Trwa 1132. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 31 marca 2025 r.
21:20. W najbliższych dniach spotkanie dowódców wojskowych z W.Brytanii, Francji i Ukrainy
Dowódcy wojskowi z Wielkiej Brytanii, Francji i Ukrainy spotkają się w najbliższych dniach, aby omówić kolejne kroki w celu zapewnienia długoterminowego bezpieczeństwa Ukrainy - poinformował w poniedziałek rzecznik brytyjskiego premiera Keira Starmera.
„Spotkanie brytyjskiego, francuskiego i ukraińskiego dowództwa wojskowego w nadchodzących dniach może przyspieszyć kolejny etap szczegółowego planowania” - napisano w oświadczeniu, które zostało wydane po rozmowie telefonicznej brytyjskiego Keira Starmera z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zelenskim.
W zeszłym tygodniu prezydent Francji Emmanuel Macron informował, że wkrótce na Ukrainę uda się misja francusko-brytyjska w ramach przygotowań do ewentualnego rozmieszczenia sił międzynarodowych na Ukrainie, w razie zawarcia rozejmu w wojnie Kijowa z Moskwą.
Według Macrona zespół ten miałby określić format armii ukraińskiej w przyszłości, jeśli chodzi o jej rozmiar i wyposażenie.
Marcon oraz Starmer są najbardziej aktywnymi europejskimi przywódcami w sprawie negocjacji pokojowych w Ukrainie. W reakcji na deklaracje wycofania Waszyngtonu ze wsparcia dla Kijowa Londyn i Paryż na początku marca ogłosiły powstanie „koalicji chętnych”, która ma pilnować przestrzegania potencjalnego porozumienia pokojowego między Ukrainą a Rosją. Jedną z propozycji jest wysłanie do Ukrainy wojsk w ramach misji pokojowej.
20:50. Przewodniczący parlamentów: wspieranie Ukrainy musi być uznane za moralny obowiązek każdego narodu
Wspieranie obrony Ukrainy musi być uznane za moralny obowiązek każdego narodu, a także UE i NATO, dopóki pokój i bezpieczeństwo w Ukrainie i Europie nie zostaną w pełni przywrócone - podkreślili we wspólnym oświadczeniu uczestnicy szczytu Bucza 2025 „Nigdy nie zapomnimy. Nigdy nie wybaczymy”.
W poniedziałek w Buczy pod Kijowem odbył się szczyt parlamentarny „Nigdy nie zapomnimy. Nigdy nie wybaczymy” związany z upamiętnieniem ofiar rosyjskiej agresji w trzecią rocznicę wyzwolenia Buczy - symbolu rosyjskich zbrodni wojennych popełnianych w Ukrainie. W wydarzeniu udział wziął marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Po szczycie przewodniczący parlamentów wydali wspólne oświadczenie.
„W dniu 31 marca 2025 roku my, przewodniczący i szefowie delegacji parlamentów Królestwa Belgii, Republiki Chorwacji, Republiki Czeskiej, Królestwa Danii, Republiki Estońskiej, Republiki Finlandii, Islandii, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Wielkiego Księstwa Luksemburga, Królestwa Norwegii, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Portugalskiej, Republiki Słowenii, Królestwa Hiszpanii, Królestwa Szwecji, Ukrainy, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Parlamentu Europejskiego, spotkaliśmy się w Kijowie w celu upamiętnienia ofiar tragedii w Buczy i potępienia w najostrzejszych słowach niesprowokowanej i nieuzasadnionej napaści Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie” - zaznaczyli uczestnicy szczytu.
19:00. Zełenski: Świat zrozumiał skalę rosyjskiej agresji po Buczy
Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że dopiero po tym, co świat zobaczył na ulicach wyzwolonej Buczy, zaczęto dostrzegać pełną skalę rosyjskiej agresji. Jak zaznaczył w oświadczeniu polityk, „łącznie odnotowano już ponad 183 000 przestępstw związanych z agresją Rosji na Ukrainę”.
18:30. Rosjanie uderzyli na Kupiańsk. Trzy osoby ranne
Trzy osoby zostały ranne w wyniku rosyjskiego ataku powietrznego na Kupiańsk – poinformował na Telegramie szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Oleh Syniehubow.
