Trwa 1171. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Piątek, 9 maja 2025 r.
23:45. Xi Jinping zacieśnia współpracę z Rosją Putina
Putin przy okazji parady zwycięstwa na 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej podpisał z Xi Jinpingiem w Moskwie 28 różnego rodzaju memorandów, porozumień i protokołów. Po raz kolejny „pogłębiają partnerstwo strategiczne”, ale też mówią jednym głosem w sprawie „globalnej stabilności strategicznej”.
22:40. Ambasada USA ostrzega przed „potencjalnie poważnym” atakiem na Kijów
Ambasada USA na Ukrainie ostrzegła w piątek wieczorem przed „potencjalnie poważnym” atakiem powietrznym na Kijów w dowolnej chwili w najbliższych dniach - poinformował wieczorem Reuters.
„Ambasada USA w Kijowie otrzymała informację dotyczącą potencjalnie poważnego ataku powietrznego, który może nastąpić w dowolnej chwili w ciągu w najbliższych dni” - głosi komunikat zamieszczony na stronach placówki. „Ambasada, jak zawsze, zaleca obywatelom USA, by byli przygotowani na natychmiastowe poszukiwanie schronu na wypadek alarmu przeciwlotniczego” - stwierdzono w oświadczeniu.
22:30. Wiceszefowa polskiego MSZ: widzimy, że wojna znów nadchodzi do Europy
Widzimy, że wojna znów nadchodzi do Europy; widzieliśmy ją w latach 90. na Bałkanach, ale zawsze myśleliśmy, że jest daleko. Teraz jest tuż za naszymi drzwiami - powiedziała wiceszefowa MSZ Henryka Mościcka-Dendys na konferencji think-tanku Brussels Institute for Geopolitics, zorganizowanej z okazji Dnia Europy i 75. rocznicy uchwalenia Deklaracji Schumana. Przedstawiła na niej znaczące zmiany w krajobrazie geopolitycznym Europy w latach 2010-2025, zwracając uwagę na ewolucję relacji z Rosją, od początkowych prób partnerstwa po obecny stan wrogości, szczególnie po pełnoskalowej inwazji na Ukrainę w 2022 roku.
„Kiedy przypomnimy sobie rok 2010, to nie był tylko czas kryzysu finansowego. To była również słynna era resetu w stosunkach z Rosją, którą rozpoczęła administracja prezydenta USA Baracka Obamy i która miała pewne konsekwencje również w polityce europejskiej. Próbowaliśmy zbudować relacje z Rosją, powiedziałabym, na poziomie partnerskim, co niestety Rosja bardzo szybko porzuciła” – stwierdziła Mościcka-Dendys.
22:00. Zełenski nakłada nowe sankcje
Prezydent Ukrainy nałożył nowe sankcje na 58 osób i 74 podmioty powiązane z rosyjskim kompleksem przemysłowo-obronnym. Jest wśród nich 67 firm rosyjskich, trzy firmy irańskie, trzy z Uzbekistanu i jedna z Hongkongu. Jak zauważa Ukrinform, na liście osób objętych sankcjami znalazł się m. in. poeta Wadim Cyganow, który publicznie poparł rosyjską inwazję na Ukrainę.
21:30. Biały Dom: rozmowa Trumpa z Zełenskim „bardzo dobra i produktywna”
Wczorajsza rozmowa prezydenta Donalda Trumpa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim była bardzo dobra i produktywna - oświadczyła dziś rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt. Jak dodała, dotyczyła ratyfikowanego porozumienia w sprawie inwestycji w ukraińskie surowce, jak i propozycji 30-dniowego zawieszenia broni. Leavitt powiedziała podczas briefingu w Białym Domu, że Trump zrelacjonował jej swoją rozmowę z Zełenskim jako „bardzo dobrą i produktywną”.
„Prezydent Zełenski zadzwonił do prezydenta, żeby powiedzieć mu, że umowa o minerałach krytycznych została ratyfikowana (…) Umowa o minerałach jest świetna dla Ukrainy, ale także, oczywiście, dla Stanów Zjednoczonych Ameryki i naszych podatników tutaj” - powiedziała rzeczniczka. Dodała, że prezydenci rozmawiali o proponowanym przez Trumpa i zaakceptowanym przez Ukrainę 30-dniowym zawieszeniu broni. „Jak wiemy, Europa to popiera i mamy nadzieję, że oba kraje zgodzą się na to w przyszłym tygodniu” - dodała.
