Trwa 1190. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Środa, 28 maja 2025 r.
22:13. Nowa koncepcja polityki zagranicznej zakłada, że intencje Rosji wykraczają poza Ukrainę
Przyjęta w środę przez rząd Czech nowa koncepcja polityki zagranicznej bazuje na założeniu, że intencje Rosji wykraczają poza suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, a Moskwa stanowi zagrożenie ze względu zarówno na swoje konwencjonalne siły wojskowe, jak i ataki niemilitarne.
Poprzedni taki dokument przyjęto w 2015 r.
Nowa koncepcja uwzględnia m.in., że ataki niemilitarne Rosji mogą przybierać różne formy, takie jak: manipulacja i dezinformacja, nacisk gospodarczy, operacje cybernetyczne, działalność wywrotowa i przestępcza. Stwierdzono, że Rosja stara się podważyć zaufanie obywateli krajów europejskich do demokratycznych instytucji.
Po posiedzeniu rządu minister spraw zagranicznych Jan Lipavsky podkreślił, że Czechy są położone w regionie, który wielokrotnie był celem imperialnej polityki Rosji. „Dlatego w naszym żywotnym interesie leży, aby nie odniosła ona sukcesu w agresji na Ukrainę i aby została skutecznie powstrzymana przed planami dalszej agresji w Europie” - podkreślił szef czeskiej dyplomacji.
21:37. Ukraina czekuje tekstu memorandum Moskwy przed 2 czerwca
Ukraina oczekuje, że Rosja przekaże jej tekst memorandum w sprawie porozumienia pokojowego przed zapowiedzianymi na 2 czerwca rozmowami w Stambule; na razie Kijów nie zna treści tego dokumentu – oświadczył w środę ukraiński minister obrony Rustem Umierow.
„Po ostrych oświadczeniach prezydenta (USA Donalda) Trumpa, przywódców europejskich, prezydenta (Ukrainy Wołodymyra) Zełenskiego, którzy pokazali, że świat jest zjednoczony wobec sprawy pokoju dla Ukrainy, Rosjanie powiadomili w końcu, że napisali swoje +memorandum+. Ociągają się jednak z przekazaniem tego dokumentu (Ukrainie)” – napisał Umierow w mediach społecznościowych.
„Nie jesteśmy przeciwni spotkaniom z Rosjanami i czekamy na ich +memorandum+, żeby spotkanie (w Stambule - PAP) nie było puste i mogło realnie doprowadzić do zakończenia wojny. Strona rosyjska ma jeszcze co najmniej cztery dni do odlotu (na rozmowy w Stambule - PAP), aby przekazać nam swój dokument do opracowania” – podkreślił minister.
18:47. Ławrow: zaproponowaliśmy Ukrainie kolejne rozmowy 2 czerwca w Stambule
Rosja zaproponowała Ukrainie przeprowadzenie kolejnej rundy rozmów pokojowych 2 czerwca w Stambule - poinformował minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Dodał, że Moskwa zamierza przekazać tam stronie ukraińskiej memorandum dotyczące porozumienia pokojowego.
Strona rosyjska, zgodnie z ustaleniami, szybko opracowała stosowne memorandum, które określa nasze stanowisko w sprawie wszystkich aspektów niezawodnego wyeliminowania przyczyn kryzysu
— powiedział Ławrow, odnosząc się do rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Podkreślił, że delegacja rosyjska, kierowana przez doradcę Władimira Putina Władimira Miedinskiego, „jest gotowa przedstawić memorandum stronie ukraińskiej i udzielić niezbędnych wyjaśnień podczas drugiej rundy bezpośrednich rozmów w Stambule w poniedziałek”
18:36. Siły ukraińskie zaatakowały fabryki dronów i rakiet w obwodzie moskiewskim
Sztab Generalny Ukrainy oświadczył, że Siły Operacji Specjalnych i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy dokonały ataków na fabryki dronów oraz rakiet manewrujących w mieście Dubna w obwodzie moskiewskim w Rosji.
