Trwa 927. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Sobota, 7 września 2024 r.
22:05. Polski Krab w akcji na Ukrainie!
Ukraiński resort obrony pochwalił się nagraniem, w którym w roli głównej występuje polski sprzęt wojskowy! To Krab - polska armatohaubica samobieżna kalibru 155 mm.
Nie ma wątpliwości - to robi wrażenie!
20:02. Meloni: nigdy nie wycofamy się ze wsparcia dla Ukrainy
Premier Giorgia Meloni zapewniła o niezachwianym poparciu Włoch dla Ukrainy podczas spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w sobotę, w kuluarach ekonomicznego Forum Ambrosettiego w Cernobbio nad jeziorem Como.
Meloni powiedziała, że opuszczenie Ukrainy „nie przyniesie pokoju, ale chaos” i konsekwencje gospodarcze „poważniejsze niż dzisiejsze wsparcie Ukrainy”. Zadeklarowała wsparcie dla Ukrainy w programie włoskiej prezydencji w G7 i stałe zaangażowanie Włoch na rzecz „obrony Ukrainy oraz osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju”.
W poście na platformie X Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z Meloni napisał, że omówił z nią plany osiągnięcia pokoju, a także strategię odbudowy Ukrainy, skupiając się na ukraińskim systemie energetycznym.
19:10. Starsza kobieta zginęła w ostrzale wsi
Jak podaje Ukrinform, spod gruzów zniszczonego domu we wsi Starowirówka w obwodzie charkowskim wydobyto ciało zmarłej starszej kobiety. Wcześniej wieś została ostrzelana przez rosyjską armię.
19:00. Ukraińcy uderzyli w skład północnokoreańskich rakiet w Rosji
Ukraińskie drony zaatakowały rosyjski skład amunicji w obwodzie woroneskim, rzekomo niszcząc północnokoreańskie rakiety. Taką informację przekazał Andrij Kowalenko, szef ukraińskiego Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji, zapowiadając jednocześnie, że taki sam los spotka irańskie rakiety, jeśli zostaną one dostarczone do Rosji. „Rakiety, o które Putin właściwie błagał Kim Dzong Una, upokarzając się przy tym, zostały zniszczone. Irańskie rakiety spotka ten sam los” – napisał Kowalenko na Telegramie.
18:50. Rosyjska ofensywa pod Pokrowskiem wyhamowuje
Jak informują ukraińskie media, rosyjska ofensywa pod Pokrowskiem wyhamowuje. Jak poinformował 7 września niezależny rosyjski dziennik „Agentstvo”, siły rosyjskie zajęły w ciągu ostatniego tygodnia znacznie mniej terytorium w pobliżu Pokrowska niż we wcześniejszych okresach.
18:40. Kijów pracuje nad planem pokojowym?
„Kijów twierdzi, że pracuje nad nowym planem „pokojowym” dla Ukrainy” - pisze Nexta. Jak czytamy, dokument ma zostać przedstawiony w listopadzie Bidenowi, Trumpowi, Harris, a także przywódcom G7. Szczegóły nie są znane, znana jest jedynie planowana rola państw zachodnich „w ochronie Ukrainy” w celu zagwarantowania sprawiedliwego pokoju.
18:30. Zełenski spotkał się z liderem holenderskiej prawicy
Geert Wilders został liderem największej partii w Holandii po wyborach w listopadzie 2023 r., kiedy jego Partia Wolności (PVV), zdobyła 37 ze 150 mandatów w parlamencie. Sam Wilders nie zajmuje formalnego stanowiska w koalicyjnym rządzie.
18:00. Propaganda Putina: Zwiększyła się produkcja na potrzeby wojny
Moskwa szybko zwiększyła produkcję na potrzeby specjalnej operacji wojskowej – poinformował prezydent Rosji Władimir Putin. „Chciałbym zwrócić się także do pracowników stołecznych przedsiębiorstw przemysłowych. W krótkim czasie wielokrotnie zwiększyliście produkcję na potrzeby specjalnej operacji wojskowej i ogólnie w celu wzmocnienia bezpieczeństwa i suwerenności technologicznej kraju. Moskwa stała się najważniejszym ośrodkiem rozwoju technologii bezzałogowych i największym producentem urządzeń medycznych o krytycznym znaczeniu” – powiedział podczas koncertu z okazji Dnia Miasta Moskwy.
