Trwa 1069. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 27 stycznia 2025 r.
22:10. Eksplozje w Charkowie
20:30. Rosyjska rafineria zawiesiła działalność
To efekt ukraińskich ataków dronowych do których doszło 24 i 26 stycznia. Rafineria ropy naftowej zaopatrywała rosyjską armię.
19:35. „NYT”: Putin chce powiązać w rozmowach Trumpem wiele tematów, by uzyskać ustępstwa ws. Ukrainy
Rosyjski przywódca Władimir Putin chce powiązać w rozmowach z USA wiele tematów, w tym kontrolę zbrojeń, by uzyskać ustępstwa ws. Ukrainy. Poprzednia administracja nie zgadzała się na to, ale prezydent Donald Trump jest otwarty na takie negocjacje - pisze w poniedziałek „New York Times”.
W miarę jak USA i Rosja przygotowują grunt pod spotkanie Putina i Trumpa pojawiają się coraz częstsze sygnały, że obie strony chcą rozmawiać na więcej tematów niż tylko zawieszenie broni w wojnie przeciw Ukrainie. Obydwaj przywódcy zdają się planować podjęcie wszelkich tematów związanych ze stosunkami rosyjsko-amerykańskimi, włącznie z ożywieniem rozmów w sprawie traktatu ograniczającego zbrojenia jądrowe - relacjonuje nowojorski dziennik.
Po inwazji na Ukrainę Rosja zawiesiła swój udział w podpisanym w 2010 roku rosyjsko-amerykańskim układzie Nowy START o redukcji broni jądrowej, a Putin argumentuje, że teraz wszelkie rozmowy o jej ograniczeniu muszą być powiązane z wojną na Ukrainie.
19:00. Litwa i Estonia zobowiązują się do zwiększenia wydatków na obronę
Litwa i Estonia stały się pierwszymi członkami NATO, którzy spełnili apel prezydenta USA Donalda Trumpa o zwiększenie wydatków na obronę do ponad 5 proc. PKB, donosi „Financial Times”.
Trump powtórzył swoje żądanie 7 stycznia, wzywając sojuszników NATO do zwiększenia swoich wkładów na obronę ponad obecny poziom 2 proc., powołując się na potrzebę wzięcia przez Europę większej odpowiedzialności za swoje bezpieczeństwo w obliczu trwającej wojny Rosji na Ukrainie.
18:00. Zełenski spotkał się w Krakowie z szefem Rady Europejskiej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wizyty w Krakowie spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej Antonio Costą, z którym omówił sankcje na Rosję oraz pomoc obronną w walce z rosyjskimi wojskami, które okupują część ukraińskiego terytorium.
Zełenski i Costa przybyli do Polski na uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
„Wśród głównych tematów naszych rozmów było wzmocnienie presji sankcyjnej na Rosję oraz 16. pakiet sankcji. Doceniamy dzisiejszą decyzję UE o przedłużeniu sankcji wobec Rosji o kolejne sześć miesięcy. Ważne jest, aby nadal wywierać presję na (rosyjskiego przywódcę Władimira) Putina, a sankcje są tu jednym z naprawdę silnych narzędzi” – napisał ukraiński prezydent w sieciach społecznościowych.
17:00. Węgry podpisały się pod przedłużeniem sankcji na Rosję
UE przedłuży o kolejne pół roku sankcje wobec Rosji. Ponieważ taka decyzja musi zapaść jednogłośnie, nie obyło się bez problemów stwarzanych przez prorosyjski rząd Węgier. Premier Polski zagroził konsekwencjami. Wsparł go król Belgów i Donald Trump.
16:30. Hołownia po spotkaniu z Zełenskim
Wołyń to dla nas kwestia fundamentalna; prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnił, że z jego strony jest zielone światło dla procesu ekshumacji, i że sprawy ruszą szybko - napisał marszałek Sejmu Szymon Hołownia po spotkaniu z prezydentem Ukrainy.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się w poniedziałek w Krakowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który po południu będzie wśród gości obchodów 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz.
16:00. 82 starcia na froncie w ciągu doby
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że do 37 starć doszło na pokrowskim odcinku frontu.