Do ataku doszło w nocy z wtorku na środę. Nieoficjalne źródła, cytowane przez ukraińskie media, mówią, że uderzeń dokonano z pomocą dronów dalekiego zasięgu.
Siły obrony Ukrainy zaatakowały ważne obiekty kompleksu wojskowo-przemysłowego rosyjskich okupantów
— poinformował ukraiński sztab w mediach społecznościowych.
Według komunikatu celem uderzenia były zakłady Kronsztadt w mieście Dubna, w których produkowane są drony: Orion, Inochodiec, Mołnia, Grom, Helios, Sirius oraz naziemne systemy nawigacyjne. W tym samym mieście zaatakowana została fabryka Raduga.
Produkuje ona rakiety manewrujące różnych klas: powietrze-powietrze, ziemia-powietrze, ziemia-ziemia. Jej wyroby to: (rakiety) Ch-101/155, Ch-69, Ch-59MK, za pomocą których Federacja Rosyjska terroryzuje ludność i uderza w obiekty cywilne Ukrainy
— przekazał Sztab Generalny tego kraju.
Kolejnym celem ukraińskich ataków był kombinat chemiczny Dmitrowskij w obwodzie iwanowskim w Rosji, który dostarcza komponenty do materiałów wybuchowych oraz dodatki do paliwa rakietowego i lotniczego.
18:05. Ławrow nazwał plany wzmocnienia armii niemieckiej „niepokojącymi”
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oznajmił, że plany wzmocnienia armii niemieckiej, o których mówił ostatnio kanclerz Friedrich Merz, są „bardzo niepokojące”. Oświadczył, że budzi to skojarzenia z okresem dwóch wojen światowych w XX wieku.
Rosyjski minister wypowiadał się w Moskwie na konferencji na temat bezpieczeństwa. Według niego po słowach Merza „wielu natychmiast pomyślało o okresach w minionym wieku, gdy Niemcy dwukrotnie stawały się potęgą militarną i o problemach, do któych to doprowadziło”.
Agencja AFP informuje, że słowa Ławrowa były reakcją na wypowiedzi Merza, który zadeklarował w maju, że wzmocnienie Bundeswehry jest „absolutnym priorytetem”. Merz zadeklarował także podjęcie działań, aby Niemcy miały „najpotężniejszą armię konwencjonalną w Europie” ze względu na zagrożenie rosyjskie i mniej pewną ochronę Europy przez Stany Zjednoczone.
17:34. Niemcy i Ukraina podejmą współpracę w produkcji broni dalekiego zasięgu
Ministrowie obrony Niemiec i Ukrainy podpiszą list intencyjny o pozyskiwaniu systemów broni dalekiego zasięgu z produkcji ukraińskiej, tzw. long range fires – zapowiedział kanclerz Niemiec Friedrich Merz po spotkaniu w Berlinie z prezydentem Ukrainy Wołodymirem Załenskim.
17:05. Ukraina protestuje przeciwko planom uruchomienia przez Rosję Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
Ukraina przekazała Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) oficjalny protest przeciwko planom uruchomienia przez Rosję Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, która jest okupowana przez rosyjskie wojska – powiadomił stały przedstawiciel Kijowa przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu Jurij Witrenko.
16:38. Kreml: Stambuł byłby dobrym miejscem do rozmów z Ukrainą
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że kolejna runda negocjacji na temat zakończenia wojny na Ukrainie mogłaby się odbyć w Stambule. Wyraził też niepokój z powodu ustaleń prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem w sprawie wspólnej produkcji uzbrojenia.
Kremlowski rzecznik oświadczył, że strona rosyjska wolałaby, by kolejna runda rokowań z Ukrainą odbyła się w kraju, który był już gospodarzem podobnego spotkania. Dał zarazem do zrozumienia, że Moskwa nie akceptuje propozycji Zełenskiego z wtorku w sprawie zorganizowania spotkania z udziałem jego oraz przywódcy Rosji Władimira Putina i prezydenta USA Donalda Trumpa.
