Trwa 1185. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Piątek, 23 maja 2025 r.
19:00. Rosjanie ostrzelali Czuhujew. Zginęła jedna osoba
W wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Czuhujew, znajdującego się w obwodzie charkowskim, zginęła jedna kobieta – poinformował na Telegramie Ołeh Syniehubow, szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej. „Wróg ostrzelał miasto Czuhujew. Według wstępnych informacji, był to atak rakietowy. Potwierdzono śmierć jednej kobiety” – czytamy w komunikacie.
18:40. Szwecja będzie modernizować samoloty dla sił powietrznych Ukrainy?
Jak poinformowało biuro prasowe ukraińskiego resortu obrony, głównym tematem spotkania ukraińskiego ministra obrony ds. rozwoju lotnictwa Ołeksandra Kozenki ze szwedzką delegacją, na której czele stał Thomas Linden – dyrektor ds. Ukrainy w firmie SAAB – było wzmocnienie potencjału lotniczego Sił Zbrojnych Ukrainy.
18:25. Ławrow odrzuca możliwość rozmów pokojowych w Watykanie
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow poinformował, że Moskwa jest przeciwna organizowaniu rozmów pokojowych z Ukrainą w Watykanie, nazywając ten pomysł „nieeleganckim”. Polityk stwierdził również, że złudzeniem jest myślenie, iż Rosja kiedykolwiek „pozwoli Ukrainie żyć zgodnie z własnym prawem”. Słowa te padły podczas konferencji zorganizowanej przez Akademię Dyplomatyczną MSZ Rosji pod hasłem „Historyczne południowe ziemie Rosji. Tożsamość narodowa i samostanowienie narodów”.
18:00. USA i Ukraina oficjalnie nawiązały współpracę ws. minerałów
Jak poinformowano na rządowym portalu, Ukraina i USA oficjalnie uruchomiły fundusz inwestycyjny w ramach umowy o dostępie Stanów Zjednoczonych do ukraińskich bogactw mineralnych. Julia Swyrydenko, pierwsza wicepremier Ukrainy, otrzymała w tej sprawie notę od Julie S. Davis, tymczasowej pełnomocniczki USA na Ukrainie.
17:15. Rosjanie rozstrzelali dwóch ukraińskich jeńców wojennych w rejonie Pokrowska
Prokuratura Generalna poinformowała o wszczęciu śledztwa w sprawie rozstrzelania dwóch ukraińskich jeńców wojennych przez rosyjskie siły w rejonie Pokrowska.
Z danych operacyjnych wynika, że 22 maja rano Rosjanie zaatakowali pozycje Sił Obronnych Ukrainy w okolicach wsi Udaczne. Dwóch z czterech ukraińskich żołnierzy, którzy wykonywali tam zadania bojowe, zostało wziętych do niewoli, a następnie rozstrzelanych w lesie z broni automatycznej. Los pozostałych dwóch żołnierzy jest nieznany.
17:15. Wymiana 380 jeńców
Ukraina odzyskała 390 ukraińskich jeńców wojennych z rosyjskiej niewoli w ramach porozumienia o wymianie 1000 na 1000; spodziewamy się, że wymiana będzie kontynuowana w sobotę i niedzielę - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
„Sprowadzamy naszych ludzi do domu. Pierwsza część porozumienia o wymianie 1000 na 1000 została wdrożona. To porozumienie zostało osiągnięte na spotkaniu w Turcji i ważne jest, aby w pełni je wdrożyć. Dziś mamy 390 osób. Oczekujemy, że wymiana będzie kontynuowana w sobotę i niedzielę” - powiadomił Zełenski na platformie X.
17:00. Zełenski uhonorował trzy brygady Korpusu Morskiego Ukrainy
Prezydent Wołodymyr Zełenski nadał honorowe wyróżnienia trzem brygadom Korpusu Morskiego Marynarki Wojennej Ukrainy. 38. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej otrzymała nazwę honorową, natomiast 36. i 37. Brygada zostały wyróżnione za odwagę i bohaterstwo. Brygada nr 38 od teraz nosić będzie nazwę: „38. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej im. Hetmana Petra Sahajdacznego”.
16:20. Atak na port w Odessie. Są ofiary
Rosja wystrzeliła dwa pociski balistyczne w kierunku portu w Odessie, zabijając jednego pracownika portu i raniąc ośmiu innych, w tym czterech poważnie - poinformował ukraiński wicepremier ds. odbudowy Ołeksij Kułeba.
„Niestety zginęła jedna osoba - pracownik portu. Rodzinie i przyjaciołom zmarłego składamy najszczersze kondolencje. Osiem osób zostało rannych, w tym cywilni pracownicy firmy. Cztery z nich są w poważnym stanie. Wszystkie osoby są poddawane leczeniu” - napisał Kułeba.
