Trwa 1139. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 7 kwietnia 2025 r.
20:30. Ukraińskie wojska w dwóch rosyjskich obwodach
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po wysłuchaniu meldunku naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy, generała Ołeksandra Syrskiego, przyznał, że ukraińskie wojska prowadzą operacje bojowe w obwodach biełgorodzkim i kurskim, na terytorium Federacji Rosyjskiej. Ich celem - dodał - jest ochrona ukraińskich miast w pobliżu granicy.
„Dziś osobne sprawozdanie na temat linii frontu, naszej obecności w obwodach kurskim i biełgorodzkim złożył naczelny dowódca Ołeksandr Syrski. Nadal prowadzimy aktywne operacje w obszarach przygranicznych na terytorium wroga i jest to absolutnie słuszne - wojna musi wrócić tam, skąd przyszła” - oświadczył Zełenski.
CZYTAJ WIĘCEJ: Zełenski potwierdził, że ukraińskie wojska są w dwóch rosyjskich obwodach! „Głównym celem jest maksymalna ochrona naszej ziemi”
19:30. Szef MSZ: Rada Bezpieczeństwa ONZ zbierze się w sprawie rosyjskiego ataku na Krzywy Róg
Ukraina zwołała nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z ubiegłotygodniowym rosyjskim atakiem na Krzywy Róg, skutkującym śmiercią 20 osób - poinformował w poniedziałek szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Sybiha na platformie X.
„Ukraina zainicjowała pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ i specjalne posiedzenie Stałej Rady OBWE, aby zwrócić uwagę na rosyjskie zbrodnie. Oba spotkania zostaną zwołane jutro i pomogą przyspieszyć wysiłki na rzecz pokoju i (pociągnięcia Rosji do) odpowiedzialności” - napisał Sybiha (https://tinyurl.com/45347f7u).
Minister spraw zagranicznych zwrócił uwagę, że w wyniku rosyjskiego ostrzału z użyciem pocisku balistycznego na Krzywy Róg zginęło w ubiegłym tygodniu dziewięcioro dzieci, „co stanowi największą liczbę ukraińskich dzieci zabitych w pojedynczym ataku od 2022 roku”. Według Sybihy Rosjanie zaatakowali plac zabaw w dzielnicy mieszkalnej rakietą kasetową, aby zmaksymalizować liczbę ofiar.
W ocenie szefa MSZ kluczowe znaczenie ma zdecydowana międzynarodowa reakcja na rosyjskie okrucieństwa. „Taki terror nigdy nie powinien być traktowany jako norma. Wzywamy zarówno do zdecydowanego potępienia (tej zbrodni), jak i podjęcia stanowczych działań. Rosja musi zaprzestać terroru wobec ukraińskich dzieci i cywilów, odpowiedzieć na amerykańską propozycję pełnego zawieszenia broni, którą Ukraina zaakceptowała i zakończyć wojnę” - podsumował Sybiha.
Według ukraińskiej armii rosyjskie wojska uderzyły 4 kwietnia w Krzywy Róg rakietą balistyczną Iskander-M z głowicą kasetową. W niedzielę lokalne władze powiadomiły, że liczba ofiar śmiertelnych tego ataku wzrosła do 20, a ponad 70 osób zostało rannych.
19:00. Europejska alternatywa dla Starlinka Elona Muska przyznała, że nie jest w stanie zastąpić go na Ukrainie
Gdybyśmy musieli obsługiwać wszystkie ukraińskie możliwości komunikacyjne — zarówno dla rządu, jak i wszystkich obywateli — nie bylibyśmy w stanie tego zrobić. Bądźmy całkowicie szczerzy
— powiedziała CEO Eutelsat Eva Berneke, cytowana przez NEXTA.
18:45. Norwegia przekaże 4 mld koron na zakup amunicji dla Ukrainy
Premier Norwegii Jonas Gahr Støre po rozmowie z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen zapowiedział w Brukseli, że jego kraj przekaże 4 mld koron norweskich (ok. 332 mln euro) na zakup amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy. - Tym samym wniesiemy ważny wkład w ambicje UE w tym zakresie - podkreślił Store. Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas jeszcze w marcu zapowiedziała, że KE będzie chciała dostarczyć Kijowowi 2 mln sztuk amunicji za 5 miliardów euro.
