Trwa 1178. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Piątek, 16 maja 2025 r.
23:00. Specjalista od „mięsnych szturmów” nowym dowódcą Wojsk Lądowych
Specjalista od „mięsnych szturmów” gen. Andriej Mordwiczow został nowym dowódcą rosyjskich Wojsk Lądowych - poinformował portal Radia Swoboda. Wojska Lądowe są najliczniejszym spośród rodzajów wojsk sił zbrojnych Rosji. Według Radia Swoboda Mordwiczow doprowadził do perfekcji taktykę tzw. mięsnych szturmów, czyli frontalnych ataków piechoty, które powodują ogromne straty, ale też prowadzą do stopniowego wypychania przeciwników z ich pozycji.
Wczoraj przywódca Rosji Władimir Putin odwołał gen. Olega Salukowa z funkcji dowódcy Wojsk Lądowych i mianował na jego miejsce 49-letniego Mordwiczowa.Jak zaznaczyło Radio Swoboda, to już drugi awans Mordwiczowa od początku inwazji rosyjskiej przeciwko Ukrainie. W 2023 r. wojskowy został dowódcą Centralnego Okręgu Wojskowego.
Do jego szybkiej kariery na wojnie przyczyniło się zdobycie przez rosyjskie wojska pod jego komendą Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy. W Ukrainie ma status podejrzanego o zbrodnie wojenne. Według prokuratury na jego rozkaz rosyjskie wojska zabijały cywilów i atakowały infrastrukturę cywilną i krytyczną.
Dzięki taktyce „mięsnych szturmów” rosyjskiej armii w lutym 2024 r. udało się m.in. zająć Awdijewkę w obwodzie donieckim. Mordwiczow został za to pochwalony osobiście przez Putina. Ten trzygwiazdkowy generał jest też dobrze zaznajomiony z nowymi technologiami w armii, takimi jak np. wykorzystywanie dronów na polu bitwy.
Rob Lee, ekspert z Foreign Policy Research Institute, nie wyklucza, że Mordwiczow może nawet zastąpić Walerija Gierasimowa na stanowisku szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji albo przejąć dowodzenie nad całą operacją wojskową Rosji przeciwko Ukrainie.
Według amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) Putin mógł podjąć decyzję o przetasowaniach w dowództwie, przygotowując armię do letniej ofensywy przeciwko Ukrainie, która ma rozpocząć się pod koniec maja albo w czerwcu.
21:57. Brytyjczycy podali szacunkową liczbę ofiar Rosji
Według szacunków brytyjskiego Ministerstwa Obrony, w przyszłym miesiącu liczba ofiar rosyjskich na froncie na Ukrainie przekroczy milion. Informując o rosyjskich stratach brytyjski minister obrony John Healy po spotkaniu w Rzymie ministrów obrony krajów E5 (Polski, Włoch, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii). podkreślił, że Władimir Putin „po raz kolejny pokazał swoje prawdziwe oblicze, nie pojawiając się na rozmowach delegacji Ukrainy i Federacji Rosyjskiej w Stambule”.
21:20. Wymiana więźniów „tysiąc za tysiąc”. HUR: już pracujemy nad listą
Jednym z ważnych elementów negocjacji z delegacją rosyjską w Stambule było porozumienie w sprawie wymiany więźniów w formacie „tysiąc za tysiąc” – powiedział Wadym Skibicki, zastępca szefa Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR). - Począwszy od dziś, pracujemy nad listami osób, które zostaną odesłane do ojczyzny – dodał.
21:15. Rosjanie ostrzelali Kupiańsk, 4 osoby ranne
Armia rosyjska ostrzelała Kupiańsk i wieś Kutkiwka w obwodzie charkowskim. Ranne zostały cztery osoby - poinformowała charkowska Prokuratura Obwodowa. W ataku uszkodzonych zostało co najmniej 10 prywatnych domów. Rosjanie - jak ustalono - ostrzeliwali miasto z wyrzutni rakietowych Grad.
