Trwa 1163. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 1 maja 2025 r.
13:41. Senator Graham: Mamy w Senacie poparcie dla nowych sankcji na Rosję
„Kluczowy współpracownik prezydenta USA Donalda Trumpa w Senacie Lindsey Graham oświadczył, że jest w tej izbie Kongresu większość opowiadająca się za nowymi, surowymi sankcjami wobec Rosji, jeśli nie podejmie ona poważnych negocjacji na rzecz zakończenia wojny na Ukrainie” – podała agencja Bloomberga.
Według projektu ustawy, który widział Bloomberg, Stany Zjednoczone wprowadziłyby 500-procentowe cło na import z krajów, które kupują rosyjską ropę, produkty naftowe, gaz ziemny lub uran. Inna sankcja to zakaz kupowania przez obywateli amerykańskich rosyjskiego długu państwowego.
Mówił, że jest sfrustrowany
— powiedział Graham dziennikarzom, mając na myśli prezydenta USA.
Chce wynegocjowania końca wojny, honorowego i sprawiedliwego. Moim zdaniem Trump ma największe szanse na osiągnięcie tego celu, ale sankcje są odzwierciedleniem poglądu Senatu, że najbardziej winna jest tu Rosja
— dodał.
13:06. Szef ukraińskiej dyplomacji o umowie w sprawie minerałów: To kamień milowy w stosunkach z USA
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha wyraził zadowolenie z podpisania z USA umowy o partnerstwie ekonomicznym, określając ją jako „ważny kamień milowy” w stosunkach dwustronnych. Dokument nazywany jest też umową o zasobach mineralnych.
To ważny kamień milowy w strategicznym partnerstwie między Ukrainą i USA, którego celem jest umocnienie gospodarki i bezpieczeństwa Ukrainy
— napisał Sybiha na platformie X.
Dodał, że poinformował szefową dyplomacji unijnej Kaję Kallas o podpisaniu dokumentu i omówili „koordynację kroków przed ważnymi wydarzeniami międzynarodowymi”.
12:29. Władze okupacyjne: 7 zabitych w ukraińskim ataku na miasto w obwodzie chersońskim
„Co najmniej siedem osób zginęło, a ponad 20 zostało rannych w ukraińskim ataku na okupowane przez siły rosyjskie miasto Oleszki w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy” – poinformowały władze okupacyjne, cytowane przez agencje Reuters i AFP.
Według szefa władz lokalnych z nadania Moskwy Władimira Saldo, na którego powołują się agencje, do zmasowanego ataku dronami doszło około godz. 9.30 czasu lokalnego w okolicach centralnego targowiska.
W momencie ataku na targu znajdowało się wielu ludzi
— napisał Saldo na Telegramie.
11:15. Media: umowa o zasobach mineralnych obejmuje 57 minerałów, w tym pomoc wojskową USA
Umowa między rządami USA i Ukrainy „w sprawie ustanowienia Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy” odnosi się do 57 minerałów i pomocy wojskowej ze strony USA, ale szereg kwestii nie jest szczegółowo opisanych w dokumencie - ocenia w czwartek portal Europejska Prawda.
Według portalu, w trakcie negocjacji Ukraina i USA postanowiły podzielić cały układ na kilka części.
Dwustronna umowa, podpisana w środę w Waszyngtonie, określa polityczne parametry współpracy między dwoma rządami w zakresie eksploatacji zasobów naturalnych, sprzedaży minerałów i pomocy USA, w tym wojskowej, którą Ukraina otrzyma w przyszłości. Jednak wiele szczegółów, w tym o znaczeniu politycznym, zostanie określonych w „porozumieniu technicznym”, które nie jest jeszcze gotowe.
10:09. Analityk: Ukraina musi minimalizować żądania USA np. w sprawie Krymu
„Po spotkaniu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i prezydenta USA Donalda Trumpa w Watykanie przed pogrzebem papieża Franciszka relacje dwustronne stały się cieplejsze, ale Ukraina nadal musi minimalizować żądania USA, jak uznanie Krymu za rosyjski” - ocenił w rozmowie z PAP ukraiński historyk i analityk Jehor Brajlan.
Zdaniem eksperta projektu Detektor Media, po pierwszym bezpośrednim spotkaniu Zełenskiego i Trumpa od ich kłótni w Białym Domu 28 lutego można przypuszczać, że biegunowość w relacjach między przywódcami państw zanikła.