Takie spotkanie musi być wynikiem konkretnych porozumień między dwiema delegacjami
— oświadczył Pieskow.
16:23. Raport: rosyjskie ataki dronów na Ukrainę są zbrodnią przeciwko ludzkości
Rosyjskie wojsko popełniło „zbrodnie przeciwko ludzkości” i „zbrodnie wojenne” podczas ataków dronów na ludność cywilną w obwodzie chersońskim na Ukrainie - stwierdza opublikowany raport z dochodzenia ekspertów ONZ.
15:55. Kallas: nie zrealizowaliśmy naszego postanowienia ws. ceny na rosyjską ropę
Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas powiedziała, że Unia liczy na porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie obniżenia ceny na rosyjską ropę. Jak dodała, nie zrealizowano początkowego porozumienia, by cena rosyjskiego surowca była zawsze o 5 proc. niższa od rynkowej.
15:13. Zełenski w Berlinie: Brak Ukrainy na szczycie NATO będzie zwycięstwem Putina nad Sojuszem
„Nieobecność Ukrainy na szczycie NATO w Hadze będzie zwycięstwem przywódcy Rosji Władimira Putina nad Sojuszem” – oświadczył w Berlinie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej z kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem.
Otrzymaliśmy sygnały od naszych partnerów na temat udziału Ukrainy w szczycie NATO, ale chcielibyśmy (…) przeprowadzić absolutnie otwartą rozmowę z naszymi partnerami na temat znaczenia udziału i rezultatów dla Ukrainy, które wynikałyby z uczestniczenia w tym szczycie. Uważam, że jest to słuszne i sprawiedliwe
— powiedział Zełenski.
14:48. Merz: odmowa rozejmu przez Rosję spotkała się z konsekwencjami
Kanclerz Niemiec Friedrich Merz zaprzeczył, że jego ultimatum postawione Rosji podczas wizyty 10 maja w Kijowie nie przyniosło żadnych rezultatów.
Odmowa przestrzegania zawieszenia broni ma teraz rzeczywiście konsekwencje. Wyciągamy je każdego dnia
— powiedział Merz po spotkaniu w Berlinie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. „Jesteśmy gotowi do podjęcia aktywnie dalszych kroków” – podkreślił szef niemieckiego rządu.
Kanclerz wymienił 17. pakiet sankcji uchwalony po wizycie w Kijowie. Decyzja była jego zdaniem odpowiedzią na brak reakcji (na ultimatum) ze strony Rosji. Przypomniał, że równolegle trwają prace nad 18. pakietem sankcji. „Rozmawiamy o tym z Amerykanami” – wyjaśnił.
14:04. Merz krytykowany za kluczenie w sprawie Taurusów dla Ukrainy
Kanclerz Friedrich Merz znalazł się w ogniu krytyki za niespójne deklaracje w sprawie rakiet dalekiego zasięgu Taurus dla Ukrainy - napisał portal Politico. Brak porozumienia w koalicji rządzącej powoduje napięcia w czasie, kiedy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski składa wizytę w Berlinie.
W poniedziałek kanclerz zasugerował, że nie ma już ograniczeń w korzystaniu z rakiet dalekiego zasięgu dostarczonych Ukrainie przez Niemcy, Francję, Wielką Brytanię i USA.
13:50. „FT”: gospodarka wojenna Putina traci impet
Wzrost wynagrodzeń nowo zatrudnianych rosyjskich pracowników zwalnia, ale nie na tyle, aby zmienili oni poglądy na wojnę w Ukrainie – ocenił dziennik „Financial Times”. W jego opinii, w ostatnich miesiącach gospodarka pod rządami Władimira Putina wytraciła impet.
Jak wynika z analizy rosyjskich ofert pracy, przeprowadzonych przez „FT”, gwałtowny wzrost poziomu życia Rosjan, który przyczynił się do wyrażania poparcia dla wojny przeciwko Ukrainie, dobiega końca. Sygnałem ma być spowolnienie wzrostu wynagrodzeń nowo zatrudnionych pracowników od początku 2025 r.
