Trwa 1013. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 2 grudnia 2024 r.
17:40. Scholz zapowiada dalsze wpsparcie, ale nie ma zgody na przekazanie Taurusów
Kanclerz Niemiec powtórzył, że nie ma zgody na przekazanie ukraińskiej armii pocisków Taurus, ale podkreślił, że władze w Berlinie będą nadal wspierać wojskowo Ukrainę.
Jeszcze w grudniu dostarczymy szósty Iris-T, dodatkowe wyrzutnie Patriot i działa przeciwlotnicze Gepard. W przyszłym roku, w 2025 r., będziemy kontynuować przekazywanie systemów obrony powietrznej, haubic, dronów rozpoznawczych, artylerii i sześciu uzbrojonych śmigłowców Sea King – zapowiedział Scholz.
16:50. Rząd Ukrainy zachęca biznes do importu energii
Rząd Ukrainy zachęca przedsiębiorców, aby importowali do 60 proc. potrzebnej im energii. Dzięki temu przedsiębiorcy i zakłady przemysłowe unikną ograniczeń w dostępie do energii z ukraińskich elektrociepłowni, systematycznie atakowanych przez Rosjan.
Od 1 grudnia Ukraina może dodatkowo importować z UE od 2,1 GWh energii, przypomniał w wystąpieniu radiowym Mykoła Kolesnik, wiceminister energetyki Ukrainy, cytowany przez serwis informacyjny Ukrinform. - To dodatkowa energia elektryczna dla systemu - wskazał Kolesnik.
16:40. Państwa NATO potwierdzą zobowiązania wobec Ukrainy
Jutro rozpocznie się dwudniowy szczyt ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich NATO, podczas którego jednym z głównych tematów będzie sytuacja Ukrainy broniącej się przed agresją Rosji. Będzie to pierwszy szczyt szefów dyplomacji państw NATO pod kierownictwem Marka Rutte, nowego sekretarza generalnego Sojuszu Atlantyckiego.
Według nieoficjalnych doniesień szczyt potwierdzi poparcie NATO dla Ukrainy, chociaż prawdopodobnie nie będą w związku z tym podpisywane dokumenty, napisał portal „Ukrainska pravda”.
16:00. Zełenski zaprezentował Scholzowi drony produkowane na Ukrainie
15:30. Koreańskie rakiety przeciwko Ukrainie
Do tej pory Rosja w atakach przeciw Ukrainie użyła ok. 60 rakiet balistycznych KN-23 z Korei Północnej, szacuje ukraiński wywiad wojskowy GUR.
Rakiety te nie są zbyt celne, co zapewne wynika z wykorzystywania przestarzałych technologii do ich produkcji - powiedział przedstawiciel GUR Andrij Czeniak, występując w programie Radio Svoboda. Podkreślił, że mimo to te rakiety ciągle stanowią zagrożenie dla Ukrainy.
15:20. Rosjanie zbombardowali szpital w syryjskim Idlib?
Pojawiają się doniesienia, że rosyjskie lotnictwo zbombardowało szpital w syryjskim Idlib. Wcześniej rebelianci poinformowali, że lotnictwo rosyjskie i syryjskie zbombardowało Idlib i jego okolice, a także okolice Aleppo.
14:30. Zełenski i Scholz odwiedzili rannych żołnierzy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że wraz z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem odwiedził rannych żołnierzy w jednym ze szpitali Kijowie. Przewódcy rozmawiali z nimi o obrażeniach, jakie odnieśli w obronie kraju, oraz o przebiegu ich leczenia.
„Dziękujemy za waszą służbę i obronę Ukrainy. Jesteście bohaterami. Ukraina szanuje swoich obrońców i jest z nich dumna. Wracajcie do zdrowia i dbajcie o siebie”
- powiedział Zełenski. Żołnierze podziękowali Scholzowi za pomoc, jakiej Niemcy udzieliły dotąd Ukrainie, w szczególności za systemy obrony powietrznej. Polityk życzył rannym szybkiego powrotu do zdrowia.
Zełenski wręczył odznaczenia państwowe personelowi wojskowemu i medycznemu. „Dziękuję za waszą pracę. Jest ciężka, niedostrzegana przez media (…) ale bardzo ważna, bo przywracacie naszych chłopaków do życia. Dziękuję” - oświadczył.
