Trwa 1037. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 26 grudnia 2024 r.
21:46. El Al zawiesił w czwartek loty z Tel Awiwu do Moskwy
Flagowy przewoźnik Izraela, El Al, poinformował, że zawiesił wszystkie loty z Tel Awiwu do Moskwy, powołując się na „zmiany w przestrzeni powietrznej Rosji”. W oświadczeniu linia lotnicza zapewniła, że w ciągu tygodnia przeprowadzi „ponowną ocenę sytuacji” - przekazał portal Times od Israel.
Podczas następnej oceny El Al zdecyduje, „czy trasa zostanie wznowiona” i prześle pasażerom aktualizację dotyczącą rozwoju sytuacji.
Decyzja izraelskiego przewoźnika jest rezultatem wstępnych ocen świadczących, że samolot linii lotniczych Azerbaijan Airlines, który rozbił się wczoraj w Kazachstanie, został zestrzelony przez rosyjski system obrony powietrznej.
20:23. „FT”: Wstępne przesłanki wskazują, że azerbejdżański samolot zestrzeliła rosyjska obrona powietrzna
Zdaniem amerykańskiego urzędnika, cytowanego przez „Financial Times”, „istnieją wczesne przesłanki” wskazujące, że azerbejdżański samolot pasażerski , który rozbił się w środę, „mógł zostać trafiony przez rosyjski system przeciwlotniczy”. Podkreśliłoby to „lekkomyślne działanie Moskwy”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lotnisko Aktau było gotowe na przyjęcie samolotu. Załoga podjęła dwie próby lądowania. „O godz. 11.28 utracono łączność”
19:20. Notatnik żołnierza z Korei Północnej. Tak uczą ich walczyć z dronami
Notatnik odzyskany od jednego z tysięcy północnokoreańskich żołnierzy opisuje taktykę unikania i zestrzeliwania dronów poprzez rzucanie przedmiotami w nadlatującą maszynę lub używanie jednego żołnierza jako przynęty, a następnie próby zastrzelenia drona - opisuje The Kyiv Post.
18:10. Sondaż: popieranie Ukrainy „do zwycięstwa” coraz mniej popularne na zachodzie Europy
Popieranie Ukrainy „aż zwycięży” jest coraz mniej popularne na zachodzie Europy, gdzie w czterech z siedmiu badanych krajów preferowaną opcją jest podjęcie negocjacji z Rosją - wynika z badań instytutu YouGov, opublikowanych przez brytyjski dziennik „Guardian”.
Badania przeprowadzono w grudniu we Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Szwecji, Danii i Wielkiej Brytanii. Wykazały, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy we wszystkich krajach poparcie społeczne dla wspierania Ukrainy do zwycięstwa - nawet jeśli oznaczałoby to przedłużenie wojny - osłabło.
Badanie wykazało też, że poparcie dla alternatywnego rozwiązania konfliktu - wynegocjowanego zakończenia walk, nawet jeśli pozwoliłoby to Rosji kontrolować część Ukrainy - wzrosło w każdym kraju, a w czterech z nich jest opcją preferowaną.
16:00. Katastrofa w Kazachstanie. Prawdopodobnie przyczyniła się do niej rosyjska rakieta!
Wstępne dochodzenie potwierdza, że katastrofę samolotu azerskiego przewoźnika Azerbaijan Airlines Embraer-190, który rozbił się wczoraj na zachodzie Kazachstanu, spowodowała rosyjska rakieta ziemia-powietrze - podał Euronews, powołując się na źródła w rządzie Azerbejdżanu.
Według rozmówców Euronews pocisk został wystrzelony w kierunku samolotu, gdy obrona przeciwlotnicza starała się odeprzeć atak ukraińskich dronów nad Groznym, stolicą Czeczenii, wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej. Rakieta miała eksplodować w pobliżu samolotu, a jej odłamki trafić maszynę, raniąc personel pokładowy i pasażerów. Źródła dodają, że załodze uszkodzonego samolotu nie zezwolono, pomimo próśb, na lądowanie awaryjne na żadnym z rosyjskich lotnisk, i nakazano lot w kierunku Aktau, miasta w Kazachstanie położonego po przeciwległej stronie Morza Kaspijskiego.
