Trwa 990. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Sobota, 9 listopada 2024 r.
19:00. Borrell: Ukraina potrzebuje szybkich dostaw
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, który przybył dziś do Kijowa, podkreślił na konferencji prasowej z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą, że UE wspiera Ukrainę i wezwał do zwiększenia i przyspieszenia dostaw pomocy wojskowej dla ukraińskiej armii.
CZYTAJ WIĘCEJ: Borrell: Ukraina potrzebuje większych dostaw broni. „Najważniejsze jest dostarczenie czołgów, myśliwców, sprzętu obrony powietrznej”
18:30. Rozmowa szefów MSZ Trójkąta Weimarskiego
Ministrowie spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego - Polski, Niemiec i Francji - rozmawiali telefonicznie o europejskiej polityce bezpieczeństwa, w tym o przyszłości relacji transatlantyckich z USA - poinformował polski resort dyplomacji.
„Minister Radosław Sikorski rozmawiał telefonicznie z szefami dyplomacji Niemiec Annaleną Baerbock i Francji Jeanem-Noelem Barrotem. Ministrowie SZ Trójkąta Weimarskiego rozmawiali o europejskiej polityce bezpieczeństwa, w tym przyszłości relacji transatlantyckich z USA oraz trudnej sytuacji politycznej w Gruzji” - poinformował polski MSZ na platformie X.
18:15. Rosjanie wystrzelili kilka grup „Szahedów”
W wielu regionach Ukrainy ogłoszono alert powietrzny. Rosjanie wystrzelili kilka grup dronów „Szahed” – informują na Telegramie Siły Powietrzne Ukrainy.
18:00. W niektórych rejonach frontu Rosjanie przesunęli już grupy szturmowe
Siły Zbrojne spodziewają się, że Rosjanie wkrótce rozpoczną aktywny szturm na pozycje ukraińskie – powiedział rzecznik Południowych Sił Obronnych Władysław Wołoszyn.
„Według naszego wywiadu wojska rosyjskie aktywnie przygotowują się do przeprowadzenia operacji szturmowych na niektórych odcinkach linii demarkacyjnej. Sprowadzili posiłki, uzupełnili amunicję, prowadzą rozpoznanie powietrzne i inżynieryjne naszych pozycji, czyli przygotowują się do rozpoczęcia działań szturmowych. Niektóre grupy szturmowe zostały przesunięte na wysunięte pozycje. Sugeruje to, że w najbliższej przyszłości wróg rozpocznie ataki na nasze pozycje” – powiedział.
17:10. Alarmy powietrzne w kilku rejonach Ukrainy
W Kijowie i kilku innych regionach ogłoszono alert powietrzny – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na mapę alarmów. „Drony z obwodu czernihowskiego zmierzają w kierunku obwodu kijowskiego” – napisały Siły Powietrzne Ukrainy na Telegramie.
16:35. Od początku dnia na froncie doszło do 108 starć
Na froncie od początku dnia liczba starć bojowych wzrosła do 108, główne siły armii rosyjskiej skierowane są na okolice Pokrowska i Kurachowa, gdzie Rosjanie przeprowadzili 51 ataków – poinformował na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
16:00. Trwają przygotowania do spotkania Trump-Zełenski
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sibiga poinformował, że trwają przygotowania w sprawie zorganizowania spotkania amerykańskiego prezydenta elekta Donalda Trumpa i prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. „Rozmawiano o ewentualnych przyszłych kontaktach na poziomie liderów. I jak już informowałem. Zespół Wołodymyra Zełenskiego i zespół Donalda Trumpa rozpoczęły przygotowania do zorganizowania spotkania” - czytamy we wpisie opublikowanym na Telegramie.
15:25. W Kupiańsku zginęły dwie osoby
Jak poinformowała ukraińska prokuratura, w wyniku rosyjskiego ataku na Kupiańsk zginęły dwie osoby. „W wyniku ostrzału na dwóch przechodniów – mężczyznę i kobietę – spadły przewody od sieci elektrycznej. Wybuchł pożar. Niestety, zginęli na miejscu, ich ciała były mocno poparzone” -czytamy w komunikacie opublikowanym na Telegramie.
14:30. Rosjanie zintensyfikowali szturmy w obwodzie kurskim
Analitycy projektu DeepState oceniają, że Rosjanie zintensyfikowali szturmy w obwodzie kurskim. ”Wróg zastosował tradycyjną taktykę – desant piechoty na bojowe wozy piechoty” – czytamy. „Rosjanie kontynuują to, co zaczęli wczoraj. Aktywność wroga utrzymuje się w okolicach miejscowości Pogrebki, Zielonyj Szlach i Darin. Wróg porusza się w kolumnach z desantem. Walki trwają, sytuacja się wyjaśnia” - dodano.
