Trwa 1015. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Środa, 4 grudnia 2024 r.
20:11. Spiker Izby Reprezentantów odrzucił wniosek Bidena o dodatkowe środki na pomoc dla Ukrainy
Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson wykluczył w środę przyjęcie przez obecny Kongres nowego pakietu środków na wsparcie Ukrainy, o który wnioskował prezydent Joe Biden. Johnson zapowiedział, że poczeka na polecenia nowego prezydenta w tej sprawie.
Spiker odpowiedział w ten sposób w środę na wniosek zgłoszony przez administrację Bidena, która domagała się włączenia do negocjowanego prowizorium budżetowego kwoty 24 mld dolarów związanej z pomocą Ukrainie, w tym 16 mld na uzupełnienie arsenałów USA i 8 mld na zakup nowej broni dla Kijowa.
Nie planuję tego zrobić. Myślę, że na Ukrainie co godzinę następują zmiany i - jak przewidywaliśmy, i jak powiedziałem wam wszystkim na kilka tygodni przed wyborami - jeśli Donald Trump zostanie wybrany, zmieni to dynamikę wojny Rosji z Ukrainą. I widzimy, że tak się dzieje. Więc to nie jest w gestii Joe Bidena, aby podejmować takie decyzje
— powiedział Johnson podczas konferencji prasowej.
Mamy nowo wybranego prezydenta i będziemy czekać - i kierować się wskazówkami nowego naczelnego dowódcy. Dlatego nie spodziewam się, że teraz pojawi się jakiekolwiek finansowanie dla Ukrainy
— dodał.
19:00. Minister rolnictwa Ukrainy: Jesteśmy partnerem a nie zagrożeniem dla UE
Ukraina oczekuje konstruktywnego partnerstwa podczas polskiej prezydencji w Radzie UE, a nasze główne przesłanie brzmi: Ukraina jest partnerem a nie zagrożeniem i mówimy to na wszystkich szczeblach - oświadczył ukraiński minister rolnictwa Witalij Kowal.
„Polska jest jednym z naszych największych sąsiadów, a handel między naszymi krajami jest bardzo ważny. Niestety, bilans handlowy dla Ukrainy nie jest dodatni, co oznacza, że import polskich towarów na Ukrainę jest obecnie większy niż eksport ukraińskich produktów do Polski”
— powiedział w wywiadzie dla agencji Ukrinform. Według Kowala, w pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku wartość importu polskich produktów na Ukrainę wyniosła 5,65 mld dolarów, podczas gdy wartość eksportu ukraińskich produktów do Polski - nieco ponad 4 mld. „Widzimy, że ten bilans jest na korzyść Polski” - dodał.
„Kiedy mówimy o ukraińskich produktach rolnych, musimy mieć świadomość, że do ich produkcji wykorzystano w dużej części polskie nawozy, polski olej napędowy, nasiona i inne produkty, które są naszymi środkami produkcji. W rzeczywistości używamy polskich towarów przy uprawie naszych produktów, które następnie eksportujemy”
— zaznaczył Kowal.
„Podczas spotkań z naszymi polskimi kolegami wyraźnie podkreślamy, że nasze produkty mają również polski komponent. I trafiają one nie tylko do Unii Europejskiej. Średnia dystrybucja ukraińskiego eksportu rolnego wygląda następująco: 55 proc. do Unii Europejskiej, 45 proc. do innych krajów” - powiedział minister.
18:50. Amerykańskie sankcje wobec rosyjskich urzędników zamieszanych w deportacje ukraińskich dzieci
Departament Stanu USA ogłosił dziś sankcje wobec pięciu rosyjskich urzędników zamieszanych w przymusową deportację dzieci z okupowanych terenów Ukrainy. Sankcjami objęto też międzynarodową sieć TGR Group służącą omijaniu restrykcji m.in. za pomocą kryptowalut.
