Trwa 925. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 5 września 2024 r.
19:20. Kolejny ostrzał Chersonia. Rakiety spadły w centrum miasta
Wojska rosyjskie ponownie intensywnie ostrzelały prawobrzeżną część obwodu chersońskiego, kontrolowaną przez Ukrainę. Część pocisków spadła w centrum Chersonia, powodując uszkodzenia dwóch budynków medycznych – poinformował szef miejskiej administracji wojskowej Roman Mroczko.
18:30. Unijny Trybunał wydał wyrok ws. pracy notariuszy i sankcji wobec Rosji
W wydanym dziś wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajął się sprawą interpretacji unijnego rozporządzenia, przewidującego sankcje wobec firm rosyjskich.
18:20. MSW Ukrainy: Zakończone działania ratownicze w Połtawie
Zakończono prace na miejscu ataku rakietowego na placówkę edukacyjną w Połtawie. Zginęło 55 osób, 328 zostało rannych - podało w komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy. Obecnie specjaliści identyfikują odzyskane ciała - dodano.
18:00. Ukraina zaproponuje „plan zakończenia wojny”
„Ukraina wraz ze swoimi partnerami przygotuje szczegółowy plan zakończenia wojny do rozpatrzenia na Szczycie Pokojowym, ale muszą być na nim obecni przedstawiciele Federacji Rosyjskiej” - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla NBC News.
17:40. Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku w Połtawie wzrosła do 55
Do 55 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych przedwczorajszego rosyjskiego ataku w Połtawie w środkowo-wschodniej części Ukrainy - podała na Telegramie ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS). 328 osób jest rannych.
„Liczba ofiar śmiertelnych ataku rosyjskiej rakiety na placówkę edukacyjną w mieście wzrosła do 55. Prawdopodobnie pod gruzami nadal znajdują się ludzie” – poinformowały ukraińskie służby ratunkowe. W komunikacie podkreślono, że „ratownicy uprzątnęli i wywieźli ponad 2 tys. ton gruzu”.
17:15. Zełenski podziękował Rumunii za system Patriot
Za decyzję prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa, która umożliwi przekazanie Ukrainie jednego z siedmiu rumuńskich systemów Patriot, podziękował we wpisie na platformie X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. „Jestem głęboko wdzięczny prezydentowi Klausowi Iohannisowi, rządowi i parlamentowi Rumunii za decyzję o wyposażeniu Ukrainy w system Patriot” - napisał prezydent Ukrainy. „To znaczący wkład w poprawę ochrony naszego nieba, naszych obywateli i infrastruktury cywilnej przed rosyjskim terroryzmem rakietowym, a także dobitny dowód prawdziwej przyjaźni i strategicznego partnerstwa między naszymi krajami” - napisał Zełenski.
17:10. Będzie kolejny Patriot dla Ukrainy
Prezydent Rumunii Klaus Iohannis podpisał dekret w sprawie przekazania Ukrainie systemu obrony powietrznej Patriot, udzielając ostatecznej zgody. Wcześniej zgodził się na to parlament, a rząd w trybie nadzwyczajnym wydał decyzję, która – jak określił ją rzecznik rządu Mihai Constantin - „uczyni darowiznę operacyjną”.
17:00. Były mistrz Ukrainy w szermierce Ihor Chramcow zginął podczas obrony Pokrowska
Wielokrotny zwycięzca i medalista mistrzostw Ukrainy w szermierce, 52-letni Ihhor Chramcow zginął na froncie - poinformowała Ukraińska Federacja Szermiercza. Sportowiec został ciężko ranny w walkach pod Pokrowskiem, lekarze nie byli w stanie go uratować.
16:45. Stoltenberg: Ukraina osiągnęła już wiele ofensywą w obwodzie kurskim
Ukraina osiągnęła „wiele” w swojej ofensywie w obwodzie kurskim w Rosji, ale trudno przewidzieć, jak sytuacja rozwinie się dalej - powiedział przebywający w Oslo sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
„Tylko Ukraińcy mogą podejmować trudne decyzje, które są potrzebne, takie jak to, gdzie rozmieścić swoje siły i jaki rodzaj wojny jest odpowiedni w obecnej sytuacji” - oświadczył Stoltenberg.
Podkreślił, że Ukraina ma prawo do samoobrony, w tym do atakowania celów wojskowych na terytorium Rosji pociskami dalekiego zasięgu.
