Trwa 1226. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Czwartek, 3 lipca 2025 r.
19:00. Zełenski wręczył nagrodę 11-letniemu wolontariuszowi z Danii
Podczas pobytu w Danii prezydent Wołodymyr Zełenski wręczył nagrodę „Przyszłość Ukrainy” 11-letniemu wolontariuszowi Jensowi Foghowi Thomsenowi.
„Od ubiegłego roku zajmuje się rękodziełem ozdób wielkanocnych, a dzięki ich sprzedaży udało mu się zebrać ponad 34 tys. koron duńskich na zakup plecaków szkolnych i przyborów szkolnych dla ukraińskich dzieci dotkniętych wojną” - przekazał Wołodymyr Zełenski.
18:30. Putin rozmawiał z Trumpem
Jak przekazał doradca rosyjskiego przywódcy Jurij Uszakow - cytowany przez agencję Reutera - „Rosja nie wycofa się ze swoich celów w Ukrainie”.
Z relacji doradcy wynika również, że Putin stwierdził, iż Rosja jest gotowa do kontynuowania negocjacji, ale mimo wszystko pozostaje skoncentrowana na usunięciu „podstawowych przyczyn konfliktu”.
Rosja nie wycofa się ze swoich celów, które dotyczą Ukrainy - przekazał doradca Kremla, zdradzając szczegóły rozmowy Władimira Putina z Donaldem Trumpem. - Rosja jest gotowa do dalszych rozmów - podkreślił.
17:32. Zełenski: Mam nadzieję rozmawiać z Trumpem jutro lub w najbliższych dniach
Przebywający w duńskim Aarhus prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że ma nadzieję, iż w piątek lub w najbliższych dniach odbędzie rozmowę telefoniczną z prezydentem USA Donaldem Trumpem na temat amerykańskiej pomocy wojskowej.
Agencja AFP, powołując się na źródła w ukraińskiej administracji, podała, że rozmowa telefoniczna Zełenskiego z Trumpem jest „w przygotowaniu” i być może odbędzie się w piątek.
„Przygotowywana jest rozmowa, mamy nadzieję, że odbędzie się w piątek, ale wszystko zależy od harmonogramów obu prezydentów” – poinformowało źródło.
16:38. Będzie rozmowa Trump-Putin
Trump zamieścił informacje o planowanej rozmowie na platformie Truth Social, a Putin poinformował o niej dziennikarzy.
16:00. Bilans ataku w Połtawie
Ukraińska policja poinformowała, że według najnowszych danych w porannym rosyjskim ataku na Połtawę dwie osoby zginęły, a 47 zostało rannych. Wcześniej przedstawiciel ukraińskiego wojska informował o 26 poszkodowanych.
15:14. Eksplozja w Ługańsku, nie żyje separatysta
Władze tzw. ŁRL podały, że w eksplozji w centrum Ługańska zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne. Według informacji agencji Interfax, zginął Manolis Piławow - separatysta, polityk tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej, który od 2014 do listopada 2023 roku w ramach ŁRL stał na czele administracji miejskiej Ługańska. Piławow był od 2015 r. poszukiwany przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy.
15:10. Eksplozje w Sumach
Informacje o wybuchach przekazał reporter ukraińskiego portalu Suspilne.
15:00. Zastępca dowódcy Marynarki Wojennej Rosji zginął w obwodzie kurskim
Zastępca dowódcy Marynarki Wojennej Rosji major generał Michaił Gudkow zginął w działaniach zbrojnych obwodzie kurskim - przekazało rosyjskie ministerstwo obrony. „Gudkow zginął podczas wykonywania czynności bojowych w jednym z rejonów przygranicznych obwodu kurskiego” - czytamy w oświadczeniu.
Nieoficjalne rosyjskie i ukraińskie kanały wojskowe w Telegramie poinformowały wcześniej, że Gudkow zginął w ataku rakietowym na punkt dowodzenia - pisze agencja Reuters.. Atak miał zostać przeprowadzony przy użyciu amerykańskiej rakiety HIMARS. W ataku zginęli również inni żołnierze, ale nie podano ich liczby.
Michaił Gudkow miał w chwili śmierci 42 lata.
