Trwa 1006. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 25 listopada 2024 r.
23:03. Departament Stanu: Rosyjski atak nową rakietą nie zmieni naszej polityki wobec Ukrainy
Rosyjski atak nową eksperymentalną rakietą balistyczną nie zmieni polityki USA wobec Ukrainy - zadeklarował rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller. Odmówił jednak potwierdzenia, że USA zezwoliły Ukrainie na użycie pocisków ATACMS wewnątrz Rosji.
22:20. Minister obrony Niemiec: Ukraina musi być w stanie działać z pozycji siły\
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius spotkał się w Berlinie z ministrami obrony Francji, Wielkiej Brytanii, Polski i Włoch. „Nasz cel: Ukraina musi być w stanie działać z pozycji siły” - powiedział po spotkaniu szef niemieckiego resortu obrony.
Niemiecki minister obrony podkreślił, że rosyjska wojna przeciwko Ukrainie nie jest już konfliktem regionalnym.
Nabrała wymiaru międzynarodowego
— zauważył Boris Pistorius.
Jednocześnie odniósł się do 10 tys. żołnierzy z Korei Północnej, których Władimir Putin sprowadził na ukraiński front i którym ma wypłacać jednorazowo po 2 tys. euro każdemu.
Trudno to przebić pod względem cynizmu
— zauważył niemiecki minister, cytowany przez agencję dpa.
21:45. BBC: Brytyjczyk, walczący w ukraińskich siłach, został pojmany przez wojsko rosyjskie
22-letni Brytyjczyk, który służył w Międzynarodowym Legionie Sił Zbrojnych Ukrainy, został pojmany przez rosyjskie wojsko w obwodzie kurskim – podała telewizja BBC, powołując się na rosyjskie media.
Według dziennika „New York Times” to prawdopodobnie pierwszy przypadek zatrzymania żołnierza – obywatela zachodniego państwa na terytorium Rosji, od początku jej agresji na Ukrainę.
Rosyjskie media podają, że zatrzymanym mężczyzną jest James Scott Rhys Anderson „brytyjski najemnik”, który należał do batalionu liczącego ok. 500 ukraińskich żołnierzy walczących w obwodzie kurskim. W tym regionie od sierpnia Ukraina prowadzi walki. Obecnie siły ukraińskie stawiają czoło kontratakowi wojsk rosyjskich, prawdopodobnie wspieranych przez żołnierzy z Korei Północnej.
W krążącym w internecie nagraniu wideo widać mężczyznę ubranego w mundur, który przedstawia się jako Anderson i mówi, że w latach 2019–2023 służył jako szeregowy w armii brytyjskiej. Wyjaśnia, że wstąpił do legionu, po tym jak stracił pracę i zobaczył w telewizji relacje z wojny w Ukrainie. Mężczyzna opowiada, że przyleciał z Luton w Wielkiej Brytanii do Krakowa, a następnie autobusem udał się do granicy z Ukrainą.
Jak donosi BBC, brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło jedynie, że „wspiera rodzinę Brytyjczyka w związku z doniesieniami o jego zatrzymaniu”.
W rozmowie z gazetą „Daily Mail” Scott Anderson potwierdził, że na nagraniu jest jego syn, który należy do ukraińskiego legionu. Ojciec wyraził obawy, że James będzie torturowany przez rosyjskie władze. Dodał, że miał on codziennie kontakt z synem, ostatnio w ubiegłym tygodniu, kiedy to miał przebywać w ukraińskim obwodzie sumskim, niedaleko granicy z Rosją.
Według „NYT” rosyjscy śledczy prawdopodobnie oskarżą Andersona o bycie najemnikiem i nielegalny udział w rosyjsko-ukraińskim konflikcie, za co grozi kara do 15 lat więzienia.
20:01. Rosyjska armia jest większa niż dwa lata temu, ale jej jakość spadła
Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO Rob Bauer powiedział w poniedziałek w Brukseli, że rosyjskie siły lądowe są obecnie większe, niż w chwili inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Cytowany przez agencję Reutera wojskowy podkreślił zarazem, że ich jakość spadła od tego czasu.
W tej chwili Rosjanie nie stanowią takiego samego zagrożenia, jak w lutym 2022 r. więc mamy trochę czasu, aby się przygotować
— powiedział w Brukseli Rob Bauer i zwrócił uwagę na stan wyposażenia sił oraz poziom wyszkolenia żołnierzy. Dodał, że dla Zachodu oznacza to konieczność zwiększenie inwestycji w przemysł zbrojeniowy.