Wnioski „FT” potwierdzają dane Federalnej Służby Statystycznej Rosji (Rosstat),która podała, że wzrost realnych dochodów, obejmujących także dochody z wynajmu nieruchomości i odsetek od oszczędności, spadły w pierwszym kwartale 2025 r. do 7,1 proc. ze średniego zrostu na poziomie 8,3 proc. w roku ubiegłym.
13:26. Rzecznik Kremla: spotkanie trójstronne możliwe tylko po osiągnięciu ustaleń z Ukrainą
Spotkanie trójstronne z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa, prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina możliwe będzie tylko po osiągnięciu konkretnych ustaleń między Ukrainą a Rosją - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
„Takie spotkanie musi być wynikiem konkretnych porozumień między obiema delegacjami”, rosyjską i ukraińską - przytoczyła agencja AFP wypowiedź Pieskowa.
Zełenski na wtorkowej konferencji prasowej, zapytany, czy jest gotowy spotkać się z Putinem, odpowiedział, że „jest gotów na format Trump-Putin-Ja”. AFP zaznaczyła, że zapis z konferencji został opublikowany w środę, ponieważ był pod embargiem.
12:47. Minister obrony Białorusi zapowiedział przeniesienie w głąb kraju manewrów Zapad-2025
Wiktar Chrenin powiedział, że ćwiczenia Zapad-2025 (Zachód-2025) zostaną przeniesione w głąb kraju. Jednocześnie doradca ministra Walery Rawienka zapowiedział manewry na poligonie pod Grodnem, przy granicy z Polską - podało Radio Swaboda.
12:00. Papież zaapelował o zakończenie wojny na Ukrainie
Papież Leon XIV zaapelował o zakończenie wojny na Ukrainie i wspieranie inicjatyw na rzecz dialogu i pokoju. Podczas audiencji generalnej w Watykanie wezwał także, by przerwano ogień w Strefie Gazy i mówił o umierających tam dzieciach.
Zwracając się do kilkudziesięciu tysięcy uczestników audiencji generalnej na placu Świętego Piotra papież powiedział:
W tych dniach moją myśl kieruję często do narodu ukraińskiego, który jest celem nowych ataków przeciwko cywilom i infrastrukturze.
Zapewniam o mojej bliskości i mojej modlitwie za wszystkie ofiary, zwłaszcza za dzieci i rodziny. Ponawiam z mocą apel o zatrzymanie wojny i wspieranie każdej inicjatywy dialogu i pokoju. Proszę wszystkich o przyłączenie się do modlitwy o pokój na Ukrainie i wszędzie tam, gdzie trwa cierpienie z powodu wojny
— mówił Leon XIV
11:40. Rosyjskie straty bojowe
Rosyjska armia straciła ostatniej doby kolejnych 1050 żołnierzy - łącznie od początku pełnoskalowej wojny niemal 984 tys.
11:10. 88 dronów i sześciu rakiet użyły siły rosyjskie do ataków ostatniej nocy
Pięciu rakiet balistycznych, jednej manewrującej rakiety lotniczej i 88 dronów uderzeniowych wraz z dronami-wabikami użyły wojska rosyjskie do ataków przeciwko Ukrainie ostatniej nocy; środki te trafiły w osiem celów – poinformowały w środę ukraińskie Siły Powietrzne.
Do godz. 9 (godz. 8 w Polsce) obrona powietrzna unieszkodliwiła 71 wrogich dronów typu Shahed (i dronów innych typów) na wschodzie, północy i południu kraju. 34 zostały zestrzelone, a z 37 utracono łączność/unieszkodliwiono środkami walki elektronicznej
— poinformowano w komunikacie w mediacg społecznościowych. Celem ataków były m.in. obiekty ukraińskich kolei państwowych Ukrzaliznycia. Przewoźnik poinformował, że ucierpiała jego infrastruktura w obwodzie charkowskim, donieckim i sumskim.
