Trwa 1042. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 31 grudnia 2024 r.
18:45. Szef wywiadu wojskowego Budanow: 2025 r. będzie o wiele lepszy od odchodzącego
2025 rok będzie o wiele lepszy od odchodzącego; zobaczymy wiele wydarzeń, które zbliżą nas do tego, na co wszyscy czekamy – oświadczył szef HUR, wywiadu wojskowego Ukrainy, generał Kyryło Budanow.
„Rok 2025 będzie zdecydowanie lepszy od obecnego. Istnieją ku temu obiektywne przesłanki i mam nadzieję, że w 2025 roku zobaczymy wiele dobrych wydarzeń, które ostatecznie przyniosą nam wszystkim to, na co wszyscy czekamy” – powiedział w programie telewizyjnym.
Budanow ocenił, że „jeśli Rosja nie opamięta się do połowy 2025 roku, z pewnością będzie musiała podjąć bardzo trudne decyzje dotyczące swojego systemu finansowego i gospodarczego” – napisała agencja Interfax-Ukraina.
Odpowiadając na pytanie o możliwe zmiany nastrojów w rosyjskim społeczeństwie stwierdził, że w tej chwili nic na to nie wskazuje. Zaznaczył także, że byłby ostrożny w ocenie sytuacji na Białorusi, która jest stabilna. „Stabilna Białoruś jest dla nas bardzo ważna. Co stanie się tam podczas wyborów - zobaczymy z czasem” – powiedział.
Budanow ocenił także możliwości kontynuowania przez Rosję wojny przeciwko Ukrainie. Jak mówił, Kreml jest w stanie ją przedłużać „w takiej skali, co dzisiaj”. „Niestety, ilości rakiet posiadanych przez Federację Rosyjską są absolutnie wystarczające do tego, by kontynuować ich działalność terrorystyczną” - podkreślił.
Szef HUR wypowiadał się również m.in. na temat obalenia reżimu Baszara al-Asada w Syrii. Zasugerował, że uczestniczyły w tym ukraińskie służby.
„Wszędzie tam, gdzie upadają reżimy dyktatorskie i tam, gdzie te reżimy spotykają się z reżimami, które walczą z nami, zawsze będzie to nam na korzyść. Jak to się stało? Jakoś się stało. Federacja Rosyjska oficjalnie z mównicy ONZ w osobie swego przedstawiciela (Wasilija) Nebenzi oskarżyła o to naszą organizację już na początku tych wydarzeń (w Syrii). To jest ich wersja. Wszyscy nad tym pracowali: Turcy nad tym pracowali i może my też gdzieś obok przechodziliśmy” – powiedział.
Budanow skomentował też katastrofę samolotu linii Azerbaijan Airlines, który rozbił się na terytorium Kazachstanu 25 grudnia, lecąc z Baku do Groznego w Rosji.
„Federacja Rosyjska cynicznie zestrzeliła samolot, kiedy jego załoga kontaktowała się z personelem naziemnym, prosząc o awaryjne lądowanie, Rosjanie dobrze rozumieli, że go zestrzelili. Zrobili wszystko, żeby samolot po prostu spadł do morza. W pobliżu było pięć lotnisk. Wszystkie te bajki o złej pogodzie, o tym, że coś było na drodze - to tylko bajki” – stwierdził.
Aby dotrzeć do Kazachstanu azerski samolot leciał nad Morzem Kaspijskim. Budanow ocenił, że Rosjanie liczyli, że zatrą ślady, które pozwolą uznać ich za winnych katastrofy samolotu.
„Ale dzięki Bogu dotarł on do linii brzegowej. Pewnej liczbie osób udało się przeżyć. Uważam to za cud” – podkreślił szef HUR.
17:05. Sztab Generalny potwierdza atak na bazę paliwową w obwodzie smoleńskim w Rosji
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdził we wtorek doniesienia o ataku na bazę paliwową w obwodzie smoleńskim w Rosji, która była wykorzystywana do zaopatrywania rosyjskiej armii, walczącej przeciwko siłom ukraińskim.
