Trwa 1085. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Środa, 12 lutego 2025 r.
16:00. Estoński wywiad ostrzega
Jeśli wojna na Ukrainie zakończy się korzystnie dla Rosji lub zamrożone zostaną działania militarne, to „prawie pewne”, że na granicach Estonii przybędzie rosyjskich wojsk - poinformował estoński wywiad.
Opublikowany dokument Służby Wywiadu Zagranicznego (VLA) ocenia zarazem jako „mało prawdopodobne” zagrożenie bezpośrednim atakiem militarnym na Estonię w 2025 roku. W raporcie stwierdza się również, że polityka Rosji wobec Tallina pozostaje wroga, a Moskwa kontynuuje konfrontację z państwami Zachodu. Prezentując dokument szef agencji Kaupo Rosin oświadczył, że na całym kontynencie należy liczyć się z kolejnymi „aktami podpaleń, wandalizmu i zniszczeń”, których celem będzie podważenie poparcia Zachodu dla Ukrainy.
14:30. Szwajcarski ochotnik zginął na wojnie
Po raz pierwszy od rozpoczęcia pełnowymiarowej inwazji rosyjskiej na wojnie na Ukrainie zginął szwajcarski ochotnik – poinformowała agencja Swiss Info. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Michael Steiner powiedział w wywiadzie dla publicznego nadawcy SRF, że Szwajcar prawdopodobnie zginął w walce. Okoliczności śmierci nie są na razie jasne. Nie wiadomo też, w jakiej jednostce służył i w jakim rejonie stacjonował.
14:00. Umerow rozpoczął pracę na spotkaniu w formacie Ramstein
Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow rozpoczął pracę na spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obronności Ukrainy w formacie „Ramstein” w Brukseli. „Dziś po raz pierwszy spotkaniu przewodniczy mój przyjaciel John Healy, Sekretarz Stanu ds. Obrony Zjednoczonego Królestwa. Uczestniczy w nim również nowy Sekretarz Obrony USA Pete Hegseth” – poinformował Umerow na Facebooku.
13:10. Dramatyczny spadek mieszkańców Ukrainy
W 2024 roku, po ponad dwóch latach po inwazji Rosji, Ukrainę zamieszkiwało 32 mln osób - poinformował wicepremier, minister jedności narodowej Ołeksij Czernyszow w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Die Welt”. Jego zdaniem „to dramatyczna liczba”. Na całym świecie żyje łącznie 60 mln Ukraińców.
Czernyszow przypomniał, że Ukrainę, w dzień uzyskania niepodległości w 1991 r., zamieszkiwało 52 mln ludzi; dziesięć lat później liczba ta spadła do 48 mln.
CZYTAJ WIĘCEJ: Miliony Ukraińców poza krajem. Wicepremier Ukrainy: W 2024 roku kraj zamieszkiwało 32 mln osób. To dramatyczna liczba
13:00. Rutte o pomocy Ukrainie
Od 2014 roku europejscy sojusznicy z NATO i Kanada zwiększyli wydatki na obronność o 700 mld dolarów - powiedział w Brukseli Mark Rutte.
Ponad 2/3 sojuszników w NATO wydają co najmniej 2 proc. PKB na obronność. Widzimy znaczący postęp, ale musimy robić dużo więcej, by być w stanie odstraszać i bronić - mówił sekretarz generalny NATO.
12:45. Umerow spotkał się w Brukseli z ministrem obrony Wielkiej Brytanii
Minister obrony Ukrainy rozmawiał z Johnem Healym o priorytetach ukraińskich sił zbrojnych przed posiedzeniem Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w Brukseli (grupa ta określana jest jako grupa Ramstein).
12:25. Kreml wykluczył rozmowy o wymianie terytoriów z Ukrainą
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja nie będzie rozmawiać o „wymianie swojego terytorium”. Agencja Reutera podała, że podczas spotkania z dziennikarzami zapowiedział, że oddziały ukraińskie, „które nie zostaną zniszczone, zostaną wypędzone” z terytorium Rosji.
„To niemożliwe” - powiedział Pieskow odnosząc się do słów prezydenta Ukrainy. W środę Wołodymyr Zełenski wyraził gotowość wymiany terytoriów polegającą na zwrocie przez Ukrainę części obwodu kurskiego w zamian za ukraińskie terytoria kontrolowane obecnie przez armię rosyjską.
Według Reutersa rzecznik Kremla wykluczył zarazem, by Rosja omawiała temat wymiany „swojego terytorium”. „Oddziały ukraińskie zostaną stamtąd wypędzone. Wszyscy, których nie zniszczymy, wygnamy z tych terenów” - cytuje Pieskowa agencja Reutera.
