Trwa 1051. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 9 grudnia 2025 r.
20:50. Prezydent Zełenski przybył do Rzymu
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył w czwartek do Rzymu na spotkanie z premier Włoch Giorgią Meloni.
W piątek rano ukraiński przywódca zostanie przyjęty przez prezydenta Sergio Mattarellę.
Wieczne Miasto jest drugim etapem podróży Zełenskiego, który wcześniej uczestniczył w spotkaniu Grupy Kontaktowej do spraw Ukrainy w bazie Ramstein w Niemczech.
Prezydent Ukrainy wrócił do Włoch po trzech miesiącach od poprzedniej wizyty
20:04. „FT”: Trump nie wie, jak zakończyć wojnę w Ukrainie, pomoc dla Kijowa będzie kontynuowana
Prezydent elekt USA Donald Trump na razie nie wie, jak zakończyć wojnę w Ukrainie, i nie zamierza natychmiast kończyć z pomocą dla Kijowa - napisał w czwartek brytyjski „Financial Times”, powołując się na anonimowe źródła.
Podczas kampanii wyborczej Trump zapowiadał, że doprowadzi do zakończenia wojny w Ukrainie w ciągu 24 godzin. Teraz przesunął ten termin o kilka miesięcy, co europejscy partnerzy odebrali jako znak, że Waszyngton nie wstrzyma natychmiastowo wsparcia dla Kijowa - podkreślił „Financial Times”.
Z niedawnych rozmów ze współpracownikami Trumpa wynika, że na razie nowa administracja nie zdecydowała, w jaki sposób zakończyć wojnę między Ukrainą i Rosją - przekazali „FT” dwaj przedstawiciele europejskich władz, których tożsamości nie ujawniono. USA mają też kontynuować pomoc dla Kijowa po inauguracji Trumpa, która odbędzie się 20 stycznia.
19:57. Koalicja państw dostarczy Ukrainie 30 tys. dronów FPV
Koalicja państw, na której czele stoi Wielka Brytania i Łotwa, zobowiązała się do przekazania Ukrainie 30 tys. dronów FPV - poinformowała agencja AFP, cytując oświadczenie ministerstwa obrony Wielkiej Brytanii. Grupa ta, która zawiązała się w 2024 roku, sporządziła już zamówienie o wartości 45 mln funtów.
Brytyjski minister obrony John Healey przekazał tę informacje w czwartek podczas spotkania Grupy Kontaktowej do spraw Ukrainy w Ramstein w Niemczech.
„Odwaga ukraińskiego społeczeństwa dalej inspiruje cały świat, a to spotkanie ponad 50 państw (w Ramstein-PAP) wysyła jasną wiadomość Putinowi” - powiedział Healay.
Państwa wchodzące w skład koalicji, która ma zapewnić, że drony dla Ukrainy zostaną wyprodukowane w dużych ilościach, a koszty tego przedsięwzięcia będą niskie, to Wielka Brytania, Dania, Holandia, Łotwa i Szwecja - poinformowała AFP.
Na wyprodukowanie dronów Londyn przeznaczył 15 mln funtów (18 mln euro), a cały jej koszt wynosi 73 mln funtów (87 mln euro).
Ponadto Londyn zapowiedział, że sześć państw, w tym Niemcy, Portugalia i Dania, przelało łącznie 190 mln funtów (227 mln euro) na Międzynarodowy Fundusz dla Ukrainy (IFU), którym Wielka Brytania zarządza. Fundusz do tej pory zebrał ponad 1,3 mld funtów (227 mln euro).
Rząd Keira Starmera, którego Partia Pracy zwyciężyła w wyborach w lipcu, zobowiązał się do przekazywania rocznie 3 mld funtów (3,6 mld euro) na wsparcie Ukrainy. Ten plan pomocy dla Kijowa ma obowiązywać do lat 2030-2031.