17:50. Przełom na froncie? Budanow odpowiada
Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow odpowiedział na pytanie, czy nastąpił przełom w wojnie z Rosją: - Dzięki Bogu, nie nastąpił przełom na korzyść wroga. Nie nastąpił jeszcze przełom, ale nie jest daleko. Rozumiesz dobrze. Nie może tak być przez resztę naszego życia, zasoby nie są nieskończone, ani nasze, ani ich.
17:30. Rosji może zabraknąć ropy bez zachodnich technologii
Rosja nie ma nowych złóż ropy na lądzie. Te już eksploatowane wyczerpią się za 30 lat. Duże zasoby surowca znajdują się pod dnem arktycznych mórz na rosyjskiej północy. Rosjanie nie dysponują jednak technicznymi możliwościami ich wydobycia.
17:00. CNN o „smoczych dronach”: Przerażająca innowacja
Wojsko Ukrainy stosuje na froncie przerażającą innowację - „smocze drony”. Bezzałogowce zrzucają na rosyjskie pozycje stopiony metal, nadając nowoczesny charakter amunicji używanej ze straszliwymi skutkami podczas obu wojen światowych - pisze portal amerykańskiej stacji CNN.
Użycie dronów przedstawiono w serii nagrań opublikowanych w mediach społecznościowych, w tym przez ministerstwo obrony Ukrainy. Widać na nich nisko przelatujące drony zrzucające strumienie ognia - w rzeczywistości stopiony metal - na zajmowane przez Rosjan pozycje.
„Rozpalona do białości mieszanina glinu i tlenku żelaza, zwana termitem, pali się w temperaturach do 2200 stopni Celsjusza. Spadając z drona, termit przypomina ogień wydobywający się z paszczy mitycznego smoka, od czego drony zyskały przydomek” - wyjaśnia CNN.
Nicholas Drummond, analityk przemysłu obronnego i były oficer armii brytyjskiej, zauważa, że wywoływanie strachu wśród żołnierzy rosyjskich jest „prawdopodobnie głównym efektem działania ukraińskich dronów z termitem”.
„Wykorzystanie drona do atakowania wroga termitem jest naprawdę innowacyjne, jednak efekty na polu walki będą bardziej psychologiczne niż fizyczne” - podkreśla Drummond w rozmowie z CNN.
Amerykańska stacja zaznacza, że „termit może łatwo przepalić prawie wszystko, łącznie z metalem, więc ochrona przed nim jest niemal niemożliwa”. Potencjał militarny mieszaniny został odkryty podczas I wojny światowej, gdy Niemcy zrzucały go ze sterowców na cele w Wielkiej Brytanii.
Action on Armed Violence (AOAV), brytyjska grupa antywojenna, przypomina, że Ukraina już wcześniej używała termitu zrzucanego z dronów, aby unieszkodliwić rosyjskie czołgi. „Precyzja w połączeniu ze zdolnością drona do omijania tradycyjnych systemów obronnych sprawia, że bomby termitowe są bardzo skutecznym narzędziem we współczesnej wojnie” - stwierdza AOAV.
16:00. MSZ: irańskie rakiety przekazane Rosji to zagrożenie dla Europy i Bliskiego Wschodu
Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy oświadczyło, że jest głęboko zaniepokojone doniesieniami o możliwym zbliżającym się przekazaniu irańskich rakiet balistycznych Rosji.
W oświadczeniu MSZ stwierdziło, że pogłębiająca się współpraca wojskowa między Teheranem a Moskwą stanowi zagrożenie dla Ukrainy, Europy i Bliskiego Wschodu i wezwało społeczność międzynarodową do zwiększenia presji na Iran i Rosję.
Telewizja CNN i „Wall Street Journal” poinformowały w piątek, że Iran przekazał Rosji rakiety balistyczne krótkiego zasięgu, powołując się na niezidentyfikowane źródła.
Agencja Reutera informowała w sierpniu, że Rosja spodziewa się rychłej dostawy setek pocisków balistycznych bliskiego zasięgu Fath-360 z Iranu i że dziesiątki rosyjskich żołnierzy przechodzi szkolenie w Iranie w zakresie broni kierowanej satelitarnie, która ma zostać wykorzystana w wojnie w Ukrainie.
15:40. Tak wygląda Wołczańsk ciągle atakowany przez Rosjan.
15:00. Szef wywiadu wojskowego: nasze drony mogą razić cele do 1800 km w głąb Rosji
Należące do Ukrainy drony mogą już razić cele znajdujące się do 1800 km w głąb Rosji - napisał na Facebooku Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).
