Trwa 1231. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Wtorek, 8 lipca 2025 r.
22:05. Szef MSZ Ukrainy: Prezydent zamierza odwołać ambasador w USA Markarową
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zamierza odwołać ambasador jego kraju w USA Oksanę Markarową – potwierdził szef MSZ w Kijowie Andrij Sybiha, nie podając nazwiska jej ewentualnego następcy.
Wcześniej media spekulowały, że miejsce Markarowej mógłby zająć m.in. obecny premier Denys Szmyhal; o jego dymisji dyskutuje się od tygodni. Sybiha wyjaśnił, że Markarowa podlega rotacyjnemu cyklowi w służbie dyplomatycznej.
Oksana Markarowa to jedna z naszych najbardziej skutecznych ambasadorek – niezwykle efektywna, charyzmatyczna – ale, jak wiadomo, każdy dyplomata podlega rotacyjnemu cyklowi. Mogę potwierdzić, że wizja prezydenta Ukrainy zakłada przeprowadzenie rotacji we wszystkich krajach, zarówno G7, jak i G20
— powiedział Sybiha, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Wyjaśnił, że Ukraina chce wzmocnić swoją dyplomację na tych kierunkach, a szczególnie w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. Zapowiedział około 20 decyzji prezydenta w sprawie zmiany ambasadorów, które mają być ogłoszone po planowanej na 21 lipca naradzie ambasadorów w Kijowie.
W poniedziałek media podały, że Zełenski rozmawiał o wymianie Markarowej podczas ubiegłotygodniowej rozmowy telefonicznej z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Na liście kandydatów na jej następcę mają być: premier Szmyhal, wicepremier Olha Stefaniszyna, minister obrony Rustem Umierow oraz minister energetyki Herman Hałuszczenko.
Portal RBK-Ukraina przypominał wówczas, że w Kijowie od kilku tygodni krążą pogłoski o nadchodzących zmianach w rządzie i zwolnieniu premiera Szmyhala. Zełenski miałby widzieć na tym stanowisku wicepremier i minister gospodarki Julię Swyrydenko.
20:18. Trump: Putin zabija zbyt wielu ludzi, dlatego wysyłamy Ukrainie broń
Prezydent USA Donald Trump potwierdził wysłanie do Ukrainy broni defensywnej. Powiedział, że przywódca Rosji Władimir Putin nie traktuje odpowiednio życia ludzi i zabija ich zbyt wielu.
Chcemy (wysłać) broń defensywną, bo Putin nie traktuje odpowiednio życia ludzkiego. Zabija zbyt wielu ludzi. Więc wysyłamy broń defensywną Ukrainie i zatwierdziłem to
— powiedział Trump na posiedzeniu gabinetu.
Jeśli chcecie znać prawdę, to Putin gada nam bzdury. Cały czas jest bardzo miły, ale nic z tego nie wynika
— oświadczył prezydent USA.
19:01. Axios: Trump obiecał Ukrainie systemy Patriot, ale chce, by wysłały je inne kraje niż USA
Prezydent Donald Trump obiecał Ukrainie broń defensywną, taką jak systemy obrony powietrznej Patriot, ale szuka sposobu na wysłanie ich z innych krajów niż USA i naciska w tej sprawie na Niemcy - poinformował we wtorek portal Axios, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji.
Podczas poniedziałkowego spotkania z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu Trump powiedział dziennikarzom, że USA wyślą Ukrainie więcej broni. Jeszcze tego samego dnia Pentagon oznajmił w komunikacie, że - zgodnie z życzeniem prezydenta - resort wyśle dodatkową broń defensywną dla Kijowa. Ale Trump i jego gabinet nie mają ochoty rozstawać się ze zbyt wieloma systemami Patriot; wolą, by to Europejczycy wysyłali więcej pieniędzy i broni - wyjaśnił portal.
Według dwóch źródeł Axiosa prezydent obiecał Ukrainie 10 systemów przechwytujących Patriot, czyli mniej niż planowano wcześniej, przed przeglądem rezerw amerykańskiego uzbrojenia, jaki przeprowadził Pentagon - co sprawiło zresztą, że na pewien czas wstrzymano dostawy na Ukrainę pocisków do systemów obrony powietrznej.
18:45. Rosja użyje broni chemicznej? Ukraina przechwyciła rozmowy wrogiej armii
W rozmowie przechwyconej przez ukraiński wywiad, żołnierze rosyjskiej armii okupacyjnej omawiają przygotowania do kolejnej zbrodni wojennej – użycia broni chemicznej – informuje GUR.
Zarząd Wojskowy Ministerstwa Obrony Ukrainy podkreśla, że „za każdą zbrodnię wojenną popełnioną przeciwko narodowi ukraińskiemu zostanie wymierzona sprawiedliwa kara”. 7 lipca rząd brytyjski nałożył nowe sankcje na Rosję za użycie broni chemicznej na Ukrainie, co stanowi naruszenie Konwencji o zakazie broni chemicznej.
18:30. Turcja zorganizuje spotkanie Trumpa, Zełenskiego i Putina?
Ankara nie widzi przeszkód, by zorganizować spotkanie przywódców Ukrainy, USA, Turcji i Rosji. Minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan ogłosił możliwość zorganizowania w Stambule spotkania, w którym mogliby uczestniczyć Wołodymyr Zełenski, Donald Trump, Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin.
