Trwa 1182. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Wtorek, 20 maja 2025 r.
21:30. Tusk: Nie wyślemy wojsk polskich na Ukrainę
Nie wyślemy wojsk polskich na Ukrainę - zapewnił w neo-TVP Info premier Donald Tusk. Jak podkreślił, zadaniem polskich żołnierzy jest pilnowanie europejskiej i polskiej granicy z Rosją i Białorusią.
W neo-TVP Info Tusk był pytany, czy decyzja o tym, żeby nie wysyłać polskich wojsk na Ukrainę jest ostateczna.
Tak, ale w ogóle nie ma takiej presji
— odpowiedział Tusk.
Premier odniósł się do wypowiedzi specjalnego wysłannika USA ds. Ukrainy gen. Keitha Kellogga, który powiedział w ubiegłym tygodniu w telewizji Fox Business, że wśród rozważanych rozwiązań wojny w Ukrainie jest umieszczenie europejskich sił na zachód od Dniepru z udziałem czterech europejskich krajów, w tym Polski.
I usłyszał (Kellogg - PAP) od wszystkich moich partnerów europejskich, że to jest nieprawda. Prezydent (Emmanuel) Macron, kanclerz (Friedrich) Merz, premier (Keir) Starmer od razu zareagowali, bo to był dla mnie warunek absolutnie niepodważalny i bezdyskusyjny
— zaznaczył Tusk.
20:45. Rubio: możemy dojść do momentu, gdy poprzemy sankcje przeciwko Rosji
Możemy dojść do momentu, w którym poprzemy nowe sankcje przeciwko Rosji, jeśli faktycznie nie będzie ona zainteresowana pokojem - powiedział we wtorek w Senacie sekretarz stanu USA Marco Rubio. Dodał, że administracja pracuje nad dostarczeniem Ukrainie kolejnych systemów Patriot.
Rubio odpowiedział w ten sposób na pytania senatorów Partii Demokratycznej, czy poprze zgłoszoną w Senacie ustawę o sankcjach przeciwko Rosji, w tym przeciw jej sektorowi naftowemu oraz państwom kupującym rosyjską ropę.
19:33. „Economist”: Dziwna niechęć Trumpa do postawienia się Putinowi
Donald Trump zapowiadał twardą rozmowę z przywódcą Rosji w sprawie Ukrainy, nie osiągnął nic; administracja USA obawia się, że to, co nazwała „wojną Bidena”, przerodzi się w „klęskę Trumpa” - pisze „Economist” w tekście zatytułowanym „Dziwna niechęć Trumpa do postawienia się Putinowi”.
W ciągu rozmowy, która trwała dwie i pół godziny, Trump nie postawił Putinowi ultimatum, nie powiedział, że musi on zakończyć wojnę przeciw Ukrainie, bo w przeciwnym wypadku na Rosję spadną amerykańskie sankcje. Zasugerował jedynie, że będą następne negocjacje. A potem pochwalił się w swych mediach społecznościowych, że była to „doskonała rozmowa” - przypomina brytyjski tygodnik.
„Może się to skończyć tak, że Trump wyjdzie na słabego i głupiego”, a przeciągające się rozmowy - jeśli do nich dojdzie - dadzą Rosji czas na nadrobienie strat na polu walki. To niewielka pociecha, że Trump nie powtórzył swych najbardziej komentarzy, że „Ukraina nie ma kart”, by kontynuować walkę – komentuje.
18:50. Polska i Ukraina podpisały porozumienie o wymianie wiedzy dot. polityki regionalnej
Polska i Ukraina podpisały porozumienie o współpracy ws. polityki regionalnej oraz decentralizacji - poinformował resort funduszy. Dodał, że Polska będzie korzystać z doświadczeń Ukrainy w zakresie budowania infrastruktury ochrony ludności cywilnej.
18:25. Ukraina chce obniżenia pułapu cenowego dla rosyjskiej ropy do 30 USD za baryłkę
Ukraina chce, aby grupa G7 i UE obniżyły maksymalną cenę, po której Rosja może sprzedawać ropę eksportowaną drogą morską, do 30 dolarów za baryłkę - poinformował Brukseli ukraiński minister spraw zagranicznych Andrij Sybiha. Obecnie pułap cenowy wynosi 60 dolarów za baryłkę.
Sybiha wziął udział w spotkaniu w Brukseli z szefami MSZ unijnej „27”.