CZYTAJ WIĘCEJ: Biały Dom o rozmowie Trumpa z Zełenskim: „Bardzo dobra i produktywna”. „Umowa o minerałach jest świetna dla Ukrainy, ale także dla USA”
21:10. Atak w obwodzie sumskim. Nie żyje kobieta
W miejscowości Manuchiwka w obwodzie sumskim – w rosyjskim nalocie – zginęła 85-letnia kobieta. Ranny jest także 49-letni mężczyzna.
Do ataku doszło w piątek ok. godz. 15:30 – poinformował szef obwodowej administracji wojskowej Ołeh Hryhorow.
21:00. Prezydent Andrzej Duda: Nie Moskwa ocaliła wolność świata
We wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda zauważył, że parada w Moskwie ma upamiętniać zwycięstwo Sowieckiej Rosji nad nazizmem. „Tymczasem historyczna prawda jest taka, że to Rosja – ramię w ramię z nazistami, czyli hitlerowskimi Niemcami – atakując Polskę w 1939 roku, rozpoczęła II WŚ, w której zginęło 6 milionów naszych obywateli!” - podkreślił. „To nie Moskwa ocaliła wolność świata! Gdy Hitler napadł na Sowiecką Rosję w 1941 roku, zrywając sojusz ze Stalinem, wówczas tylko dzięki pomocy Stanów Zjednoczonych i aliantów zachodnich Rosja zdołała przetrwać i zmobilizować swoje siły. Między innymi poprzez wsparcie dostarczone ogromnym wysiłkiem w ramach słynnych konwojów do Murmańska. A potem udało się pokonać hitlerowskie Niemcy w maju 1945 roku. Dokonały tego USA i Rosja Sowiecka z pomocą aliantów zachodnich. To było wspólne zwycięstwo” - dodał.
CZYTAJ WIĘCEJ: Dzień Zwycięstwa w Moskwie. Prezydent Duda przypomina prawdę historyczną. „Polska dobrze zna cenę udziału Rosji w tym zwycięstwie”
20:30. Sikorski: Większość krajów europejskich jest zdeterminowana we wsparciu dla Ukrainy
Cieszę się, dumny jestem z tego, że cała Europa dzisiaj przyjechała do Lwowa, do Ukrainy, żeby pokazać, że Europa jest tutaj, a nie z dyktatorami w Moskwie. Że wartości europejskie nadal coś znaczą. Że niezależnie od tego, co zrobią inne mocarstwa, zdecydowana większość krajów europejskich nadal jest zdeterminowana nie tylko, aby Ukrainę wspierać, ale także, aby osądzić tych, którzy są winni i agresji, i zbrodni wojennych – powiedział szef MSZ Radosław Sikorski, który przybył do Lwowa na wyjazdową sesję rady ministrów spraw zagranicznych państw UE.
20:15. Sybiha spotkał się z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha spotkał się z Davidem Lammym, szefem dyplomacji Wielkiej Brytanii. Rozmowy dotyczyły m.in. łamania przez Rosję deklarowanego rozejmu.
Ukraiński polityk wyraził wdzięczność za ogłoszenie przez Londyn największego jak dotąd pakietu sankcji, wymierzonych m.in. w tzw. rosyjską „flotę cieni”.
20:00. Prezydent Finlandii o zawieszeniu broni: Jestem ostrożnym optymistą
Jak zaznaczył podczas konferencji prasowej Alexander Stubb – prezydent Finlandii – „jest ostrożnym optymistą, co do tego, że zmierzamy we właściwym kierunku”, jeśli chodzi o wysiłki na rzecz zawieszenia broni na Ukrainie. - W idealnych warunkach zawieszenie broni w Ukrainie zostałoby ogłoszone w weekend, ale nie mogę potwierdzić tak dokładnego harmonogramu - powiedział polityk, który w ciągu ostatnich 24 godzin odbył dwie rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i jedną z Donaldem Trumpem.
