Trwa 1172. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Sobota, 10 maja 2025 r.
20:43. Media: Rosja rozbudowuje bazy na północy przy granicy z Norwegią i w Karelii
Rosja ma pięć aktywnych baz lotniczych w pobliżu północnej Finlandii i Norwegii, w Karelii zaś rozbudowuje magazyny i garnizony. Działania wojskowe w tym rejonie są znaczącą zmianą od czasu inwazji Rosji na Ukrainę i odpowiedzią na wejście Finlandii i Szwecji do NATO – komentują fińskie media.
Z nowych zdjęć satelitarnych wynika, że największe i najbardziej aktywne rosyjskie bazy lotnicze zlokalizowane są w obwodzie murmańskim. Trzy obiekty znajdują się w Siewieromorsku na Półwyspie Kolskim nad Morzem Barentsa, gdzie mieści się także główna baza Floty Północnej rosyjskiej marynarki wojennej. Bazy te są położone ok. 115 km od granicy z Norwegią przy Kirkenes oraz ok. 200 km od fińskiej Laponii – pisze portal „Verkkouutiset”.
20:02. Rzecznik Kremla dla CNN: Wezwanie do 30 dniowego rozejmu trzeba „przemyśleć”
Rzecznika Kremla Dmitrij Pieskow powiedział telewizji CNN, że wspierane przez Donalda Trumpa wezwanie do 30-dniowego rozejmu między Rosją i Ukrainą, które wystosowali w sobotę europejscy przywódcy, trzeba „przemyśleć”, ponieważ jest „nową kwestią”. Podkreślił też, że Rosja ma „swoje stanowisko”.
19:00. Turcja „gotowa monitorować zawieszenie broni na Ukrainie”
Minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan przekazał europejskim przywódcom, że Ankara jest gotowa podjąć się monitorowania ewentualnego zawieszenia broni na Ukrainie - podaje agencja Reutera, powołując się na źródła w tureckim MSZ.
17:50. Zełenski pytany o rakiety Taurus: Wierzę we wszechstronną pomoc Niemiec
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odpowiadając na pytania dziennikarza niemieckiej agencji DPA, dotyczące zapotrzebowania Sił Zbrojnych Ukrainy na rakiety Taurus, stwierdził, że Ukraina ma inny priorytet w dialogu z Niemcami. - kwestia systemu obrony powietrznej jest dla nas istotna. Niemcy bardzo nam pomogli z systemami Patriot, a także pomogli i pomagają nam bardzo z systemami IRIS-T - mówił. Zełenski zaznaczył również, że wierzy we wszechstronną pomoc ze strony rządu niemieckiego.
17:37. Zełenski po rozmowie z Trumpem: Jesteśmy gotowi do negocjacji pokojowych w każdym formacie
Ukraina gotowa jest do negocjacji pokojowych w jakimkolwiek formacie – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski po rozmowie, którą przeprowadził z prezydentem USA Donaldem Trumpem wraz z przywódcami państw „koalicji chętnych”: Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Polski.
„Wszyscy razem po zakończeniu szczytu w Kijowie rozmawialiśmy (telefonicznie) z @POTUS (prezydentem USA, Donaldem Trumpem). Jestem wdzięczny prezydentowi Trumpowi”
– napisał Zełenski na platformie X.
CZYTAJ WIĘCEJ: Zełenski po rozmowie z Trumpem: Ukraina jest gotowa do negocjacji pokojowych w każdym formacie. Jestem wdzięczny prezydentowi Trumpowi
17:00. Pieskow komentuje plan 30-dniowego rozejmu
Kreml zarzucił państwom europejskim, że ich wypowiedzi są „sprzeczne” i „konfrontacyjne” - poinformowała rosyjska agencja Interfax, cytowana przez Reutersa. - Słyszymy z Europy wiele sprzecznych wypowiedzi. Są ogólnie rzecz biorąc raczej konfrontacyjne niż zmierzające do odnowienia naszych relacji. Nic więcej - powiedział w sobotę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Dodał, że „bardzo trudno jest odizolować kraj taki jak Rosja, ponieważ stanowi on bardzo dużą część świata”. Wypowiedź rzecznika Kremla pojawiła się po tym, gdy europejscy przywódcy poparli amerykański plan 30-dniowego zawieszenia broni i zagrozili Rosji „zmasowanymi” sankcjami, jeżeli się na niego nie zgodzi - przypomniała agencja Reutera.