Amerykański resort dyplomacji nie podał personaliów osób objętych zakazem wjazdu do USA, lecz oznajmił, że są to ludzie zamieszani w przymusowe deportacje i przetrzymywanie ukraińskich dzieci w Rosji.
„Wiele z tych dzieci ma zmienioną tożsamość i ukryte pochodzenie. Zostały poddane prorosyjskiej indoktrynacji i militaryzacji lub zostały adoptowanych przez rosyjskie rodziny (…) Stała pogarda Rosji dla jej międzynarodowych zobowiązań prawnych dotyczących zgłaszania miejsc pobytu tych dzieci sprawia, że zapewnienie im bezpiecznego powrotu jest niemal niemożliwe”
— oznajmił rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller.
Również dziś osobne sankcje ogłoszono wobec firmy TGR Group prowadzącej międzynarodową sieć podmiotów i osób umożliwiających omijanie przez Rosję restrykcji nałożonych przez USA. Sankcje nałożono na pięć osób i cztery podmioty w USA, Wielkiej Brytanii, Rosji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Kierowana przez urodzonego w Rosji obywatela Ukrainy George’a Rossiego sieć miała m.in. używać kryptowalut powiązanych z dolarem, w tym Tethera, do prania pieniędzy Rosjan, czy ukrywania ich pochodzenia, pozwalając np. nabywać nieruchomości w Wielkiej Brytanii.
Jak poinformował w komunikacie resort finansów USA, sankcje te są owocem współpracy m.in. amerykańskiej agencji antynarkotykowej DEA z służbami Wielkiej Brytanii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
18:45. Blinken: USA i UE mają skoordynowany plan szybkiego przekazania środków na Ukrainę
Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił, że procedura przekazywania środków pochodzących z wpływów z zamrożonych aktywów rosyjskich na Ukrainę jest obecnie finalizowana.
Udało nam się teraz, przekazać Ukrainie 50 miliardów dolarów, które zostaną wypłacone w nadchodzących tygodniach. Zarówno ze Stanów Zjednoczonych, jak i z Europy, i to wystarczy Ukrainie na jakiś czas do przyszłego roku — powiedział Blinken.
18:30. Scholz odrzuca spekulacje na temat wysłania niemieckich żołnierzy do Ukrainy
Kanclerz RFN Olaf Scholz odrzucił spekulacje na temat rozmieszczenia niemieckich wojsk lądowych w Ukrainie w przypadku zawieszenia broni między Ukrainą a Rosją. W obecnej sytuacji to „nie wchodzi w rachubę” - powiedział Scholz w Bundestagu.
Podkreślił, że jest w tym zgodny z minister spraw zagranicznych Annaleną Baerbock i ministrem obrony Borisem Pistoriusem - podał portal tagesschau.
Wcześniej niemieckie portale informowały, że szefowa dyplomacji zapytana o możliwą rolę Niemiec odpowiedziała, że wszystko, co służy pokojowi w przyszłości „będzie wspierane ze strony niemieckiej ze wszystkich sił”. Zostało to zinterpretowane przez media jako dowód, że Baerbock nie wyklucza wysłania niemieckich żołnierzy. Scholz wyjaśnił w tym kontekście, że minister zapytano, czy po zawieszeniu broni w Ukrainie możliwe będzie wysłanie wojsk niemieckich. Jego zdaniem Baerbock próbowała „udzielić dyplomatycznej odpowiedzi” na to hipotetyczne pytanie.
18:05. 18-latkowie pójdą walczyć? Blinken: Trudne decyzje Ukrainy
Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział dziś a konferencji prasowej w Brukseli, że „Ukraina musi podjąć trudne, ale konieczne decyzje, dotyczące dalszej mobilizacji, aby walczyć z Rosją”. Tym samym odniósł się do sugestii amerykańskich urzędników, by Ukraina obniżyła minimalny wiek mobilizacji z 25 do 18 lat.