19:43. Szef MSZ Ukrainy: wydalamy dwóch węgierskich dyplomatów
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha poinformował, że Kijów wydala dwóch węgierskich dyplomatów w odpowiedzi na działania Węgier, opierając się na zasadzie wzajemności; dyplomaci mają 48 godzin, żeby opuścić Ukrainę.
Dwóch węgierskich dyplomatów musi opuścić nasz kraj w ciągu 48 godzin. Właśnie wezwaliśmy ambasadora Węgier do ministerstwa spraw zagranicznych Ukrainy i przedstawiliśmy mu odpowiednią notę. Działamy w odpowiedzi na działania Węgier, na podstawie zasady wzajemności i naszych interesów narodowych
— napisał Sybiha na platformie X.
18:35. Zełenski o trybunale ds. agresji Rosji: zapobiegnie przyszłym wojnom
Ten mechanizm zapobiegnie przyszłym wojnom - napisał w serwisie X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do decyzji ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i państw europejskich, którzy na szczycie we Lwowie poparli utworzenie trybunału ds. agresji Rosji przeciw Ukrainie.
Dzisiaj przed wami decyzja - decyzja w sprawie utworzenia mechanizmu, który może pomóc zapobiec przyszłym wojnom - poprzez pociągnięcie do odpowiedzialności (…) To decyzja o utworzeniu trybunału ds. agresji Rosji popełnionych przeciw Ukrainie
— napisał ukraiński przywódca. Jak przekazał Zełenski, w piątek we Lwowie spotkało się ponad 40 przedstawicieli państw europejskich, aby omówić kształt i rolę trybunału ds. agresji Rosji przeciw Ukrainie oraz oficjalnie poprzeć jego utworzenie. Trybunał ma funkcjonować w Luksemburgu pod auspicjami Rady Europy.
17:39. Węgry wydaliły dwóch ukraińskich dyplomatów, zarzucając im szpiegostwo!
Węgry wydaliły dwóch ukraińskich dyplomatów. Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto zarzucił im działalność szpiegowską. Posunięcie to jest reakcją na ujawnienie przez ukraińskie służby węgierskiej siatki szpiegowskiej na Zakarpaciu.
Dziś wydaliliśmy z Węgier dwóch szpiegów pracujących pod przykrywką dyplomatyczną w ambasadzie Ukrainy w Budapeszcie
— powiedział po południu Peter Szijjarto w nagraniu zamieszczonym na jego profilu na Facebooku. Szef resortu dyplomacji poinformował również, że oficjalna nota dyplomatyczna w tej sprawie została już przekazana ambasadorowi Ukrainy w Budapeszcie.
W swoim oświadczeniu Szijjarto odniósł się też do opublikowanej w piątek rano informacji o rozbiciu przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) siatki szpiegowskiej wywiadu wojskowego Węgier. Według ministra powodem ujawnienia tej informacji jest to, że „my, Węgrzy, chcemy pokoju, mówimy wojnie ‘nie’, nigdy nie dostarczaliśmy broni Ukrainie i nie będziemy tego robić; nie pozwoliliśmy i nie pozwolimy, aby wciągnięto nas w tę wojnę”.
Minister przekonywał również, że chodzi o ukraińskie działania odwetowe w momencie, gdy na Węgrzech trwa referendum w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej.
16:37. Ekspert: Rosja pokazała na defiladzie sprzęt, którego brakuje jej na linii frontu
W trakcie wojskowej defilady z okazji „Dnia Zwycięstwa” w Moskwie Rosja pokazała sprzęt, którego brakuje jej na linii frontu w wojnie przeciwko Ukrainie – powiedział w rozmowie z PAP autor książek i dziennikarz Marcin Ogdowski, były korespondent wojenny, obecnie członek redakcji „Polski Zbrojnej”.
Jak zauważył, w porównaniu z zeszłoroczną, skromną paradą na Placu Czerwonym w Moskwie w tym roku widowisko było bardziej rozbudowane. „Widać było, że Rosjanom zależało na tym, aby wyglądało to hucznie” – stwierdził.