20:15. Putin mianował nowego dowódcę Wojsk Lądowych
Gen. Andriej Mordwiczow został nowym dowódcą rosyjskich Wojsk Lądowych – poinformował portal Radia Swoboda. Według amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) Putin mógł podjąć decyzję o przetasowaniach w dowództwie, przygotowując armię do letniej ofensywy przeciwko Ukrainie, która ma rozpocząć się pod koniec maja albo w czerwcu.
19:30. Supline: w Stambule Rosja zagroziła zajęciem obwodów charkowskiego i sumskiego
Podczas dzisiejszych rozmów w Stambule delegacja Rosji „nie tylko zażądała wycofania ukraińskich wojsk z terytoriów, których nie zdobyła środkami wojskowymi, ale także zagroziła okupacją obwodów charkowskiego i sumskiego w przypadku odmowy. Żądanie to zostało przedstawione jako warunek wstępny zawieszenia broni„ - napisał ukraiński portal Suspilne, powołując się na źródło wtajemniczone w rozmowy. Rosyjska delegacja miała również przekazać, że „Rosja jest gotowa walczyć przez lata” - napisało Suspilne.
19:15. Jermak: Jedynym, co wiąże obecne rozmowy z Rosją z tymi z 2022 roku, jest miasto Stambuł
Szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak stwierdził, że między rozmowami delegacji ukraińskiej i rosyjskiej na temat zawieszenia broni, które odbyły się w piątek w Stambule, a negocjacjami, które zakończyły się w 2022 roku, nie ma żadnego związku. „Rosjanie chcą budować skojarzenia z 2022 rokiem. Ale wszystko, co wiąże te rozmowy, to wyłącznie miasto Stambuł. I nic więcej. Wszystkie te próby Rosjan nie zadziałają” - napisał Jermak w serwisie X.
19:10. Kysłycia: Niektóre kwestie do rozwiązania tylko w rozmowie Zełenskiego z Putinem
Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Serhij Kysłycia oświadczył po negocjacjach z delegacją rosyjską w Stambule, że istnieje wiele kwestii, które można rozwiązać tylko podczas osobistego spotkania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z Władimirem Putinem. Kysłycia podkreślił, że Ukraina „oczekuje” spotkania, „które odbędzie się tak szybko, jak to możliwe”.
18:52. Ukraina straciła co najmniej 770 mln dol. na nieudanych transakcjach zbrojeniowych
W ciągu trzech lat wojny Ukraina straciła co najmniej 770 mln dol. na nieudanych transakcjach zbrojeniowych – podał „Financial Times”. To znaczna część rocznego budżetu Kijowa na zakup broni; od początku inwazji Ukraina wydała na ten cel 6-8 mld dol. z własnych funduszy.
Śledztwo przeprowadzone przez dziennikarzy „FT” ujawniło, że w kilku przypadkach strona ukraińska wpłaciła duże zaliczki mało znanym firmom za sprzęt, który do dziś niej nie dotarł. Od urzędników w Kijowie gazeta dowiedziała się, że dochodziło do kupowania broni po znacznie zawyżonych cenach, gdy tuż po wybuchu pełnowymiarowej wojny w Ukrainie w 2022 r. na świecie gwałtownie wzrósł na nią popyt. Wiele zamówionych dostaw uzbrojenia i amunicji dotarłi wówczas do kraju w stanie nienadającym się do użytku.
Według ukraińskich dokumentów sądowych, do których dotarł „FT”, w kwietniu 2022 r. ukraiński państwowy pośrednik w obrocie bronią Ukrspeceksport kupił od Sudanu moździerze kalibru 120 mm. W trakcie śledztwa ustalono, że sprzedawcy mieli bliskie powiązania z rosyjską FSB, a także z Grupą Wagnera Jewgienija Prigożyna, której najemnicy brali udział w walkach przeciw ukraińskim żołnierzom.
18:26. Rosyjska delegacja: jesteśmy zadowoleni z rozmów z Ukraińcami
Szef rosyjskiej delegacji Władimir Miedinski oświadczył, że jest zadowolony z wyniku rozmów ze stroną ukraińską w piątek w Stambule. Potwierdził plan przeprowadzenia wymiany jeńców w wymiarze 1000 na 1000 osób - podał Reuters.
Miedinski przekazał, że Kijów wystąpił o rozmowy na poziomie prezydentów państw - Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego.