Prezydent Wołodymyr Zełenski odrzucił apele Waszyngtonu. Stwierdził, że nie ma takiej potrzeby. Doprecyzował, że byłoby to „zbyt niebezpieczne”.
17:30. Nariman Dżelal: Ukraina może odzyskać Krym środkami wojskowymi
Nariman Dżelal, wiceprzewodniczący Medżlisu Tatarów Krymskich odniósł się w rozmowie z Ukrinform do słów Wołodymyra Zełenskiego o odzyskaniu Krymu. Prezydent Ukrainy w rozmowie z japońską agencją informacyjną Kyodo News oznajmił, że „ukraińska armia nie ma obecnie wystarczających sił, aby odzyskać Krym, dlatego też należy znaleźć w tym celu odpowiednie środki dyplomatyczne”.
Dżelal uważa, że to osiągnięcia na polu bitwy zapewnią Ukrainie lepszą pozycję negocjacyjną w celu osiągnięcia sprawiedliwego pokoju. Powiedział: „Z jednej strony zgadzam się z naszym prezydentem, a z drugiej strony - i jestem pewien, że prezydent dobrze to rozumie - to zwycięstwa i sukcesy naszych Sił Zbrojnych Ukrainy wyznaczą nam tę właśnie drogę dyplomatyczną, o której mówi. Dlatego nadal nalegam, że Krym zostanie wyzwolony przede wszystkim środkami wojskowymi”.
17:00. Atak dronów w pobliżu Nikopola. Zginęła kobieta
Armia rosyjska uderzyła w obwód dniepropetrowski. Zginęła 88-letnia mieszkanka wsi niedaleko Nikopola. Ranny został 64-letni mężczyzna. Jego stan jest stabilny.
16:45. Pod Grodnem i Królewcem powstaną białorusko-rosyjskie ośrodki szkoleniowe?
Na Białorusi powstanie wspólny ośrodek szkolenia białoruskiej i rosyjskiej armii. Dwa kolejne wspólne ośrodki szkolenia żołnierzy mają powstać w Rosji - poinformował szef Najwyższej Akademii Wojskowej w Mińsku Hianadź Lapieszka, o czym pisze Biełsat.
Na Białorusi centrum ma być zlokalizowane w obwodzie grodzieńskim, a w Rosji – w obwodach niżnonowogrodzkim i kaliningradzkim. Ośrodki te mają na celu wspólne szkolenie sił zbrojnych obu krajów - dodaje Biełsat.
16:40. Blinken: 61 mld dolarów dla Ukrainy do końca kadencji Bidena
Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapewnił w środę w Brukseli NATO i stronę ukraińską o wsparciu USA dla Ukrainy, dopóki prezydentem jest Joe Biden. Mowa o 61 mld dolarów.
16:10. Sikorski: Sytuacja nie dojrzała do tego, by Rosja zawarła sprawiedliwy pokój
„Jest prawie konsensus co do tego, że Ukraina powinna być wspierana przez kolejny rok, co najmniej po to, aby przekonać prezydenta Rosji, że ewentualny pokój musi być na sprawiedliwych warunkach” - powiedział wzef polskiego MSZ po spotkaniu szefów MSZ państw NATO w Brukseli, w którym uczestniczył także minister spraw zagranicznych Ukrainy, Andrij Sybiha. „Obecnie sytuacja nie dojrzała jeszcze do tego, by Rosja zawarła pokój na sprawiedliwych warunkach” - dodał. Sikorski zaznaczył też, że Polska liczy na NATO w kwestii walki z rosyjską dezinformacją. - To ważne w perspektywie wyborów prezydenckich w Polsce - powiedział.