18:20. Ukraińcy rozminowali 820 hektarów ziemi
W czerwcu operatorzy zajmujący się działaniami przeciwminowymi oczyścili około 820 hektarów terenu z materiałów wybuchowych w ramach państwowego programu - poinformowało Ministerstwo Gospodarki Ukrainy.
W ubiegłym miesiącu w prace te zaangażowano około 100 osób i 278 maszyn.
18:14. Podolak: decyzja Trumpa o rozszerzeniu pomocy dla Kijowa odpowiada interesom USA
Decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o przedłużeniu i rozszerzeniu pomocy wojskowej dla Ukrainy odpowiada najbardziej żywotnym interesom Waszyngtonu i oznacza duży zastrzyk finansowy dla amerykańskiego przemysłu – ocenił Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Decyzja prezydenta Trumpa o przedłużeniu i rozszerzeniu pomocy wojskowej dla Ukrainy, na tle owocnych osobistych kontaktów z prezydentem Zełenskim, była oczekiwana, ponieważ odpowiada najbardziej żywotnym interesom Stanów Zjednoczonych
— napisał Podolak w komunikatorze Telegram.
16:41. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Terroryści nadal zabijają Ukraińców, niszczą ukraińskie miasta i wioski
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że „siły obronne Ukrainy zniechęcają atak rosyjskich okupantów, a terroryści nadal zabijają Ukraińców, niszczą ukraińskie miasta i wioski”.
Na dzień dzisiejszy łączna liczba starć bojowych wynosi 86
— czytamy w raporcie sztabu na godz. 16:00.
Dziś w wyniku ostrzału artyleryjskiego i moździerzowego wroga ucierpiały miejscowości Chryniwka i Liskowszczyzna w obwodzie czernihowskim; Wielka Pysariwka, Kuczeriwka, Nowodmitriwka, Biła Bereza, Seredyna-Buda w obwodzie sumskim; Lemiszczyny w obwodzie charkowskim
— wskazano.
Ukraińskie wojska odparły dziś sześć ataków wroga, m.in. w regionie kurskim. Samoloty najeźdźców przeprowadziły sześć ataków, zrzucając 11 bomb lotniczych. Ponadto wróg ostrzelał pozycje i miejscowości ukraińskich żołnierzy 169 razy, w tym pięć razy z wieloprowadnicowych systemów rakietowych
— podkreślił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Wspieraj Siły Zbrojne Ukrainy! Razem zwyciężymy! Chwała Ukrainie!
— dodano na końcu komunikatu.
15:45. Rotterdam szykuje się na wojnę z Rosją?
Największy port Europy, Rotterdam, szykuje się na potencjalną wojnę z Rosją - ocenił dziennik „Financial Times”. Port zaczął rezerwować miejsce dla okrętów transportujących wojskowe wyposażenie i planuje, dokąd w razie wybuchu wojny przekierować transport cywilny.
„Nie każdy terminal jest odpowiedni dla transportów wojskowych” - powiedział brytyjskiej gazecie dyrektor portu Boudewijn Siemons, dodając, że Rotterdam koordynuje z sąsiednią Antwerpią plany zarządzania transportem.
Jeżeli trzeba byłoby przesłać duży wolumen towarów, będziemy kontaktować się z Antwerpią i innymi portami, żeby przejęły od nas część wolumenu. Coraz mniej patrzymy na siebie jak na konkurentów
— dodał. Porty współpracują również w celu poprawy samowystarczalności Europy.
15:30. Putin walczy z opozycją
Były szef sztabu kandydata na prezydenta Federacji Rosyjskiej Borysa Nadeżdina, 31-letni politolog Dmitrij Kisijew, został pozbawiony obywatelstwa rosyjskiego. W uzasadnieniu podano, że chodzi o „negatywny wpływ na stabilność polityczną i społeczną”.
„Nie da się nie zauważyć, że decyzja ta została podjęta kiedy aktywnie planuję kampanię do Dumy Państwowej, spotykam się z ludźmi, omawiam plany, szukam kandydatów. Jest więc oczywiste, że jest to decyzja polityczna” - komentuje opozycjonista decyzję władz.
15:20. Syrski: Rosjanie zwiększyli liczbę rakiet i dronów
W czerwcu Rosjanie zwiększyli 1,6-krotnie liczbę wystrzeliwanych nad terytorium Ukrainy rakiet i dronów - poinformował Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Syrski. „W tym samym czasie Siły Obronne Ukrainy uderzyły w około 4 tysiące celów” – napisał na Facebooku. Syrski podkreślił, że jednym z priorytetów Ukrainy jest obecnie wzmocnienie i zwiększenie skuteczności systemu obrony powietrznej.
15:09. Sankcje Ukrainy na chińskie firmy
Ukraina wprowadziła sankcje wobec pięciu chińskich firm, które dostarczają Rosji komponenty do budowy dronów uderzeniowych Shahed. Dekret w tej sprawie podpisał dziś prezydent Wołodymyr Zełenski.
Podczas zmasowanego ostrzału Kijowa w nocy (z 3 na) 4 lipca w zestrzelonych dronach Shahed ujawniono komponenty produkcji chińskiej. Dziś wobec firm, które je dostarczyły, wprowadzone zostały sankcje
— wyjaśnił doradca prezydenta Władysław Własiuk.
