Trwa 966. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Środa, 16 października 2024 r.
22:03. Rosyjskie władze zablokowały stronę internetową inicjatywy upamiętnienia ofiar represji stalinowskich
Strona internetowa akcji Przywracanie Imion, która jest organizowana co roku 29 października i upamiętnia ofiary represji stalinowskich, została zablokowana przez Roskomnadzor, regulatora rynku telekomunikacyjnego w Rosji.
O zablokowaniu witryny poinformowało w środę Radio Swoboda, powołując się na projekt Roskomswoboda, który monitoruje cenzurę w internecie.
W oficjalnym rejestrze w rubryce „instytucja państwowa” (odpowiedzialna za blokadę) widnieje adnotacja: „nie określono”.
20:52. Unia Europejska i kraje Zatoki Perskiej wspólnie o potrzebie pokoju w Ukrainie
Po pierwszym w historii szczycie Unia Europejska i sześć krajów Zatoki Perskiej we wspólnym oświadczeniu podkreśliły potrzebę osiągnięcia jak najszybciej kompleksowego, sprawiedliwego i trwałego pokoju w Ukrainie. Wyraziły obawy o atak na misję ONZ w Libanie.
W szczycie wzięli udział przywódcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu, Omanu, Kataru i Kuwejtu, które wchodzą w skład Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC). Obecni byli m.in. książę saudyjski Mohammed bin Salman oraz emir Kataru Tamim bin Hamad Al Thani.
Do momentu rozpoczęcia szczytu nie było jasne, czy w tekście wspólnego oświadczenia znajdzie się kwestia wojny Rosji przeciwko Ukrainie oraz odpowiedzialności, jaką za nią ponosi Kreml. Ostatecznie kompromisem było odniesienie do rezolucji ONZ, którą poparły w głosowaniu także kraje Zatoki Perskiej.
Liderzy UE i GCC przypomnieli rezolucję ONZ, w której kraje członkowskie „w najmocniejszych słowach potępiły agresję Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie” i „żądały, aby Federacja Rosyjska natychmiast, całkowicie i bezwarunkowo wycofała wszystkie swoje siły zbrojne z terytorium Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową”.
19:36. Media: w niedzielę w Baku spotkanie wpływowych Rosjan i Niemców
Grupa wpływowych Rosjan i Niemców ma spotkać się w najbliższą niedzielę w stolicy Azerbejdżanu Baku. W jednym z hoteli zjedzą wspólnie kolację, a na poniedziałek zaplanowano rozmowy o współpracy dwustronnej - poinformowały niemieckie media.
Oficjalnie niemiecko-rosyjski Dialog Petersburski uważa się od lat za zakończony, ale najwyraźniej wysocy rangą przedstawiciele Kremla w dalszym ciągu prowadzą rozmowy z wpływowymi Niemcami ze świata polityki. Tak przynajmniej wynika z rosyjskiego dokumentu z początku października, opatrzonego oficjalnym logo Dialogu Petersburskiego, który przeanalizowały tygodnik „Die Zeit” i magazyn polityczny telewizji ARD, Kontraste.
Żaden z nierosyjskich uczestników wymienionych w programie nie potwierdził „Die Zeit” i ARD swojego planowanego udziału w spotkaniu. „Jeden z nich wyraźnie zaprzecza, gdy jest o to pytany, niektórzy w ogóle nie odpowiadają, inni odpowiadają wymijająco” - twierdzą niemieckie media.
Dialog Petersburski został zainicjowany w 2001 roku przez ówczesnego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera i przywódcę Rosji Władimira Putina; miał na celu zbliżenie niemieckiego i rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego. Gdy w 2021 r. Rosja uznała organizacje zaangażowane w dialog za „niepożądane”, spotkania zostały oficjalnie przerwane przez Niemcy.
18:30 Przy granicy z Ukrainą znaleziono fragmenty rakiety
Fragmenty pocisku rakietowego znalezione zostały na północy Mołdawii w odległości 4 km od granicy z Ukrainą – poinformowała mołdawska straż graniczna. Na szczątki rakiety natrafili okoliczni mieszkańcy. Powiadomiona przez nich straż graniczna zabezpieczyła teren.
Znalezione fragmenty znajdowały się w okolicy wsi Lencauti.
Według mołdawskich mediów od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę pozostałości pocisków na terytorium Mołdawii znajdowano przynajmniej czterokrotnie. Oprócz tego zarejestrowano przypadki, gdy rosyjskie rakiety przelatywały przez przestrzeń powietrzną Mołdawii.
16:46. Zabito wysokiego oficera rosyjskiego wywiadu
W Rosji doszło do zabicia wysokiego przedstawiciela Głównego Zarządu Wywiadowczego Federacji Rosyjskiej Nikity Klenkowa.
