Trwa 978. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 28 października 2024 r.
19:00. Sankcje na 3 rosyjskie firmy szerzące dezinformację
Wielka Brytania objęła sankcjami trzy rosyjskie agencje PR i trzech wysokich rangą przedstawicieli jednej z nich za próby destabilizowania Ukrainy oraz podważenia demokracji i międzynarodowego wsparcia dla zaatakowanego państwa.
W komunikacie wydanym przez brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wyjaśniono, że agencja PR Social Design Agency (SDA) jest finansowana przez państwo rosyjskie i dostaje od niego zlecenia. Podano także, że SDA wraz z firmą partnerską Structura próbowała przeprowadzić operacje wpływu w celu podważenia demokracji i osłabienia międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy.
Jak dodano, w tym roku SDA próbowała również podżegać do protestów w sześciu krajach europejskich, ale mimo rosyjskich pieniędzy przeznaczanych na operacje wpływu kłamstwa rozpowszechniane przez te firmy nie zdołały przebić się w internecie, a boty i fałszywe strony internetowe wywołały ograniczoną reakcję.
Wyjaśniono, że firmy te – oprócz dwóch wymienionych także ANO Dialog - i ich kierownictwa są odpowiedzialne za rozległą wrogą, złośliwą siatkę internetową, znaną jako Doppelganger, która nęka media społecznościowe fałszywymi postami, podrobionymi dokumentami i materiałami typu deepfake. Te kłamliwe taktyki mają na celu zamaskowanie prawdy o nielegalnej inwazji Rosji na Ukrainę i odwrócenie uwagi od prawdziwej natury wojny.
„Putin jest tak zdesperowany, by podważyć europejskie wsparcie dla Ukrainy, że ucieka się teraz do niezdarnych, nieskutecznych wysiłków, by próbować podsycić niepokoje. Dzisiejsze sankcje wysyłają jasny komunikat: nie będziemy tolerować waszych kłamstw i ingerencji, i dopadniemy was. Desperackie próby Putina, by nas podzielić, nie powiodą się. Powstrzymamy Kreml i będziemy stać po stronie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne” – oświadczył minister spraw zagranicznych David Lammy.
18:50. Ile Putin płaci Kim Dzong Unowi?
Wartość dostaw broni z Korei Północnej do Rosji – nawet według najbardziej ostrożnych szacunków – przekracza 1,7 miliarda dolarów – ocenia niemiecka Fundacja Friedricha Naumanna. Jak zaznaczono, dokładne oszacowanie ilości dostaw broni z Korei Północnej do Rosji jest niemal niemożliwe, gdyż Pjongjang ukrywa dane dotyczące jej eksportu.
18:00. Zachód nie docenia zagrożenia ze strony Korei Płn.
Zachód na własne ryzyko nie docenia zagrożenia ze strony Korei Płn. Tymczasem Pjongjangowi udało się zbudować duży potencjał wojskowy, który może wykorzystać w Europie i Azji – pisze główny komentator spraw zagranicznych dziennika „Financial Times” Gideon Rachman.
„Od miesięcy ostrzega się przed zacieśniającą się współpracą (członków) +wrogiej osi+, składającej się z Rosji, Korei Północnej, Iranu i Chin. (…) Jednak spośród tej grupy Korea Północna przyciągnęła najmniej uwagi na Zachodzie” – pisze Rachman.
Tymczasem – jak podkreśla - wsparcie Pjongjangu dla Moskwy jest jak dotąd najbardziej „dramatycznym” dowodem żywotności tej „wrogiej osi”.
17:30. „Rosja odpowiedzialna za sytuację środowiskową na Ukrainie”
Poseł Rady Najwyższej Ukrainy Ołeksij Honczarenko powiedział w rozmowie z PostPravda.Info, że „Rosja jest bezpośrednio odpowiedzialna za sytuację środowiskową na Ukrainie”. - Zniszczyli tamę kachowską. Byłem osobiście w Chersoniu, widziałem, jak zalane były tereny, a potem w Odessie widziałem, jak w morzu pływały zwłoki zwierząt lub dachy domów. To absolutna katastrofa ekologiczna – stwierdził.
16:00. Prezydent Zełenski na Islandii
Prezydent weźmie udział w czwartym Szczycie Ukraina – Europa Północna i przeprowadzi rozmowy dwustronne z jego uczestnikami: premierami Islandii, Danii, Norwegii, Finlandii i Szwecji.
15:30. Eksplozje w Charkowie
Burmistrz Charkowa Igor Teriechow poinformował o eksplozjach w mieście, Rosjanie wystrzelili rakiety przeciwlotnicze. Wiadomo o rannej kobiecie - podaje „Ukraińska Prawda”.