19:35. Szef Pentagonu Austin: USA pozostaną wiarygodnym partnerem dla sojuszników
Stany Zjednoczone pozostaną wiarygodnym partnerem w przyszłości - zapewnił w czwartek szef Pentagonu Lloyd Austin po swoim ostatnim spotkaniu w ramach Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w bazie Ramstein. Austin przyznał jednak, że nie wie, czy dalsze działania grupy będą kontynuowane, choć zachęcał Ukrainę do dalszej walki.
„Stany Zjednoczone Ameryki zawsze były niezawodnym partnerem. Zawsze będziemy niezawodnym partnerem w przyszłości. Mamy administracje, które zmieniają niektóre polityki od czasu do czasu, ale nasze wartości się nie zmieniają. Nasze zaangażowanie w sojuszników i partnerów się nie zmienia” - zapewnił Austin podczas konferencji prasowej po spotkaniu z przedstawicielami resortów obrony państw wspierających Ukrainę w amerykańskiej bazie lotniczej Ramstein, w Niemczech. Odpowiedział w ten sposób na pytanie o politykę nowej administracji.
Mimo to, Austin przyznał, że nie wie, czy zakończone w czwartek 25. spotkanie grupy skupionej na koordynacji wsparcia dla Ukrainy będzie ostatnim w tym formacie.
Szef Pentagonu zwrócił uwagę na skalę dostarczonej przez państwa z Grupy Ramstein pomocy, której wartość sięga 126 mld dolarów oraz na skalę strat, jakie poniosła Rosja w konflikcie, szacowanych obecnie na ponad 700 tys. zabitych i rannych, co przewyższa liczbę strat we wszystkich sowieckich i rosyjskich konfliktach od II wojny światowej razem wziętych.
Austin zachęcił też partnerów USA do dalszego wsparcia Ukrainy, a Ukraińców - do „pozostania w walce”.
19:00. Grupa Ramstein uzgodniła pomoc dla Ukrainy - 500 mln dolarów
Grupa kontaktowa ds. Obrony Ukrainy, znana też jako Grupa Ramstein, uzgodniła kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 500 mln dolarów - poinformowała agencja dpa. Koalicja ta obradowała po raz ostatni przed zmianą władzy w Stanach Zjednoczonych.
O efektach czwartkowego spotkania w amerykańskiej bazie wojskowej w Ramstein w Niemczech poinformował odchodzący szef Pentagonu Lloyd Austin.
Zdaniem dpa może to być ostatni taki pakiet pomocowy w związku z tym, że 20 stycznia urząd prezydenta USA oficjalnie obejmie Donald Trump. Niemiecka agencja przypomina, że amerykański prezydent elekt wielokrotnie zapowiadał podjęcie działań na rzecz szybkiego zakończenia wojny w Ukrainie. Przywołuje ona też wypowiedzi Trumpa o ograniczeniu pomocy finansowej dla Ukrainy.
Odchodzący minister obrony USA powiedział, że najnowszy, 47. pakiet pomocy USA dla władz w Kijowie obejmuje m.in. amunicję do obrony powietrznej oraz amunicję i wsparcie techniczne dla myśliwców F-16 w służbie ukraińskiej. Według danych Pentagonu od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, czyli od 24 lutego 2022 r., Stany Zjednoczone przekazały temu państwu pomoc wojskową o łącznej wartości 65,9 mld dolarów.
18:50. Pistorius: Ukraina może polegać na Niemczech
Podsumowując dzisiejsze spotkanie, minister obrony Niemiec Boris Pistorius zapowiedział, że jego kraj przekaże Kijowowi pociski do systemów obrony powietrznej Iris-T.
„Ukraina może polegać na Niemczech niezależnie od wyniku wyborów do Bundestagu zaplanowanych na 23 lutego” - podkreślił Pistorius. Minister podziękował też szefowi Pentagonu za blisko trzy lata współpracy i podkreślił, że „teraz wszystko zależy od wszystkich, aby utrzymać ten format przy życiu”.