Pocisk „uszkodził maszynownię, wybił okna i drzwi w budynkach administracyjnych, zniszczył pojazdy i sprzęt (…) Nie było ani jednego obiektu wojskowego, tylko infrastruktura cywilna” - zaznaczył wicepremier.
Przypomniał, że podczas wojny Rosja uszkodziła i zniszczyła prawie 400 obiektów infrastruktury portowej, ponad 30 statków, a 106 cywilów zostało rannych.
„Musimy wzmocnić ochronę naszej infrastruktury portowej. Musimy nadal pracować nad zapewnieniem wolności i bezpieczeństwa żeglugi. Broń i dyplomacja to nasze narzędzia na drodze do pokoju i sprawiedliwości” - podkreślił wicepremier.
16:10. Sztab Generalny potwierdza atak na rosyjski zakład PJSC Energia
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdził przeprowadzenie ataku na zakład PJSC Energia znajdujący się w mieście Jelec, w rosyjskim obwodzie lipieckim. To jeden z największych rosyjskich producentów chemicznych źródeł zasilania.
15:55. Atak ukraińskich sił
Ukraińskie Siły Powietrzne przeprowadziły udany atak na wysunięte stanowisko dowodzenia 3. Korpusu Armijnego. Stanowisko dowodzenia znajdowało się w rejonie okupowanego Bachmutu.
15:30. Atak rakietowy na rosyjski Łgów
64 budynki mieszkalne ucierpiały ataku rakietowym Ukrainy na Łgow Bilans ataku przedstawił p.o. gubernator obwodu kurskiego Aleksandr Chinstejn. W atak uszkodzone zostały też dwa sklepy.
15:20. Rosjanie ostrzelali Biłozerkę
W ostrzale miejscowości w obwodzie chersońskim ranny został 55-letni kierowca karetki pogotowia.
14:30. Cichanouska w Warszawie
„Polska jest naszym największym sojusznikiem na scenie międzynarodowej „- powiedziała w Warszawie przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska, która otworzyła debatę „Wolność słowa w erze algorytmów: między prawem a zasięgiem”.
Cichanouska zwróciła uwagę na pomoc, jaką Polska dostarczyła Białorusinom w obliczu opresji ze strony władz w Mińsku. Oceniła, że zmiany w Białorusi nadejdą szybciej niż w Rosji oraz podkreśliła znaczenie walki o wolną i demokratyczną Białoruś. Zaznaczyła, że opozycja musi być gotowa, aby wprowadzić zmiany w kraju, a także, że aby dokonać potrzebnej transformacji będzie potrzebować Okrągłego Stołu na wzór Polski.
14:00. Wyjaśnienia w sprawie dymisji
Siły Zbrojne Ukrainy wyjaśniły dymisję dowódcy 59 Oddzielnej Brygady Zmechanizowanej Szewczuka i poinformowały, że nastąpiła ona w związku z gwałtownym pogorszeniem się sytuacji w strefie obrony brygady.
„Dowództwo jednostki wojskowej dokonało szeregu błędnych obliczeń i dostarczyło niewiarygodne raporty o stanie i sytuacji wojsk, co stanowiło dodatkowe zagrożenie dla życia żołnierzy. W związku z powyższym podpułkownik Bohdan Szewczuk został zastąpiony przez bardziej doświadczonego dowódcę” - powiedział rzecznik Głównego Zarządu Komunikacji Sił Zbrojnych Ukrainy.
13:30. Biały Wilk zatwierdzony do użytku
MON Ukrainy zatwierdziło do użytku bezzałogowy kompleks zestaw Biały Wilk - poinformował Główny Zarząd Wsparcia Cyklu Życia Uzbrojenia i Sprzętu Wojskowego.
„Ten dron jest w stanie dostarczyć w cel głowicę bojową o znacznej masie, która może razić ciężki sprzęt wroga, fortyfikacje i inne chronione cele” – poinformował resort. Wyjaśnił też, że zestaw można rozstawić w ciągu kilku minut. Maszyna jest w stanie przenosić do 16 kg uzbrojenia, a jej zasięg wynosi do 20 km w jednym kierunku. Posiada też automatyczny system naprowadzania i może działać nawet w przypadku utraty łączności.
13:20. NATO wydało polecenie przechwycenia rosyjskiego samolotu SU-24
Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że wczoraj w godzinach wieczornych dowództwo operacyjne połączone dla sił sojuszniczych NATO w Europie wydało polecenie przechwycenia przez polską parę dyżurną samolotu SU-24 Federacji Rosyjskiej. Dodał, że rosyjski samolot wykonywał niebezpieczne manewry.