Trzy osoby zostały ranne po uderzeniu dronów w przedsiębiorstwo przemysłowe w Switłowodsku w obwodzie kirowohradzkim w centralnej Ukrainie. Uszkodzonych zostało tam także 76 prywatnych domów i dziewięciokondygnacyjny blok mieszkalny.
10:38. Zełenski: USA „nie poprą” rosyjskich żądań w sprawie kolejnych ustępstw terytorialnych
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził przekonanie, że USA „nie poprą” rosyjskich żądań dotyczących terytoriów, kontrolowanych obecnie przez władze w Kijowie. Szef państwa oświadczył, że nie chciałby, aby Stany Zjednoczone wycofały się z negocjacji pokojowych.
09:51. Rosyjski resort obrony utrzymuje, że nad Rosją strącono niemal 300 ukraińskich dronów
Ministerstwo obrony w Moskwie poinformowało, że w nocy z wtorku na środę obrona przeciwlotnicza strąciła 296 dronów nad 13 obwodami centralnej i zachodniej Rosji. Mer Moskwy Siergiej Sobianin przekazał, że zestrzelonych zostało co najmniej 31 dronów lecących w kierunku rosyjskiej stolicy.
Ze swej strony portal Ukrainska Prawda podał, że celem ataku bezzałogowców były zakłady Kronsztadt w Dubnej pod Moskwą, w których wytwarzane są drony i inny sprzęt lotniczy. Portal powołuje się na nagrania rozpowszechnione przez rosyjskie kanały Telegram i Baza. Widać na nich ogień i słup dymu nad jednym z budynków.
09:23. Zełenski: Rosja gromadzi na granicy z obwodem sumskim ponad 50 tys. żołnierzy
Rosja gromadzi przy granicy z ukraińskim obwodem sumskim zgrupowanie, liczące ponad 50 tys. żołnierzy, jednak nie uda się jej tam utworzyć strefy buforowej – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Oni koncentrują swoje wojska na kierunku sumskim (północno-wschodnia Ukraina). Ponad 50 tysięcy. Ale i my mamy tam sukcesy. Dziś, na przykład, wzięliśmy ośmiu jeńców w rejonie Tiotkino (w rosyjskim obwodzie kurskim)
— powiedział prezydent w rozmowie z dziennikarzami. Zełenski podkreślił, że wroga armia koncentruje na granicy obwodu sumskiego z rosyjskim regionem kurskim swoje najsilniejsze oddziały.
Ich największe, najsilniejsze wojska, znajdują się na kierunku kurskim. Celem jest wyparcie naszych wojsk z obwodu kurskiego i przygotowanie działań ofensywnych w obwodzie sumskim, a także budowa strefy buforowej, jak sami oni mówią, sięgającej 10 km w głąb Ukrainy. Sądzę, że oni rozumieją, że brakuje im do tego możliwości
— oświadczył ukraiński prezydent.
08:52. Prezydent Zełenski przybędzie w środę na rozmowy z kanclerzem Merzem
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ma przybyć w środę do Berlina na rozmowy z kanclerzem RFN Friedrichem Merzem - poinformowało biuro prasowe rządu niemieckiego. To część dyplomatycznych dążeń do zakończenia wojny Rosji przeciwko Ukrainie.
Według oświadczenia biura prasowego, w południe Merz przyjmie Zełenskiego z honorami wojskowymi w Urzędzie Kanclerskim. „Wizyta skupi się na niemieckim wsparciu dla Ukrainy i wysiłkach na rzecz zawieszenia broni” - podano.
07:10. Kosiniak-Kamysz: Trump wykazał się cierpliwością wobec Putina, ale to się kończy
Prezydent USA Donald Trump wykazał się już bardzo daleko idącą dobrą wolą i cierpliwością wobec przywódcy Rosji Władimira Putina, ale ten czas się kończy - powiedział PAP podczas pobytu w Waszyngtonie wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Mówiąc o pomocy dla Ukrainy, szef MON oświadczył, że przyszedł moment, by kraj ten zaczął kupować sprzęt wytworzony w Polsce we współpracy z USA.