„W wyniku uderzenia wroga prywatny dom został zniszczony przez bombę kierowaną z powietrza. Kolejny budynek został uszkodzony. Rannych zostało trzech mieszkańców: 59-letni mężczyzna oraz dwie kobiety w wieku 74 i 53 lat. Medycy udzielają poszkodowanym wszelkiej niezbędnej pomocy. Łącznie wróg zaatakował Kupiańsk siedmioma bombami kierowanymi” – podano w komunikacie. Na miejscu uderzeń pracują służby.
18:00. 3 zaginionych żołnierzy USA nie żyje
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda złożył kondolencje w związku ze śmiercią trzech żołnierzy USA, którzy przed kilkoma dniami zaginęli na poligonie w Podbrodziu. Kontynuowane są poszukiwania czwartego zaginionego.
Dowództwo Armii USA w Europie i Afryce (USAREUR-AF) poinformowało w poniedziałek, że ciała trzech żołnierzy znaleziono w wojskowym transporterze opancerzonym wyciągniętym z bagna.
Według USAREUR-AF tożsamość odnalezionych żołnierzy nie została jeszcze potwierdzona przez ich krewnych, a poszukiwania czwartego wojskowego trwają.
17:00. Rosjanie zrzucili na Kupiańsk 7 bomb lotniczych
W wyniku ataku ranne zostały trzy osoby i uszkodzone zostały domy - poinformował Ołeh Syniehubow, szef charkowskiej administracji wojskowej. Na miejscu pracują służby.
16:45. Tusk do Trumpa: Silne USA, UE i NATO są w naszym wspólnym interesie
Donald Tusk wziął udział w podpisaniu umowy międzyrządowej z USA ws. wsparcia logistycznego i technicznego zakupionych dla Polski amerykańskich systemów przeciwlotniczych Patriot. Do podpisanej umowy odniósł się w opublikowanym na portalu X nagraniu, w którym zwrócił się do Amerykanów i prezydenta USA.
„Właśnie podpisaliśmy naszą kolejną polsko-amerykańską umowę w obszarze obronności. Dla nas. Polaków, nasza przyjaźń, nasz sojusz i wzajemna lojalność to nie abstrakcja. Wydajemy prawie 5 proc. naszego PKB; we współpracy w USA budujemy nowoczesną i największą armię w Europie, by bronić naszych granic, jak również naszych wspólnych wartości i interesów” - mówi na nagraniu Tusk.
16:30. UE cały czas korzysta z rosyjskiego gazu!
Analiza think tanku energetycznego Ember wskazuje, że mimo deklarowanego zamiaru odejścia od rosyjskiej energii do 2027 roku, w ubiegłym roku import rosyjskiego gazu do Unii Europejskiej wzrósł o 18 procent. – Państwa członkowskie UE nadal mogą importować rosyjski gaz dzięki szeregowi luk prawnych, korzystając z „floty cieni” lub kupując od pośredników – zwracają uwagę analitycy Ember.
15:30. Szwecja ogłasza 19. pakiet pomocy wojskowej. Największy do tej pory
Rząd Szwecji ogłosił19. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 16 mld koron (ok. 1,4 mld euro). Pod względem finansowym to największa od 2022 roku darowizna, jaką Szwecja przekazała zaatakowanemu przez Rosję krajowi.
„Skupiamy się na wspieraniu Ukrainy tak bardzo, jak to możliwe, aby mogła ona uzyskać silną pozycję podczas negocjacji (pokojowych)” - podkreślił minister obrony Szwecji Pal Jonson. Ocenił, że „wojna znajduje się w krytycznym momencie”. Główna część darowizny, w wysokości nieco ponad 9 mld koron (ok. 830 mln euro), zostanie przeznaczona na zakup broni i sprzętu wojskowego, który ma zostać dostarczony w ciągu dwóch lat.
Pozostały wkład zasili międzynarodowe fundusze na realizację zamówień z ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego oraz stanowi ekwiwalent bezpośrednich dostaw z magazynów szwedzkiego wojska w postaci m.in. karabinów maszynowych, amunicji oraz ambulansów.
Szwecja, po uwzględnieniu 19. pakietu, przekazała dotąd Ukrainie 80 mld koron (7,4 mld euro) wsparcia wojskowego od 2022 roku, gdy Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję.