18:40. Ostatnie sankcje na Rosję administracji Joe Bidena
Prezydent Joe Biden ma ogłosić w tym tygodniu nowe sankcje wymierzone w gospodarkę Rosji, jako część środków mających na celu wzmocnienie wysiłków Kijowa przeciwko Moskwie przed objęciem urzędu przez Donalda Trumpa.
Kroki te następują, gdy administracja Bidena przygotowuje również 500 milionów dolarów nowej pomocy wojskowej dla Ukrainy w czwartek, która ma obejmować pociski obrony powietrznej, amunicję powietrze-ziemia i sprzęt pomocniczy dla myśliwców F-16
Agencja Reuters poinformowała wcześniej, że trzy źródła stwierdziły, że Stany Zjednoczone planują nałożenie kolejnych sankcji na dochody Rosji z ropy naftowej, które pomagają finansować jej wojnę z Ukrainą. Jedno ze źródeł stwierdziło, że sankcje obejmą dwie rosyjskie firmy naftowe, ponad 100 tankowców, handlarzy ropą naftową i rosyjskie firmy ubezpieczeniowe.
17:45. Norwegia kupi Ukrainie drony za 700 mln koron
Norweski minister obrony Bjørn Arild Gram powiedział podczas czwartkowego spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, że jego kraj przeznaczył 700 mln koron norweskich (około 61,3 mln dolarów) na inicjatywę zakupu dronów dla Ukrainy.
Gram odbył również dwustronne spotkanie z ukraińskim ministrem obrony Rustemem Umerowem, informując, że Norwegia przyczynia się do nowej dostawy dronów we współpracy z Wielką Brytanią i Międzynarodowym Funduszem na rzecz Ukrainy (IFU).
17:15. Ponad 50 tys. bomb od początku wojny
Od lutego 2022 r. Rosja zrzuciła na Ukrainę ponad 51 000 kierowanych bomb lotniczych (KAB), w tym około 40 000 w 2024 r. - poinformowały ukraińskie siły powietrzne.
„Najbardziej ucierpieli ukraińscy żołnierze i mieszkańcy rejonów przyfrontowych. Jednak wróg wielokrotnie używał tej śmiercionośnej broni przeciwko cywilom w dużych miastach, gdzie KAB-y mogą dotrzeć” – czytamy w raporcie.
16:30. Fico o gazie
Premier Słowacji Robert Fico rozszerzył swoje groźby pod adresem Ukrainy w związku z zawieszeniem przez Kijów tranzytu rosyjskiego gazu ziemnego.
Po rozmowach z urzędnikami Komisji Europejskiej 9 stycznia w Brukseli Fico oświadczył, że Słowacja może „zawiesić wszelką pomoc humanitarną dla Ukrainy, podjąć decyzję o znacznym zmniejszeniu lub całkowitym anulowaniu świadczeń dla ukraińskich uchodźców na Słowacji lub przerwać dostawy prądu w sytuacjach kryzysowych”.
Podkreślił również, że na szczeblu politycznym kraj może skorzystać z prawa weta w stosunku do wielu decyzji w Unii Europejskiej.
Fico zauważył jednak, że Słowacja podejmie takie kroki tylko wtedy, gdy „nie będzie miała innego wyboru”. Fico powiedział, że jego groźby są okazją do pokazania, jak powinien zachowywać się przywódca suwerennego kraju.
15:50. Finlandia nie otworzy granicy z Rosją
Oświadczenie takie wydała szefowa MSW Finlandii Mari Rantanen. Granica Finlandii z Rosją jest zamknięta ze względu na presję migracyjną wywieraną na fińską granicę przez imigrantów, którzy - jak przekonują Helsinki - byli przerzucani na granicę przez Moskwę.