Władze Ukrainy oceniły, że atak Rosji z 4 lipca był największym atakiem lotniczym od początku pełnowymiarowej wojny. Użyto w nim 550 dronów i rakiet. W wyniku ataku zginęły trzy, a ranne zostały 32 osoby.
Wśród firm, które trafiły na ukraińskie listy sankcyjne, są: Central Asia Silk Road International Trade, Suzhou Ecod Precision Manufacturing, Shenzhen Royo, Shenzhen Jinduobang Technology i Ningbo BLIN Machinery.
Ukraina współpracuje z partnerami w ramach koalicji sankcyjnej w celu dalszych ograniczeń wobec chińskich producentów
— podkreślił Własiuk.
Od rozpoczęcia pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. relacje między Moskwą a Pekinem wyraźnie się zacieśniły. Chiny, choć oficjalnie deklarują neutralność, nie potępiły rosyjskiej agresji i intensyfikują współpracę handlową oraz technologiczną z Rosją.
Według UE Pekin dostarcza Moskwie m.in. komponenty podwójnego zastosowania (cywilnego i wojskowego).
14:15. Rosja twierdzi, że dostawy broni dla Kijowa sprzyjają kontynuowaniu działań zbrojnych
Kreml oświadczył, że dostarczanie Ukrainie zachodniej broni sprzyja „kontynuowaniu działań zbrojnych”. Dzień wcześniej prezydent USA Donald Trump zapowiedział wysłanie Kijowowi większej ilości uzbrojenia.
To oczywiste, że te działania zapewne nie wpisują się w wysiłki zmierzające do pokojowego rozwiązania
— oznajmił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow na codziennej konferencji prasowej.
Według niego wszelkie dostawy broni dla Ukrainy „ewidentnie mają sprzyjać, wszelkimi środkami, kontynuowaniu działań zbrojnych”. Prezydent USA Donald Trump wyraził wczoraj zamiar wysłania Ukrainie dodatkowego uzbrojenia.
Muszą być w stanie się bronić. Są bardzo mocno atakowani. Będziemy musieli wysłać więcej broni, przede wszystkim defensywnej
— amerykański przywódca.
Według rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa jest jasne także, że wciąż trwa przekazywanie broni europejskiej Kijowowi.
Ewidentnie Europejczycy są aktywnie zaangażowani w pompowanie mnóstwa broni na Ukrainę
— oznajmił Pieskow.
13:38. Syrski podkreślił potrzebę odzyskania pozycji w obwodach kurskim i biełgorodzkim w Rosji
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, generał Ołeksandr Syrski na posiedzeniu Sztabu Zwierzchnika Sił Zbrojnych zaznaczył potrzebę odzyskania pozycji i utrzymania kontroli przez wojska ukraińskie nad terytoriami w obwodach kurskim i biełgorodzkim na zachodzie Rosji.
Położyłem akcent na działania naszych jednostek w aktywnej obronie - aby zapobiec przedostaniu się wroga w głąb naszej obrony na kierunkach pokrowskim i nowopawłowskim oraz w dotarciu do granic administracyjnych obwodu dniepropietrowskiego. Podkreśliłem przywrócenie pozycji i utrzymanie terytoriów w obwodach kurskim i biełgorodzkim Federacji Rosyjskiej. W strefie przygranicznej nadal wiążemy znaczne zgrupowanie przeciwnika. Wróg tam nie będzie miał spokoju
— napisał Syrski w komunikatorze Telegram.
11:32. Prezydent Czech: Rosja nie chce kompromisu, tylko zwycięstwa w wojnie z Ukrainą
Rosja nie chce kompromisu, ponieważ jest przekonana, że może osiągnąć więcej na polu walki niż poprzez negocjacje pokojowe z Ukrainą - powiedział prezydent Czech Petr Pavel w wywiadzie dla BBC. Jego zdaniem Ukraina może zwyciężyć dzięki lepszej technologii i wsparciu Zachodu, a Rosję powstrzyma wspólna presja gospodarcza.
Oczywiste jest, że jeśli Rosja zobaczy przynajmniej jakiś postęp, przynajmniej jakiś sukces na polu walki, to nie będzie czuła się zmuszona do negocjacji. Oni (Rosjanie) wierzą, że mogą osiągnąć znacznie więcej poprzez walkę niż poprzez negocjacje
— oświadczył Pavel.
Według czeskiego prezydenta „z tego powodu prezydent (Władimir) Putin rozkazuje swoim dowódcom wywieranie maksymalnej presji na Ukrainę. Robią to, przeprowadzając małe ataki przy użyciu niewielkich grup taktycznych. (…) Wywierają również znaczną presję na ludność poprzez ataki na obiekty cywilne. Sieją terror i psychologicznie stawiają ludność (ukraińską) w sytuacji, w której może ona domagać się od rządu zakończenia wojny (…)”.
10:15. Szefowa KE: Chiny de facto podtrzymują gospodarkę wojenną Rosji
Chiny de facto podtrzymują gospodarkę wojenną Rosji, a my nie możemy tego akceptować – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na dwa tygodnie przed szczytem UE-Chiny, który odbędzie się 24 lipca w Pekinie.
Von der Leyen, przemawiając podczas debaty poświęconej Chinom w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, podkreśliła, że podejście Pekinu do Moskwy będzie czynnikiem decydującym dla przyszłości relacji UE–Chiny.