18:08. Minister obrony Ukrainy: następnym krokiem powinno być spotkanie Zełenskiego z Putinem
Następnym krokiem po piątkowych rozmowach delegacji Ukrainy i Rosji w Stambule powinno być spotkanie przywódców obu krajów, Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina - powiedział minister obrony Ukrainy Rustem Umierow.
17:33. RSF: Rosja umyślnie bombarduje hotele, gdzie mieszkają dziennikarze
Organizacje Reporterzy bez Granic (RSF) i Truth Hounds potępiły „umyślną strategię” Rosji, polegającą, według nich, na bombardowaniu ukraińskich hoteli, gdzie mieszkają dziennikarze, aby ich „uciszyć”. W ocenie obu organizacji takie ataki są zbrodniami wojennymi.
Od lutego 2022 r., kiedy Rosja rozpoczęła pełnowymiarową wojnę przeciw Ukrainie, do połowy marca 2025 r. w 31 rosyjskich atakach zniszczono lub uszkodzono 25 hoteli – wynika z raportu RSF i Truth Hounds, która jest ukraińską organizacją dokumentującą zbrodnie wojenne w swoim kraju.
Hotele te znajdowały się w większości w pobliżu linii frontu, w obwodach: charkowskim (północny wschód Ukrainy), donieckim (wschód), dniepropietrowskim (środkowo-wschodnia część kraju) i odeskim (południe), a także w kijowskim. Tylko jeden z nich „był wykorzystywany przez armię” – napisano w komunikacie. „W pozostałych mieszkali cywile”, w tym „25 dziennikarzy i pracowników mediów”, którzy „znaleźli się pod bombardowaniami”.
17:00. Kard. Parolin: Watykan może być miejscem bezpośrednich rozmów Ukraina-Rosja
Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin oświadczył, że papież Leon XIV „zamierza ewentualnie udostępnić” Watykan na bezpośrednie spotkanie między przedstawicielami Rosji i Ukrainy.
Poproszony przez dziennikarzy o komentarz do prób rokowań między Rosją i Ukrainą oraz do faktu, że nie doszło do bezpośredniego spotkania przywódców obu krajów w Stambule, kardynał Parolin oświadczył, że sytuacja jest „bardzo trudna, dramatyczna”.
Trzeba zobaczyć, co można zrobić. Papież zamierza ewentualnie udostępnić Watykan, Stolicę Apostolską, na bezpośrednie spotkanie obu stron
— ogłosił.
16:38. Trump: jeśli nie rozwiążę sprawy Ukrainy z Putinem, będzie bardzo ciekawie
„Muszę się spotkać z Putinem i to rozwiążemy, a jeśli nie rozwiążemy, to będzie bardzo ciekawie” - powiedział prezydent USA Donald Trump o negocjacjach ws. wojny w Ukrainie. Zagroził też Iranowi, że jeśli wkrótce nie przyjmie propozycji USA w sprawie programu atomowego „staną się złe rzeczy”.
Trump odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy zamierza zadzwonić do Władimira Putina, by omówić sprawę wojny w Ukrainie. Odparł, że może tak być, lecz sugerował, że konieczne jest spotkanie twarzą w twarz.
Musimy się spotkać. On i ja musimy się spotkać i myślę, że to rozwiążemy - a może i nie, ale przynajmniej będziemy to wiedzieć. A jeśli nie rozwiążemy tego, to będzie bardzo ciekawie
— powiedział Trump podczas krótkiego briefingu na pokładzie samolotu Air Force One w Abu Zabi po zakończeniu swojej wizyty na Bliskim Wschodzie.
16:22. Zełenski, Tusk, Macron, Merz i Starmer rozmawiali z Trumpem o negocjacjach ws. Ukrainy
Przywódcy Ukrainy, Polski, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii rozmawiali w piątek telefonicznie z prezydentem USA Donaldem Trumpem o rosyjsko-ukraińskich rozmowach pokojowych, które odbyły się w Turcji - poinformowała strona ukraińska.
Spotkaniem i rozmową pochwalił się już Donald Tusk w serwisie X.