15:00. Jermak: Sankcje nie wystarczą. Potrzeba broni
Szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak powiedział, że sankcje sojuszników nie wystarczą jako odpowiedź na zaangażowanie Korei Płn. w wojnę. Ukraina potrzebuje broni i jasnego planu, by zapobiec dalszemu zaangażowaniu Pjongjangu w wojnę, która toczy się w Europie - dodał.
„Tak, wojska KRLD są już w obwodzie kurskim (w Rosji, przy granicy z Ukrainą - PAP). Wszystko jest tak, jak powiedzieliśmy, co potwierdziła Korea Południowa. Teraz widzą to nasi sojusznicy, widzi to NATO” - przekazał szef gabinetu Wołodymyra Zełenskiego na Telegramie. Jak dodał, zaangażowanie militarne Pjongjangu w wojnę w Ukrainie to eskalacja.
„Reakcja w postaci sankcji nie wystarczy. Potrzebujemy broni i jasnego planu, aby zapobiec zaangażowaniu KRLD w wojnę w Europie. Dziś Rosja angażuje (w ten konflikt) KRLD i może rozszerzyć zaangażowanie w przyszłości, a wtedy inne autokratyczne reżimy zobaczą, że może im to ujść na sucho, i przyjdą walczyć z NATO. Wróg rozumie siłę. Sojusznicy ją mają” - podkreślił Jermak.
14:00. Rosyjski Shahed przeleciał krytycznie blisko bloku energetycznego Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej
Spółka energetyczna Energoatom zauważyła, że wraz z nadejściem okresu jesienno-zimowego wojska rosyjskie nasilają terror energetyczny ukraińskich elektrowni jądrowych, stwarzając nowe zagrożenia dla bezpiecznej eksploatacji obiektów jądrowych.
W ostatnim czasie zarejestrowano przelot rosyjskiego statku bezzałogowego „krytycznie blisko” bloku energetycznego Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej.
13:30. Rutte potwierdza. Północnokoreańskie wojsko jest w obwodzie kurskim
Sekretarz generalny NATO Mark Rutte oświadczył, że dzięki najnowszym dostępnym informacjom może potwierdzić, że północnokoreański personel wojskowy jest już zaangażowany w walki w obwodzie kurskim w Rosji.
Rutte oświadczył, że rano delegacja z Korei Południowej poinformowała NATO, a także Japonię, Australię i Nową Zelandię o potwierdzeniu obecności północnokoreańskiego personelu wojskowego w Rosji i jego zaangażowaniu w wojnę.
13:00. Nie doszło jeszcze do starć z żołnierzami z Korei
Siły obronne Ukrainy nie miały jeszcze kontaktu bojowego z północnokoreańskim personelem wojskowym i nie wzięły żadnych jeńców na froncie kurskim – przekazał rzecznik Wadym Mysnyk.
12:30. Finlandia przejmuje część aktywów Rosji
Sąd Rejonowy w Helsinkach uwzględnił wniosek ukraińskiej państwowej spółki regulacyjnej gazu Naftogaz Ukrainy i pięciu innych spółek z Grupy Naftogaz i przejął niektóre aktywa należące do Rosji w Finlandii.
„To pierwsze publicznie znane skuteczne przejęcie aktywów poza Ukrainą w celu wyegzekwowania orzeczenia arbitrażowego w sprawach dotyczących roszczeń ukraińskich firm przeciwko Rosji za wywłaszczenie majątku w Autonomicznej Republice Krymu w 2014 r. Jest to krok przejściowy w kierunku faktycznego odzyskania aktywów na rzecz Naftogaz Group” - przekazał w oświadczeniu Ołeksij Czernyszow, dyrektor generalny Naftogaz Group.
12:20. Rutte: 600 tys. rosyjskich żołnierzy zginęło lub zostało rannych
Szef NATO Mark Rutte poinformował w Brukseli, że ok. 600 tys. rosyjskich żołnierzy zginęło lub zostało rannych w wojnie na Ukrainie. Rozmieszczenie wojsk Korei Północnej w Rosji, potwierdzone przez Sojusz, nazwał „aktem rosnącej desperacji” Władimira Putina.
Jest to dowód na to, że Putin nie jest w stanie atakować dalej Ukrainy bez zagranicznego wsparcia - powiedział Rutte
12:00. Zełenski: Premier Indii może wpłynąć na zakończenie wojny
Premier Indii Narendra Modi może wpłynąć na zakończenie naszej wojny z Rosją, ponieważ jest głową bardzo dużego państwa pod względem liczby ludności, wpływów i potencjału gospodarczego - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wywiadzie dla dziennika „The Times of India”.