15:15. Kellogg: Zawieszenie broni początkiem końca wojny
Specjalny wysłannik prezydenta USA ds. Ukrainy Keith Kellogg ocenił, że zawieszenie broni na lądzie, morzu i w powietrzu na okres 30 dni rozpocznie proces zakończenia „największej i najdłuższej wojny w Europie od II wojny światowej”.
15:00. „Koalicja chętnych” w Kijowie: Rozejm od 12 maja
„Ukraina wraz z państwami „koalicji chętnych” domaga się od Rosji pełnego i bezwarunkowego wstrzymania walk od poniedziałku, 12 kwietnia. Jeśli Moskwa się na to nie zgodzi, zostaną zastosowane ostre sankcje wobec jej sektora energetycznego i bankowego” - wskazał ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski po rozmowach z przedstawicielami „koalicji chętnych”. „Jeśli ta propozycja, ta wielkoduszna i wyjątkowa propozycja bezwarunkowego przerwania ognia i natychmiastowego przystąpienia do rozmów pokojowych będzie odrzucona, jeśli z drugiej strony będzie tylko fałszywa gra, jesteśmy gotowi do wzmocnienia sankcji” - zapowiedział polski premier Donald Tusk.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rozmowy „koalicji chętnych” w Kijowie: „Ustaliliśmy, że od 12 maja, ma się rozpocząć całkowite i bezwarunkowe wstrzymanie ognia”
14:40. Zełenski: Wraz z „koalicją chętnych” domagamy się od Rosji pełnego wstrzymania walk
Ukraina wraz z państwami „koalicji chętnych” domaga się od Rosji pełnego i bezwarunkowego wstrzymania walk od poniedziałku, 12 kwietnia. Jeśli Moskwa się na to nie zgodzi, zostaną zastosowane ostre sankcje wobec jej sektora energetycznego i bankowego – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
„Dzisiejsze spotkanie to bardzo ważny sygnał ze strony przywódców Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Polski. To znak rzeczywistego zjednoczenia Europy w Ukrainie. Ta jedność jest po to, by przybliżyć realny pokój i zagwarantować długookresowe bezpieczeństwo”
– powiedział Zełenski po rozmowach z premierem Donaldem Tuskiem, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem i premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem.
„Najważniejszym wynikiem naszych rozmów jest absolutnie jedno, wspólne stanowisko: ustaliliśmy, że od poniedziałku, 12 maja, ma się rozpocząć całkowite i bezwarunkowe wstrzymanie ognia co najmniej na 30 dni. Razem domagamy się tego od Rosji. Wiemy, że popierają nas w tym Stany Zjednoczone” – podkreślił ukraiński prezydent.
14:30. Rutte: Ponad 20 przywódców rozmawiało o zawieszeniu broni
Sekretarz generalny NATO Mark Rutte napisał w mediach społecznościowych, że rano dołączył do ponad 20 przywódców z państw tworzących tzw. koalicję chętnych, którzy zdalnie rozmawiali o drodze do „sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie”. Dodał, że początkiem powinno być 30-dniowe zawieszenie broni oraz zapewnił o zaangażowaniu sojuszników we wspieranie Ukrainy.
14:00. Koalicja chętnych po rozmowie z Trumpem
Przebywający w Kijowie przywódcy państw wchodzących w skład tzw. „koalicji chętnych” - premier Donald Tusk, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Friedrich Merz, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer, a także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiali telefonicznie z prezydentem USA Donaldem Trumpem.