14:20. AFP: Rosjanie zajęli 725 km kw. w listopadzie, najwięcej od marca 2022 r.
W listopadzie rosyjskie wojska zajęły 725 km kw. ukraińskiego terytorium, co przewyższa październikowe zdobycze wynoszące 610 km kw. – podała agencja AFP, powołując się na dane amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).
Główne natarcie Rosjan koncentruje się w obwodzie donieckim, gdzie leży Pokrowsk, miasto służące armii ukraińskiej za hub logistyczny pozwalający na prowadzenie dalszych działań obronnych. Według AFP, 692 km kw., czyli 90 proc. terytorium przejętego przez Rosjan w listopadzie, znajduje się w tym regionie.
W ostatnich tygodniach Moskwa zadeklarowała przejęcie wielu miejscowości na południe i na wschód od Pokrowska, do którego rosyjska armia zbliżyła się na dystans mniejszy niż 5 km - wyliczyła AFP.
Armia ukraińska kontroluje mniej niż jedną trzecią obwodu donieckiego. W styczniu 2024 r. siły ukraińskie zajmowały 40 proc. tego obwodu.
Rosyjskie natarcie nabrało tempa wiosną 2024 r. Wliczając zajęte przez nią terytoria w listopadzie, Moskwa zdołała w 2024 r. zająć 3,5 tys. km kw. Ukrainy. To sześć razy więcej niż w 2023 r.
Ostatni raz gdy Rosja tak szybko zajmowała ukraińskie terytorium, miał miejsce na początku inwazji. W marcu 2022 r. Moskwa miała pod kontrolą 45 426 km kw. Ukrainy, ale wówczas linia frontu była dużo bardziej elastyczna, a agresorzy stali u bram Kijowa - zaznaczyła AFP. Łącznie, od początku pełnowymiarowej agresji w lutym 2022 r. do 30 listopada 2024 r., Rosja zajęła 68 050 km kw. Ukrainy. Wliczając Krym i część Donbasu, Moskwa kontroluje obecnie 18,4 proc. terytorium Ukrainy.
12:45. Baerbock w Pekinie rozmawia o Ukrainie
Przebywająca z wizytą w Pekinie szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock oceniła, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie nie leży w interesie Chin. Jej zdaniem Rosja wciąga w wojnę nie tylko Europę, ale także Azję, kierując na tereny objęte walkami żołnierzy z Korei Północnej.
Baerbock podczas spotkania ze swoim chińskim odpowiednikiem Wangiem Yi oświadczyła z naciskiem, że nie może to leżeć w interesie Chin - podała agencja dpa. Ministra ostrzegła władze Chin przed wspieraniem rosyjskiej inwazji w Ukrainę poprzez dostarczanie dronów lub części do nich. „Drony z chińskich fabryk i wojska Korei Północnej atakujące pokój w centrum Europy naruszają nasze podstawowe europejskie interesy bezpieczeństwa” - zaznaczyła Baerbock, dodając, że takie działania będą miały konsekwencje.
12:30. Drony szturmowe Ukrainy
„Ukraina posiada drony szturmowe, które mogą latać na odległość do 1800 km” - powiedział minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow . Potwierdził również, że Ukraina pracuje nad dronami do przechwytywania rosyjskich „Szahedów”.
Ukraina podpisała w tym roku umowę na zakup 1,6 mln dronów, z czego 1,3 mln zostało już dostarczonych armii, w tym tanie drony FPV. Ukraina wykorzystuje także w swoich dronach dziesiątki rodzimych systemów AI. „Myślę, że w przyszłym roku odsetek autonomicznych dronów z celowaniem znacznie wzrośnie. Być może zobaczymy pierwsze realne użycie rojów dronów, choć nie na masową skalę. Pierwsze kroki zostaną podjęte” - stwierdził polityk.
12:15. Moscow Times: Kreml zaczął przygotowywać urzędników do zakończenia wojny z Ukrainą
Administracja prezydencka zaczęła kształtować w urzędnikach z rosyjskich regionów „obraz zwycięstwa” w wojnie z Ukrainą, czyli przekaz, jak powinni przekazywać na ten temat Rosjanom. Był to jeden z głównych tematów seminarium dla wicegubernatorów w warsztacie administracji w Seneżu pod Moskwą - poinformowały Kommiersant kompetentne źródła.