15:20. Ile mieszkań stracili Ukraińcy podczas wojny?
W związku z działaniami wojennymi na Ukrainie zniszczone lub uszkodzone zostało ok. 13 proc. zabudowy mieszkalnej w tym kraju - podaje Natalia Kozłowska, wiceminister rozwoju wspólnot i terytoriów Ukrainy.
14:40. Zełenski oddał cześć Ukraińcom zamordowanym w Buczy
W trzecią rocznicę wyzwolenia podkijowskiej Buczy spod rosyjskiej okupacji, Zełenski wraz z żoną, Ołeną, oddali cześć tym Ukraińcom, którzy zostali zamordowani w Buczy przez Rosjan.
14:00. Coraz więcej zmasowanych ataków dronowych
Rosjanie zwiększyli częstotliwość użycia dronów w obwodzie sumskim 20-krotnie. Informacje takie przekazuje gubernator obwodu sumskiego Wołodymyr Artiuch. Z jego komunikatu wynika, że pięciokrotnie zwiększyła się liczba uszkodzonych budynków mieszkalnych i obiektów infrastruktury cywilnej.
13:10. Atak na rosyjską infrastrukturę informatyczną
Rosyjscy przewoźnicy od czterech dni nie są w stanie zapłacić za przejazdy swoich tirów drogami Rosji, z powodu awarii w państwowym systemie poboru opłat.
12:00. Niezapowiedziana wizyta marszałków Sejmu i Senatu RP w Kijowie
Marszałkowie Sejmu i Senatu - Szymon Hołownia i Małgorzata Kidawa-Błońska składają w poniedziałek wizytę w Ukrainie. Udali się tam na Szczyt Przewodniczących Parlamentów.
Szczyt „Nigdy nie zapomnimy. Nigdy nie wybaczymy” związany jest z upamiętnieniem ofiar rosyjskiej agresji w trzecią rocznicę wyzwolenia Buczy - symbolu rosyjskich zbrodni wojennych popełnianych w Ukrainie.
11:30. Walki uliczne w Torećku
W czasie walk ulicznych w Torećku Rosjanie próbują wykorzystywać kanały, by wychodzić na tyły ukraińskich linii obronnych na niektórych ulicach – poinformował major Wiktor Trebuchow, rzecznik specjalnego zgrupowania operacyjno-taktycznego „Chortyca”.
11:00. Rosyjski dron zaatakował ludzi stojących przed sklepem w Chersoniu
W ataku ranne zostały trzy osoby, w tym 44-letni lekarz, którego stan jest ciężki. Ranny został też 61-letni lekarz pierwszego kontaktu (został hospitalizowany) i 43-letnia kobieta.
09:30. Raport o zestrzelonych dronach
Od godz. 20:00 w niedzielę Rosjanie zaatakowali ukraińskie cele za pomocą dwóch pocisków balistycznych Iskander-M oraz 131 dronów typu Szahid - poinformowały ukraińskie Siły Powietrzne. W komunikacie czytamy, że do godz. 9:00 potwierdzono zestrzelenie 57 bezzałogowców, zaś 45 maszyn z innych powodów nie doleciało do celów. „W wyniku rosyjskiego ataku ucierpiały obwody sumski, doniecki, charkowski, kijowski i żytomierski” - podano.
09:10. Alarm powietrzny
Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały o aktywności rosyjskiego lotnictwa. Rosjanie zrzucają kierowane bomby lotnicze na cele w obwodach sumskim i donieckim. Na terenie tych regionów ogłoszono alarm powietrzny.
09:00. Rosjanie uderzają w energetykę
Mimo memorandum na ataki na obiekty energetyki, wojska rosyjskie nadal uderzają w infrastrukturę tego sektora na Ukrainie; w obwodzie zaporoskim uszkodzona została linia wysokiego napięcia, a w nocy cały kraj bronił się przed nalotami dronów – poinformowały władze ukraińskie.
„Uszkodzona została linia wysokiego napięcia oraz budynki na ogródkach działkowych. Takie są następstwa wrogich ataków na obwód zaporoski” – napisał po ostrzałach tego regionu szef władz obwodowych Iwan Fedorow.
Rosja i Ukraina zgodziły się po niedawnych rozmowach w Arabii Saudyjskiej, że wstrzymają wzajemne ataki na energetykę.
