Trwa 1097. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Dziś wybija 3. rocznica zbrodniczej napaści Rosji. W rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło ponad 12 tys. cywilów, co najmniej 30 tys. zostało rannych, a kilkanaście milionów Ukraińców zostało zmuszonych do ucieczki. Trzy lata od rozpoczęcia wojny na pełną skalę Rosja okupuje 20 proc. terytorium Ukrainy. W 2024 r. siły rosyjskie zajęły ok. 4 tys. km kwadratowych terytorium Ukrainy, czyli siedmiokrotnie większy obszar niż został zajęty rok wcześniej. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 24 lutego 2025 r.
CZYTAJ TAKŻE: Trzecia rocznica wybuchu wojny na Ukrainie! Tak miesiąc po miesiącu wyglądała rosyjska agresja. Zginęło ponad 12 tys. cywilów
12:05. UE oficjalnie przyjmuje 16. pakiet sankcji przeciwko Rosji
Nowe środki, ogłoszone w trzecią rocznicę wojny, są skierowane przeciwko rosyjskiej „flocie cieni” tankowców, bankom, importowi aluminium i innym sektorom.
11:45. Rosjanie podali nowe dane o ukraińskich stratach w obwodzie kurskim
Ministerstwo Obrony Rosji podaje, że od początku ofensywy w obwodzie kurskim Ukraińcy stracili 63,1 tys. żołnierzy, 379 czołgów, 288 bojowych wozów piechoty, 240 transporterów opancerzonych, 2 017 pojazdów opancerzonych, 2 167 pojazdów, 469 zestawów artyleryjskich, 52 wyrzutnie rakiet, 23 zestawy przeciwlotnicze, 116 stacji do walki radioelektronicznej, 15 radarów kontrbateryjnych i 50 jednostek sprzętu inżynieryjnego i innego sprzętu wojskowego.
11:40. W Kijowie zagrożenie atakiem rakietowym
W Kijowie zawyły syreny z powodu zagrożenia atakiem rakietowym; z jednego z lotnisk w Rosji wystartował myśliwiec MiG-31K. Alarm ogłoszono w momencie przemówienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na międzynarodowym forum w Kijowie. Zagrożenie trwało prawie pół godziny.
„Zagrożenie rakietowe na całej Ukrainie! Wystartował MiG-31K!” - poinformowały Siły Powietrzne Ukrainy. Później dowództwo powiadomiło o odwołaniu alarmu. Zagrożenie rakietowe w Kijowie trwało 24 minuty.
Alarm lotniczy nadal obowiązuje w środkowej i wschodniej części Ukrainy.
11:35. Sekretarz generalny ONZ apeluje o sprawiedliwy i trwały pokój
Antonio Guterres w czasie posiedzenia Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie stwierdził, że „nie można szczędzić wysiłków, by doprowadzić do końca” wojny na Ukrainie i „osiągnąć sprawiedliwy i trwały pokój w zgodzie z Kartą Narodów Zjednoczonych ONZ, prawem międzynarodowym i rezolucjami Zgromadzenia Ogólnego”.
11:30. Szefowie MSZ państw bałtyckich i nordyckich za zwiększeniem przez Europę pomocy dla Ukrainy
Ministrowie spraw zagranicznych państw bałtyckich i nordyckich zaapelowali do krajów europejskich o zwiększenie wsparcia dla Ukrainy. W trzecią rocznicę rozpoczęcia przez Rosję wojny na pełną skalę przeciw Ukrainie szefowie MSZ opublikowali wspólny artykuł w dzienniku „Financial Times”.
Szefowie dyplomacji Estonii, Litwy, Łotwy, Finlandii, Szwecji Norwegii, Danii i Islandii podkreślili, że ich kraje są wspólnie drugim co do wielkości dawcą pomocy wojskowej dla Ukrainy po USA i zdecydowanie popierają Ukraińców w obronie wolności i bezpieczeństwa w Europie.
„W tym decydującym momencie jesteśmy gotowi i chcemy zrobić jeszcze więcej. Ale w sytuacji, gdy bezpieczeństwo Europy wisi na włosku, nadszedł czas, by cała Europa zwiększyła pomoc”- zaznaczyli.
Ich zdaniem należy zrobić wszystko, co możliwe, by pomóc Ukrainie osiągnąć pokój z pozycji siły i dlatego kluczowe jest dostarczenie jej większej pomocy wojskowej i szybciej, niż działo się to dotąd. „Jesteśmy Ukrainie winni, by nie było czwartej rocznicy pełnoskalowej wojny” – zaznaczyli ministrowie.