„Ciągle rozwijane przez najlepszych ukraińskich specjalistów drony już obecnie pozwalają nam uderzać w cele militarne znajdujące się nawet 1800 km w głąb Rosji” - stwierdził Budanow.
„Lotniska wojskowe, będące źródłem ciągłego zagrożenia dla miast Ukrainy, drżą od ataków powietrznych. Cała infrastruktura Rosji pracująca na rzecz wojny poniosła i będzie ponosić straty” - zapowiedział szef HUR.
Kijów od miesięcy atakuje dronami zakłady energetyczne, rafinerie i inne cele wojskowe znajdujące się na terytorium Rosji.
Budanow zauważył też, że w ostatnich miesiącach dzięki skutecznym działaniom wywiadu wojskowego „Ukraina udowodniła światu, że Morze Czarne nie należy do Rosji”. „Zmusiliśmy wroga do przeniesienia floty na +bezpieczną+ odległość, do opuszczenia granic morskich, które od dawna uważał za swoje” - zaznaczył.
Dyrektor HUR oświadczył, że wojskowi cyberspecjaliści przeprowadzili w ostatnim roku „dziesiątki udanych operacji, uzyskali cenne dla Ukrainy informacje, penetrowali bazy danych państwa agresora i znaleźli słabe punkty w jego komunikacji”.
14:30. Atak Rosji na fabryki produkujące komponenty do rakiet i dronów Sił Zbrojnych Ukrainy
Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało o atakach na ukraińskie przedsiębiorstwa produkujące komponenty do rakiet operacyjno-taktycznych i dronów odrzutowych. „Lotnictwo operacyjno-taktyczne, bezzałogowe statki powietrzne, siły rakietowe i artyleria Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej uderzyły na zakłady produkujące komponenty do rakiet operacyjno-taktycznych Grom-2 i odrzutowych bezzałogowych statków powietrznych Palianyca” – podał rosyjski resort.
14:10. „Forbes”: Kontrataki ukraińskich brygad rezerwowych oddalają widmo upadku Pokrowska
Włączenie ukraińskich brygad rezerwowych do obrony położonego na wschodzie kraju Pokrowska oddala widmo upadku miasta pod naporem przeważających liczebnie sił rosyjskich - ocenił amerykański magazyn „Forbes”.
„Pomimo przydzielenia kilkunastu batalionów z około ośmiu brygad do niespodziewanej inwazji na obwód kurski w Rosji, Ukraińcy trzymali w rezerwie cztery lub pięć brygad, z których każda liczyła do 2 tys. żołnierzy i setki pojazdów” - zauważył w piątkowym artykule „Forbes”.
„Część z tych oddziałów w końcu została włączona do walki wzdłuż ostatniej linii okopów i ufortyfikowanych miast wokół Pokrowska i jego kluczowych linii zaopatrzenia, co pomogło ustabilizować sytuację” - poinformował magazyn.
„Forbes” zwrócił uwagę na zaskoczenie ukraińskich komentatorów, którzy za niepowodzenia na wschodzie kraju „obwiniali brak fortyfikacji, a nie brak żołnierzy”. „Nie tak dawno temu w dyskursie publicznym sugerowano, że rozmieszczenie dodatkowych brygad na kierunku Pokrowska nie zrobi dużej różnicy. Widzimy jednak, że ta różnica jest teraz oczywista” - zauważyła ukraińska grupa analityczna Frontelligence Insight.
Amerykański magazyn podkreślił, że „nie należy spodziewać się w tej chwili dramatycznych zmian wokół Pokrowska”. „Ukraińskie posiłki prowadzą kontrataki na małą skalę, których głównym efektem jest spowolnienie lub nieznaczne wycofywanie się Rosjan” - dodano.
14:00. Zełenski i Meloni m.in. o odbudowie systemu energetycznego Ukrainy
Podczas odbywającej się we Włoszech konferencji gospodarczej Forum Ambrosetti prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z szefową włoskiego rządu Giorgią Meloni o odbudowie ukraińskiego systemu energetycznego i wdrożeniu tzw. formuły pokojowej, czyli dziesięciopunktowego planu pokojowego, proponowanego przez głowę ukraińskiego państwa. „Doceniamy decyzję Włoch o zorganizowaniu kolejnej konferencji w sprawie odbudowy Ukrainy, która odbędzie się w 2025 r.” – zaznaczył w mediach społecznościowych Zełenski.