13:30. Kiyv Independent: Biden mógłby wykorzystać ostatnie tygodnie dla Ukrainy
W ostatnich tygodniach u władzy prezydent USA Joe Biden mógłby zdecydować się na wzmocnienie wsparcia dla Ukrainy - pisze portal Kyiv Independent. Wśród opcji wymienia wykorzystanie rosyjskich aktywów lub zniesienie ograniczeń na użycie broni dalekiego zasięgu.
„Prezydent USA Joe Biden w tym tygodniu stał się „kulawą kaczką”” – pisze portal Kyiv Independent, odnosząc się do popularnego w krajach anglosaskich określenia na polityka, który odchodzi z urzędu, ale nadal go piastuje do przejęcia władzy przez następcę.
Okres między wyborami a zaprzysiężeniem nowego prezydenta jest tradycyjnie postrzegany jako czas słabnących wpływów ustępującego prezydenta.
Jednak – jak zwraca uwagę portal - może on również otwierać pewne możliwości. Prezydent może na przykład podjąć kontrowersyjne decyzje, nie obawiając się, że będą się one wiązać z obniżeniem poparcia społecznego.
Jak stwierdziła cytowana przez Kyiv Independent Jessica Berlin, badaczka w Centrum Analiz Polityki Europejskiej, Biden może stać się „najmniej kulawą kaczką w historii” ze względu na chęć zabezpieczenia przed prezydenturą Trumpa, który wielokrotnie kwestionował wsparcia dla Kijowa. „Cokolwiek powinno pójść na Ukrainę, powinno pójść teraz” – dodała.
12:30. Ukraina zaatakowała fabrykę amunicji w obwodzie tulskim
Siły ukraińskie zaatakowały z użyciem dronów rosyjską fabrykę chemiczną w Alieksinie w obwodzie tulskim, która produkuje proch strzelniczy, amunicję i broń - poinformowały Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Według SBU atak był częścią szerszej strategii, mającej na celu atakowanie rosyjskich fabryk amunicji, które wspierają moskiewski sektor obronny i działania wojenne przeciwko Ukrainie.
„SBU prowadzi kompleksowe poszukiwanie obiektów na terytorium Federacji Rosyjskiej, które są zaangażowane w wojnę na Ukrainie. Ataki na magazyny z bronią, lotniska wojskowe i przedsiębiorstwa wchodzące w skład rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego ograniczają zdolność Rosji do terroryzowania naszego kraju”
– cytuje agencja Ukrinform przedstawiciela SBU. Jak pisze portal Ukrainska Prawda od godz. 21:30 w piątek w różnych regionach Rosji ogłoszono alarm powietrzny w związku z nadlatującymi dronami, a o 3:00 w nocy mieszkańcy tulszczyzny zaczęli pisać o ataku na zakłady chemiczne, eksplozjach i słupach ognia.
Zakłady chemiczne Alieksin są częścią korporacji Rostiech i produkują amunicję, proch i materiały dla rosyjskiego przemysłu wojskowego.
10:45. Jedna osoba zginęła w rosyjskim ataku dronami na Odessę
Jedna osoba zginęła a 13 zostało rannych w nocnym rosyjskim ataku dronami na Odessę na południu Ukrainy - poinformował szef władz obwodu odeskiego Ołeh Kiper. Wśród rannych jest dwóch chłopców - jeden w wieku czterech lat, drugi w wieku 16 lat.
Na Telegramie Kiper napisał, że kilka budynków mieszkalnych, domów prywatnych, budynków komercyjnych i dziesiątki samochodów osobowych zostało uszkodzonych w drugim dniu rosyjskich ataków dronami na miasto.
„W nocy wróg ponownie zaatakował Odessę i pobliski region dronami szturmowymi. Jedna osoba zginęła, a 13 zostało rannych. Wśród rannych było dwoje dzieci” - oświadczył gubernator obwodu.
W sumie w nocy z piątku na sobotę Rosja wystrzeliła 51 dronów, koncentrując swój atak na Odessie i pobliskim regionie na południu Ukrainy - poinformowały ukraińskie siły powietrzne. 32 drony zostały zestrzelone, 18 zostało „zagubionych”, co najprawdopodobniej oznacza, że zostały zablokowane elektronicznie.
