Trwa 1181. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Poniedziałek, 19 maja 2025 r.
22:05. Zełenski: rozważane jest spotkanie liderów Ukrainy, Rosji, USA, UE i W. Brytanii
Kijów i jego partnerzy rozważają zorganizowanie spotkania przywódców Ukrainy, Rosji, Stanów Zjednoczonych, krajów Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii w ramach dążenia do zakończenia wojny Moskwy z Ukrainą - przekazał w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski na briefingu prasowym.
Występując przed dziennikarzami w Kijowie po odbyciu w poniedziałek dwóch rozmów telefonicznych z prezydentem USA Donaldem Trumpem, ukraiński przywódca stwierdził, że ma nadzieję, że spotkanie odbędzie się tak szybko, jak to możliwe i że jego gospodarzem może być Turcja, Watykan lub Szwajcaria.
Potwierdziłem, że Ukraina jest gotowa do bezpośrednich rozmów z Rosją w dowolnym formacie, który przyniesie rezultaty. Turcja, Watykan, Szwajcaria - rozważamy wszystkie możliwe platformy. Ukrainy nie trzeba o tym przekonywać, a nasi przedstawiciele są gotowi do podejmowania realnych decyzji w negocjacjach. Musimy upewnić się, że Rosja jest równie gotowa do takich produktywnych negocjacji
— napisał Zełenski w Telegramie.
21:33. „FT”: europejscy przywódcy zszokowani tym, co Trump uzgodnił z Putinem
Europejscy przywódcy, którym Donald Trump zrelacjonował swoją rozmowę z Władimirem Putinem, byli zszokowani opisem tego, co uzgodniono - podaje w poniedziałek „Financial Times”. Według cytowanego źródła, jasne jest, że Trump nie jest gotowy wywrzeć presji na Rosję.
Gazeta odnotowuje rozdźwięk między chłodną relacją Putina, a entuzjastyczną reakcją Trumpa. Jak zaznacza „FT”, Putin - który zapowiedział pracę z Ukrainą nad memorandum na temat przyszłych negocjacji i ewentualny rozejm na ograniczony czas - nie zrezygnował ze swoich postulatów „wyeliminowania podstawowych przyczyn kryzysu” (Kreml rozumie przez to m.in. demilitaryzację i „denazyfikację” Ukrainy). Tymczasem Trump ogłosił, że do rozmów między Ukrainą i Rosją dojdzie „natychmiast”, lecz zdaniem FT zasygnalizował też, że może odejść od mediacji konfliktu, twierdząc, że Rosja i Ukraina muszą między sobą uzgodnić warunki porozumienia.
Jak przekazuje „FT”, powołując się na wtajemniczone źródło, przywódcy Ukrainy, UE, Włoch, Francji, Niemiec i Finlandii, którym Trump relacjonował swoją rozmowę z Putinem byli „zszokowani opisem tego, co zostało uzgodnione”. Anonimowy rozmówca stwierdził też, że jasne jest, że Trump nie jest gotowy do wywarcia większej presji na Putina, by skłonić go do negocjacji w dobrej wierze.
Według dziennika „w europejskich stolicach przywódcy obawiają się, że Trump zawrze układ z Putinem, w którym zgodzi się na jego maksymalistyczne żądania i sprzeda interesy Ukrainy w pośpiechu, by zakończyć walki”
21:24. Włoski rząd po rozmowie przywódców europejskich z Trumpem: Rzym gotów ułatwić kontakty
Włochy są gotowe ułatwić kontakty w celu doprowadzenia do zawieszenia broni i sprawiedliwego, trwałego pokoju na Ukrainie - zapewniła w poniedziałek wieczorem kancelaria premier Giorgii Meloni po rozmowie z prezydentem USA Donaldem Trumpem, w której uczestniczyli także przywódcy Francji, Niemiec, Finlandii, KE i Ukrainy.
O konsultacjach z prezydentem USA po jego poniedziałkowej rozmowie z Władimirem Putinem poinformowała Kancelaria Premier Włoch.
W wydanym w Rzymie komunikacie podkreślono:
Prowadzone są prace na rzecz natychmiastowego podjęcia negocjacji między stronami, które mogłyby doprowadzić jak najszybciej do zawieszenia broni i stworzenia warunków dla sprawiedliwego i trwałego pokoju.
Następnie w nocie zaznaczono, że „pozytywnie została oceniona gotowość Ojca Świętego, by udzielić gościny na rozmowy w Watykanie”.
