Trwa 924. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Środa, 4 września 2024 r.
18:29. Mężczyzna stracił całą rodzinę w rosyjskim ataku na Lwów
Siedem osób, w tym troje dzieci zginęło w wyniku rosyjskiego uderzenia na Lwów, przeprowadzonego w nocy z wtorku na środę – powiadomił szef wojskowych władz obwodowych Maksym Kozycki w komunikacie na Telegramie. W sieci pojawiły się poruszające zdjęcia pokazujące ojca, który w ostrzale stracił całą rodzinę – żonę i trzy córki.
Już siedmioro ludzi straciliśmy tej nocy przez okupantów. Wśród nich jest troje dzieci. Straszna tragedia
— napisał Kozycki.
Prezydent Wołodymyr Zełenski powiadomił wcześniej na Telegramie, że w sumie zginęło pięć osób, a poszkodowanych zostało 30.
Wcześniej Kozycki i mer Lwowa Andrij Sadowy informowali, że wśród ofiar śmiertelnych we Lwowie są dzieci w wieku dziewięciu i 14 lat.
Rosyjskie wojska przypuściły też ataki na inne regiony Ukrainy. W wyniku ostrzału rakietowego Krzywego Rogu na południu kraju rannych zostało pięć osób. Uszkodzony został obiekt infrastruktury cywilnej w centrum, a także ponad 10 wielopiętrowych budynków mieszkalnych – podał szef rady obrony tego miasta Ołeksandr Wiłkuł (https://t.me/vilkul/7707|). Władze obwodu kijowskiego poinformowały ponadto o nocnych wybuchach w Kijowie.
Według ukraińskich sił powietrznych obwód lwowski zaatakowały dwie grupy rakiet manewrujących. Z lotniska Sawaslejka w obwodzie niżnonowogrodzkim w Rosji wystartował też MiG-31K
17:48. Straty bojowe rosyjskiej armii
Ukraiński resort obrony opublikował zaktualizowaną infografikę ze stratami bojowymi sił rosyjskich.
16:22. FakeHunter: Białoruska propaganda chwali się helikopterem, który rozbił się osiem lat temu
Na Telegramie białoruskich sił specjalnych pojawiło się zdjęcie ciężkiego śmigłowca bojowego z dumnym podpisem: „Aktywne patrolowanie przestrzeni powietrznej w pobliżu granicy państwa”. Prezentowana maszyna uległa jednak katastrofie w 2016 r., a bazę lotniczą, której ma oznaczenia, zlikwidowano jeszcze wcześniej.
Obnażenie mistyfikacji jest możliwe za sprawą samych jej autorów. Na zdjęciu przedstawiającym maszynę Mi-24P białoruskich sił powietrznych wyraźnie widać numer boczny „12”. Tymczasem dokładnie taki śmigłowiec - z tym samym oznaczeniem rozbił się 25 kwietnia 2016 r. pod miastem Mozyrz.
O katastrofie (w której nikt nie zginął) donosiła między innymi białoruska agencja informacyjna BiełTA, natomiast w materiałach emitowanych przez lokalną telewizję „Mozyrz” czy stację ONT można zobaczyć upadek maszyny nagrany przez przypadkowego świadka, a także zdjęcia wraku, na którym wyraźnie widać numer boczny „12”.
Co więcej, jak zauważyli członkowie zajmującej się cyberpartyzantką grupy Białoruski Hajun uznanej przez reżim Łukaszenki za organizację ekstremistyczną, na kokpicie śmigłowca widnieje rysunek mierzącej z łuku pszczoły. Wchodząc na stronę z wykazem emblematów jednostek białoruskich sił powietrznych, bez trudu możemy odszukać identyczny motyw graficzny. To element z szewronu 181. bazy śmigłowców bojowych, która znajdowała się pod miastem Prużany, lecz została zlikwidowana w 2015 r.
16:01. 700 mieszkańców obwodu kurskiego nadal uważanych za zaginionych
Blisko 700 mieszkańców obwodu kurskiego, którzy zaginęli w okresie ukraińskiej ofensywy, jest nadal uznawanych za zaginionych, poinformował portal Moscow Times, powołując się na informacje zamieszczone w kanałach społecznościowych przez rosyjską pozarządową organizację LizaAlert.
Po rozpoczęciu ofensywy do wolontariuszy dotarły łącznie zgłoszenia dotyczące 918 zaginionych osób. W 202 przypadkach zaginieni okazali się żywi, potwierdzono śmierć pięciu osób.