17:51. Drony na polu walki
Zwiększając rolę dronów, ratujemy życie naszym obrońcom. Tylko w marcu za pomocą dronów różnego typu zaatakowano i zniszczono ponad 77 000 wrogich celów — o 10% więcej niż w lutym
— czytamy we wpisie na profilu naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy generała Ołeksandra Syrskiego.
16:56 Rolex z okazji rosyjskiego Dnia Zwycięstwa?
Rosyjski piosenkarz Filip Kirkorow pochwalił się w mediach społecznościowych zegarkiem, który rzekomo został wyprodukowany przez firmę Rolex z okazji Dnia Zwycięstwa.
Telewizja Dożd, próbując ustalić, czy szwajcarska marka rzeczywiście wypuściła taki model, nie znalazła żadnych informacji na jego temat na oficjalnej stronie. Dożd wysłał do Rolexa prośbę o komentarz
— podał Biełsat.
Jak czytamy, zegarek pojawił się natomiast na stronie XLAB Watches, określającej się jako „prestiżowe atelier w centrum Londynu”.
Firma twierdzi, że zajmuje się modyfikowaniem zegarków na zlecenie klientów. Według ustaleń Dożdu strona XLAB Watches powiązana jest z domeną zarejestrowaną przez rosyjską firmę ‘Reg. ru’. Co ciekawe, numer telefonu podany na stronie jest taki sam jak ten widniejący na innej stronie internetowej – oferującej pomoc w doborze nieruchomości w Wielkiej Brytanii. Witryna ta dostępna jest zarówno w języku rosyjskim, jak i angielskim
— napisano i załączono zdjęcia.
15:25. Na Węgrzech więcej zwolenników niż przeciwników przystąpienia Ukrainy do UE
Łącznie około 47 proc. Węgrów opowiada się za przyjęciem Ukrainy do UE w trybie przyspieszonym lub zwykłym, podczas gdy przeciwnych akcesji jest 46 proc. - wynika z sondażu Instytutu Republikon na zlecenie opozycyjnego portalu Nepszava.
Z badania wynika, że choć poprzednie sondaże rzeczywiście wskazywały na niechęć węgierskiego społeczeństwa wobec przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej, to reakcja ta dotyczyła przede wszystkim możliwości zastosowania przyspieszonej procedury akcesyjnej, a nie samej akcesji.
14:44. Cena rosyjskiej ropy spadła do 52 USD za baryłkę - dużo poniżej kwoty ujętej w budżecie
Cena rosyjskiej ropy Urals spadła do poziomu 52 dolarów za baryłkę - przekazała agencja Bloomberg. Tymczasem budżet Kremla na 2025 zakładał cenę 69,7 dolarów - podkreślił portal Moscow Times.
Przyczyną spadku światowych cen ropy jest z jednej strony amerykańska decyzja o nałożeniu ceł na importowane do USA towary, z drugiej zaś - decyzja należących do OPEC, wydobywających ropę państw, o dalszym zwiększeniu produkcji.
14:30. Sąd w okupowanym Doniecku skazał nastolatka na więzienie za zdradę stanu
Sąd w okupowanym przez Rosję Doniecku na wschodzie Ukrainy skazał 17-latka na 6,5 roku pozbawienia wolności za zdradę stanu - poinformował niezależny rosyjski serwis Mediazona.
17-letni mieszkaniec Dokuczajewska w obwodzie donieckim został skazany na podstawie artykułu o zdradzie stanu. Śledczy zarzucili mu, że od października 2023 r. do marca 2024 r. chłopak „wykonywał zadania (na zlecenie) Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU)” Według nich nastolatek przekazywał SBU informacje o rozmieszczeniu rosyjskich wojskowych przy pomocy swojego telefonu komórkowego. Prokuratura samozwańczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej zapowiadała, że nastolatek będzie odbywać karę w zakładzie poprawczym.
Według rosyjskiego kodeksu karnego w poprawczakach odbywają karę niepełnoletni i „skazani, pozostawieni w zakładach poprawczych do czasu osiągnięcia przez nich wieku 19 lat”. Później takie osoby są przenoszone do kolonii karnych „dla dorosłych” - wyjaśniła Mediazona
12:54. Siły rosyjskie naciskają, aby zabezpieczyć teren na zachód od rzeki Oskil w sektorze Kupiańskim
Prezydent Wołodymyr Zełenski ostrzegł 26 marca, że Rosja przygotowuje się na wiosnę do nowej ofensywy w obwodach sumskim i charkowskim.
