Trwa 1133. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 1 kwietnia 2025 r.
20:09. SBU: Polska przekazała agenta z otoczenia ukrywającego się w Rosji oligarchy Medwedczuka
Polska przekazała Ukrainie obywatela tego kraju, rosyjskiego agenta z otoczenia ukrywającego się w Rosji oligarchy ukraińskiego Wiktora Medwedczuka – powiadomiła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Medwedczuk jest w bliskich stosunkach z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. Ukraińskie media piszą, że zatrzymany i wydalony z Polski do Ukrainy agent to „ekspert polityczny” i „propagandysta” Kyryło Mołczanow.
SBU podkreśliła, że do zatrzymania doszło dzięki współpracy z polskimi organami ścigania.
Po raz pierwszy od początku inwazji na pełną skalę, na wniosek SBU, rosyjski agent, który pracował przeciwko naszemu krajowi w sferze informacyjnej, został przekazany Ukrainie
— przekazano w komunikacie.
19:00. KE wypłaciła kolejne 3,5 mld euro pomocy w ramach Instrumentu na rzecz Ukrainy
Komisja Europejska poinformowała, że wypłaciła Kijowowi kolejną transzę pomocy w wysokości 3,5 mld euro w ramach Instrumentu na rzecz Ukrainy. Pieniądze pomogą w zwiększeniu stabilności gospodarczej tego kraju, wsparciu ukraińskiej administracji publicznej i przyspieszeniu reform.
To trzecia wypłata środków w ramach pierwszego filaru unijnego Instrumentu na rzecz Ukrainy. Filar ten zakłada przekazanie Ukrainie łącznego wsparcia w wysokości 38,2 mld euro (5,2 mld w postaci dotacji i 33 mld w postaci pożyczek). Środki te mają zaspokoić bieżące potrzeby finansowe państwa ukraińskiego, zagwarantować jego stabilność makrofinansową oraz umożliwić Ukrainie realizowanie reform zapisanych w powołanym w marcu zeszłego roku Planie dla Ukrainy. Chodzi tu o reformy, które pomogą w odbudowie i modernizacji zniszczonego w wyniku rosyjskiej agresji kraju oraz przyspieszą jego przygotowania na ścieżce do członkostwa w UE.
Jak poinformowała Komisja Europejska, wtorkowa płatność pomoże Kijowowi w realizowaniu reform dotyczących m.in. transportu, rolnictwa i finansów.
18:45. Zdobycze terytorialne Rosji na Ukrainie spadły do najniższego poziomu od czerwca 2024 roku
Jak podała ukraińska grupa DeepState, monitorująca pole walki, Moskwa w marcu przejęła zaledwie 133 kilometry kwadratowe.
17:49. Kolejny rekord w zniszczeniu rosyjskich bezzałogowych statków powietrznych klasy operacyjno-taktycznej
W marcu 2025 r. ukraińscy obrońcy zestrzelili 4060 rosyjskich bezzałogowych statków powietrznych. To najwyższa miesięczna liczba od początku pełnoskalowej inwazji. Ukraińscy obrońcy powietrza pracują 24/7, aby chronić nasze miasta i wsie przed rosyjskim terrorem. Dziękujemy za waszą pracę!
— napisano na profilu ukraińskiego resortu obrony w serwisie X.
17:15. Rosja stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego W. Brytanii
Wielka Brytania umieści Rosję na rozszerzonym poziomie w Systemie Rejestracji Wpływów Zagranicznych (FIRS), gdyż stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego – poinformował brytyjski minister stanu ds. bezpieczeństwa Dan Jarvis. System zostanie uruchomiony 1 lipca 2025 r.
Według relacji dziennika „Guardian”, w oświadczeniu w Izbie Gmin Jarvis, były dowódca sił specjalnych w Afganistanie, powiedział, że w systemie zostaną wymienieni rosyjscy wysocy rangą urzędnicy, a także pracownicy agencji rządowych, sił zbrojnych i członkowie partii politycznych.
16:51 Wojsko rosyjskie znowu atakuje toksyczną amunicją!
