Trwa 1172. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Sobota, 10 maja 2025 r.
15:15. Kellogg: Zawieszenie broni początkiem końca wojny
Specjalny wysłannik prezydenta USA ds. Ukrainy Keith Kellogg ocenił, że zawieszenie broni na lądzie, morzu i w powietrzu na okres 30 dni rozpocznie proces zakończenia „największej i najdłuższej wojny w Europie od II wojny światowej”.
15:00. „Koalicja chętnych” w Kijowie: Rozejm od 12 maja
„Ukraina wraz z państwami „koalicji chętnych” domaga się od Rosji pełnego i bezwarunkowego wstrzymania walk od poniedziałku, 12 kwietnia. Jeśli Moskwa się na to nie zgodzi, zostaną zastosowane ostre sankcje wobec jej sektora energetycznego i bankowego” - wskazał ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski po rozmowach z przedstawicielami „koalicji chętnych”. „Jeśli ta propozycja, ta wielkoduszna i wyjątkowa propozycja bezwarunkowego przerwania ognia i natychmiastowego przystąpienia do rozmów pokojowych będzie odrzucona, jeśli z drugiej strony będzie tylko fałszywa gra, jesteśmy gotowi do wzmocnienia sankcji” - zapowiedział polski premier Donald Tusk.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rozmowy „koalicji chętnych” w Kijowie: „Ustaliliśmy, że od 12 maja, ma się rozpocząć całkowite i bezwarunkowe wstrzymanie ognia”
14:40. Zełenski: Wraz z „koalicją chętnych” domagamy się od Rosji pełnego wstrzymania walk
Ukraina wraz z państwami „koalicji chętnych” domaga się od Rosji pełnego i bezwarunkowego wstrzymania walk od poniedziałku, 12 kwietnia. Jeśli Moskwa się na to nie zgodzi, zostaną zastosowane ostre sankcje wobec jej sektora energetycznego i bankowego – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
„Dzisiejsze spotkanie to bardzo ważny sygnał ze strony przywódców Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Polski. To znak rzeczywistego zjednoczenia Europy w Ukrainie. Ta jedność jest po to, by przybliżyć realny pokój i zagwarantować długookresowe bezpieczeństwo”
– powiedział Zełenski po rozmowach z premierem Donaldem Tuskiem, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem i premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem.
„Najważniejszym wynikiem naszych rozmów jest absolutnie jedno, wspólne stanowisko: ustaliliśmy, że od poniedziałku, 12 maja, ma się rozpocząć całkowite i bezwarunkowe wstrzymanie ognia co najmniej na 30 dni. Razem domagamy się tego od Rosji. Wiemy, że popierają nas w tym Stany Zjednoczone” – podkreślił ukraiński prezydent.
14:00. Koalicja chętnych po rozmowie z Trumpem
Przebywający w Kijowie przywódcy państw wchodzących w skład tzw. „koalicji chętnych” - premier Donald Tusk, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Friedrich Merz, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer, a także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiali telefonicznie z prezydentem USA Donaldem Trumpem.
CZYTAJ WIĘCEJ: „Koalicja chętnych” po wideorozmowie z Donaldem Trumpem w Kijowie. Przywódcy gotowi na 30-dniowe zawieszenie broni
13:22. Sybiha: Zełenski, Tusk, Macron, Merz i Starmer rozmawiali z Trumpem
Po spotkaniu „koalicji chętnych” w Kijowie Wołodymyr Zełenski, Emmanuel Macron, Friedrich Merz, Donald Tusk i Keir Starmer przeprowadzili „owocną” rozmowę z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem, dotycząca wysiłków na rzecz pokoju - przekazał w mediach społecznościowych szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha. Minister oświadczył, że Kijów oraz jego sojusznicy „są gotowi na pełne, bezwarunkowe zawieszenie broni - na lądzie, w powietrzu i na morzu - na co najmniej 30 dni, począwszy od najbliższego poniedziałku”. „Jeśli Rosja zgodzi się i wdrożony zostanie skuteczny monitoring, trwałe zawieszenie broni oraz środki budujące zaufanie mogą utorować drogę do negocjacji pokojowych” - dodał.