Jednak rzeczywista liczba zaginionych może być znacznie wyższa - twierdzi portal. Tylko do 19 sierpnia do Czerwonego Krzyża wpłynęło ponad 1,5 tys. wniosków o poszukiwanie mieszkańców obwodu kurskiego.
Służba prasowa Rosyjskiego Czerwonego Krzyża uprzedziła, że oszuści wykorzystując dane z otwartych źródeł, przekazują krewnym, że odnaleziono ich bliskiego zaginionego, uwiarygadniają informację, przekazując szczegółowe dane, po czym domagają się pieniędzy w zamian za dalsze wiadomości. Dlatego organizacje przestały publikować szczegółowe dane zaginionych - przypomniał portal.
15:51. „Dossier”: Putin ma dwóch synów z byłą gimnastyczką Aliną Kabajewą?
Rosyjski dyktator Władimir Putin ma dwóch synów z byłą gimnastyczką Aliną Kabajewą. Starszy, Iwan, urodził się w 2015 r., cztery lata później na świat przyszedł Władimir junior - twierdzi w opublikowanym materiale centrum analityczne „Dossier” założone przez Michaiła Chodorkowskiego.
Imiona synów Putina i Kabajewej zostały ujawnione po raz pierwszy. Nie można ich znaleźć w państwowych bazach danych, od niemowlęctwa mają niejawne dokumenty, jakie wytwarza się głównie dla szpiegów i innych osób, których prawdziwa tożsamość musi pozostać niejawna. Tylko kilka osób zna ich daty urodzenia. Nie latają regularnymi samolotami, mają własne. Nie uczęszczają do przedszkoli ani szkół, mają prywatnych wynajętych guwernerów i nauczycieli. Mieszkają w rezydencjach strzeżonych przez Federalną Służbę Ochrony, mają niewielki kontakt z rówieśnikami i rzadko widują się z ojcem
— czytamy w śledztwie portalu „Dossier”.
Źródłem tych informacji ma być pragnąca zachować anonimowość osoba pracująca w rezydencji Putina, która często widuje dzieci dyktatora.
Dziennikarze już wcześniej informowali, że Putin i Kabajewa mają dzieci. Szwajcarska gazeta „Sonntags Zeitung” twierdziła, że Putin ma dwóch synów urodzonych w 2015 i 2019 roku, z których jeden przyszedł na świat w Szwajcarii, a drugi w Moskwie pod nadzorem szwajcarskiego lekarza.
Według śledztwa „Dossier” Iwan i Władimir mieszkają w rezydencjach Putina, a w Wałdaju uruchomiono dla nich coś w rodzaju prywatnej szkoły. Nauczycieli dla nich szukano za pośrednictwem strony internetowej agencji English Nanny. Po inwazji na Ukrainę faworyzowani są angielskojęzyczni nauczyciele z Republiki Południowej Afryki, którą władze rosyjskie uważają za „przyjazny kraj”. Zgodnie z warunkami umowy, którą zawierają, nie mogą opuszczać miejsca zamieszkania.
Od 2020 r. synowie mieli mieć co najmniej 10 zagranicznych nauczycieli. W umowach, które podpisują, są określani jako tłumacze, „ale każdy z nich otrzymuje znacznie więcej, niż mógłby oczekiwać wykwalifikowany lingwista”. Przed wojną na Ukrainie wśród nauczycieli mieli być również obywatele Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii.
Kreml nie skomentował jak dotąd opublikowanego przez Dossier materiału śledczego. Putin nigdy publicznie nie przyznał, że ma synów. Jak dotąd oficjalnie ma jedynie dwie dorosłe już córki z małżeństwa z Ludmiłą z domu Szkriebniewą, z którą rozwiódł się w 2013 r. Nieoficjalne informacje o związku Putina z byłą gimnastyczką Aliną Kabajewą pojawiały się już w 2008 r. w gazecie „Moskowskij Korriespondent”, która wkrótce po opublikowaniu tych rewelacji została zamknięta.
15:40. MSZ potępiło rosyjski atak rakietowy na ludność cywilną we Lwowie
Potępiamy rosyjski atak rakietowy na ludność cywilną we Lwowie - liczba ofiar wciąż rośnie. Wyrażamy głębokie współczucie i solidarność z narodem Ukrainy. Polska będzie nadal wspierać Ukrainę w jej obronie przed rosyjską agresją
— czytamy we wpisie MSZ zamieszczonym na platformie X.