13:45. Rosjanie ostrzeliwują północ Ukrainy
Na granicy z obwodami czernihowskim i sumskim Rosjanie utrzymują obecność wojskową, przeprowadzają ataki moździerzowe i artyleryjskie na obszary zaludnione z terytorium Federacji Rosyjskiej - podało ukraińskie wojsko.
13:40. Cywile zabicie w ostrzele w obwodzie donieckim
Szef administracji obwodu donieckiego Wadym Fiłaszkin poinformował, że Rosjanie ostrzelali z artylerii targ w mieście Konstantynówka. Przekazał, że w wyniku ostrzału zginęło trzech cywili w wieku od 24 do 69 lat, zaś trzy inne osoby zostały lekko ranne. Fiłaszkin podał, że uszkodzeniu uległy budynek mieszkalny i administracyjny, sklep, apteka oraz sześć samochodów i trzy linie energetyczne.
13:30. Syrski odwiedził rannych żołnierzy
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski odwiedził rannych żołnierzy w jednej z placówek medycznych. Generał podziękował żołnierzom za bohaterstwo i wręczył medale za odwagę. Syrski podziękował także lekarzom i pielęgniarkom oraz odznaczył medyków.
13:15. Szefowie MI6 i CIA: Rosja prowadzi kampanię sabotażu w całej Europie
Rosja prowadzi „lekkomyślną kampanię sabotażu” w całej Europie. Wielka Brytania i USA stoją w obliczu „bezprecedensowego wachlarza zagrożeń”, a cały światowy ład znajduje się w najpoważniejszym napięciu od czasów zimnej wojny - ostrzegli na łamach „Financial Times” szefowie MI6 i CIA.
„Dziś współpracujemy w kontestowanym systemie międzynarodowym, w którym nasze dwa kraje stoją w obliczu bezprecedensowego wachlarza zagrożeń” - napisali dyrektor MI6 Richard Moore i dyrektor CIA Bill Burns w pierwszym w historii wspólnym artykule szefów brytyjskiego i amerykańskiego wywiadu.
„Nie ma wątpliwości, że ład światowy - zrównoważony system, który doprowadził do względnego pokoju i stabilności oraz zapewnił rosnące standardy życia, możliwości i dobrobyt - jest zagrożony w sposób, jakiego nie widzieliśmy od czasów zimnej wojny” - podkreślili.
Zaznaczyli, że „działania Rosji stanowią rażące naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych i globalnych norm” i zwrócili uwagę, że poza działaniami zbrojnymi na Ukrainie Rosja prowadzi poprzez swoje służby wywiadowcze „lekkomyślną kampanię sabotażu w całej Europie” oraz „cyniczne wykorzystuje technologię do rozpowszechniania kłamstw i dezinformacji, mających na celu wbicie klina między nas”.
13:10. Trzy osoby zabite w ostrzale Konstantynówki
W wyniku ostrzału artyleryjskiego położonej na wschodzie Ukrainy Konstantynówki zginęły trzy osoby, a kolejne trzy zostały ranne - poinformował gubernator obwodu donieckiego Wadym Fiłaszkin.
Gubernator Doniecka wyjaśnił w poście na Telegramie, że w ataku zginęło trzech mężczyzn w wieku od 24 do 69 lat. „Kolejne trzy osoby zostały lekko ranne, udzielono im już niezbędnej pomocy medycznej” - dodał urzędnik.
„Uszkodzono także wielopiętrowy budynek mieszkalny, budynek użyteczności publicznej, aptekę, sklep, sześć samochodów oraz trzy linie energetycznie” - wymienił Fiłaszkin.
12:30. Niemieccy śledczych o wysadzeniu Nord Stream
Działania na taką skalę są nie do pomyślenia bez zgody przywódców politycznych zaangażowanych krajów – ocenił August Hanning, były szef niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej (BND).
11:30. Andrij Sybiha o priorytetach dyplomacji Ukrainy
Nowy minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha przedstawił swoje priorytety. „Zadaniem numer jeden ukraińskiej dyplomacji – od ambasadora po dyplomatę – jest zapewnienie Ukrainie zdolności obronnych. Broń, broń, broń” – stwierdził w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku. „Niewątpliwym priorytetem jest także usunięcie wszelkich sztucznych ograniczeń w dostawach zachodniej broni i jej użyciu na terytorium Federacji Rosyjskiej” – dodał.