W Charkowie w następstwie nocnych ataków dronów doszło do pożarów, jednak nikt nie ucierpiał. Rosjanie uderzyli tam m.in. w prywatne przedsiębiorstwo; uszkodzone zostały także placówki oświatowe i bloki – podał mer miasta Ihor Terechow.
07:50. „El Pais”: Hiszpania chce przyspieszyć debatę o wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów
Rząd Hiszpanii, który jest gospodarzem poniedziałkowego spotkania tzw. Wielkiej Piątki w Madrycie, chce przyspieszyć debatę prawną na temat wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów – podał w poniedziałek hiszpański dziennik „El Pais”.
Według gazety, rząd premiera Pedro Sancheza chce wykorzystać poniedziałkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych do „nadania impetu debacie, która utknęła w martwym punkcie, o wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów w UE w celu dalszego finansowania wsparcia dla Ukrainy” i zapewnienia jej odszkodowań za straty poniesione w wyniku rosyjskiej inwazji.
„Madryt uważa, że nadszedł czas, aby wznowić debatę prawną w celu przeanalizowania wykonalności tej możliwości, która jest wspierana m.in. przez Polskę” – czytamy na łamach „El Pais”.
Jak podkreślił dziennik, kwestia ta wzbudza jednak opór w takich krajach, jak Francja czy Niemcy, m.in. dlatego, że zyski z tych aktywów są obecnie wykorzystywane do finansowania pożyczki dla Ukrainy o wartości 50 mld euro, która została uzgodniona w zeszłym roku w ramach grupy G7.
W poniedziałek w hiszpańskim MSZ spotkają się ministrowie spraw zagranicznych Polski, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Włoch, a także Wielkiej Brytanii. Obecna będzie również szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas oraz komisarz UE ds. obrony Andrius Kubilius; w formie wideokonferencji z obecnymi połączy się minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha.
Stronę polską będzie reprezentować minister Radosław Sikorski.
07:00. Mieszkańcy Buczy proszą, by nie zapominać o ich cierpieniu
Pamiętają, jak na własnych podwórkach grzebali zabitych przez Rosjan sąsiadów, znajdowali synów w zbiorowych mogiłach i panicznie uciekali z dziećmi przed okupacją. Trzy lata po wyzwoleniu mieszkańcy Buczy pod Kijowem proszą, by nie zapominać o ich cierpieniu.
Za białą, zwieńczoną złotymi kopułami cerkwią, po lewej stronie na wyjeździe z Buczy w kierunku Warszawy, stoi rząd postumentów z nazwiskami 576 osób. To mieszkańcy tego miasteczka, którzy zginęli podczas rosyjskiego najazdu. Dziś jest to miejsce ich pamięci. W lutym i marcu 2022 r. była tu zbiorowa mogiła, do której wrzucano ciała zabitych.
Switłana i Jurij Kurusiowie przychodzą tu każdego dnia. Ich synowie, Mychajło i Wiktor, zginęli w pierwszych dniach po wkroczeniu Rosjan. Mieli 35 i 44 lata. Zostali zastrzeleni idąc pieszo do Kijowa, po broń, którą – jak usłyszeli - miał tam rozdawać mer stolicy Witalij Kliczko.
„Nie wiemy, gdzie zginęli. Przedzierali się do Kijowa lasami po broń, bo w Buczy jej nie było. Mówili, że Kliczko rozdaje karabiny. Najpierw jeszcze dzwonili, ale potem łączność przepadła. Już nigdy ich nie zobaczyliśmy. Tylko ciała, kiedy po ucieczce Rosjan wykopali ich z tego dołu śmierci” – opowiada ojciec, Jurij.
Nadija Martyniuk stoi przed tabliczką z imieniem jej męża, Mychajły. W ich dom uderzyła rakieta. Cała rodzina była wtedy w piwnicy. „A on musiał po coś wyjść i dostał odłamkiem w głowę. Zginął na miejscu” – wspomina.
„Wszędzie strzelali, wszystko wybuchało, dlatego pochowaliśmy go na podwórku. W nocy go grzebaliśmy, ryliśmy jamę razem z dziećmi. Przed własnym domem, który wspólnie budowaliśmy” – mówi.