„Cieszę się, że wiele krajów NATO dało taką możliwość, a te, które nadal stosują ograniczenia, złagodziły je, aby Ukraina mogła się bronić” - powiedział Stoltenberg.
Dodał też, że obecnie nie widzi żadnego bezpośredniego zagrożenia militarnego dla krajów NATO, ale stwierdził, że istnieje stałe niebezpieczeństwo terroryzmu, ataków cybernetycznych i sabotażu.
@@ 16:10. Zełenski ma być w Ramstein
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ma wziąć udział w piątek w Niemczech w spotkaniu tzw. grupy kontaktowej Ramstein. Według portalu tygodnika „Spiegel” w Berlinie mówi się, że przyjazd Zełenskiego ma na celu opisanie powagi sytuacji. Szef państwa ukraińskiego chce również poprosić o nowe dostawy broni dla swojej armii, w szczególności o rakiety dalekiego zasięgu i systemy obrony powietrznej.
16:00. Austria gotowa gościć negocjatorów
Kanclerz Austrii Karl Nehammer napisał w mediach społecznościowych, że Austria przyjmuje do wiadomości słowa prezydenta Rosji Władimira Putina na temat jego gotowości do negocjacji pokojowych z Ukrainą. „Wszelkie negocjacje powinny odbywać się bez warunków wstępnych” - ocenił. „Austria będzie gotowa wspierać sprawiedliwy i trwały pokój oparty na prawie międzynarodowym i służyć jako miejsce do prowadzenia negocjacji jako kraj, w którym mieści się siedziba OBWE” - zadeklarował w serwisie X.
15:00. Putin o negocjacjach z Kijowem
Putin poruszył temat negocjacji z Kijowem podczas wystąpienia na sesji plenarnej Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku.
14:50. Stefaniszyna wicepremierem
Ukraiński parlament mianował Ołhę Stefaniszynę na stanowisko wicepremiera Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej. Ołeksij Honczarenko poinformował, że nominację poparło 253 deputowanych. Stefaniszyna pełniła tę funkcję od czerwca 2020 r., w związku z obecną rekonstrukcją ukraińskiego rządu złożyła rezygnację, a jej dymisja została w środę przyjęta przez Radę Najwyższą. Teraz wicepremier obejmie także tekę ministra sprawiedliwości.
14:40. Ołeksij Kułeba wicepremierem Ukrainy
Rada Najwyższa Ukrainy mianowała Ołeksija Kułebę na stanowisko wicepremiera ds. odbudowy Ukrainy – poinformował w serwisie Telegram deputowany Sługi Narodu Jarosław Żeleźniak. Według niego, kandydaturę Kułeby poparło 240 osób. Ołeksij Kułeba był gubernatorem obwodu kijowskiego, w styczniu został wiceszefem kancelarii ukraińskiego prezydenta.
13:30. Rosjanie donoszą o ataku na pododdziały siedmiu ukraińskich brygad na froncie w obwodzie kurskim
Ukraińcy – jak podają Rosjanie – w ciągu doby mieli stracić na tym odcinku frontu do 370 żołnierzy, 17 pojazdów opancerzonych, dwa bojowe wozy piechoty, dwa zestawy artyleryjskie i dwie wyrzutnie rakiet M270 oraz 12 pojazdów.
12:45. Ukraina znalazła sposób na ataki dronów
Inżynierowie z kijowskiej firmy Kvertus opracowali nowatorski system walki elektronicznej – technologia ta z łatwością wykrywa rosyjskich żołnierzy, którzy sterują bezzałogowcami.
12:10. Rada Najwyższa odwołała ze stanowiska wicepremier Irynę Wereszczuk
Wereszczuk była w rządzie ministrem ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy.
12:00. Alarm powietrzny w związku z poderwaniem się z lotniska ciężkiego myśliwca MiG-31K
Po ok. 30 minutach alarm został odwołany. Myśliwce MiG-31K mogą być uzbrajane w pociski hipersoniczne Kindżał, które mogą razić cele na całej Ukrainie.
11:30. Mer Chersonia pokazuje skutki rosyjskiego ostrzału miasta
Do ostrzału centrum Chersonia miało dojść ok. 10:30.
10:40. 60 dronów zestrzelonych nad Ukrainą
W nocy wojska rosyjskie zaatakowały cele na Ukrainie za pomocą jednej rakiety Iskander-M oraz 78 dronów kamikadze typu Shahed - podał Sztab Generalny Ukrainy informując, że spośród nadlatujących środków napadu powietrznego ukraińskiej obronie powietrznej udało się zestrzelić 60 bezzałogowców.