Pułap cenowy na eksport rosyjskiej ropy to mechanizm wprowadzony przez państwa G7 i Unię Europejską w grudniu 2022 roku w celu ograniczenia dochodów Rosji z eksportu tego surowca bez wywoływania globalnego kryzysu energetycznego. Pułap ten dotyczy transportu rosyjskiej ropy morzem.
17:56. Akt oskarżenia dla Pawła K. podejrzanego o współpracę z wywiadem Rosji
Jest akt oskarżenia przeciwko Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji - poinformowała neo-Prokuratura Krajowa. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Paweł K. został zatrzymany 17 kwietnia 2024 r. w Polsce. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec niego areszt. Śledztwo pod nadzorem mazowieckiego pionu PZ PK prowadziła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Śledczy ustalili, że Paweł K. zgłosił gotowość do działania na rzecz wywiadu wojskowego Federacji Rosyjskiej i nawiązywał kontakty z obywatelami Federacji Rosyjskiej, którzy byli bezpośrednio zaangażowani w wojnę w Ukrainie.
17:00. Fiala potwierdził na Ukrainie udział Czech w odbudowie obwodu dniepropietrowskiego
Czeski premier Petr Fiala Fiala potwierdził w Użhorodzie na zachodzie Ukrainy zobowiązanie do udziału jego kraju w odbudowie obwodu dniepropietrowskiego. Z premierem Denysem Szmyhalem podpisali wspólne oświadczenie o współpracy gospodarczej.
Czeski premier powiedział, że Ukraina może być pewna, że Republika Czeska stoi po jej stronie i zapewnił o dalszej pomocy politycznej, gospodarczej i wojskowej. Zdaniem czeskiego premiera Ukraina jest i pozostaje głównym priorytetem polityki zagranicznej Pragi.
Jesteśmy świadomi, że Ukraina walczy nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także o bezpieczeństwo całej Europy
— podkreślił Fiala.
16:18. W Monachium ruszył proces trzech mężczyzn oskarżonych o szpiegostwo dla Rosji
W Wyższym Sądzie Krajowym w Monachium na południu Niemiec rozpoczął się proces trzech mężczyzn oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Rosji. Mieli m.in. planować operacje sabotażowe w Niemczech. Oskarżeni oświadczyli, że są całkowicie niewinni - pisze portal gazety „Sueddeutsche Zeitung”.
Prokuratura Federalna zarzuca mężczyznom m.in., że działali jako tajni agenci. Oskarżeni mieli na przykład na zlecenie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU szpiegować transporty wojskowe jadące na ćwiczenia NATO w Bawarii i zbierać informacje o producencie, który w pobliżu Bayreuth wytwarzał tzw. rdzenie pocisków.
15:33. Szef MSZ Niemiec: liczymy, że USA wywrą większą presję na Rosję ws. rozejmu w Ukrainie
Niemcy nadal liczą na to, że USA wywrą większą presję na Rosję, aby ta podjęła decyzję o zawieszeniu broni w wojnie w Ukrainie - poinformował w Brukseli niemiecki minister spraw zagranicznych Johann Wadephul.
Wielokrotnie dawaliśmy jasno do zrozumienia, że oczekujemy od Rosji jednego — natychmiastowego zawieszenia broni bez warunków wstępnych
— powiedział szef niemieckiej dyplomacji na marginesie spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli.
Rosja nie podjęła tego kroku i będziemy musieli zareagować. Oczekujemy również, że nasi amerykańscy sojusznicy nie będą tego tolerować
— dodał.
15:02. Zełenski: Rosja gra na czas, by kontynuować wojnę i okupować nasze terytorium
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosję o grę na czas, by kontynuować wojnę i dalej okupować ukraińskie terytorium. Dodał, że Kijów współpracuje z partnerami, żeby zwiększyć presję na Moskwę; podkreślił wagę sankcji i potrzebę skoordynowanej dyplomacji.
To oczywiste, że Rosja próbuje zyskać na czasie, by kontynuować wojnę i okupację. Współpracujemy z naszymi partnerami, aby wywrzeć presję na Rosjan, by zachowywali się inaczej. Sankcje mają znaczenie i jestem wdzięczny każdemu, kto czyni je bardziej odczuwalnymi dla sprawców wojny
— przekazał Zełenski. Prezydent zaznaczył, że Ukraina nie ma wątpliwości, że wojna z Rosją musi zakończyć się przy stole negocjacyjnym.
