Trwa 946. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 26 września 2024 r.
19:30. Zełenski spotkał się z senatorami i kongresmenami USA obu partii
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z grupami senatorów i kongresmenów obydwu partii w USA, przedstawiając im swój „plan zwycięstwa” i zabiegając o dalsze wsparcie. W ocenie uczestników spotkania rozmowy nie dotyczyły oskarżeń Republikanów o ingerencję Zełenskiego w amerykańskie wybory.
Ukraiński prezydent spotkał się najpierw z grupą kilkunastu senatorów, w tym liderami partii Chuckiem Schumerem i Mitchem McConnellem, a później z szerszym gronem kongresmenów. W tej drugiej grupie znaleźli się przywódca Demokratów Hakeem Jeffries oraz czołowy Demokrata w komisji spraw zagranicznych Gregory Meeks, lecz nie było w niej spikera Izby i zarazem najwyżej postawionego Republikanina Mike’a Johnsona.
Johnson zażądał w środę od Zełenskiego odwołania ambasadorki Ukrainy w Waszyngtonie Oksany Markarowej w związku z organizacją wizyty ukraińskiego prezydenta w fabryce amunicji w Scranton, w kluczowym dla wyniku wyborów stanie Pensylwania. Zełenski odwiedził fabrykę w towarzystwie dwóch Demokratów, gubernatora stanu Josha Shapiro i reprezentującego stan senatora Boba Caseya, lecz nie było z nim żadnego Republikanina. Według Johnsona stało się tak na skutek celowego braku zaproszenia dla polityków tej partii. Część Republikanów - w tym były prezydent Donald Trump - oburzyła się też krytyką Zełenskiego pod adresem kandydata na wiceprezydenta, senatora JD Vance’a i jego planu pokojowego.
Mimo to członek kierownictwa Republikanów w Senacie John Cornyn stwierdził po spotkaniu, że tematy te nie zostały poruszone podczas rozmów. Inny republikański senator, Lindsey Graham, powiedział później dziennikarzom, że spotkanie było „bardzo dobre”, a ukraiński prezydent prosił tylko o jedną rzecz: rozluźnienie restrykcji na użycie amerykańskiej broni dalekiego zasięgu do ataków na cele wewnątrz Rosji.
„Prezydent Zełenski mówi, że chce zakończyć tę wojnę poprzez negocjacje. Jedyny sposób, aby zmusić Rosję do przystąpienia do rozmów to uderzyć w nią mocniej. (…) (Zełenski) uważa, że gdyby mógł zniszczyć rosyjskie bazy lotnicze i rakietowe atakujące jego kraj, dałoby mu to przewagę. Ja też tak sądzę. Nie ma więc takiej kwoty pieniędzy, którą możemy wydać, jeśli nie zmienimy zdolności Ukrainy do skuteczniejszego prowadzenia walki z Rosją” - powiedział Graham. Ocenił przy tym, że ze względu na możliwe podjęcie kluczowych decyzji dotyczących zniesienia restrykcji, „ten tydzień będzie najważniejszy” dla losów konfliktu.
18:20. Mocne wsparcie od Brytyjczyków
Wielka Brytania przekaże Ukrainie partię samobieżnych haubic artyleryjskich AS90. Dziesięć takich haubic dostarczono już Ukrainie, a w najbliższych tygodniach AFU otrzyma sześć kolejnych.
18:00. Wielka Brytania nałożyła sankcje na pięć statków przewożących rosyjski LNG
W czwartek Wielka Brytania nałożyła sankcje na pięć statków i dwa podmioty powiązane zaangażowane w transport rosyjskiego LNG.
Rząd oświadczył, że po raz pierwszy użył nowych uprawnień bezpośrednio przeciwko statkom LNG. Sankcje nałożono także na White Fox Ship Management i Ocean Speedstar Solutions OPC.