15:40. Domy i samochody stanęły w płomieniach
Rosyjskie drony zaatakowały domy w obwodach winnickim i czernihowskim w nocy z 3 na 4 grudnia. Spowodowały pożary i zniszczenia - informuje Ukraińska Prawda. Zapłonęły samochody i domy. Natalia Zabolotna, zastępczyni szefa Administracji Wojskowej Obwodu Winnickiego: - W jednym z domów mieszkało pięć osób, w tym troje dzieci. Na szczęście rodzinie, czyli 34-letniemu mężczyźnie, jego żonie i trójce dzieci w wieku 7, 9 i 12 lat, udało się uciec, nie odnosząc obrażeń.
15:50. Scholz w Bundestagu bronił swojej podróży do Kijowa
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz bronił swojej niedawnej wizytę na Ukrainie, która spotkała się z krytyką w kraju. W środę w Bundestagu tłumaczył, że kluczowe jest prowadzenie rozmów z Ukrainą na temat jej planów, szczególnie przed nadchodzącą zimą, która wiąże się z wielkimi zagrożeniami.
„Trzeba to robić bardzo szczegółowo i intensywnie” – podkreślił kanclerz. Dodał, że istnieje jedna zasada, której należy zawsze przestrzegać: decyzje dotyczące przyszłości Ukrainy nie powinny być podejmowane bez jej udziału. „To Ukraina ma prawo przemyśleć swoją sytuację, rozmawiając z najlepszymi przyjaciółmi i sojusznikami. I to dokładnie zrobiłem” – zaznaczył Scholz.
Olaf Scholz odniósł się do niemieckiej pomocy zbrojeniowej o łącznej wartości około 28 mld euro, określając ją jako „wielki znak solidarności”. Podkreślił, że Niemcy wciąż będą wspierać Ukrainę, ale jednocześnie po raz kolejny bronił swojej decyzji o niedostarczaniu pocisków manewrujących Taurus o dalekim zasięgu.
15:15. Rosja zrzuciła dwie bomby na Konstantynówkę. Są ranni
Rosjanie zrzucili dwie bomby lotnicze na miasto w obwodzie donieckim we wtorek 4 grudnia. Dziś wiadomo już o co najmniej czterech rannych po tym ataku. Rosjanie zniszczyli też cztery budynki mieszkalne, trzy linie energetyczne i gazociąg.
14:20. Szef NATO: 40 mld euro dla Ukrainy. Musimy zmienić przebieg tego konfliktu
Ukraina mierzy się z nieustannym bombardowaniem terenów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej, a Rosja odnosi sukcesy na linii frontu, choć płaci za to wysoką cenę; to może być najtrudniejsza zima na Ukrainie od 2022 r. - przyznał sekretarz generalny NATO Mark Rutte na konferencji prasowej w Brukseli. W stolicy Belgii zosrganizowano dziś roboczą kolację w ramach posiedzenia Rady NATO-Ukraina z udziałem szefów MSZ państw NATO i ukraińskiego ministra spraw zagranicznych Andrija Sybihy.
„Omówiliśmy to, co jeszcze mogą zrobić sojusznicy, aby zapewnić (Kijowowi) krytycznie (ważną) amunicję i (środki) obrony przeciwlotniczej w sytuacji, w której Rosja nasila swoje ataki i rozszerza (zakres) wojny z pomocą północnokoreańskich żołnierzy i broni. Sojusznicy pracują nad realizacją zobowiązania finansowego w wysokości 40 mld euro na pomoc w dziedzinie bezpieczeństwa dla Ukrainy w 2024 r.”
=- oznajmił Rutte na konferencji.Dodał, że w zamian za wojska i broń Rosja zapewnia Korei Północnej wsparcie w jej programach rakietowych i nuklearnych. W ocenie Ruttego może to zdestabilizować Półwysep Koreański, a nawet zagrozić Stanom Zjednoczonym. „Bezprawna wojna Rosji z Ukrainą zagraża więc nam wszystkim” - zaalarmował.