Na stole powinny znaleźć się jasne i realistyczne propozycje. Ukraina jest gotowa na każdy skuteczny format negocjacji. A jeśli Rosja nadal będzie stawiać nierealistyczne warunki i podważać możliwe wyniki, muszą zostać wyciągnięte surowe konsekwencje
— stwierdził.
14:21. Zełenski spotkał się z następcą tronu Norwegii
Następca tronu rozpoczął swoją pierwszą wizytę na Ukrainie od odwiedzenia ośrodka rehabilitacyjnego w Irpinie. Jestem wdzięczny za ten znaczący gest uwagi i wsparcia dla naszego ludu. Podczas spotkania omawialiśmy wzmocnienie odporności energetycznej. Doceniamy wkład Norwegii w wysokości 450 milionów dolarów w bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy
— poinformował w social mediach prezydent Ukrainy.
13:34. Zatwierdzono 17. pakiet sankcyjny na Rosję, obejmuje „flotę cieni”
Unia Europejska zatwierdziła 17. pakiet sankcji na Rosję, obejmujący blisko 200 statków z rosyjskiej „floty cieni” - poinformowała szefowa dyplomacji UE Kaja Kallas. Powtórzyła, że trwają prace nad kolejnymi sankcjami.
Nowe środki mają również na celu walkę z zagrożeniami hybrydowymi i prawami człowieka
— podkreśliła wysoka przedstawicielka ds. zagranicznych i obronnych. Ostateczną zgodę na kolejny pakiet sankcyjny dali ministrowie spraw zagranicznych na posiedzeniu w Brukseli.
Jak informowała PAP wcześniej, sankcje uderzają także w sędziów i prokuratorów zaangażowanych w sprawy opozycjonistów, zmarłego w więzieniu Aleksieja Nawalnego i Władimira Kara-Murzy, który został uwolniony w ramach wymiany.
12:53. Raport ukraińskiego sztabu
W ciągu ostatniego dnia odnotowano łącznie 177 starć bojowych - podaje ukraiński sztab w najnowszej informacji operacyjnej.
12:00. Sondaż: Zełenski cieszy się zaufaniem 74 proc. współobywateli
Prawie trzy czwarte (74 proc.) Ukraińców ufa prezydentowi swojego kraju Wołodymyrowi Zełenskiemu, podczas gdy 22 proc. nie ma do niego zaufania - wynika z badania przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS).
W sondażu jedyną osobą, oprócz Zełenskiego, z dodatnim bilansem jest polityk, ale także wolontariusz i komik Serhij Prytuła, któremu ufa 50 proc. respondentów, a nie ufa 38 proc. Mer Kijowa Witalij Kliczko cieszy się dość wysokim poziomem zaufania: ufa mu 43 proc. wyborców, ale nie ufa 47 proc.
Liderowi opozycyjnej Europejskiej Solidarności i byłemu prezydentowi Ukrainy Petrowi Poroszence ufa 25 proc. i aż 70 proc. nie ufa; byłej premier Julii Tymoszenko ufa zaledwie 14 proc. respondentów, 80 proc. jej nie ufa.
Według KMIS, na początku marca poziom zaufania do Zełenskiego wzrósł z 57 do 68 proc. szczególnie po jego kłótni z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Białym Domu. Teraz zaufanie do prezydenta Ukrainy jest jeszcze wyższe.
11:17. Rutte: Trump przejął rolę lidera i przełamał impas w sprawie Ukrainy
Jestem zadowolony, że prezydent USA Donald Trump przejął rolę lidera i przełamał impas w sprawie Ukrainy już od pierwszego dnia urzędowania w styczniu - powiedział sekretarz generalny NATO Mark Rutte przed spotkaniem z ministrami obrony państw UE w Brukseli pytany o rozmowę Trumpa z przywódcą Rosji Władimirem Putinem.
10:28. CNN: po rozmowie Trumpa z Putinem pokój w Ukrainie wydaje się jeszcze bardziej odległy
Osiągnięcie pokoju w Ukrainie wydaje się jeszcze bardziej odległe po poniedziałkowej rozmowie prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina - napisał portal telewizji CNN.
W ocenie serwisu rozmowa liderów pokazała przede wszystkim, jak daleko może być przełom w sprawie zakończenia wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Zrodziła też kolejne pytania o to, w jakim stopniu Trump chce być zaangażowany w proces pokojowy i nasiliła rozdźwięk między USA i Europą.