Brytyjski rząd przypomniał, że wraz ze Stanami Zjednoczonymi i UE w tym roku nałożył już sankcje na projekt Arctic LNG 2, a projekt został zmuszony do ograniczenia produkcji.
Dzisiejsze działanie stanowi kontynuację wspólnego wysiłku z sojusznikami, mającego na celu powstrzymanie wysiłków Rosji na rzecz zwiększenia przyszłych przychodów ze sprzedaży energii, która jest kluczowym źródłem finansowania wojny Putina na Ukrainie” – stwierdził rząd w oświadczeniu.
17:40. 55 tysięcy obywateli uznanych za osoby zaginione
Ukraina ma 55 000 obywateli w swoim rejestrze osób zaginionych w szczególnych okolicznościach, powiedział wiceminister spraw wewnętrznych Leonid Tymczenko.
Rejestr obejmuje osoby, które zaginęły z powodu wojny, okupacji lub klęsk żywiołowych i katastrof spowodowanych przez człowieka.
- Rejestr zawiera informacje o 55 000 osób. Większość z nich to personel wojskowy. Ta liczba jest dość dynamiczna: gdy ustala się miejsce pobytu zaginionych osób, w niektórych przypadkach okazuje się, że obywatel jest na przykład w niewoli — powiedział Tymczenko. - Niestety, wśród osób uznanych za zaginione identyfikujemy również zmarłych – dodał.
17:20. Dziewięcioro dzieci powróciło z Rosji na Ukrainę
Rosja odesłała na Ukrainę ośmiu chłopców w wieku 12-17 lat i 17-letnią dziewczynę.
W organizacji powrotu pośredniczył przedstawiciel Kataru, ambasador Ahmed bin Nasser Al-Thani.
17:00. Delegacja fińskiej marynarki wojennej przybyła do Odessy
Dowódca ukraińskiej marynarki wojennej, wiceadmirał Ołeksij Nejiżpapa i dowódca fińskiej marynarki wojennej, kontradmirał Tuomas Tiilikainen omówili priorytetowe obszary dwustronnej współpracy wojskowej w Odessie.
Nejiżpapa poinformował członków fińskiej delegacji o aktualnej sytuacji na południu Ukrainy oraz w regionie Morza Azowskiego i Czarnego, a także o wynikach i perspektywach wykorzystania sił i środków ukraińskiej marynarki wojennej w wojnie z Rosją.
16:30. Blinken potępia rosyjskie groźby nuklearne jako „nieodpowiedzialne”
Antony Blinken, sekretarz stanu USA, potępił ostrzeżenie prezydenta Rosji Władimira Putina skierowane do Zachodu dotyczące broni nuklearnej jako „nieodpowiedzialne” i „źle wymierzone”.
Kreml powiedział dziś, że zmiany nakreślone przez Putina, dotyczących broni nuklearnej Rosji, należy uznać za „sygnał” dla Zachodu.
- To całkowicie nieodpowiedzialne. Myślę, że wielu na świecie mówiło o tym jasno, kiedy on wymachiwał szabelką nuklearną – w tym Chiny, w przeszłości – zauważył Blinken.
16:15. Pistorius: Zachód nie powinien się bać rosyjskiej zapowiedzi zmiany doktryny nuklearnej
Propozycja prezydenta Rosji dotycząca zmiany doktryny nuklearnej jest próbą zastraszenia – ocenił minister obrony Niemiec Boris Pistorius, który przebywał w Wilnie. Zdaniem niemieckiego ministra Zachód nie musi bać się gróźb Rosji.
„To jest retoryka Putina, mówi głośno i rozpowszechnia swoje groźby. Nie musimy się tego bać. Zrobimy to, co uważamy za słuszne. On swoimi kanałami może rozpowszechniać pogróżki, ale nas to nie przestraszy” – oznajmił podczas konferencji prasowej Pistorius.