11:20. Kolejne pakiety pomocy wojskowej od Szwecji i Danii
Władze Szwecji w trzecią rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę zapowiedziały przekazanie Kijowowi systemów obrony powietrznej. Natomiast rząd Danii sfinansuje zakup amunicji, a także wyśle pomoc humanitarną.
Według władz w Sztokholmie dla ukraińskiej armii zakupione zostaną przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Robot 70 (RBS 70) oraz system do zestrzeliwania dronów Tridon Mk2 o łącznej wartości 1,2 mld koron (ok. 108 mln euro).
„Darowizna ta jest ważna zarówno w przypadku kontynuacji działań wojennych, jak i w celu zabezpieczenia ewentualnego zawieszenia broni” - podkreślił premier Szwecji Ulf Kristersson. Dodatkowo władze wesprą działalność promującego kulturę Instytutu Ukraińskiego w Szwecji kwotą 9 mln koron (ok. 810 tys. euro).
Również rząd Danii ogłosił przekazanie dodatkowych 2 mld koron (ok. 260 mln euro) na wzmocnienie ukraińskich sił zbrojnych, w tym na zakup amunicji. „Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie konieczne. Ukraina walczy za całą Europę” - podkreśliła premierka Mette Frederiksen.
Jednocześnie rząd w Kopenhadze zapowiedział darowiznę w wysokości 405 mln koron duńskich (ok. 52 mln euro) z przeznaczeniem na zakup żywności, lekarstw i zaopatrzenia w wodę w najtrudniej dostępnych obszarach, a także m.in. na odbudowę infrastruktury energetycznej, szkół oraz rozminowywanie.
Premierzy Szwecji i Danii oraz przywódcy innych krajów w trzecią rocznicę rosyjskiej inwazji udali się do Kijowa.
11:45. Prezydent Duda na forum „Wspieraj Ukrainę”
Wszyscy pragniemy pokoju w Ukrainie, ale powinien być on sprawiedliwy i oparty na gwarancjach bezpieczeństwa – oświadczył prezydent Andrzej Duda, występując online na forum „Wspieraj Ukrainę”, zorganizowanego w Kijowie w trzecią rocznicę rosyjskiej inwazji.
„Przypominając o pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, chciałbym podkreślić, że wszyscy tutaj chcemy pokoju, ale pokój, o który zabiegamy, musi być sprawiedliwy, trwały i oparty na gwarancjach bezpieczeństwa” – powiedział Duda.
„Co więcej, Ukraina musi być reprezentowana od samego początku oficjalnych negocjacji. W przeciwnym razie krótkotrwały pokój szybko przerodzi się w nową wojnę, być może jeszcze bardziej krwawą” – ostrzegł.
Prezydent Duda mówił, że Polska, pamiętając o swojej przeszłości, będzie kontynuować sojusz z USA.
„Dlatego podczas mojej kadencji konsekwentnie opowiadałem się za zwiększeniem obecności Stanów Zjednoczonych w Polsce i Europie. Nie zapominamy o tym, że nie będzie silnego NATO bez silnej Europy. Dlatego jako prezydent RP zaproponowałem w ubiegłym roku zwiększenie strumienia pomocy dla Ukrainy i zapewnienie wiarygodnych gwarancji bezpieczeństwa dla tego kraju” – podkreślił.
10:30. Zełenski: Wieczna wdzięczność poległym bohaterom
Trzecia rocznica rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji rosyjskiej. Trzy lata absolutnego heroizmu naszego ludu.
Wieczna pamięć wszystkim, którzy stanęli w obronie naszego państwa i naszego narodu, oddając życie, aby Ukraina mogła żyć.
Wieczna wdzięczność poległym bohaterom
— napisał prezydent Ukrainy na X.
10:10. Merz wzywa do włączenia Ukrainy w negocjacje pokojowe
Lider CDU Friedrich Merz, który prawdopodobnie zostanie kanclerzem Niemiec, wezwał do włączenia Ukrainy w negocjacje na temat zakończenia trwającej wojny na jej terytorium, w czasie gdy USA prowadzą bezpośrednie rozmowy z Rosją bez udziału Kijowa.