Wsparcie Chin dla Rosji powoduje zwiększoną niestabilność i niepewność dla Europy
— oceniła szefowa KE.
Chiny twierdzą, że bronią porządku opartego na zasadach międzynarodowych. Powinny zatem jednoznacznie potępić rażące naruszenie przez Rosję suwerenności Ukrainy, jej integralności terytorialnej oraz uznanych przez społeczność międzynarodową granic i podjąć odpowiednie działania
— dodała von der Leyen.
Od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku relacje między Moskwą a Pekinem wyraźnie się zacieśniły. Chiny, choć oficjalnie deklarują neutralność, nie potępiły rosyjskiej agresji i intensyfikują współpracę handlową oraz technologiczną z Rosją.
Według UE Pekin dostarcza Moskwie m.in. komponenty podwójnego zastosowania (cywilnego i wojskowego), a Kijów oskarża go o dostarczanie sprzętu wojskowego.
9:20. Najnowsze dane ukraińskiego MON o rosyjskich stratach
Z podanych wynika, że od początku rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku ukraińska armia wyeliminowała już 1028610 żołdaków Putina.
. 8:22. Pentagon: Przekażemy Ukrainie więcej broni defensywnej
Ministerstwo obrony USA przekaże Ukrainie dodatkowe uzbrojenie defensywne, by mogła się bronić w czasie, gdy pracujemy na rzecz osiągnięcia trwałego pokoju - oświadczył rzecznik Pentagonu Sean Parnell.
W komunikacie opublikowanym na stronie resortu podkreślono, że przeglądy dostaw broni do innych krajów będą dalej prowadzone i są integralną częścią strategii „Ameryka przede wszystkim”.
Zamiar wysłania Ukrainie dodatkowego uzbrojenia wyraził w poniedziałek prezydent USA Donald Trump.
Wyślemy więcej broni. Muszą być w stanie się bronić. Są bardzo mocno atakowani. Będziemy musieli wysłać więcej broni, przede wszystkim defensywnej
— powiedział dziennikarzom podczas spotkania z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.
W ubiegłym tygodniu Biały Dom potwierdził doniesienia mediów o wstrzymaniu przekazywania Ukrainie części pocisków do systemów obrony powietrznej. Jak powiedziała zastępczyni rzeczniczki Białego Domu Anna Kelly, decyzja taka została podjęta, by „postawić interesy Ameryki na pierwszym miejscu”.
Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt zapewniła w poniedziałek, że dostawa broni dla Kijowa została wstrzymana w ramach standardowej procedury przeglądu, prowadzonej przez Pentagon w odniesieniu do wsparcia udzielanego przez USA wszystkim krajom, nie tylko Ukrainie.
7:05. Trump: Musimy wysłać więcej broni Ukrainie
Musimy wysłać więcej broni Ukrainie, ona musi się bronić - powiedział w poniedziałek prezydent USA Donald Trump na spotkaniu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w Waszyngtonie.
Trump wyraził nadzieję na to, że wojna izraelsko-irańska jest zakończona i że nie będzie musiał przeprowadzać kolejnego ataku na Iran.
Powiadomił też, że rozmowy z Iranem są w planach.
Trump i Netanjahu odpowiadali na pytania dziennikarzy przed kolacją w Białym Domu.
00:01. Zełenski i Starmer omówili formy dalszej współpracy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer skoordynowali kroki dyplomatyczne przed spotkaniem „koalicji chętnych” w Rzymie i omówili sprawę dodatkowych funduszy na produkcję dronów i inne formy współpracy w sektorze obronnym - przekazał w poniedziałek ukraiński przywódca.
Rozmawiałem z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem. Koordynowaliśmy naszą wspólną pracę dyplomatyczną i omówiliśmy oczekiwania związane ze spotkaniem „koalicji chętnych”, które odbędzie się w Rzymie za kilka dni. Pracujemy nad tym, aby decyzje były jak najsilniejsze
— napisał Zełenski w komunikatorze Telegram.
Poinformował, że brytyjski premier złożył kondolencje w związku z niedawnym rosyjskim masowym ostrzałem.
Podziękowałem mu za wsparcie dla naszego narodu. Rozmawialiśmy o dodatkowym finansowaniu już w tym miesiącu na naszą krajową produkcję dronów, przede wszystkim przechwytujących
— zaznaczył.
Zgodziliśmy się pracować nad wzmocnieniem innych formatów współpracy z kluczowymi partnerami, w tym z (grupą) Ramstein. Powinno być więcej ochrony życia
— podkreślił Zełenski.
„Koalicja chętnych” powstała 2 marca z inicjatywy Starmera w celu opracowania kompleksowego planu wsparcia dla Ukrainy, zapewnienia jej stałego dostępu do broni oraz podejmowania działań zmierzających do zakończenia wojny. Należą do niej 33 państwa – głównie europejskie, a także Australia, Nowa Zelandia, Japonia i Turcja. W skład koalicji nie weszły m.in. USA, niektóre państwa bałkańskie, Węgry oraz Słowacja.
„Koalicja chętnych” pozwala członkom NATO na wspólne działania poza formalną strukturą Sojuszu, co pozwala uniknąć potencjalnego weta państw, które nie chcą angażować się w działania militarne na rzecz Ukrainy.
Drukujesz tylko jedną stronę artykułu. Aby wydrukować wszystkie strony, kliknij w przycisk "Drukuj" znajdujący się na początku artykułu.
