Trwa 1050. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Środa, 8 grudnia 2025 r.
21:14. Pierwsze trzy samoloty bojowe Mirage trafią do Ukrainy przed 20 stycznia
Pierwsze trzy samoloty bojowe Dassault Aviation Mirage 2000-5F trafią do Ukrainy przed 20 stycznia - przekazały w ostatnich dniach portale specjalizujące się w tematyce lotnictwa, powołując się na informacje francuskiego portalu AvionsLegendaires.
W październiku ubiegłego roku minister obrony Francji Sebastien Lecornu zapowiedział, że maszyny te zostaną dostarczone do Ukrainy w pierwszym kwartale 2025 roku, jednak do tej pory nie podał dokładnej daty. Strona ukraińska również nie podała szczegółów dotyczących dostaw nowych maszyn, które mają wzmocnić ukraińskie lotnictwo.
Mirage, które zostaną przekazane Ukrainie, zostały wcześniej dostosowane przez francuskich specjalistów do warunków bojowych panujących na ukraińskich lotniskach i odcinkach drogowych, z których również startują samoloty. Portal AvionsLegendaires zaznaczył, że maszyny po zmianach będą mogły wykonywać szerszy wachlarz zadań niż mogły realizować do tej pory we francuskich siłach powietrznych. Ponadto dzięki pracy inżynierów Mirage zostały przystosowane do przenoszenia pocisków SCALP-EG i Storm Shadow (jest to praktycznie identyczna broń, ale ta pierwsza jest francuska, a ta druga brytyjska).
20:10. ONZ wzywa Rosję do zaprzestania egzekucji ukraińskich jeńców wojennych
Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka wezwało Rosję do zaprzestania egzekucji ukraińskich jeńców wojennych. Podkreśliło, że od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę odnotowano 68 takich przypadków.
Wzywam władze Rosji do zaprzestania egzekucji ukraińskich jeńców wojennych, potępienia tych czynów i ukarania osób odpowiedzialnych
— oświadczyła zastępca Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka Nada Al-Naszif podczas spotkania Rady Praw Człowieka ONZ na temat Ukrainy.
Al-Naszif przedstawiła najnowszy raport Wysokiego Komisarza (OHCHR), obejmujący okres od września do listopada ub.r., z którego wynika, że w ciągu tych trzech miesięcy odnotowano 62 takie egzekucje, z których pięć udało się zweryfikować.
W sumie, według Al-Naszif, OHCHR ma informacje o egzekucjach 68 ukraińskich żołnierzy pojmanych przez rosyjskie siły zbrojne. Potwierdzono również egzekucje 170 cywilów dokonane na terenach kontrolowanych przez rosyjskie siły zbrojne.
19:10. Ponowny atak na obwód dniepropietrowski
W ciągu dnia wojska rosyjskie ponownie zaatakowały obwód dniepropietrowski - przekazał szef dniepropietrowskiej OVA Siergiej Łysak.
„W ciągu dnia nieprzyjaciel zaatakował Nikopolszczynę ogniem artyleryjskim i przeciwlotniczym . Agresor uderzył w gminy Nikopol, Marganiecka, Mirivska i Pokrowska. Uszkodzona infrastruktura. A także - sześć domów prywatnych. Ratownicy ugasili ogień. Ponadto uszkodzone zostały trzy budynki gospodarcze, minibus i linia energetyczna. Ludzie nie odnieśli obrażeń” – napisał.
19:00. Już 32 rannych w Zaporożu
Liczba osób rannych w Zaporożu w wyniku rosyjskiego ataku wzrosła do 32, informuje Państwowa Służba Sytuacji Nadzwyczajnych.
Ugaszono pożar na powierzchni 800 metrów kwadratowych. W sumie uszkodzone zostały 4 budynki administracyjne, 27 samochodów i tramwaj. Trwa akcja ratunkowa.