Lider niemieckich konserwatystów, który ma wszelkie szanse, by na stanowisku szefa rządu zastąpić Olafa Scholza (SPD), napisał w serwisie X, że „aby uzyskać sprawiedliwy pokój, atakowany kraj musi być częścią negocjacji pokojowych”. Wezwał Europę do „wzmocnienia pozycji Ukrainy” w tych rozmowach.
W przypadającą w poniedziałek trzecią rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę Merz podkreślił też, że „Europa nadal zdecydowanie stoi po stronie Ukrainy”.
10:00. Szefowa KE w Kijowie obiecuje plan zwiększenia zdolności obronnych UE
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że celem UE w nadchodzących tygodniach będzie przyspieszenie dostarczania pomocy wojskowej dla Ukrainy. Dodała, że „bardzo szybko” przedstawi kompleksowy plan zwiększenia produkcji wojskowej i zdolności obronnych UE, na czym skorzysta też Ukraina.
Musimy przyspieszyć dostarczanie broni i amunicji (na Ukrainę) i to będzie główny cel naszej pracy w nadchodzących tygodniach”
– powiedziała w nocy grupie dziennikarzy w pociągu w drodze do Kijowa. Po przyjeździe ogłosiła, że Europa „wzmocni” Ukrainę w tym krytycznym momencie.
„Mogę poinformować, że nowa płatność w wysokości 3,5 miliarda euro dla Ukrainy nadejdzie już w marcu”
– powiedziała. To część uruchomionego wcześniej przez UE programu wsparcia finansowego na lata 2024–2027, który ma zapewnić Ukrainie do 50 miliardów euro pomocy. Von der Leyen powiedziała też w Kijowie, że przedstawi „bardzo szybko” kompleksowy plan zwiększenia produkcji broni w Europie i jej zdolności obronnych, a Ukraina również na tym skorzysta.
„Ukraina ma wysoce innowacyjny i prężnie rozwijający się przemysł obronny. Powinien on wzmocnić odporność naszej Unii Europejskiej” – powiedziała dziennikarzom Niemka.
09:40. Drony Sił Systemów Bezzałogowych zaatakowały rafinerię w rosyjskim Riazaniu
Drony ukraińskich Sił Systemów Bezzałogowych zaatakowały rafinerię w rosyjskim Riazaniu oraz skład ropy naftowej w obwodzie tulskim; obiekty te wykorzystywane są do dostaw paliw dla armii Federacji Rosyjskiej – powiadomił Sztab Generalny w Kijowie.
„Jednostki Sił Systemów Bezzałogowych Sił Zbrojnych Ukrainy, Wywiadu Obronnego Ukrainy, we współpracy z innymi komponentami Sił Obrony, w nocy na 24 lutego 2025 r. uderzyły w rafinerię ropy naftowej w Riazaniu w obwodzie riazańskim, która jest zaangażowana w zaopatrzenie rosyjskiej armii okupacyjnej” – poinformowano w komunikacie.
09:30. Do Kijowa przybywają zagraniczni przywódcy
Prezydenci i premierzy zagranicznych państw przybyli do Kijowa na uroczystości, związane z trzecią rocznicą inwazji Rosji na Ukrainę. W stolicy są już m.in. premier Kanady Justin Trudeau oraz prezydenci Litwy i Łotwy, Gitanas Nauseda i Edgars Rinkeviczs.
„Właśnie przyjechałem do Kijowa. Minęły dokładnie trzy lata od rozpoczęcia brutalnej, pełnoskalowej inwazji militarnej Rosji. Ukraina i jej naród znosili niezliczone trudności, ale pozostają dumni i niezłomni. Cieszę się i jestem dumny, że Litwa wspierała Ukrainę na wszelkie możliwe sposoby przez te wszystkie lata. Będziemy to kontynuować” – napisał Nauseda na platformie X.
Do Kijowa przyjechali także m.in: premierka Danii Mette Frederiksen, szwedzki premier Ulf Kristersson, premier Hiszpanii Pedro Sanchez oraz szef rządu Estonii Kristen Michal – podały ukraińskie media.
Wcześniej poinformowano, że wizyty w Ukrainie składają w poniedziałek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa.
08:24. W nocy przed trzecią rocznicą wojny Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak dronami
W nocy poprzedzającej trzecią rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę wojska okupacyjne Rosji wysłały 185 dronów uderzeniowych; w ciągu ostatniej doby na froncie doszło do prawie stu starć – powiadomiły w poniedziałek ukraińskie Siły Zbrojne.