11:55. Zełenski: Armia ukraińska musi być wystarczająco silna
Podstawową i najskuteczniejszą gwarancją bezpieczeństwa Ukrainy są Siły Obronne i Siły Bezpieczeństwa naszego państwa, wraz z odpowiednią motywacją, zaopatrzeniem i wszystkimi niezbędnymi zdolnościami obronnymi. Armia ukraińska musi być wystarczająco silna, a na tym fundamencie należy zbudować całą architekturę bezpieczeństwa. Musimy zawsze pamiętać, jak wiele zależy od naszej armii, od wszystkich Ukraińców, którzy bronią życia Ukrainy własnym życiem
— napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.
11:24. Ciężarna kobieta i jej dwuletni syn zostali uwięzieni pod gruzami po kolejnym ataku Rosjan
Matka osłoniła chłopca swoim ciałem. Oboje zostali uratowani i zabrani do szpitala z obrażeniami. Lekarze walczą o ich życie.
10:32. Prasa: Rosja śledziła brytyjskie atomowe okręty podwodne za pomocą czujników szpiegowskich
Rosja rozmieściła w wodach wokół Wielkiej Brytanii czujniki szpiegowskie, które miały śledzić brytyjskie atomowe okręty podwodne – napisał „Sunday Times”. W akcję szpiegowską miały być zaangażowane nawet „superjachty” rosyjskich oligarchów.
Jak podała gazeta, odkrycie to „ostało uznane za potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”, ale nigdy nie zostało upublicznione przez rząd. „Sunday Times” podał również, że odkryto rosyjskie maszyny bezzałogowe w pobliżu podmorskich kabli komunikacyjnych.
Rosja miała rozmieścić czujniki w celu zbierania informacji wywiadowczych na temat czterech brytyjskich strategicznych okrętów podwodnych typu Vanguard o napędzie atomowym, wyposażonych w głowice jądrowe. Jeden z tych okrętów jest zawsze na morzu w ramach tzw. ciągłego odstraszania morskiego – zauważyła gazeta.
Przypomniała, że w ubiegłym roku u wybrzeży Wielkiej Brytanii zaobserwowano rosyjski statek szpiegowski Jantar, wyposażony w specjalny sprzęt umożliwiający prowadzenie misji na głębokim morzu, w tym mapowanie i uszkadzanie podwodnej infrastruktury.
10:07. Rosjanie nacierają pod Łymanem. Raport sztabu
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w sektorze łymańskim armia rosyjska atakowała 22 razy.
(Przeciwnik) próbował nacierać w pobliżu osiedli Nowojehoriwka, Nowe, Kołodiazi, Jampoliwka, Nadija oraz w kierunku Nowomychajliwka
— napisano w najnowszym komunikacie.
Kierunek łymański jest jednym z kluczowych w strefie walk na wschodzie Ukrainy, znajdującym się na strategicznym skrzyżowaniu obwodów donieckiego, ługańskiego i charkowskiego. Kontrola nad tym terenem pozwala wojsku wpływać na logistykę zaopatrzenia, ruchy wojsk i operacje militarne.
Obrona rejonu łymańskiego utrudnia również wojskom rosyjskim posuwanie się w kierunku Kramatorska i Słowiańska, które są głównymi centrami logistycznymi i administracyjnymi w części Donbasu będącej pod władzą Kijowa.
09:39. DeepState: zaostrza się sytuacja na łymańskim odcinku frontu na wschodzie
Wojska rosyjskie wciąż posuwają się naprzód na łymańskim odcinku frontu na wschodzie Ukrainy - poinformował ukraiński projekt analityczny DeepState. Miejscowość Łyman jest położona na północ od Kramatorska, najważniejszego miasta w obwodzie donieckim, które jest pod władzą Kijowa.
Według danych DeepState wojska rosyjskie mają przewagę na odcinku Nowe-Kateryniwka-Newśke i aktywnie prowadzą działania ofensywne. Ataki trwają w rejonie Nowomychajliwki, a siły rosyjskie odniosły sukces taktyczny w okolicach Newśka i Nowego. Kateryniwka znajduje się pod stałą presją wojsk Rosji.