„Siły rosyjskie coraz częściej używają chemicznej amunicji z gazem zakazanym przez konwencje genewskie przeciwko żołnierzom na Ukrainie” - podał portal Kyiv Post.
31 marca rosyjskie wojsko miało zacząć aktywniej wykorzystywać zrzuty amunicji, które zawierają substancje toksyczne. Stanowi to poważne naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego i stwarza dodatkowe zagrożenie dla ludności cywilnej.
15:58. Prawosławny arcybiskup ukarany w Petersburgu grzywną w wysokości 30 tys. rubli za wideo sprzed 3 lat
Na nagraniu Grigorij Michnow-Wajtienko - oskarżony o “dyskredytację armii rosyjskiej” - wypowiadał się negatywnie o tzw. specjalnej operacji wojskowej i czytał ewangeliczną przypowieść o stadzie świń, w które wstąpiły demony
— opisuje Biełsat.
15:06. Rosja: podchodzimy poważnie do propozycji USA, ale nie możemy ich przyjąć w obecnej postaci
Rosja poważnie rozważa propozycje Stanów Zjednoczonych dotyczące zakończenia wojny na Ukrainie, ale chce, by uwzględniały one „zasadnicze przyczyny” tego konfliktu – oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siegiej Riabkow, cytowany przez agencję Reutera.
Traktujemy modele i rozwiązania proponowane przez Amerykanów bardzo poważnie, ale nie możemy zaakceptować tego w obecnej postaci. Z tego, co widzimy, nie ma w nich obecnie naszego głównego żądania, a mianowicie rozwiązania problemów związanych z zasadniczymi przyczynami tego konfliktu. Jest ono kompletnie nieobecne i trzeba to naprawić
— oznajmił Riabkow. Dotąd Kreml, mówiąc o „zasadniczych przyczynach”, faktycznie kwestionował istnienie niepodległego państwa ukraińskiego.
14:25. Kallas: wiemy, kim są sprawcy zbrodni w Ukrainie; trzeba ich postawić przed sądem
Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas powiedziała w Strasburgu, że wiadomo dokładnie, kim są sprawcy rosyjskich zbrodni wojennych w Ukrainie, m.in. w Buczy. Zadeklarowała, że Unia Europejska będzie wspierać działania zmierzające do rozliczenia i ukarania tych osób.
13:08. Szef dyplomacji Chin o stosunkach z Rosją: jesteśmy „przyjaciółmi na zawsze”
Chiny i Rosja są „przyjaciółmi na zawsze, a nigdy wrogami” – oświadczył minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi podczas wizyty w Moskwie, z zadowoleniem przyjmując przy tym oznaki normalizacji stosunków między Rosją i Stanami Zjednoczonymi.
12:44. Sybiha: otrzymaliśmy od władz USA nowy tekst umowy surowcowej
Władze Ukrainy otrzymały od administracji USA nowy projekt umowy surowcowej i współpracują już z partnerami amerykańskimi, by podpisać to porozumienie – powiadomił szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Sybiha.
Projektowana umowa dotyczy korzystania przez Stany Zjednoczone ze złóż ukraińskich surowców mineralnych.
12:23. Kallas: rosyjskie czołgi nie dotrą do Pirenejów, ale Hiszpania musi okazać solidarność
Brak zwiększenia wydatków wojskowych będzie oznaką słabości, która zachęca agresora do zrobienia kolejnego kroku. Zdaję sobie sprawę, że tutaj, w Hiszpanii, jesteście znacznie dalej od Rosji. Rosyjskie czołgi nie dotrą do Pirenejów, ale musimy trzymać się razem
— powiedziała szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika „El Mundo”. Kallas uczestniczyła wczoraj w spotkaniu tzw. Wielkiej Piątki (Polski, Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii) w Madrycie.
12:00 Ukraińskie MSZ protestuje przeciwko mobilizacji obywateli ukraińskich do armii Rosji
Ministerstwo spraw zagranicznych w Kijowie zaprotestowało przeciwko przymusowej mobilizacji obywateli Ukrainy z terenów okupowanych do armii Rosji w ramach wiosennego poboru, ogłoszonego przez przywódcę tego państwa Władimira Putina.