12:15. Trump ogłosił wielką wymianę jeńców między Rosją i Ukrainą
Prezydent USA Donald Trump ogłosił w mediach społecznościowych wielką wymianę jeńców między Rosją i Ukrainą.
„Właśnie zakończono wielką wymianę więźniów między Rosją i Ukrainą. Wkrótce wejdzie w życie”
— napisał Trump w swoim serwisie Truth Social.
„Czy to może doprowadzić do czegoś dużego???”
— dodał na koniec wpisu.
11:52. Ławrow: Prace nad memorandum ws. porozumienia pokojowego trwają
Nie wiem jak to wygląda po drugiej stronie, ale prace po naszej stronie są zaawansowane i (…) przekażemy Ukraińcom to memorandum, tak jak uzgodniliśmy, spodziewamy się, że robią to samo – mówił szef MSZ Rosji.
11:20. Nagranie z ataku dronów
Ukraińska armia publikuje nagranie z ataku dronów FPV na pokrowskim odcinku frontu Celem ataku były m.in. haubice samobieżne.
10:38. Sześć osób zabitych w ostrzałach ostatniej doby
W wyniku rosyjskich ostrzałów, przeprowadzonych w ciągu ostatniej doby, sześć osób zginęło, a dziesięć zostało rannych w obwodach chersońskim i donieckim, na południu i wschodzie Ukrainy – poinformowały ukraińskie władze regionalne. Szef administracji obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin powiadomił, że w ciągu minionej doby w wyniku rosyjskiej agresji trzy osoby poniosły śmierć, a sześć doznało obrażeń.
Prokudin dodał, że rosyjskie wojsko ostrzelało obiekty infrastruktury krytycznej i użyteczności publicznej, w tym na terenach zamieszkanych, uszkadzając wielopiętrowy budynek i 17 domów prywatnych. Rosyjska armia uszkodziła również gazociąg, magazyn, garaż i prywatne samochody.
09:17. 141 potyczek na froncie w ciągu doby
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili dwa ataki rakietowe, 56 ataków powietrznych i 5 879 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskiej armii i terenów zamieszkanych.
08:12. Polski ochotnik: wojna może rozlać się daleko; zapomnijmy o urazach, tworzymy nową historię
Każdy Polak powinien się obudzić, bo wojna w Ukrainie może rozlać się daleko poza ten kraj; Ukraina i Polska muszą przestać patrzeć wstecz, zapomnieć o urazach, tworzymy nową historię - powiedział PAP polski żołnierz-ochotnik Konrad Wrona.
Każdy z nas, Polaków, powinien się w końcu obudzić, bo wojna w Ukrainie może rozlać się naprawdę daleko. Mamy dobry, silny naród i ludzi, którzy potrafią działać razem. Ukraińcy i Polacy powinni przestać patrzeć wstecz, na naszą historię, bo teraz tworzymy nową. Najważniejsze to zapomnieć o dawnych urazach i iść do przodu, ponieważ to jest nasza tarcza w tej walce. Naprawdę się bronimy i robimy, co możemy
— zaapelował Wrona.
06:33. Gospodarka i Ukraina tematami spotkania ministrów finansów i szefów banków centralnych G7
Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych krajów G7 zakończyli wspólnym komunikatem spotkanie w Banff w Albercie, podkreślając chęć wzmacniania relacji gospodarczych i potępiając Rosję za agresję na Ukrainę.
To są prawdziwe kamienie milowe
— tak minister finansów Kanady François-Philippe Champagne określił podczas konferencji prasowej przyjęte we wspólnym komunikacie propozycje dalszych działań. Champagne podkreślił, że po spotkaniu jest „poczucie jedności”.
Prezes banku centralnego Kanady (Bank of Canada) Tiff Macklem dodał, że przyjęte propozycje koncentrują się na wzroście gospodarczym i stanowią podstawę do produktywnych dalszych działań. „Dyskusje były zachęcające” - powiedział. Przyznał, że dalszy rozwój sytuacji zależy „od tego, co będzie działo się z cłami”.
00:01. Media: Putin zdecydował o utworzeniu strefy buforowej na granicy z Ukrainą
Przywódca Rosji Władimir Putin poinformował w czwartek za pośrednictwem łącza wideo przedstawicieli swojego rządu, iż podjął decyzję o utworzeniu „buforowej strefy bezpieczeństwa” wzdłuż granicy z Ukrainą - podała rosyjska państwowa agencja RIA Nowosti.
„Podjąłem decyzję o utworzeniu niezbędnej buforowej strefy bezpieczeństwa wzdłuż granicy z Ukrainą. Nasze siły zbrojne obecnie zajmują się tą kwestią” - powiedział Putin, cytowany przez rosyjską agencję.
Putin nie podał szczegółów tego przedsięwzięcia.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/730253-relacja-1185-dzien-wojny-atak-na-port-w-odessie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.