Baza w Jarcewie, położona ok. 60 km na północny wschód od Smoleńska, została zaatakowana we wtorek nad ranem. Akcję przeprowadziły jednostki ukraińskich Sił Operacji Specjalnych we współpracy z Siłami Systemów Bezzałogowych.
„W obiekcie zarejestrowano potężne eksplozje i pożar, a także zaobserwowano silne zadymienie. Według dostępnych informacji zapaliły się zbiorniki z produktami naftowymi. Wiadomo, że baza była wykorzystywana między innymi do zaopatrywania rosyjskiej armii okupacyjnej” – ogłosił Sztab Generalny w Telegramie.
Rosyjskie media informowały wcześniej, że baza w rejonie Jarcewa została zaatakowana przez ukraińskie drony.
16:47. Ataki ukraiński dronów na Rosjan
W sieci pojawiło się kompilacja ataków ukraińskich dronów na rosyjskich żołnierzy.
15:00. Ukraińcy uderzyli w obiekt wojskowy w Rosji
W wyniku uderzenia miało zginąć 8 Rosjan, a ponad 20 miało zostać rannych. Do ataku miano wykorzystać pociski Storm Shadow.
13:50. AFP: wojska rosyjskie zajęły w 2024 r. około 4 tys. km kw. terytorium Ukrainy
Wojska rosyjskie zajęły w 2024 r. 3985 km kw. terytorium Ukrainy, czyli prawie siedmiokrotnie więcej niż w 2023 r., gdy opanowały obszar o powierzchni zaledwie 584 km kw. - poinformowała we wtorek agencja AFP, powołując się na dane amerykańskiego think tanku Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
W ocenie AFP te zdobycze terytorialne są m.in. skutkiem przyspieszenia działań sił rosyjskich jesienią 2024 r., kiedy wojska inwazyjne zdołały zająć 610 km kw. w październiku i 725 km kw. w listopadzie. W tych miesiącach Rosjanie podbili najwięcej ukraińskiego terytorium od marca 2022 r., czyli pierwszych tygodni agresji na pełną skalę, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 r.
Jak podkreślono, w grudniu tego roku rosyjskie natarcie osłabło i Moskwa przejęła kontrolę nad 465 km kw. w ciągu pierwszych 30 dni tego miesiąca. Mimo spowolnienia działań, a także - częściowo - warunków pogodowych, Rosjanie zajęli w grudniu cztery razy więcej ukraińskiego terytorium, niż udało im się to w grudniu 2023 r. oraz dwa i pół raza więcej niż w tym samym miesiącu w 2022 r.
Około trzech czwartych ukraińskich ziem zajętych przez siły rosyjskie w 2024 r. to tereny w obwodzie donieckim, gdzie leży m.in. miasto Pokrowsk - kluczowy węzeł logistyczny ukraińskiej armii. Według wyliczeń AFP Moskwa kontroluje bądź prowadzi działania zbrojne na 70 proc. obwodu donieckiego, w porównaniu do 59 proc. pod koniec 2023 r. Operacje ofensywne Rosjan w tym obwodzie zostały zintensyfikowane w sierpniu 2024 r., kiedy zdołali oni zająć 400 km kw., natomiast w listopadzie uzyskali kontrolę nad 692 km kw.
Francuska agencja prasowa zwróciła także uwagę na ofensywę sił ukraińskich w obwodzie kurskim w Rosji, która rozpoczęła się w sierpniu br. Strona ukraińska opanowała wówczas 1320 km kw. terytorium sąsiedniego kraju, jednak rosyjskie wojska od kilku miesięcy prowadzą w tym regionie kontruderzenie. W jego wyniku obszary kontrolowane przez Ukraińców zmniejszyły się do około 482 km kw. (stan z 30 grudnia) - przekazała AFP.
W porównaniu z rokiem poprzednim rok 2024 był okresem intensyfikacji działań wojennych na Ukrainie. Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów. Rosjanie wywierali ciągłą presję, korzystając z przewagi liczebnej i ogniowej, co skutkowało zwiększoną liczbą starć i ich bardziej intensywnym charakterem.
