Trwa 996. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Piątek, 15 listopada 2024 r.
22:20. Biały Dom odmawia komentarza w sprawie rozmowy Scholza z Putinem
Biały Dom odmówił w piątek skomentowania rozmowy niemieckiego kanclerza Olafa Scholza z Władimirem Putinem. Przedstawicielka administracji USA uniknęła też odpowiedzi na pytanie, czy Berlin uprzedził prezydenta Joe Bidena o planowanym połączeniu.
Pytana przez PAP o reakcję na piątkową rozmowę przywódców Niemiec i Rosji - pierwszą od niemal dwóch lat - rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego odmówiła komentarza, odsyłając do „Niemców, by mówili o ich rozmowie”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Koniec wojny? Kreml wydał komunikat po rozmowie Putina i Scholza. Moskwa stawia warunki i kusi Berlin. Biały Dom milczy
18:40. Zełenski: Telefon Scholza do Putina otwiera puszkę Pandory
Telefon kanclerza Niemiec Olafa Scholza do Władimira Putina otwiera puszkę Pandory; po nim nastąpią telefony innych polityków, które nie przybliżą pokoju, a jedynie osłabią izolację Putina – ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
„Kanclerz Scholz powiedział mi, że zamierza zadzwonić do Putina. Moim zdaniem telefon Olafa to puszka Pandory. Teraz mogą być inne rozmowy, inne telefony. Po prostu dużo słów”
– oświadczył w codziennym przemówieniu do rodaków.
„I to jest dokładnie to, czego Putin chce od dawna: dla niego jest niezwykle ważne, aby osłabić swoją izolację, izolację Rosji i prowadzić zwykłe negocjacje, które do niczego nie doprowadzą. Tak, jak robił to przez dziesięciolecia. To pozwoliło Rosji nie zmieniać nic w swojej polityce, nie robić nic w istocie, i to jest dokładnie to, co doprowadziło do tej wojny”
– ogłosił.
18:20. MSZ: rozmowy z Putinem nie przybliżają pokoju
Rozmowy z rosyjskim dyktatorem Władimirem Putinem nie przybliżają sprawiedliwego pokoju na Ukrainie, a tylko dają mu nadzieję na złagodzenie międzynarodowej izolazji, w której się znajduje – oświadczył wieczorem rzecznik ukraińskiego MSZ Heorhij Tychyj.
Wcześniej tego dnia kanclerz Niemiec Olaf Scholz przeprowadził rozmowę telefoniczną z Putinem, w której nalegał, by Rosja przygotowała się do negocjacji z Ukrainy w celu osiągnięcia trwałego pokoju.
„Strona niemiecka zapowiedziała, że będzie rozmawiać z Putinem. Ale nawet jeśli kanclerz Niemiec nie wyraził w tej rozmowie żadnego stanowiska, które byłoby sprzeczne ze stanowiskiem Ukrainy, rozmowy z rosyjskim dyktatorem same w sobie nie wnoszą żadnej wartości dodanej do osiągnięcia sprawiedliwego pokoju” – powiedział, cytowany na stronie resortu.
18:00. Putin po rozmowie z Scholzem
Putin powiedział w rozmowie telefonicznej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, że ewentualne porozumienia, mające na celu zakończenie wojny na Ukrainie, powinny „opierać się na nowych realiach terytorialnych” - poinformował Kreml.
„Miała miejsce szczegółowa i szczera wymiana poglądów na sytuację na Ukrainie” – oznajmił Kreml i zaznaczył, że Putin mówił o „bezprecedensowym pogorszeniu” w stosunkach między dwoma krajami, za które obwinił nieprzyjazne działania Niemiec.
W sprawie możliwości porozumienia z Ukrainą Putin oświadczył, że nie zmienił swojego stanowiska od czerwca br. i powtórzył, że wojna może się zakończyć, jeśli Kijów zrezygnuje ze swoich ambicji wstąpienia do NATO i odda wszystkie cztery regiony, do których Rosja rości sobie prawa.
„Możliwe porozumienia powinny uwzględniać interesy Federacji Rosyjskiej w dziedzinie bezpieczeństwa, opierać się na nowych realiach terytorialnych i, co najważniejsze, eliminować podstawowe przyczyny konfliktu” — oznajmił Kreml”.
18:07. Rosja wprowadziła ograniczenia na eksport wzbogacanego uranu do USA
Rosja, która jest największym dostawcą wzbogaconego uranu na świecie, poinformowała o wprowadzeniu czasowych ograniczeń na eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych w odpowiedzi na zakazanie przez USA importu rosyjskiego uranu – podała agencja Reutera.
Na Rosję przypada około 44 proc. światowych zdolności wzbogacania uranu, a kraj ten dostarczał ok. 35 proc. paliwa nuklearnego importowanego do USA – wynika z danych amerykańskiego Biura Energii Nuklearnej.
Prezydent Joe Biden zatwierdził w maju zakaz sprowadzania rosyjskiego wzbogaconego uranu, choć w razie obawy o ciągłość dostaw możliwe jest uchylenie tej decyzji.