10:50. Fragmenty rosyjskiego bezzałogowca spadły przy budynku Rady Najwyższej
Szczątki wystrzelonego w nocy w kierunku Kijowa rosyjskiego drona spadły przy budynku Rady Najwyższej Ukrainy - poinformował deputowany do ukraińskiego parlamentu Maksym Bużański.
„Dron próbował wbić się w budynek Rady, ale został zestrzelony i spadł przed progiem budynku” - przekazał na Telegramie Bużański, reprezentujący w jednoizbowym parlamencie partię prezydencką Sługa Narodu.Rada Najwyższa potwierdziła, że w pobliżu budynku parlamentu po nocnym ataku Rosji znaleziono szczątki zestrzelonego drona. „Nie wykryto żadnych uszkodzeń” - dodano w komunikacie.
W nocy wojska rosyjskie wystrzeliły w różne cele na Ukrainie łącznie 67 dronów Shahed, z których ukraińska obrona powietrzna wyeliminowała 58 - podała agencja UNIAN. Rosjanie zaatakowali z okupowanego Krymu oraz należących do Rosji Kurska i Kraju Krasnodarskiego.
12:15. Kolejna miejscowość w obwodzie donieckim w rękach Rosjan
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że żołnierze zgrupwania „Centrum” zajęli osadę Kalinowo w obwodzie donieckim. Komunikat wylicza też sukcesy, jakie rosyjskie siły miały odnieść w starciach z żołnierzami ukraińskich brygad zmechanizowanych, piechoty oraz powietrznodesantowej.
12:00. Mężczyzna ranny w ataku ukraińskiego drona
W wyniku ataku ukraińskiego drona na samochód we wsi Szamino (obwód biełgorodzki) ranny został cywil - podał gubernator Wiaczesław Gładkow zaznaczając, że ofiara jest w poważnym stanie.
11:30. Ukraińcy donoszą o działaniach artylerii
Wczoraj ukraińskie lotnictwo oraz wojska rakietowe i artyleryjskie przeprowadziły 15 uderzeń na miejsca koncentracji siły żywej i sprzętu wojsk rosyjskich - przekazał Sztab Generalny Ukrainy. W komunikacie podano, że Ukraińcy uderzyli także w punkt kontrolny, dwa stanowiska wykorzystujące drony, dwa systemy artyleryjskie i „jeszcze jeden ważny obiekt wroga”.
11:15. Szczątki drona w pobliżu ukraińskiego parlamentu
Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk poinformował, że po nocnym ataku rosyjskich dronów w pobliżu budynku ukraińskiego parlamentu odnaleziono szczątki zestrzelonego bezzałogowca. Polityk dodał, że nie było ofiar ani zniszczeń. Stefanczuk zaapelował do sojuszników Ukrainy o przekazanie jest systemów obrony powietrznej.
11:00. Atak Rosjan z powietrza
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie dwa ataki rakietowe przy użyciu sześciu rakiet oraz 74 uderzenia z powietrza za pomocą 87 kierowanych bomb lotniczych - podało ukraińskie dowództwo. Według tego źródła, pozycje ukraińskich żołnierzy oraz tereny zamieszkałe były z różnych rodzajów broni ostrzeliwane ponad 4200 razy.
10:45. Ukraińskie „smocze drony” zrzucają termit na rosyjskie pozycje
Ukraina w wojnie z Rosją używa floty ziejących ogniem „smoczych dronów”, nadając nowoczesny akcent amunicji używanej podczas obu wojen światowych – informuje CNN. Jak podaje amerykańska stacja, seria filmów opublikowanych w mediach społecznościowych m.in. przez Ministerstwo Obrony Ukrainy pokazuje nisko przelatujące drony, zrzucające strumienie ognia na zajmowane przez Rosjan pozycje. „Rozpalona do białości mieszanina proszku aluminiowego i tlenku żelaza, zwana termitem, pali się w temperaturach do 2200 stopni Celsjusza. Może szybko spalić drzewa i roślinność, zapewniające osłonę wojskom rosyjskim” - czytamy.
10:30. Prawie 200 starć w ciągu doby
Sztab Generalny Ukrainy podsumował piątkowe wydarzenia na froncie. W komunikacie czytamy, że tego dnia doszło do 187 starć bojowych, a najwięcej walk ponownie odnotowano na kierunku pokrowskim w obwodzie donieckim (49). Zacięte walki toczyły się także m.in. na kierunkach kurachowskim (46), kupiańskim (27), łymańskim (17) oraz torećkim (10).