11:57. Poruszające sceny po wymianie jeńców
Ukraina dokonała wymiany jeńców z Rosją, w ramach której do ojczyzny powróciło 189 żołnierzy, w tym obrońcy Azowstalu i Wyspy Wężowej – ogłosił w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Strona rosyjska informowała wcześniej o wymianie w formacie 150 na 150. W sieci pojawiły się poruszające nagrania żołnierzy, którzy po wielu miesiącach mogli w końcu skontaktować się z rodziną.
11:00. Przechwycono rozmowę pilotów rosyjskiego śmigłowca
Strona ukraińska poinformowała o strąceniu rosyjskiego śmigłowca z zastosowaniem drona morskiego. W sieci pojawiło się nagrania rozmowy pilota śmigłowca, który zgłasza, że został trafiony.
Był wybuch — zostałem trafiony. Wybuch nastąpił z wody. Potem nastąpił kolejny błysk. Nie widziałem, dokąd poleciał, ale pierwszy uderzył mnie bezpośrednio i eksplodował w pobliżu — poczułem to w helikopterze. Niektóre systemy zawiodły
— mówi pilot.
09:55. Płonie skład ropy w rosyjskim obwodzie smoleńskim
Atak ukraińskich dronów spowodował we wtorek wyciek paliwa i pożar bazy paliwowej w obwodzie smoleńskim na zachodzie Rosji – poinformowała agencja Reutera, powołując się na gubernatora tego regionu Wasilija Anochina.
„Według wstępnych informacji odłamki jednego z dronów spadły na teren magazynu paliw. W rezultacie doszło do wycieku paliwa i pożaru substancji pędnych i smarów” – napisał Anochin w Telegramie.
Według niego rosyjskie siły obrony przeciwlotniczej zestrzeliły 10 dronów. Dodał, że sytuacja jest obecnie „pod kontrolą”.
09:20. Wywiad: jako pierwsi na świecie zniszczyliśmy śmigłowiec z użyciem drona morskiego
Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował, że jako pierwszy na świecie strącił śmigłowiec z zastosowaniem drona morskiego. Rosyjska maszyna została zestrzelona w pobliżu półwyspu Tarchankut w północno-zachodniej części okupowanego Krymu.
„31 grudnia 2024 r. jednostka specjalna HUR +Grupa 13+ po raz pierwszy w historii uderzyła w cel powietrzny za pomocą morskiego drona uderzeniowego Magura V5, wyposażonego w broń rakietową” – powiadomił HUR we wtorek w Telegramie.
Ukraiński wywiad ujawnił, że do ataku użyto zamontowanej na dronie morskim rakiety 73 SeeDragon. Strącony został rosyjski śmigłowiec wielozadaniowy Mi-8. „Jeszcze jeden wrogi helikopter został trafiony, jednak zdołał dotrzeć do swojej bazy” – oświadczył HUR.
Do wpisu dołączono nagranie wideo z kamery umieszczonej na ukraińskim dronie. Widać na nim, że bezzałogowiec jest atakowany z powietrza, najprawdopodobniej bronią maszynową. Można dostrzec także moment, kiedy rosyjski helikopter zostaje trafiony i spada do Morza Czarnego.
W tle nagrania brzmi kolęda „Szczedryk”, którą skomponował ukraiński muzyk Mykoła Łeontowycz, znana na świecie jako „Carol of the bells”. W końcu nagrania pojawia się napis: „Happy new 2025 year”.
08:00. Rosyjskie wojska ostrzelały Kijów, w mieście słychać było wybuchy
Wojska rosyjskie przeprowadziły we wtorek rano zmasowany atak na Ukrainę, uderzając rakietami w stolicę tego kraju, Kijów. W mieście słychać było wybuchy, a odłamki strącanych pocisków spadły na prywatny budynek.
