Trwa 968. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Piątek, 18 października 2024 r.
22:20. W Pokrowsku ustawiane są zapory przeciwczołgowe, władze wzywają mieszkańców do wyjazdu
Władze miejskie Pokrowska w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy, poinformowały, że na terenie miasta ustawiane są zapory przeciwczołgowe, tzw. zęby smoka.
Mieszkańcy wzywani są do wyjazdu ze względu na zbliżające się do miasta wojska rosyjskie. W Pokrowsku jest około 12 tys. cywili.
20:10. Zełenski: kraje, które nie pomagają Ukrainie, nie widziały załączników do naszego planu zwycięstwa
Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że kraje, które nie pomagają Ukrainie w wojnie obronnej z Rosją, np. są przeciwne wspieraniu jej uzbrojeniem, nie widziały niejawnych załączników do przedstawionego przez Kijów sojusznikom planu zwycięstwa.
Zełenski, który wypowiadał się w telewizji ukraińskiej, wyjaśnił także, że załączniki „przekazano dzisiaj tym krajom, które konkretnie mają te punkty, aby wzmocnić Ukrainę”. Dodał następnie:
Jeśli w danym kraju, nawet u naszych bliskich partnerów, tego nie ma, aby nas wzmocnić, to po co dawać załącznik? Ufamy im - ale po co?.
Prezydent zapewnił, że Ukraina „rozwija plan zwycięstwa komunikując się z partnerami”. Wyjaśnił, że przygotowywane są spotkania na Ukrainie z przedstawicielami administracji prezydenta USA Joe Bidena.
Oczekuję na Ukrainie ekipy Białego Domu
— powiedział i dodał, że pojawi się ona „w najbliższym czasie”, jak zastrzegł - „z takimi, czy innymi odpowiedziami”
19:00. Co z używaniem przez Ukrainę zachodniej broni dalekiego zasięgu?
Prezydent USA Joe Biden powiedział w Berlinie, że obecnie nie ma konsensusu w kwestii zezwolenia na używanie przez Ukrainę broni dalekiego zasięgu, dostarczanej Kijowowi przez zachodnich sojuszników, przeciwko celom w głębi Rosji.
Biden wziął udział w czterostronnym spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem, na którym omawiano możliwość zakończenia wojny Rosji przeciwko Ukrainie oraz sytuację na Bliskim Wschodzie. Amerykański prezydent stwierdził też, że wie kiedy i jak Izrael odpowie na irańskie ataki rakietowe, ale odmówił podania szczegółów.
18:30. Rosyjskie aądy wydały rekordową liczbę wyroków za zdradę stanu
Sądy w Rosji skazały w pierwszym półroczu za zdradę stanu 52 osoby, czyli 3,5 razy więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego - podał portal Ważnyje Istorii. Dla porównania, w 2023 roku takich wyroków zapadło 39 w ciągu pełnych 12 miesięcy.
Informacje te portal podał po przeanalizowaniu danych o wyrokach sądowych, opublikowanych przez rosyjski Sąd Najwyższy.
Wynika z nich m.in., że za szpiegostwo skazano w pierwszym półroczu br. 18 osób - dziewięciokrotnie więcej niż w pierwszym półroczu roku ubiegłego. Kolejne dwie osoby zostały skazane na mocy artykułu kodeksu karnego mówiącego o tajnej współpracy z obcym państwem. Artykuł ten wpisano do prawa rosyjskiego już po rozpoczęciu agresji przeciwko Ukrainie i w całym 2023 roku wydano dwa wyroki na jego podstawie.
Ważnyje Istorii zwracają też uwagę na wyroki dla wojskowych: w pierwszych sześciu miesiącach br. skazano 6087 żołnierzy, podczas gdy rok wcześniej w pierwszym półroczu takich wyroków było 2694. Trzykrotnie częściej niż w zeszłym roku skazywano wojskowych za dezercję i niewykonanie rozkazu.