Wyposażone w materiały wybuchowe rosyjskie bezzałogowce, bądź ich odłamki, spowodowały uszkodzenia w obwodach: chmielnickim, dniepropietrowskim, kijowskim i odeskim
— przekazały wojska powietrzne w sieciach społecznościowych.
Do godziny 8 (7 czasu polskiego) potwierdzono zestrzelenie 113 dronów uderzeniowych Shahed i statków bezzałogowych innych typów (…). Kontakt elektroniczny z 71 dronami pozorującymi atak został utracony bez negatywnych następstw
— podkreślono w komunikacie.
07:21. Prezydent: minęły trzy lata absolutnego heroizmu, jestem dumny z Ukrainy
Minęły trzy lata oporu Ukrainy przeciwko wojennej agresji Rosji oraz absolutnego bohaterstwa Ukraińców – oświadczył w poniedziałek, w trzecią rocznicę wybuchu wojny na pełną skalę, prezydent Wołodymyr Zełenski. „Jestem dumny z Ukrainy!” - podkreślił.
Trzy lata oporu. Trzy lata wdzięczności. Trzy lata absolutnego heroizmu Ukraińców. Jestem dumny z Ukrainy! Dziękuję wszystkim, którzy jej bronią i wspierają. Wszystkim, którzy pracują dla Ukrainy. I niech pamięć o wszystkich, którzy oddali życie za nasze państwo i naród, będzie wieczna.
— powiedział we wpisie na X.
Szef państwa wyraził wdzięczność wszystkim, którzy pracują na rzecz Ukrainy. Oddał też hołd zabitym i poległym, którzy oddali życie dla dobra kraju i narodu.
06:54. Szef Euractiv: Europa jest jak sarna w świetle reflektorów
Wobec rozmów Donalda Trumpa z Władimirem Putinem Europa zachowuje się niczym sparaliżowana strachem sarna w świetle reflektorów - uważa redaktor naczelny portalu Euractiv Matthew Karnitschnig. W jego ocenie to nie będzie jednak ostatnia rocznica, podczas której w Ukrainie toczyć się będzie wojna.
Karnitschnig powiedział, że europejscy liderzy powinni byli przewidzieć, że Trump będzie gotowy na duże ustępstwa wobec Moskwy, by zakończyć konflikt. Nie ukrywał on przecież swojego stanowiska wobec Wołodymyra Zełenskiego i Ukrainy podczas kampanii, kiedy stale go atakował i mówił o tym, jak kosztowny był wysiłek wojenny.
To nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. A jednak Europa wydaje się być zupełnie nieprzygotowana
— zaznaczył.
Jak podkreślił redaktor naczelny europejskiego portalu, UE próbuje sobie z tym poradzić w znany sobie sposób - poprzez szczyty, rozmowy, konsultacje i narady. W zeszłym tygodniu takie narady zorganizował francuski prezydent Emmanuel Macron, a przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa rozpoczął konsultacje telefoniczne z szefami państw i rządów UE.
Spotkaniom towarzyszą oświadczenia, w których - jak zaznaczył komentator - padają te same słowa o konieczności zbrojenia się i o solidarności z Ukrainą.
To samo słyszymy od trzech lat. Widzieliśmy co prawda, że nakłady na obronność rzeczywiście się zwiększyły, ale to jest za mało, to nie są zmiany przełomowe
— powiedział Karnitschnig.
A teraz na przełom prawdopodobnie jest już za późno
— podkreślił.
Jeśli Stany Zjednoczone zdecydują się zawiesić pomoc dla Ukrainy, to Europa, nawet jeśli będzie chciała je zastąpić w tym zakresie, nie ma wystarczającej ilości sprzętu, by to zrobić. Powstaje więc pytanie, czy byłaby w stanie kupić ten sprzęt dla Ukrainy na rynku światowym. Oczywiście, także od USA, ale znowu - czy Stany Zjednoczone tę broń dla Ukrainy będą chciały sprzedać?
— pytał.
Według niego o tym, jak ciężko jest zorganizować takie wsparcie, Europa się przekonała w zeszłym roku, kiedy przekazanie Ukrainie miliona sztuk pocisków artyleryjskich zajęło dużo więcej czasu i kosztowało znacznie więcej, niż ktokolwiek był w stanie przewidzieć.