15:26. Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła dymisję czworga członków rządu
Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy zatwierdziła dymisję wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olhy Stefaniszyny, a także trzech ministrów: sprawiedliwości Denysa Maluski, ochrony środowiska i zasobów naturalnych Rusłana Striłca oraz ds. strategicznych gałęzi przemysłu Ołeksandra Kamyszina.
Parlament nie poparł dymisji złożonej przez wicepremier ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Iryny Wereszczuk. Do zatwierdzenia dymisji zabrakło 12 głosów deputowanych.
15:24. Szwajcarski rząd nie zniesie statusu ochronnego dla ukraińskich uchodźców
Szwajcarski rząd nie zniesie statusu ochronnego dla ukraińskich uchodźców uciekających z powodu rosyjskiej inwazji przed 4 marca 2026 r., ponieważ nie oczekuje się zmiany sytuacji w ich kraju w dającej się przewidzieć przyszłości, poinformowała w agencja Reutera, powołując się na oświadczenie władz federalnych.
W marcu 2022 r. Szwajcaria przyznała ukraińskim uchodźcom status ochronny „S”, który zapewnia tymczasową ochronę potrzebującym, dopóki są oni narażeni na poważne niebezpieczeństwo.
14:48. Zełenski i premier Irlandii podpisali porozumienie w sprawie wsparcia dla Ukrainy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Irlandii Simon Harris podpisali w środę porozumienie w sprawie wsparcia dla Ukrainy i współpracy między krajami. Irlandia zobowiązała się zapewnić Ukrainie kolejne 128 milionów euro wsparcia.
Według służby prasowej prezydenta w tym roku Irlandia zobowiązała się zapewnić Ukrainie kolejne 128 milionów euro na wsparcie wojskowe i co najmniej 40 milionów euro na pomoc humanitarną, a także dostarczy systemy rozminowywania i sprzęt do usuwania ładunków wybuchowych.
Doceniamy również to, że Irlandia popiera sankcje wobec Rosji za agresję i terror. A dzisiaj rozmawialiśmy w szczególności o tym, jak uczynić te kroki bardziej skutecznymi
— oświadczył Zełenski na środowej konferencji prasowej.
14:24. Płonie Strefa Czarnobylska
Jak opisuje Biełsat, pożar objął 421 hektarów skażonych w 1986 roku po awarii elektrowni jądrowej.
Ogień w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia pojawił się wczoraj. Naczelnik Kijowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Rusłan Krawczenko poinformował wtedy, że płonie 20 hektarów ściółki leśnej. (…) Ognia nie udało się jednak przez noc ugasić i płomienie zniszczyły już 421 hektarów lasów, bagien i nieużytków nad Prypecią. Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) podała jednak, że dziś udało się powstrzymać rozrost pożaru. W akcji gaśniczej udział bierze 130 strażaków i 37 samochodów gaśniczych DSNS oraz 7 pojazdów leśnictwa
— czytamy.
14:02. Po sankcjach i stratach Gazprom zrezygnował z planów pozyskiwania złóż arktycznych
Straty, sankcje ograniczające dostęp do nowoczesnych technologii i niechęć Chin do zawarcia nowego kontraktu na dostawy rosyjskiego gazu zmusiły koncern Gazprom do odłożenia na później planów zagospodarowania złóż arktycznych - poinformował w środę portal Moscow Times.
Powołując się na dane państwowego rejestru badań geologicznych, portal twierdzi, że Gazprom przesunął plany rozpoczęcia arktycznych odwiertów o trzy-cztery lata. Dotyczy to m.in. działań na Morzu Karskim i Morzu Barentsa. Zgodnie z szacunkami rosyjskiego resortu energii na szelfie arktycznym znajduje się 20 proc. rosyjskich zasobów ropy naftowej i ponad 70 proc. zasobów gazu ziemnego.
13:30. Lekarze ze Lwowa proszą o oddawanie krwi na rzecz poszkodowanych
Obecnie we Lwowie ma być potrzebna krew ze wszystkich grup. Lekarze wzywają do jej oddawania zarówno mieszkańców miasta, jak i przyjezdnych. Siedem osób rannych w nocnym ataku Rosji jest w stanie krytycznym. Osiem kolejnych osób z ranami zadanymi przez odłamki musi być operowanych.