19:33. Biały Dom: Poważnie podchodzimy do gróźb Rosji wobec bazy w Redzikowie
Poważnie podchodzimy do gróźb Rosji wobec bazy w Redzikowie, ale robimy wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo naszym żołnierzom w Europie - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. W sposób zawoalowany przyznał, że USA zezwoliły Ukrainie na używanie ATACMS wewnątrz Rosji.
18:50. Rośnie liczba poszkodowanych w Charkowie
Rośnie liczba poszkodowanych w rosyjskim ataku rakietą S-400 na Charków. Rany odniosło 25 osób.
18:45. “Le Monde”: Europa wznowiła dyskusję o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę
W obliczu powrotu Donalda Trumpa do Białego Domu rozmowy o wysłaniu europejskich żołnierzy na Ukrainę nabierają tempa – pisze francuski dziennik “Le Monde”. Wiodącą rolę w tej inicjatywie mogłyby odegrać m.in. Paryż, Londyn i Warszawa.
W momencie, gdy wojna w Ukrainie jest na etapie kolejnej eskalacji, wznowiono dyskusję na temat wysłania zachodnich żołnierzy i prywatnych firm wojskowych na Ukrainę. Jest to temat wrażliwy, a dyskusje wokół niego pozostają tajne, ale na dobre podjęto je w obliczu powrotu Donalda Trumpa do Białego Domu”
– pisze “Le Monde”, powołując się na źródła. Dziennik przypomina, że debata ta - rozpoczęta w lutym przez francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona – wzbudzała dotąd sprzeciw niektórych krajów europejskich, z Niemcami na czele. Jednak przybrała na sile w ostatnich tygodniach, m.in. przy okazji wizyty brytyjskiego premiera Keira Starmera we Francji.
18:30. Rosjanie zaatakowali rakietami balistycznymi Iskander-M
W ciągu dnia Rosjanie zaatakowali obwód odeski dwoma rakietami balistycznymi Iskander-M – jedna z nich została zestrzelona. Ponadto w kierunku południowym zniszczono pięć dronów rozpoznawczych: dwa Orlan UAV i po jednym Phoenix, Merlin-BP i Supercam.
18:00. Przegrana Gazpromu
Austriacki koncern naftowo-gazowy OMV skonfiskował rosyjski gaz o wartości 230 mln euro - informuje Reuters. To efekt przegranej Rosjan w międzynarodowym arbitrażu. Zgodnie z decyzją, Gazprom miał zapłacić 230 mln euro za opóźnienia w dostawie gazu.
OMV był jednym z niewielu pozostałych nabywców rosyjskiego gazu w Europie. Gazprom stracił prawie wszystkich swoich klientów w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku. Wcześniej Rosja była największym dostawcą gazu ziemnego w Europie - przypomniała agencja.
17:30. Koalicja dronów przeznaczy 1,8 mld euro na Siły Zbrojne Ukrainy
W tym roku kraje wchodzące w skład międzynarodowej koalicji dronów przeznaczą 1,8 mld euro na wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy - przekazał minister obrony Ukrainy Rustem Umerow. Minister ujawnił, że decyzja ta została przekazana przez partnerów z Łotwy, która wspólnie z Wielką Brytanią przewodzi koalicji dronów.
Umerow przypomniał, że 31 października grupa rządząca koalicji odbyła swoje pierwsze spotkanie w Rydze, gromadząc przedstawicieli z 17 krajów: Australii, Wielkiej Brytanii, Danii, Estonii, Włoch, Kanady, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Holandii, Niemiec, Nowej Zelandii, Polski, Francji, Czech, Szwecji i Ukrainy.
17:15. Admirał Bauer o stanie wojsk rosyjskich
Siły lądowe Federacji Rosyjskiej są teraz większe niż 2 lata temu - powiedział Admirał Rob Bauer, najwyższy rangą oficer wojskowy NATO. Jednocześnie, co podkreślił, jakość tych sił spadła.
„Rosjanie nie stanowią już takiego zagrożenia, jak w lutym 2022 roku, więc mamy trochę czasu, aby się przygotować” - mówi, cytowany przez Reuters.
17:00. Pierwszy taki atak Ukraińców
Ukraina po raz pierwszy uderzyła w rosyjskie lotnisko w obwodzie kurskim rakietami balistycznymi ATACMS z głowicą kasetową.
