Trwa 933. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Piątek, 13 września 2024 r.
16:39. Zełenski: Zachód boi się mówić o zestrzeliwaniu rosyjskich rakiet
Zachód boi się mówić o zestrzeliwaniu rosyjskich rakiet - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji w Kijowie. Podczas swojego wystąpienia zadeklarował m.in., że spotka się jeszcze we wrześniu z prezydentem USA Joe Bidenem i przedstawi mu swój plan na zakończenie wojny.
Skoro sojusznicy wspólnymi siłami zestrzeliwują rakiety i drony nad Bliskim Wschodem, to dlaczego nadal nie ma podobnej decyzji, aby zestrzeliwać rosyjskie rakiety i drony nad Ukrainą?
— pytał Zełenski na konferencji zorganizowanej przez fundację ukraińskiego miliardera Wiktora Pinczuka. Dodał, że „nawet boją się powiedzieć: ‘pracujemy nad tym’”.
15:50. Poruszające nagranie z ukraińskimi jeńcami uwolnionymi z rosyjskiej niewoli
Na profilu Biełsatu na platformie X opublikowano poruszające nagranie.
Najszczersze emocje uwolnionych z rosyjskiej niewoli Ukraińców💔 📹 Sztab Koordynacyjny ds. Jeńców Wojennych
— napisano.
W opublikowanym filmie widać wychudzonego, wyniszczonego jeńca, owiniętego ukraińską flagą. Mężczyzna płacze ze wzruszenia i całuje dokument potwierdzający uwolnienie z rosyjskiej niewoli.
15:45. Holandia: Sojusznik wycofał się z planu przekazania Ukrainie Patriotów
Ministerstwo Obrony Holandii poinformowało parlament pod koniec czerwca, że wraz z „sojusznikiem” wspólnie dostarczą Ukrainie kompletny system obrony powietrznej Patriot. Resort poinformował jednak, że „sojusznik” wycofał się z darowizny - podała holenderska agencja ANP.
Pod koniec maja Ministerstwo Obrony ogłosiło swój zamiar dostarczenia Ukrainie systemu Patriot, mówiąc, że Holandia ma gotowe „podstawowe komponenty”. Pozostałe komponenty miały zostać dostarczone przez inny kraj.
Dzięki naszej ofercie, jeśli inne potencjalne kraje partnerskie będą mogły dostarczyć komponenty i amunicję, możemy dostarczyć Ukrainie co najmniej jeden kompletny system w krótkim okresie
— powiedziała wówczas ówczesna minister obrony Kajsa Ollongren.
Miesiąc później minister poinformowała, że udało jej się znaleźć inny kraj, który współpracowałby przy tej darowiźnie. Wówczas nie powiedziała, o jaki kraj chodzi. Tydzień później powtórzyła to w liście do parlamentu.
Niezbędne komponenty do kompletnego systemu Patriot zostały już zebrane. Holandia dostarcza trzy instalacje startowe i radar, pozostałe niezbędne podstawowe komponenty są dostarczane przez sojusznika
— poinformowała wtedy Ollongren.
Według ANP do darowizny jednak nie dojdzie. Rzecznik resortu obrony przekazał, że ministerstwo zostało „niedawno” poinformowane, „iż wcześniej wspomniane zobowiązanie sojusznika nie będzie honorowane”. Ministerstwo nie chce poinformować, o jaki kraj chodzi.
13:42. Ukraina i Rosja dokonały kolejnej wymiany jeńców na granicy z Białorusią
Ukraina i Rosja dokonały w piątek 56. wymiany jeńców na granicy z Białorusią; według informacji uzyskanych przez PAP w miejscu wymiany, strona ukraińska przekazała stronie przeciwnej 49 osób. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiadomił, że strona rosyjska przekazała taką samą liczbę jeńców ukraińskich.
Rosyjscy jeńcy zostali przywiezieni na jedno z ukraińsko-białoruskich przejść granicznych autobusem i minibusem. Towarzyszyły im karetki pogotowia, gotowe do przejęcia nadjeżdżających z Białorusi jeńców ukraińskich oraz pojazdy ukraińskich służb i formacji wojskowych.
Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego HUR Andrij Jusow nie potwierdził PAP, że Rosjanie, którzy znaleźli się na listach do wymiany w piątek, to żołnierze wzięci do niewoli podczas operacji Sił Zbrojnych Ukrainy w rosyjskim obwodzie kurskim.
Są to żołnierze wrogiej armii, armii państwa agresora
— powiedział.
Pytany, jak wyglądają negocjacje z Rosjanami na temat wymiany jeńców ujawnił, że są one bardzo trudne. Ukraina nie może w nich liczyć na wsparcie powołanych do tego instytucji międzynarodowych – wyjaśnił.
Rozmowy na temat wymiany są bardzo trudne, gdyż państwo agresor zazwyczaj ignoruje międzynarodowe prawo humanitarne i często nie przestrzega konwencji genewskich. Te rozmowy mają charakter dwustronny, gdyż instytucje międzynarodowe, które miałyby się nimi zajmować czy też je wspierać, po prostu tego nie robią
— oświadczył przedstawiciel HUR.
Te rozmowy trwają cały czas, niezależnie od sytuacji i niezależnie od tego, jakie ostre nie byłyby publiczne oświadczenia. Cały czas trwa praca nad kolejnymi wymianami
— podkreślił Jusow.
00:18. Spotkanie Zełenskiego z duńską delegacją
Spotkałem się z marszałkiem oraz wiceprzewodniczącymi parlamentu duńskiego i poinformowałem ich o sytuacji w strefie walki oraz aktualnych potrzebach naszych wojowników
— napisał na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Omówiliśmy realizację dwustronnego porozumienia o bezpieczeństwie oraz współpracę we wspólnej produkcji broni
— zaznaczył.
Dania znacząco przyczyniła się do ochrony życia naszych mieszkańców i wspierania naszego wspólnego europejskiego sposobu życia. Jesteśmy za to głęboko wdzięczni
— dodał Zełenski.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/705917-relacja-933-dzien-wojny-doszlo-do-kolejnej-wymiany-jencow