Trwa 994. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Środa, 13 listopada 2024 r.
21:38. Trump i Ukraina? Prezydent Duda: „Ameryka nie przegrywa”
Prezydent Andrzej Duda podkreślił na konferencji prasowej po spotkaniu z nowym sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte w Warszawie, że będzie rozmawiał z prezydentem-elektem USA Donaldem Trumpem na temat Ukrainy.
Jestem spokojny o tę rozmowę z prezydentem Donaldem Trumpem w przyszłości. A także jestem spokojny także o decyzje polityczne, które prezydent Donald Trump podejmie, bo nie mam wątpliwości, że będą to decyzje mądre
— mówił. Ze strony polskiej głowy państwa padła wyjątkowo ciekawa uwaga.
Prezydent Donald Trump, nie wyobrażam sobie, żeby pozwolił na to, by Rosja zniszczyła Ukrainę, w którą Stany Zjednoczone, w którą amerykański podatnik (…) zainwestował tak ogromne kwoty. To jest kwestia poszanowania dla pieniędzy amerykańskiego podatnika i to jest kwestia także i tego, że Ameryka się zaangażowała, a Ameryka nie przegrywa
— stwierdził.
20:50. Szef MSZ Ukrainy: Biden zamierza przekazać Ukrainie znaczną pomoc przed końcem swojej kadencji
Administracja ustępującego w styczniu prezydenta USA, Joe Bidena, zamierza przed końcem kadencji dostarczyć Ukrainie bardzo znaczącą pomoc - poinformował ukraiński minister spraw zagranicznych Andrij Sybiha.
Szef dyplomacji przekazał te doniesienia po rozmowach z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem w Brukseli.
Omówiliśmy to szczegółowo i konkretnie z moim (amerykańskim) odpowiednikiem. (Rozmawialiśmy) o wszystkich (rodzajach) broni, których (dostawy) należą do uprawnień prezydenta (USA)
— oznajmił Sybiha.
Według ministra pomoc Waszyngtonu obejmie m.in. płatności za kontrakty na produkcję uzbrojenia.
To bardzo ważne. Takie zapewnienia otrzymaliśmy podczas spotkania naszych delegacji i podczas mojego spotkania z sekretarzem stanu Blinkenem
— przekazał Sybiha.
20:07. MiG-i dla Ukrainy? Prezydent Andrzej Duda: Jest warunek fundamentalny
Dopóki NATO nie zagwarantuje Polsce zabezpieczenia jej przestrzeni powietrznej, dopóty nie będziemy mogli przekazać Ukrainie samolotów MiG-29 - powiedział po spotkaniu z szefem NATO Markiem Rutte prezydent RP Andrzej Duda.
Zabezpieczenie nieba jest dla nas sprawą absolutnie oczywistą, fundamentalną, podstawową i my od tego nie odstąpimy
— mówił prezydent.
Dopóki nie będziemy mieli tutaj pełnych gwarancji, dopóty nie możemy przekazać naszych samolotów, bo są one nam potrzebne do zabezpieczenia bezpieczeństwa tutaj
— zaznaczył.
19:00. Szef MSZ Ukrainy: Ukraina zawsze cieszyła się silnym dwupartyjnym poparciem USA
Ukraina zawsze cieszyła się silnym dwupartyjnym poparciem USA. Jesteśmy w kontakcie z obiema partiami i współpracujemy zarówno z prezydentem elektem i jego zespołem, jak i ustępującą administracją - przekazał szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha po wizycie w kwaterze głównej NATO w Brukseli.
17:00. Gwizdy podczas wystąpienia Julii Nawalnej na Web Summit w Lizbonie
Rosyjska opozycjonistka Julia Nawalna, wdowa po Aleksieju Nawalnym, została powitana gwizdami przez ukraińskich aktywistów podczas wystąpienia na konferencji Web Summit w Lizbonie.
Gwizdy ustały, gdy Nawalna otwarcie skrytykowała rosyjską inwazję na Ukrainę.