10:10. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w Kijowie
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przybył do Kijowa, gdzie ma zapewnić Ukrainę o dalszym wsparciu UE w wojnie z rosyjską inwazją – podała francuska agencja AFP.
„Przesłanie jest jasne: Europejczycy będą w dalszym ciągu wspierać Ukrainę” – powiedział Borrell, który kończy swoją kadencję w przyszłym miesiącu. „Od początku wspieraliśmy Ukrainę i podczas mojej ostatniej wizyty w Kijowie powtarzam: będziemy was wspierać, jak tylko będziemy mogli” – dodał. Jak podaje AFP, Borrell spotka się z wysoko postawionymi ukraińskimi urzędnikami.
09:45. Wojska rosyjskie nacierają na szerokości niemal całego frontu
Najtrudniejsza jest sytuacja na kierunkach Pokrowsk i Kurachowe - podał sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W ciągu minionej doby doszło do 171 starć.
„Sytuacja na linii frontu pozostaje skomplikowana. Przeciwnik wykorzystując swoją przewagę w liczebności ludzi i technologii zdecydowanie atakując nasze pozycje. Ukraińscy obrońcy nieustannie ograniczają presję okupantów, powodując u wroga znaczne straty” - napisano.
09:30. Nowe dane Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy
Jak poinformował w mediach społecznościowych Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, w ciągu ostatniego dnia siły obronne zneutralizowały 1660 rosyjskich żołnierzy, 36 rakiet przeciwlotniczych i 23 systemy artyleryjskie.
09:00. Rosjanie nacierają w pobliżu 7 miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim
Rosjanie posuwają się do przodu w obwodach donieckim i ługańskim. Analitycy projektu DeepState przekazali, że okupanci nacierają w pobliżu siedmiu miejscowości: Maksymiwka, Mjasożariwka, Dalnyj, Selidowoja, Petriwka, Bohojawlenka i Pobieda.
W październiku Rosjanie zajęli ok. 490 km kwadratowych terytorium Ukrainy.
08:30. Erdogan wzywa do osiągnięcia sprawiedliwego pokoju na Ukrainie za pomocą środków dyplomatycznych
Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan przypomniał, że sprawiedliwy i trwały pokój na Ukrainie można osiągnąć dzięki dyplomacji i zaproponował mediację oraz pomoc w negocjacjach.
Władze w Ankarze oczekują, że wojna zakończy się m.in. dzięki współpracy między Turcją a Stanami Zjednoczonymi za prezydentury Donalda Trumpa.
08:15. Nocne ataki dronów na Odessę
Jedna osoba nie żyje, a 13 zostało rannych - taki jest bilans nocnego ataku rosyjskich dronów na Odessę. Wśró poszkodowanych są dzieci w wieku 4 i 16 lat.
Uszkodzone zostały wieżowce w dwóch kompleksach mieszkalnych, domy prywatne, magazyny prywatnego przedsiębiorstwa oraz samochody, z czego co najmniej 10 aut uległo całkowitemu zniszczeniu w wyniku pożaru.
Ukraińskie siły obrony powietrznej zestrzeliły 32 rosyjskie drony. Wiadomo, że okupant do ataku użył 51 bezzałogowców.
Rosjanie skupili się głównie na atakowaniu Odessy. Eksplozje słychać było też m.in. w Mikołajowe, Zaporożu, Sumach, Charkowie, Połtawie czy Tarnopolu.
08:00. Jeden rosyjski okręt na Morzu Czarnym
Ukraińska Marynarka Wojenne poinformowała, że na Morzu Czarnym stacjonował dziś jeden rosyjski okręt wojenny, który jest wstanie wystrzeliwać pociski manewrujące.
07:44. Ukraińskie władze: Odbudowa obwodu chersońskiego wymaga powrotu przywróceniu mieszkańców
Odbudowa obwodu chersońskiego oznacza przede wszystkim powrót ludzi. Inwestycje w kapitał ludzki, zapewnienie godnych warunków życia i zrozumienie procesów demograficznych są kluczem do ożywienia i stabilności w regionie - powiedział PAP szef administracji wojskowej Ołeksandr Prokudin.
W Ukraińskim Domu w Kijowie odbyło się wczoraj wydarzenie „Droga do odbudowy: strategiczne priorytety obwodu chersońskiego” poświęcone drugiej rocznicy wyzwolenia prawobrzeżnej części obwodu chersońskiego.