10:20. Zmiana w ewakuacji z Donbasu
Od dziś pociągi, którymi ewakuowani są mieszkańcy obwodu donieckiego, będą odjeżdżały nie z Pokrowska, a z Pawłohradu w obwodzie dniepropetrowskim – poinformował szef władz obwodu donieckiego Wadym Fiłaszkin. W ostatnim czasie na kierunku pokrowskim dochodzi do kilkudziesięciu starć zbrojnych na dobę.
12:35. Zełenski wskazuje Andrija Sybihę jako nowego szefa MSZ
Na posiedzeniu parlamentarnej frakcji partii Sługa Narodu prezydent Ukrainy Zełenski odniósł się do powodów dymisji dotychczasowego ministra sprawa zagranicznych Dmytra Kułeby. Powiedział, że minister nie był wystarczająco aktywny w propagowaniu interesów ukraińskiego rządu. Kułebie „zabrakło energii do promowania dostaw broni” na Ukrainę - stwierdził prezydent.
12:30. Putin: Ukraina będzie musiała obniżyć wiek poboru do wojska
Na Wschodnim Forum Ekonomicznym we Władywostoku prezydent Rosji Władimir Putin chwalił postępy wojsk rosyjskich na froncie wojny z Ukrainą oraz wyraził pogląd, że Kijów będzie musiał obniżyć wiek poboru do wojska i być może rozpocząć pobór studentów, by uzupełnić wysokie straty sił ukraińskich.
12:20. Polska firma Cersanit inwestuje 15 mln hrywien w Ukrainie
Polski producent ceramiki planuje sporą inwestycję na północy Ukrainy. Kielecka firma Cersanit, która wybudowała już dużą fabrykę w obwodzie żytomierskim, zamierza zainwestować dodatkowe 15 mln hrywien, a więc ponad 1,4 mln zł, w ukraińskie złoża glinki kaolinowej.
12:15. Zełenski: Brak broni dalekiego zasięgu i pocisków zmusił Ukrainę do operacji w obwodzie kurskim
Wołodymyr Zełenski, w rozmowie z NBC News tłumaczy, że wobec braku broni dalekiego zasięgu i odpowiedniej ilości pocisków rakietowych zmusił Ukrainę do znalezienia „alternatywnego sposobu na przeciwdziałanie rosyjskim planom przełamania w obwodzie sumskim”. I – jak dodał - to doprowadziło do operacji w obwodzie kurskim. - Przy okazji, udanej operacji – dodał Zełenski.
11:30. Alarm powietrzny w obwodzie kijowskim trwał w nocy i nad ranem przez 11 godzin
Informację taką przekazuje gubernator obwodu kijowskiego, Rusłan Krawczenko. Szczątki strąconych nad obwodem dronów uszkodziły sześć budynków mieszkalnych i samochód. Udało się natomiast uniknąć uszkodzeń obiektów infrastruktury, w tym infrastruktury krytycznej.
10:00. Po raz pierwszy zestrzelenia zostały potwierdzone przez Ministerstwo Obrony Białorusi
Dziś około godziny 1:08 w nocy w białoruską przestrzeń powietrzną nad obwodem homelskim wleciały dwa rosyjskie drony Shahed. Po 20 minutach z wojskowej bazy lotniczej wystartował białoruski myśliwiec, który zestrzelił bezzałogowce.
Godzinę później ukraińsko-białoruską granicę przekroczył trzeci rosyjski dron, który leciał w stronę miasta Chojniki. On także został zestrzelony.
Walka białoruskiego lotnictwa z rosyjskimi dronami nad półmilionowym Homlem została uwieczniona na wideo, które trafiło do sieci.
Białoruskie Ministerstwo Obrony po raz pierwszy potwierdziło użycie lotnictwa przeciwko rosyjskim dronom. Oświadczyło też, że wszystkie zostały zestrzelone.
To kolejny przypadek, gdy rosyjskie drony wleciały znad Ukrainy w przestrzeń powietrzną Białorusi. Nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Początkowo eksperci zakładali, że może być to taktyka pozwalająca Rosjanom ominąć obronę przeciwlotniczą w drodze do celów na zachodzie Ukrainy.
10:05. Liczba ofiar ataku Rosji na Połtawę wzrosła do 54
Informacje takie Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) przekazała na swoim kanale w serwisie Telegram. Rannych po ataku jest 297 osób. Pod gruzami może nadal znajdować się pięć osób.