Dlatego, jego zdaniem, państwa NATO muszą zrobić coś więcej niż tylko utrzymać gotowość Ukrainę do walki. „Musimy zapewnić (temu krajowi) wystarczające wsparcie, aby raz na zawsze zmienić przebieg tego konfliktu” - powiedział szef Sojuszu.
W środę ministrowie z państw NATO omówili coraz bardziej agresywną postawę Rosji, a także jej eskalację wrogich działań wobec krajów tej organizacji.
„Widzieliśmy gwałtowny wzrost liczby tych ataków. Musimy pociągnąć sprawców do odpowiedzialności. Zarówno Rosja, jak i Chiny próbowały zdestabilizować nasze kraje i podzielić nasze społeczeństwa przy pomocy aktów sabotażu, cyberataków i szantażu energetycznego. Dzisiaj ministrowie uzgodnili zestaw proaktywnych środków w celu przeciwstawienia się wrogim działaniom Rosji, (w tym w sferze) cybernetycznej” - oświadczył Holender.
13:50. Atak dronów na Szebekino
Jak podaje gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow, dwie osoby ranne.
13:10. Rosja stoi za incydentami w Europie?
Za setką z ponad 500 podejrzanych incydentów, do których doszło w tym roku w Europie, może stać Rosja. Stanowisko takie przedstawił w Brukseli szef MSZ Czech.
13:00. Znaleziono głowicę pocisku manewrującego Ch-101
W obwodzie żytomierskim znaleziono głowicę pocisku manewrującego Ch-101. Głowica została zdetonowana przez policyjnych saperów.
12:00. W nocy Rosjanie atakowali Ukrainę przy użyciu 50 dronów-kamikadze
Ukraińcom udało się strącić 29 dronów.
11:30. SBU zatrzymała nastolatkę, która szpiegowała dla Rosji
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała nastolatkę, która na zlecenie wywiadu wojskowego Rosji (GRU) dokumentowała lokalizacje systemów obrony powietrznej oraz stacji radarowych. Dziewczynie grozi dożywocie – powiadomiła ukraińska służba.
„SBU zatrzymała kolejną agentkę rosyjskiego wywiadu wojskowego (…) w Czernihowie. (…) 16-letnia mieszkanka miasta (…) pomagała raszystom (Rosjanom – PAP) w przygotowaniach do nowego uderzenia powietrznego w regionie” – wyjaśniła SBU.
10:20. Drony zaatakowały ważne rosyjskie lotnisko i port wojenny
Ukraińskie drony zaatakowały rosyjskie lotnisko w Riazaniu, ok. 200 km od Moskwy, gdzie stacjonują bombowce Tu-22, oraz port wojenny w Noworosyjsku nad Morzem Czarnym, który jest bazą okrętów wykorzystywanych do ostrzałów Ukrainy – poinformowały w środę władze.
„Riazań – uderzenie w bazę lotniczą Diagilewo. Jest to jedna z głównych baz lotnictwa strategicznego Federacji Rosyjskiej” – napisał na Telegramie Andrij Kowałenko, szef Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji.
„W Noworosyjsku zaatakowany został port, w którym Federacja Rosyjska trzyma okręty rakietowe uczestniczące w ostrzałach Ukrainy” – dodał.
Ataki potwierdzili przedstawiciele lokalnych władz oraz mieszkańcy Riazania i Noworosyjska – podał rosyjski kanał ASTRA na Telegramie.
10:00. Zełenski w Dzień Wojsk Rakietowych i Artylerii
„Dziś obchodzimy święto wojowników, których precyzja ma ogromne znaczenie na polu bitwy — Dzień Wojsk Rakietowych i Artylerii. Umiejętności naszych artylerzystów i precyzja operatorów rakiet znacznie ograniczają potencjał militarny Rosji i pomagają wszystkim jednostkom Sił Obrony i Bezpieczeństwa Ukrainy w wykonywaniu misji bojowych” - napisał prezydent Ukrainy, wyrażając wdzięczność żołnierzom.