Włochy gotowe są uczynić to, co od nich zależne, by ułatwić kontakty i działać na rzecz pokoju
— głosi komunikat rządu w Rzymie.
21:13. Rzecznik rządu: europejscy partnerzy zwiększą presję na Rosję poprzez kolejne sankcje
Przywódcy europejscy zgodzili się zwiększyć presję na Rosję poprzez kolejne sankcje po poniedziałkowej rozmowie telefonicznej prezydenta USA Donald Trumpa z przywódcą Rosji Władimirem Putinem w sprawie możliwości zakończenia wojny na Ukrainie - powiadomił rzecznik niemieckiego rządu Stefan Kornelius.
Prezydent USA i europejscy partnerzy uzgodnili kolejne kroki. Zgodzili się na ścisłą koordynację procesu negocjacyjnego i podjęcie starań o odbycie kolejnego spotkania technicznego
— przekazał rzecznik.
Wcześniej Trump we wpisie na Truth Social napisał, że poinformował o rozmowie z Putinem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, prezydenta Francji Emmanuela Macrona, premier Włoch Giorgię Meloni, kanclerza Niemiec Friedricha Merza i prezydenta Finlandii Alexandra Stubba.
Wszystkie strony potwierdziły swoją gotowość do ścisłego wspierania Ukrainy w drodze do zawieszenia broni. Europejscy partnerzy ogłosili też, że zwiększą presję na stronę rosyjską poprzez sankcje
— zakomunikował rzecznik rządu Niemiec.
20:47. Von der Leyen dziękuje Trumpowi za jego wysiłki na rzecz zawieszenia broni na Ukrainie
Szefowa KE Ursula von der Leyen wraz z europejskimi przywódcami rozmawiała z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Po rozmowie podziękowała mu za jego niestrudzone wysiłki na rzecz zawieszenia broni na Ukrainie.
Dobra rozmowa z prezydentem USA Donaldem Trumpem, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, premier Włoch Giorgią Meloni i prezydentem Finlandii Alexanderem Stubbem, kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, aby uzyskać relację z rozmowy z prezydentem Putinem. Dziękuję prezydentowi Trumpowi za jego niestrudzone wysiłki na rzecz zawieszenia broni na Ukrainie
— napisała szefowa KE na platformie X.
Dodała, że ważne jest, aby Stany Zjednoczone pozostały zaangażowane w proces.
Będziemy nadal wspierać Wołodymyra Zełenskiego w osiągnięciu trwałego pokoju na Ukrainie
— podsumowała Niemka.
20:00. Trump po rozmowie z Putinem: Uważam, że poszła bardzo dobrze
Prezydent USA Donald Trump powiedział, że jego rozmowa z Władimirem Putinem poszła bardzo dobrze, a w jej myśl Rosja i Ukraina rozpoczną natychmiast negocjacje w sprawie zawieszenia broni. Zaznaczył jednak, że warunki zostaną wynegocjowane między dwiema stronami.
Właśnie zakończyłem dwugodzinną rozmowę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Uważam, że poszła bardzo dobrze. Rosja i Ukraina natychmiast rozpoczną negocjacje w sprawie zawieszenia broni i, co ważniejsze, ZAKOŃCZENIA wojny
— oznajmił Trump we wpisie na własnym portalu Truth Social.
Warunki zostaną wynegocjowane między obiema stronami, tak jak musi być, bo znają szczegóły negocjacji, o których nikt inny by nie wiedział
— dodał.
18:50. Zakończyła się rozmowa Putina z Trumpem
Zakończyła się, trwająca ponad dwie godziny rozmowa prezydenta USA z rosyjskich dyktatorem. Szczegóły wkrótce.
Rosja jest gotowa współpracować z Kijowem w sprawie memorandum dotyczącego przyszłego traktatu pokojowego
—- powiedział po rozmowie Putin.
CZYTAJ WIĘCEJ: Na kogo zagłosuje Matysiak? Enigmatyczna odpowiedź posłanki: „Tak, dopuszczam każdą z tych opcji, które były wymienione”
18:45. Trump pytał Zełenskiego, o czym powinien rozmawiać z Putinem
Podczas krótkiej rozmowy przed połączeniem z Władimirem Putinem, prezydent USA Donald Trump pytał prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o to, co powinien omówić z rosyjskim przywódcą - podał „Wall Street Journal”.