10:10. Zełenski dziękuje pracownikom wywiadu wojskowego
W sobotę na Ukrainie obchodzony jest Dzień Wywiadu Wojskowego. „Dziękujemy wszystkim, którzy zdobywają ważne dla naszego państwa informacje, zadają znaczące straty naszemu wrogowi, znacznie osłabiają jego potencjał i chronią interesy Ukrainy i Ukraińców” - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. „Chwała wywiadowi wojskowemu Ukrainy!” - dodał.
09:30. Pożar składu amunicji
Radio Wolność podaje, że w pobliżu Woroneża płonie skład amunicji. Władze obwodu woroneskiego oficjalnie informują o „detonacjach materiałów wybuchowych” spowodowanych przez pożar wywołany przez szczątki strąconego drona.
08:56. Władze wojskowe Kijowa: wszystkie drony lecące w stronę stolicy zostały zniszczone
Siły obrony powietrznej Ukrainy w nocy z piątku na sobotę strąciły wszystkie drony Shahed, wystrzelone przez wojska rosyjskie w stronę Kijowa - poinformowała na Telegramie administracja wojskowa ukraińskiej stolicy.
Kolejna noc zmasowanego ataku dronów. Wrogie bezzałogowce typu Shahed zaczęły nadlatywać nad nasze terytorium przed północą, z różnych kierunków. Drony zbliżyły się do Kijowa około godz. 3 nad ranem. Ogłoszony alert w stolicy trwał 18 minut, w czasie których nad Kijowem głośno pracowała obrona powietrzna
— napisała w mediach społecznościowych Kijowska Administracja Wojskowa.
W poście zaznaczono, że wszystkie drony zostały zniszczone, a ich szczątki spadły w kilku rejonach Kijowa. Wywołały pożar w rejonie peczerskim - centralnej części stolicy. W rejonie dniprowskim w środkowowschodniej części Kijowa fragmenty dronów spadły na terenie przedszkola.
Wedłu wstępnych informacji nie ma ofiar, ani poważnych szkód materialnych
— podkreślił Serhij Popko, szef administracji wojskowej Kijowa.
08:15. Prezydent Zełenski: porozumienia mińskie to pułapka, nie ma mowy o powrocie do nich
Zawarcie porozumień mińskich było pułapką, która spowodowała zamrożenie konfliktu na wschodzie Ukrainy i umożliwiła agresorowi przygotowanie się do wojny na pełną skalę - oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, cytowany w sobotę przez agencję Ukrinform.
Porozumienia mińskie to najgorsze, co może się zdarzyć, coś, do czego w żadnym wypadku nie można wracać, czyli zamrożony konflikt
— powiedział Zełenski w trakcie forum Ambrosetti w Cernobbio nad jeziorem Como na północy Włoch.
Porozumień mińskich nie można porównać do realnych gwarancji bezpieczeństwa. W przeszłości, w ramach rozmów w formacie normandzkim, uzgadnialiśmy z (prezydentem Rosji) Władimirem Putinem zawieszenie broni na wschodzie Ukrainy, a krótko potem znów zaczęto nas zabijać. Rosja wykorzystała ten czas na przygotowania
— ocenił ukraiński przywódca.
Porozumienia mińskie pomiędzy Rosją i Ukrainą zostały zawarte we wrześniu 2014 roku i w lutym 2015 roku w stolicy Białorusi w wyniku mediacji Niemiec i Francji. Ich celem było zakończenie wojny w Donbasie na wschodzie Ukrainy, zaatakowanym przez Rosjan w 2014. Większość wynikających z porozumień mińskich zobowiązań nigdy nie została zrealizowana, o co Rosja i Ukraina obwiniają się wzajemnie do dziś.
Natomiast utworzony w czerwcu 2014 roku format normandzki, który był inną platformą do rozmów o pokoju w Donbasie i przynależności państwowej Krymu, obejmował Francję, Niemcy, Ukrainę i Rosję.
07:43. Straty bojowe rosyjskiej armii
Ukraiński resort obrony prezentuje najnowszą infografikę z danymi nt. strat bojowych rosyjskiej armii.