16:05. Możliwa wymiana jeńców z Rosją w wymiarze 1000 na 1000 osób
Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow poinformował, że podczas rozmów w Stambule ukraińska i rosyjska delegacja omówiły możliwość przeprowadzenia wymiany jeńców w wymiarze 1000 na 1000 osób.
Strony rozmawiały też o zawieszeniu broni i przygotowaniu potencjalnego spotkania między prezydentami Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem Putinem - napisał portal Ukrainska Prawda.
Celem naszych rozmów było omówienie wstrzymania ognia, wymiana jeńców i również potencjalnie przygotowujemy spotkanie na poziomie liderów krajów
— powiedział Umierow.
15:30. Macron: aby zmusić Rosję do zawieszenia broni, konieczna jest większa presja
Rosja nie przejawia chęci wypracowania rozejmu w walkach na Ukrainie, więc aby ją do tego zmusić, potrzebna będzie dodatkowa presja - stwierdził prezydent Francji Emmanuel Macron podczas sesji plenarnej szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC) w Tiranie.
15:23. Poroszenko: nie można oddać Rosji okupowanych terytoriów
Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział, że nie można oddać okupowanych przez Rosję terytoriów. W wywiadzie dla włoskiego dziennika „La Repubblica” stwierdził, że Władimir Putin nie może dłużej się „bawić” i musi rozpocząć prawdziwe negocjacje.
W rozmowie z rzymską gazetą Poroszenko podkreślił, że warunki Kijowa muszą być takie same, jakie znalazły się w porozumieniach mińskich z 2014 i 2015 roku, czyli suwerenność narodowa, integralność terytorialna, zachowanie zdolności obronnych, sankcje wobec Rosji do czasu pełnego zrealizowania porozumień, a także przyszłe członkostwo Ukrainy w NATO i Unii Europejskiej.
Były prezydent zaznaczył, że Ukraina nie może stracić terytoriów.
14:52. Starmer: musimy razem wypracować zawieszenie broni lub sankcje przeciw Rosji
Musimy razem zjednoczyć się w celu zagwarantowania Ukrainie zawieszenia broni, którego tak bardzo potrzebuje, lub nałożyć na Rosję sankcje, jeśli będzie to konieczne - powiedział brytyjski premier Keir Starmer na sesji plenarnej szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC) w Tiranie.
14:34. Reuters: zakończyły się rozmowy delegacji Rosji i Ukrainy
Rozmowy delegacji Rosji i Ukrainy w Stambule zakończyły się po około dwóch godzinach - podała po południu agencja Reutera, powołując się na źródła w tureckim MSZ.
Były to pierwsze bezpośrednie rozmowy przedstawicieli władz Rosji i Ukrainy od trzech lat. Przewodniczył im szef MSZ Turcji Hakan Fidan
14:30. Zełenski: mieliśmy realną szansę na pokój, ale Putin bał się przyjechać do Turcji
W tym tygodniu mieliśmy realną szansę na pokój, ale przywódca Rosji Władimir Putin bał się przyjechać do Turcji i wysłał delegację, która nie ma mandatu do podejmowania decyzji - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas sesji plenarnej szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC) w Tiranie.
14:26. Źródło: rosyjskie żądania wobec Ukrainy są nierealistyczne
Żądania przedstawione w piątek przez rosyjską delegację stronie ukraińskiej w Stambule są nierealistyczne i wykraczają poza wszystko to, co omawiano do tej pory - przekazało źródło w ukraińskiej dyplomacji, cytowane przez agencję Reutera.
Źródło podało, że rosyjska delegacja domaga się, aby Ukraina wycofała swoje siły zbrojne z części własnego terytorium, aby doprowadzić do zawieszenia broni.
14:05. Von der Leyen: w ramach kolejnych sankcji obniżenie limitu cenowego na rosyjską ropę
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oceniła, że nieobecność Władimira Putina podczas negocjacji w Stambule pokazuje, że nie chce on pokoju. Dlatego - jak zapowiedziała - UE nałoży 18. pakiet sankcji, który uderzy w Nord Stream 1 i 2 oraz rosyjski sektor finansowy.
KE zaproponuje też obniżenie limitu cenowego na ropę z Rosji.