Jednak żądania Stanów Zjednoczonych nie zniknęły. Obecnie głównym zadaniem ukraińskiej dyplomacji jest przede wszystkim zminimalizowanie najbardziej groźnych żądań ze strony USA, na przykład uznania Krymu za rosyjski. Kwestia NATO nie jest dla nas aż tak krytyczna, ponieważ i tak rozumiemy, że w obecnej sytuacji Ukraina nie przystąpi do NATO z powodu stanowiska USA i niektórych państw europejskich
— zauważył Brajlan.
08:47. Rosja zaatakowała ostatniej nocy pięcioma rakietami i 170 dronami
Rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę w nocy ze środy na czwartek pięcioma rakietami i 170 dronami; ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 74 bezzałogowce różnego typu – przekazały Siły Powietrzne Ukrainy.
Przeciwnik zaatakował pięcioma rakietami balistycznymi Iskander-M z Krymu, 170 atakującymi bezzałogowymi statkami powietrznymi i innymi typami dronów przynęt z okolic Kurska, Millerowa, Orła, Primorsko-Achtarska w Federacji Rosyjskiej oraz przylądka Czauda na (okupowanym) Krymie
— czytamy w komunikacie.
Potwierdzono zestrzelenie 74 bezzałogowych statków powietrznych typu Shahed i innych typów dronów na wschodzie, północy, południu i w centrum Ukrainy. Ponadto unieszkodliwiono 68 bezzałogowców na skutek zastosowania środków walki elektronicznej. Nie ma informacji na temat rosyjskich rakiet i pozostałych dronów.
Atak z ostatniej nocy dotknął obwody odeski, charkowski, sumski, doniecki i kijowski.
08:26. BBC: Ukraina ma liczne surowce krytyczne, w tym metale ziem rzadkich
Ukraina ma liczne surowce krytyczne, w tym metale ziem rzadkich, których wydobycie jest przedmiotem podpisanej w środę umowy ze Stanami Zjednoczonymi o partnerstwie ekonomicznym i utworzeniu Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy – podał portal BBC.
Według władz w Kijowie Ukraina posiada około 5 proc. światowych „zasobów surowców krytycznych”. Ma przy tym duże zasoby metali ziem rzadkich - to 17 pierwiastków wykorzystywanych przy produkcji broni, turbin, sprzętu elektronicznego i innych produktów kluczowych we współczesnym świecie.
Niektóre z tych złóż zostały jednak zajęte przez Rosję. Według wicepremierki i ministry gospodarki Ukrainy Julii Swyrydenko na terenach okupowanych znajdują się surowce warte 350 mld dolarów.
07:51. Rosja zaatakowała Odessę dronami: dwie osoby zginęły, 15 rannych
Rosyjskie wojska przeprowadziły w nocy ze środy na czwartek zmasowany atak z użyciem dronów na Odessę, na południu Ukrainy. W wyniku ataku zginęły dwie osoby, 15 jest rannych, uszkodzone zostały budynki mieszkalne, obiekty socjalne i transport - powiadomiły władze.
Wróg zaatakował Odessę za pomocą dronów. Doszło do wielu zniszczeń infrastruktury cywilnej, w tym budynków mieszkalnych. W niektórych miejscach wybuchły pożary. (…) W wyniku uderzenia zginęły dwie osoby, a pięć innych zostało rannych. Medycy udzielają poszkodowanym niezbędnej pomocy. Reakcja na uderzenie jest w toku
— napisał szef władz wojskowych obwodu odeskiego Ołeh Kiper.
Później Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy poinformowała, że oprócz dwóch zabitych jest już 15 rannych w wyniku ataku rosyjskiego drona.
Rosyjski atak na Odessę na dużą skalę. Niestety zginęły dwie osoby, a według wstępnych informacji rannych zostało kolejnych 15 osób. Uszkodzone zostały budynki mieszkalne, domy prywatne, supermarket, szkoła i samochody
— zaznaczono w komunikacie DSNS w Telegramie.
Według DSNS z jednego z wieżowców ewakuowano ponad 200 osób.