Trwa 1231. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Wtorek, 8 lipca 2025 r.
22:05. Szef MSZ Ukrainy: Prezydent zamierza odwołać ambasador w USA Markarową
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zamierza odwołać ambasador jego kraju w USA Oksanę Markarową – potwierdził szef MSZ w Kijowie Andrij Sybiha, nie podając nazwiska jej ewentualnego następcy.
Wcześniej media spekulowały, że miejsce Markarowej mógłby zająć m.in. obecny premier Denys Szmyhal; o jego dymisji dyskutuje się od tygodni. Sybiha wyjaśnił, że Markarowa podlega rotacyjnemu cyklowi w służbie dyplomatycznej.
Oksana Markarowa to jedna z naszych najbardziej skutecznych ambasadorek – niezwykle efektywna, charyzmatyczna – ale, jak wiadomo, każdy dyplomata podlega rotacyjnemu cyklowi. Mogę potwierdzić, że wizja prezydenta Ukrainy zakłada przeprowadzenie rotacji we wszystkich krajach, zarówno G7, jak i G20
— powiedział Sybiha, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Wyjaśnił, że Ukraina chce wzmocnić swoją dyplomację na tych kierunkach, a szczególnie w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. Zapowiedział około 20 decyzji prezydenta w sprawie zmiany ambasadorów, które mają być ogłoszone po planowanej na 21 lipca naradzie ambasadorów w Kijowie.
W poniedziałek media podały, że Zełenski rozmawiał o wymianie Markarowej podczas ubiegłotygodniowej rozmowy telefonicznej z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Na liście kandydatów na jej następcę mają być: premier Szmyhal, wicepremier Olha Stefaniszyna, minister obrony Rustem Umierow oraz minister energetyki Herman Hałuszczenko.
Portal RBK-Ukraina przypominał wówczas, że w Kijowie od kilku tygodni krążą pogłoski o nadchodzących zmianach w rządzie i zwolnieniu premiera Szmyhala. Zełenski miałby widzieć na tym stanowisku wicepremier i minister gospodarki Julię Swyrydenko.
20:18. Trump: Putin zabija zbyt wielu ludzi, dlatego wysyłamy Ukrainie broń
Prezydent USA Donald Trump potwierdził wysłanie do Ukrainy broni defensywnej. Powiedział, że przywódca Rosji Władimir Putin nie traktuje odpowiednio życia ludzi i zabija ich zbyt wielu.
Chcemy (wysłać) broń defensywną, bo Putin nie traktuje odpowiednio życia ludzkiego. Zabija zbyt wielu ludzi. Więc wysyłamy broń defensywną Ukrainie i zatwierdziłem to
— powiedział Trump na posiedzeniu gabinetu.
Jeśli chcecie znać prawdę, to Putin gada nam bzdury. Cały czas jest bardzo miły, ale nic z tego nie wynika
— oświadczył prezydent USA.
19:01. Axios: Trump obiecał Ukrainie systemy Patriot, ale chce, by wysłały je inne kraje niż USA
Prezydent Donald Trump obiecał Ukrainie broń defensywną, taką jak systemy obrony powietrznej Patriot, ale szuka sposobu na wysłanie ich z innych krajów niż USA i naciska w tej sprawie na Niemcy - poinformował we wtorek portal Axios, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji.
Podczas poniedziałkowego spotkania z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu Trump powiedział dziennikarzom, że USA wyślą Ukrainie więcej broni. Jeszcze tego samego dnia Pentagon oznajmił w komunikacie, że - zgodnie z życzeniem prezydenta - resort wyśle dodatkową broń defensywną dla Kijowa. Ale Trump i jego gabinet nie mają ochoty rozstawać się ze zbyt wieloma systemami Patriot; wolą, by to Europejczycy wysyłali więcej pieniędzy i broni - wyjaśnił portal.
Według dwóch źródeł Axiosa prezydent obiecał Ukrainie 10 systemów przechwytujących Patriot, czyli mniej niż planowano wcześniej, przed przeglądem rezerw amerykańskiego uzbrojenia, jaki przeprowadził Pentagon - co sprawiło zresztą, że na pewien czas wstrzymano dostawy na Ukrainę pocisków do systemów obrony powietrznej.
18:45. Rosja użyje broni chemicznej? Ukraina przechwyciła rozmowy wrogiej armii
W rozmowie przechwyconej przez ukraiński wywiad, żołnierze rosyjskiej armii okupacyjnej omawiają przygotowania do kolejnej zbrodni wojennej – użycia broni chemicznej – informuje GUR.
Zarząd Wojskowy Ministerstwa Obrony Ukrainy podkreśla, że „za każdą zbrodnię wojenną popełnioną przeciwko narodowi ukraińskiemu zostanie wymierzona sprawiedliwa kara”. 7 lipca rząd brytyjski nałożył nowe sankcje na Rosję za użycie broni chemicznej na Ukrainie, co stanowi naruszenie Konwencji o zakazie broni chemicznej.
18:30. Turcja zorganizuje spotkanie Trumpa, Zełenskiego i Putina?
Ankara nie widzi przeszkód, by zorganizować spotkanie przywódców Ukrainy, USA, Turcji i Rosji. Minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan ogłosił możliwość zorganizowania w Stambule spotkania, w którym mogliby uczestniczyć Wołodymyr Zełenski, Donald Trump, Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin.