13:44. Szwecja otwiera się na ukraińską żywność
Szybką ścieżkę dla ukraińskich producentów żywności, którzy chcą wejść na szwedzki rynek, a także promocję towarów z Ukrainy w sklepach zapowiedział minister handlu zagranicznego Szwecji Benjamin Dousa wraz z szefami największych krajowych sieci spożywczych.
13:18. Ukraina sprowadziła do kraju szczątki 909 żołnierzy poległych w wojnie z Rosją
Szczątki 909 żołnierzy, poległych podczas trwającej od lutego 2022 r. pełnowymiarowej wojny z Rosją, wróciły na Ukrainę - przekazał Sztab Koordynacyjny ds. Jeńców Wojennych w Kijowie.
W wyniku działań repatriacyjnych do Ukrainy powróciły ciała 909 poległych (żołnierzy). Wśród powracających „na tarczy” obrońców byli polegli z kierunku kurachowskiego, pokrowskiego, bachmuckiego, wuhłedarskiego, ługańskiego, zaporoskiego, sumskiego, charkowskiego oraz z kostnic na terytorium Rosji
— napisano w komunikacie Sztabu Koordynacyjnego, opublikowanym w Telegramie.
Sztab wyraził wdzięczność za wsparcie w odzyskaniu ciał żołnierzy Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża. Zapewniono, że ukraińscy śledczy, wraz z instytucjami eksperckimi MSW, zidentyfikują ciała wojskowych tak szybko, jak to możliwe.
Ostatnia wymiana szczątków z Rosją odbyła się 18 kwietnia. Również wówczas Sztab Koordynacyjny ds. Jeńców Wojennych poinformował, że do Ukrainy powróciły ciała 909 poległych żołnierzy.
12:57. Szef MSZ: konieczne jak najszybsze zawieszenie broni w Ukrainie
Trzeba jak najszybciej osiągnąć zawieszenie broni w Ukrainie - powiedział szef MSZ Turcji Hakan Fidan, który przewodniczy rozmowom delegacji Ukrainy i Rosji w Stambule.
Zaznaczył, że rozmowy w Stambule powinny stanowić podstawę dla przyszłego spotkania liderów obu krajów, Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina.
12:43. Reuters: szef tureckiej dyplomacji pokieruje spotkaniem Ukraina-Rosja
Delegacje Rosji i Ukrainy wkrótce rozpoczną w Stambule rozmowy, którymi pokieruje szef MSZ Turcji Hakan Fidan - podała agencja Reutera, powołując się na źródła w tureckim MSZ.
To pierwsze bezpośrednie rozmowy Ukrainy i Rosji od trzech lat.
12:38. Minister obrony Ukrainy: oczekujemy od Rosji 30-dniowego rozejmu i powrotu porwanych dzieci
Jesteśmy gotowi na całkowite i bezwarunkowe zawieszenie broni; oczekujemy od Rosji konkretnych działań, w tym 30-dniowego rozejmu i inicjatyw humanitarnych, takich jak powrót przymusowo deportowanych ukraińskich dzieci oraz wymiana wszystkich jeńców wojennych - oznajmił ukraiński minister obrony Rustem Umierow.
Jesteśmy gotowi na całkowite i bezwarunkowe zawieszenie broni - tak, jak oświadczyliśmy wcześniej podczas spotkań z naszymi amerykańskimi partnerami w Dżuddzie i Rijadzie. Ukraina jest gotowa do bezpośrednich negocjacji na najwyższym szczeblu. Dziś przybyliśmy do Stambułu, aby znaleźć realne drogi do trwałego i sprawiedliwego pokoju
— napisał na Facebooku.
12:13. Reuters: Delegacje Rosji i Ukrainy spotkały się w Stambule
Strona ukraińska informowała, że na czele jej zespołu będzie stać minister obrony Rustem Umierow. Rosyjskiej delegacji ma przewodniczyć doradca Putina, Władimir Miedinski.
Rosja domaga się, by rozmowy z Ukrainą w Stambule odbywały się bez przedstawicieli Stanów Zjednoczonych i Turcji – powiedziało agencji Reutera ukraińskie źródło dyplomatyczne, zastrzegając sobie anonimowość. Jak dodało, Moskwa „podkopuje wysiłki pokojowe”.