10:03. Pistorius: Rosja wyłącznie gra na czas w rozmowach o pokoju w Ukrainie
Władimir Putin nie jest, tak naprawdę, zainteresowany pokojem w Ukrainie i tylko gra na czas w rozmowach ze Stanami Zjednoczonymi - ocenił niemiecki minister obrony Boris Pistorius, który bierze tego dnia udział w posiedzeniu szefów resortów obrony państw UE w Brukseli.
Pistorius zadeklarował przed posiedzeniem w stolicy Belgii, że Europa musi zwiększyć presję na Rosję i przyjąć kolejne sankcje wymierzone w Kreml, szczególnie w rosyjskie surowce energetyczne - przekazała agencja Reutera.
09:36. Rosyjskie straty bojowe
W ciągu ostatnie doby rosyjska armia straciła kolejnych 1030 żołnierzy (łącznie od początku pełnoskalowej wojny - 975800).
08:13. Ekspert: Trump udzielił błogosławieństwa podejściu Putina do negocjacji
Prezydent USA Donald Trump podczas rozmowy z Władimirem Putinem w zasadzie udzielił błogosławieństwa podejściu Kremla do negocjacji, czyli rozmowom o ustępstwach Ukrainy bez zawieszenia broni - ocenił w rozmowie z PAP John Hardie, analityk think tanku Foundation for Defense of Democracies (FDD).
Ekspert przyznał, że Ukraina ma prawo być sfrustrowana postawą Trumpa.
Hardie, badacz rosyjskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, ocenił, że Putin może być zadowolony z rezultatów poniedziałkowej rozmowy, ponieważ Trump przystępował do niej z amerykańską propozycją - żądaniem przełomu i zawieszenia broni, a wyszedł z poparciem Waszyngtonu dla własnego podejścia do negocjacji, które stawia Ukrainę w gorszej pozycji.
06:54. Trump: Nie nałożyłem sankcji na Rosję, bo myślę, że jest szansa na porozumienie
Nie nałożyłem sankcji na Rosję, bo myślę, że jest szansa załatwienia czegoś - powiedział w poniedziałek prezydent USA Donald Trump. Prezydent stwierdził, że nie odchodzi od próby zakończenia wojny, choć zaznaczył, że to „europejska sprawa” i USA nie powinny były się w nią angażować.
Podczas serii pytań w Gabinecie Owalnym Białego Domu, Trump wielokrotnie wyrażał optymizm, co do zakończenia wojny w Ukrainie, powtarzając, że uważa, iż Władimir Putin chce pokoju i ma dość wojny. Wyjaśnił też, że dlatego właśnie nie nałożył dotąd dodatkowych sankcji na Rosję.
Uważam, że jest szansa załatwienia czegoś, a gdybym to zrobił (nałożył sankcje), można znacznie pogorszyć sprawę
— powiedział.
Ale może przyjść czas, gdzie może do tego dojść
— dodał.
00:01. Zełenski: rozważane jest spotkanie liderów Ukrainy, Rosji, USA, UE i W. Brytanii
Kijów i jego partnerzy rozważają zorganizowanie spotkania przywódców Ukrainy, Rosji, Stanów Zjednoczonych, krajów Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii w ramach dążenia do zakończenia wojny Moskwy z Ukrainą - przekazał w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski na briefingu prasowym.
Występując przed dziennikarzami w Kijowie po odbyciu w poniedziałek dwóch rozmów telefonicznych z prezydentem USA Donaldem Trumpem, ukraiński przywódca stwierdził, że ma nadzieję, że spotkanie odbędzie się tak szybko, jak to możliwe i że jego gospodarzem może być Turcja, Watykan lub Szwajcaria.
Potwierdziłem, że Ukraina jest gotowa do bezpośrednich rozmów z Rosją w dowolnym formacie, który przyniesie rezultaty. Turcja, Watykan, Szwajcaria - rozważamy wszystkie możliwe platformy. Ukrainy nie trzeba o tym przekonywać, a nasi przedstawiciele są gotowi do podejmowania realnych decyzji w negocjacjach. Musimy upewnić się, że Rosja jest równie gotowa do takich produktywnych negocjacji
— napisał Zełenski w Telegramie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Zełenski dwukrotnie rozmawiał z Trumpem. „Potwierdziłem, że Ukraina jest gotowa do bezpośrednich rozmów z Rosją w dowolnym formacie”
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/729955-relacja-1182-dzien-wojny-na-ukrainie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.