06:45. Nocny atak na Charków
Charków był w nocy celem ataku rosyjskich dronów-kamikadze. W mieście w nocy rozległy się eksplozje. Zaatakowane miało zostać m.in. jedno z prywatnych przedsiębiorstw na terenie miasta.
05:00. Trump: Zełenskiego czekają wielkie problemy, jeśli wycofa się z umowy surowcowej
Prezydent USA Donald Trump oświadczył w niedzielę, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stara się wycofać z umowy surowcowej i ostrzegł, że czekają go „wielkie problemy”. Powiedział też, że nadal wierzy, iż rosyjski prezydent Władimir Putin chce pokoju i nie złamie danego słowa.
Donald Trump wypowiedział się na temat postawy przywódców Ukrainy i Rosji podczas negocjacji pokojowych w rozmowie dziennikarzami w drodze powrotnej z Florydy do Waszyngtonu na pokładzie samolotu Air Force One. Pytany o swoją wcześniejszą wypowiedź dla NBC, w której zagroził Władimirowi Putinowi nałożeniem „wtórnych ceł”, jeśli z winy Rosji nie dojdzie do uzgodnienia zawieszenia broni, Trump podkreślił, że nadal wierzy w dobrą wolę rosyjskiego prezydenta.
„Nie sądzę, by złamał dane słowo. Mówimy o Putinie (…) Znam go od dawna” - powiedział prezydent USA, wspominając, że ich dobrych relacji nie naruszyła afera „Russiagate” z czasów jego pierwszej kadencji. Przyznał jednak, że „rozczarowały” go słowa rosyjskiego prezydenta, podważające wiarygodność i legitymację prezydenta Ukrainy.
00:01. Prezydent Stubb: proponuję konkretną datę zawieszenia broni w Ukrainie - 20 kwietnia
Powiedziałem przywódcy USA, że potrzebujemy konkretnej daty, aby osiągnąć zawieszenie broni w Ukrainie; zaproponowałem 20 kwietnia, ponieważ wówczas Donald Trump będzie już trzy miesiące u władzy - poinformował prezydent Finlandii Alexander Stubb po powrocie z wizyty w USA.
Stubb złożył w sobotę nieanonsowaną wcześniej wizytę Trumpowi w jego rezydencji Mar-a-Lago na Florydzie. Dwaj przywódcy omówili wzmocnienie relacji dwustronnych między ich państwami i zagrali partię w golfa - przekazał w sobotę gabinet Stubba.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował w niedziele wieczorem wpis na platformie X, w którym poinformował, ze odbył rozmowę telefoniczną ze Stubbem i podziękował mu za wsparcie.
Omówiliśmy sposoby wzmocnienia wspólnych wysiłków, aby wraz z naszymi partnerami doprowadzić do trwałego pokoju i zapewnić bezpieczeństwo
— napisał.
Podkreślił, że Rosja gra w tę samą grę od 2014 roku i chce dalej ciągnąć wojnę, co jest niebezpieczne dla wszystkich. Dodał, że Ukraina musi więcej współpracować z Amerykanami, aby znaleźć sposób, żeby zmusić Rosje do zawarcia pokoju.
Kolejnym krokiem po zawieszeniu broni musi być uzyskanie gwarancji bezpieczeństwa
— oświadczył Zełenski.
Przekazał również, że prezydent Finlandii podzielił się z nim szczegółami rozmowy, jaką w sobotę odbył z prezydentem Trumpem. Zełenski zaznaczył, że jest gotów współpracować z Amerykanami, aby zbliżyć się do pokoju. Dodał, że jest wzajemne zrozumienie, iż zawieszenie broni musi być bezwarunkowe i solidne.
Prezydent Finlandii w sobotę na antenie telewizji France24 sceptycznie ocenił dotychczasowe działania na rzecz osiągnięcia zawieszenia broni między Rosją i Ukrainą. Jak zaznaczył, Ukraina, USA i UE chcą pełnego zawieszenia broni, ale Rosja wymusza na Kijowie rozejm częściowy, najpierw dotyczący infrastruktury energetycznej, a następnie Morza Czarnego. Dodał, że Europa potrzebuje zespołu negocjatorów oraz specjalnego wysłannika do spraw zakończenia wojny w Ukrainie.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/725325-relacja-1132-dzien-wojny-nocny-atak-na-charkow