16:30. Moskwa rozważa rozmieszczenie rakiet w Azji
Wiceminister spraw zagranicznych Rosji powiedział, że Moskwa rozważy rozmieszczenie rakiet krótkiego i średniego zasięgu w Azji, jeśli USA zrobią to samo, według doniesień rosyjskich mediów.
Japońska agencja prasowa Kyodo poinformowała wczoraj, że Tokio i Waszyngton zamierzają opracować wspólny plan wojskowy na wypadek ewentualnego stanu wyjątkowego na Tajwanie, który obejmuje rozmieszczenie rakiet. Raport, w którym cytowano anonimowe źródła, głosił, że USA rozmieszczą jednostki rakietowe na wyspach Nansei w południowo-zachodnich prefekturach Kagoshima i Okinawa w Japonii oraz na Filipinach.
Agencja RIA cytuje Siergieja Riabkowa, który powiedział, że Moskwa rozważa możliwość rozmieszczenia rakiet krótkiego i średniego zasięgu w Azji „w przypadku pojawienia się tam rakiet amerykańskich”.
16:00. Od początku dnia na froncie doszło do 116 potyczek
Informacje takie przekazuje ukraiński Sztab Generalny. Najwięcej starć miało miejsce w rejonie miejscowości Pokrowsk i Kurachowe.
15:45. Skutki ataku na Odessę
W wyniku ataku rakietowego na Odessę uszkodzonych zostało 25 budynków. W jednym z budynków w wyniku ataku zniszczone zostało 100 metrów kwadratowych dachu.
15:30. 38 dronów w przestrzeni powietrznej Białorusi
W ciągu doby w przestrzeni powietrznej Białorusi pojawiło się 38 rosyjskich dronów-kamikadze - podaje na Titterze kanał „Biełaruskij Hajun”. Białoruś miała cztery razy podrywać myśliwce w związku z pojawieniem się rosyjskich dronów.
15:20. Szef MSZ Ukrainy rozmawiał z szefem MSZ Indii
Andrij Sybiha pisze w serwisie X o tym, że docenia „wsparcie dla suwerenności Ukrainy i jej integralności terytorialnej”.
15:05. Ataki w obwodzie kurskim, kałuskim i briańskim
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje o atakach na cele w obwodach kurskim, kałuskim i briańskim. Ukraińcy mieli przeprowadzić udany atak na skład paliw w obwodzie kałuskim – wynika z komunikatu.
14:00. Sankcje na 30 kolejnych statków rosyjskiej “floty cieni”
Wielka Brytania nałożyła sankcje na 30 statków należących do rosyjskiej „floty cieni”. Jednostki te są wykorzystywane do omijania zachodnich sankcji na eksport rosyjskiej ropy. To największy jak dotąd pakiet sankcyjny wymierzony we „flotę cieni”. Liczba rosyjskich statków objętych sankcjami zwiększyła się do 73, co czyni Wielką Brytynię liderem w tej dziedzinie. Sankcjami objęte zostały także firmy ubezpieczające statki.
W wydanym przez brytyjski rząd komunikacie zaznaczono, że eksport ropy naftowej jest kluczowym źródłem dochodów reżimu Władimira Putinam, finansującym wojnę w Ukrainie. Dodano, że połowa statków objętych sankcjami przewiozła w 2023 r. ropę i produkty ropopochodne o wartości 4,3 mld funtów.
Według Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej rosyjska „flota cieni” liczy od 160 do 200 tankowców i może obsługiwać około 78 proc. morskiego eksportu rosyjskiej ropy. Statki te mają nieprzejrzystą strukturę własnościową, a wiele z nich to przestarzałe jednostki, które nie przechodzą regularnych remontów. W komunikacie brytyjskich władz wskazano, że sankcje przynoszą zamierzone efekty:
„Rosja staje się coraz bardziej zależna od takich krajów jak Korea Północna i Iran (…). Została nawet zmuszona do posilenia się północnokoreańskimi jednostkami (…)”.
13:00. Rosja zaatakowała Ukrainę grupą 145 dronów
Rosja zaatakował w nocy Ukrainę grupą 145 dronów typu Shahed - przekazały Siły Powietrzne. Ok. 11:00 zestrzelono 71 wrogich maszyn w wielu obwodach Ukrainy, m. in. sumskim, charkowskim i kijowskim.
Kolejne 71 bezzałogowców zostało zneutralizowanych poprzez narzędzia radioelektroniczne, a jeden dron poleciał w przestrzeń powietrzną Białorusi.
