Trwa 947. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Piątek, 27 września 2024 r.
18:23. UE zaniepokojona doniesieniami o produkcji przez Rosję dronów szturmowych w Chinach
Doniesienia o produkcji przez Rosję w Chinach dronów szturmowych na potrzeby wojny w Ukrainie są „głęboko niepokojące” - oznajmiła rzeczniczka prasowa unijnej dyplomacji Nabila Massrali.
W środę agencja Reuters podała, że spółka zależna rosyjskiego państwowego koncernu zbrojeniowego Almaz-Antey przy pomocy lokalnych specjalistów opracowała i przeprowadziła testy w locie nowego modelu drona o nazwie Garpiya-3 (G3) w Chinach.
Agencja powołała się dwa źródła w europejskiej agencji wywiadowczej. Przedstawiciel ministerstwa spraw zagranicznych Chin powiedział agencji Reuters, że nie ma ono wiedzy o tym projekcie, dodając, że Pekin wprowadził rygorystyczne środki kontroli eksportu dronów, czyli bezzałogowych statków powietrznych (UAV). Ałmaz-Antey i rosyjskie ministerstwo obrony nie odpowiedziały na prośby o komentarz.
17:33. Trump na spotkaniu z Zełenskim: ta wojna musi się skończyć
Ta wojna musi się skończyć, prezydent Zełenski i jego kraj przeszli przez piekło - powiedział kandydat Republikanów na prezydenta Donald Trump podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Zełenski stwierdził tymczasem, że razem z Trumpem zgadzają się, że Ukraina musi wygrać.
16:15. W ostatnich dniach wojska rosyjskie najwyraźniej znacznie nasiliły atak na Wuhłedar
Zdobycie miasta mogłoby zwiększyć szanse Rosjan na zajęcie również Pokrowska, strategicznego węzła drogowego na północy - opisuje The Kyiv Independent.
15:04. Media: gwiazda Zełenskiego przygasa
Wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w USA rozzłościła niektórych Republikanów, którzy zarzucają mu mieszanie się w amerykańską politykę przed listopadowymi wyborami - zauważa “Washington Post”. Z kolei “New York Times” pisze, że “gwiazda Zełenskiego przygasa”.
14:01. Straty bojowe rosyjskiej armii
Ukraiński resort obrony opublikował zaktualizowaną infografikę ze stratami bojowymi rosyjskiej armii:
12:57. Rosja nadal chce unikać wysyłania poborowych na Ukrainę
Wysyłanie poborowych na wojnę z Ukrainą nadal pozostaje drażliwym społecznie tematem w Rosji, więc do tej pory władze tego unikały, naciskając za to na poborowych, by po zakończeniu obowiązkowej służby podpisywali kontrakty - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W najnowszej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że jesienny pobór do wojska w Rosji zacznie się 1 października, a roczną służbę wojskową muszą odbyć wszyscy zdolni do tego mężczyźni poniżej 30. roku życia. Zwrócono uwagę, że do tej pory poborowi nie byli wysyłani na wojnę z Ukrainą, a od początku inwazji w lutym 2022 roku rosyjscy przywódcy zapewniali, że poborowi nie będą kierowani na front.
Jednak w sierpniu 2024 roku poborowi zostali zaangażowani do operacji wojskowej w obwodzie kurskim w Rosji, gdzie siły ukraińskie prowadzą działania, a w reakcji na to niektórzy rodzice wyrażali obawy, że ich synowie zostali wysłani do walki po mniej niż czterech miesiącach służby. Zgodnie z prawem, poborowi mogą służyć w strefie walk, jeśli służą co najmniej cztery miesiące i przeszli przeszkolenie w odpowiedniej specjalizacji.
Jak oceniono, reakcja rodzin poborowych na ich rozmieszczenie w obronie terytorium Rosji prawdopodobnie wzmocni w oczach rosyjskich przywódców poczucie drażliwości wysyłania poborowych na Ukrainę. Jednak Rosja prawdopodobnie nadal będzie zmuszać poborowych do podpisywania kontraktów po zakończeniu służby, aby zapewnić stały dopływ personelu wojskowego w związku z wysokimi wskaźnikami ofiar.