17:55. 111 starć na froncie w ciągu dzisiejszej doby
Od początku dnia na froncie doszło do 111 starć bojowych pomiędzy oddziałami Sił Obronnych Ukrainy a wojskami rosyjskimi, z których najbardziej zacięte były te w okolicach Pokrowska i Kurachowa.
17:30. Oświadczenie Zełenskiego po ataku na Zaporoże
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał oświadczenie w związku z rosyjskim atakiem na Zaporoże, w wyniku którego, według lokalnych władz, zginęło co najmniej 13 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.
„Wszyscy otrzymują niezbędną pomoc. Niestety wiadomo, że zginęło 13 osób. Składam kondolencje rodzinie i przyjaciołom. Niestety liczba ofiar może wzrosnąć. Nie ma nic bardziej okrutnego niż bombardowanie miasta z powietrza, zdając sobie sprawę, że ucierpią zwykli cywile” - napisał.. „Potrzebujemy presji na Rosję za ten terror. Musimy wspierać obronę życia w Ukrainie. Zakończenie takiej wojny trwałym pokojem jest możliwe tylko dzięki sile” - dodał.
17:15. Niemcy zapowiadają dalszą pomoc wojskową
Niemcy będą w dalszym ciągu w tym roku i latach następnych udzielać Ukrainie wsparcia w postaci sprzętu wojskowego i materiałów pomocniczych w ramach swoich zobowiązań – poinformował na konferencji prasowej Mitko Müller, rzecznik Ministerstwa Obrony Republiki Federalnej Niemiec.
16:50. Coraz więcej zabitych i rannych w Zaporożu
Co najmniej 13 osób zostało zabitych, a 30 rannych w środę w wyniku ataku rosyjskiego lotnictwa na miasto Zaporoże na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował szef władz wojskowych obwodu zaporoskiego Iwan Fedorow.
„13 osób zginęło w wyniku wrogiego uderzenia po Zaporożu” – napisał w Telegramie. „Rosjanie cynicznie uderzyli w miasto w środku dnia. Nasi ludzie, dzieci…” – informował wcześniej.
Fedorow ujawnił, że Rosjanie zaatakowali obiekt infrastruktury przemysłowej w jego mieście. Według urzędnika rosyjskie wojska uderzyły w miasto kierowanymi bombami lotniczymi.
16:50. Stan wyjątkowy w Engelsie
W mieście Engels (obwód saratowski w Rosji) wprowadzono stan wyjątkowy, ponieważ po ataku dronów doszło do pożaru na terenie przedsiębiorstwa przemysłowego. „W związku ze zwiększeniem obszaru pożaru przedsiębiorstwa przemysłowego zaatakowanego przez drony, w Engelsie zostanie wprowadzony stan wyjątkowy” – poinformował na Telegramie gubernator regionu Roman Busargin.
16:15. Wzrosła liczba rannych w Zaporożu
Szef zaporoskiej administracji wojskowej Iwan Fedorow podał, że liczba osób rannych w rosyjskim ataku na Zaporoże wrosła do sześciu.
16:00. Poroszenko domaga się budowy umocnień
Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, deputowany do ukraińskiego parlamentu z ramienia frakcji Europejska Solidarność, wezwał członków Rady Najwyższej do zajęcia się kwestiami obronności państwa i natychmiastowego przekazania środków na budowę umocnień na granicy obwodu dniepropietrowskiego i wzdłuż granic na północy, a także na obronę brzegów Dniepru w obwodach zaporoskim i chersońskim.
15:50. Spotkanie ministrów obrony
Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił, że na poniedziałek 13 stycznia zaprosił ministrów obrony Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch. W spotkaniu za pośrednictwem łącza wideo ma wziąć udział szef ukraińskiego resortu obrony Rustem Umerow. - W poniedziałek bardzo ważne spotkanie wielkiej piątki, będziemy też rozmawiać o zmianach, które mają miejsce za oceanem, czyli o zaprzysiężeniu prezydenta Donalda Trumpa – mówił wicepremier.