15:40. Zełeński rozmawia z prezydentem Mołdawii o kryzysie energetycznym
Wołodymyr Zełenski i prezydent Mołdawii Maia Sandu rozmawiali o wykorzystaniu ukraińskiego węgla do złagodzenia kryzysu energetycznego w separatystycznym regionie Naddniestrza w Mołdawii. Prorosyjskie Naddniestrze, które oddzieliło się od Mołdawii w ostatnich dniach rządów sowieckich, doświadczyło przerw w dostawie prądu i niedoborów ogrzewania. Region od dawna jest uzależniony od dostaw rosyjskiego gazu, jednak 1 stycznia przepływ gazu przez Ukrainę został wstrzymany po tym, jak Kijów odmówił przedłużenia umowy zezwalającej na przepływ gazu przez jego terytorium.
15:10. Biden odwołał spotkanie z Zełeńskim
Ze względu na szalejące w Los Angeles szaleją pożary prezydent Joe Biden odwołał zaplanowaną wizytę w Ukrainie. Prezydent miał wyjechać do Rzymu i Watykanu kilka godzin po tym, jak przemawiał na pogrzebie Jimmy’ego Cartera w Waszyngtonie.
15:00. 100 dni na zakończenie wojny. Trump podaje warunki
Prezydent elekt USA Donald Trump zapowiedział zakończenie konfliktu między Rosją a Ukrainą w ciągu 100 dni od swojej inauguracji. Informację tę podał Keith Kellogg, nominowany przez Trumpa na specjalnego wysłannika ds. pokoju na Ukrainie w wywiadzie dla Fox News.
14:30. 500 mln. dolarów dla Ukrainy
Ustępujący minister obrony USA Lloyd Austin ogłosił kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wartości ok. 500 mln dolarów. Jego zdaniem wojna obronna Ukrainy z Rosją „dotyczy nas wszystkich”. Austin po raz ostatni bierze udział w Ramstein w spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy.
14:15. Coraz więcej ofiar ataku na Chersoń
Liczba rannych w ataku na Chersoń wzrosła do dziewięciu - podała chersońska administracja wojskowa. Około godziny 11 Rosjanie zrzucili na miasto trzy bomby lotnicze.
14:00. Prezydent Mołdawii: Za kryzys w Naddniestrzu odpowiada Gazprom
Za kryzys energetyczny w Naddniestrzu odpowiada rosyjski koncern Gazprom - powiedziała prezydent Mołdawii Maia Sandu. Zaoferowała pomoc mieszkańcom separatystycznego regionu w postaci generatorów prądu i leków.
„Wiemy, że to dla nich ciężki czas. Jesteśmy gotowi pomóc. Chcę, by wiedzieli, że za kryzys odpowiada Gazprom. Mołdawia ma kontrakt w sprawie dostawy gazu i na podstawie tego kontraktu Gazprom powinien dostarczać gaz. Istnieje alternatywny gazociąg - Turkish Stream”
— oświadczyła Sandu, która udała się do miejscowości przy „granicy” z Naddniestrzem, również odczuwających skutki kryzysu energetycznego w nieuznawanej republice.
„To, że gaz nie może iść przez Ukrainę, nie jest problemem. Gazprom zdecydował, że nie chce więcej dostarczać gazu i dlatego ludzie mają teraz tak duże problemy” - dodała prezydent, cytowana przez portal NewsMaker. Zaoferowała pomoc ze strony Kiszyniowa w formie generatorów prądu i leków. Zaznaczyła też, że mieszkańcy Naddniestrza mogą przyjeżdżać na terytorium będące pod kontrolą Kiszyniowa, jeśli potrzebują hospitalizacji.
13:00. Minister ds. jedności narodowej Ukrainy: Kijów nie dąży do przymusowego powrotu ludzi
Ukraina nie dąży do przymusowego powrotu ludzi lub tworzenia sztucznych ograniczeń w tym zakresie. Naszym celem jest stworzenie warunków, by powrót był pożądanym wyborem, a nie ciężarem - zaznaczył niedawno powołany na stanowisko wicepremier, minister utworzonego w grudniu resortu jedności narodowej Ukrainy Ołeksij Czernyszow.