Podczas rozmowy po wtorkowym spotkaniu z szefem Pentagonu Pete’em Hegsethem, Kosiniak-Kamysz ocenił, że poczuł, iż zmienia się stosunek administracji Trumpa do Rosji. Przywołał przy tym wpisy Trumpa w mediach społecznościowych, w których prezydent USA ocenił, że „Putin oszalał” i że „igra z ogniem”.
„Widzę zniecierpliwienie. Widzę to w słowach prezydenta Trumpa, z którymi się zgadzam, że Putin zwariował. Myślę, że wykazał się już prezydent Trump bardzo daleko idącą dobrą wolą i cierpliwością wobec niego, ale czas ten się kończy. Tak to odbieram” - powiedział wicepremier. Przyznał, że Trump już niejednokrotnie groził Rosji m.in. sankcjami, lecz dotąd tego nie zrobił.
04:03. Prezydent: liczebność sił zbrojnych musi wzrosnąć o jedną czwartą; do ponad 38 tys. żołnierzy
Łotwa potrzebuje więcej żołnierzy, broni i amunicji. Zamiast obecnych 31 tys. osób żołnierzy w różnych strukturach sił zbrojnych potrzebujemy w dłuższej perspektywie zwiększyć liczebność do ponad 38 tys. – ogłosił prezydent Edgars Rinkeviczs.
Prezydent wraz z dowódcą sił zbrojnych gen. Kasparsem Pudansem, odwiedził tereny nad rzeką Dźwiną w środkowej części kraju w okolicy Jakubowa, gdzie budowany jest największy w krajach bałtyckich poligon wojskowy o powierzchni ponad 25 tys. ha, zdolny do przyjęcia jednostek sojuszniczych NATO. Zakłada się, że pierwsze ćwiczenia wojskowe będą być mogły przeprowadzone na tych terenach w 2026 r., a może jeszcze w tym roku. Docelowo po rozbudowie infrastruktury stacjonować będzie mogło na obszarze ok. 2 tys. żołnierzy.
Jeszcze do końca roku liczba żołnierzy zawodowych powinna powiększyć się o ok. 500 – powiedział Rinkeviczs.
01:00. Reuters: Obrona powietrzna zestrzeliła 112 ukraińskich dronów, sześć zmierzało do Moskwy:
Rosyjska obrona powietrzna zniszczyła lub przechwyciła 112 ukraińskich dronów w ciągu trzech godzin, większość z nich nad regionami centralnymi lub południowymi, poinformował w środę na podstawie komunikatu rosyjskiego ministerstwa obrony.
Mer Moskwy Siergiej Sobianin powiedział, że sześć ukraińskich dronów zostało unieszkodliwionych podczas lotu w kierunku stolicy Rosji. Ekipy ratownicze badają ich fragmenty na ziemi,dodał.
00:01. Zełenski: Odpowiemy na ataki Rosji dronami i pociskami dalekiego zasięgu własnej produkcji
Ukraina odpowie na ataki Rosji takimi samymi działaniami; kluczowymi elementami będą drony uderzeniowe i pociski dalekiego zasięgu własnej produkcji – zapowiedział w wieczornym nagraniu wideo, prezydent Wołodymyr Zełenski.
Już dziś setki ukraińskich firm przynoszą wyniki w Siłach Obrony Ukrainy i będzie ich jeszcze więcej – jestem o tym przekonany. (…) Oczywiście nie możemy publicznie mówić o naszych planach i możliwościach, ale perspektywa jest jasna: odpowiedzieć na wszystkie rosyjskie zagrożenia i wyzwania w lustrzanym odbiciu
— oświadczył.
Zełenski wyjaśnił, że władze „maksymalnie angażują” biznes w produkcję uzbrojenia oraz przygotowują nowe umowy z inwestorami europejskimi, którzy chcą działać w tej sferze.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/730723-relacja-1190-dzien-wojny-50-tys-rosjan-przy-obw-sumskim
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.