15:30. Ostrzał Zaporoża
Pojawiły się dodatkowe informacje na temat eksplozji w Zaporożu. Szef władz obwodu zaporoskiego Iwan Fedorow podał, że wojska rosyjskie ostrzelały obiekt infrastruktury przemysłowej, w wyniku czego jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne.
15:10. Alarm na wschodzie Ukrainy
Na terenie blisko połowy terytorium Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny. Ostrzeżenie w związku z zagrożeniem atakiem balistycznym wydano m.in. dla mieszkańców obwodów sumskiego, charkowskiego, połtawskiego, donieckiego i chersońskiego.
14:50. Eksplozja w Zaporożu
W Zaporożu słychać było odgłos wybuchu - podał ukraiński portal Suspilne.
14:10. Walki w rejonie Czasiw Jaru, Toreśka i Stupoczek
O sytuacji w rejonie Kramatorska i Toreśka informuje ukraińskie zgrupowanie „Chortyca” prowadzące walki na tym odcinku frontu.
14:00. Rosjanie ponownie ostrzelali Chersoń
W ostrzale rannych zostało dwóch mężczyzn – w wieku 23 i 34 lat.
13:00. Jest potwierdzenie ataku na skład paliw
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdza atak na skład paliw w mieście Engels. Ukraińskie drony zaatakowały w obwodzie saratowskim skład paliw wykorzystywanych przez rosyjskie bombowce strategiczne stacjonujące w bazie sił powietrznych w tym mieście.
12:30. Po 52 latach zamknięto konsulat RP w Petersburgu
W Rosji odbyła się dziś ceremonia zamknięcia placówki konsularnej Rzeczpospolitej Polskiej w Petersburgu. W wydarzeniu wziął udział polski ambasador w Rosji Krzysztof Krajewski. Konsulat zamknięto po 52 latach.
Konsulat generalny RP w Petersburgu został zamknięty po wycofaniu zgody Rosji na działalność polskiej placówki - przypomniało polskie MSZ w komunikacie. Jak podkreślono, to retorsja na decyzję polskiego ministra spraw zagranicznych o zamknięciu konsulatu generalnego Rosji w Poznaniu, po stwierdzeniu przypadków powiązanego z władzami Rosji sabotażu na terenie Polski.
„Przyszedł moment, żeby podziękować wam wszystkim, dla kogo było to miejsce ważne. Miejsce, które było wartością samą w sobie, zupełnie innym światem niż ten, który otaczał na co dzień, gdzie mogliście uzyskać pomoc, ale też realizować marzenia o lepszym świecie czy chociaż na chwilę oderwać się od rzeczywistości” - oświadczył Konsulat Generalny RP w Petersburgu. Podziękowano też „tym wszystkim polskim dyplomatom, dla których przez długie lata było to miejsce misji w bardzo trudnych warunkach”.
„Dziękujemy wszystkim konsulom generalnym, wszystkim dyrektorom Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, wszystkim pracownikom Konsulatu i Instytutu, a szczególnie tym wszystkim, którzy w ciągu ostatnich trzech lat z ogromnym poświęceniem realizowali swą misję już po rosyjskim ataku na Ukrainę. Dziękujemy Polakom i Polonii w Sankt Petersburgu” – napisano.
10:50. Atak dronów na Berysław
W ataku ranny został 66-letni mężczyzna i 69-letnia kobieta – informuje chersońska administracja obwodowa.
10:30. Prawie 180 starć w dobę
Sztab Generalny Ukrainy podsumował wczorajsze wydarzenia na froncie. W komunikacie czytamy, że w ciągu doby doszło do 176 starć bojowych, a najwięcej walk na Ukrainie odnotowano na kierunkach pokrowskim (41), kurachowskim (25), wremiwskim (21), łymańskim (14) i torećkim (9).
10:10. Alarm powietrzny na Ukrainie
Na terenie całej Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny w związku z zagrożeniem rakietowym ze strony rosyjskich ciężkich myśliwców MiG-31K, zdolnych do przenoszenia pocisków hipersonicznych Ch-47M2 Kindżał.