Samolot lecący z Baku w Azerbejdżanie do Groznego rozbił się wczoraj rano właśnie w okolicach Aktau. W katastrofie zginęło 38 z 67 osób, które znajdowały się na pokładzie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Katastrofa w Kazachstanie. Prawdopodobnie przyczyniła się do niej rosyjska rakieta! „Załodze nie pozwolono na awaryjne lądowanie”
14:40. Szokujące nagrania z Kazachstanu! Samolot został zestrzelony przez rosyjską obronę powietrzną?
Samolot, który rozbił się wczoraj rano w okolicach miasta Aktau na kazachstańskim wybrzeżu Morza Kaspijskiego mógł zostać ostrzelany przez rosyjski system obrony przeciwlotniczej - podała niezależna telewizja Nastojaszczeje Wriemia, zakazana w Rosji. W sieci pojawiają się liczne nagrania, na których ocalali pasażerowie próbują o własnych siłach opuścić wrak. Z relacji poszkodowanych wynika także, że słyszeli eksplozje, zwłaszcza z tyłu maszyny albo tuż za nią.
14:00. Ukraińskie lotnictwo zaatakowało fabrykę paliwa do rakiet balistycznych w Rosji
Ukraińskie siły powietrzne zaatakowały niedawno przedsiębiorstwo produkujące paliwo do rakiet balistycznych w obwodzie rostowskim na zachodzie Rosji - poinformowały Siły Zbrojne Ukrainy. Drony zaatakowały też lotnisko wojskowe Bałtimor w rosyjskim mieście Woroneż - przekazał niezależny kanał rosyjski Astra.
Ukraińskie Siły Powietrzne przeprowadziły niedawno precyzyjne uderzenie na kompleks wojskowo-przemysłowy w mieście Kamieńsk Szachtyński w obwodzie rostowskim.
Departament komunikacji strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy w Telegramie podkreślił, że obiekt ten służył do produkcji stałego paliwa dla rakiet balistycznych. Pociski te są wykorzystywane przez wojsko rosyjskie do ataków na infrastrukturę cywilną w Ukrainie, w tym szpitale, budynki mieszkalne i elektrownie.
Kanał Astra na Telegramie poinformował z kolei o ataku na lotnisko wojskowe Bałtimor, „nad którym 25 grudnia rano zestrzelono kilka bezzałogowych dronów”.
13:55. Eksplozje w Sumach
Po południu w mieście słychać było co najmniej siedem eksplozji. Władze nie informują jeszcze o ewentualnych ofiarach i zniszczeniach.
13:30. Ukraiński wywiad zniszczył centrum łączności żołnierzy Korei Płn.
Według wywiadu obronnego Ukrainy, Rosja nadal wykorzystuje wojska Korei Północnej w działaniach przeciwko Ukrainie w obwodzie kurskim. Wsparcie i eskortę północnokoreańskich grup szturmowych zapewniają jednostki bezzałogowe rosyjskich sił zbrojnych, a Koreańczycy nadal ponoszą duże straty.
13:00. Francja zaproponowała Rosji dialog w sprawie wojny za plecami Kijowa?
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow twierdzi, że Francja wielokrotnie zwracała się do Rosji zamkniętymi kanałami, oferując nawiązanie dialogu w sprawie wojny bez udziału Ukrainy.
Według szefa MSZ Rosji Moskwa nie odmówiła kontaktów i była „gotowa wysłuchać” propozycji Paryża. Dodał jednocześnie, że „Francja jest głównym inicjatorem wysłania tzw. wojsk pokojowych na Ukrainę”.
12:45. Straty Rosjan
Szacunkowe dane dotyczące strat bojowych Rosji na dzień 26 grudnia.
12:00. Atak na siedzibę komisji poborowej w Rosji
Mężczyzna wjechał samochodem w siedzibę komisji poborowej w mieście Guś-Chrustalnyj w Rosji, po czym podpalił pojazd - poinformowało dziś Radio Wolna Europa. Sprawca zdarzenia został zatrzymany.
Oleksij Sokołow, burmistrz miasta położonego w obwodzie włodzimierskim, ok. 200 km na wschód od Moskwy, nazwał kierowcę „kolejną ofiarą ukraińskich oszustów”. Do zdarzenia doszło w środę wieczorem. Polityk zaapelował do mieszkańców o „szczególną ostrożność” w przypadku połączeń telefonicznych lub wiadomości „wzywających do podejmowania nielegalnych działań”.