18:00. Rosyjscy hakerzy włamują się do europejskich satelitów
Rosyjscy hakerzy zaczęli włamywać się do europejskich satelitów, blokując ich sygnały lub zastępując je propagandowymi filmami - poinformował portal Moscow Times powołując się na informacje przekazane przez holenderski kanał telewizyjny Nieuwsuur.
W ostatnich miesiącach Rosja zakłóciła pracę co najmniej czterech satelitów francuskiej firmy Eutelsat i jednego satelity luksemburskiej firmy SES. Informację tę potwierdzili urzędnicy z Holandii, Francji, Szwecji i Ukrainy.
17:40. Zełenski: Z administracją Trumpa wojna zakończy się szybciej
Polityka ekipy nowego prezydenta USA Donalda Trumpa sprawi, że wojna zakończy się szybciej – oświadczył prezydent Ukrainy. W wywiadzie dla ukraińskiego radia publicznego Wołodymyr Zełenski odrzucił możliwość ustępstw na rzecz Rosji.
„Bez wątpienia, wraz z polityką tej ekipy, która wejdzie teraz do Białego Domu, wojna zakończy się szybciej. Takie jest ich podejście, to obiecali swojemu społeczeństwu i dla nich również jest to bardzo ważne” – powiedział Zełenski we fragmencie rozmowy, który nadawca opublikował w piątek na swoim portalu.
16:00. Zełenski dziękuje brygadzie, która broni miasta Kurachowe
Na swoim profilu na Facebooku prezydent Ukrainy zamieścił fragmenty nagrań, na których widać żołnierzy 79. Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej w akcji. Kurachowe jest obecnie celem ofensywy Rosjan.
15:30. Olaf Scholz przez godzinę rozmawiał z Władimirem Putinem
Była to pierwsza rozmowa kanclerza Niemiec z prezydentem Rosji od niemal dwóch lat.
CZYTAJ WIĘCEJ: Pierwszy raz od dwóch lat! Scholz rozmawiał z Putinem. Niemiecki kanclerz miał go wezwać do wycofania wojsk z Ukrainy
15:00. Tragiczny atak drona w Pokrowsku
W Pokrowsku rosyjski dron zaatakował jadącą samochodem rodzinę. W ataku zginął syn małżeństwa jadącego samochodem – podaje administracja miasta. Wieku ofiary nie podano.
13:40. Ilu Niemców zginęło na Ukrainie podczas wojny?
Od 24 lutego 2022 roku na Ukrainie życie straciło 10 obywateli Niemiec. Informacje takie przekazał wiceszef MSZ Niemiec Tobias Lindne, odpowiadając na pytania parlamentarzystów Bundestagu.
13:20. 22 mld rubli trafi z Rosji do obwodu kurskiego
Rosja przeznaczy ponad 22 mld rubli (ok. 220 mln dolarów) na wsparcie mieszkańców obwodów kurskiego i biełgorodzkiego. Chodzi o wsparcie dla tych mieszkańców obwodu kurskiego i biełgorodzkiego, którzy musieli opuścić swoje domy i utracili majątek w związku z ukraińskimi atakami.
12:00. Od początku wojny Ukraina otrzymała ponad 100 mld dolarów zewnętrznego wsparcia
Informacje takie przekazuje Ministerstwo Finansów Ukrainy. Od lutego do końca 2022 roku Ukraina otrzymała 31,1 mld dolarów takiego wsparcia, w 2023 roku – 42,5 mld, a w tym roku, do 14 listopada, 27,2 mld.
11:30. Orban: UE musi przemyśleć sankcje wobec Rosji
Unia Europejska powinna ponownie rozważyć sankcje wobec Rosji, ponieważ utrzymują one wysokie ceny energii, co osłabia konkurencyjność gospodarczą - powiedział premier Węgier Viktor Orbán w wywiadzie dla węgierskiego radia publicznego. - Ceny energii muszą zostać obniżone za wszelką cenę. Oznacza to, że sankcje muszą zostać ponownie rozważone, ponieważ zgodnie z obecną polityką sankcji ceny energii nie spadną – dodał.
11:00. Drony zaatakowały rosyjskie lotnisko wojskowe Krymsk
Rosyjskie władze poinformowały o ataku dronów na lotnisko wojskowe Krymsk w Kraju Krasnodarskim w Rosji. Doniesienia te potwierdził Andrij Kowałenko, szef Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. „W Kraju Krasnodarskim zaatakowano lotnisko wojskowe Krymsk” - napisał w serwisie Telegram.
10:00. Trump: wojna Rosji z Ukrainą musi się zakończyć
Prezydent elekt Donald Trump oznajmił dziś w nocy, że wojna na Ukrainie musi się zakończyć.
„Musimy ciężko pracować w sprawie Rosji i Ukrainy. To musi się skończyć. Rosja i Ukraina muszą to skończyć”
– powiedział Trump podczas wydarzenia zorganizowanego przez ośrodek America First Policy Insitute w Mar-a-Lago na Florydzie.
„Przeczytałem dziś raport. Tysiące ludzi zginęło w ciągu ostatnich trzech dni. (…) Niektórzy byli żołnierzami, ale niezależnie od tego, czy są żołnierzami, czy (cywilami), będziemy nad tym pracować” – zadeklarował.