„Administracja wychodzi z faktu, że koniec SWO nadejdzie i trzeba być na to przygotowanym” - powiedział gazecie jeden z rozmówców publikacji. Źródła sprecyzowały, że przyszłe wyniki wojny powinny być postrzegane przez Rosjan jako zwycięstwo, ale jest już jasne, że nie będą one odpowiadać „wściekłym patriotom” i „liberałom”. Dlatego Kreml sugeruje poleganie na „spokojnej większości”, która będzie zadowolona z „denazyfikacji” i „demilitaryzacji” Ukrainy, a także zajęcia czterech ukraińskich regionów, jak nakreślił rosyjski prezydent.
11:40. Odparcie szturmu dronów w rejonie Kurska
Zniszczenie trzech rosyjskich BTR-82AT podczas próby szturmu w rejonie Kurska. W akcji operatorzy dronów uderzeniowych oddziału „Kruki” 129. Brygady Obrony Terytorialnej Krzywego Rogu.
10:30. 110 dronów-kamikadze zaatakowało w nocy Ukrainę
Ukraińcy informują o strąceniu 52 dronów-kamikadze w czasie nocnego ataku.
10:15. Kos: Oczekuję otwarcia negocjacji z Ukrainą w pierwszej połowie 2025 roku
„Przygotowujemy teraz wszystko, co możliwe […] i mamy nadzieję, że gdzieś w pierwszej połowie przyszłego roku będziemy w stanie otworzyć pierwszy rozdział, co jest fundamentalne… ale nawet jeśli zrobimy wszystko, co możliwe, najprawdopodobniej nie nastąpi to przed kwietniem przyszłego roku. Jednak kiedy już zaczniemy, będziemy działać szybko” – zapowiedziała komisarz ds. rozszerzenia UE Marta Kos w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.
Prezydent i premier Ukrainy deklarują, że ich celem jest zakończenie procesu przystąpienia Ukrainy do UE w ciągu około pięciu lat, do 2030 roku.
10:10. Stoltenberg o sytuacji na froncie
Były sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg uważa, że szybkie zakończenie wojny w Ukrainie bez strat terytorialnych jest nierealne i aby osiągnąć pokój, Kijów może być zmuszony do oddania okupowanych terytoriów - donosi dziennik Die Welt.
„Jeśli linia zawieszenia broni oznacza, że Rosja w dalszym ciągu kontroluje wszystkie okupowane terytoria, nie oznacza to, że Ukraina powinna na zawsze oddać te terytoria”
– dodał Stoltenberg. Jednocześnie podkreślił, że ważne jest, aby Ukraina otrzymała gwarancje bezpieczeństwa w zamian za czasową koncesję terytorialną. „Może to być członkostwo w NATO, ale istnieją „inne sposoby uzbrajania i wspierania Ukraińców”.
Stoltenberg poparł żądanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, aby w przypadku zawieszenia broni nie oddawać Rosji żadnych terytoriów, uważa jednak, że jest to mało prawdopodobne ze względu na sytuację militarną na Ukrainie.
„Potrzebujemy linii zawieszenia broni i oczywiście w idealnym przypadku linia ta powinna obejmować wszystkie terytoria obecnie kontrolowane przez Rosję. Widzimy jednak, że nie jest to do końca realistyczne w najbliższej przyszłości” – powiedział były Sekretarz Generalny NATO.
10:00. Rośnie liczba ofiar rannych w ataku na blok mieszkalny w Tarnopolu
Liczba rannych w ataku wzrosła do czterech – informują lokalne władze. W ataku zginął 45-letni mężczyzna.
09:30. Policja obwodu czernihowskiego publikuje zdjęcia zniszczeń po nocnych atakach
W nocy Rosja zaatakowała obwód czernihowski za pomocą bezzałogowców szturmowych – poinformowała lokalna policja na Telegramie, publikując zdjęcia zniszczeń. „W wyniku ataków uszkodzone zostały domy mieszkalne, budynki gospodarcze i samochód. Nie ma informacji o osobach rannych” - podano w komunikacie.
09:15. Zełenski: nie mamy wystarczających sił, by odzyskać Krym
„Nie mamy wystarczających sił, by odzyskać Krym. Nasza armia nie ma teraz wystarczających sił. Tak, musimy znaleźć rozwiązanie dyplomatyczne. Ale dopiero po tym, jak zdamy sobie sprawę, że jesteśmy tak silni, że nie rozpoczną nowej agresji, możemy pomyśleć o innych krokach dyplomatycznych” - powiedział Zełenski w wywiadzie dla japońskich mediów.
