial Times” powiedział też, że Berlin nie planuje dostarczenia Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu Taurus.
Niemiecki minister obrony Boris Pistorius udzielił wywiadu amerykańskiej gazecie przed zaplanowaną na poniedziałek wizytą w USA, w trakcie której ma spotkać się z sekretarzem obrony USA Pete’em Hegsethem. Ministrowie omówią „mapę drogową” wsparcia USA dla bezpieczeństwa w Europie oraz kwestie związane z przekazaniem Ukrainie amerykańskich systemów obrony powietrznej Patriot.
Minister Pistorius przypomniał, że Berlin w latach 2023-2034 przekazał już Kijowowi trzy z dwunastu swoich systemów Patriot i - jak podkreślił - „zostało nam ich w Niemczech tylko sześć”. Wyjaśnił też, że co najmniej jedna bateria zawsze była niedostępna z powodu konserwacji lub szkolenia. - To naprawdę niewiele, zwłaszcza biorąc pod uwagę cele NATO dotyczące celów, które musimy osiągnąć. Na pewno nie możemy dać więcej - zaznaczył.
Prezydent USA Donald Trump, który w poniedziałek ma spotkać się w Waszyngtonie z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte, poinformował, że Ukraina otrzyma od USA różnego rodzaju zaawansowaną broń, w tym pewna liczbę systemów Ptriot, zakup których ma sfinansować Unia Europejska.
02:50. Prezydent Trump: wyślemy Ukrainie uzbrojenie, za które zapłaci Europa
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w niedzielę, że wyśle Ukrainie uzbrojenie, za które zapłacą Europejczycy. Ponownie skrytykował przywódcę Rosji Władimira Putina, za to, że „pięknie mówi”, a mimo tego nocami bombarduje ludzi.
Prezydent Trump, który w poniedziałek ma spotkać się w Waszyngtonie z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte, poinformował, że Ukraina otrzyma od USA różnego rodzaju zaawansowaną broń.
- Zapłacą nam za to 100 procent. (…) My daliśmy Ukrainie wsparcie za 350 mld dolarów, Europa za 100 mld. To też duża suma, ale powinni zapłacić więcej. Więc będziemy wysyłać broń, a oni (Europejczycy) będą nam zwracać pieniądze za ten sprzęt. Czy to nie brzmi dobrze? - dodał.
Trump zapowiedział, że USA dostarczą Ukrainie pewną liczbę Patriotów, jednak z jego wypowiedzi nie wynika jasno, czy chodzi o systemy obrony powietrznej Patriot, czy o pociski do nich. Prezydent zaznaczył, że „zapłaci za nie Unia Europejska”. - My za to nie zapłacimy, ale wyślemy je, to będzie dla nas biznes - oświadczył Trump, który zapowiadał wcześniej, że w poniedziałek wyda „ważne oświadczenie” na temat Ukrainy oraz ewentualnych nowych sankcji wobec Rosji.
Trump w minionym tygodniu poinformował, że zawarto umowę, na mocy której Stany Zjednoczone wyślą Ukrainie uzbrojenie poprzez NATO, a Sojusz płaci za to uzbrojenie.
00:01. Senator Graham: W nadchodzących dniach rekordowe dostawy pomocy dla Ukrainy
Republikański senator Lindsey Graham powiedział, że spodziewa się w nadchodzących dniach „rekordowych” dostaw broni dla Ukrainy. Ocenił, że „dojdzie do zmiany”, jeśli chodzi o rosyjską inwazję, a przywódca Rosji Władimir Putin popełnił błąd, próbując ograć prezydenta USA Donalda Trumpa.
Wpływowy polityk, który jest bliskim sojusznikiem Trumpa, ocenił, że konflikt w Ukrainie zbliża się do punktu zwrotnego.
Według niego prezydent USA wykazuje coraz większe zainteresowanie udzieleniem pomocy Kijowowi, który broni się przed rosyjską agresją. Sam Trump, który w ostatnim czasie krytykował Putina, ogłosił, że w poniedziałek wyda „ważne oświadczenie” dotyczące Ukrainy. Tego dnia w Waszyngtonie będzie składał wizytę sekretarz generalny NATO Mark Rutte. Trump poinformował też w minionym tygodniu, że zawarto umowę, na mocy której Stany Zjednoczone wysyłają Ukrainie uzbrojenie poprzez NATO, a Sojusz płaci za to uzbrojenie.
Sytuacja dotycząca inwazji rosyjskiej się zmieni. Spodziewam się, że w najbliższych dniach zobaczymy rekordowe dostawy broni, by pomóc Ukrainie w obronie. Spodziewam się, że w nadchodzących dniach Trump będzie miał w zanadrzu cła i sankcje, jakich nie miał nigdy wcześniej. Spodziewam się w najbliższych dniach więcej wsparcia od Europy, jeśli chodzi o pomaganie Ukrainie
— powiedział Graham telewizji CBS.
Przez sześć miesięcy prezydent Trump próbował zachęcić Putina do rozmów. Ataki się nasiliły, a nie osłabły. Jednym z największych błędów popełnionych przez Putina było to, że próbował ograć Trumpa. Więc proszę obserwować - w najbliższych dniach i tygodniach będą podejmowane silne starania, by Putin zasiadł przy stole negocjacyjnym. A w przypadku tych, którzy mu pomagają (Chiny), czas kupowania taniej rosyjskiej ropy i nieponoszenia odpowiedzialności już się skończył
— dodał.
Graham wraz z senatorem Demokratów Richardem Blumenthalem jest autorem ustawy o nowych sankcjach na Rosję i jej partnerów handlowych. Blumenthal powiedział CBS, że USA i europejscy sojusznicy są coraz bardziej zgodni co do możliwego wykorzystania ok. 300 mld dolarów rosyjskich aktywów zamrożonych na początku inwazji, by pomóc Ukrainie.
Moim celem jest zakończenie tej wojny. I jedynym sposobem na zakończenie tej wojny jest postawienie tych, którzy wspierają Putina, przed wyborem między amerykańską gospodarką a pomaganiem Putinowi
— podkreślił Graham.
Projekt senatorów zobowiązuje administrację do nałożenia sankcji na podmioty w sektorze energetycznym i bankowym Rosji, a także ceł w wysokości 500 proc. na towary z krajów świadomie kupujących od Rosji ropę naftową i inne surowce. Graham zapowiedział, że wyjątki od kar mają dotyczyć państw dostarczających pomoc Ukrainie, co wyłączyłoby z ceł kraje europejskie wciąż kupujące rosyjską ropę i gaz. Na uchwalenie sankcji od dłuższego czasu naciskają kongresmeni obydwu partii w obydwu izbach Kongresu USA.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/734975-relacja-1237-dzien-wojny-na-ukrainie-genkellog-w-kijowie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.