Jestem przeciwko tej wojnie. Powinna ona zostać zakończona natychmiast (…), a rosyjskie wojsko wrócić do Rosji
— powiedziała Nawalna, podkreślając, że nie popiera ani rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ani reżimu Władimira Putina. To zdanie zostało nagrodzone brawami.
16:30. Ukraina może być tematem spotkania Trump-Biden
Joe Biden zaprosił dziś Donalda Trumpa do Białego Domu na spotkanie mające na celu ustalenie płynnego przejścia między administracjami.
Sekretarz prasowy Bidena odmówił potwierdzenia punktów dyskusji między dwoma politykami przed spotkaniem – ale ustępujący prezydent może nalegać, aby Trump poparł Ukrainę w jej wojnie z Rosją.
16:20. Nagła śmierć Alexeia Zimina
Alexei Zimin, 52-letni rosyjski szef kuchni i były prezenter telewizyjny, który otwarcie sprzeciwiał się inwazji Władimira Putina na Ukrainę, został znaleziony martwy w hotelu w Belgradzie. Przyczyna śmierci pozostaje „niejasna”.
Jak zauważają brytyjskie media, Zimin jest kolejnym z przeciwników Putina, którzy zmarli nagle, w ostatnich latach.
16:00. Rosjanie zmienili taktykę działań szturmowych w kierunku wsi Wremiwka
Kilka dni temu na kierunku frontu w kierunku wsi Wremiwka rosyjscy żołnierze rozpoczęli już aktywne działania szturmowe – powiedział rzecznik Sił Obronnych Południa Władysław Wołoszyn.„W kierunku Wremiwki już trwają aktywne rosyjskie szturmy. Od kilku dni Rosjanie prowadzą te ataki. Próbują przebić się przez naszą obronę. Próbują zdobyć określone przyczółki. Siły Obronne Ukrainy prowadzą działania stabilizacyjne, aby m.in. po pierwsze, zatrzymać je, po drugie, zapobiec klinom” – powiedział.
15:30. Żołnierze północnokoreańscy w obwodzie kurskim
Żołnierze Korei Północnej, którzy wcześniej zostali wysłani do Rosji, znajdują się obecnie w obwodzie kurskim i „już biorą udział w działaniach bojowych” przeciwko Ukrainie. Takie informacje podaje Ukrainska Pravda, powołując się na południowokoreańską agencję szpiegowską.
Służby wywiadowcze poinformowały, że „północnokoreańscy żołnierze wysłani do Rosji przemieścili się do obwodu kurskiego w ciągu ostatnich dwóch tygodni, a ich rozmieszczenie na polach bitew zostało zakończone”.
15:10. Rosyjskie drony nad Białorusią
Rosyjskie drony coraz częściej wlatują w przestrzeń powietrzną Białorusi.
„Czwartą noc z rzędu nadleciało kilkanaście shahedów” - relacjonuje białoruski Hayun. Zeszłej nocy Białoruś zwiększyła siły powietrzne ze względu na zagrożenie.
14:45. Spadły darowizny na rzecz Ukrainy
Jak podał Bloomberg, darowizny na cele wojskowe na Ukrainie gwałtownie spadły w związku ze wzrastającą presją finansową i zmęczeniem wojną. Największe organizacje charytatywne odnotowały spadek o 20 proc. lub więcej w 2024 r.
14:10. Johnson porównuje Putina do Hitlera
„Kiedy słucham Putina, słyszę Hitlera” - powiedział były brytyjski premier Boris Johnson na antenie stacji GBNews.
14:00. Finlandia wesprze ukraińskie szkolnictwo
Finlandia przeznaczy 20 milionów euro na wsparcie reformy edukacji na Ukrainie- przekazał minister handlu zagranicznego i rozwoju Ville Tavio.
Kraj zapewni również 500 000 euro na reformę posiłków szkolnych.
13:30. Wizyta Szojgu w Chinach
Szoigu przebywa w Chinach z czterodniową wizytą. Ma zaplanowane spotkania z przywódcami kraju. Obiecał zacieśnienie współpracy rosyjskich i chińskich agencji bezpieczeństwa - informują rosyjskie media.