„Modi może wpłynąć na zakończenie wojny. Ma wielką wartość w każdym konflikcie. Indie, (liczące) półtora miliarda ludzi, mogą mieć na to realny wpływ”
— ocenił Zełenski. Według prezydenta ewentualny udział Indii w osłabieniu rosyjskiej gospodarki, w tym sektorów energetycznego i zbrojeniowego, mógłby doprowadzić zmniejszenia zdolności Rosji do walki i skrócić czas wojny z Ukrainą.
„Rozmawialiśmy z premierem Modim. Mamy (odpowiednią) platformę, Szczyt Pokojowy. Wierzę, że moglibyśmy zorganizować drugi Szczyt Pokoju w dowolnej stolicy. Z pewnością może się on odbyć w Indiach, a premier może to zrobić, może zorganizować szczyt, ale musimy się do tego przygotować” - oświadczył prezydent.
„Rosja sama zabiła wielu (swoich obywateli). Wielu zmobilizowanych rosyjskich żołnierzy zostało zabitych przez samą armię rosyjską, ponieważ bali się iść naprzód, zginąć od kul lub zostać ranni. Uciekli i tam zostali zabici przez własną armię… Oni (Rosjanie - PAP) nie liczą (tych żołnierzy). Wiecie, że mają już około 650 tys. ofiar, zabitych i rannych”
— zauważył Zełenski w rozmowie z indyjskim dziennikiem.
„Sam Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) nie jest w stanie całkowicie naprawić sytuacji. Nie może całkowicie wpłynąć na Putina i jego zwolenników. Ale wszyscy razem - przywódcy, MTK, prawo międzynarodowe, ONZ, G20 - wszyscy razem zdecydowanie mogą zakończyć tę wojnę. Odczuwamy jednak (pozytywne) skutki działań MTK. Putin nie podróżuje do większości krajów na świecie” - zauważył przywódca państwa ukraińskiego.
10:40. W ciągu ostatniego dnia na froncie odnotowano 144 starcia bojowe
Jak poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy (SZU), wczoraj Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na pozycje jednostek ukraińskich i obszary zaludnione przy użyciu jednego pocisku, a także dokonali 91 nalotów, z użyciem 184 rakiet przeciwlotniczych.
Lotnictwo, siły rakietowe i artyleria SZU przeprowadziły jedenaście uderzeń na obszary koncentracji personelu i OVT Rosjan, uderzyły w jeden punkt kontrolny i jeden system artyleryjski.
W rejonie osady Wołczańsk w ciągu ostatniego dnia Rosjanie czterokrotnie szturmowali pozycje wojsk ukraińskich. W rejonie Kupiańska doszło do 20 ataków. W rejonie Łymania Rosjanie atakowali 16 razy. W rejonie Kramatorska okupanci atakowali 9 razy, w rejonie Torecka wojska rosyjskie przeprowadziły 6 ataków.
W rejonie Pokrowska Siły Obronne wstrzymały 27 działań ofensywnych, w rejonie Kurachowe - 37. W rejonie miasta Dniepr wojska rosyjskie trzykrotnie zaatakowały pozycje Sił Zbrojnych. Siły obronne odparły ataki i zadały straty najeźdźcom. Trwa operacja w obwodzie kurskim. W ciągu dnia wojska rosyjskie przeprowadziły 29 nalotów, zrzuciły 42 rakiety przeciwlotnicze i wystrzeliły 323 pociski artyleryjskie.
10:10. Nocny atak 100 rosyjskich dronów-kamikadze
Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 66 dronów - informują Siły Powietrzne Ukrainy.
W nocy przeciwnik zastosował 100 uderzających typu bla „Shahed” i bezzałogowych dronów typu z kierunków Kursk, Orel, Primors Łąko-Akhtarsk - Rosja. Atak powietrzny został odparty przez wojska przeciwlotnicze rakietowe, lotnictwo, jednostki REB oraz mobilne grupy pożarnicze Sił Powietrznych i Obronnych Ukrainy.
10:00. Pięć ofiar rosyjskich wczorajszych ataków na obwód chersoński
Pięć osób zginęło, a 13 zostało rannych, w tym dziecko, w rosyjskich atakach na obwód chersoński 27 października.
Rosyjskie wojsko zaatakowało obiekty infrastruktury krytycznej, ośrodek medyczny i obszary mieszkalne osiedli regionu, w tym sześć budynków wielopiętrowych i 22 domy prywatne.
09:30. Czystki w rosyjskim Ministerstwie Obrony
Po rezygnacji Siergieja Szojgu ze stanowiska Ministra Obrony wszczęto wiele postępowań korupcyjnych przeciwko urzędnikom – informuje Radio Swoboda.