16:22. Rosyjska propaganda pomniejsza rolę alianckiej pomocy
Jak co roku, w związku z rosyjskimi obchodami rocznicy zakończenia II wojny światowej kremlowscy propagandyści pomniejszają rolę pomocy wojskowej USA udzielanej Sowietom od 1941 r. Zdaniem rzecznika Putina, Dmitrija Pieskowa, ZSRR poradziłoby sobie bez lend-lease-u. „Gryźlibyśmy ziemię, ale wygralibyśmy” - uważa Pieskow.
15:54. Kallas: specjalny trybunał ds. agresji Rosji sygnałem, że nikt nie stoi ponad prawem
Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas oceniła podczas wizyty na Ukrainie, że ustanowienie specjalnego trybunału ds. zbrodni agresji popełnionej przez Rosję przeciwko Ukrainie jest sygnałem, że nikt nie stoi ponad prawem.
Ten trybunał zapewni, że osobom ponoszącym największą odpowiedzialność za agresję na Ukrainę zostanie wymierzona sprawiedliwość
— powiedziała Kallas dziennikarzom. Specjalny trybunał ds. zbrodni agresji popełnionej przez Rosję przeciwko Ukrainie ma zostać utworzony w przyszłym tygodniu w Luksemburgu.
15:15. Ukraina będzie jutro gospodarzem spotkania „koalicji chętnych”
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że Ukraina będzie jutro gospodarzem spotkania przywódców tak zwanej „koalicji chętnych”.
Potrzebujemy tej koalicji i powinna ona być wystarczająco silna, aby zagwarantować bezpieczeństwo zgodnie z naszą wspólną wizją
— powiedział Zełenski.
„Koalicja chętnych” powstała 2 marca z inicjatywy premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera w celu opracowania kompleksowego planu wsparcia dla Ukrainy, zapewnienia jej stałego dostępu do broni oraz podejmowania działań zmierzających do zakończenia wojny. Należą do niej 33 państwa – głównie europejskie, a także Australia, Nowa Zelandia, Japonia i Turcja. W skład koalicji nie weszły m.in. USA, niektóre państwa bałkańskie, Węgry oraz Słowacja.
14:13. UE przekaże około 1,9 mld euro z rosyjskich aktywów na broń dla Ukrainy
Unia Europejska oficjalnie zapowiedziała, że przekaże około 1,9 mld euro z rosyjskich zamrożonych aktywów na broń dla Ukrainy - poinformował we wpisie w serwisie X premier Ukrainy Denys Szmyhal. Miliard z przekazanej kwoty ma być przeznaczony na broń produkcji ukraińskiej - dodał.
600 mln euro ma zostać wydane na zakup amunicji i pocisków artyleryjskich. Ponad 200 mln euro będzie przeznaczone na wzmocnienie ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
— napisał szef ukraińskiego rządu.
Decyzję o sposobie wykorzystania tych aktywów na rzecz Kijowa określił mianem historycznej i podziękował Unii Europejskiej za wsparcie. Zaznaczył, że zakupy broni i amunicji zostaną dokonane poprzez unijny projekt Europejski Instrument na rzecz Pokoju.
13:40. Szef MSZ Luksemburga: trybunał ds. rosyjskiej agresji powstanie w przyszłym tygodniu
Specjalny trybunał ds. zbrodni agresji, popełnionej przez Rosję przeciwko Ukrainie, zostanie utworzony w przyszłym tygodniu w Luksemburgu - poinformował we Lwowie wicepremier i minister spraw zagranicznych Luksemburga Xavier Bettel.
Trybunał powstanie w przyszłym tygodniu w Luksemburgu, gdzie odbędzie się posiedzenie rady ministrów (spraw zagranicznych państw członkowskich) Rady Europy. Szef MSZ Ukrainy przedstawi wówczas oficjalnie oczekiwania (Kijowa). (…) Odbędzie się również oficjalne przekazanie dokumentów dotyczących utworzenia tego trybunału
— powiadomił.
13:18. MSZ Węgier: informacja o zatrzymaniu węgierskich szpiegów na Ukrainie to propaganda
Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto określił informacje o rozbiciu węgierskiej siatki szpiegowskiej na Ukrainie jako propagandę Kijowa.