11:03. „NYT”: wywiad USA obawia się skutków pozwolenia Ukrainie na ostrzały rakietowe w głębi Rosji
Amerykański wywiad uważa, że Rosja odpowie USA i ich sojusznikom zwiększoną siłą, jeśli zgodzą się na wykorzystanie przez Ukrainę pocisków dalekiego zasięgu do ostrzeliwania celów w głębi Rosji; jednocześnie użycie tych rakiet nie zmieni znacząco przebiegu wojny - napisał „New York Times”.
Analitycy zwracają uwagę na potencjalne ryzyko i niepewne korzyści tak ważnej decyzji. Zaznaczają, że ukraińska armia posiada ograniczoną liczbę takich pocisków i nie jest jasne, czy zachodni sojusznicy przekażą Kijowowi więcej rakiet tego typu, a jeśli tak, to jak duża będzie to liczba.
Nie wiadomo, co w tej sprawie postanowi prezydent USA Joe Biden, który spotkał się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim w czwartek w Białym Domu. Zełenski lobbuje za tym, by dostać zgodę na wykorzystanie pocisków dalekiego zasięgu i przenieść wojnę na terytorium Rosji.
„NYT” podkreśla, że Kreml często stosuje groźby, by odstraszyć Zachód od dostarczenia Ukrainie bardziej zaawansowanego uzbrojenia. Krytycy Bidena i jego sojuszników oceniają, że są oni zbyt łatwo zastraszani putinowską retoryką. Zwolennicy zaznaczają natomiast, że dzięki temu podejściu udało się uniknąć agresywnej rosyjskiej odpowiedzi.
Według amerykańskiego wywiadu Rosja mogłaby odpowiedzieć na pozwolenie na użycie rakiet wzmocnieniem działań sabotażowych i podpaleń w Europie, a nawet atakami śmiercionośnymi na amerykańskie i europejskie bazy wojskowe.
Przedstawiciele strony amerykańskiej podkreślają, że rosyjski wywiad wojskowy GRU odpowiada za większość aktów sabotażu, do których doszło w ostatnim czasie w Europie. W ocenie amerykańskiej Władimir Putin w reakcji na potencjalną zgodę na użycie przez Ukrainę uzbrojenia może zdecydować się na rozszerzenie kampanii sabotażowej, a nie na otwarte ataki na obiekty amerykańskie i europejskie bazy, by ograniczyć ryzyko większego konfliktu - czytamy w artykule nowojorskiej gazety.
09:44. Ostrzał rakietowy komisariatu policji w Krzywym Rogu, pod gruzami mogą być ludzie
Rosyjska armia ostrzelała w piątek rano pociskami rakietowymi komisariat policji w Krzywym Rogu w środkowej Ukrainie; w ataku są poszkodowani, a pod gruzami mogą być ludzie - poinformowało MSW Ukrainy.
W rezultacie ostrzału zniszczony został budynek administracyjny, a także pobliskie domy.
Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy powiadomiła, że na razie są informacje o trzech poszkodowanych. Trwa poszukiwanie osób, które mogą być pod gruzami.
09:18. W nocy rosyjski dron naruszył przestrzeń powietrzną Rumunii
Podczas kolejnego ataku Rosji na Ukrainę, przeprowadzonego w nocy z czwartku na piątek, rosyjski dron wleciał w przestrzeń powietrzną Rumunii i znajdował się na terytorium kraju w okresie krótszym niż trzy minuty – powiadomiło ministerstwo obrony narodowej w Bukareszcie.
W związku z rosyjskim nalotem mieszkańcy miejscowości przy granicy z Ukrainą otrzymali ostrzeżenia na telefony komórkowe.
08:27. MSZ oburzone banerami wyborczymi partii rządzącej w Gruzji
MSZ Ukrainy uznało za niedopuszczalne wykorzystywanie przez rządzącą w Gruzji partię Gruzińskie Marzenie w ramach kampanii wyborczej zdjęć przedstawiających skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zaapelowano, by nie grać tematem wojny w wewnętrznej walce politycznej.