Do 2026 r. na Litwie zostanie rozmieszczona brygada Bundeswehry. „Potrzebujemy silnych sygnałów dla Putina, potrzebujemy silnych zobowiązań” – zaznaczył niemiecki minister.
15:00. Czasiw Jar ostrzelany przez rosyjską artylerię
W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła a trzy zostały ranne – informuje prokuratura generalna Ukrainy.
14:40. Liczba rannych w ataku powietrznym na Zaporoże wzrosła do 10
Informacje takie podaje Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy. Na Zaporoże 26 września Rosja zrzuciła bomby kierowane.
14:10. Enerhoatom: rosyjski dron przeleciał bardzo blisko od elektrowni jądrowej 150 km od Polski
Rosyjski dron po raz kolejny przeleciał w bardzo bliskiej i niebezpiecznej odległości od Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej w Waraszu – poinformował w czwartek ukraiński koncern państwowy Enerhoatom. Siłownia znajduje się ok. 150 km w linii prostej na wschód od Polski. „W nocy na 25 września odnotowano kolejny lot drona uderzeniowego na krytycznie niskiej wysokości w pobliżu terenu przemysłowego Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej” – oświadczył Enerhoatom.
Koncern ocenił, że wojska rosyjskie ponownie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa ukraińskich elektrowni jądrowych. „Terror energetyczny jest jedną z taktyk wojennych wroga. Należy go jednak jak najszybciej powstrzymać” – stwierdził koncern.
14:00. Pomoc od Niemiec
Niemcy przeznaczyły 70 milionów euro na wsparcie ukraińskiego sektora energetycznego w okresie zimowym. Pieniądze zostaną wykorzystane na zakup „małych elektrowni cieplnych, kotłów, generatorów i paneli słonecznych” napisano w komunikacie prasowym niemieckiego Ministerstwa Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
13:30. Belgia wzywa UE do zakazu importu gazu z Rosji
Belgia, jeden z największych w Europie importerów skroplonego gazu ziemnego z Rosji, wzywa Unię Europejską do wprowadzenia zakazu jego importu, bo bez ogólnounijnych sankcji firmy nie mogą zerwać długoterminowych kontraktów - podał brytyjski dziennik „Financial Times”.
Tinne Van der Straeten, belgijska minister energetyki, w rozmowie z „FT” powiedziała, że UE musi „pójść dalej”, aby powstrzymać rosyjski LNG przed dotarciem do Wspólnoty, gdyż rosną obawy o wzrost importu. Wyjaśniła, że przepisy wprowadzone przez UE w grudniu 2023 roku, aby uniemożliwić rosyjskim firmom energetycznym korzystanie z infrastruktury na terenie UE nie dawały wystarczających podstaw prawnych firmom korzystającym z portów takich jak Zeebrugge w Belgii - głównego węzła importu LNG i reeksportu do krajów trzecich - do ograniczenia kontraktów. Typowe kontrakty dotyczące LNG obowiązują przez dekadę lub dłużej, więc wiele obecnie obowiązujących pochodzi sprzed inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku.
13:20. USA: 8 mld dla Ukrainy. „Mają pomóc wygrać wojnę”
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował prezydentowi USA Joe Bidenowi oraz Kongresowi za nową pomoc wojskową w wysokości ok. 8 mld dolarów i zapewnił, że to wsparcie zostanie wykorzystane na rzecz zwycięstwa jego kraju w wojnie z Rosją.
11:40. WSJ: Biały Dom nie jest pod wrażeniem nowych propozycji Zełenskiego
„Administracja Bidena nie była zadowolona z Planu Zwycięstwa zaproponowanego przez ukraińskiego prezydenta. Wall Street Journal cytuje dziś wysokich rangą urzędników, którzy zapoznali się z tym dokumentem.