W ocenie szefa Euractiv trzecia rocznica rosyjskiej napaści nie będzie jednak ostatnią, podczas której w Ukrainie toczyć się będzie wojna. Bowiem wbrew obietnicy Trumpa dotyczącej szybkiego zakończenia konfliktu, wojna - zdaniem Karnitschniga - szybko się nie skończy.
Nie widzę dużych szans na to, by Ukraina była w stanie zaakceptować porozumienie pokojowe, które zostanie jej narzucone siłą i które będzie sprzeczne z jej podstawowymi interesami. Na ten moment wydaje się to mało prawdopodobne i mam nadzieję, że Ukraińcy tego nie zrobią
— podkreślił.
Zdaniem Karnitschniga nawet bez wsparcia USA Ukraina będzie w stanie dalej prowadzić wojnę z Rosją przez jakiś czas, zwłaszcza biorąc pod uwagę problemy, jakie Rosja ma ze sprzętem i mobilizowaniem ludzi do walki.
Ukraina nie upadnie w ciągu jednej nocy tylko dlatego, że USA wstrzymają wsparcie. Pytanie brzmi, czy Ukraińcy będą mieli wystarczająco dużo sprzętu, aby móc utrzymać linię
— powiedział.
Na pewno Ukraina nie będzie miała zasobów, by uderzyć głęboko w Rosję i przenieść walkę bardziej na jej teren, co próbowała zrobić w ostatnim czasie
— dodał komentator.
Jego zdaniem nie ma też sensu rozmawiać o gwarancjach bezpieczeństwa. Jak mówił, wysłanie przez kraje europejskie żołnierzy na Ukrainę jest pomysłem nietrafionym, zwłaszcza jeśli takie siły pokojowe nie byłyby chronione na mocy art. 5 Traktatu północnoatlantyckiego.
Granica pomiędzy Ukrainą a Rosją i Białorusią liczy 3 tys. km. Jak Europejczycy, którzy już mają bardzo napiętą sytuację budżetową, mieliby być zdolni do wysłania wojsk w liczbie, która byłaby w stanie chronić tak duży obszar?
— pytał.
00:00. Agencja ONZ ds. Uchodźców: Prawie 7 milionów Ukraińców zmuszonych do ucieczki przed wojną
Ponad 6,9 miliona Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swojego kraju, a 3,7 miliona musiało porzucić domy i zamieszkać w innej części Ukrainy z powodu trwającej wojny - poinformowała UNHCR Polska, agencja ONZ ds. Uchodźców w Polsce.
„Miliony tych, którzy pozostali, żyją w strachu” - podkreśla UNHCR. W opublikowanym komunikacie, agencja apeluje do społeczności międzynarodowej o wsparcie potrzebne do kontynuowania udzielania pomocy uchodźcom z Ukrainy.
24 lutego 2025 roku mijają trzy lata od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę.
Jak czytamy w oświadczeniu, UNHCR razem z organizacjami humanitarnymi, zajmującymi się pomocą uchodźcom ukraińskim, „apelują do społeczności międzynarodowej o 392 mln USD (około 1,5 mld zł) na kontynuację udzielania pomocy uchodźcom z Ukrainy w Polsce przez kolejne dwa lata”. Pieniądze te mają być przeznaczone na „działania mające na celu ochronę praw, pomoc i wzmocnienie pozycji osób zmuszonych do ucieczki” z ogarniętej wojną Ukrainy.
„W tym krytycznym momencie — definiowanym przez złożoność geopolityczną — ważniejsze niż kiedykolwiek jest wspieranie Polski i uchodźców, których gości i umożliwienie im wniesienia wkładu w społeczności przyjmujące” — powiedział Kevin J. Allen, przedstawiciel UNHCR w Polsce, cytowany w komunikacie. Stwierdził, że „inwestowanie w kapitał ludzki uchodźców jest również inwestycją w przyszłość Ukrainy”.
UNHCR Polska jest agencją ONZ. ds. Uchodźców i wspiera działania kierowane przez rząd RP, koordynując Plan Działań na Rzecz Uchodźców na lata 2025–2026, który obejmuje 77 organizacji humanitarnych. Głównymi zadaniami Przedstawicielstwa UNHCR w Polsce są monitorowanie dostępu osób starających się o nadanie statusu uchodźcy do terytorium Polski oraz do rzetelnych procedur azylowych.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/722101-relacja-1097-dzien-wojny-trzecia-rocznica-napasci-rosji