12:04. AFP: Ukraina chce rozmawiać o spotkaniu Zełenski-Putin
Delegacja Ukrainy liczy na to, że będzie mogła porozmawiać w Stambule na temat bezpośredniego spotkania między prezydentem Wołodymyrem Zełenskim a rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem – poinformowało agencję AFP ukraińskie źródło dyplomatyczne.
Ponieważ zdajemy sobie sprawę, że jest on (Putin) jedyną osobą, która podejmuje decyzje, do planu działań delegacji ukraińskiej zostanie także wpisane ewentualne uzgodnienie spotkania między Zełenskim i Putinem
— powiedziało wspomniane źródło.
11:55. Starmer: Widzimy, że Putin nie traktuje poważnie rozmów o pokoju
Rozwój wydarzeń w ostatnich dniach to kolejny dowód na to, że przywódca Rosji Władimir Putin nie traktuje poważnie rozmów o pokoju w Ukrainie - powiedział premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer po przybyciu na szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC) w Tiranie.
11:46. Szefowa dyplomacji UE o nieobecności Putina w Stambule: świat zobaczył, że Rosja sobie pogrywa
Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas poinformowała, że Komisja Europejska pracuje nad 18. pakietem sankcji wobec Rosji. Komentując nieobecność Władimira Putina na rozmowach w Stambule, zaznaczyła, że cały świat zobaczył, że Rosja sobie pogrywa.
11:24. W Stambule zakończyło się spotkanie delegacji USA, Ukrainy i Turcji
W Stambule zakończyło się w piątek spotkanie delegacji USA, Ukrainy i Turcji w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie - podała AFP za źródłami w tureckim MSZ. W trwających około godziny rozmowach uczestniczyli ministrowie spraw zagranicznych tych państw: Marco Rubio, Andrij Sybiha i Hakan Fidan.
11:10. Papież Leon XIV zaapelował o zakończenie konfliktów na Ukrainie i w Ziemi Świętej
Papież Leon XIV powiedział w przemówieniu do członków korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej, że filarami pracy dyplomacji Watykanu są słowa „pokój”, „sprawiedliwość” i „prawda”. Apelował o dialog i zaprzestanie produkcji broni oraz o rozwiązanie konfliktów na Ukrainie i w Ziemi Świętej.
11:00. Trump: Nie będzie mnie w Turcji, spotkam się z Putinem, gdy uda się to zorganizować
Prezydent USA Donald Trump oświadczył w Abu Zabi, że kończy podróż po Bliskim Wschodzie i wraca do USA. Wcześniej sugerował, że może udać się do Turcji na ukraińsko-rosyjskie rozmowy pokojowe. Trump ogłosił też, że spotka się z przywódcą Rosji Władimirem Putinem, „gdy uda się to zorganizować”.
Zobaczymy, co się stanie w kwestii Rosji i Ukrainy
— powiedział Trump, komentując rozmowy w Stambule.
10:52. Szef NATO: Putin popełnił wielki błąd, wysyłając do Stambułu delegację niskiego szczebla
Przywódca Rosji Władimir Putin popełnił wielki błąd, wysyłając do Stambułu na rozmowy z Ukrainą delegację niskiego szczebla - ocenił w Tiranie sekretarz generalny NATO Mark Rutte po przybyciu na szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC).
Cała presja spoczywa teraz na Putinie, to on znalazł się w kłopotach. Ukraina wysłała do Turcji delegację uprawnioną do negocjowania zawieszenia broni
— zauważył Rutte podczas rozmowy z dziennikarzami przed szczytem EPC w stolicy Albanii.
10:35. W Stambule rozpoczęło się spotkanie delegacji USA, Ukrainy i Turcji
W Stambule rozpoczęło się spotkanie delegacji USA, Ukrainy i Turcji w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie. Agencje zwracają uwagę na niski szczebel amerykańskiej delegacji, na której czele stoi przedstawiciel Departamentu Stanu do spraw planowania politycznego, Michael Anton.