Rosyjskie media niezależne wyliczyły, że obywatele działający pod wpływem „oszustów telefonicznych” co najmniej 50 razy w dniach od 13 do 24 grudnia atakowali banki, radiowozy i inne cele w kraju. Do większości ataków doszło 20 i 21 grudnia.
Według doniesień medialnych dzwoniący do sprawców ataków na cele w Rosji wmawiali im, że ukradli im pieniądze, po czym obiecywali ich zwrot w zamian za wykonanie zadania. Ukraiński portal Kyiv Post zwrócił wcześniej uwagę, że „oszuści kontaktowali się często z osobami, które już wcześniej padły ofiarami cyberprzestępców lub kradzieży”.
11:25. FSB: Ukraińcy planowali zamachy. Zatrzymano cztery osoby
Rosyjskie służby twierdzą, że ukraiński wywiad zwerbował obywateli Rosji w celu przeprowadzenia ataków bombowych.
11:00. Ostrzelane targowisko w Nikopolu. Są ranni
- W Nikopolu sześć osób zostało rannych w wyniku ataku rosyjskich wojsk na rynek miasta, trzy z nich są w ciężkim stanie – przekazał szef regionalnej administracji wojskowej Dniepru, Serhij Łysak.
10:00. Armia rosyjska próbuje okrążyć Pokrowsk
„Siły rosyjskie atakują z dwóch flanek, koncentrując wszystkie dostępne zasoby, według przedstawiciela ukraińskich sił zbrojnych w ukraińskiej telewizji. Walki nie dotarły jeszcze do Pokrowska ani jego przedmieść, ale okupanci planują zabezpieczyć pozycje na obrzeżach, aby osłabić ukraińskie centrum logistyczne. Wojna miejska stwarza ryzyko znacznych strat dla armii rosyjskiej” - pisze Nexta.
09:30. Cyfrowe waluty w Rosji
Rosyjskie firmy coraz częściej używają Bitcoina i innych walut cyfrowych do płatności międzynarodowych w odpowiedzi na zachodnie sankcje, donosi Reuters.
09:00. Ukraiński dron zaatakował rosyjski statek na Krymie
W mediach społecznościowych pojawiła się informacja o ataku ukraińskiego bezzałogowca, którego celem był rosyjski statek stacjonujący w pobliżu wsi Czarnomorske na okupowanym Krymie.
Jednostka powstała w 2010 roku i została przejęta przez Rosjan w 2014 roku podczas aneksji Krymu.
08:04. Straty bojowe rosyjskiej armii
Rosja straciła kolejnych 1540 żołnierzy (łącznie od początku inwazji ponad 780 tys.), 2 czołgi, 10 wozów opancerzonych, 24 systemy artyleryjskie i 63 drony.
Zaktualizowane dane wraz z infografiką przedstawia w sieci ukraiński resort obrony.
06:56. Biden potępił „skandaliczny atak” Rosji na Ukrainę; zapowiedział dałsze dostawy broni
Prezydent USA Joe Biden potępił „skandaliczny atak” Rosji na Ukrainę dokonany w dzień Bożego Narodzenia i poinformował, że polecił Pentagonowi kontynuowanie wzmożonych dostaw broni do Ukrainy.
Celem tego skandalicznego i odrażającego ataku było pozbawienie narodu ukraińskiego dostępu do ciepła i elektryczności podczas zimy i narażenie na niebezpieczeństwo ukraińskiej sieci energetycznej
— głosi opublikowane oświadczenie prezydenta.
00:01. W pierwszy dzień świąt zmasowany atak Rosji na ukraińską infrastrukturę energetyczną
Rosja dokonała zmasowanego ataku na obiekty energetyczne Ukrainy, w którym wykorzystała 184 rakiety i drony – powiadomiły ukraińskie Siły Powietrzne. Rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło, że celem była infrastruktura energetyczna.
Według informacji Sił Powietrznych Ukrainy zestrzelono 59 rakiet i 54 drony, a kolejne 52 bezzałogowce „nie osiągnęły celu”.