Kwestia PESEL UKR, który Ukraińcy otrzymują w Polsce w związku z toczącą się w ich kraju wojną z Rosją, została poruszona podczas niedawnego spotkania Czernyszowa z szefem MSWiA Tomaszem Siemoniakiem. Ministrowie rozmawiali także o długookresowym uregulowaniu statusu prawnego Ukraińców w Polsce - powiadomiło ministerstwo Czernyszowa.
„Podkreśliłem, że jesteśmy gotowi zaangażować się w rozwiązywanie problemów, związanych z naszymi obywatelami (w Polsce), zapewnić efektywną komunikację i operatywne wsparcie oraz poszukiwanie konstruktywnych decyzji w stosunku do każdej konkretnej sytuacji” - powiedział Czernyszow.
11:30. Rosjanie uderzyli kierowanymi bombami lotniczymi w Chersoń
O godzinie 11 Rosjanie zrzucili na Chersoń trzy kierowane bomby lotnicze - poinformował szef administracji wojskowej miasta Chersonia Roman Mroczko.
Jedna z bomb spadła na dom mieszkalny. Z gruzów wydobyto kobietę i mężczyznę. Ranna została jeszcze jedna osoba.
„W wyniku wrogiego ataku lotniczego wybuchły pożary. Zarejestrowano trafienia w przedsiębiorstwo i przedszkole. Informacje są w trakcie weryfikacji” - poinformował Mroczko na Facebooku.
10:40. Atak w Dnieprze. SBU zatrzymała parę, która miała wyprodukować ładunek wybuchowy
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) we współpracy z policją zatrzymała dwoje kolejnych podejrzanych o udział w zdetonowaniu ładunku w mieście Dniepr. Do ataku doszło 14 grudnia. W wyniku eksplozji w pobliżu budynku administracji publicznej zginęła jedna osoba, cztery zostały ranne. „Po zatrzymaniu 37-letniego mężczyzny, podejrzanego o dokonanie zamachu, funkcjonariusze organów ścigania zidentyfikowali jego wspólników – męża i żonę” - napisano w komunikacie SBU. Wyjaśniono, że zatrzymany 33-letni dezerter i jego 25-letnia żona, są podejrzani o wyprodukowanie improwizowanego urządzenia wybuchowego, które posłużyło do dokonania ataku. Jak wyjaśniono, mężczyzna poszukiwany był w związku z opuszczeniem ukraińskiej jednostki wojskowej bez pozwolenia i ukrywał się w Dnieprze. Tu został odkryty przez rosyjskie służby specjalne, które następnie zdalnie ich zwerbowały – wynika z ustaleń SBU.
09:20. Dwie osoby ranne w ataku na Chersoń
W wyniku zrzucenia ładunku wybuchowego na Chersoń przez rosyjski dron ranna została 71-letnia kobieta i 60-letni mężczyzna.
09:15. Północne pogranicze Ukrainy ostrzelane 60 razy w ciągu doby
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali północne pogranicze Ukrainy w obwodzie czernihowskim, sumskim i charkowskim 60 razy – podaje Dowództwo Operacyjne „Północ”.
09:10. Skutki nocnego ataku na Chersoń
Gubernator obwodu chersońskiego pokazał skutki nocnego i porannego ostrzału Chersonia. Ołeksandr Prokudin zamieścił nagranie z ostrzelanego Chersonia na Facebooku. Miasto było atakowane w nocy i nad ranem.
09:00. „Gwałtownie wzrosła” liczba ofiar ataku na Zaporoże
W Zaporożu liczba rannych gwałtownie wzrosła w wyniku wczorajszego ataku. Obecnie wiadomo o 13 zabitych i 113 rannych – poinformował Iwan Fedorow, szef obwodowej administracji wojskowej. W szpitalach jest 59 osób, 10 z nich jest w stanie ciężkim. „Dziś w obwodzie zaporoskim ogłoszono dzień żałoby po tych, którzy zginęli w wyniku wczorajszego ataku wroga na miasto” - dodał Fedorow.
08:00. W agresji na Ukrainę zginęło ponad 803 tys. Rosjan
07:40. Ogromny pożar zbiornika paliwa w Rosji
Płonie zbiornik paliwa w rosyjskim mieście Engels.