Rozmowy amerykańskiej, ukraińskiej i tureckiej delegacji są pierwszym z dwóch zaplanowanych na piątek bloków negocjacyjnych. W kolejnym mają uczestniczyć przedstawiciele Ukrainy, Rosji i Turcji. Strona ukraińska informowała, że na czele jej zespołu będzie stać minister obrony Rustem Umierow. Rosyjskiej delegacji ma przewodniczyć doradca Władimira Putina Władimir Miedinski.
Stambulskie negocjacje pierwotnie przedstawiano jako potencjalnie przełomowe dla zakończenia wojny na Ukrainie. Oczekiwania z nimi związane osłabły jednak, gdy okazało się, że nie weźmie w nich udziału rosyjski przywódca Władimir Putin ani prezydent USA Donald Trump.
10:10. Eksplozje magazynów po ataku dronów na Krym
Andrij Kowalenko, szef ukraińskiego Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji informuje o eksplozjach magazynów na okupowanym Krymie po ataku dronów. Wcześniej pojawiły się informacji o ataku na bazy wojskowe na Krymie.
10:00. Trójstronne rozmowy w Stambule
Trójstronne spotkanie w formacie Turcja-Rosja-Ukraina rozpocznie się o godz. 12:30 czasu moskiewskiego (11:30 czasu polskiego) w biurze administracji prezydenta Turcji w Dolmabahçe - podała rosyjska agencja RIA Nowosti, powołując się na źródło w MSZ Turcji. Według tego źródła, wcześniej - na godz. 9:45 czasu polskiego - zaplanowano spotkanie przedstawicieli delegacji Ankary, Waszyngtonu i Kijowa.
09:42. Podolak dla „El Mundo”: Putin nie chce, nie może i nie zamierza zakończyć wojny
Przywódca Rosji Władimir Putin nie chce, nie może i nie zamierza zakończyć wojny przeciwko Ukrainie – powiedział w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika „El Mundo” Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Według przedstawiciela władz w Kijowie Putinowi nie można ufać w obecnych negocjacjach rosyjsko-ukraińskich w Stambule.
09:14. Walki na froncie
W ciągu ostatniego dnia doszło łącznie do 165 starć bojowych - informuje ukraiński sztab.
08:10. Rosyjskie straty
W agresji na Ukrainę życie straciło 971 690 żołdaków Putina.
07:43. W Stambule odbędą się rozmowy trójstronne Turcja-Ukraina-Rosja i Turcja-USA-Ukraina
W Stambule odbędą się rozmowy trójstronne między Turcja, Ukrainą i Rosją oraz Turcją, USA i Ukrainą – poinformowało w czwartek wieczorem źródło w tureckim ministerstwie spraw zagranicznych.
„Przewidywane są negocjacje trójstronne między USA, Ukrainą i Turcją oraz między Federacją Rosyjską, Ukrainą i Turcją. Nie jest pewne, że dojdzie do spotkania czterostronnego (USA, Rosja, Ukraina, Turcja)” – oznajmiło źródło.
Na czele ukraińskiej delegacji na rozmowy w Stambule ma stać minister obrony Rustem Umierow, zaś delegacją rosyjską kieruje doradca Władimira Putina Władimir Miedinski.
07:08. Ukraina straciła kolejny myśliwiec F-16 podczas odpierania rosyjskiego ataku
Ukraina straciła myśliwiec F-16 podczas odpierania rosyjskiego ataku w nocy z czwartku na piątek – poinformowały siły powietrzne tego kraju na Telegramie.
Jak napisano, według wstępnych danych pilot zniszczył trzy cele powietrzne i szykował się do zniszczenia czwartego, gdy „na pokładzie doszło do nadzwyczajnej sytuacji”. Pilot oddalił się od terenu zamieszkanego i katapultował się.
Żołnierz sił powietrznych został szybko odnaleziony i ewakuowany. Jego stan jest „zadowalający”, pilot znajduje się w bezpiecznym miejscu. Zdrowiu i życiu wojskowego nic nie zagraża – podano.
W celu wyjaśnienia okoliczności zdarzenia powołano komisję.
To trzeci F-16, który Ukraina utraciła w walce. W poprzednich wypadkach zginęło dwóch pilotów.