Administracja Bidena obawia się, że Plan Zwycięstwa nie ma kompleksowej strategii, a propozycje sprowadzają się do dostarczenia większej ilości broni i zniesienia ograniczeń dotyczących rakiet dalekiego zasięgu. „Nie jestem pod wrażeniem, nie ma tam wiele nowego” - powiedział jeden z rozmówców dziennika.
Rozmówcy WSJ zauważyli, że propozycje Zełenskiego są bezkompromisowe, a sekcje dotyczące dyplomacji i polityki są znacznie mniej szczegółowe niż prośby o broń.
10:30. Osoba podszywająca się pod Kułebę atakowała senatora USA na spotkaniu online
Wykorzystując technologię deepfake, osoba podszywająca się pod byłego ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytra Kułebę zaatakowała podczas spotkania online amerykańskiego senatora Benjamina L. Cardina, szefa komisji spraw zagranicznych – podał „New York Times”.
Dziennik dotarł do notatki przekazanej senatorom przez służby bezpieczeństwa, w której poinformowano, że biuro jednego z nich otrzymało w ubiegłym tygodniu e-mail, najwyraźniej pochodzący od Kułeby z prośbą o dołączenie do rozmowy online przez platformę Zoom.
Jak zaznaczono podczas połączenia wideo osoba ta wyglądała i brzmiała jak ukraiński polityk. Senator nabrał podejrzeń dotyczących wiarygodności swojego rozmówcy, gdy zaczął on zadawać mu „politycznie nacechowane pytania w związku z nadchodzącymi wyborami”, domagając się opinii na temat drażliwych kwestii polityki zagranicznej. Osoba podszywająca się pod Kułebę miała np. dopytywać się czy senator popiera atakowanie rakietami dalekiego zasięgu obiektów na terytorium Rosji.
11:20. Prezydent Słowacji: trzeba być czujnym wobec możliwości incydentu nuklearnego w Ukrainie
Prezydent Słowacji Peter Pellegrini powiedział w Nowym Jorku, że należy być czujnym wobec ewentualności incydentu nuklearnego w Ukrainie. Słowacki przywódca odniósł się do słów prezydenta Ukrainy Wołodomyra Zełenskiego o planowanych przez Rosję atakach na ukraińskie elektrownie atomowe.
„Władze Republiki Słowackiej powinny teraz zwiększyć czujność i być gotowe do regularnego pomiaru poziomu promieniowania na granicy Słowacji z Ukrainą” - powiedział Pellegrini słowackim mediom.
Ostrzegł, że ewentualny rosyjski atak na ukraińskie elektrownie jądrowe może spowodować tragedię podobną do katastrofy w Czarnobylu w 1986 roku, a opad radioaktywny może dotknąć sąsiadów Ukrainy. Według agencji TASR Pellegrini stwierdził, że Słowacja musi być przygotowana do podjęcia odpowiednich środków na własną rękę. Zwrócił uwagę, że ponieważ kraj ma własne obiekty jądrowe, ma wiedzę oraz technologię, to nie musi polegać na informacjach z zagranicy, które - według prezydenta - mogą być „zakamuflowane” na różne sposoby.
„Jako społeczność międzynarodowa musimy wywrzeć maksymalny wpływ na Rosję, aby powstrzymała się od takich niebezpiecznych działań” - dodał Pellegrini, który uczestniczy w posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.
11:10. Nowy pakiet pomocy z USA
Departament Stanu USA ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wartości 375 mln dolarów. W pakiecie przewidziano łodzie patrolowe, amunicję do systemów artylerii rakietowej HIMARS, amunicję artyleryjską kalibru 155 i 105 mm i inne uzbrojenie.
Pomoc dla Ukrainy realizowana jest w ramach mechanizmu PDA (Presidential Drawdown Authority), pozwalającego prezydentowi USA na korzystanie z bieżących zapasów broni, aby pomóc sojusznikom w nagłych wypadkach.
Agencja Reutera zauważyła, że to pierwszy tak duży pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa od miesięcy; od maja Waszyngton nie przekazał Ukrainie pakietu większego niż 275 mln dolarów.