06:00. Rośnie liczba rannych w ataku na Zaporoże
Do 113 wzrosła liczba rannych po środowym ataku lotniczym Rosji na Zaporoże na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował w czwartek szef wojskowych władz obwodowych tego regionu Iwan Fedorow. Liczba ofiar śmiertelnych nie uległa zmianie – zginęło 13 ludzi.
113 rannych, dziesięcioro w stanie ciężkim – takie są następstwa wczorajszego ataku na Zaporoże. Przeciwnik uderzył kierowanymi bombami lotniczymi w śródmieście Zaporoża. Trzynaście osób zginęło
— napisał Fedorow w mediach społecznościowych.
Wśród rannych jest 13-letnie dziecko. Hospitalizowano 59 osób
— dodał urzędnik. Wcześniej informował o 29 rannych.
Rosjanie przeprowadzili nalot na Zaporoże w środę późnym popołudniem. Zniszczone zostały wielopiętrowe budynki, obiekt przemysłowy i inne obiekty infrastruktury miasta. Odłamki pocisków trafiły w tramwaj i minibus z pasażerami. Uszkodzone zostały zaparkowane w pobliżu samochody – relacjonował Fedorow.
02:00. Fico: Nie mamy powodu, aby tolerować awantury Zełenskiego
Premier Słowacji Robert Fico stwierdził w nagraniu opublikowanym w środę w Internecie, że ani Słowacja, ani Unia Europejskie nie są w stanie wojny i nie mają powodu, aby „tolerować awantury Zełenskiego”. Zdaniem Fico decyzja Ukrainy o zaprzestaniu tranzytu gazu z Rosji szkodzi interesom finansowym Słowacji.
Straty finansowe Słowacji z powodu wstrzymania przez Ukrainę tranzytu rosyjskiego gazu Fico oszacował na półtora miliarda euro. Kolejne 70 mld euro po decyzji Kijowa mają stracić inne kraje Unii Europejskiej,dodał.
Fico tłumaczył się, że zapowiedź wstrzymania tranzytu gazu przez Ukrainę spowodowała, że pojechał do Moskwy.
Musiałem zapewnić gaz przynajmniej na potrzeby krajowe. Zajmowałem się poważnym problemem - szkodami sięgającymi półtora miliarda euro, które niewdzięczny prezydent Ukrainy wyrządził Słowacji
— stwierdził szef słowackiego rządu.
Strona rosyjska była zawsze solidnym dostawcą energii
— dodał Fico.
O sytuacji związanej z gazem Fico ma w czwartek rozmawiać w Brukseli z komisarz ds. energii Kadri Simson.
Chcę ją obudzić z głębokiego snu
— stwierdził.
Fico skrytykował zapowiedź zwołania przez opozycję nadzwyczajnej sesji parlamentu w sprawie kierunków polityki zagranicznej i potwierdzenia przez parlament europejskiego wyboru Słowacji. Premier zapowiedział, że posłom koalicji rządzącej doradzi, aby nie brali w niej udziału.
01:00. Zełenski weźmie udział w posiedzeniu Ramstein
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że w czwartek weźmie udział w spotkaniu grupy kontaktowej ds. obrony jego kraju w niemieckim Ramstein; będzie tam m,in. zabiegał o wzmocnienie obrony powietrznej przed atakami Rosji – podała agencja Interfax-UIraina.
Jutro będę na spotkaniu w formacie Ramstein: planowane są również rozmowy z partnerami na szczeblu ministrów obrony i dowódców wojskowych
— poinformował Zełenski w sieciach społecznościowych.
Według szefa państwa głównym zdaniem Ukrainy jest wzmacnianie obrony przed rosyjskimi atakami powietrznymi.
To jest realne, pod warunkiem, że partnerzy wykonają zobowiązania, o których już rozmawialiśmy
— podkreślił. .