13:10. Ostateczny bilans ataku Rosji na Lwów: 7 osób zabitych, 64 ranne
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu lwowskiego, Maksym Kozicki. Z jego komunikatu wynika, że w ataku zginęło dwoje dzieci: w wieku 7 o 14 lat.
13:01. Rosja wysłała do Pretorii swój najbardziej zaawansowany bombowiec Tupolew Tu-160
Rosja pogłębia współpracę z RPA i wysłała na targi do Pretorii jeden ze swoich najbardziej zaawansowanych bombowców szturmowych dalekiego zasięgu, Tupolew Tu-160. W stolicy administracyjnej RPA od 18 do 22 września odbędzie się wystawa Africa Aerospace and Defense 2024.
Plan Rosji dotyczący wysłania zaawansowanego bombowca na tę wystawę jest, z jednej strony, demonstracyjnym pokazem siły militarnej, ale również ruchem mającym wzmocnić strategiczne cele Moskwy w Afryce i poza nią.
12:20. Premier Tusk o ataku na Lwów. Deklaruje pomoc
Lwów potrzebuje pomocy! Celem ataku Rosjan było centrum miasta. Uszkodzono wiele zabytkowych kamienic. Polska jest gotowa pomóc w ich odbudowie
— napisał na platformie X szef rządu Donald Tusk.
12:02. Microsoft zaczął odłączać rosyjskie firmy od chmury
Microsoft zaczął odłączać firmy od chmury - poinformował portal Moscow Times, powołując się na rosyjską firmą z branży IT Softline. W połowie maja amerykański koncern zaczął ograniczać rosyjskim klientom korporacyjnym dostęp do rozwiązań Visio Online, Project Online i Power BI.
11:58. Forum w Karpaczu - marszałek woj. dolnośląskiego zapowiedział współpracę gospodarczą z okręgiem dniepropietrowskim w Ukrainie
Marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Gancarz poinformował podczas Forum Ekonomicznego w Karpacz o wypracowaniu porozumienia o bezpośredniej współpracy gospodarczej Dolnego Śląska z okręgiem dniepropietrowskim w Ukrainie. Współpraca ma dotyczyć odbudowy regionu zniszczonego w wyniku rosyjskiej inwazji.
11:46. Deputowana: należy wzmocnić ochronę uczelni wojskowych po rosyjskim ataku na Połtawę
Po rosyjskim ataku na uczelnię wojskową w Połtawie, skutkującym śmiercią 53 osób, rozważymy, w jaki sposób skuteczniej zapobiegać uderzeniom na takie placówki - oznajmiła deputowana do ukraińskiego parlamentu Sołomija Bobrowska w rozmowie z Radiem Swoboda.
Według deputowanej, w ostrzelanym Instytucie Łączności przebywały zarówno osoby zmobilizowane, jak i te, które tam studiowały i przechodziły zaawansowane szkolenia.
Bobrowska zasugerowała, że informacje o liczbie osób i składzie personelu mogły zostać przekazane służbom rosyjskim przez miejscowych kolaborantów. Dlatego niezbędne jest wzmocnienie skuteczności działań Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) we wszystkich miastach - podkreśliła.
53 osoby zginęły w wyniku ataku wroga na placówkę edukacyjną w Połtawie. (…) Uratowano 25 osób, z których 11 wydobyto spod gruzów. Według zaktualizowanych danych pod gruzami może być uwięzionych jeszcze do pięciu osób. (…) Liczba ofiar wzrosła do 298
— powiadomiono w komunikacie służb ratunkowych.
11:11. Xi Jinping przyjedzie w październiku do Rosji na szczyt BRICS
Rosyjski dyktator Władimir Putin powiadomił w środę, że przywódca Chin Xi Jinping przyjedzie w październiku do Rosji na szczyt BRICS, który ma odbyć się w Kazaniu; zasugerował również, że liczy na dwustronne spotkanie z Xi - poinformowała agencja AFP.
Grupa państw znana jako BRICS powstała w 2009 roku i została założona przez Brazylię, Indie, Rosję i Chiny. Od początku bieżącego roku do bloku przystąpiły Etiopia, Iran, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Dołączenie do grupy ma rozważać również Arabia Saudyjska. Dalsze rozszerzenie BRICS może być przedmiotem dyskusji podczas szczytu grupy, który odbędzie się w 22-24 października w Kazaniu.