09:40. Zastępca sekretarza stanu USA z wizytą w Kijowie
Richarda R. Vermę powitała w Kijowie ambasador USA Bridget A. Brink. Jak podkreśliła „odbudowa gospodarki Ukrainy otwiera amerykańskiemu biznesowi drzwi do inwestycji w przyszłość Ukrainy oraz partnerstwa w zakresie obronności, technologii i w innych obszarach”.
09:20. Skutki ataku na Odessę
Podczas wczorajszego, wieczornego ataku na Odessę zginęła jedna osoba. MSW Ukrainy podaje, że dziesięć osób zostało rannych w ataku.
09:00. Podsumowanie nocnego ataku na Ukrainę
W nocy Rosjanie użyli 29 dronów-kamikadze i dwóch rakiet manewrujących Ch-59/69 do ataku na Ukrainę. Ukraińcom udało się strącić 25 dronów i jedną rakietę - podaje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.
08:00. 144 potyczki na froncie w ciągu doby
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili jeden atak rakietowy, 50 ataków powietrznych, a także ponad 4 tysiące ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskiej armii i terenów zabudowanych.
06:45. Rosyjski atak powietrzny na Odessę, zginęła jedna osoba
Jedna osoba zginęła, a co najmniej osiem zostało rannych w wyniku zmasowanego rosyjskiego ataku powietrznego na Odessę na południu Ukrainy - poinformował w nocy z czwartku na piątek gubernator obwodu odeskiego Ołeh Kiper.
„Uszkodzone zostały m.in. domy mieszkalne i miejska sieć centralnego ogrzewania, w wielu punktach wybuchły pożary” - napisał Kiper na Telegramie. Dodał, że w wyniku ataku uszkodzona została również infrastruktura grzewcza jednego ze szpitali położniczych w mieście.
Szef władz obwodowych poinformował, że w ataku na Odessę Rosjanie użyli dronów, ale burmistrz miasta Hennadij Truchanow opisał uderzenie jako „zmasowany, połączony atak sił wroga”, sugerując, że użyto również innej broni.
00:00. Komisja zaakceptowała drugą płatność na rzecz Ukrainy
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała na platformie X, że KE zaakceptowała drugą płatność na rzecz Ukrainy w wysokości 4,1 mld euro. Po przyjęciu decyzji przez państwa członkowskie, pula środków wypłaconych w 2024 r. przez UE na wsparcie planu dla Ukrainy wyniesie 16,1 mld euro.
Ukraina złożyła drugi wniosek o płatność w październiku; środki te mają wesprzeć stabilność makrofinansową kraju, a także funkcjonowanie ukraińskiej administracji publicznej i odbudowę państwa.
KE oceniła, że - jak dotąd - Ukraina w zadowalającym stopniu spełniła uzgodnione reformy warunkujące płatność, w tym w dziedzinie walki z korupcją, gdzie m.in. zwiększyła liczbę pracowników Specjalistycznej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAPO) i zmieniła kodeks karny. Poprawiła też skuteczność odzyskiwania mienia, wprowadziła regulacje zmniejszające obciążenia dla przedsiębiorstw, zaktualizowała strategię rozwoju regionalnego, wprowadziła reformę rynku energii elektrycznej i przyjęła ustawę o ograniczaniu i kontroli zanieczyszczeń przemysłowych.
W czwartek KE przekazała państwom członkowskim zadowalającą ocenę dotyczącą płatności. Przekazanie środków nastąpi po oficjalnym przyjęciu przez Radę i KE decyzji w sprawie wypłaty.
Zbliżając się do tysięcznego dnia okrutnej wojny prowadzonej przez Rosję w Ukrainie, kontynuujemy wsparcie, by utrzymać funkcjonowanie państwa ukraińskiego, podczas gdy walczy ono o przetrwanie
— napisała von der Leyen na X.
Unijny instrument na rzecz Ukrainy na lata 2024-27 o wartości 50 mld euro, udzielanych w formie dotacji i pożyczek, wspiera wysiłki kraju na rzecz utrzymania stabilności finansowej, odbudowy i modernizacji przy jednoczesnym wdrażaniu kluczowych reform w celu przyspieszenia integracji europejskiej. Regularne płatności są uzależnione od spełnienia przez Ukrainę wcześniej uzgodnionych wymogów określonych w Planie Ukraińskim, obejmującym reformy m.in. w obszarach energetyki, rolnictwa, transportu, transformacji ekologicznej i cyfrowej oraz finansów publicznych. Razem z zaakceptowaną dzisiaj płatnością, pula środków przekazanych w tym roku Ukrainie w ramach instrumentu wzrośnie do 16,1 mld euro.
Komisja zaproponowała także uruchomienie dodatkowych 18 mld euro wsparcia dla Ukrainy poprzez wyjątkową pożyczkę na pomoc makrofinansową w ramach mechanizmu współpracy pożyczkowej z Ukrainą z wykorzystaniem nadzwyczajnych zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/712984-relacja-996-dzien-wojny-na-ukrainie-nocny-atak-na-odesse