Za zabójstwo skazano od stycznia do czerwca br. 54 wojskowych, za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - 80. Dla porównania, w pierwszym półroczu 2023 roku za zabójstwo skazano 32 żołnierzy, a za zadanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - 46. W ostatnim roku przed agresją rosyjską na Ukrainę, czyli w roku 2021, wskaźniki te wynosiły, odpowiednio: 10 i 20.
Sądy w Rosji wydały w pierwszym półroczu 40 wyroków za tzw. fake newsy na temat wojny z Ukrainą, za co grozi kara do 15 lat więzienia. Jednego ze skazanych w br. sąd skierował na przymusowe leczenie w szpitalu psychiatrycznym. Przepisy o „fake newsach” władze wprowadziły po agresji na Ukrainę w lutym 2021 r. i są one używane przeciwko osobom, które występują przeciwko wojnie bądź rozpowszechniają doniesienia o niej odbiegające od oficjalnej wersji Kremla.
18:15. Zełenski: Odwaga i siła naszych żołnierzy są inspiracją
„Kontynuujemy dziś państwową inicjatywę, która została zapoczątkowana w zeszłym roku i stała się już tradycją. To najmniej, co Ukraina może zrobić dla swoich bohaterów – jedno z milionów dziękuję, które państwo musi i będzie składać swoim najlepszym synom i córkom” - napisał w serwisie X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. „Ich odwaga i siła są inspiracją. Ich bohaterstwo i poświęcenie stanowią przykład. Ich wybór - wybór wolności, życia, Ukrainy – pomógł Ukrainie przetrwać. I pomoże Ukrainie zwyciężyć” - zaznaczył.
17:40. Putin nie pojedzie na szczyt G20
Władimir Putin poinformował, że nie zamierza udać się na szczyt państw grupy G20, który w od 18 do 19 listopada będzie trwał w Brazylii. Prezydent Rosji zapowiedział, że jego kraj będzie tam reprezentował ktoś inny oraz zaznaczył, że jego obecność na szczycie „zakłóciłaby ważne prace, które mają się tam odbyć”.
17:30. Estonia: Północnokoreańscy żołnierze nie zmienią sytuacji na froncie
Jak stwierdził szef Centrum Wywiadu Sił Obronnych Estonii, pułkownik Ants Kiviselg, udział północnokoreańskich żołnierzy w wojnie przeciwko Ukrainie nie zmieni sytuacji na froncie. Kiviselg ocenił także, że decyzja Korei Płn. świadczy o problemach Rosji z utrzymaniem intensywności działań militarnych.
16:50. Dania wesprze Ukrainę
Dania ma przekazać Ukrainie pakiet pomocy wojskowej o wartości 350 milionów dolarów.
16:15. Korea Płn. wysyła wojska do walki z Ukrainą
Korea Północna „podjęła decyzję o wysłaniu dużych wojsk, aby wesprzeć Rosję w wojnie z Ukrainą” – poinformowała południowokoreańska Narodowa Służba Wywiadowcza (NIS). Chodzi o wysłanie około 10 tys. żołnierzy, w tym sił specjalnych. Jak zaznaczono, pierwszy kontyngent – ok. 1,5 tys. żołnierzy – jest już w Rosji.
15:40. Stan ukraińskiej gospodarki
W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku gospodarka Ukrainy powiększyła się o 4,5 proc. rok do roku. Informacje takie przekazuje ukraińskie Ministerstwo Gospodarki. We wrześniu 2024 roku PKB Ukrainy wzrosło o 3,8 proc. rok do roku.
14:10. Rutte potępił „coraz bardziej nieodpowiedzialną retorykę” Putina
Sekretarz generalny NATO Mark Rutte na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli potępił „coraz bardziej nieodpowiedzialną retorykę” prezydenta Rosji Władimira Putina. „Rosja może być głośna, ale NATO jest silne” - powiedział.
Celem spotkania, w którym brał również udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, były rozmowy o przyspieszeniu wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Rutte poinformował, że sojusznicy z NATO ciężko pracują nad tym, aby wesprzeć Ukrainę w czasie nadchodzącej zimy.
Powtórzył też wcześniejszą deklarację, ze Ukraina stanie się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.