O przystąpienie do bloku ubiegają się także Turcja, Azerbejdżan, Malezja i Tajlandia - informowała ostatnio agencja Bloomberga.
10:36. Pięć osób zginęło w rosyjskich ostrzałach na wschodzie i południu kraju
Pięć osób zginęło w wyniku rosyjskich ostrzałów na wschodzie i południu Ukrainy, a 11 zostało rannych - poinformowały w środę rano władze zaatakowanych obwodów. W ciągu ostatniej doby siły Rosji atakowały obiekty energetyczne w sześciu regionach kraju - przekazało ministerstwo energetyki w Kijowie.
Rosyjskie wojsko uderzyło w instytucje kulturalne, wieże telefonii komórkowej i fabrykę; obszary mieszkalne (…) w regionie, w tym pięć budynków wielopiętrowych i 11 domów prywatnych. Okupanci uszkodzili również magazyny, garaże i prywatne samochody. W wyniku rosyjskiej agresji zginęły trzy osoby, a pięć zostało rannych
— przekazał szef władz obwodu chersońskiego na południu Ukrainy, Ołeksandr Prokudin.
Rosjanie zabili jednego mieszkańca obwodu donieckiego, w miejscowości Wesełyj Haj. Kolejne trzy osoby zostały ranne w obwodzie w ciągu dnia
— zaznaczył szef władz tego regionu Wadym Fiłaszkin.
Uderzenie w ziemię na terenie prywatnej rezydencji. Zginęła 37-letnia kobieta. Dwie inne kobiety i jeden mężczyzna zostali lekko ranni. Dwa prywatne domy, budynki gospodarcze, sieci energetyczne zostały uszkodzone. Jednostki państwowych służb ratowniczych nie były zaangażowane
— napisał szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.
Poinformował również, że trwa gaszenie pożaru na dużą skalę w miejscowości Oskił w rejonie iziumskim obwodu charkowskiego.
Pożar został zlokalizowany. Likwidacja skutków trwa. Powierzchnia dotkniętych plantacji leśnych to 1520 hektarów. (W akcję gaśniczą) zaangażowanych jest 285 osób i 88 jednostek sprzętu, a na miejscu pracują komisje do spraw likwidacji skutków i naprawy szkód wyrządzonych obywatelom
— napisał Syniehubow.
Ministerstwo energetyki Ukrainy przekazało w środę na Telegramie, że w ciągu ostatniej doby siły rosyjskie zaatakowały obiekty energetyczne w sześciu obwodach: dniepropietrowskim, donieckim, lwowskim, mikołajowskim, sumskim i charkowskim.
09:23. Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba podał się do dymisji!
Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy otrzymała list ministra spraw zagranicznych Dmytra Kułeby, w którym szef dyplomacji powiadomił o rezygnacji z tego stanowiska - poinformował na Facebooku przewodniczący Rady Rusłan Stefanczuk.
Ukraińskie media od początku lata zapowiadały duże zmiany w rządzie.
WIĘCEJ INFORMACJI: Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba podał się do dymisji! „Rezygnacja zostanie rozpatrzona na jednej z najbliższych sesji plenarnych”
08:44. Rośnie liczba ofiar ataku na Lwów. Zginęło siedem osób, w tym troje dzieci
Siedem osób, w tym troje dzieci zginęło w wyniku rosyjskiego uderzenia na Lwów, przeprowadzonego w nocy z wtorku na środę – powiadomił szef wojskowych władz obwodowych Maksym Kozycki w komunikacie na Telegramie.
Już siedmioro ludzi straciliśmy tej nocy przez okupantów. Wsród nich jest troje dzieci. Straszna tragedia
— napisał Kozycki.
07:17. Rosyjski atak na Lwów. Dwie ofiary śmiertelne, 23 rannych
Dwie osoby zginęły, a 23 zostały ranne w wyniku rosyjskiego uderzenia na Lwów, przeprowadzonego w nocy z wtorku na środę – poinformował gubernator obwodu lwowskiego Maksym Kozycki w komunikacie na Telegramie. Atakowane były także Kijów i Krzywy Róg.
Kozycki podał, że wśród rannych jest dwoje dzieci – czworo doznało lekkich obrażeń, a jedno średnio ciężkich. Trafione zostały budynki mieszkalne. Według jego informacji siły rosyjskie skierowały na Lwów rakiety i drony.