Grupa kontaktowa ds. Obrony Ukrainy, zwana w skrócie Grupą Ramstein, zawiązana została 26 kwietnia 2022 r. w znajdującej się w Niemczech amerykańskiej bazie lotniczej o tej samej nazwie. To międzynarodowa platforma współpracy, która spotyka się, by koordynować pomoc zbrojeniową dla Ukrainy. W jej skład wchodzi przeszło 50 krajów, w tym Polska.
Decyzję o ewentualnej kontynuacji posiedzeń Grupy Ramstein podejmie administracja obecnego prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa, który zaprzysiężony zostanie 20 stycznia.
00:05. Zełenski o słowach Trumpa: nie wyciągajmy pochopnych wniosków
Nie należy wyciągać pochopnych wniosków, ważne są gwarancje bezpieczeństwa - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do wypowiedzi prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, który oświadczył, że „rozumie uczucia Rosji” w kwestii możliwego członkostwa Ukrainy w NATO.
Zapytany o słowa Trumpa na konferencji prasowej w Kijowie Zełenski zaapelował, żeby „nie wyciągać żadnych wniosków” na temat polityki Stanów Zjednoczonych.
Musimy pracować i zrobić wszystko, co możliwe, aby Ukraina otrzymała godne naszego narodu gwarancje bezpieczeństwa, które mogłyby powstrzymać Putina
— zaznaczył. Przypomniał, że o systemach Patriot też mówiono, że mogą być rozmieszczone tylko w krajach NATO, a tymczasem obecnie są one na Ukrainie.
Czyli co? Albo już od dawna jesteśmy w NATO, albo nie należy wyciągać żadnych wniosków. Tak było z Patriotami, tak było z systemami rakietowymi i inną bronią
— cytuje słowa prezydenta agencja Interfax-Ukraina.
Zełenski zasugerował też, że Rosja była zachęcona do agresji przez fakt, że „Ukraina nie była chroniona przez poważny sojusz gwarantów jej bezpieczeństwa”.
Myślę, że mamy prawo domagać się poważnych i silnych gwarancji bezpieczeństwa
— powiedział.
We wtorek Trump na konferencji prasowej w swojej posiadłości Mar-a-Lago na Florydzie sugerował, że Ukraina nigdy nie powinna wstąpić do Sojuszu, wyrażając zrozumienie dla żądań Rosji w tej sprawie. Stwierdził też, że to decyzja Joe Bidena, by odmówić wykluczenia przyszłej akcesji Ukrainy do NATO, była powodem rosyjskiej agresji.
Oni mówili, że to dla nich jest jakby wyryte w kamieniu. Ale w pewnym momencie Biden powiedział: nie, oni powinni mieć możliwość wejścia do NATO. Cóż, jeśli Rosja ma kogoś tuż u swoich progów, rozumiem ich uczucia na ten temat
— powiedział Trump. Dodał, że „w jego rozumieniu” istniał rzekomy układ, który zadowoliłby zarówno Rosję i Ukrainę i który uchroniłby Ukrainę od rosyjskiej agresji, lecz zniweczył go Biden.
00:01. Zełenski chce wspomóc Naddniestrze dostawami węgla
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z mołdawską prezydent Maią Sandu o wykorzystaniu ukraińskiego węgla w celu złagodzenia kryzysu energetycznego w Naddniestrzu, separatystycznym regionie Mołdawii.
Mołdawska prezydent w oświadczeniu opublikowanym na jej stronie internetowej oświadczyła, że oboje „zgodzili się na znalezienie wspólnych rozwiązań, aby zapobiec pogorszeniu się kryzysu humanitarnego, w tym poprzez wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, takich jak węgiel”.
Wcześniej w środę minister energetyki Naddniestrza Siergiej Obołonik stwierdził, że tydzień po wstrzymaniu dostaw rosyjskiego gazu do separatystycznego regionu Mołdawii panuje tam „kryzys energetyczny i humanitarny”.
red/wPolityce.pl/PAP/X/Fb/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/718021-relacja-1051-dzien-wojny-rosyjski-atak-na-cherson