Od kwietnia 2024 r. w Rosji przetrzymywanych jest w aresztach kilku wysokich rangą urzędników wojskowych. W sprawie przekupstwa aresztowano wiceministra obrony Timura Iwanowa, szefa Głównego Zarządu Personalnego Ministerstwa Obrony generała broni Jurija Kuzniecowa i zastępcę szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji generała broni Wadima Szamarina.
Główny Departament Śledczy Wojskowego Komitetu Śledczego Rosji wszczął teraz sprawę karną przeciwko byłemu szefowi 1. Zarządu Głównej Dyrekcji Łączności Ministerstwa Obrony, generałowi dywizji Aleksandrowi Ogłoblinowi. Zarzuca się mu przyjęcie szczególnie dużej łapówki - według śledczych w latach 2016–2021 Ogłoblin otrzymał od przedstawicieli permskiej fabryki telefonicznej Telta ponad 10 mln rubli. Za te pieniądze obiecał patronat przy realizacji wielomilionowego zamówienia obronnego państwa na dostawę urządzeń komunikacyjnych dla Ministerstwa Obrony.
09:10. W nocy na okupowanym Krymie rozległy się eksplozje
Nawet 20 eksplozji dało się słyszeć w rejonie miasta Dżankoj. Eksplozje były też słyszane w rejonie Symferopola i wsi Gwardijskie. W Symferopolu eksplozje rozległy się w pobliżu lotniska.
09:00. Na Morzu Czarnym nie ma obecnie żadnego rosyjskiego okrętu
Informacje takie przekazuje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.
08:52. Media: miasto Hirnyk w obwodzie donieckim zajęte przez Rosjan
Rosyjskie wojska zajęły w niedzielę miasto Hirnyk w rejonie (powiecie) pokrowskim w obwodzie donieckim; z tej miejscowości nadawano dotychczas na terytoria okupowane sygnał ukraińskiej telewizji - poinformował w poniedziałek portal Ukrainska Prawda, powołując się na projekt DeepState.
Do ataków sił inwazyjnych doszło również w miejscowościach Sełydowe, Bohojawlenka i Nowoukrajinka, a także niedaleko Szachtarska i Nowoołeksijiwki w obwodzie donieckim.
Przed pełnowymiarową agresją wojsk rosyjskich w mieście Hirnyk mieszkało ponad 10 tys. osób.
We wrześniu 2018 r. w Hirnyku zbudowano nową 190-metrową wieżę telewizyjną, najwyższą od czasu uzyskania przez Ukrainę niepodległości w 1991 r. Została ona wzniesiona w celu nadawania ukraińskich programów telewizyjnych na tymczasowo okupowane terytoria obwodu donieckiego.
W piątek brytyjskie ministerstwo obrony przekazało, że rosyjskie wojska niemal na pewno wkroczyły do górniczej miejscowości Sełydowe, położonej niedaleko Pokrowska, który jest ważnym ukraińskim węzłem logistycznym. W centrum Sełydowego prawdopodobnie toczą się walki.
Od początku października tempo natarcia rosyjskich wojsk na odcinku pokrowskim znacząco się zmniejszyło. Siły agresora znajdują się w odległości około 7 km od miasta. W ocenie resortu obrony Wielkiej Brytanii Rosjanie skierowali ostatnio swoje oddziały na południe, chcąc zająć Sełydowe i częściowo okrążyć Pokrowsk.
00:00. Rosyjski śmigłowiec bojowy rozbił się w pobliżu Krymu
Rosyjski śmigłowiec wojskowy Mi-28 spadł w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, gdy pilot stracił nad nim kontrolę – podał ukraiński portal Militarnyi. Maszyna patrolowała Most Kerczeński, który jest główną drogą transportu żołnierzy i sprzętu z Rosji przez okupowany Krym na Ukrainę.
Jak przekazał Militarnyi, powołując się na rosyjskiego blogera wojskowego Fighterbomber na Telegramie, do katastrofy śmigłowca doszło podczas planowego lotu nad Cieśniną Kerczeńską, oddzielającej Krym od Półwyspu Tamańskiego.
Pilot miał stracić kontrolę nad maszyną, która spadła do wody. Jeden z członków załogi został uznany za zmarłego, drugi pozostaje zaginiony.
Militarnyi przypomniał, że śmigłowce Mi-28 wykonują loty patrolowe w ramach ochrony Mostu Kerczeńskiego. Jest on częstym celem ukraińskich sił zbrojnych.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/711251-relacja-978-dzien-wojny-na-ukrainie-nocny-atak-dronow