Niestety, sytuacja nie wygląda dobrze dla Sił Obrony na tym obszarze. Widoczne jest nieefektywne wykorzystanie zasobów brygady trzymającej strefę odpowiedzialności, słaba świadomość sytuacyjna oraz przewaga Rosjan w dronach i zdolnościach uderzeniowych. Sytuacja się pogarsza i trzeba ją ratować
— zaznaczono [w komunikacie DeepState zamieszczonym w Telegramie] (https://t.me/DeepStateUA/21606).
08:41. Władze: ukraiński dron uszkodził tory kolejowe w Kraju Krasnodarskim
Ukraiński dron zestrzelony przez rosyjskie siły obrony powietrznej uszkodził tory kolejowe w Kraju Krasnodarskim - poinformowały w poniedziałek władze tego regionu na południowym zachodzie Rosji.
„Nie ma ofiar i nie doszło do pożaru” - napisała administracja regionu w komunikacie zamieszczonym w Telegramie.
Wcześniej w poniedziałek rosyjskie ministerstwo obrony przekazało, że jednostki obrony powietrznej przechwyciły i zniszczyły 19 ukraińskich dronów w ciągu ostatniej nocy.
Trzynaście dronów miało zostać zniszczonych nad Morzem Azowskim, cztery nad Krajem Krasnodarskim, a pozostałe dwa nad obwodem briańskim i okupowanym przez Rosję ukraińskim Krymem.
08:03. Rosjanie stracili już 925020 żołnierzy
07:49. Mieszkańcy Krzywego Rogu: wojna na placu zabaw to ludobójstwo
Wojna na placu zabaw to ludobójstwo, to zagłada. Te dzieci zginęły tylko dlatego, że urodziły się w tym miejscu – powiedzieli PAP mieszkańcy Krzywego Rogu, w środkowej Ukrainie, którzy przychodzą na skwer, gdzie w piątek rosyjska rakieta zabiła dziewięcioro dzieci. W ataku zginęło 19 osób, 20 ofiara zmarła w szpitalu.
„Ten chłopiec, który miał tylko trzy latka, to syn moich znajomych. To jest zagłada, to ludobójstwo. Wojna powinna toczyć się na linii frontu, a nie tutaj, na placu zabaw” – powiedział mężczyzna, stojący obok huśtawki, na której ktoś położył kwiaty i pluszowego misia.
Piątek w Krzywym Rogu był jednym z pierwszych ciepłych dni wiosny. Ludzie wylegli na ulice. Rodzice z czteropiętrowych bloków przy ulicy Spiwdrużnosti zabrali swoje maluchy na plac zabaw.
Rakieta nadleciała, gdy dzieci popychały karuzelę, bawiły się w piaskownicy i na zjeżdżalni. Kasetowy pocisk balistyczny uszkodził odłamkami okoliczne domy, ściął latarniany słup, powybijał okna, zrył trawniki i asfalt. Na miejscu zginęło 19 osób; 20 ofiara zmarła w szpitalu w niedzielę. W piątek doszło też do uderzenia drona, który Rosjanie wysłali na Krzywy Róg tuż po ataku rakietowym na plac zabaw; śmierć od drona poniosła jedna osoba.
„Mieszkamy obok. To był bardzo ładny, ciepły wieczór. Zastanawialiśmy się, czy nie przyjść tutaj, ale szczęśliwie zostaliśmy w domu. Gdybyśmy przyszli, mogłoby nas spotkać to samo” – powiedziała pani Tetiana, która przyszła w miejsce tragedii z sześcioletnim wnuczkiem.
Ludzie niosą tu kwiaty, zabawki, cukierki, ciasteczka i pączki. Przychodzą całymi rodzinami. Dorośli płaczą, dzieci pytają, czy jeszcze kiedyś będą mogły się tu bawić. „Przychodziłam tutaj każdego dnia po przedszkolu” – wyznaje Alinka w różowej czapce, trzymając za rękę swoją mamę.
05:00. Biały Dom: Rosja nie została obłożona nowymi cłami, ponieważ jest w trakcie rozmów pokojowych
Doradca ekonomiczny prezydenta USA Kevin Hassett powiedział w niedzielę w wywiadzie dla ABC News, że Rosja nie została obłożona żadnymi nowymi cłami amerykańskimi, ponieważ jest obecnie w trakcie rozmów pokojowych.