11:20. Szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa apeluje do USA i Niemiec
Szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Christoph Heusgen zaapelował do prezydenta USA Joe Bidena i kanclerza Niemiec Olafa Scholza, by zdjęli ograniczenia w kwestii wykorzystywania przez Ukrainę przekazanej jej zachodniej broni.
W kontekście „planu zwycięstwa” nad Rosją, przedstawionego przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Heusgen zauważył w wywiadzie dla gazet z grupy RND, że „apele (tego polityka) są skierowane przede wszystkim do prezydenta Bidena i kanclerza Scholza: obaj mogliby wnieść niezwykle ważny wkład w realizację planu Zełenskiego poprzez zniesienie ograniczeń zasięgu (broni) i dostarczenie (Ukrainie) skutecznej broni”.
„Piątkowa wizyta prezydenta USA w Berlinie byłaby idealnym momentem na ogłoszenie (takich decyzji)” - zaznaczył, dodając, że „Ukraińcy bronią również naszej wolności i bezpieczeństwa”.
10:40. HUR: 2,6 tys. żołnierzy z Korei Północnej pomoże Rosji w walkach w obwodzie kurskim
Około 11 tys. żołnierzy z Korei Północnej szkoli się na wschodzie Rosji i jest przygotowywanych do wysłania na front w Ukrainie; wcześniej 2,6 tys. północnokoreańskich wojskowych pomoże Rosji podczas walk w obwodzie kurskim - powiadomił szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) generał Kyryło Budanow.
„Będą gotowi (do walki w Ukrainie) od 1 listopada” - ujawnił szef HUR. Oddziały północnokoreańskie będą korzystać z rosyjskiego sprzętu i amunicji - oświadczył Budanow w rozmowie z portalem Warzone.
Pierwszy kontyngent, liczący 2,6 tys. żołnierzy, zostanie wysłany do obwodu kurskiego, gdzie ukraińskie wojska utrzymują od kilku tygodni zdobycze terytorialne. Nie jest jasne, dokąd udadzą się pozostałe oddziały północnokoreańskie - powiadomił Budanow. „W tej chwili nie mamy pełnego obrazu sytuacji” - przyznał szef HUR.
We wtorek portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła w ukraińskich służbach specjalnych, podał, że Rosjanie utworzyli batalion złożony z obywateli Korei Północnej, a 18 żołnierzy z tej formacji uciekło już ze swoich pozycji na granicy obwodów briańskiego i kurskiego na zachodzie Rosji.
Tego samego dnia rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby oświadczył, że potwierdzenie doniesień, iż przeciwko Ukrainie walczą północnokoreańscy żołnierze, oznaczałoby, że w Rosji narasta desperacja, spowodowana głównie dużymi stratami ponoszonymi na froncie.
w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że tysiące wojskowych z Korei Płn. przygotowuje się do walk po stronie Rosji. Zdaniem Zełenskiego do wysłania na front szykowanych jest około 10 tys. północnokoreańskich żołnierzy. „To pierwszy krok do wojny światowej” - zaalarmował ukraiński przywódca.
09:30. Zełenski w „FT”: Zaproszenie Ukrainy do NATO jedynym sposobem na jej przetrwanie
Formalne zaproszenie do członkostwa w NATO to dla Ukrainy „jedyny sposób” na przetrwanie rosyjskiej inwazji - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla „Financial Timesa”. Wezwał też zachodnich sojuszników do poparcia jego planu zakończenia wojny.
Zełenski wyjaśnił, że przystąpienie Ukrainy do Sojuszu - pierwszy z pięciu kroków w jego „planie zwycięstwa” - jest niezbędne, aby zaciągnąć Władimira Putina do stołu negocjacyjnego. „Nie możemy być bardzo silni bez zaproszenia, które wzmacnia nasze dyplomatyczne sposoby zakończenia wojny. Ta wojna zakończy się, gdy Putin zostanie odizolowany i popchnięty przez innych partnerów do dyplomacji” - powiedział.
Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w NATO, a także w Unii Europejskiej, po rosyjskiej inwazji w 2022 roku i choć wszyscy członkowie NATO zgodzili się, że Ukraina jest na „nieodwracalnej ścieżce” do członkostwa, to USA i Niemcy sprzeciwiają się jej formalnemu zaproszeniu w obawie, że spowoduje to eskalację konfliktu z Rosją.
„Zaproszenie do NATO podniesie morale naszego narodu i naszych żołnierzy. Zaproszenie oznacza jeszcze jeden krok (na drodze) do NATO, co oznacza, że ich dzieci nie zginą. (…) Jeśli nie otrzymamy NATO-wskiego zaproszenia, morale spadnie” - dodał ukraiński prezydent.
08:53. Siły powietrzne Ukrainy: Minionej nocy zestrzeliliśmy 80 rosyjskich dronów
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 80 ze 135 dronów szturmowych typu Shahed, którymi sił rosyjskie zaatakowały Ukrainę w nocy z czwartku na piątek - podały Siły Powietrzne Ukrainy. Czterdzieści cztery drony nieprzyjaciela utraciły łączność w wyniku podjętej przez Ukrainę walki elektronicznej.
Wróg zaatakował Ukrainę za pomocą bezzałogowych statków powietrznych typu Shahed i niezidentyfikowanych dronów. Do godziny 8.30 (7.30 w Polsce - PAP) wojska radiotechniczne sił powietrznych wykryły i eskortowały 135 dronów wroga
— czytamy w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych.
W wyniku walki w powietrzu zestrzelono 80 wrogich dronów w obwodzie: odeskim, sumskim, czerkaskim, kijowskim, żytomierskim, kirowohradzkim, czernihowskim, połtawskim, chmielnickim, rówieńskim, charkowskim, chersońskim, wołyńskim i winnickim
— dodano.
Z 44 bezzałogowcami utracono łączność, dwa poleciały w kierunku Białorusi, a do 10 maszyn zostało w przestrzeni powietrznej środkowej Ukrainy. Działania bojowe trwają - zaznaczono.
Atak dronów jest odpierany przez lotnictwo, rakiety przeciwlotnicze, jednostki walki elektronicznej i mobilne grupy ogniowe ukraińskich sił powietrznych i obronnych.
07:20. Rosja straciła kolejnych 1530 żołnierzy
1530 żołnierzy, 13 czołgów, 51 wozów opancerzonych, 23 systemy artyleryjskie i 48 dronów - oto rosyjskie straty w ostatniej doby, podane w zaktualizowanej infografice udostępnionej przez ukraiński resort obrony.
00:01: Australia przekaże Ukrainie 49 czołgów Abrams
Australia przekaże wkrótce Ukrainie 49 wyprodukowanych w USA czołgów Abrams w ramach pakietu wsparcia wojskowego o wartości 245 mln dolarów - poinformował minister przemysłu obronnego Australii Pat Conroy.
Stoimy ramię w ramię z Ukrainą w walce z nielegalną inwazją Rosji
— mówił Conroy w Londynie przed przyjazdem do Brukseli na spotkanie ministrów obrony państw NATO.
Te czołgi zapewnią większą siłę ognia i mobilność ukraińskim siłom zbrojnym oraz uzupełnią wsparcie udzielane przez naszych partnerów ukraińskim brygadom pancernym — Australia niezłomnie wspiera Ukrainę
— podkreślił australijski minister.
Australijskie media zwracają uwagę, że Ukrainie przekazana zostanie starsza wersja Abramsów (M1A1), ponieważ rząd w Canberze zamówił w USA 75 sztuk nowszej wersji tego czołgu (M1A2), z których pierwszy egzemplarz dotarł już do Australii.
Te czołgi będą istotną częścią naszej obrony lądowej. Niektóre z nich już eksploatowaliśmy, bo dostarczyli nam je wcześniej Amerykanie, więc mamy już zespoły ludzi, którzy wiedzą, jak używać tego sprzętu
— powiedział ambasador Ukrainy w Australii Wasyl Myrosznyczenko.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/710226-relacja-968-dzien-wojny-na-ukrainie-biden-w-berlinie