Obywatele Ukrainy na tymczasowo okupowanych terytoriach proszeni są o unikanie rosyjskiego ‘poboru’ w każdy możliwy sposób, a w przypadku przymusowej mobilizacji - o opuszczenie takich jednostek przy najbliższej okazji i powrót na terytorium (kontrolowane przez władze) Ukrainy lub do krajów trzecich
— ogłosiła ukraińska dyplomacja.
W komunikacie podkreślono, że w przypadku zaangażowania obywateli ukraińskich z terytoriów okupowanych w działania wojenne przeciwko własnej ojczyźnie, mogą oni zgłosić chęć oddania się w niewolę w ramach projektu „Chcę żyć”. Projekt ten umożliwia zgłoszenie chęci poddania się, a jego pracownicy koordynują przechodzenie rosyjskich żołnierzy przez linię frontu na stronę ukraińską.
MSZ w Kijowie zwróciło się także do obywateli rosyjskich pochodzenia ukraińskiego, którzy mieszkają w przygranicznych regionach Rosji.
Pamiętajcie o swoim pochodzeniu i korzeniach i nie bierzcie udziału w zbrodniczej wojnie przeciwko ojczyźnie waszych przodków
— zaapelowała ukraińska dyplomacja.
11:34. Straty bojowe Rosjan
W ciągu ostatniej doby rosyjska armia straciła kolejnych 1540 żołnierzy (prawie 917 tys. od początku pełnoskalowej wojny), a także 9 czołgów, 37 wozów opancerzonych, 15 systemów artyleryjskich i 46 dronów.
Zaktualizowane dane przedstawił w mediach społecznościowych ukraiński resort obrony.
10:32. ABW zatrzymała Ukraińca działającego na rzecz rosyjskiego wywiadu
Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali w woj. mazowieckim 47-letniego obywatela Ukrainy działającego na rzecz rosyjskiego wywiadu – poinformował we wtorek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.
Dobrzyński przekazał na portalu X, że mężczyzna dokonywał rozpoznania obiektów wojskowych w Polsce.
09:21. Szefowa MSZ Niemiec z wizytą w Kijowie: USA nie powinny dać się zwodzić Putinowi
W sprawie Ukrainy Stany Zjednoczone nie powinny dać się zwodzić „taktyką gry na zwłokę” przywódcy Rosji Władimirowi Putinowi – oświadczyła, po przybyciu do Kijowa, ustępująca minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock.
09:18. Pierwsza od długiego czasu noc bez ataków rosyjskich Shahedów
Noc z poniedziałku na wtorek była pierwszą od dłuższego czasu, gdy Rosja nie zastosowała przeciwko Ukrainie dronów uderzeniowych – wynika z komunikatów władz oraz doniesień mediów w tym kraju we wtorek rano.
Ukraińskie Siły Powietrzne poinformowały jedynie o rosyjskich uderzeniach z zastosowaniem dwóch rakiet manewrujących Ch-59/69, odpalonych przez lotnictwo taktyczne w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie kraju.
Oba pociski zostały zestrzelone przez obronę powietrzną
— podano w codziennym komunikacie.
Na brak zmasowanych ataków dronów w nocy z poniedziałku na wtorek zwrócił uwagę także szef rządowego Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji Andrij Kowałenko.
Nie było dronów uderzeniowych. Obserwujemy (sytuację), bo na razie to nic nie znaczy
— napisał.
Portal Ukrainska Prawda powiązał brak ataków z użyciem dronów ze strony Rosji z wywiadem prezydenta USA Donalda Trumpa dla stacji NBC w niedzielę. Trump powiedział w nim, że jest „wkurzony” na Władimira Putina i kwestionowanie przez niego legitymacji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Zagroził też, że jeśli z winy Rosji nie dojdzie do rozejmu, wprowadzi „cła wtórne” na rosyjską ropę naftową.
08:00. Szef MSZ Estonii: konkretna data zawieszenia broni na Ukrainie to wywarcie presji na Rosję
Propozycja złożona przez prezydenta Finlandii Alexandra Stubba dotycząca zawieszenia broni na Ukrainie, które miałoby się rozpocząć na Wielkanoc, tj. 20 kwietnia, „wywiera presję na Rosję” – oznajmił w poniedziałek szef dyplomacji Estonii Margus Tsahkna.