„Trwają negocjacje z Rosją i Ukrainą i myślę, że prezydent podjął decyzję, aby nie łączyć tych dwóch kwestii. Nie oznacza to, że Rosja, w pełnym tego słowa znaczeniu, będzie traktowana zupełnie inaczej niż każdy inny kraj, ale Rosja jest jednym z niewielu krajów, który nie podlega tym nowym cłom” - powiedział Hassett.
Jego zdaniem negocjacje wpływają na tysiące istnień ludzkich i na tym właśnie skupia się teraz prezydent USA Donald Trump. Hassett podkreślił, że USA nie chcą komplikować negocjacji dodatkowymi kwestiami handlowymi, gdyż mogłoby to negatywnie wpłynąć na cały proces.
W środę wieczorem prezydent Trump podpisał rozporządzenie nakładające „cła wzajemne” w wysokości co najmniej 10 proc. na towary importowane z zagranicy; w przypadku towarów z UE wyniosą one 20 proc.
03:10. Minister gospodarki zapowiada wysłanie do Waszyngtonu delegacji na rozmowy ws. umowy surowcowej
Ukraina wyśle w tym tygodniu swój zespół do Waszyngtonu, aby rozpocząć negocjacje nad nowym projektem umowy o wydobyciu ukraińskich zasobów mineralnych - powiedziała w niedzielę minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko w wywiadzie dla agencji Associated Press.
„Nowy projekt umowy Stanów Zjednoczonych pokazuje, że intencja utworzenia funduszu lub wspólnego inwestowania pozostaje” – stwierdziła Swyrydenko.
W skład delegacji Kijowa mają wejść przedstawiciele ministerstwa gospodarki, spraw zagranicznych, sprawiedliwości i finansów.
Kilka dni temu szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha informował, że władze w Kijowie otrzymały od administracji USA nowy projekt umowy surowcowej i współpracują już z partnerami amerykańskimi, by podpisać porozumienie. Krytycy umowy twierdzą jednak, że jest ona jedynie próbą pozbawienia Kijowa kontroli nad własnymi zasobami naturalnymi i infrastrukturą.
Jak pisze AP, nowy projekt obejmuje nie tylko metale ziem rzadkich, ale także gaz i ropę naftową.
AP zauważa, że Kijów nadal jest zainteresowany podpisaniem umowy ramowej w dowolnym momencie, postrzegając to jako ważny krok w kierunku zyskania przychylności prezydenta USA Donalda Trumpa i wzmocnienia poparcia Waszyngtonu w wojnie przeciwko Rosji.
00:01. ONZ: atak na Krzywy Róg najtragiczniejszym atakiem na dzieci od początku inwazji na Ukrainę
Rosyjski atak na Krzywy Róg, w którym zginęło w piątek dziewięcioro dzieci, był najtragiczniejszym pojedynczym atakiem na dzieci od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę – oświadczył w niedzielę Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Volker Tuerk.
Pracownicy Biura UNHCHR na Ukrainie byli obecni w sobotę na miejscu ostrzału, dokumentując zniszczenia i ustalając tożsamość ofiar.
„To najbardziej śmiercionośny pojedynczy atak, który dotknął dzieci, jaki Biuro zweryfikowało od początku inwazji na pełną skalę w lutym 2022 r.” – napisano w niedzielnym oświadczeniu UNHCHR.
Według Tuerka użycie przez Rosjan „broni o szerokim zasięgu rażenia w gęsto zaludnionym obszarze, bez widocznej obecności wojskowej, świadczy o lekceważeniu życia cywilów”.
Sztab Generalny Ukrainy oświadczył, że w piątek Rosja popełniła kolejną zbrodnię wojenną. Zaatakowała wówczas Krzywy Róg, stosując rakietę balistyczną Iskander-M z głowicą kasetową.
„Ten barbarzyński atak, mający na celu uderzenie w duży obszar i dużą liczbę ludzi, spowodował śmierć 9 niewinnych dzieci i 9 dorosłych. Kolejne 38 osób zostało poważnie rannych. Łączna liczba rannych wynosi 62, w tym 12 dzieci” – oświadczono.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/725942-relacja-1139-dzien-wojny-goraco-na-odcinku-lymanskim