05:15. Ukraińscy piloci rozpoczynają szkolenia na F-16
Ukraińscy piloci wojskowi przylecieli w tym tygodniu do Kanady i rozpoczynają szkolenia na myśliwcach F-16 – poinformował minister obrony Bill Blair. Kanada rozpocznie wkrótce przekazywanie Ukrainie dodatkowego wyposażenia dla wojska, w tym silników do rakiet.
03:30. Kościół prawosławny Mołdawii tłumaczy się z „pielgrzymek” swoich duchownych do Moskwy
Według mołdawskich mediów księża prawosławni wyjeżdżali do Rosji za pieniądze prorosyjskiego oligarchy na „szkolenia” propagandowe. Cerkiew podległa Moskwie zaprzecza, że chodziło o politykę. Jednocześnie wyjaśnia, że za „pielgrzymki” płacił Patriarchat Moskiewski.
02:00. Macron i Scholz rozmawiali o wsparciu dla Ukrainy
Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem o wsparciu dla Ukrainy; obaj zapewnili, że będzie ono trwało tak długo, jak to potrzebne. Przywódcy wezwali też do natychmiastowego przerwania ognia w Strefie Gazy.
Macron i Scholz rozmawiali w kuluarach forum dialogu francusko-niemieckiego, które odbyło się w Evian.
Przywódcy „wyrazili całkowite poparcie dla narodu ukraińskiego i potwierdzili determinację, by wspierać Ukrainę tak długo i mocno, jak to potrzebne” - głosi komunikat Pałacu Elizejskiego. Macron i Scholz potępili atak rosyjski na Połtawę, w którym zginęło we wtorek co najmniej 55 osób.
00:01. Zełenski: Nie atakujemy rosyjskiej infrastruktury cywilnej
Ukraina nie atakuje rosyjskiej infrastruktury cywilnej, a do uderzeń w obiekty wojskowe Rosji wykorzystuje drony własnej produkcji, choć żałuję, że nie możemy zaatakować Kremla – oświadczył w piątek prezydent Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu na międzynarodowym forum ekonomicznym we Włoszech.
Kiedy mówimy o tym, że na przykład Włochy lub ktoś inny boi się, że uderzymy w Kreml, żałuję, że nie możemy tego zrobić. Ponieważ środki dalekiego zasięgu, które wy lub wasi partnerzy posiadacie (i przekazujecie Ukrainie – PAP), sięgają 200 kilometrów
— powiedział Zełenski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Prezydent zaznaczył, że jego słowa są żartem – dodała agencja, relacjonując jego wystąpienie na forum Ambrosetti w Cernobbio nad jeziorem Como.
Zełenski wyjaśnił, że Rosja używa każdego miesiąca do ataków na wschodnią Ukrainę około 4 tys. bomb. Odpalane są one z samolotów znajdujących się na lotniskach wojskowych. Ocenił, że Rosja nie zatrzyma się i dalej będzie niszczyć ukraińskie wsie i miasta.
Kiedy mówimy o tysiącu kilometrów, to używamy własnych dronów, własnej produkcji. Ale nie atakujemy cywilów. Oni nie są naszymi wrogami tylko dlatego, że popierają politykę (Władimira) Putina. Ale nigdy, nigdy nie uderzaliśmy w ich infrastrukturę cywilną
— podkreślił prezydent Ukrainy.
Oświadczył, że Ukraina powinna zostać członkiem UE i NATO, gdyż uniemożliwi to powtórkę agresji Rosji.
Ukraina powinna być częścią Unii Europejskiej, rodziny europejskiej, a także Sojuszu, Sojuszu Bezpieczeństwa, NATO. Co nam to daje? Brak możliwości powtórki agresji ze strony Rosji lub kogokolwiek
— powiedział, odpowiadając na pytanie, jak powinna wyglądać powojenna Ukraina.
Prezydent podkreślił, że gwarancje bezpieczeństwa z Ukrainą powinny różnić się od porozumień mińskich, które „były pułapką”, ponieważ Mińsk jest zamrożonym konfliktem, który dał Rosji możliwość przygotowania się do wojny na pełną skalę.
A więc Mińsk nie może być porównywany z prawdziwymi gwarancjami bezpieczeństwa z Ukrainą
— podkreślił.
Zełenski powiedział, że nie wierzy w możliwość porozumienia z Putinem.
Unia Europejska i NATO są ważnymi składnikami bezpieczeństwa dla odbudowy Ukrainy
— oświadczył.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/705196-relacja-927-dzien-wojny-ukraincy-uzyli-smoczych-dronow