12:10. SBU zatrzymała rosyjskiego szpiega, który działał w jej kwaterze głównej
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała rosyjskiego szpiega, który działał w jej kwaterze głównej w Kijowie, przekazując tajne informacje Federalnej Służbie Bezpieczeństwa w Moskwie. Zatrzymania dokonano dziś rano – powiadomiła SBU.
Agentem wrogiego państwa okazał się naczelnik sztabu Centrum Antyterrorystycznego SBU. Akcją zatrzymania osobiście kierował szef tej służby, generał Wasyl Maluk. Poinformował on, że w trakcie śledztwa udokumentowano 14 epizodów działalności szpiega.
„Była to wysoce skomplikowana akcja zarówno na etapie rozpracowywania, tak jak i realizacji, podczas której wykorzystaliśmy wszystkie jawne i niejawne metody naszych działań. (…) Służba Bezpieczeństwa Ukrainy kontynuuje samooczyszczanie swoich szeregów” – oświadczył Maluk.
12:00. Rustem Umerow spotkał się z Petem Hegsethem
W Brukseli doszło do pierwszego spotkanie ministra obrony Ukrainy z nowym sekretarzem obrony USA. Miało ono miejsce przy okazji posiedzenia Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w Brukseli (grupa ta określana jest jako grupa Ramstein).
11:50. Szczątki strąconego drona raniły 70-letnią kobietę
Dron spadł na rejon boryspilski w obwodzie kijowskim. Ranna nie została hospitalizowana. W rejonie uszkodzonych zostało co najmniej 10 budynków mieszkalnych. Nie ucierpiał natomiast żaden element infrastruktury krytycznej.
10:50. W ciągu doby Rosjanie zestrzelili 66 ukraińskich dronów
Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało też o ataku na rosyjskie lotniska wojskowe, składy paliw i smarów, a także „punkt czasowej dyslokacji zagranicznych najemników”. W nocy Rosjanie przeprowadzili duży atak powietrzny na Ukrainę z użyciem pocisków balistycznych i dronów.
10:00. Skutki nocnego ataku na Kijów
Dziś nad ranem Rosjanie zaatakowali Kijów. Jedna osoba zginęła, cztery osoby zostały ranne, w tym jedno dziecko.
09:30. Roczne kontrakty wojskowe dla osób w wieku 18-24 lata
Ministerstwo Obrony Ukrainy ogłosiło program „Kontrakt 18-24”, oferując osobom w tym wieku możliwość podpisania rocznego kontraktu na dobrowolną służbę wojskową. Wcześniej administracja USA wzywała władze w Kijowie do obniżenia wieku mobilizacji z obecnych 25 do 18 lat.
Ochotnicy, którzy zdecydują się na kontrakt, otrzymają roczne wynagrodzenie w wysokości 1 mln hrywien (ponad 98 tys. złotych), z czego 200 tys. hrywien dostaną od razu po podpisaniu dokumentów. Uzyskają szkolenie zgodne ze standardami NATO oraz liczne gwarancje socjalne – zapewnił resort.
„Kontrakt 18-24” nie jest przymusem, mobilizacją czy obowiązkiem. To szansa dla ludzi na dokonanie świadomego wyboru, zdobycie doświadczenia bojowego i stabilności finansowej w ciągu zaledwie jednego roku. Do ochotnika należy decyzja, czy kontynuować służbę, czy powrócić do życia cywilnego, mając wyjątkowe perspektywy”
— powiedział minister obrony Ukrainy Rustem Umierow. W komunikacie wyjaśniono, że miesięczne wynagrodzenie w ramach kontraktu wyniesie 120 tys. hrywien, czyli ponad 11,8 tys. złotych. Do tego dojdzie zerowy kredyt hipoteczny, finansowana przez państwo edukacja, bezpłatna opieka medyczna, w tym protetyka dentystyczna, a także prawo do wyjazdu za granicę po roku służby. Osoba, której zakończył się kontrakt, przez 12 miesięcy będzie zwolniona z mobilizacji.
08:30. Zełenski o nocnych atakach wojsk Rosji: terror nie zatrzyma się sam, Putin nie chce pokoju
Terror Rosji wobec Ukrainy nie zatrzyma się samoistnie; jej przywódca Władimir Putin zdecydowanie nie chce pokoju – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w środę, po nocnych i porannych zmasowanych atakach rosyjskich z użyciem rakiet i dronów.