Nad ranem na całym terytorium Ukrainy został ogłoszony alarm powietrzny w związku z zagrożeniem ze strony rosyjskich dronów szturmowych. Agencja Ukrinform podała, że rosyjskie wojska wystrzeliły także z Morza Czarnego rakiety manewrujące Kalibr. Zaatakowane obiekty znajdowały się w obwodach charkowskim, kijowskim, dniepropietrowskim, połtawskim, żytomierskim, iwanofrankiwskim i zaporoskim.
W obwodzie dniepropietrowskim w wyniku ataku zginęła jedna osoba – przekazały władze tego regionu. Lokalna administracja poinformowała, że tylko w samym Charkowie w wyniku rosyjskich nalotów zostały zniszczone 74 budynki, a ponad 500 tys. mieszkańców zostało pozbawionych prądu i ciepła.
Największa ukraińska prywatna firma energetyczna DTEK oświadczyła, że Rosja zaatakowała jej elektrownie cieplne i poważnie uszkodziła sprzęt. Obecnie przystąpiono do naprawy szkód. Jak podaje przedsiębiorstwo, w tym roku był to trzynasty zmasowany atak na ukraiński sektor energetyczny i dziesiąty na przedsiębiorstwa energetyczne DTEK.
Dzisiaj Putin celowo wybrał Boże Narodzenie jako dzień przeprowadzenia ataku. Co może być bardziej nieludzkiego? Ponad 70 pocisków rakietowych, w tym rakiety balistyczne i ponad sto dronów bojowych. Celem jest nasz (sektor) energetyczny. (Rosjanie) nadal dążą do wywołania blackoutu na Ukrainie
— oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sieciach społecznościowych.
Rosyjskie zło nie złamie Ukrainy i nie zepsuje Bożego Narodzenia
— zapewnił ukraiński przywódca.
Rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło przeprowadzenie w środę zmasowanego ataku na infrastrukturę energetyczną w Ukrainie. Resort ocenił, że „cel ataku został osiągnięty, wszystkie obiekty zostały trafione”.
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DORSZ) poinformowało, że w związku z rosyjskimi atakami na Ukrainie wojsko polskie poderwało w środę nad ranem swoje myśliwce przy wschodniej granicy. Po ok. dwóch godzinach zakończyło się operowanie lotnictwa wojskowego w polskiej przestrzeni lotniczej.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha oświadczył, że w trakcie ataku rosyjska rakieta przeleciała przez przestrzeń powietrzną Mołdawii i Rumunii. Ministerstwo obrony Rumunii podało, że nie wykryto naruszenia granicy.
Prezydentka Mołdawii Maia Sandu oświadczyła na platformie X, że „podczas gdy nasze kraje obchodzą Boże Narodzenie, Kreml wybiera zniszczenie – wybierając jako cel ukraińską infrastrukturę energetyczną i naruszając swoim pociskiem mołdawską przestrzeń powietrzną”. Później resort obrony Mołdawii przekazał jednak, że systemy monitorowania przestrzeni powietrznej nie wykryły jej naruszenia przez rakietę lub dron – podało Radio Europa Libera Moldova.
Do zdarzenia odniósł się także przyszły wysłannik Donalda Trumpa ds. Ukrainy i Rosji gen. Keith Kellogg.
Boże Narodzenie powinno być czasem pokoju, jednak Ukraina została brutalnie zaatakowana w dzień Bożego Narodzenia. Przeprowadzanie ataków rakietowych i dronów na dużą skalę w dniu narodzin Pana jest złe
— skomentował we wpisie na platformie X.
Świat uważnie śledzi działania obu stron. Stany Zjednoczone są bardziej niż kiedykolwiek zdeterminowane, aby zaprowadzić pokój w regionie
— dodał.
Kellogg jest wieloletnim doradcą Trumpa. Misją generała będzie zrealizowanie jednej z głównych obietnic wyborczych nowego prezydenta, tj. zakończenie wojny w Ukrainie. Jeszcze zanim został powołany do swojej nowej roli, opowiadał się za zawieszeniem broni, gwarancjami bezpieczeństwa dla Ukrainy i przynajmniej tymczasowym wykluczeniem jej członkostwa NATO.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/716827-relacja-1037-dzien-wojny-uderzenie-w-rosyjska-fabryke