10:00. Ostrzał na północy Ukrainy
W nocy i nad ranem wojska rosyjskie siedmiokrotnie ostrzeliwały tereny przygraniczne obwodu sumskiego - podała miejscowa administracja wojskowa informując, że odnotowano siedem eksplozji, a jedna osoba została ranna.
09:55. Walki w obwodzie kurskim
W ciągu minionej doby w obwodzie kurskim w Rosji doszło do 32 potyczek wojsk ukraińskich i rosyjskich - poinformowało ukraińskie dowództwo. Według tego źródła, rosyjska artyleria oddała 146 strzałów w kierunku pozycji Sił Zbrojnych Ukrainy. Walki w obwodzie kurskim trwają od pierwszej połowy sierpnia.
09:00. Ukraińskie Siły Powietrzne: ostatniej nocy zestrzeliliśmy 41 rosyjskich dronów
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 41 dronów różnego typu, którymi rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę w nocy z wtorku na środę - poinformowało dowództwo Sił Powietrznych. Ponadto 22 bezzałogowce utraciły łączność w wyniku zastosowania środków walki elektronicznej.
Wróg zaatakował 64 dronami szturmowych Shahed i innego typu dronami z kierunków Orła, Kurska, Briańska i Primorsko-Achtarska w Rosji
— napisano w komunikacie.
Potwierdzono zestrzelenie 41 bezzałogowych dronów szturmowych Shahed i innego typu dronów w obwodach połtawskim, sumskim, charkowskim, czerkaskim, czernihowskim, żytomierskim, dniepropietrowskim, mikołajowskim i kirowohradzkim
— przekazały Siły Powietrzne.
W wyniku zastosowania przez siły ukraińskie środków walki elektronicznej 22 rosyjskie drony utraciły łączność, trzy z nich poleciały w kierunku Rosji, a jeden w kierunku Białorusi.
08:20. W mieście Engels ukraińskie drony zaatakowały magazyn paliw, wybuchł pożar
Ukraińskie drony zaatakowały magazyn paliw w mieście Engels w obwodzie saratowskim na zachodzie Rosji. Wybuchł tam pożar, słychać było ok. 25 silnych eksplozji - podał niezależny rosyjski kanał Astra w Telegramie. W Engelsie znajduje się baza rosyjskiego lotnictwa strategicznego.
Ministerstwo obrony Rosji poinformowało o 32 zestrzelonych ostatniej nocy dronach nad siedmioma regionami kraju.
Siły obrony powietrznej zestrzeliły drony bezzałogowe. Doszło do uderzenia odłamków w obiekt przemysłowy w mieście Engels. Na miejscu pracują ekipy strażackie i służby ratunkowe
— napisał kanał Astra, powołując się na gubernatora obwodu Romana Busargina. Według gubernatora zaatakowany został też Saratów.
W mieście Engels znajduje się baza sił powietrznych Rosji, gdzie stacjonują m.in. strategiczne bombowce Tu-95 wykorzystywane do ataków na Ukrainę. Baza była wielokrotnie atakowana przez ukraińskie drony.
Minionej nocy 32 ukraińskie bezzałogowe statki powietrzne zostały przechwycone i zniszczone przez siły obrony powietrznej
— zaznaczono w wiadomości rosyjskiego resortu obrony.
Jedenaście ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych miało zostać zniszczonych nad terytorium obwodu saratowskiego, po cztery nad obwodami kurskim i rostowskim, po trzy nad biełgorodzkim i briańskim, dwa nad Krajem Krasnodarskim i jeden nad obwodem wołgogradzkim; cztery strącono nad Morzem Azowskim - powiadomiło ministerstwo.
07:58. Rosyjskie straty bojowe
Rosyjska armia straciła ostatniej doby kolejnych 1660 żołnierzy (ponad 801 tys. od początku inwazji), a także 4 czołgi, 16 wozów opancerzonych, 19 systemów artyleryjskich i 19 dronów.