Szef państwa poinformował, że wojska rosyjskie zastosowały pociski balistyczne, które uszkodziły bloki mieszkalne, budynki biurowe i obiekty infrastruktury cywilnej. W Kijowie jedna osoba zginęła, a cztery, w tym dziecko, zostały ranne. W czterech dzielnicach stolicy wybuchły pożary.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosjanie zaatakowali Kijów rakietami balistycznymi! Wybuchły pożary w czterech dzielnicach. „Putin nie przygotowuje się do pokoju”
07:58. Nocne uderzenie na Kijów
Liczba rannych w wyniku nocnego ataku na Kijów wzrosła do czterech.
06:00. „Putin pragnie tylko wojny”
„Putin pragnie tylko wojny, morderstwa i zniszczenia. I może być zmuszony do pokoju tylko siłą” - napisał na X szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybiha.
05:10. Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku rosyjskiego ataku na Kijów
Co najmniej jedna osoba zginęła, a jedna została ranna w wyniku zmasowanego rosyjskiego ataku na stolicę Ukrainy, Kijów – powiadomił mer miasta Witalij Kliczko. W środę nad ranem słychać tu było serię eksplozji, po których wybuchły pożary w czterech dzielnicach.
„Według wstępnych danych jedna osoba zginęła (…) Jedna została ranna” – poinformował Kliczko.
04:30. Seria wybuchów w Kijowie; Rosjanie zaatakowali pociskami balistycznymi
Serię głośnych eksplozji słychać było w środę nad ranem w stolicy Ukrainy, Kijowie, który został zaatakowany przez Rosję rakietami balistycznymi. W czterech dzielnicach miasta wybuchły pożary; na razie nie ma informacji o poszkodowanych.
„Pożary w dzielnicach: Hołosijiwska, Podolska i Swiatoszynska. Na Obołoniu ogień na terenie strefy przemysłowej. Wstępne wiadomości o uszkodzeniach pobliskich budynków. Wszystkie służby są w drodze na miejsce wybuchów” – poinformował mer Kijowa Witalij Kliczko.
Rosyjski atak trwał pół godziny. Syreny alarmowe zaczęły wyć o godz. 4.26 czasu lokalnego (3.26 w Polsce).
Szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak ocenił, że uderzenia te pokazują, w jaki sposób rosyjskie władze odnoszą się do planów zakończenia wojny.
„Rosja przeprowadziła atak rakietowy na Kijów i obwód kijowski, a systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej zadziałały na rakiety balistyczne. W ten sposób (rosyjski przywódca Władimir) Putin chce zakończyć wojnę” – napisał w Telegramie.
„Niestety, każdemu publicznemu oświadczeniu Zachodu, mówiącym o postępie w drodze do pokoju, towarzyszą ataki rakietowe Federacji Rosyjskiej” – stwierdził szef rządowego Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji Andrij Kowałenko.
00:00. Członkowie NATO w 2024 r. przekazali Ukrainie ponad 50 mld euro pomocy wojskowej
Członkowie NATO przekroczyli swój cel i w 2024 roku przekazali Ukrainie ponad 50 mld euro pomocy wojskowej, przy czym Europa i Kanada wniosły ponad połowę tej kwoty - poinformowała we wtorek rzeczniczka Sojuszu, cytowana przez Reuters.
Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wywiera presję na europejskich sojuszników w NATO, aby wydawali więcej na obronę i przyjęli większą rolę we wspieraniu Ukrainy w obliczu niesłabnącej agresji Rosji. Ten temat ma pojawić się na spotkaniu ministrów obrony państw NATO w czwartek w Brukseli.
Podczas szczytu w Waszyngtonie w zeszłym roku przywódcy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego obiecali Kijowowi co najmniej 40 mld euro pomocy na zapewnienie bezpieczeństwa Ukrainy „poprzez proporcjonalne składki” i „w ciągu najbliższego roku”.
Rzeczniczka NATO Allison Hart powiedziała we wtorek, że sekretarz generalny Sojuszu Mark Rutte „potwierdził, iż sojusznicy przekroczyli to zobowiązanie, zapewniając Ukrainie ponad 50 mld euro pomocy na zapewnienie bezpieczeństwa w 2024 roku”.
„Ponad połowa tej kwoty pochodzi od europejskich sojuszników i Kanady” — dodała. Pozostała pomoc pochodziła ze Stanów Zjednoczonych.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/721044-relacja-1085-dzien-wojny-na-ukrainie-atak-na-spiacy-kijow