13:15. Zacięte walki w obwodzie kurskim
W rosyjskim obwodzie kurskim doszło do zaciętych walk, w których zginęli walczący po stronie Rosji północnokoreańscy żołnierze - podała japońska agencja Kyodo, powołując się na wysokiego rangą ukraińskiego urzędnika. Udział wojskowych z Korei Północnej w walkach potwierdził również rzecznik Pentagonu.
Przedstawiciel władz Ukrainy, którego Kyodo nie wymienia z nazwiska, powiedział, że w różnych częściach obwodu kurskiego rozmieszczono około 50 tys. rosyjskich i północnokoreańskich żołnierzy, którzy uczestniczą w walkach przeciw armii ukraińskiej. Nie ujawnił szczegółów.
Japońska agencja zwraca uwagę, że również we wtorek rzecznik Departamentu Stanu USA poinformował, że wojska Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej zaczęły „angażować się w operacje bojowe” u boku sił rosyjskich przy granicy z Ukrainą.
12:00. Rosja o otwarciu amerykańskiej bazy antyrakietowej w Redzikowie
Kreml odniósł się do otwarcia amerykańskiej bazy antyrakietowej w Redzikowie. Cytowany przez agencję Reutera Dmitrij Pieskow zaznaczył, że Władimir Putin sprzeciwiał się planom jej budowy jeszcze kiedy prezydentem Stanów Zjednoczonych był George W. Bush. USA – zdaniem Putina – „błędnie przedstawiły misję projektu”. „To strategiczna próba otoczenia Rosji amerykańskimi zasobami wojskowymi” – ma twierdzić rosyjski prezydent.
11:45. W ciągu doby Rosjanie ostrzelali siedem miejscowości w obwodzie donieckim
W wyniku ostrzału ranna została jedna osoba. Łącznie na pozycje ukraińskiej armii i tereny zamieszkałe w rejonie linii frontu spadły 3 334 pociski.
11:20. Rosyjski oficer zginął w eksplozji samochodu w Sewastopolu
W Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Krymie eksplodował samochód; zginął rosyjski wojskowy – poinformowały ukraińskie media, powołując się na źródła rosyjskie. Według wstępnych doniesień śmierć poniósł kapitan Floty Czarnomorskiej.
Do wybuchu doszło około godz. 10.00 czasu lokalnego na ulicy Tarasa Szewczenki. Informację o eksplozji i śmierci wojskowego przekazał Michaił Razwozżajew, przedstawiciel rosyjskich władz okupacyjnych. Strona ukraińska na razie nie skomentowała tych doniesień.
Zgodnie z informacjami rosyjskiego kanału Baza na Telegramie, w wyniku eksplozji zginął kapitan 1. rangi Floty Czarnomorskiej, co odpowiada stopniowi pułkownika.
11:10. Premier Rosji spotkał się w Baku z sekretarzem generalnym ONZ
Michaił Miszustin rozmawiał z Antonio Guterresem na marginesie szczytu klimatycznego COP29.
11:00. ABW zatrzymało Białorusina podejrzanego o „akty dywersji i sabotażu na terenie Polski”
„Funkcjonariusze ABW zatrzymali kolejną osobę podejrzaną o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze międzynarodowym oraz dokonywanie aktów dywersji i sabotażu na terenie Polski. Decyzją sądu Białorusin najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie”
– poinformował we wpisie opublikowanym w serwisie X Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji i Koordynatora Służb Specjalnych.
10:30. Blinken: Dalsze wspieranie Ukrainy kluczowe dla bezpieczeństwa zarówno USA, jak i Europy
Przebywający z Brukseli szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken powiedział, że dalsze wspieranie Ukrainy jest kluczowe dla bezpieczeństwa zarówno USA, jak i Europy. Jak podkreślił, Stany Zjednoczone będą kontynuować to wsparcie.
Blinken stwierdził także, że sytuacja na froncie stała się bardziej poważna, odkąd Korea Północna wsparła Rosją swoimi żołnierzami. Zdaniem polityka „wymaga to zdecydowanej odpowiedzi”. - I my jej udzielimy – zaznaczył.