09:00. Ukraiński wywiad: północnokoreańskimi oddziałami w Rosji dowodzi trzech generałów
Oddziałami KRLD w Rosji dowodzi trzech generałów, w jednostkach bojowych jest już 2 tysiące żołnierzy, których przydzielono do brygady morskiej i dywizji powietrzno-desantowej – wynika z ustaleń ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR). - Obecnie w rezerwie operacyjnej (armii rosyjskiej) znajduje się 9 tys. żołnierzy Korei Północnej, 2 tys. przeniesiono do jednostek bojowych. Być może nie są na pierwszej linii frontu, ale mimo to uczestniczą w agresji na Ukrainę i zabijaniu ukraińskich żołnierzy – powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu.
08:25. Kanclerz Scholz przybył do Kijowa
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przyjechał w poniedziałek rano z niezapowiedzianą wcześniej publicznie wizytą do Kijowa, gdzie spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i ogłosi kolejne dostawy uzbrojenia.
O przybyciu do ukraińskiej stolicy szef rządu RFN poinformował na platformie X. Napisał, że Ukraina może polegać na jego kraju, a jego przyjazd jest tego dowodem.
CZYTAJ WIĘĆEJ: Kanclerz Niemiec przybył z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa. Scholz ma ogłosić dostarczenie kolejnej partii uzbrojenia
07:53. Atak rosyjskich dronów na Tarnopol; jedna osoba nie żyje, trzy zostały ranne
Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w wyniku uderzenia rosyjskiego drona w blok mieszkalny w Tarnopolu na zachodzie Ukrainy. Na miejscu wybuchł ogromny pożar, z budynku ewakuowano wielu ludzi – powiadomiła w poniedziałek rano Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
„Jedna osoba zginęła, trzy zostały ranne, a około 100 mieszkańców ewakuowano. Fala uderzeniowa uszkodziła okna sąsiednich domów, szkołę i 20 samochodów” – oświadczono w komunikacie na Telegramie.
W godzinach nocnych i wczesnym rankiem ukraińskie Siły Powietrzne walczyły z atakami dronów w obwodach: odeskim, mikołajowskim, dniepropietrowskim, zaporoskim, donieckim, sumskim, charkowskim, winnickim, czerkaskim i tarnopolskim.
W godzinach porannych w Kijowie słychać było eksplozje; władze wyjaśniły, że był to efekt działalności obrony powietrznej. Potwierdzono zestrzelenie 52 wrogich bezzałogowców, a z 50 dronami przeciwnika utracono łączność w różnych regionach Ukrainy – ogłosił sztab Sił Powietrznych Ukrainy.
07:44. Zełenski: północnokoreańscy żołnierzy giną w Rosji, staną się „mięsem armatnim”
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla agencji Kyodo, że północnokoreańscy żołnierze rozmieszczeni w częściowo zajętym przez siły ukraińskie obwodzie kurskim w Rosji staną się „mięsem armatnim” i są już wśród nich zabici i ranni.
Dodał, że wojna weszła „skomplikowany okres” i konieczne będzie „rozwiązanie dyplomatyczne”.
W przeprowadzonym w niedzielę w Kijowie wywiadzie Zełenski nie ujawnił szczegółów dotyczących liczby ofiar wśród wojskowych z Korei Północnej, mówiąc, że trzeba „mieć dowód” przed ujawnieniem konkretnych danych.
W jego ocenie w przyszłości na front zostanie skierowanych więcej północnokoreańskich żołnierzy i „bezdyskusyjnie” przywódca Rosji Władimir Putin wykorzysta ich „jako mięso armatnie”, aby zmniejszyć straty w armii swojego kraju. Przyznał także, że próbując przyciągnąć dziesiątki tysięcy dodatkowych żołnierzy, Rosja obecnie „dobrze” traktuje przyjęte oddziały.
Ukraiński prezydent ostrzegł, że obecność Koreańczyków z Północy na froncie w dłuższej perspektywie będzie miała „ogromny” wpływ na bezpieczeństwo w Azji. Ich udział w walkach pozwoli im zdobyć doświadczenie i wiedzę dotyczącą prowadzenia współczesnej wojny, w tym stosowania dronów i najnowszych technologii, które mogą przekazać dowództwu w Pjongjangu.