14:55. Atak na składy amunicji w obwodzie donieckim
W nocy jednostki Służby Bezpieczeństwa Ukrainy we współpracy z innymi komponentami ukraińskich sił przeprowadziły atak na rosyjskie składy amunicji w rejonie miejscowości Wełyke Orichowe (rejon doniecki) - podało ukraińskie dowództwo. W komunikacie zaznaczono, że zarejestrowano potężną detonację wtórną, co wskazuje, że doszło do eksplozji przeciwlotniczych pocisków kierowanych i amunicji do wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.
14:40. Szwecja przeznaczy 130 mln euro na sprzęt do haubic Archer
Szwecja przeznaczy 130 mln euro - ok. 1,5 mld koron szwedzkich - na sprzęt do haubic Archer, m. in. na lufy, uzbrojenie dalekiego zasięgu i wsparcie logistyczne - przekazało ministerstwo obrony Ukrainy.
14:30. Umowa na produkcję dronów
Kancelaria Prezydenta Ukrainy podała, że w Danii w obecności Wołodymyra Zełenskiego minister obrony Ukrainy Rustem Umerow i Eric Schmidt, dyrektor generalny amerykańskiej firmy Swift Beat, LLC, podpisali memorandum w sprawie współpracy produkcyjnej, która ma zwiększyć produkcję dronów, przede wszystkim bezzałgowców przechwytujących, wykorzystywanych do zwalczania dronów kamikadze typu Szahid. Prezydent Ukrainy przekazał, że w tym roku wyprodukowane mają zostać setki tysięcy dronów, a w przyszłym roku skala produkcji ma wzrosnąć.
14:20. Apel rosyjskich dysydentów
Jedenastu uwięzionych rosyjskich dysydentów zaapelowało w liście do przywódców światowych o włączenie zapisu o uwolnieniu rosyjskich więźniów politycznych i ukraińskich cywilów przetrzymywanych w Rosji do przyszłego porozumienia pokojowego między Rosją i Ukrainą.
„Wzywamy obie strony negocjacji między Rosją i Ukrainą do natychmiastowego przeprowadzenia wymiany jeńców wojennych i cywilów według zasady «wszystkich za wszystkich»” - napisano w liście, opublikowanym za pośrednictwem agencji Reutera.
14:10. Rozmowa Sikorski-Sybiha
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha podał w mediach społecznościowych, że odbył „dobrą rozmowę” z szefem MSZ RP Radosławem Sikorskim, by podziękować Polsce za wspieranie Ukrainy w czasie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej (czyli w okresie 1 stycznia - 30 czerwca). „Omówiliśmy dalsze wysiłki na rzecz przyspieszenia przystąpienia Ukrainy do UE. Zwróciłem uwagę na znaczenie otwarcia klastrów negocjacyjnych, w szczególności klastra nr 1” - napisał ukraiński minister.
13:58. Rosja zaatakowała Odessę. Są zabici i ranni
Dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne w wyniku ataku rakietowego wojsk rosyjskich na Odessę na południu Ukrainy; celem uderzenia była infrastruktura portowa – powiadomiły władze wojskowe obwodu odeskiego.
Był to już drugi atak na Odessę w ciągu ostatnich kilkunastu godzin; Rosjanie użyli w nim rakiety balistycznej z głowicą kasetową – napisał portal RBK-Ukraina z powołaniem na szefa obwodowych władz, Ołeha Kipera.
W nocy ze środy na czwartek rosyjskie drony uderzyły w Odessie w 8-piętrowy blok mieszkalny; rannych zostało sześć osób
13:45. Atak na Połtawę. Ranni żołnierze
Powołując się na Wojska Lądowe Ukrainy portal Suspilne podał, że w porannym ataku na Terytorialne Centrum Rekrutacji i Wsparcia Społecznego w Połtawie rannych zostało dwóch żołnierzy oraz dwóch pracowników Sił Zbrojnych Ukrainy.
13:30. Nieoficjalnie: Będzie rozmowa telefoniczna Trump-Zełenski
W piątek prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mają omówić sprawę wstrzymania części dostaw uzbrojenia dla Kijowa - podał „Financial Times” zastrzegając, że termin rozmowy może ulec zmianie. Wcześniej agencja Reutera informowała, że z powodu niskiego stanu zapasów po stronie amerykańskiej USA wstrzymały dostawy niektórych kluczowych rodzajów broni na Ukrainę. Częściowo ograniczone miały zostać m.in. dostawy pocisków Patriot, za pomocą których ukraińskie wojsko zwalcza rosyjskie pociski balistyczne.