Na Ukrainie często stosuje się propagandę antywęgierską, która w wielu przypadkach okazała się nie mieć żadnych podstaw
— mówił.
Na zakończenie polityk oświadczył:
Gdy tylko otrzymamy jakieś szczegóły lub oficjalne informacje, będziemy mogli się tym zająć; do tego czasu należy to klasyfikować jako propagandę, którą należy traktować z ostrożnością.
12:52. Macron o wieczornych rozmowach z Trumpem
Prezydent Francji przekazał w mediach społecznościowych, że rozmawiał wczoraj wieczorem kilka razy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.
Doceniam jego stanowcze wezwanie do bezwarunkowego 30-dniowego zawieszenia broni, podobnie jak uczynili to dziś rano nasi brytyjscy i nordyccy partnerzy. Musimy wszyscy dążyć do osiągnięcia tego celu bez zwłoki, fałszywych pozorów i bez stosowania taktyk opóźniających
— napisał.
Ukraina wyraziła już poparcie dla takiego zawieszenia broni prawie dwa miesiące temu. Teraz spodziewam się, że Rosja zrobi to samo. Jeśli nam się to nie uda, jesteśmy gotowi odpowiedzieć stanowczo, wspólnie ze wszystkimi Europejczykami i w ścisłej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Musimy wszyscy dążyć do osiągnięcia tego celu bez zwłoki, fałszywych pozorów i bez stosowania taktyk opóźniających
— dodał Macron w swoim wpisie.
12:26. Prezydent Stubb rozmawiał z Trumpem i Zełenskim o 30-dniowym rozejmie w Ukrainie
„Przeprowadziłem rozmowy telefoniczne z prezydentami USA i Ukrainy, Donaldem Trumpem i Wołodymyrem Zełenskim; omówiliśmy sytuację na Ukrainie i perspektywy zawieszenia broni na froncie na okres 30 dni; sprawy idą naprzód” – przekazał prezydent Finlandii Alexander Stubb.
Z inicjatywą połączenia się z przywódcami USA i Ukrainy wystąpili fiński prezydent oraz premier Norwegii Jonas Gahr Stoere, który przewodniczy w Oslo spotkaniu liderów krajów grupy JEF, tj. Wielonarodowych Sił Ekspedycyjnych państw Europy Północnej (ang. Joint Expeditionary Force).
Rozmowa trwała około 15-20 minut
— powiedział Stubb, przyznając, że razem z premierem Norwegii są „małymi gośćmi”, którzy nie odgrywają kluczowych ról w inicjatywach na rzecz pokoju na Ukrainie.
11:37. Tusk: Polska przeciw liberalizacji handlu z Ukrainą zagrażającej rynkowi zboża
Polska i wiele innych państw nie zgodzą się na liberalizację handlu z Ukrainą, która mogłoby zagrozić destabilizacją na rynku zbożowym - powiedział Donald Tusk.
Szef rządu był pytany przez dziennikarzy o liberalizację handlu między Unią Europejską a Ukrainą i działania polskiego rządu, by zabezpieczyć interesy polskich rolników.
11:06. Merz: kraje UE mają projekt 30-dniowego rozejmu w Ukrainie, podobny do propozycji USA
Kraje UE mają projekt 30-dniowego rozejmu w Ukrainie, podobny do propozycji przedstawionej przez USA - powiedział kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas swojej pierwszej wizyty w Brukseli po objęciu urzędu.
Myślę, że teraz nadszedł czas, aby pójść dalej i przekształcić zawieszenie broni w początek negocjacji pokojowych. Teraz to naprawdę zależy od Rosji
— dodał Merz.
10:15. Sikorski we Lwowie: Rosja nie może używać pamięci o wojnie do atakowania Ukrainy
Przyszłość Ukrainy jest w UE, a Rosja nie może używać pamięci o II wojnie światowej do atakowania Ukrainy, bo to ona jest teraz ofiarą agresji – oświadczył minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który przybył do Lwowa na wyjazdową sesję rady ministrów spraw zagranicznych państw UE.