Głównym wyzwaniem, przed którym stoi obecnie region, są Rosjanie, którzy znajdują się kilometr od linii kontaktowej po drugiej stronie Dniepru. 200 tysięcy pocisków spadło na ziemię chersońską w tym roku. W wyniku rosyjskiej agresji w obwodzie chersońskim zginęły 683 osoby. Zniszczonych zostało 31 tysięcy budynków różnego typu, od infrastruktury krytycznej po budynki mieszkalne
— wyjaśnił Prokudin w rozmowie z PAP.
Zwrócił uwagę, że obecnie tylko 33 proc. terytorium obwodu chersońskiego zostało wyzwolone.
Wielu mieszkańców opuściło region z powodu okupacji lub częstych rosyjskich ataków. Obecnie na prawym brzegu obwodu chersońskiego mieszka 166 tysięcy osób. I nie jest to nawet jedna piąta tego, co było przed inwazją na pełną skalę
— dodał.
Głównym celem wydarzenia było przedstawienie projektów, które pomogą przyspieszyć odbudowę obwodu, zidentyfikowanie kluczowych obszarów rozwoju na najbliższe trzy do pięciu lat oraz opracowanie inicjatyw projektowych, które zapewnią zrównoważony rozwój regionu.
Obecnie najważniejszą potrzebą jest przywrócenie mieszkań dla powracających mieszkańców Chersonia. Zwłaszcza w tych regionach, które są teraz bezpieczniejsze. Zidentyfikowaliśmy osiem społeczności, które znajdują się 30 kilometrów od linii frontu
— powiedział Prokudin.
Istnieją wioski, w których budynki mieszkalne zostały zniszczone w 100 procentach. W niektórych wioskach budynki są zniszczone w 20-30 procentach. Muszą zostać odbudowane i przywrócone do życia w zimie. Robimy teraz wszystko, co w naszej mocy, wraz z naszymi międzynarodowymi partnerami i rządem, aby odbudować domy dla ludzi
— dodał rozmówca PAP.
Ocenił, że konieczne jest już teraz trzeba zaplanować przyszłość obwodu i położyć pod nią fundamenty.
Musimy sprowadzić ludzi z powrotem do regionu, przywrócić firmy, odbudować domy i uprawiać plony, które były tu przed inwazją. (…). Bo wciąż są ludzie, którzy zostają i ludzie, którzy wracają lub chcą wrócić. Musimy więc pracować dla nich i rozmawiać o nich, a także przyciągać więcej inwestycji i darczyńców, którzy pomogą nam to wdrożyć
— podkreślił.
Chersoń był jedynym miastem obwodowym, które udało się zająć Rosjanom w 2022 roku – doszło do tego w pierwszych dniach inwazji rozpoczętej 24 lutego. Po ponad ośmiu miesiącach okupacji strona rosyjska ogłosiła wycofanie swoich wojsk z prawego brzegu Dniepru. Pierwsi ukraińscy żołnierze weszli do Chersonia 11 listopada 2022 roku.
00:00. Premier Estonii chce zwiększenia pomocy wojskowej dla Ukrainy
„Ukraina potrzebuje więcej sprzętu do obrony powietrznej. Trzeba też znieść ograniczenia na dostarczoną Ukraińcom broń, by chronić ludzi przed agresorem” – oświadczył w piątek estoński premier Kristen Michal po tym, gdy rosyjski dron uderzył w apartamentowiec z rezydencją ambasadorki Estonii w Kijowie.
Naloty trwały kilka godzin, a budynek został trafiony w czwartek nad ranem. Mieszkańcy przebywali w schronie i nikt nie ucierpiał – przekazała ambasadorka Annely Kolk, która do ukraińskiej stolicy oddelegowana została jesienią ubiegłego roku.
Jak oznajmiła w rozmowie z radiem ERR, w wyniku nalotu uszkodzona została fasada i dach bloku. W Kijowie – przyznała ambasadorka – „życie toczy się dalej, otwarte są kawiarnie i restauracje, ale rosyjskie drony celują w wieżowce, apartamentowce i budynki”. W październiku tylko podczas jednej nocy nie ogłoszono tam alarmu przeciwlotniczego.
Dopóki Rosja nie zaprzestanie swojej agresji, nikt na Ukrainie nie jest bezpieczny. Lepsza obrona powietrzna jest niezbędna, by chronić mieszkańców
— oświadczył z kolei szef estońskiej dyplomacji Margus Tsahkna.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/712452-relacja-990-dzien-wojny-nocny-atak-dronow-na-odesse