15:30. Rosyjska zagłuszarka w Arktyce
Krasucha w Arktyce. Rosja postawiła potężną zagłuszarkę na trójstyku z Finlandią i Norwegią. Może zakłócać pracę samolotów AWACS i systemów naprowadzania rakiet - twierdzi The Barents Observer.
15:00. Podziemna szkoła w Charkowie
W Charkowie działalność rozpoczęła druga działająca pod ziemią szkoła. Ma ona zapewnić dzieciom bezpieczną naukę w czasie rosyjskich ostrzałów, uczyć się ma 751 uczniów na dwie zmiany.
14:00. Północnokoreańscy żołnierze wycofali się z obwodu kurskiego?
Żołnierze z Korei Północnej tymczasowo wycofali się z linii bezpośrednich starć w obwodzie kurskim ze względu na „duże straty” - dowiedziała się nieoficjalnie od ukraińskiego wojskowego walczącego w regionie telewizja Sky News.
Siły północnokoreańskie wycofały się w celu leczenia rannych, oczekiwania na posiłki i pracy nad poprawieniem błędów, które popełniły podczas walk w obwodzie - twierdzi źródło telewizji.
Jak twierdzi anonimowy wojskowy przerwa nie będzie długa i siły ukraińskie oczekują szybkiego powrotu Koreańczyków do bezpośrednich starć.
13:30. Uderzenie bomby w Wołczańsku
Uderzenie rosyjskiej bomby paliwowo-powietrznej ODAB-500P w Wołczańsku w obwodzie charkowskim.
12:50. Putin w rocznicę wyzwolenia Auschwitz: „Rosjanie są bezpośrednimi potomkami i następcami pokolenia zwycięzców II WŚ”
„Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu to żałobna data o wielkim znaczeniu moralnym i humanistycznym. W styczniu 1945 roku Armia Czerwona wyzwoliła obóz koncentracyjny Auschwitz, ujawniając ludzkości prawdę o zbrodniach nazistów i ich popleczników, którzy zamordowali miliony Żydów, Rosjan, Romów i innych narodów” - czytamy w oświadczeniu.
„Obywatele Rosji są bezpośrednimi potomkami i następcami pokolenia zwycięzców. Będziemy nadal sprzeciwiać się, z zasady i stanowczo, próbom przepisania prawnego i moralnego osądu wydanego na nazistowskich katów i ich wspólników. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby bronić prawa ludzi do tożsamości etnicznej, językowej i duchowej oraz zapobiegać rozprzestrzenianiu się antysemityzmu, rusofobii i innych rasistowskich ideologii”
12:30. Jest zgoda ministrów państw UE na przedłużenie sankcji na Rosję
Jest zgoda ministrów państw UE na przedłużenie sankcji na Rosję - przekazała szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas.
„Europa spełnia oczekiwania: Ministrowie spraw zagranicznych UE właśnie zgodzili się na ponowne przedłużenie sankcji wobec Rosji. To będzie nadal pozbawiać Moskwę dochodów na finansowanie wojny. Rosja musi zapłacić za szkody, które wyrządziła” - napisała Kallas.
CZYTAJ WIĘCEJ: Unijne sankcje na Rosję zostały przedłużone. Węgry wycofały weto. W tle gwarancje od KE dot. rozmów z Ukrainą w sprawie tranzytu gazu
11:30. Wołodymyr Zełenski jest w Polsce
Prezydent Ukrainy przybył do Polski w związku z obchodami 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. W czasie wizyty – jak poinformował rzecznik Zełenskiego – prezydent Ukrainy ma zaplanowane spotkania bilateralne, m.in. z przewodniczącym RE António Costą i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wołodymyr Zełenski przybył do Krakowa na uroczystości upamiętniające ofiary Holokaustu. Ma się spotkać z Costą i Macronem
11:10. Ukraina zestrzeliła w nocy 57 dronów
Ukraina zestrzeliła w nocy 57 rosyjskich dronów typu Shahed - przekazały Siły Powietrzne Ukrainy.