Według tych doniesień Zełenski miał zachęcać Trumpa, aby wywarł na Putina nacisk w sprawie przyjęcia propozycji zawieszenia broni i zorganizowania bezpośredniego spotkania tych trzech polityków. Jak ujawnił dziennik, powołując się na przedstawiciela władz USA i inne wtajemniczone źródło, Trump zapytał Zełenskiego, o czym powinien rozmawiać z Putinem.
„Zełenski odpowiedział, że Trump powinien naciskać na Putina, aby zaakceptował 30-dniowe zawieszenie broni, zgodził się na przyszłe spotkanie Putina z Zełenskim, w którym Trump mógłby wziąć udział. (Trump miałby też) powtórzyć (Putinowi), że Stany Zjednoczone nie podejmą żadnych decyzji w sprawie Ukrainy bez udziału Kijowa”
— przekazał „WSJ”.
18:30. Co Trump zaoferuje Putinowi w zamian za pokój na Ukrainie?
Wiceprezydent Vance stwierdził, że Trump ma zaoferować Putinowi „globalną reintegrację gospodarczą w zamian za zakończenie wojny w Ukrainie”.
18:20. Ilu Ukraińców ufa Zełenskiemu?
W pierwszej połowie maja 74 proc. Ukraińców ufało prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, podczas gdy 22 proc. mu nie ufało. Jednocześnie 71 proc. ankietowanych uważa, że wybory powinny się odbyć dopiero po zawarciu ostatecznego porozumienia pokojowego i całkowitym zakończeniu wojny. To wyniki sondażu przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KIIS) w dniach 2–12 maja 2025 r.
18:15. Alarm w trzech obwodach Ukrainy
Rosjanie wystrzelili kierowane bomby lotnicze na granicy obwodów donieckiego, dniepropietrowskiego i zaporoskiego - ostrzegły Siły Powietrzne Ukrainy.
17:00. Rozpoczęła się rozmowa telefoniczna Trumpa z Putinem
Rozpoczęła się rozmowa telefoniczna prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Rosji Władimirem Putinem - podała agencja Reutera, powołując się na oficjalną informację z Białego Domu. Tematem rozmowy jest wojna na Ukrainie i możliwość jej zakończenia.
Krótko przed rozpoczęciem rozmowy Trumpa z Putinem wiceprezydent USA J.D. Vance powiedział, że jedną z przeszkód na drodze do pokoju jest to, że rosyjski przywódca nie do końca wie, jak wyjść z wojny z Ukrainą. Ostrzegł też, że USA są bliskie porzucenia prób mediacji między Kijowem i Moskwą.
Do tanga trzeba dwojga. Wiem, że prezydent jest skłonny do tego, ale jeśli Rosja nie będzie skłonna, to w końcu po prostu powiemy, że to nie jest nasza wojna. Próbujemy to zakończyć, ale jeśli nie uda nam się tego zrobić, w końcu powiemy: „Wiecie co? Warto było spróbować, ale już tego nie zrobimy”
— cytuje Reuters Vance’a.
Z kolei media ukraińskie podały, że Trump rozmawiał już z Zełenskim przed połączeniem z Putinem i omawiał z nim m.in. konkretne kroki potrzebne do zakończenia wojny Moskwy z Kijowem. Po rozmowie Trump-Putin prezydenci USA i Ukrainy mają skontaktować się ponownie, aby skoordynować swoje dalsze działania - przekazał ukraiński Telewizyjny Serwis Informacyjny (TSN).
16:50. Zełenski rozmawiał telefonicznie z Trumpem
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydentem USA Donaldem Trumpem – informuje ukraiński Telewizyjny Serwis Informacyjny (TSN), powołując się na własne źródła. Rozmowa miała dotyczyć m.in. „konkretnych kroków potrzebnych do zakończenia wojny Moskwy z Kijowem”. Według informatora TSN rozmowa telefoniczna Trumpa z Zełenskim poprzedziła rozmowę amerykańskiego przywódcy z Władimirem Putinem. Po rozmowie Trump-Putin prezydenci USA i Ukrainy skontaktują się ponownie, aby skoordynować swoje dalsze działania – przekazał TSN. Biały Dom poinformował, że rozmowa Donalda Trumpa z Władimirem Putinam rozpoczęła się o godzinie 16.00 czasu polskiego.
16:40. 84 starcia na froncie
Od początku dnia na froncie zanotowano 84 starcia bojowe - wynika z informacji operacyjnej Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
16:00. Kreml: Spotkanie Donalda Trumpa z Władimirem Putinem nie jest obecnie przygotowywane
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla oświadczył, że obecnie nie trwają przygotowania do spotkania przywódców USA i Rosji. - Jeśli prezydenci uznają je za konieczne, wówczas do niego dojdzie – zaznaczył.