CZYTAJ WIĘCEJ: „Koalicja chętnych” po wideorozmowie z Donaldem Trumpem w Kijowie. Przywódcy gotowi na 30-dniowe zawieszenie broni
13:22. Sybiha: Zełenski, Tusk, Macron, Merz i Starmer rozmawiali z Trumpem
Po spotkaniu „koalicji chętnych” w Kijowie Wołodymyr Zełenski, Emmanuel Macron, Friedrich Merz, Donald Tusk i Keir Starmer przeprowadzili „owocną” rozmowę z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem, dotycząca wysiłków na rzecz pokoju - przekazał w mediach społecznościowych szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha. Minister oświadczył, że Kijów oraz jego sojusznicy „są gotowi na pełne, bezwarunkowe zawieszenie broni - na lądzie, w powietrzu i na morzu - na co najmniej 30 dni, począwszy od najbliższego poniedziałku”. „Jeśli Rosja zgodzi się i wdrożony zostanie skuteczny monitoring, trwałe zawieszenie broni oraz środki budujące zaufanie mogą utorować drogę do negocjacji pokojowych” - dodał.
13:00. Pożary w Konstantynówce
Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) podała, że w wyniku ataków wojsk rosyjskich w piątek i w nocy na terenie Konstantynówki (obwód doniecki) wybuchły pożary. W jednym przypadku z powodu powtarzającego się ostrzału strażacy musieli przerwać akcję, jednak ogień we wszystkich miejscach został już ugaszony - czytamy w komunikacie.
12:41. Szefowa KE: jesteśmy gotowi na nowe sankcje, jeśli Rosja naruszy zawieszenie broni
Popieramy propozycję pełnego i bezwarunkowego 30-dniowego zawieszenia broni i jesteśmy gotowi na nowe sankcje, jeśli Rosja je naruszy – oświadczyła na portalu X szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
„Popieramy propozycję pełnego i bezwarunkowego 30-dniowego zawieszenia broni. Musi ono zostać wdrożone bez warunków wstępnych, aby utorować drogę do znaczących negocjacji pokojowych. Piłka jest teraz po stronie Rosji” – napisała von der Leyen.
Podkreśliła, że UE jest gotowa do „utrzymania silnej presji na Rosję i nałożenia dalszych sankcji w przypadku naruszenia rozejmu”.
11:47. Macron wezwał do „bezpośrednich rozmów” między Ukrainą i Rosją
Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał w wywiadzie dla stacji telewizyjnych TF1 i LCI do „bezpośrednich rozmów” pomiędzy Ukrainą i Rosją. Francuski przywódca, wraz z premierami Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii, składa w sobotę wizytę w Kijowie.
W przypadku 30-dniowego rozejmu „rozpoczną się bezpośrednie rozmowy między Ukrainą a Rosją. Jesteśmy gotowi pomóc” – powiedział Macron w wywiadzie udzielonym w pociągu jadącym do Kijowa.
Dodał, że jeśli Kreml nie zaakceptuje zawieszenia broni, „będą dodatkowe (…), znacznie ostrzejsze sankcje”. Podobną deklarację złożył tego samego dnia w wywiadzie dla dziennika „Bild” kanclerz Niemiec Friedrich Merz.
11:25. Merz dla „Bilda”: wzywamy do 30-dniowego zawieszenia broni, Putin musi odpowiedzieć
Wzywamy do 30-dniowego zawieszenia broni w wojnie Rosji z Ukrainą; Putin musi odpowiedzieć na tę ofertę, a jeśli nie zareaguje, nastąpi zaostrzenie sankcji - zadeklarował nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Bild”, udzielonym w Kijowie.
Merz spotka się w stolicy Ukrainy z prezydentem tego kraju Wołodymyrem Zełenskim. W wizycie europejskich przywódców biorą też udział premier Polski Donald Tusk, prezydent Francji Emmanuel Macron i szef rządu Wielkiej Brytanii Keir Starmer.
„Przesłanie brzmi: jesteśmy tu razem. W tym samym czasie, z tym samym przesłaniem: wspieramy Ukrainę. (Działamy) w porozumieniu z amerykańskim rządem, z Donaldem Trumpem. Wzywamy do 30-dniowego zawieszenia broni, aby w tym czasie można było przygotować negocjacje pokojowe. Piłka jest teraz po stronie Putina. Putin musi odpowiedzieć na tę ofertę” - oznajmił Merz w rozmowie z „Bildem”.