Atak został odparty m. in. przez siły obrony przeciwlotniczej i mobilne grupy ogniowe. 39 maszyn zostało zagubionych. Łącznie wystartowało ich 104.
11:00.
Nieudane próby przełamania przez Rosjan linii frontu w okolicach Kupiańska.
10:15. Rosyjska artyleria ostrzelała Nikopol
W wyniku ostrzału rannych zostało pięciu mężczyzn w wieku od 30 do 39 lat. Uszkodzone zostały obiekty zakładu przemysłowego.
10:00. Straty Rosjan?
Rosyjskie straty szacowane przez Sztab Generalny SZU na 21 stycznia 2025 roku.
09:40. 20 lat więzienia za akt sabotażu
Sąd wojskowy w Rostowie nad Donem skazał mieszkańca Doniecka na 20 lat więzienia za akt sabotażu na okupowanej Ukrainie. Skazany to Maksym Timofiejew, mieszkaniec Doniecka, który przeprowadził serię aktów sabotażu wysadzając w powietrze za pomocą ładunków wybuchowych domowej produkcji trzy lokomotywy i jeden wagon w rejonie melitopolskim – czyli w okupowanej części Ukrainy.
08:33. Dowódca wojsk lądowych dodatkowo szefem zgrupowania Chortycia
Dowódca wojsk lądowych Ukrainy, generał Mychajło Drapaty, został mianowany dodatkowo szefem zgrupowania wojskowego Chortycia, które toczy najcięższe walki z siłami rosyjskimi m.in. w okolicach Pokrowska w obwodzie donieckim.
Prezydent Wołodymyr Zełenski, który ogłosił tę decyzję w niedzielę wieczorem wyjaśnił, że konieczne jest wzmocnienie dowództwa wojskowego w obwodzie donieckim.
„Dziś poleciłem wzmocnić dowództwo naszych wojsk w obwodzie donieckim - generał dywizji Mychajło Drapaty został wysłany do dowodzenia operacyjno-strategiczną grupą wojsk Chortycia. Są to najbardziej brutalne obszary walk” – oświadczył szef państwa w sieciach społecznościowych.
Zełenski podkreślił, że Drapaty nadal stoi na czele wojsk lądowych, jednak rozszerzenie jego kompetencji „pomoże połączyć pracę bojową armii z odpowiednim szkoleniem brygad”. „To potrzeby frontu powinny wyznaczać standardy obsady i szkolenia brygad” – zaznaczył.
Gen. Drapaty od lutego ubiegłego roku był wiceszefem sztabu generalnego ds. szkolenia żołnierzy. W maju został dowódcą operacyjno-taktycznego zgrupowania wojsk „Charków”, a następnie operacyjno-taktycznego zgrupowania „Ługańsk”.
Drapaty z powodzeniem organizował wcześniej obronę na kierunku charkowskim na północnym wschodzie kraju i przełamał ofensywę sił rosyjskich.
00:01. Zełenski: Jestem wdzięczny wszystkim naszym wojownikom, którzy bronią pozycji Ukrainy
Minęło prawie sześć miesięcy aktywnych działań w obwodzie kurskim w obronie terytorium Ukrainy. Utrzymujemy strefę buforową na terytorium Rosji, aby chronić nasze miasta Sumy i Charków przed rosyjskimi ofensywami. Jestem wdzięczny wszystkim naszym wojownikom, którzy bronią pozycji Ukrainy i niszczą okupantów
— powiedział w swoim wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.
Chcę również podziękować wszystkim ukraińskim deweloperom i producentom dronów oraz pocisków dalekiego zasięgu. Każdy widzi ich skuteczność — jak nasza broń sprowadza wojnę z powrotem do Rosji i zmniejsza jej zdolność do prowadzenia wojny
— zaznaczył.
Niepokoje w Rosji, zmniejszone możliwości Rosji w zakresie sprzedaży i rafinacji ropy naftowej oraz niższe ceny ropy naftowej na świecie – tego potrzeba do osiągnięcia pokoju
— podkreślił.
red/wPolityce.pl/PAP/X/FB/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/719623-relacja-1069-dzien-wojny-na-ukrainie-zelenski-w-polsce