15:50. Ostrzał w obwodzie donieckim. Są ofiary
Jedna osoba zginęła a pięć zostało rannych w ostrzale obwodu donieckiego przez Rosjan Doniecka prokuratura obwodowa informuje, że w sprawie rosyjskiego ostrzału wszczęto dochodzenie.
15:45. Przewodniczący RE domaga się od Rosji zgody na bezwarunkowe zawieszenie broni
Antonio Costa w czasie szczytu UE-Wielka Brytania stwierdził, że „piłka znajduje się po rosyjskiej stronie”. - Razem zwiększamy presję na Rosję, w tym poprzez nowy pakiet sankcji, aby sprowadzić Rosjan do stołu negocjacyjnego – mówił Costa. Jak dodał Rosja „musi zgodzić się na zawieszenie broni bez warunków wstępnych”.
15:00. Zełenski: Ukraina nie boi się bezpośrednich rozmów z Rosją
Wołodymyr Zełenski polecił utworzenie stałej, krajowej grupy negocjacyjnej, której zadaniem będzie praca nad zakończeniem wojny. Jak przekazał, odbyło się już poświęcone temu spotkanie.
Prezydent Żeleński zaznaczył także, że „Ukraina nie boi się bezpośrednich rozmów z Rosją„. „Ważne jest, by Rosjanie nie przedłużali wojny” – podkreślił.
14:30. Australia wysłała pierwszy z 49 czołgów Abrams
Australijskie władze wysłały dziś pierwszy z 49 obiecanych Ukrainie wycofanych z użytku maszyn M1A1 Abrams. Zostaną przekazane Kijowowi jako część pakietu wojskowego o wartości 245 mln AUD - poinformowała australijska agencja ABC.
Pierwsza maszyna wyruszyła już drogą morską w kierunku Europy; zostanie przetransportowana do bazy logistycznej w Polsce, a następnie trafi na front na wschodzie Ukrainy - przekazała ABC.
Decyzja o przekazaniu 49 czołgów M1A1 Abrams została podjęta przez rząd australijski w październiku 2024 r., jednak realizację dostawy opóźniła procedura uzyskiwania zgody wynikającej z amerykańskich przepisów dotyczących kontroli eksportu uzbrojenia (ITAR). Pomimo nieformalnych zastrzeżeń ze strony niektórych amerykańskich urzędników co do przydatności i logistyki obsługi tych maszyn Waszyngton ostatecznie zezwolił na ich przekazanie.
Wsparcie Ukrainy 49 pojazdami M1A1 Abrams stanowi kolejny istotny element międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy - podkreśla agencja, przypominając, że do tej pory Ukraina otrzymała od USA 31 czołgów Abrams (dostarczonych jesienią 2023 r.).
13:00. Prezydent Czech: Potrzebna koordynacja między Europą i USA
Prezydent Czech Petr Pavel powiedział w Pradze, że potrzebna jest koordynacja między Europą i USA w negocjacjach prowadzonych przez prezydenta Donalda Trumpa w sprawie rozwiązania konfliktu w Ukrainie. W przeciwnym razie wyniki mogą być szkodliwe dla Ukrainy i Europy - przestrzegł. Pavel wyraził zdanie, że europejscy przywódcy muszą stale podkreślać w kontaktach z amerykańską administracją, że pokój w Ukrainie będzie ważny dla całej Europy.
Rosja próbuje zdobyć nie tylko terytorium, ale też uznanie na arenie międzynarodowej i dlatego rosyjski przywódca Władimir Putin woli negocjować z Trumpem niż z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i europejskimi przywódcami - ocenił, dodając, że Trump z kolei chce przejść do historii.
„Dla prezydenta USA nie jest tak ważne, czy Ukraina straci terytorium, czy będzie musiała się zdemilitaryzować, czy będzie neutralna. Większą motywacją jest (dla niego - PAP) zapisanie się w historii jako ktoś, kto zawarł umowę i przyczynił się do uregulowania stosunków amerykańsko-rosyjskich” - powiedział Pavel.