11:00. Ukraińskie media: Rosja może w najbliższych dniach użyć pocisku balistycznego Oriesznik
Przestrzeń powietrzna nad jednym z głównych rosyjskich poligonów wojsk rakietowych, Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim, będzie zamknięta w najbliższy poniedziałek i wtorek; wskazuje to na prawdopodobieństwo użycia przez Rosję pocisku balistycznego Oriesznik - zaalarmowały portale Militarnyj i Ukrainska Prawda.
Statki powietrzne nie będą mogły przemieszczać się nad poligonem Kapustin Jar od godz. 6 czasu lokalnego w poniedziałek (godz. 4 w Polsce) do godz. 16 (godz. 14 w Polsce) we wtorek. Za symptomatyczny należy uznać fakt, że zakaz dotyczy wszystkich obiektów i będzie obowiązywał od powierzchni ziemi, a jego górny limit, w przestrzeni powietrznej, nie został określony - zauważyły ukraińskie media, powołując się na analizę depesz NOTAM, czyli m.in. danych o utrudnieniach i zastrzeżeniach dotyczących ruchu lotniczego.
Warto zauważyć, że analogiczny zakaz obowiązywał w przestrzeni powietrznej nad Kapustin Jarem w listopadzie 2024 r., gdy rosyjskie wojska ostrzelały rakietą Oriesznik zakłady zbrojeniowe Jużmasz w ukraińskim mieście Dniepr - przypomniała Ukrainska Prawda.
10:40. Nowa rosyjska baza w Mariupolu
Na terenie okupowanego Mariupola Rosjanie utworzyli nową bazę wojskową, która stanowi miejsce przezutu wojsk z obwodu rostowskiego - podał w mediach społecznościowych Petro Andriuszczenko, który przed inwazją Rosji na Ukrainę był doradcą mera Mariupola.
10:15. Zełenski, Tusk, Macron, Starmer i Merz oddali hołd poległym
„Upamiętniliśmy wojowników, którzy oddali życie za naszą wolność i niepodległość Ukrainy” - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który w Kijowie zapalił znicze razem z prezydentem Francji, premierami Polski i Wielkiej Brytanii oraz kanclerzem Niemiec.
10:00. Macron: zwiększymy presję na Rosję, jeśli będzie blokowała zawieszenie broni
Wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi zwiększymy presję na Rosję, jeśli będzie starała się blokować zawieszenie broni w wojnie przeciwko Ukrainie – napisał na portalu X prezydent Francji Emmanuel Macron, który składa wizytę w Kijowie. W stolicy Ukrainy gości tego dnia także m.in. premier Donald Tusk.
„Jeśli Moskwa będzie nadal blokować (porozumienie pokojowe), Europa zwiększy na nią presję w ścisłej koordynacji z USA” – oświadczył Macron. „Z zadowoleniem przyjmujemy wezwanie prezydenta (USA Donalda) Trumpa do podjęcia tego kroku. Nasza jedność jest naszą siłą” – dodał polityk.
09:55. Starcia w obwodzie kurskim
W piątek żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy odparli 19 ataków Rosjan w obwodzie kurskim - podał ukraiński Sztab Generalny. W komunikacie czytamy, że na tym odcinku frontu wojska rosyjskie przeprowadziły 316 ostrzałów artyleryjskich i zrzuciły 21 kierowanych bomb lotniczych.
09:30. Dwie osoby zabite w obwodzie donieckim
W ciągu minionej doby w wyniku działań wojsk rosyjskich na terenie obwodu donieckiego dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne - podał szef miejscowej administracji Wadym Fiłaszkin.
09:00. Rosjanie użyli ponad 2 tysięcy dronów
Według danych ukraińskiego dowództwa, wczoraj wojska rosyjskie przeprowadziły 34 uderzenia z powietrza za pomocą łącznie 69 kierowanych bomb lotniczych. Rosjanie mieli też wysłać do ataku 2174 drony kamikadze i przeprowadzić ponad 4,1 tys. ostrzałów z różnych rodzajów broni.