W Podmoskowiu ostrzelano samochód zastępcy kierownika jednostki wojskowej nr 43292 (Centrum Szkoleń Sił Operacji Specjalnych), który tydzień temu wrócił z tzw. specjalnej operacji wojskowej. 44-letni Nikita Klenkow zmarł na miejscu
— napisał na X Biełsat.
Według kanału telegramowego “Ważnyje istorii” mężczyzna był wysokim rangą pracownikiem Głównego Zarządu Wywiadowczego Rosji
— dodał portal.
16:25 Sondaż: po wojnie władzę powinny sprawować osoby ze środowiska wojskowych
Prawie połowa Ukraińców uważa, że po zakończeniu wojny z Rosją władzę w Ukrainie powinny sprawować osoby wywodzące się ze środowiska wojskowego - wynika z badania przeprowadzonego przez kijowskie Centrum Razumkowa.
47 proc. uczestników badania zaufałoby po zakończeniu wojny sile politycznej, wyłonionej ze środowiska wojskowych.
24 proc. respondentów wskazało środowisko wolontariuszy, 21 proc. - środowisko „humanistycznej albo technicznej inteligencji” (czyli np. nauczycieli), 19 proc. - organizacje społeczeństwa obywatelskiego.
17 proc. pytanych uważa, że powinni być to przedstawiciele istniejących partii politycznych.
Badanie z udziałem 2016 respondentów powyżej 18. roku życia przeprowadzono w dniach 20-26 września.
16:23 Szef MSZ: w związku z rosyjskimi atakami potrzebna międzynarodowa misja w Odessie
Władze Ukrainy wezwały Międzynarodową Organizację Morską do skierowania międzynarodowej misji monitorującej do Odessy na południu Ukrainy w związku z rosyjskimi atakami - poinformował ukraiński minister spraw zagranicznych Andrij Sybiha.
Szef ukraińskiej dyplomacji spotkał się tego dnia ze swoimi odpowiednikami z krajów Nordycko-Bałtyckiej Ósemki.
Sybiha zwrócił uwagę zagranicznych gości na „znaczące nasilenie się rosyjskiego powietrznego terroru i ataków na cywilne statki, magazyny zboża, terminale i inną infrastrukturę portową” - czytamy w komunikacie MSZ Ukrainy.
Minister poinformował, że Kijów zwrócił się do Międzynarodowej Organizacji Morskiej o pilne skierowanie międzynarodowej misji do odeskich portów.
14:36 Zełenski przedstawił plan zwycięstwa: pięć punktów i trzy niejawne załączniki
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedstawił w środę w Radzie Najwyższej (parlamencie) plan zwycięstwa, który składa się z pięciu punktów i trzech niejawnych załączników. Jednym z punktów wyjścia do planu zwycięstwa jest zaproszenie Ukrainy do NATO w najbliższej przyszłości - oznajmił prezydent.
Pierwszym punktem (i bardzo ważnym) jest zaproszenie (Ukrainy) do członkostwa w NATO. (…) Zdajemy sobie sprawę, że członkostwo (kraju) w Sojuszu jest kwestią przyszłości, a nie teraźniejszości. Putin musi jednak zobaczyć, że jego geopolityczne kalkulacje zawodzą. Rosjanie muszą poczuć, że ich „car” przegrał pod względem geopolitycznym. Dziękuję wszystkim naszym partnerom, którzy uważają, że zaproszenie Ukrainy do NATO teraz i późniejsze (jej) członkostwo (w Sojuszu) wzmacnia wszystkich. Zaproszenie to silna decyzja, która wymaga jedynie determinacji
— oświadczył Zełenski podczas wystąpienia w parlamencie.
14:34 Premier: prawdopodobieństwo szybkiego zakończenia konfliktu w Ukrainie jest duże
Prawdopodobieństwo zakończenia konfliktu w Ukrainie w najbliższej przyszłości jest duże - ocenił premier Słowacji Robert Fico. Szef rządu powiedział w rozmowie z posłami z komisji ds. europejskich parlamentu, że nie można oczekiwać od Rosji wycofania się z zaanektowanych lub okupowanych obszarów Ukrainy.
Premier zasugerował, że Kijów straci część terytorium, podobnie jak Czechosłowacja odstąpiła swoje obszary przygraniczne nazistowskim Niemcom na mocy układu monachijskiego z 1938 roku.
Granic międzynarodowych nie można zmienić siłą militarną. Ale potem rzeczywistość daje o sobie znać. Zapomnijmy o tym, że Rosjanie opuszczą Krym, Donbas czy Ługańsk
— oznajmił Fico, który spotkał się z deputowanymi przed wylotem do Brukseli na szczyt przywódców państw Unii Europejskiej. Na to wydarzenie został również zaproszony prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
08:57. Gen. Syrski: W. Brytania pracuje nad własnymi propozycjami wdrożenia „planu zwycięstwa”
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski przekazał po rozmowie telefonicznej z dowódcą brytyjskich sił zbrojnych adm. Tonym Radakinem, że Wielka Brytania pracuje nad własnymi propozycjami dotyczącymi wdrożenia ukraińskiego „planu zwycięstwa”.