10:20. Poważnie ranny mężczyzna w rejonie browarskim
Szczątki zestrzelonego pocisku lub drona spowodowały wybuch pożaru w jednym z magazynów w rejonie browarskim pod Kijowem. Jak poinformowała regionalna administracja wojskowa, w wyniku ataku poważnego urazu głowy doznał 48-letni mężczyzna. Szef władz obwodu kijowskiego Rusłan Krawczenko poinformował jednak, że stan rannego lekarze określają już jako dobry.
10:00. Atak na kijów rakietami i dronami
Rosyjskie siły zbrojne w środę po raz pierwszy od 73 dni przeprowadziły połączony atak rakietowy i dronowy na Kijów - poinformował szef kijowskiej administracji wojskowej Serhij Popko. Siły Obronne zestrzeliły cztery rakiety i 37 dronów w ośmiu obwodach kraju – podały Siły Powietrzne.
„Wróg prawdopodobnie użył pocisków manewrujących wystrzeliwanych z powietrza, pocisków balistycznych KN-23/KN-24/Iskander-M oraz dronów Shahed/Geran/Gerbera/Parodia. Alarm powietrzny w stolicy został ogłoszony o godz. 6.30 (5.30 w Polsce) z powodu zagrożenia ze wschodu. W tym czasie pociski manewrujące zmierzały już w kierunku obwodu kijowskiego” - zaznaczył Popko.
Wojska radiotechniczne sił powietrznych wykryły łącznie 96 środków napadu powietrznego: dwa przeciwlotnicze pociski kierowane S-300 w obwodzie sumskim, dwa pociski manewrujące Ch-101, dwa pociski balistyczne Iskander-M/KN-23 oraz 90 bezzałogowych samolotów uderzeniowych Shahed i niezidentyfikowanych dronów.
„W obwodzie: kijowskim, połtawskim, żytomierskim, sumskim, czerkaskim, zaporoskim, czernihowskim i kirowohradzkim potwierdzono zestrzelenie dwóch pocisków manewrujących Ch-101, dwóch pocisków balistycznych Iskander-M/KN-23 i 37 wrogich bezzałogowych statków powietrznych” - przekazano w komunikacie.
Jak dodano, 47 dronów nieprzyjaciela utraciło łączność w różnych regionach Ukrainy, dwa drony opuściły ukraińską przestrzeń powietrzną w kierunku Białorusi i Rosji, a dwa kolejne wciąż znajdują się w powietrzu i trwają działania bojowe.
CZYTAJ WIĘCEJ: Po raz pierwszy od 73 dni Rosja zaatakowała Kijów rakietami i dronami. Dwa bezzałogowce są w powietrzu. Trwają działania bojowe
08:46. Rosja straciła kolejnych 1770 żołnierzy
W ciągu minionej doby rosyjska armia straciła kolejnych 1770 żołnierzy (od początku wojny już ponad 714 tys.), 24 czołgi, 49 wozów opancerzonych, 56 systemów artyleryjskich oraz 61 dronów. Dane przekazał w zaktualizowanej infografice ukraiński resort obrony.
06:10. Media: rosyjska propaganda ociepla wizerunek Korei Północnej
Na tle zacieśniania więzi między Moskwą i Pjongjangiem rosyjska propaganda stara się zmienić wizerunek Korei Płn. w oczach Rosjan - pisze Radio Swoboda. W rosyjskich szkołach prowadzone są tematyczne zajęcia, a uczniowie pojechali do Korei na letni obóz.
Podczas gdy uczniowie starszych klas spieszą ku zdjęciom, broszurom i gazetom z Korei Płn., piątoklasista Makar nie odrywa się od pamiętnika Kim Ir Sena
— tak brzmi fragment reportażu wyemitowanego przez państwową telewizję Rossija 1. Materiał nagrano w jednej ze szkół w Chabarowsku, w której prowadzone jest koło zainteresowań poświęcone ideologii dżucze, czyli doktryny politycznej Kim Ir Sena.