08:45. Tusk, Macron, Merz i Starmer zapalili znicze na Majdanie Niepodległości
Premier Donald Tusk, razem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem, premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem oraz prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i jego małżonką Ołeną, zapalili rano znicze na Majdanie Niepodległości w Kijowie.
To pierwszy oficjalny punkt wizyty europejskich przywódców, którzy przyjechali do stolicy Kijowa, gdzie razem z prezydentem Ukrainy wezmą udział w spotkaniu tzw. „koalicji chętnych”.
07:44. Tusk pokazuje wideo z Kijowa
Donald Tusk opublikował w serwisie X wideo, na którym widać, jak wysiada z pociągu w Kijowie.
Kijów. Przed nami ważny dzień
— napisał.
06:58. Donald Tusk rozpoczął wizytę w Kijowie. Będą też Macron, Merz i Starmer
Premier Donald Tusk rozpoczął wizytę w Kijowie, gdzie razem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem i premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w ramach tzw. koalicji chętnych.
CZYTAJ WIĘCEJ: tusk jest w Kijowie. Będą też Macron, Merz i Starmer. W stolicy Ukrainy odbędzie się spotkanie przywódców „koalicji chętnych”
06:33. Rosyjska armia straciła kolejnych 1330 żołnierzy
Łącznie od początku pełnoskalowej wojny rosyjska armia straciła ponad 964 tys. sołdatów - przekazał ukraiński sztab.
03:30. Kim Dzong Un: nasze zaangażowane w wojnę na Ukrainie było uzasadnione
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un powiedział, że zaangażowanie jego kraju w wojnę na Ukrainie było uzasadnione - podała północnokoreańska państwowa agencja KCNA. Kim stwierdził, że jest to wykonywanie suwerennych praw w obronie „bratniego narodu”.
02:00. Pierwsze oficjalne spotkanie prezydenta Serbii z Putinem od inwazji na Ukrainę
Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić spotkał się w piątek w Moskwie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem. Było to ich pierwsze oficjalne spotkanie od rozpoczęcia przez Rosję pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę w 2022 roku - przekazały serbskie media.
01:00. Trump: moja wiadomość dla Putina i Zełenskiego - zakończcie tę wojnę
Prezydent USA Donald Trump powiedział, że chciałby, aby Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski „zakończyli tę wojnę” na Ukrainie. Dodał, że naciska na 30-dniowe zawieszenie broni.
00:20. Macron, Merz, Starmer i Tusk we wspólnym oświadczeniu potwierdzają, że w sobotę będą w Kijowie
W opublikowanym w piątek wieczorem wspólnym oświadczeniu prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Friedrich Merz oraz premierzy Wielkiej Brytanii Keir Starmer i Polski Donald Tusk potwierdzili, że w sobotę przybędą do Kijowa, aby zademonstrować swoje „niezachwiane” poparcie dla Ukrainy - podała agencja AFP.
Czterej przywódcy po raz pierwszy wspólnie udadzą się na Ukrainę i, idąc w ślady Stanów Zjednoczonych, zamierzają zaapelować do Rosji o „całkowite i bezwarunkowe 30-dniowe zawieszenie broni”.
00:01. Ambasada USA ostrzega przed poważnym atakiem
Ambasada USA na Ukrainie zaapelowała do przebywających na Ukrainie obywateli amerykańskich o zachowanie ostrożności ze względu na ryzyko szeroko zakrojonego rosyjskiego ataku lotniczego „w ciągu najbliższych kilku dni”. Ostrzeżenie zostało opublikowane na stronie internetowej ambasady. Amerykańska placówka poinformowała w komunikacie, że „otrzymała informacje o potencjalnie znaczącym ataku lotniczym, który może nastąpić w dowolnym momencie w ciągu najbliższych kilku dni”.
„Ambasada, jak zawsze zaleca, aby obywatele USA byli gotowi natychmiast szukać schronienia w przypadku alarmu przeciwlotniczego” – podkreślono w komunikacie.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/729008-relacja-1172-dzien-wojny-zelenski-rozmawial-z-trumpem
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.