11:00. Drony szturmowe w akcji
Zniszczenie rosyjskiej szopy mobilnej przez operatorów dronów szturmowych 109. oddzielnego batalionu szturmowego górskiego 10. oddzielnej brygady szturmowej „Edelweiss”.
10:40. Alarm rakietowy na Ukrainie
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje o poderwaniu się z lotniska ciężkiego myśliwca MiG-31K. Myśliwce takie mogą przenosić pociski hipersoniczne Kindżał.
10:10. FSB aresztowała 6 Rosjan
FSB aresztowała sześciu Rosjan podejrzanych o podpalenia infrastruktury kolejowej na zlecenie ukraińskich służb specjalnych. Aresztowani to mieszkańcy obwodów irkuckiego, niżnonowogrodzkiego i samarskiego. Troje zatrzymanych to nieletni – wynika z komunikatu FSB. Grożą im wyroku od 12 do 20 lat więzienia, a nawet dożywocie – informuje FSB.
09:45. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 647 800 żołnierzy, 8 825 czołgów, 17 348 pojazdów opancerzonych, 18 620 zestawów artyleryjskich, 1 199 wyrzutni rakiet, 959 zestawów przeciwlotniczych, 369 samolotów, 328 śmigłowców, 15 946 bezzałogowych statków powietrznych, 2 599 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 25 353 pojazdy (w tym cysterny) i 3 190 jednostek sprzętu specjalnego.
09:30. Niemcy przekażą 70 mln euro na wsparcie systemu energetycznego i elektrociepłowniczego Ukrainy
Ministerstwo Współpracy Gospodarczej i Rozwoju podaje, że pieniądze zostaną przekazane na dostarczenie ukraińskim miasto i społecznościom niewielkich elektrowni termalnych, bojlerów, generatorów i paneli słonecznych.
09:10. Ranny w ataku na Chersoń
60-letni mężczyzna ranny w ataku na Chersoń Informację o skutkach ataku na Chersoń podał w serwisie Telegram szef władz Chersonia, Roman Mroczko.
09:00. Rosyjska bomba znaleziona w pobliżu mostu w Sumach
Rosyjska bomba lotnicza FAB-500, która prawdopodobnie nie wybuchła po uderzeniu, została znaleziona w pobliżu mostu drogowego w mieście Sumy. Droga była zamknięta dla ruchu. „Ekipy Państwowej Służby Ratowniczej Ukrainy szybko poradziły sobie z zagrożeniem, a most został już otwarty” - poinformowały władze obwodowe.
08:40. Atak rakiet i dronów na Odessę. „Zginęła 62-letnia kobieta”
„W nocy wróg zaatakował Odessę rakietami i dronami” - poinformował w serwisie Telegram Oleg Kiper, szef administracji wojskowej obwodu odeskiego. „Siły obrony powietrznej pracowały niezwykle ciężko, większość celów wroga została zniszczona” - poinformował. Dodał, że w wyniku ataku zginęła 62-letnia kobieta.
08:30. ISW: Mało prawdopodobne, by Władimir Putin użył broni nuklearnej
Analitycy amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) uważają, że pomimo powtarzających się gróźb nuklearnych ze strony rosyjskiego przywódcy Władimira Putina jest mało prawdopodobne, aby Rosja użyła broni nuklearnej na Ukrainie lub gdzie indziej. „Urzędnicy Kremla regularnie odwołują się do słabo zawoalowanej groźby konfrontacji nuklearnej między Rosją a Zachodem w kluczowych momentach zachodniej debaty politycznej na temat dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy” - przypominają analitycy ISW.