14:00. Alarm w Odessie
Siły Powietrzne Ukrainy wzywają mieszkańców Odessy do natychmiastowego ukrycia się w schronach.
13:30. Rosjanie szkolą dziennikarzy w Mali
Francuski dziennik „Le Monde” informuje o kursach dziennikarstwa w Mali prowadzonych przez organizację African Initiative, za którą - według gazety - stoją rosyjskie służby specjalne. To kolejna inicjatywa Rosji mająca wesprzeć jej przekaz w Afryce.
Jak podaje „Le Monde”, w lipcu br. rozpoczęły się kursy firmowane przez „agencję prasową” African Initiative; dziennik umieszcza określenie „agencja prasowa” w cudzysłowie i dodaje, że za strukturą tą stoją służby specjalne Rosji.
Cykl darmowych zajęć online dotyczących elementów dziennikarstwa prowadził w języku francuskim Michaił Pozdniakow. W zajęciach uczestniczyło około 60 osób, z których sześć zostanie wybranych na korespondentów African Initiative. Szkołę dziennikarstwa „Le Monde” nazywa nowym wcieleniem strategii propagandy rosyjskiej w Afryce. Jak ocenia, celem jej działalności jest promowanie interesów Moskwy na kontynencie afrykańskim.
Francuski dziennik wraz z grupą dziennikarzy śledczych Forbidden Stories dotarł do treści wykładów, mających formę ośmiu modułów wideo. Pozdniakow mówi w nich m.in., że internet stał się „alternatywnym polem bitwy, na którym wojnę prowadzą nie regularne armie, ale dziennikarze, specjaliści od kampanii informacyjnych, technologii politycznych i liderzy opinii”.
„Le Monde” podaje, że African Initiative po śmierci założyciela Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna w sierpniu 2023 roku otrzymała od ministerstwa obrony Rosji zadanie rozwijania sieci propagandy w Afryce, zainicjowanej jeszcze przez Grupę Wagnera. Od tej pory African Initiative „rozpowszechnia w internecie artykuły promujące interesy rosyjskie w Afryce”. Ma biura w Mali, Burkina Faso i Nigrze, i poszukuje lokalnych korespondentów w innych krajach. W ostatnich miesiącach kilkudziesięciu dziennikarzy z Afryki zaproszono na wizyty studyjne w Rosji.
12:45. Rosjanie próbowali wtargnąć do obwodu charkowskiego
Rosyjska grupa sabotażowo-dywersyjna próbowała wtargnąć do obwodu charkowskiego Do próby przełamania granicy doszło w rejonie miejscowości Kozacza Łopań. Ukraińcy zapewniają, że odparli atak.
12:35. Dwie osoby ranne w ataku drona na Nikopol
48-letnia kobieta i 54-letni mężczyzna ranni w ataku zostali hospitalizowani – podaje Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego.
11:50. „Economist”: Rosja szykuje się do ataku na Zaporoże
Ukraiński wywiad sugeruje, że Rosja może szykować atak na Zaporoże, położone w południowo-wschodniej części Ukrainy – informuje „Economist”. Kijów szacuje, że Moskwa może zaangażować do 130 tys. żołnierzy w ofensywie. Nie jest jeszcze jasne, kiedy może dojść do ataku na Zaporoże, znajdujące się 30 km od linii frontu. To główne miasto obwodu zaporoskiego, który częściowo pozostaje pod rosyjską okupacją.
„Economist” podkreślił, że Zaporoże - jedno z trzech głównych ośrodków przemysłowych Ukrainy - jest kluczowe dla gospodarki i funkcjonowania kraju. Przed inwazją Rosji na Ukrainę w Zaporożu mieszkało ponad 700 tys. osób. Przygotowując się do możliwej rosyjskiej ofensywy, Ukraińcy wzmacniają obronę wokół miasta. Powstają fortyfikacje, nowe pola minowe i konstrukcje z betonu i żelaza.
11:15. Kolejne Su-34 dla rosyjskiego wojska
Objedinionnaja awiastroitielnaja korporacyja przekazała Ministerstwu Obrony Rosji partię samolotów myśliwsko-bombowych Su-34; maszyny trafiły na stanowiska pełnienia zadań, kolejne dostawy spodziewane są przed końcem roku - podał koncern Rostiech.