09:15. Druga szansa dla dezerterów
Ukraińska armia szuka sposobu na uzupełnienie braków personalnych. Rozwiązaniem ma być ponowne przyjmowanie do jednostek osób, które wcześniej uciekły.
09:00. 200 ośrodków zdrowia psychicznego
Ukraina planuje utworzenie niemal 200 placówek zdrowia psychicznego – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. „Dążymy do stworzenia sieci ośrodków zdrowia psychicznego, które staną się kluczowym ogniwem dla osób potrzebujących wysoce specjalistycznej pomocy” – przekazano.
Ministerstwo Zdrowia szacuje, że 1,8 mln osób spośród ukraińskiego personelu wojskowego i weteranów może wymagać wsparcia psychologicznego. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że 22 proc. osób, które „doświadczyły wojny lub innych konfliktów, będzie miało depresję, lęk, zespół stresu pourazowego, chorobę afektywną dwubiegunową lub schizofrenię”.
Do pogorszenia zdrowia psychicznego Ukraińców w znacznym stopniu przyczyniają się przesiedlenia, chroniczny brak snu, strach przed atakami i problemy ekonomiczne.
08:30. Dzień Wojsk Rakietowych i Artylerii
W tym roku święto to przypada po raz pierwszy 4 grudnia – dotychczas było obchodzone 3 listopada. Dekret zmieniający datę święta Wołodymyr Zełenski podpisał 2 listopada.
08:00. Rosjanie ostrzelali 19 miejscowości
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 19 miejscowości w obwodzie chersońskim W wyniku ostrzału zginęły dwie osoby.
07:30. Na Morzu Czarnym cztery rosyjskie okręty uzbrojone w pociski Kalibr
Na pokładach tych okrętów znajdują się łącznie 24 pociski Kalibr – podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.
00:00. Prezydent: testujemy nowe rodzaje rakiet i przyspieszamy ich produkcję
Ukraina testuje nowe rodzaje rakiet i przyspiesza produkcję rakiet, które są już wykorzystywane na froncie – oświadczył we wtorek prezydent Wołodymyr Zełenski po naradzie z najwyższym dowództwem wojskowym.
„Oddzielnie i uważnie (wysłuchałem raportów) w odniesieniu do naszego programu rakietowego. Był raport na temat testowania nowych rodzajów rakiet. Możemy podziękować naszym ukraińskim konstruktorom rakiet. Przyspieszamy produkcję” – napisał prezydent w sieciach społecznościowych. (https://t.me/V_Zelenskiy_official/12651)
Wśród tematów narady były kontrakty na krajową produkcję uzbrojenia, w tym artylerii i dronów. „Znaczące nowe i długoterminowe zamówienia na drony: FPV (pilotowane z perspektywy pierwszej osoby), ale także drony zwiadowcze, drony dalekiego zasięgu, drony rakietowe” – podkreślił Zełenski.
Prezydent nie ujawnił, jakie nowe rodzaje rakiet testowane są w jego kraju. Wiadomo jednak, że w kwietniu 2022 roku na Morzu Czarnym zatonął flagowy okręt Floty Czarnomorskiej, krążownik rakietowy Moskwa, trafiony dwiema ukraińskimi rakietami przeciwokrętowymi Neptun.
Siły Powietrzne Ukrainy podały 21 listopada, że podczas ataku na Ukrainę Rosja użyła międzykontynentalnej rakiety balistycznej, wystrzelonej z rosyjskiego obwodu astrachańskiego. Pocisk taki ma zdolność przenoszenia ładunków jądrowych, a jego zasięg wynosi do 6 tys. km. Rakieta spadła w okolicach miasta Dniepr w południowo-wschodniej Ukrainie, nie wywołując większych szkód. Według źródeł zachodnich była to rakieta średniego zasięgu.
red/Facebook/PAP/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/714784-relacja-1015-dzien-wojnyukraina-uderzyla-w-lotnisko-wroga