Pierwsze F-16 dotarły na Ukrainę 31 lipca 2024 r. Władze w Kijowie nie ujawniły, ile maszyn wtedy otrzymały. Do przekazania około 60 samolotów zobowiązała się koalicja złożona z Danii, Norwegii, Holandii i Belgii.
06:50. W Rzymie spotkają się ministrowie obrony grupy E5
Ministrowie obrony grupy E5, czyli: Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch spotkają się w piątek w Rzymie, by omówić m.in. dalsze wsparcie dla Ukrainy i przygotowania do czerwcowego szczytu NATO. Polskę reprezentować będzie wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Rozmowy szefów resortów obrony czterech kluczowych państw Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii będą się koncentrować „na kluczowych kwestiach strategicznych, bieżących wyzwaniach dla bezpieczeństwa i perspektywach wzmocnienia obronności europejskiej” - zapowiedziało w komunikacie ministerstwo obrony Włoch. Dodało, że „wśród głównych tematów będzie też skoordynowane wsparcie dla Ukrainy, w momencie kluczowym dla stabilności na kontynencie”.
W spotkaniu, prócz szefa polskiego MON, wezmą również udział ministrowie obrony: Francji - Sebastien Lecornu, Niemiec - Boris Pistorius, Włoch - Guido Crosetto i Wielkiej Brytanii - John Healey. Obrady odbędą się w siedzibie włoskich Sił Powietrznych - Palazzo dell’Aeronautica.
00:04. Syrski: działania wojenne toczą się na linii frontu o długości ponad 1100 km
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, generał Ołeksandr Syrski poinformował na posiedzeniu Rady NATO-Ukraina, że aktywne działania wojenne toczą się obecnie na 1100-kilometrowym odcinku frontu, a Rosja, pomimo apeli dyplomatycznych, nie rezygnuje ze swoich celów na polu bitwy.
Mamy nadzieję na osiągnięcie sprawiedliwego pokoju, ale aktywne działania wojenne toczą się obecnie na linii frontu, rozciągającej się na ponad 1100 kilometrów. Pomimo apeli dyplomatycznych, Rosja nie rezygnuje z osiągnięcia swoich wcześniejszych celów na polu bitwy; Moskwa przekształciła agresję przeciwko Ukrainie w wojnę na wyniszczenie i używa połączonych sił liczących do 640 tys. żołnierzy. Nasi żołnierze nadal prowadzą skuteczną operację obronną, zadając wrogowi znaczne straty
— napisał Syrski w Telegramie.
Naczelny dowódca poinformował, że wziął udział w spotkaniu Rady NATO-Ukraina w formacie wojskowym na szczeblu głównodowodzących za pośrednictwem wideokonferencji. Przekazał, że poruszył kwestię indywidualnego i zbiorowego szkolenia ukraińskiego personelu wojskowego na terytorium krajów partnerskich, a także potrzeb Sił Obronnych Ukrainy w zakresie sprzętu wojskowego, broni i logistyki.
Wyraził również szczerą wdzięczność krajom partnerskim za ich wielki wkład we wspieranie Ukrainy w jej walce z rosyjskim najeźdźcą.
00:01. Rubio: Nie zamierzamy już gonić za rozmowami ws. Ukrainy po całym świecie
Nie zamierzamy już gonić za tym po całym świecie i uczestniczyć w spotkaniach, które nie będą produktywne - powiedział sekretarz stanu USA Marco Rubio, odnosząc się do mediacji w rozmowach nt. zakończenia wojny w Ukrainie. Skrytykował też skład rosyjskiej delegacji na rozmowy z Ukrainą.
Rubio uzasadnił w ten sposób podczas rozmowy z dziennikarzami w tureckiej Antalyi na marginesie spotkania ministrów państw NATO, dlaczego uważa, że przełom w rozmowach o Ukrainie może przynieść jedynie bezpośrednia rozmowa prezydentów Trumpa i Putina. Jak stwierdził, poziom delegacji wysłanej przez Rosjan na rozmowy z Ukrainą - delegacji przewodniczy doradca Putina były minister kultury Władimir Miedinskij - nie daje powodów do nadziei na poważne negocjacje.
red/wPolityce.pl/PAP/X/Fb/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/729559-relacja-1178-dzien-wojny-spotkanie-w-stambule
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.