18:20. Ukraińcy rozminowali 820 hektarów ziemi
W czerwcu operatorzy zajmujący się działaniami przeciwminowymi oczyścili około 820 hektarów terenu z materiałów wybuchowych w ramach państwowego programu - poinformowało Ministerstwo Gospodarki Ukrainy.
W ubiegłym miesiącu w prace te zaangażowano około 100 osób i 278 maszyn.
18:14. Podolak: decyzja Trumpa o rozszerzeniu pomocy dla Kijowa odpowiada interesom USA
Decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o przedłużeniu i rozszerzeniu pomocy wojskowej dla Ukrainy odpowiada najbardziej żywotnym interesom Waszyngtonu i oznacza duży zastrzyk finansowy dla amerykańskiego przemysłu – ocenił Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Decyzja prezydenta Trumpa o przedłużeniu i rozszerzeniu pomocy wojskowej dla Ukrainy, na tle owocnych osobistych kontaktów z prezydentem Zełenskim, była oczekiwana, ponieważ odpowiada najbardziej żywotnym interesom Stanów Zjednoczonych
— napisał Podolak w komunikatorze Telegram.
16:41. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Terroryści nadal zabijają Ukraińców, niszczą ukraińskie miasta i wioski
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że „siły obronne Ukrainy zniechęcają atak rosyjskich okupantów, a terroryści nadal zabijają Ukraińców, niszczą ukraińskie miasta i wioski”.
Na dzień dzisiejszy łączna liczba starć bojowych wynosi 86
— czytamy w raporcie sztabu na godz. 16:00.
Dziś w wyniku ostrzału artyleryjskiego i moździerzowego wroga ucierpiały miejscowości Chryniwka i Liskowszczyzna w obwodzie czernihowskim; Wielka Pysariwka, Kuczeriwka, Nowodmitriwka, Biła Bereza, Seredyna-Buda w obwodzie sumskim; Lemiszczyny w obwodzie charkowskim
— wskazano.
Ukraińskie wojska odparły dziś sześć ataków wroga, m.in. w regionie kurskim. Samoloty najeźdźców przeprowadziły sześć ataków, zrzucając 11 bomb lotniczych. Ponadto wróg ostrzelał pozycje i miejscowości ukraińskich żołnierzy 169 razy, w tym pięć razy z wieloprowadnicowych systemów rakietowych
— podkreślił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Wspieraj Siły Zbrojne Ukrainy! Razem zwyciężymy! Chwała Ukrainie!
— dodano na końcu komunikatu.
15:45. Rotterdam szykuje się na wojnę z Rosją?
Największy port Europy, Rotterdam, szykuje się na potencjalną wojnę z Rosją - ocenił dziennik „Financial Times”. Port zaczął rezerwować miejsce dla okrętów transportujących wojskowe wyposażenie i planuje, dokąd w razie wybuchu wojny przekierować transport cywilny.
„Nie każdy terminal jest odpowiedni dla transportów wojskowych” - powiedział brytyjskiej gazecie dyrektor portu Boudewijn Siemons, dodając, że Rotterdam koordynuje z sąsiednią Antwerpią plany zarządzania transportem.
Jeżeli trzeba byłoby przesłać duży wolumen towarów, będziemy kontaktować się z Antwerpią i innymi portami, żeby przejęły od nas część wolumenu. Coraz mniej patrzymy na siebie jak na konkurentów
— dodał. Porty współpracują również w celu poprawy samowystarczalności Europy.
15:30. Putin walczy z opozycją
Były szef sztabu kandydata na prezydenta Federacji Rosyjskiej Borysa Nadeżdina, 31-letni politolog Dmitrij Kisijew, został pozbawiony obywatelstwa rosyjskiego. W uzasadnieniu podano, że chodzi o „negatywny wpływ na stabilność polityczną i społeczną”.
„Nie da się nie zauważyć, że decyzja ta została podjęta kiedy aktywnie planuję kampanię do Dumy Państwowej, spotykam się z ludźmi, omawiam plany, szukam kandydatów. Jest więc oczywiste, że jest to decyzja polityczna” - komentuje opozycjonista decyzję władz.
15:20. Syrski: Rosjanie zwiększyli liczbę rakiet i dronów
W czerwcu Rosjanie zwiększyli 1,6-krotnie liczbę wystrzeliwanych nad terytorium Ukrainy rakiet i dronów - poinformował Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Syrski. „W tym samym czasie Siły Obronne Ukrainy uderzyły w około 4 tysiące celów” – napisał na Facebooku. Syrski podkreślił, że jednym z priorytetów Ukrainy jest obecnie wzmocnienie i zwiększenie skuteczności systemu obrony powietrznej.
15:09. Sankcje Ukrainy na chińskie firmy
Ukraina wprowadziła sankcje wobec pięciu chińskich firm, które dostarczają Rosji komponenty do budowy dronów uderzeniowych Shahed. Dekret w tej sprawie podpisał dziś prezydent Wołodymyr Zełenski.
Podczas zmasowanego ostrzału Kijowa w nocy (z 3 na) 4 lipca w zestrzelonych dronach Shahed ujawniono komponenty produkcji chińskiej. Dziś wobec firm, które je dostarczyły, wprowadzone zostały sankcje
— wyjaśnił doradca prezydenta Władysław Własiuk.