13:00. Pożary w Konstantynówce
Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) podała, że w wyniku ataków wojsk rosyjskich w piątek i w nocy na terenie Konstantynówki (obwód doniecki) wybuchły pożary. W jednym przypadku z powodu powtarzającego się ostrzału strażacy musieli przerwać akcję, jednak ogień we wszystkich miejscach został już ugaszony - czytamy w komunikacie.
12:41. Szefowa KE: jesteśmy gotowi na nowe sankcje, jeśli Rosja naruszy zawieszenie broni
Popieramy propozycję pełnego i bezwarunkowego 30-dniowego zawieszenia broni i jesteśmy gotowi na nowe sankcje, jeśli Rosja je naruszy – oświadczyła na portalu X szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
„Popieramy propozycję pełnego i bezwarunkowego 30-dniowego zawieszenia broni. Musi ono zostać wdrożone bez warunków wstępnych, aby utorować drogę do znaczących negocjacji pokojowych. Piłka jest teraz po stronie Rosji” – napisała von der Leyen.
Podkreśliła, że UE jest gotowa do „utrzymania silnej presji na Rosję i nałożenia dalszych sankcji w przypadku naruszenia rozejmu”.
11:47. Macron wezwał do „bezpośrednich rozmów” między Ukrainą i Rosją
Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał w wywiadzie dla stacji telewizyjnych TF1 i LCI do „bezpośrednich rozmów” pomiędzy Ukrainą i Rosją. Francuski przywódca, wraz z premierami Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii, składa w sobotę wizytę w Kijowie.
W przypadku 30-dniowego rozejmu „rozpoczną się bezpośrednie rozmowy między Ukrainą a Rosją. Jesteśmy gotowi pomóc” – powiedział Macron w wywiadzie udzielonym w pociągu jadącym do Kijowa.
Dodał, że jeśli Kreml nie zaakceptuje zawieszenia broni, „będą dodatkowe (…), znacznie ostrzejsze sankcje”. Podobną deklarację złożył tego samego dnia w wywiadzie dla dziennika „Bild” kanclerz Niemiec Friedrich Merz.
11:25. Merz dla „Bilda”: wzywamy do 30-dniowego zawieszenia broni, Putin musi odpowiedzieć
Wzywamy do 30-dniowego zawieszenia broni w wojnie Rosji z Ukrainą; Putin musi odpowiedzieć na tę ofertę, a jeśli nie zareaguje, nastąpi zaostrzenie sankcji - zadeklarował nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Bild”, udzielonym w Kijowie.
Merz spotka się w stolicy Ukrainy z prezydentem tego kraju Wołodymyrem Zełenskim. W wizycie europejskich przywódców biorą też udział premier Polski Donald Tusk, prezydent Francji Emmanuel Macron i szef rządu Wielkiej Brytanii Keir Starmer.
„Przesłanie brzmi: jesteśmy tu razem. W tym samym czasie, z tym samym przesłaniem: wspieramy Ukrainę. (Działamy) w porozumieniu z amerykańskim rządem, z Donaldem Trumpem. Wzywamy do 30-dniowego zawieszenia broni, aby w tym czasie można było przygotować negocjacje pokojowe. Piłka jest teraz po stronie Putina. Putin musi odpowiedzieć na tę ofertę” - oznajmił Merz w rozmowie z „Bildem”.
11:00. Ukraińskie media: Rosja może w najbliższych dniach użyć pocisku balistycznego Oriesznik
Przestrzeń powietrzna nad jednym z głównych rosyjskich poligonów wojsk rakietowych, Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim, będzie zamknięta w najbliższy poniedziałek i wtorek; wskazuje to na prawdopodobieństwo użycia przez Rosję pocisku balistycznego Oriesznik - zaalarmowały portale Militarnyj i Ukrainska Prawda.