13:01. Francuskie media: Decyzja USA w sprawie dostaw broni dla Ukrainy to strzał ostrzegawczy dla Europy
Decyzja o wstrzymaniu przez USA dostaw pocisków do systemów obrony powietrznej dla Ukrainy to „strzał ostrzegawczy dla Europy” - ocenia w czwartek dziennik „Le Monde”, podkreślając, że kraje europejskie nie są w stanie szybko zapełnić tej luki w arsenale Ukrainy.
„Decyzja amerykańska nie jest jedynie wywieraniem presji na Kijów. To również strzał ostrzegawczy pod adresem Europejczyków i ich zdolności, bądź niezdolności, by przejąć pałeczkę od Waszyngtonu” - ocenia „Le Monde”.
Dziennik przypomina, że Ukraina od 2023 roku dysponuje europejskimi systemami obrony powietrznej - francusko-włoskimi systemami SAMP/T-MAMBA. „Na tym etapie Francja, jak i Włochy, nie są w stanie przekazać innych systemów. Cykl produkcji i wprowadzenia do eksploatacji zabiera trzy do czterech lat w przypadku kompletnego systemu” - zauważa „Le Monde”.
12:50. Szwecja przekaże Ukrainie lufy
Rząd Szwecji podjął decyzję o przeznaczeniu 1,5 mld koron szwedzkich (567 mln zł) na wsparcie wojskowe dla Ukrainy, w tym dziesięć nowych luf do samobieżnych armatohaubic kołowych kalibru 155 mm, Archer - poinformował minister obrony Szwecji Pål Jonson. Dodał, że system Archer okazał się bardzo skuteczny na Ukrainie i stąd potrzeba nowych luf. Kupione mają też zostać ciężarówki Volvo i Scania oraz system kontenerów do szybszego i bezpieczniejszego rozładunku sprzętu obronnego.
12:00. Zełenski z wizytą w Aarhus
Prezydent Ukrainy wylądował na lotnisku Tirstrup na Półwyspie Jutlandzkim w Danii. W mieście Aarhus weźmie udział w oficjalnym rozpoczęciu duńskiego przewodnictwa w Radzie UE. Zdjęcia z lotniska opublikowała duńska telewizja TV2. W Aarhus odbędzie się posiedzenie Komisji Europejskiej.
Media przypominają, że jest to druga wizyta Zełenskiego w Danii; poprzednio prezydent Ukrainy gościł w 2023 r. w Kopenhadze. Tłumy Duńczyków zebrały się wówczas przed parlamentem, aby wysłuchać transmisji przemówienia ukraińskiego przywódcy.
Król Danii Fryderyk X oraz królowa Maria przybyli do Aarhus statkiem.
11:30. Drony SBU zaatakowały składy amunicji na terenach okupowanych przez Rosję
Drony Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wysadziły w powietrze składy amunicji rosyjskiej armii pod miastem Charcysk w okupowanej części obwodu donieckiego. Ostatniej nocy zaatakowana została też fabryka akumulatorów w Jelcu w Rosji – podały władze.
„Wczoraj (w środę – PAP) drony SBU z powodzeniem uderzyły w składy amunicji armii Federacji Rosyjskiej we wsi Wełyke Orichowe w pobliżu Charcyska (obwód doniecki). Od godz. 22 na terenie składów rozlegały się wybuchy, a następnie rozpoczęła się silna, wtórna detonacja i wybuchł pożar” – przekazała SBU.
W komunikacie wyjaśniono, że Charcysk znajduje się niedaleko tymczasowo okupowanej Makijiwki i Doniecka, i ma istotne znaczenie strategiczne, ponieważ jest wykorzystywany przez Rosjan jako zaplecze. Ulokowali oni tam punkty dowodzenia, centra logistyczne i składy amunicji. „Wszystkie te obiekty są legalnymi celami wojskowymi” – podkreśliła ukraińska służba.
10:05. Dwie osoby zginęły, 11 rannych w ataku rosyjskich dronów na Połtawę
Dwie osoby zginęły, a 11 odniosło obrażenia w wyniku ataku rosyjskich dronów na miasto Połtawa w środkowo-wschodniej Ukrainie; jednym z celów była wojskowa komenda uzupełnień – poinformowały władze.