12:40. Przywódcy Włoch, Francji, W. Brytanii i Niemiec rozmawiali z Trumpem przed jego rozmową z Putinem
Sytuacja na Ukrainie i wysiłki na rzecz sprawiedliwego i trwałego pokoju były tematem telefonicznej rozmowy przywódców Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Były to konsultacje przed zapowiedzianą rozmową Trumpa z Władimirem Putinem - poinformowała włoska premier Giorgia Meloni.
Na platformie X szefowa włoskiego rządu napisała:
„Wczoraj późnym wieczorem przeprowadziłam rozmowę telefoniczną z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem wraz z przywódcami: Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem, Francji Emmanuelem Macronem i Niemiec Friedrichem Merzem w ramach konsultacji przed zapowiedzianą telefoniczną rozmową, jaką prezydent Trump przeprowadzi dziś z prezydentem Putinem”.
„Chciałam przede wszystkim powtórzyć wsparcie dla Ukrainy razem z europejskimi i zachodnimi partnerami, dla wysiłków prezydenta Trumpa na rzecz sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie podkreślając znaczenie natychmiastowego i bezwarunkowego zawieszenia broni” - dodała Meloni.
Rzecznik brytyjskiego premiera Keira Starmera oświadczył, że przywódcy rozmawiali o „sytuacji na Ukrainie i katastrofalnych kosztach wojny dla obu stron”.
Kanclerz Merz napisał na platformie X w podsumowaniu konsultacji: „Putin musi zgodzić się na zawieszenie broni i rozmowy pokojowe”. Zapowiedział kontynuowanie wymiany poglądów.
12:15. Finlandia Ukrainie amunicję za środki z zamrożonych aktywów Rosji
Finlandia dostarczy Ukrainie amunicję, której zakup w fińskich fabrykach zostanie sfinansowany ze środków pochodzących z zamrożonych aktywów Rosji - poinformowało ministerstwo obrony w Helsinkach.
Kontrakt o wartości 90 mln euro zostanie zrealizowany za pośrednictwem Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF).
Dzięki temu – jak przekazał szef resortu obrony Antti Hakkanen – fiński przemysł zbrojeniowy stanie się jeszcze ważniejszą częścią wsparcia dla Ukrainy, która od ponad trzech lat odpiera rosyjską inwazję. To również doskonały dowód potencjału fińskiego przemysłu obronnego i tego, że inwestycje zaczynają przekładać się na produkcję – podkreślił minister.
11:00. ISW: Rosja wychwala swoją siłę militarną przed rozmową Trumpa z Putinem
Rosja wychwala swoją siłę militarną przed poniedziałkową rozmową prezydenta USA Donalda Trumpa z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem - ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Propagandysta kremlowski Paweł Zarubin opublikował 18 maja fragmenty wywiadu z Putinem. Autor zaznaczył, że rozmowa jest nowa, jednak ISW zwrócił uwagę, że wiele wskazuje na to, iż jest to fragment filmu dokumentalnego „Rosja. Kreml. Putin. 25 lat”, który miał swoją premierę 4 maja.
W materiale wideo Putin stwierdził, że Rosja ma wystarczająco żołnierzy i uzbrojenia, aby doprowadzić wojnę przeciwko Ukrainie do „logicznego końca”; zwrot ten oznacza zwycięstwo Rosji. Zarazem rosyjski przywódca powtórzył, że proces pokojowy musi odnieść się do przyczyn wojny i „ochronić” rosyjskojęzyczną część społeczeństwa Ukrainy.
10:00. Atak na miejscowości w obwodzie charkowskim
W ciągu ostatniego dnia rosyjskie wojska przeprowadziły ataki na trzy miejscowości w obwodzie charkowskim – poinformował szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Ołeh Syniehubow. Rosjanie wykorzystać mieli cztery kierowane bomby lotnicze, dwa drony typu Shahed i dziesięć dronów typu Geranium-2.
09:30. 175 starć bojowych w ciągu doby
W ciągu ostatniej doby na linii frontu doszło do 175 starć bojowych pomiędzy Siłami Obronnymi Ukrainy a wojskami rosyjskimi – poinformował w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. „W ciągu minionej doby odnotowano łącznie 175 starć bojowych” – czytamy w oświadczeniu.
09:00. Ataki Rosjan w obwodzie chersońskim. Dwóch zabitych, sześciu rannych
W wyniku rosyjskich ataków na obwód chersoński w ciągu ostatniej doby zginęły dwie osoby, a sześć zostało rannych – przekazał na Telegramie szef Chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeksandr Prokudin.