Poinformowałem swojego brytyjskiego odpowiednika o aktualnej sytuacji strategicznej i organizacji odparcia rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę na niektórych odcinkach frontu. Rozmowa dotyczyła również możliwości uderzenia w cele wojskowe nieprzyjaciela na głębokości operacyjnej i strategicznej. Obecnie strona brytyjska pracuje nad własnymi propozycjami w ramach praktycznej realizacji planu zwycięstwa
— zaznaczył Syrski.
Strony omówiły również dostawy sprzętu wojskowego i broni na Ukrainę, szkolenie personelu wojskowego, a także zwiększenie skuteczności zaawansowanych technologicznie środków walki.
08:21. Ukraińska armia zestrzeliła 51 dronów Shahed
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 51 ze 136 dronów szturmowych typu Shahed, którymi rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę w nocy z wtorku na środę - poinformowały siły powietrzne. Z 60 dronami utracono łączność w wyniku walki elektronicznej.
Wróg zaatakował obwód doniecki (na południowym wschodzie Ukrainy) przeciwlotniczym pociskiem kierowanym S-300/400 z tymczasowo okupowanego terytorium obwodu donieckiego, (a także) obwód czernihowski (na północy kraju) pociskiem kierowanym Ch-59 wystrzelonym z przestrzeni powietrznej obwodu kurskiego (Rosji) oraz 136 bojowymi bezzałogowymi statkami powietrznymi
— czytamy w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych.
W obwodzie: sumskim, czerkaskim, kirowohradzkim, tarnopolskim, chersońskim, charkowskim, żytomierskim, donieckim, dniepropietrowskim, mikołajowskim, kijowskim, połtawskim, czernihowskim i czerniowieckim w walce powietrznej zestrzelono 51 wrogich dronów. W wyniku aktywnie podjętej walki elektronicznej w różnych obwodach Ukrainy utracono łączność z 60 rosyjskimi dronami
— zaznaczono.
Siły powietrzne podały, że ponad 20 bezzałogowych statków powietrznych przebywa jeszcze w przestrzeni powietrznej Ukrainy.
Działania bojowe trwają! Ponadto dwa drony nieprzyjaciela zawróciły do Rosji
— podkreślono.
07:30. Rosja straciła kolejnych 1450 sołdatów
Ukraiński resort obrony opublikował zaktualizowaną infografikę nt. strat bojowych rosyjskiej armii. W ciągu ostatniej doby siły najeźdźców straciły m.in. kolejnych 1450 żołnierzy (łącznie ok 672 850), 9 czołgów i 30 wozów opancerzonych.
00:01. Ukraińskie władze nakazały ewakuację mieszkańców Kupiańska w obwodzie charkowskim
Władze obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy nakazały ewakuację ludności cywilnej z czterech miejscowości, w tym Kupiańska - miasta, które jest węzłem kolejowym i drogowym, ważnym dla zaopatrzenia oddziałów ukraińskich - podała agencja Ukrinform.
Podjęta została decyzja w sprawie ewakuacji wszystkich cywilów z niektórych gmin na kierunku Kupiańska, a także z samego miasta Kupiańsk. Jest to związane z tym, że pogarsza się sytuacja wojenna i z tym, że nie możemy zapewnić tam przeprowadzenia sezonu grzewczego, dostarczenia energii elektrycznej, pomocy humanitarnej, ponieważ wróg ostrzeliwuje infrastrukturę krytyczną i jej naprawienie jest na razie niemożliwe
— powiedział szef charkowskiej administracji obwodowej Ołeh Syniehubow.
W wypowiedzi cytowanej przez portal Ukrainska Prawda Syniehubow przypomniał, że już wcześniej z gmin rejonu (powiatu) kupiańskiego, leżących w pobliżu frontu, ewakuowano rodziny z dziećmi; wyjechało ponad 230 dzieci.
W związku z sytuacją w sferze bezpieczeństwa dziś podjęto decyzję o nasileniu działań z zakresu ewakuacji ludności cywilnej w rejonie kupiańskim, w tym w samym mieście
— dodał szef obwodu.
6 października szef władz miejskich Kupiańska Andrij Besedin ostrzegł, że miasto jest regularnie bombardowane i wojska rosyjskie próbują spowodować jak największe zniszczenia.
Rosjanie zajęli Kupiańsk, leżący 40 km od granicy z Rosją, w lutym 2022 roku. Armia ukraińska wyzwoliła miasto podczas kontrofensywy jesienią 2022 roku. Naczelny dowódca armii ukraińskiej generał Ołeksandr Syrski przyznał w czerwcu br., że sytuacja w pobliżu Kupiańska jest trudna, a Rosjanie dążą do przełamania obrony w tym rejonie.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/709992-relacja-966-dzien-wojny-ewakuacja-z-kupianska