09:24. SBU wykryła siatkę szpiegowską prowadzoną przez… wywiad wojskowy Węgier
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wykryła siatkę szpiegowską wywiadu wojskowego Węgier, która prowadziła działalność agenturalną na szkodę państwa ukraińskiego; działania te koncentrowały się w graniczącym z Węgrami obwodzie zakarpackim na południowym zachodzie kraju - powiadomiła SBU.
Zadaniem (osób dopuszczających się działalności szpiegowskiej) było zbieranie informacji na temat bezpieczeństwa wojskowego obwodu zakarpackiego, poszukiwanie słabych punktów w (systemach) obronnych - naziemnych i w przestrzeni powietrznej oraz sondowanie postaw społeczno-politycznych lokalnych mieszkańców: w szczególności dotyczących ich możliwych zachowań w przypadku wkroczenia wojsk węgierskich do obwodu (zakarpackiego)
— czytamy w komunikacie SBU.
08:45. Rosyjska armia straciła kolejnych 1300 żołnierzy
Łącznie od początku pełnoskalowej wojny straty osobowe w rosyjskiej armii wynoszą ponad 963 tys.
07:10. 193 starcia bojowe na froncie
Ukraiński sztab informuje w najnowszej informacji operacyjnej, że łącznie w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano 193 starcia bojowe.
06:30. Sprowadzony przy pomocy Polski irański dron zestrzelony nad Ukrainą zaprezentowany na Kapitolu
Irańsko-rosyjski dron Shahed-136 zestrzelony przez Ukrainę i sprowadzony do USA przy pomocy polskiego rządu został zaprezentowany w kompleksie Kapitolu w Waszyngtonie.
05:17. Korea Płn. i Białoruś podpisały porozumienie dotyczący współpracy gospodarczej
Korea Północna i Białoruś podpisały porozumienie o współpracy handlowej i gospodarczej – poinformowała północnokoreańska agencja KCNA, nie podając jednak szczegółów umowy. Obie strony omówił też sposoby zacieśnienia współpracy w rolnictwie, przemyśle maszynowym, zdrowiu publicznym i edukacji.
00:01. Zełenski o rozmowie z Trumpem: świat potrzebuje Ameryki tak samo jak 80 lat temu
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiadomił wieczorem o swojej rozmowie telefonicznej z prezydentem USA Donaldem Trumpem, obaj przywódcy pogratulowali narodowi ukraińskiemu i amerykańskiemu Dnia Zwycięstwa w Europie i odnotowali ratyfikację umowy o partnerstwie gospodarczym, którą Zełenski nazwał historyczną.
Z zadowoleniem przyjęliśmy (z Donaldem Trumpem) ratyfikację przez Radę Najwyższą umowy o partnerstwie gospodarczym, prawdziwie historycznego dokumentu, który otwiera wiele nowych możliwości współpracy. Omówiliśmy potrzebę dalszych wysiłków na rzecz pokoju, w tym konkretne kroki, które można podjąć
— napisał Zełenski w Telegramie.
Szef państwa ukraińskiego poinformował Trumpa o sytuacji na froncie oraz przekazał, że Ukraina jest gotowa na 30-dniowe zawieszenie broni „nawet od dziś”.
Oczekujemy, że Rosja zgodzi się na tę propozycję. Potwierdziłem również, że Ukraina jest gotowa do negocjacji w dowolnym formacie. Ale aby tak się stało, Rosja musi pokazać, że jest poważna w kwestii zakończenia wojny, zaczynając od pełnego i bezwarunkowego zawieszenia broni
— stwierdził Zełenski.
Prezydent Ukrainy oznajmił, że Donald Trump potwierdził, że chce zakończyć tę wojnę i jest gotowy do pomocy i popiera potrzebę zawieszenia broni.
Prawdziwym wskaźnikiem postępu na drodze do pokoju będzie długotrwałe i wiarygodne zawieszenie broni. Ameryka może w tym pomóc. Świat potrzebuje Ameryki tak samo jak 80 lat temu
— dodał Zełenski.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/728898-relacja-1171-dzien-wojny-ostrzezenie-o-ataku-na-kijow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.