Statki powietrzne nie będą mogły przemieszczać się nad poligonem Kapustin Jar od godz. 6 czasu lokalnego w poniedziałek (godz. 4 w Polsce) do godz. 16 (godz. 14 w Polsce) we wtorek. Za symptomatyczny należy uznać fakt, że zakaz dotyczy wszystkich obiektów i będzie obowiązywał od powierzchni ziemi, a jego górny limit, w przestrzeni powietrznej, nie został określony - zauważyły ukraińskie media, powołując się na analizę depesz NOTAM, czyli m.in. danych o utrudnieniach i zastrzeżeniach dotyczących ruchu lotniczego.
Warto zauważyć, że analogiczny zakaz obowiązywał w przestrzeni powietrznej nad Kapustin Jarem w listopadzie 2024 r., gdy rosyjskie wojska ostrzelały rakietą Oriesznik zakłady zbrojeniowe Jużmasz w ukraińskim mieście Dniepr - przypomniała Ukrainska Prawda.
10:40. Nowa rosyjska baza w Mariupolu
Na terenie okupowanego Mariupola Rosjanie utworzyli nową bazę wojskową, która stanowi miejsce przezutu wojsk z obwodu rostowskiego - podał w mediach społecznościowych Petro Andriuszczenko, który przed inwazją Rosji na Ukrainę był doradcą mera Mariupola.
10:15. Zełenski, Tusk, Macron, Starmer i Merz oddali hołd poległym
„Upamiętniliśmy wojowników, którzy oddali życie za naszą wolność i niepodległość Ukrainy” - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który w Kijowie zapalił znicze razem z prezydentem Francji, premierami Polski i Wielkiej Brytanii oraz kanclerzem Niemiec.
10:00. Macron: zwiększymy presję na Rosję, jeśli będzie blokowała zawieszenie broni
Wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi zwiększymy presję na Rosję, jeśli będzie starała się blokować zawieszenie broni w wojnie przeciwko Ukrainie – napisał na portalu X prezydent Francji Emmanuel Macron, który składa wizytę w Kijowie. W stolicy Ukrainy gości tego dnia także m.in. premier Donald Tusk.
„Jeśli Moskwa będzie nadal blokować (porozumienie pokojowe), Europa zwiększy na nią presję w ścisłej koordynacji z USA” – oświadczył Macron. „Z zadowoleniem przyjmujemy wezwanie prezydenta (USA Donalda) Trumpa do podjęcia tego kroku. Nasza jedność jest naszą siłą” – dodał polityk.
09:55. Starcia w obwodzie kurskim
W piątek żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy odparli 19 ataków Rosjan w obwodzie kurskim - podał ukraiński Sztab Generalny. W komunikacie czytamy, że na tym odcinku frontu wojska rosyjskie przeprowadziły 316 ostrzałów artyleryjskich i zrzuciły 21 kierowanych bomb lotniczych.
09:30. Dwie osoby zabite w obwodzie donieckim
W ciągu minionej doby w wyniku działań wojsk rosyjskich na terenie obwodu donieckiego dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne - podał szef miejscowej administracji Wadym Fiłaszkin.
09:00. Rosjanie użyli ponad 2 tysięcy dronów
Według danych ukraińskiego dowództwa, wczoraj wojska rosyjskie przeprowadziły 34 uderzenia z powietrza za pomocą łącznie 69 kierowanych bomb lotniczych. Rosjanie mieli też wysłać do ataku 2174 drony kamikadze i przeprowadzić ponad 4,1 tys. ostrzałów z różnych rodzajów broni.
08:45. Tusk, Macron, Merz i Starmer zapalili znicze na Majdanie Niepodległości
Premier Donald Tusk, razem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem, premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem oraz prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i jego małżonką Ołeną, zapalili rano znicze na Majdanie Niepodległości w Kijowie.