Partia Gruzińskie Marzenie rozwiesiła na ulicach Tbilisi banery z napisem „Nie dla wojny. Wybierz pokój”. Ugrupowanie oskarża opozycję o chęć wciągnięcia Gruzji w wojnę, a narrację tę podziela Rosja.
07:50. Trzy osoby zginęły, a 11 zostało rannych w ataku rosyjskich dronów na Izmaił
Trzy osoby poniosły śmierć, a 11, w tym dziecko, zostało rannych w ataku rosyjskich dronów na miasto Izmaił w obwodzie odeskim na południu Ukrainy – powiadomił w piątek rano szef wojskowych władz obwodowych Ołeh Kiper.
„Rosjanie wystrzelili drony uderzeniowe na południe naszego regionu. Działania sił obrony powietrznej były długie i intensywne. Niestety w wyniku ataku zginęły trzy osoby: dwie kobiety urodzone w 1934 i 1955 roku oraz 73-letni mężczyzna. Jedenaście osób, w tym jedno dziecko, zostało rannych” – napisał na Telegramie. (https://t.me/odeskaODA/6795)
02:50. Sikorski rozmawiał z szefem MSZ Chin o „scenariuszach zakończenia wojny”
Szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się w czwartek w Nowym Jorku z szefem dyplomacji Chin Wangiem Yi, rozmawiając m.in. o „scenariuszach zakończenia wojny w Ukrainie” - poinformowało ministerstwo. Wang przyjął też zaproszenie Sikorskiego do złożenia wizyty w Polsce jeszcze w tym roku.
Jak podało MSZ na platformie X, rozmowa dyplomatów była „poświęcona była scenariuszom zakończenia wojny w Ukrainie i relacjom Chin z Unią Europejską w czasie polskiej prezydencji”.
00:01. Biden: wykorzystamy wszystkie fundusze na wsparcie Ukrainy do końca mojej kadencji
Wykorzystamy wszystkie przeznaczone przez Kongres fundusze na pomoc Ukrainie do końca mojej kadencji - zapowiedział w czwartek prezydent USA Joe Biden na początku spotkania z Wołodymyrem Zełenskim w Białym Domu. Zaznaczył, że działania te mają zapewnić, że Ukraina wygra wojnę.
Podczas spotkania w Gabinecie Owalnym Biden stwierdził, że ma dwa sposoby na zapewnienie zwycięstwa Ukrainy.
Po pierwsze, teraz musimy wzmocnić pozycję Ukrainy na polu bitwy, dlatego dziś z dumą ogłaszam nowy pakiet pomocy o wartości 2,4 miliarda dolarów. Poleciłem również Pentagonowi przydzielenie i alokację wszystkich pozostałych środków pomocy wojskowej, które zostały przeznaczone przez Kongres dla Ukrainy, do końca mojej kadencji, która przypada na 20 stycznia, co wzmocni pozycję Ukrainy w przyszłych negocjacjach
— oznajmił Biden.
Według Białego Domu 2,4 mld dol. ma zostać przeznaczone na zakup broni dla Ukrainy, zaś dodatkowo do końca prezydentury Bidena Pentagon ma przekazać z własnych zasobów Ukrainie broń wartą 5,5 mld dol. W pakiecie jest m.in. dodatkowa bateria Patriotów i rakiety powietrze-ziemia JSOW.
Jak dodał, drugą częścią planu jest zapewnienie długoterminowego wsparcia dla Ukrainy w drodze dwustronnych umów o bezpieczeństwie oraz pomocy gospodarczej, m.in. w postaci 50-miliardowej pożyczki spłacanej z przyszłych zysków przynoszonych przez zamrożone rosyjskie aktywa.
Zełenski zapowiedział z kolei, że omówi z Bidenem przygotowany przez niego „plan zwycięstwa”, dyskutując na temat szczegółów, koordynacji stanowisk i tego, jak dodatkowo wzmocnić ukraińskie plany.
Tuż po spotkaniu z Bidenem Zełenski spotka się również z wiceprezydent Kamalą Harris, z którą ma wygłosić wspólne oświadczenie.
Red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/707689-relacja-947-dzien-wojny-atak-rosyjskich-dronow-na-izmail