Kanały w sieciach społecznościowych, które monitorują rosyjskie uderzenia, powiadomiły, że w powietrzu operowało sześć rosyjskich bombowców Tu-22M3. Nad Ukrainą latały także wrogie drony, a z terytorium Rosji odpalono pociski balistyczne.
W Kijowie alarm powietrzny ogłoszono po godz. 7 czasu lokalnego (godz. 6 w Polsce). Tuż przed godz. 8 syreny zawyły w całym kraju.
06:30. Xi do Putina: Chiny i Rosja „ręka w rękę na słusznej drodze”
Prezydent Chin Xi Jinping w noworocznym przesłaniu do swego rosyjskiego odpowiednika Władimira Putina oświadczył we wtorek, że Chiny i Rosja „idą ręka w rękę sprawiedliwą drogą niezaangażowania i unikania konfrontacji”. Xi zapewnił też, że będzie działał na rzecz „pokoju światowego”.
„Wobec szybkich zmian nie widzianych nigdy od stulecia i płynnej sytuacji międzynarodowej, Chiny i Rosja nadal idą naprzód ręka w rękę sprawiedliwą drogą niezaangażowania i unikania konfrontacji” - oświadczył Xi w przesłaniu do Putina z okazji Nowego roku w relacji chińskiej państwowej telewizji CCTV.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Chin spodziewany w przyszłym roku w Moskwie. Xi Jinping: Chiny i Rosja nadal idą naprzód ręka w rękę sprawiedliwą drogą
06:00. Rosyjskie straty
789 550 rosyjskich żołnierzy zginęło od początku inwazji na Ukrainę - podała strona ukraińska.
00:03. Kim Dzong Un zapowiedział jeszcze ściślejszą współpracę z Rosją
Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un zapowiedział w przesłaniu do Władimira Putina jeszcze ściślejsze powiązania z Rosją w ramach „wszechstronnej współpracy strategicznej” - poinformowała północnokoreańska agencja prasowa KCNA.
Według KCNA Kim przesłał noworoczne życzenia Putinowi i wszystkim Rosjanom, w tym rosyjskim żołnierzom oraz wyraził gotowość „dalszego zacieśniania dwustronnych więzi”, które - jak zaznaczył obaj przywódcy „podnieśli w tym roku na nowy poziom”.
Kim życzył aby Nowy Rok 2025 przeszedł do historii jako pierwszy w XXI wieku, w którym „rosyjska armia i naród pokonają neo-nazizm i uzyskają wielkie zwycięstwo”.
Kim i Putin podpisali w czerwcu br. układ o wzajemnej obronie, który przewiduje, że każda ze stron przyjdzie z pomocą drugiej w przypadku zbrojnej agresji.
00:01. Ukraińska delegacja złożyła wizytę w Damaszku. Zełenski dziękuje
„Dzisiaj chciałbym wyrazić swoją wdzięczność zespołom Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy oraz Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy za wizytę naszej delegacji w Damaszku – w nowej Syrii. Z niecierpliwością czekam na sprawozdania ministrów dotyczące negocjacji i wstępnych wyników” - podał w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski.
To demonstracja przywództwa i szybkości Ukrainy w polityce zagranicznej – dokładnie to, co może zapewnić potrzebną przewagę. Możemy pomóc przywrócić stabilność w Syrii po latach rosyjskiej ingerencji, a to niewątpliwie pomoże nam przywrócić pokój również dla nas samych
— wyjaśnił cel tych działań prezydent Ukrainy.
Słusznym krokiem byłoby ponowne nawiązanie stosunków dyplomatycznych z Syrią i odnowienie współpracy gospodarczej. Liczymy na to, że Syria po Asadzie będzie przestrzegać prawa międzynarodowego w sposób, w jaki Assad nie mógł ani nie chciał tego robić. Nie był ani niezależny, ani suwerenny i po prostu nie rozumiał, co oznacza szacunek dla własnego narodu i społeczności międzynarodowej
— dodał Zełenski.
red/wPolityce.pl/PAP/X/Fb/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/717251-relacja-1042-dzien-wojny-rosja-ostrzelala-kijow