08:15. Von der Leyen: Ten tydzień może być kluczowy
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen uważa, że bieżący tydzień może okazać się „decydujący w tworzeniu warunków do zakończenia wojny Rosji przeciwko Ukrainie”.
08:00. Zełenski gratuluje zwycięzcy wyborów prezydenckich w Rumunii
„Gratuluję Nicușorowi Danowi jego historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich w Rumunii. Dla Ukrainy – jako sąsiada i przyjaciela – ważne jest mieć wiarygodnego partnera. I jesteśmy przekonani, że tak będzie. Współpracując, możemy wzmocnić nasze kraje i naszą Europę” – napisał Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.
07:50. ustria nie wyklucza udziału w misji pokojowej w Ukrainie
Austria nie wyklucza możliwości dołączenia do ewentualnej misji pokojowej w Ukrainie, decyzja zależeć będzie od charakteru mandatu tej misji – taką deklarację złożyła minister obrony Austrii Klaudia Tanner w rozmowie z niemieckim dziennikiem „Die Welt”. - Austriackie siły zbrojne od ponad sześciu dekad pokazują, że jesteśmy gotowi i zdolni brać udział w zdecydowanych operacjach międzynarodowych. W przypadku misji pokojowej na Ukrainie wszystko zależałoby od charakteru misji, od możliwości naszego zaangażowania i od tego, czy nasza ekspertyza byłaby potrzebna. Nie wykluczam jednak udziału Austrii w takiej misji, jeśli do niej dojdzie – powiedziała.
07:10. W nocy Rosjanie strącili 35 dronów
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że w nocy strąciło 26 dronów nad Krymem, osiem nad obwodem briańskim i jeden nad obwodem biełgorodzkim.
04:50. Rosjanie ostrzelali centrum Chersonia
W ostrzale uszkodzonych zostało sześć budynków mieszkalnych – informuje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.
03:07. Ukraina zwróciła się do Kanady o dołączenie do nacisków na Rosję
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do premiera Kanady Marka Carneya o użycie kanadyjskich wpływów, by wymusić na prezydencie Rosji Władimirze Putinie bezwarunkowe zawieszenie ognia i rozmowy pokojowe – podały kanadyjskie media.
Carney, który był w Watykanie na inauguracji papieża Leona XIV, prowadził też rozmowy polityczne. Z Zełenskim spotkał się w sobotę w ambasadzie Kanady w Rzymie, przed mszą inauguracyjną. Było to pierwsze bezpośrednie spotkanie obu polityków. Zełenski miał powiedzieć, że nacisk na Putina jest konieczny, „by osiągnąć pokój tak szybko jak to możliwe” - informował w niedzielę publiczny nadawca CBC.
Carney zaprosił Zełenskiego na organizowany przez Kanadę szczyt G7 w Kananaskis, w prowincji Alberta, w połowie czerwca br. - podała CBC.
01:35. Starmer rozmawiał o wojnie na Ukrainie z przywódcami USA, Włoch,Francji i Niemiec
Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer rozmawiał o wojnie ukraińsko-rosyjskiej z przywódcami USA, Włoch,Francji i Niemiec - poinformował przedstawiciel urzędu premiera na Downing Street. Jak dodał dyskutowano m. in. o konieczności bezwarunkowego zawieszenia broni.
Podkreślił, że podczas konsultacji przeprowadzonych na krótko przed planowaną na poniedziałek rozmową telefoniczną Prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Rosji Władimirem Putinem, podkreślono, że Putin powinien „podejść poważnie” do negocjacji pokojowych.
00:30. Gen. Kellogg ujawnia pierwszy punkt amerykańskiego planu pokojowego
Specjalny wysłannik prezydenta USA na Ukrainę Keith Kellogg powiedział, że Waszyngton przedstawił 22-punktowy plan pokojowy mający na celu rozwiązanie wojny rosyjsko-ukraińskiej i ujawnił istotę pierwszego punktu. Jest to kompleksowe zawieszenie broni. Według niego w Stambule sekretarz stanu USA Marco Rubio „jasno dał do zrozumienia”, że jest to „silny plan pokojowy”.
Wychodząc ze spotkań w Londynie, my (USA) opracowaliśmy kompleksowy 22-punktowy plan, który stanowi ramy dla pokoju. Pierwszym punktem jest kompleksowe zawieszenie broni, które teraz powstrzyma zabijanie
— napisał Kellogg.
red/wPolityce.pl/PAP/X/Fb/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/729850-relacja-1181-dzien-wojny-rozmowa-trumpa-z-putinem
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.