08:06. Władze: ponad rosyjskich 15 dronów zaatakowało Kijów minionej nocy
Ponad 15 rosyjskich dronów zaatakowało minionej nocy i wczesnym rankiem stolicę Ukrainy, Kijów, gdzie wybuchł pożar i zniszczonych zostało blisko 20 samochodów. Na razie nie ma informacji o poszkodowanych – powiadomiły w czwartek władze miasta.
Według raportów operacyjnych w wyniku ataku odłamki (strąconych dronów) uszkodziły przewód gazowy w budynku mieszkalnym w dzielnicy Peczersk. Oprócz tego uszkodzonych zostało około 20 samochodów. Odłamki spadły również na teren przedszkola
— poinformowano w mediach społecznościowych. (https://t.me/VA_Kyiv/8204)
Wczesnym rankiem w Kijowie słychać było głośne wybuchy, m.in. w centrum miasta.
Władze stolicy oświadczyły w komunikacie, że siły obrony powietrznej zestrzeliły około 10 bezzałogowców. Alarm w Kijowie, wraz z zaleceniem dla mieszkańców, by ukryli się w schronach, trwał ponad 5,5 godz.
07:50. Drony kamikadze
Nad zachodnią i środkową Ukrainą jeszcze rano pojawiały się drony-kamikadze. Przez całą noc Rosja z powietrza atakowała Ukrainę.
07:40. Atak w obwodzie mikołajowskim
W nocy Rosjanie zaatakowali obiekt infrastruktury energetycznej w obwodzie mikołajowskim. Gubernator obwodu, Witalij Kim poinformował, że na terenie obwodu może dojść do przerw w dostawach prądu.
00:34. Raport z Rosji: co najmniej 242 morderstwa popełnione przez weteranów wojny
Co najmniej 242 morderstwa popełnili w Rosji żołnierze, którzy wrócili do swojego kraju z wojny na Ukrainie. 227 osób zostało okaleczonych przez wojennych weteranów - wynika z opracowania opublikowanego przez medialny projekt społeczno-polityczny „Wiorstka”, badający i opisujący funkcjonowanie społeczeństwa w Rosji.
Projekt „Wiorstka” powstał po wybuchu wojny na Ukrainie i został założony przez niezależnych rosyjskich dziennikarzy.
Według publikacji od lutego 2022 roku rosyjscy żołnierze, którzy wrócili z wojny na Ukrainie, zamordowali 242 osoby, a co najmniej 227 innych okaleczyli; tym samym liczba ofiar z rąk powracających z wojny wyniosła co najmniej 469.
Dziennikarze „Wiorstki” dane te opracowali na podstawie publikacji medialnych dotyczących przestępstw rosyjskiego personelu wojskowego oraz akt sądowych. Ustalili, że w 80 regionach Rosji wszczęto co najmniej 350 spraw karnych związanych ze zbrodniami uczestników wojny.
Najwięcej, bo 246 przestępstw, popełnili byli więźniowie zwerbowani na front. Kolejnych 180 osób oskarżonych to pozostały personel wojskowy.
Według projektu weterani wojenni popełniali morderstwa, zadawali ciężkie obrażenia ciała prowadzące do śmierci, powodowali wypadki śmiertelne, powodowali śmierć przez zaniedbanie i zachęcali do zażywania narkotyków, co często kończyło się śmiercią.
125 osób spośród oskarżonych ułaskawiono lub warunkowo zwolniono. W gronie tym 54 osoby były wcześniej skazane za podobne przestępstwa, a trzy były wcześniej skazane za gwałt.
Większość przestępstw dokonywanych przez żołnierzy, którzy wrócili z wojny, była następstwem sporów domowych lub została dokonana na skutek spożywania alkoholu. Co więcej, jak wynika z wyliczeń „Wiorstki”, byli więźniowie częściej niż pozostali żołnierze zabijali, a także częściej dopuszczali się przestępstw przeciwko kobietom.
red/wPolityce.pl/PAP/X/Fb/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/707547-relacja-946-dzien-wojny-nocny-atak-dronow-na-kijow