Zaktualizowane dane przekazał w infografice ukraiński resort obrony.
06:00. Włoska prasa: Zełenski nalega na spotkanie z Bidenem w weekend w Rzymie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski chce przyjechać do Rzymu na spotkanie z ustępującym wkrótce prezydentem USA Joe Bidenem - napisał dziennik „Il Messaggero”. Podkreślił, że ukraiński przywódca nalega na organizację takiej rozmowy.
Biden ma przybyć w piątek do Wiecznego Miasta z pożegnalną wizytą, po czwartkowych uroczystościach pogrzebowych byłego amerykańskiego prezydenta Jimmy’ego Cartera.
01:00. Debata przed II turą wyborów prezydenckich w Choracji. Było o Ukrainie
Na antenie telewizji HRT odbyła się debata kandydatów biorących udział w II turze wyborów prezydenckich w Chorwacji. W czasie 90-minutowej rozmowy poruszono m.in. tematy Ukrainy.
W zaplanowanej na niedzielę II turze wyborów prezydenckich w Chorwacji zmierzą się obecna głowa państwa Zoran Milanović oraz wspierany przez rządzącą Chorwacką Wspólnotę Demokratyczną (HDZ) Dragan Primorac. Milanović uzyskał 29 grudnia 49,11 proc. głosów, a Primorac - 19,37 proc.
Prowadzący debatę zapytali m.in. o to, czy w razie możliwości, kandydaci spotkaliby się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i jakie zaproponowaliby mu rozwiązanie konfliktu na Ukrainie.
Każdy agresor ostatecznie kończy tak, jak powinien skończyć i myślę, że Chorwacja, jako członek NATO, musi mocniej ugruntować swoje poparcie dla Ukrainy
— powiedział kandydat HDZ, sprzeciwiając się przy tym ewentualności wysłania na Ukrainę chorwackich żołnierzy,
Gdybym miał taką możliwość, aresztowałbym Putina
— powiedział Milanović. Obecny prezydent uniknął odpowiedzi na pytanie o możliwość zakończenia walk na Ukrainie, powtarzając swój sprzeciw wobec ewentualnego udziału Chorwacji w misji w tym kraju.
00:01. Zełenski liczy na prezydencje Polski i Danii
Ukraina liczy na owocne negocjacje w sprawie jej członkostwa w Unii Europejskiej podczas tegorocznej prezydencji Polski i Danii w Radzie UE. Te kraje to bardzo odpowiedzialni partnerzy Kijowa – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Ten rok powinien być tak owocny w negocjacjach w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE, jak tego potrzebuje Ukraina, a tym samym bezpieczeństwo całej naszej Europy. W tym roku prezydencję w UE obejmie najpierw Polska, a w drugiej połowie roku Dania. To bardzo odpowiedzialni partnerzy. Ze strony ukraińskiej zapewnimy wszystko, co niezbędne, do podjęcia właściwych kroków
— powiedział Zełenski w wieczornym, codziennym przemówieniu wideo, które udostępnił w sieciach społecznościowych.
Prezydent poinformował, że przeprowadził we wtorek wiele ważnych narad, przede wszystkim z myślą o spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w bazie lotniczej w niemieckim Ramstein. Spotkanie zaplanowano na czwartek.
Przygotowujemy się merytorycznie do Ramstein
-– podkreślił.
Grupa Kontaktowa ds. Obrony Ukrainy, zwana w skrócie Grupą Ramstein, zawiązana została 26 kwietnia 2022 r. w znajdującej się w Niemczech amerykańskiej bazie lotniczej o tej samej nazwie. To międzynarodowa platforma współpracy, która spotyka się, by koordynować pomoc zbrojeniową dla Ukrainy. W jej skład wchodzi przeszło 50 krajów, w tym Polska.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/717926-relacja-1050-dzien-wojny-brutalny-atak-rosji-na-zaporoze