07:44. Wojsko: stanowczo dementujemy doniesienia o polskim korpusie i przygotowaniach do interwencji w Ukrainie
Stanowczo dementujemy nieuprawnione kłamstwa i manipulacje o rzekomym formowaniu polskiego korpusu interwencyjnego i rozpoczęciu przygotowań do interwencji na Ukrainie - oświadczyło Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DORSZ).
Tego rodzaju dezinformacja stanowi pożywkę dla rosyjskich ośrodków propagandowych i internetowych trolli
— zaznacza wojsko.
Dowództwo Operacyjne zamieściło na platformie X komunikat zaczynający się od słów „stop dezinformacji”.
W odniesieniu do nieprawdziwej informacji pojawiającej się w mediach społecznościowych dotyczącej rzekomego formowania polskiego korpusu interwencyjnego i rozpoczęcia przez władze wojskowe przygotowań do interwencji na Ukrainie, stanowczo dementujemy te nieuprawnione kłamstwa i manipulacji
— podkreślono.
Informacje zawarte w przytoczonym piśmie dotyczą wyselekcjonowanej grupy kilku żołnierzy Sił Zbrojnych RP, posiadających odpowiednie przygotowanie i warunki zdrowotne, którzy kierowani są na Ukrainę do wykonywania zadań, jakie Wojsko Polskie realizuje od dziesiątek lat w wielu rejonach świata – zabezpieczanie Ambasady RP i attachatu wojskowego, zabezpieczanie wizyt przedstawicieli rządu, Ministerstwa Obrony Narodowej, Sił Zbrojnych RP, czy też służba w charakterze oficerów łącznikowych
— wyjaśniono.
Jak wskazano, jest to standardowa procedura stosowana od lat, dotycząca kierowania żołnierzy do rejonów o podwyższonym ryzyku operacyjnym.
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych zaznaczyło, że publikacja takich dokumentów przez osoby nieuprawnione oraz rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji to nie tylko działanie nieodpowiedzialne, ale również skrajnie szkodliwe dla bezpieczeństwa Sił Zbrojnych i całego państwa.
Tego rodzaju dezinformacja stanowi pożywkę dla rosyjskich ośrodków propagandowych i internetowych trolli, którzy aktywnie wykorzystują fałszywe narracje do rozbijania jedności społecznej oraz podważania wiarygodności Polski na arenie międzynarodowej
— podkreśla DORSZ.
Wojsko akcentuje, że takie działania są elementem wojny informacyjnej, której celem jest osłabienie państwa i muszą być traktowane z najwyższą powagą.
Wiceprezes Konfederacji Korony Polskiej Roman Fritz upublicznił wcześniej na X wpis, że „władze wojskowe rozpoczęły przygotowania do interwencji na Ukrainie”. Zapytał w nim dlaczego szef MON nie informował posłów o „procederze formowania polskiego korpusu interwencyjnego”. Do wpisu załączono skan fragmentu pisma z lutego br. i wykaz osób, które go otrzymały.
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. generała Bronisława Kwiatkowskiego odpowiada za planowanie i dowodzenie wojskami, i przydzielonymi elementami pozamilitarnymi w operacjach połączonych, pokojowych, ratowniczych, humanitarnych oraz działaniach prowadzonych w celu zapobiegania aktom terroru lub usuwania ich skutków. DORSZ planuje, organizuje i prowadzi ćwiczenia, a także dokonuje oceny zdolności sił i środków zadeklarowanych do prowadzenia operacji. Sprawdza utrzymanie zdolności dyżurnych sił i środków oraz wydzielanych do realizacji zadań poza granicami państwa; realizuje wobec nich dowodzenie narodowe, a także sprawuje nadzór nad operacjami specjalnymi.
07:05. Rosyjskie straty bojowe
Rosyjska armia straciła w ciągu ostatniej doby kolejnych 1230 żołnierzy - łącznie od początku pełnoskalowej wojny ponad 953 tys.
05:42. Raport marynarki
Na Morzu Czarnym nie ma żadnych wrogich statków; na Morzu Azowskim nie ma żadnych wrogich okrętów; 3 wrogie okręty na Morzu Śródziemnym, z czego 1 jest nosicielem pocisków manewrujących „Kaliber” o łącznej salwie liczącej do 8 pocisków
— informuje ukraiński sztab.