09:33. Minister: Moskiewska rafineria poważnie uszkodzona w ataku dronów
Moskiewska rafineria naftowa została poważnie uszkodzona w ataku ukraińskich dronów – wynika z czwartkowej wypowiedzi ministra energetyki Rosji Siergieja Ciwilewa, cytowanego przez agencję Reutera.
Nie ma żadnej tragedii z punktu widzenia mieszkańców, odbiorców. Jest to bardziej problem dla nas, bo wszystko trzeba odbudować
— oznajmił minister.
Mer Moskwy Siergiej Sobianin twierdził w niedzielę, że nie ma zagrożenia dla funkcjonowania rafinerii, a dron uszkodził tylko „stojące w pewnej odległości pomieszczenie techniczne”.
Reuters powiadomił jednak w poniedziałek, powołując się na trzy źródła, że moskiewska rafineria z powodu pożaru wstrzymała przetwarzanie ropy Euro+. Na ropę tę przypada około połowy wydajności rafinerii. Rozmówcy agencji twierdzili, że na remont potrzeba 5-6 dni.
09:28. Antyputinowska flaga w Sudży
Jak informuje Telewizja Biełsat, w miejscowości Sudża w obwodzie kurskim, na jednym z płotów pojawiła się antyputinowska flaga, używana przez Rosjan walczących po stronie Ukrainy.
Film z nią przesłał rosyjskojęzycznemu portalowi Biełsatu Vot Tak jeden z czytelników, przebywający obecnie na terytoriach okupowanych przez Siły Zbrojne Ukrainy
– czytamy.
09:25. Atak na obwód sumski
Rosjanie zaatakowali obwód sumski. Odnotowano aż 149 ostrzałów. Jest siedmioro rannych.
09:17. Rosyjskie ataki na uczelnie wyższe
Jak przekonuje Aleksander Musienko z Centrum Studiów Wojskowych i Prawnych, Rosja może stosować nową taktykę ataków, która ma polegać na ostrzeliwaniu budynków uczelni wyższych.
09:00. Ostrzał na północy Ukrainy
W nocy i nad ranem wojska rosyjskie 16 razy ostrzelały tereny przygraniczne w obwodzie sumskim - podała Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa. Odnotowano 37 eksplozji, brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.
08:44. Władze: 3 osoby zginęły w wyniku ostrzału obwodu biełgorodzkiego
Trzy osoby zginęły w wyniku ostrzelania przez siły ukraińskie wioski Nowaja Tawołżanka w obwodzie biełgorodzkim na zachodzie Rosji – poinformował w środę wieczorem niezależny portal rosyjski Mediazona, powołując się na gubernatora obwodu.
Gubernator Wiaczesław Gładkow powiedział, że trzy osoby zginęły w wyniku doznanych obrażeń, zanim zdążyło przyjechać pogotowie ratunkowe. Dwie osoby – mężczyzna i kobiety – zostały ranne.
Nieco później Gładkow podał, że ukraińskie drony zaatakowały wioskę Bogun-Gorodok. Obrażenia odniósł mężczyzna, który w ciężkim stanie został przetransportowany do szpitala w Biełgorodzie.
O ataku ukraińskich dronów morskich w nocy ze środy na czwartek poinformował natomiast mer Noworossijska Andriej Krawczenko. Władze miasta w Kraju Krasnodarskim zaapelowały do mieszkańców, by nie spacerowali na nabrzeżach i przebywali w pomieszczeniach bez szyb, ale później ograniczenia te odwołano.
23:23. Kanclerz Niemiec obiecuje Ukrainie systemy obrony powietrznej IRIS-T
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz obiecał Ukrainie kolejne systemy obrony powietrznej IRIS-T. Osiem systemów IRIS-T SLM i dziewięć systemów IRIS-T SLS zostało zamówionych dla Ukrainy - powiedział Scholz, cytowany przez portal tagesschau. „Dwa z nich zostaną dostarczone w tym roku, a pozostałe od 2025 r.” - zapewnił.
Niemiecki rząd dostarczył już Ukrainie cztery systemy IRIS-T SLM i trzy powiązane z nimi systemy IRIS-T SLS firmy Diehl Defence. Systemy te sprawdziły się w obronie przed rosyjskimi atakami. Scholz powiedział, że za ich pomocą zestrzelono 250 rosyjskich pocisków manewrujących, innego rodzaju rakiet i dronów. Wskaźnik trafień wynosi 95 procent.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/704913-relacja-925-dzien-wojny-ostrzal-centrum-chersonia