10:15. Zełenski o ataku rakietowym
„Najeźdźcy atakują regiony Ukrainy. Trwa akcja ratunkowa po ataku rakietowym w Charkowie. W tej chwili wiadomo o 19 rannych. Dziesiątki dronów szturmowych zaatakowały Zaporoże. Dziecko jest ranne. Odessa została zaatakowana, są zniszczenia w wyniku upadku fragmentów rakiety. A to tylko jeden dzień rosyjskiego terroru wobec Ukrainy”
— informuje prezydent Zełenski.
„Ogółem Rosja od wczorajszego wieczora zastosowała około 150 uderzeniowych dronów, bomb lotniczych i rakiet przeciwko ponad dziesięciu naszym obwodom. Wciąż trwa praca bojowa nad celami, które pozostają w powietrzu. Dziękuję naszym obrońcom nieba za zestrzelenia, za całodobową pracę na rzecz bezpieczeństwa naszych ludzi. Te ataki Rosji na ukraińskie życie można powstrzymać. Presją, sankcjami, blokadą dostępu okupantów do komponentów, które wykorzystują do tworzenia narzędzi tego terroru, dostawami uzbrojenia dla Ukrainy i stanowczością, która musi być niezłomna”
— dodał Zełenski.
10:10. Nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 732 350 żołnierzy, 9 429 czołgów, 19 236 pojazdów opancerzonych, 20 787 zestawów artyleryjskich, 1 254 wyrzutnie rakiet, 1 004 zestawy przeciwlotnicze, 369 samolotów, 329 śmigłowce, 19 480 bezzałogowych statków powietrznych, 2 764 pociski manewrujące, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 29 948 pojazdów (w tym cystern) i 3 681 jednostek sprzętu specjalnego.
10:00. Atak rakietowy na Odessę
Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na centrum Odessy.
09:15. Na centrum Charkowa spadła ranem rosyjska rakieta S-400
W ataku rannych zostało co najmniej 19 osób – podał mer miasta, Ihor Terechow. Żołnierze Putina zaatakowali miasto pociskiem S-400.
09:00. W północnokoreańskich rakietach, które spadły na Ukrainę, znajdują się elementy pochodzące z pięciu państw
Rosja miała otrzymać od Korei Północnej ok. 100 balistycznych rakiet KN-23/KN-24. W tych, które dotychczas spadły na Ukrainę wykryto komponenty wyprodukowane przez firmy z Chin, Wielkiej Brytanii, USA, Japonii i Szwajcarii – podaje ukraiński wywiad wojskowy.
08:55. Walki w obwodzie kurskim
Strona ukraińska poinformowała, że w niedzielę samoloty Federacji Rosyjskiej przeprowadziły 37 nalotów w obwodzie kurskim, zrzucając 49 kierowanych bomb lotniczych. Wojska ukraińskie, które od początku sierpnia prowadzą w tym rejonie Rosji działania rajdowe, miały odeprzeć 25 ataków Rosjan.
08:50. Eksplozje w Odessie i Chersoniu
08:40. Trudna sytuacja na froncie
Ukraińskie dowództwo oceniło, że sytuacja na froncie pozostaje trudna. „Wykorzystując przewagę liczebną i sprzętową wróg atakuje” - czytamy w komunikacie. W ciągu minionej doby wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy za pomocą czterech pocisków oraz 67 uderzeń z powietrza z wykorzystaniem 85 kierowanych bomb lotniczych. Rosjanie wysłali też do ataku ponad 1500 dronów, a pozycje ukraińskich żołnierzy i tereny zamieszkałe zostały ostrzelane z różnych rodzajów broni ponad 4200 razy.
07:20. Atak ukraińskiego drona w rosyjskim mieście Kaługa. Pożar w rafinerii ropy
W nocy na terenie rosyjskiego miasta Kaługa doszło do eksplozji - donosi agencja UNIAN. Gubernator obwodu kałuskiego Władysław Szapsza napisał na swoim kanale Telegram, że siły obrony powietrznej „zniszczyły” trzy bezzałogowe statki powietrzne na obrzeżach miast. „Na terenie przedsiębiorstwa przemysłowego wybuchł pożar” - dodał.
Kanały rosyjskiego Telegramu przekazują, że lokalni mieszkańcy usłyszeli głośną eksplozję, po której wybuchł pożar w rafinerii ropy naftowej.
06:35. Atak rosyjskich dronów na Kijów
Systemy obrony powietrznej w rejonie Kijowa odpierały kolejny atak rosyjskich dronów - poinformował Reuters w niedzielę późnym wieczorem powołując się na lokalne władze.
Obrona powietrzna została uruchomiona. Kijów ponownie jest atakowany przez wrogie drony
— napisał mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko na Telegramie.