Władze Ukrainy oceniły, że atak Rosji z 4 lipca był największym atakiem lotniczym od początku pełnowymiarowej wojny. Użyto w nim 550 dronów i rakiet. W wyniku ataku zginęły trzy, a ranne zostały 32 osoby.
Wśród firm, które trafiły na ukraińskie listy sankcyjne, są: Central Asia Silk Road International Trade, Suzhou Ecod Precision Manufacturing, Shenzhen Royo, Shenzhen Jinduobang Technology i Ningbo BLIN Machinery.
Ukraina współpracuje z partnerami w ramach koalicji sankcyjnej w celu dalszych ograniczeń wobec chińskich producentów
— podkreślił Własiuk.
Od rozpoczęcia pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. relacje między Moskwą a Pekinem wyraźnie się zacieśniły. Chiny, choć oficjalnie deklarują neutralność, nie potępiły rosyjskiej agresji i intensyfikują współpracę handlową oraz technologiczną z Rosją.
Według UE Pekin dostarcza Moskwie m.in. komponenty podwójnego zastosowania (cywilnego i wojskowego).
14:15. Rosja twierdzi, że dostawy broni dla Kijowa sprzyjają kontynuowaniu działań zbrojnych
Kreml oświadczył, że dostarczanie Ukrainie zachodniej broni sprzyja „kontynuowaniu działań zbrojnych”. Dzień wcześniej prezydent USA Donald Trump zapowiedział wysłanie Kijowowi większej ilości uzbrojenia.
To oczywiste, że te działania zapewne nie wpisują się w wysiłki zmierzające do pokojowego rozwiązania
— oznajmił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow na codziennej konferencji prasowej.
Według niego wszelkie dostawy broni dla Ukrainy „ewidentnie mają sprzyjać, wszelkimi środkami, kontynuowaniu działań zbrojnych”. Prezydent USA Donald Trump wyraził wczoraj zamiar wysłania Ukrainie dodatkowego uzbrojenia.
Muszą być w stanie się bronić. Są bardzo mocno atakowani. Będziemy musieli wysłać więcej broni, przede wszystkim defensywnej
— amerykański przywódca.
Według rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa jest jasne także, że wciąż trwa przekazywanie broni europejskiej Kijowowi.
Ewidentnie Europejczycy są aktywnie zaangażowani w pompowanie mnóstwa broni na Ukrainę
— oznajmił Pieskow.
13:38. Syrski podkreślił potrzebę odzyskania pozycji w obwodach kurskim i biełgorodzkim w Rosji
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, generał Ołeksandr Syrski na posiedzeniu Sztabu Zwierzchnika Sił Zbrojnych zaznaczył potrzebę odzyskania pozycji i utrzymania kontroli przez wojska ukraińskie nad terytoriami w obwodach kurskim i biełgorodzkim na zachodzie Rosji.
Położyłem akcent na działania naszych jednostek w aktywnej obronie - aby zapobiec przedostaniu się wroga w głąb naszej obrony na kierunkach pokrowskim i nowopawłowskim oraz w dotarciu do granic administracyjnych obwodu dniepropietrowskiego. Podkreśliłem przywrócenie pozycji i utrzymanie terytoriów w obwodach kurskim i biełgorodzkim Federacji Rosyjskiej. W strefie przygranicznej nadal wiążemy znaczne zgrupowanie przeciwnika. Wróg tam nie będzie miał spokoju
— napisał Syrski w komunikatorze Telegram.
11:32. Prezydent Czech: Rosja nie chce kompromisu, tylko zwycięstwa w wojnie z Ukrainą
Rosja nie chce kompromisu, ponieważ jest przekonana, że może osiągnąć więcej na polu walki niż poprzez negocjacje pokojowe z Ukrainą - powiedział prezydent Czech Petr Pavel w wywiadzie dla BBC. Jego zdaniem Ukraina może zwyciężyć dzięki lepszej technologii i wsparciu Zachodu, a Rosję powstrzyma wspólna presja gospodarcza.
Oczywiste jest, że jeśli Rosja zobaczy przynajmniej jakiś postęp, przynajmniej jakiś sukces na polu walki, to nie będzie czuła się zmuszona do negocjacji. Oni (Rosjanie) wierzą, że mogą osiągnąć znacznie więcej poprzez walkę niż poprzez negocjacje
— oświadczył Pavel.
Według czeskiego prezydenta „z tego powodu prezydent (Władimir) Putin rozkazuje swoim dowódcom wywieranie maksymalnej presji na Ukrainę. Robią to, przeprowadzając małe ataki przy użyciu niewielkich grup taktycznych. (…) Wywierają również znaczną presję na ludność poprzez ataki na obiekty cywilne. Sieją terror i psychologicznie stawiają ludność (ukraińską) w sytuacji, w której może ona domagać się od rządu zakończenia wojny (…)”.
10:15. Szefowa KE: Chiny de facto podtrzymują gospodarkę wojenną Rosji
Chiny de facto podtrzymują gospodarkę wojenną Rosji, a my nie możemy tego akceptować – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na dwa tygodnie przed szczytem UE-Chiny, który odbędzie się 24 lipca w Pekinie.
Von der Leyen, przemawiając podczas debaty poświęconej Chinom w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, podkreśliła, że podejście Pekinu do Moskwy będzie czynnikiem decydującym dla przyszłości relacji UE–Chiny.