To pierwszy oficjalny punkt wizyty europejskich przywódców, którzy przyjechali do stolicy Kijowa, gdzie razem z prezydentem Ukrainy wezmą udział w spotkaniu tzw. „koalicji chętnych”.
07:44. Tusk pokazuje wideo z Kijowa
Donald Tusk opublikował w serwisie X wideo, na którym widać, jak wysiada z pociągu w Kijowie.
Kijów. Przed nami ważny dzień
— napisał.
06:58. Donald Tusk rozpoczął wizytę w Kijowie. Będą też Macron, Merz i Starmer
Premier Donald Tusk rozpoczął wizytę w Kijowie, gdzie razem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem i premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w ramach tzw. koalicji chętnych.
CZYTAJ WIĘCEJ: tusk jest w Kijowie. Będą też Macron, Merz i Starmer. W stolicy Ukrainy odbędzie się spotkanie przywódców „koalicji chętnych”
06:33. Rosyjska armia straciła kolejnych 1330 żołnierzy
Łącznie od początku pełnoskalowej wojny rosyjska armia straciła ponad 964 tys. sołdatów - przekazał ukraiński sztab.
03:30. Kim Dzong Un: nasze zaangażowane w wojnę na Ukrainie było uzasadnione
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un powiedział, że zaangażowanie jego kraju w wojnę na Ukrainie było uzasadnione - podała północnokoreańska państwowa agencja KCNA. Kim stwierdził, że jest to wykonywanie suwerennych praw w obronie „bratniego narodu”.
02:00. Pierwsze oficjalne spotkanie prezydenta Serbii z Putinem od inwazji na Ukrainę
Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić spotkał się w piątek w Moskwie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem. Było to ich pierwsze oficjalne spotkanie od rozpoczęcia przez Rosję pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę w 2022 roku - przekazały serbskie media.
01:00. Trump: moja wiadomość dla Putina i Zełenskiego - zakończcie tę wojnę
Prezydent USA Donald Trump powiedział, że chciałby, aby Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski „zakończyli tę wojnę” na Ukrainie. Dodał, że naciska na 30-dniowe zawieszenie broni.
00:20. Macron, Merz, Starmer i Tusk we wspólnym oświadczeniu potwierdzają, że w sobotę będą w Kijowie
W opublikowanym w piątek wieczorem wspólnym oświadczeniu prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Friedrich Merz oraz premierzy Wielkiej Brytanii Keir Starmer i Polski Donald Tusk potwierdzili, że w sobotę przybędą do Kijowa, aby zademonstrować swoje „niezachwiane” poparcie dla Ukrainy - podała agencja AFP.
Czterej przywódcy po raz pierwszy wspólnie udadzą się na Ukrainę i, idąc w ślady Stanów Zjednoczonych, zamierzają zaapelować do Rosji o „całkowite i bezwarunkowe 30-dniowe zawieszenie broni”.
00:01. Ambasada USA ostrzega przed poważnym atakiem
Ambasada USA na Ukrainie zaapelowała do przebywających na Ukrainie obywateli amerykańskich o zachowanie ostrożności ze względu na ryzyko szeroko zakrojonego rosyjskiego ataku lotniczego „w ciągu najbliższych kilku dni”. Ostrzeżenie zostało opublikowane na stronie internetowej ambasady. Amerykańska placówka poinformowała w komunikacie, że „otrzymała informacje o potencjalnie znaczącym ataku lotniczym, który może nastąpić w dowolnym momencie w ciągu najbliższych kilku dni”.
„Ambasada, jak zawsze zaleca, aby obywatele USA byli gotowi natychmiast szukać schronienia w przypadku alarmu przeciwlotniczego” – podkreślono w komunikacie.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/729008-relacja-1172-dzien-wojny-koalicja-chetnych-w-kijowie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.