Według administracji wojskowej Ukrainy w nocy z soboty na niedzielę ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 50 z 73 rosyjskich dronów wystrzelonych na różne cele.
00:05. Media: Norwegia powinna przestać być skąpa dla Ukrainy
Norwegia zajmuje wśród krajów europejskich 12. miejsce pod względem wysokości pomocy dla Ukrainy, a trzy razy więcej w stosunku do swojego PKB dają Duńczycy i Estończycy. Według norweskich komentatorów taka sytuacja powinna się zmienić.
W 2024 roku wartość pomocy finansowej i militarnej dla Ukrainy ze strony Norwegii sięgnie 27 miliardów koron (około 10 miliardów złotych). W budżecie na przyszły rok zapisano 15 miliardów pomocy dla Kijowa. Norweski minister obrony Bjoern Arild Gram tłumaczy, że jest to zapis o minimalnym wsparciu i spodziewa się, że w kolejnych miesiącach ta kwota zostanie zwiększona.
Cytowany przez dziennik „Aftenposten” Kristian Soeby Kristensen z Uniwersytetu w Kopenhadze stwierdził, że „w kręgach eksperckich coraz wyraźniej słychać pogląd, że Norwegia jest w stanie dawać więcej”.
Wskazuje, że Dania pomaga Ukrainie nie tylko poprzez bezpośrednie dostawy uzbrojenia czy pieniędzy. Jako innowacyjne ocenia decyzje Kopenhagi, by kupować amunicję poza Unią Europejską i wysyłać ją na Ukrainę. Podnoszony jest również argument nadzwyczajnych dochodów Norwegii ze sprzedaży paliw w związku ze wzrostem globalnych cen gazu i ropy naftowej.
Według danych opracowanych przez Kiloński Instytut Gospodarki Światowej Dania, podobnie jak Estonia, przekazała dotychczas Ukrainie pomoc o równowartości 2,2 proc. swojego PKB, w większości w sprzęcie wojskowym. Polska, Szwecja i Słowacja około 1 proc. Łączna wartość pomocy udzielonej Ukrainie przez Norwegię to 0,6 proc., z czego na uzbrojenie przeznaczono niewiele ponad połowę wsparcia.
Claes Arvidsson, przytaczany przez „Afteposten” komentator szwedzkiego dziennika „Svenska Dagbladet” stawia sprawę jasno: „Norwegia musi przestać skąpić wsparcia Ukrainy. Oslo ma siłę finansową, aby dawać więcej niż dziś. Ta pomoc może naprawdę wiele w Ukrainie zmienić”.
W nadchodzącym tygodniu premier Norwegii Jonas Gahr Stoerre ma spotkać się z liderami wszystkich partii politycznych, reprezentowanych w parlamencie, by omówić możliwość zmian w pomocy udzielanej Kijowowi przez Oslo.
00.00. „El Mundo”: w wojnie na Ukrainie artyleria okazuje się ważniejsza od zaawansowanej broni
Broń zaawansowana technologicznie, taka jak rakiety ATACMS i Storm Shadow, myśliwce F-16 czy drony, nie jest tak ważna w wojnie na Ukrainie, jak pozornie przestarzała artyleria – skomentował w niedzielę hiszpański dziennik „El Mundo”.
„Rzekomo przestarzała broń, taka jak haubice czy miny przeciwpiechotne, jest o wiele ważniejsza niż czołgi bojowe M-1 Abrams. I tutaj Putin ma przewagę” – ocenia gazeta.
Rosja, która wciąż polega na artylerii, nazywanej w tym kraju „królową wojny”, daje jej teraz „przewagę na Ukrainie przeciwko Zachodowi” – napisał „El Mundo”. To właśnie produkcja artylerii oraz zdolność do mobilizacji żołnierzy przez obie strony konfliktu ma być decydującymi czynnikami w obecnej wojnie.
Jak stwierdził Peter Flory, były zastępca sekretarza generalnego NATO, cytowany przez „El Mundo”, wojna na Ukrainie przypomina „bitwę nad Sommą (z czasów I wojny światowej – PAP), ale z GPS-em, który zapewnia artylerii dużą precyzję”.
„Nieskomplikowana technologia, bez przepychu systemów broni opartych na sztucznej inteligencji, pozostaje decydująca na polu bitwy XXI wieku” – konkluduje „El Mundo”.
red/X/Facebook/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/713921-relacja-1006-dzien-wojny-atak-rakietowy-na-charkow