Korea Północna (KRLD) w rosyjskiej propagandzie nie jest „światowym outsiderem ani rezerwatem totalitaryzmu, lecz ważnym sojusznikiem Rosji w walce z Zachodem” - podkreśla syberyjska redakcja Radia Swoboda.
05:05. 15 lat więzienia za ujawnienie ściśle tajnych dokumentów wojskowych
Sędzia federalna skazała we wtorek byłego funkcjonariusza Powietrznej Gwardii Narodowej (AGN) w Massachusetts Jacka Teixeirę na 15 lat więzienia za ujawnienia ściśle tajnych dokumentów wojskowych. Dotyczyły one wojny na Ukrainie.
02:00. Administracja Bidena nie wie, czy doszło do rozmowy Trump-Putin
Departament Stanu nie wie, czy doszło do rozmowy Donalda Trumpa z Władimirem Putinem, bo zespół Trumpa nie podpisał dotąd stosownych porozumień dotyczących procesu przekazywania władzy - wyjaśnił PAP wysoki rangą przedstawiciel resortu. Rzecznik Trumpa odmawia komentarza na temat „prywatnych rozmów” prezydenta-elekta.
00:01. Trump potwierdził wybór Waltza na doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego
Prezydent elekt Donald Trump potwierdził doniesienia o tym, że wybrał kongresmena Mike’a Waltza na swojego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego. Jak zapowiedział, Waltz będzie orędownikiem polityki „pokoju poprzez siłę”.
Mike był silnym orędownikiem mojego programu America First Foreign Policy i będzie niesamowitym orędownikiem naszego dążenia do pokoju poprzez siłę!
— napisał w oświadczeniu Trump.
Przypomniał, że kongresmen z Florydy był pierwszym „zielonym beretem” w Kongresie i jest „ekspertem w sprawach zagrożeń stawianych przez Chiny, Rosję, Iran i globalny terroryzm” oraz jest członkiem komisji spraw zagranicznych, ds. sił zbrojnych i wywiadu w Izbie Reprezentantów.
O zatrudnieniu Waltza do kluczowej roli w kształtowaniu polityki zagranicznej USA media donosiły już w poniedziałek. Trump miał również wybrać senatora Marca Rubio na przyszłego sekretarza stanu, choć prezydent elekt dotąd nie potwierdził tych doniesień.
50-letni Waltz jest emerytowanym pułkownikiem „zielonych beretów”, wojsk specjalnych US Army, który od 2018 r. zasiada w Izbie Reprezentantów jako deputowany z Florydy. W czasie kampanii wyborczej był jednym z głównych obrońców i orędowników Trumpa w sprawach dotyczących bezpieczeństwa w programach telewizyjnych. Polityk obejmie jedną z najważniejszych ról w Białym Domu, jako główny - obok sekretarza stanu - urzędnik odpowiedzialny za politykę zagraniczną.
Waltz był postrzegany jako „jastrząb” w polityce wobec Rosji, Chin i Iranu, choć w ciągu ostatniego roku głosował przeciwko pakietowi środków na pomoc Ukrainy (mimo że popierał wcześniejsze pakiety). W niedawnym wywiadzie w radiu NPR polityk twierdził, że wyrażana przez Trumpa chęć szybkiego zakończenia wojny w Ukrainie jest racjonalna i argumentował, że Trump zmusiłby Władimira Putina do negocjacji przez wprowadzenie sankcji na rosyjską ropę naftową i zniesienie ograniczeń w używaniu przez Ukrainę broni dalekiego zasięgu.
Rosja jest w zasadzie stacją benzynową z bronią jądrową. Putin sprzedaje teraz więcej ropy i gazu niż przed wojną za pośrednictwem Chin i Rosji. A jeśli dodamy do tego uwolnienie naszej energii, zniesienie zakazu LNG, jego gospodarka i jego machina wojenna bardzo szybko wyschnie
— mówił polityk tuż przed wyborami.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/712784-relacja-994-dzien-wojny-rakietowy-atak-na-kijow