03:37. USA przedstawiły 22 warunki zakończenia wojny
USA przedstawiły 22 warunki zakończenia wojny, Ukraina się zgodziła - powiedział specjalny wysłannik Trumpa Kellogg. Według niego kluczowym żądaniem jest „całościowe i trwałe zawieszenie broni” trwające co najmniej 30 dni. Wysłannik prezydenta USA stwierdził też, że Rosja nie będzie w stanie wygrać wojny, ponieważ straciła setki tysięcy żołnierzy, nie udało jej się zdobyć Kijowa, Odessy i nie posunęła się na zachód od Dniepru.
01:00. USA i Ukraina podpisały umowę o partnerstwie ekonomicznym
Departament skarbu USA poinformowało, że Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały umowę o partnerstwie ekonomicznym i utworzeniu Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy. To sygnał dla Rosji, że USA są zobowiązane na rzecz pokoju opartego o wolną i suwerenną Ukrainę - powiedział szef resortu Scott Bessent.
00.01. Kallas: UE przygotowuje plan B na wypadek wycofania się Trumpa z rozmów w sprawie Ukrainy
Unia Europejska przygotowuje plan B na wypadek wycofania się prezydenta USA Donalda Trumpa z rozmów w sprawie Ukrainy – powiedziała szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas w opublikowanym w środę wywiadzie dla brytyjskiego dziennika „Financial Times”.
Jak stwierdziła Kallas, Wspólnota przygotowuje rozwiązanie, aby utrzymać sankcje na Rosję, jeśli administracja Trumpa wycofa się z rozmów na temat zakończenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę i będzie dążyć do zbliżenia z Kremlem.
„Widzimy oznaki, że USA rozważają porzucenie Ukrainy i prób układu z Rosją, który jest trudny do osiągnięcia” – zauważyła szefowa unijnej dyplomacji.
Jak napisał „FT”, sugestie Trumpa dotyczące zbliżenia gospodarczego Waszyngtonu z Moskwą miały zachęcić niektóre kraje europejskie, przede wszystkim Węgry, do nacisków na UE, aby zniosła sankcje na Rosję.
Sama Kallas przyznała, że w niektórych europejskich stolicach toczy się dyskusja, czy w razie resetu w stosunkach USA-Rosja inne kraje europejskie nie powinny pójść za przykładem Waszyngtonu.
Estonka stwierdziła, że istnieje plan B, aby utrzymać presję gospodarczą na Kreml, nawet jeśli Budapeszt zablokuje przedłużenie unijnych sankcji w lipcu. Przyznała jednak, że ważne jest skoncentrowanie się na planie A i że trwają rozmowy z USA, aby zapewnić utrzymanie zachodniego systemu sankcji.
Wcześniej „FT” informował, że poszczególne państwa mogłyby przyjąć sankcje indywidualnie, aby obejść ewentualne węgierskie weto. „Na przykład Belgia mogłaby zamrozić rosyjskie aktywa państwowe o wartości 190 mld euro” – zauważył brytyjski dziennik.
„Europejscy urzędnicy obawiają się również konsekwencji tego, że Stany Zjednoczone potencjalnie pozwolą swoim firmom na wznowienie współpracy gospodarczej z Rosją, podczas gdy firmy z UE nadal nie będą mogły tego robić” – napisała gazeta.
W przypadku porzucenia Ukrainy przez USA, UE może wesprzeć Kijów finansowo – stwierdziła Kallas. „Jeśli chodzi o wsparcie wojskowe, oczywiście trudniej jest wypełnić lukę po USA” – zauważyła szefowa unijnej dyplomacji.
Trump obiecywał pierwotnie zakończenie wojny na Ukrainie w ciągu 24 godzin. Następnie przedstawiciele jego administracji mówili o 100 dniach. Wciąż jednak nie zawarto nawet zawieszenia broni.
„Jesteśmy teraz w momencie, w którym obie strony muszą przedstawić konkretne propozycje dotyczące sposobu zakończenia tego konfliktu. (…) Jeśli nie będzie postępu, wycofamy się z roli mediatorów w tym procesie” – powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu USA Tammy Bruce podczas wtorkowego briefingu prasowego, cytując słowa podyktowane jej przez szefa amerykańskiej dyplomacji Marca Rubio.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/728176-relacja-1163-dzien-wojny-atak-dronow-na-odesse
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.