„W miejscu zdarzenia wybuchł pożar. Uszkodzona została infrastruktura cywilna. Niestety, według wstępnych informacji zginęły dwie osoby, 11 zostało rannych” – przekazał szef władz wojskowych obwodu połtawskiego Wołodymyr Kohut.
Siły Lądowe ukraińskiej armii podały, że zaatakowana została miejska wojskowa komenda uzupełnień oraz znajdujące się w tym samym budynku centrum pomocy społecznej.
09:30. SBU zatrzymała majora Sił Powietrznych, który szpiegował dla Rosji
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o zatrzymaniu majora Sił Powietrznych ukraińskiej armii, który na zlecenie rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) namierzał bazy lotnicze i zakłady, w których serwisowane są samoloty Sił Zbrojnych Ukrainy.
„Podczas operacji specjalnej w obwodzie lwowskim zatrzymano majora Sił Powietrznych Ukrainy, który okazał się rosyjskim agentem. Okupanci zwerbowali go za pośrednictwem byłej żony — byłej wojskowej, która pracuje na rzecz agresora w (okupowanym przez Rosję – PAP) Melitopolu” w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy – powiadomiła SBU.
08:55. Wstrzymanie dostaw dla Ukrainy dotyczy kluczowych typów pocisków, ale nie wszystkich
Decyzja Pentagonu o wstrzymaniu dostaw precyzyjnych pocisków i amunicji do systemów obrony powietrznej do Ukrainy dotyczy kluczowego i niezastępowalnego uzbrojenia. Według informacji PAP dotyczy to jednak niewielkiego pakietu broni, a do walczącego z rosyjską inwazją kraju nadal docierają m.in. systemy przeciwpancerne.
Wstrzymanie dostaw amerykańskiej amunicji do Ukrainy, ogłoszone we wtorek przez ministerstwo obrony USA, zaskoczyło wiele osób w Waszyngtonie, zarówno w administracji prezydenta Donalda Trumpa, jak i poza nią, podobnie jak samych Ukraińców.
Jak podał dziennik „The Wall Street Journal”, decyzja - którą zainicjować miał znany ze sprzeciwu wobec wspierania Ukrainy wiceszef Pentagonu Elbridge Colby - zapadła tak nagle, że wstrzymane zostały dostawy sprzętu, który znajdował się już w magazynach w Polsce. Według gazety chodzi o ponad 20 rakiet PAC-3 do systemów Patriot i podobną liczbę pocisków przeciwlotniczych Stinger, pocisków powietrze-ziemia Hellfire oraz ponad 90 pocisków AIM-9, używanych do strącania rakiet przez myśliwce F-16 i systemy obrony powietrznej NASAMS. Według radia NPR wśród wstrzymanej amunicji były pociski artyleryjskie podstawowego kalibru 155 mm (8,5 tys. z nich miało zostać w Polsce), 252 rakiety GMLRS, najczęściej stosowany rodzaj amunicji do systemów artylerii rakietowej HIMARS, a także 125 granatników AT-4.
07:30. Władze: zestrzelono 69 ukraińskich dronów; jedna osoba zginęła
69 ukraińskich dronów zostało zestrzelonych nad Rosją i okupowanym przez nią Krymem w nocy ze środy na czwartek, a spadające odłamki spowodowały śmierć jednej osoby oraz zraniły dwie – poinformowała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony i lokalne władze.
Odłamki zestrzelonego drona spadły na budynki mieszkalne na obrzeżach Lipiecka. Zginęła 71-letnia kobieta - podał na Telegramie gubernatora obwodu lipieckiego (południowy zachód Rosji) Igora Artamonowa.
00:01
Dzisiaj ministrowie obrony i spraw zagranicznych Ukrainy złożyli raporty, w szczególności na temat relacji ze Stanami Zjednoczonymi. Na szczeblu roboczym Ukraina i USA wyjaśniają wszystkie szczegóły wsparcia obronnego, w tym obrony powietrznej. Tak czy inaczej, musimy zapewnić ochronę naszym ludziom
— napisał na platformie X Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.
Odbyły się również dyskusje na temat kolejnych kroków w relacjach z UE, podczas sześciomiesięcznej prezydencji Danii. Współpracujemy również z Danią i innymi partnerami nad nowymi umowami dotyczącymi produkcji broni, w tym wspólną produkcją, i przygotowujemy aktualizacje dotyczące dronów przechwytujących
— dodał.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/734020-relacja-1226-dzien-wojny-atak-na-odesse-zelenski-w-danii
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.