Kyodo zaznacza, że prezydent „szczerze przyznał”, że trudno będzie odzyskać siłą cześć okupowanych przez Rosję terytoriów, w tym Krym, który został zaanektowany w 2014 roku.
„Naszej armii brakuje siły, by to zrobić. To prawda” - powiedział Zełenski. „Musimy znaleźć rozwiązania dyplomatyczne” - dodał. Zauważył jednak, że takie kroki można rozważyć „tylko wtedy, gdy będziemy mieć pewność, że jesteśmy wystarczająco silni”, aby Rosja nie mogła rozpocząć nowej inwazji na Ukrainę.
Zełenski ocenił, że wojna weszła w „skomplikowany okres”, ponieważ wojska rosyjskie szybciej posuwają się naprzód we wschodniej Ukrainie. Zaznaczył, że wsparcie dla Ukrainy ze strony partnerów „nie jest wystarczające” i wezwał państwa NATO do jak najszybszego zaproszenia Kijowa do rozmów o członkostwie w sojuszu.
W piątek brytyjska stacja Sky News przekazała, że Zełenski zasugerował po raz pierwszy, że w zamian za członkostwo Ukrainy w NATO jest gotowy na porozumienie z Rosją, nawet jeśli Moskwa nie odda od razu zajętych ukraińskich terenów.
07:06. Ochotnik walczący po stronie Ukrainy: Tajwan potrzebuje przebudzenia, tak jak Ukraina w 2014 r.
Tajwan potrzebuje przebudzenia, tak jak Ukraina w 2014 roku, bo obecnie nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia i jest słabo przygotowany do ewentualnej inwazji Chin - powiedział PAP Chen Xi, były ochotnik Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy.
33-letni Chen siedzi w ciemnozielonej koszulce na spotkaniu zorganizowanym dla zagranicznych dziennikarzy. Na jego twarzy widać przejęcie, jest wyraźnie zestresowany skupioną na nim uwagą. W ręku trzyma swoją nową książkę „Nie jestem bohaterem”, w której zrelacjonował osiem miesięcy swego udziału w obronie Ukrainy przed rosyjską inwazją między wrześniem 2022 a majem 2023 r.
Chen był jednym z kilkunastu tajwańskich ochotników walczących w cudzoziemskim legionie w Ukrainie, sformowanym tuż po rozpoczęciu rosyjskiego ataku na pełną skalę w lutym 2022 r. Według Kijowa do formacji zgłosiło się ok. 20 tys. zagranicznych żołnierzy.
Tajwańczyk tłumaczy, że zdecydował się napisać książkę o swoim doświadczeniu, aby przybliżyć swym rodakom realia wojny. „Tajwan może znaleźć się w tej samej sytuacji co Ukraina - oba państwa są mniejszymi krajami broniącymi się przed agresją potężniejszego wroga” - mówi.
00:02. Biały Dom: USA nie przywrócą broni jądrowej Ukrainie
Stany Zjednoczone nie rozważają przywrócenia broni jądrowej Ukrainie, którą ta oddała po upadku Związku Radzieckiego - oświadczył w rozmowie z telewizją ABC doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.
Nie jest to brane pod uwagę. To co robimy, to dajemy Ukrainie różne standardowe możliwości, aby mogła efektywnie się bronić i walczyć z Rosjanami, nie dajemy im zdolności nuklearnych
— stwierdził Sullivan.
Odpowiedział w ten sposób na pytanie dotyczące artykułu w dzienniku „New York Times” z listopada, w którym gazeta, powołując się na anonimowe zachodnie źródła, zasugerowała, że prezydent USA Joe Biden przed końcem swojej kadencji będzie chciał przekazać broń jądrową Ukrainie.
Kijów był w posiadaniu części arsenału jądrowego Związku Radzieckiego, który odziedziczył po upadku tego państwa w 1991 roku. Jednak ukraińskie władze zdecydowały się oddać arsenał w zamian za uzyskanie gwarancji bezpieczeństwa i respektowania integralności terytorialnej kraju przez Rosję, USA i Wielką Brytanię. Ta umowa została uwieczniona w postaci Memorandum Budapeszteńskiego, które zostało zawarte w 1994 roku
red/wPolityce.pl/PAP/X/Fb/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/714595-relacja-1013-dzien-wojny-scholz-z-wizyta-w-kijowie