Według estońskiego ministra „bardzo dobrze się stało, że Putinowi wyznaczono konkretną datę podjęcia kroków w kierunku zawieszenia broni”.
Putin dotychczas przedstawiał coraz więcej nowych warunków, które nie mają nic wspólnego z tym procesem, ale dotyczą wszystkiego innego
— powiedział Tsahkna zapytany przez krajowego nadawcę ERR.
06:57. Trump: Myślę, że Putin dotrzyma słowa w sprawie zawieszenia broni
Myślę, że Władimir Putin dotrzyma słowa i swojej części umowy w sprawie zawieszenia broni na Ukrainie - powiedział prezydent USA Donald Trump. Ponownie powiedział też, że słyszał o zamiarze Ukrainy wycofania się z umowy surowcowej.
Myślę, że dotrzyma słowa i myślę, że dotrzyma swojej części umowy. Mam nadzieję, że Zełenski też dotrzyma słowa
— powiedział Trump podczas ceremonii podpisywania rozporządzeń w Gabinecie Owalnym Białego Domu.
Odpowiedział w ten sposób na pytanie o swoje poprzednie groźby nałożenia „ceł wtórnych” na państwa kupujące rosyjską ropę naftową, jeśli z winy Rosji nie dojdzie do ustania walk na Ukrainie. W poniedziałek Trump zaznaczył, że nie chce podejmować tego kroku i że rosyjski prezydent spełni swoje obietnice.
Mówił przy tym, że podobne cła wtórne ogłoszone przez niego w ubiegłym tygodniu na kraje kupujące ropę od Wenezueli podziałały natychmiast, mimo że wejdą w życie dopiero w środę.
To coś, co zrobiłbym, gdybym myślał, że (Putin) nie wykonuje swojej roboty. Zrobiłem to z Wenezuelą, cła wtórne. I wiesz, co się stało? Każdy statek opuścił port. Widzieliście to? To było piękne, widzieć cały port pusty. Moje słowa nie zostały nawet dokończone, a nastąpiły te ogromne, te ogromne zmiany
— opowiadał Trump.
00:01. Władze: wojska rosyjskie wbrew porozumieniom atakują energetykę
Mimo memorandum na ataki na obiekty energetyki, wojska rosyjskie nadal uderzają w infrastrukturę tego sektora na Ukrainie; w obwodzie zaporoskim uszkodzona została linia wysokiego napięcia, a w nocy cały kraj bronił się przed nalotami dronów – poinformowały w poniedziałek władze ukraińskie.
„Uszkodzona została linia wysokiego napięcia oraz budynki na ogródkach działkowych. Takie są następstwa wrogich ataków na obwód zaporoski” – napisał po ostrzałach tego regionu szef władz obwodowych Iwan Fedorow.
Rosja i Ukraina zgodziły się po niedawnych rozmowach w Arabii Saudyjskiej, że wstrzymają wzajemne ataki na energetykę.
W Charkowie w następstwie nocnych ataków dronów doszło do pożarów, jednak nikt nie ucierpiał. Rosjanie uderzyli tam m.in. w prywatne przedsiębiorstwo; uszkodzone zostały także placówki oświatowe i bloki – podał mer miasta Ihor Terechow.
Wojska rosyjskie ostrzeliwały również miejscowości w pobliżu linii frontu w obwodzie dniepropietrowskim, chersońskim oraz sumskim.
Ukraińska obrona powietrzna przez całą noc walczyła z dronami. Rosja wysłała nad Ukrainę 131 bezzałogowców uderzeniowych oraz dronów przynęt. Potwierdzono strącenie 57 dronów typu Shahed, a z 45 utracono łączność w wyniku zastosowania środków walki elektronicznej.
Rosjanie użyli także do nocnych ataków dwóch rakiet balistycznych Iskander-M – powiadomiły Siły Powietrzne Ukrainy. Nie podano informacji o skutkach tych ataków.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/725420-relacja-1133-dzien-wojny-nadal-uderzaja-w-obiekty