Wsparcie Chin dla Rosji powoduje zwiększoną niestabilność i niepewność dla Europy
— oceniła szefowa KE.
Chiny twierdzą, że bronią porządku opartego na zasadach międzynarodowych. Powinny zatem jednoznacznie potępić rażące naruszenie przez Rosję suwerenności Ukrainy, jej integralności terytorialnej oraz uznanych przez społeczność międzynarodową granic i podjąć odpowiednie działania
— dodała von der Leyen.
Od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku relacje między Moskwą a Pekinem wyraźnie się zacieśniły. Chiny, choć oficjalnie deklarują neutralność, nie potępiły rosyjskiej agresji i intensyfikują współpracę handlową oraz technologiczną z Rosją.
Według UE Pekin dostarcza Moskwie m.in. komponenty podwójnego zastosowania (cywilnego i wojskowego), a Kijów oskarża go o dostarczanie sprzętu wojskowego.
9:20. Najnowsze dane ukraińskiego MON o rosyjskich stratach
Z podanych wynika, że od początku rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku ukraińska armia wyeliminowała już 1028610 żołdaków Putina.
. 8:22. Pentagon: Przekażemy Ukrainie więcej broni defensywnej
Ministerstwo obrony USA przekaże Ukrainie dodatkowe uzbrojenie defensywne, by mogła się bronić w czasie, gdy pracujemy na rzecz osiągnięcia trwałego pokoju - oświadczył rzecznik Pentagonu Sean Parnell.
W komunikacie opublikowanym na stronie resortu podkreślono, że przeglądy dostaw broni do innych krajów będą dalej prowadzone i są integralną częścią strategii „Ameryka przede wszystkim”.
Zamiar wysłania Ukrainie dodatkowego uzbrojenia wyraził w poniedziałek prezydent USA Donald Trump.
Wyślemy więcej broni. Muszą być w stanie się bronić. Są bardzo mocno atakowani. Będziemy musieli wysłać więcej broni, przede wszystkim defensywnej
— powiedział dziennikarzom podczas spotkania z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.
W ubiegłym tygodniu Biały Dom potwierdził doniesienia mediów o wstrzymaniu przekazywania Ukrainie części pocisków do systemów obrony powietrznej. Jak powiedziała zastępczyni rzeczniczki Białego Domu Anna Kelly, decyzja taka została podjęta, by „postawić interesy Ameryki na pierwszym miejscu”.
Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt zapewniła w poniedziałek, że dostawa broni dla Kijowa została wstrzymana w ramach standardowej procedury przeglądu, prowadzonej przez Pentagon w odniesieniu do wsparcia udzielanego przez USA wszystkim krajom, nie tylko Ukrainie.
7:05. Trump: Musimy wysłać więcej broni Ukrainie
Musimy wysłać więcej broni Ukrainie, ona musi się bronić - powiedział w poniedziałek prezydent USA Donald Trump na spotkaniu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w Waszyngtonie.
Trump wyraził nadzieję na to, że wojna izraelsko-irańska jest zakończona i że nie będzie musiał przeprowadzać kolejnego ataku na Iran.
Powiadomił też, że rozmowy z Iranem są w planach.
Trump i Netanjahu odpowiadali na pytania dziennikarzy przed kolacją w Białym Domu.
00:01. Zełenski i Starmer omówili formy dalszej współpracy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer skoordynowali kroki dyplomatyczne przed spotkaniem „koalicji chętnych” w Rzymie i omówili sprawę dodatkowych funduszy na produkcję dronów i inne formy współpracy w sektorze obronnym - przekazał w poniedziałek ukraiński przywódca.
Rozmawiałem z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem. Koordynowaliśmy naszą wspólną pracę dyplomatyczną i omówiliśmy oczekiwania związane ze spotkaniem „koalicji chętnych”, które odbędzie się w Rzymie za kilka dni. Pracujemy nad tym, aby decyzje były jak najsilniejsze
— napisał Zełenski w komunikatorze Telegram.
Poinformował, że brytyjski premier złożył kondolencje w związku z niedawnym rosyjskim masowym ostrzałem.
Podziękowałem mu za wsparcie dla naszego narodu. Rozmawialiśmy o dodatkowym finansowaniu już w tym miesiącu na naszą krajową produkcję dronów, przede wszystkim przechwytujących
— zaznaczył.
Zgodziliśmy się pracować nad wzmocnieniem innych formatów współpracy z kluczowymi partnerami, w tym z (grupą) Ramstein. Powinno być więcej ochrony życia
— podkreślił Zełenski.
„Koalicja chętnych” powstała 2 marca z inicjatywy Starmera w celu opracowania kompleksowego planu wsparcia dla Ukrainy, zapewnienia jej stałego dostępu do broni oraz podejmowania działań zmierzających do zakończenia wojny. Należą do niej 33 państwa – głównie europejskie, a także Australia, Nowa Zelandia, Japonia i Turcja. W skład koalicji nie weszły m.in. USA, niektóre państwa bałkańskie, Węgry oraz Słowacja.
„Koalicja chętnych” pozwala członkom NATO na wspólne działania poza formalną strukturą Sojuszu, co pozwala uniknąć potencjalnego weta państw, które nie chcą angażować się w działania militarne na rzecz Ukrainy.
Strona 1 z 2
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/734455-relacja-1231-dzien-wojny-usa-wysla-ukrainie-wiecej-broni
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.