Mer Lwowa Andrij Sadowy napisał na Telegramie, że dwoje zabitych to mężczyzna oraz 50-letnia pielęgniarka i akuszerka. Stan zdrowia pięciorga osób rannych jest oceniany jako poważny.
Według niego jeden z domów mieszkalnych w okolicy dworca głównego stanął w płomieniach, a w wielu budynkach są wybite okna. Z powodu ataku do szkoły nie pójdą uczniowie dwóch placówek oświatowych.
W wyniku ostrzału rakietowym Krzywego Rogu na południu Ukrainy rannych zostało pięć osób. Uszkodzony został obiekt infrastruktury cywilnej w centrum, a także ponad 10 wielopiętrowych budynków mieszkalnych – podał szef rady obrony tego miasta Ołeksandr Wiłkuł.
Według ukraińskich sił powietrznych obwód lwowski zaatakowały dwie grupy rakiet manewrujących. Z lotniska Sawaslejka w obwodzie niżnonowogrodzkim w Rosji wystartował też MiG-31K.
Władze obwodu kijowskiego poinformowały ponadto o nocnych wybuchach w Kijowie.
06:51. Kułeba: Mongolia rażąco naruszyła swoje zobowiązania wobec MTK
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział, że Mongolia naruszyła swoje zobowiązania międzynarodowe, odmawiając aresztowania rosyjskiego przywódcy Władimira Putina na podstawie nakazu Międzynarodowego Trybunału Karnego.
Kułeba w wywiadzie dla CNN podkreślił, że po pierwszych doniesieniach o wizycie Putina w Mongolii reakcja Kijowa była „ostra”.
Wysłaliśmy im (Mongolii) jasny sygnał w przeddzień wizyty. Został on zignorowany. Wysłaliśmy wyraźny sygnał po rozpoczęciu wizyty. Wygląda na to, że on też jest ignorowany
— oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji.
Kułeba zaznaczył, że władze Ukrainy będą omawiać, w szczególności z partnerami międzynarodowymi, dalsze działania po wizycie „zbrodniarza wojennego w Mongolii”.
Sądząc po tym, co widzimy, Mongolia zdecydowała się w rażący sposób naruszyć swoje zobowiązania wynikające ze Statutu Rzymskiego
— stwierdził minister.
Wcześniej we wtorek Unia Europejska wyraziła ubolewanie, że Mongolia - państwo, które jest stroną Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego - nie wypełniła swoich zobowiązań w zakresie wykonania nakazu aresztowania Putina.
Mongolia jest pierwszym państwem-sygnatariuszem Statutu Rzymskiego, do którego Putin udał się po wydaniu przez MTK w marcu 2023 roku nakazu jego aresztowania za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnej deportacji dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.
06:48 Zełenski: Nie chcemy rosyjskiej ziemi, ale utrzymamy ją, bo jest potrzebna jest nam do zwycięstwa
Nie potrzebujemy rosyjskiej ziemi, nie chcemy tam zaprowadzać naszego ukraińskiego sposobu życia, ale utrzymamy ją, bo jest to konieczne dla naszego planu zwycięstwa - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla telewizji NBC. Nie chciał zdradzić, czy planuje zajęcie kolejnych rosyjskich terytoriów.
Zełenski odniósł się w ten sposób w wywiadzie z NBC do szturmu na obwód kurski i zajęcia przez Ukrainę części rosyjskiego terytorium.
Nie potrzebujemy ich ziemi. Nie chcemy zaprowadzać tam naszego ukraińskiego sposobu życia
— powiedział. Dodał jednak, że „koncepcyjnie” Ukraina utrzyma kontrolę nad zajętym terytorium, bo jest to część jej „planu zwycięstwa”, by zakończyć wojnę. Zapowiedział też, że zaprezentuje swoją propozycję międzynarodowym partnerom, w tym USA.
Ukraiński prezydent stwierdził, że plan niespodziewanej operacji był trzymany w najściślejszej tajemnicy i wiedział o nim tylko wąski krąg osób, co przesądziło o jego sukcesie. Zełenski stwierdził, że o planach nie wiedziały ani Stany Zjednoczone, ani nawet ukraińskie służby wywiadowcze. Prezydent nie chciał zdradzić, czy ma zamiar przeprowadzić kolejne ataki, mające na celu zajęcie rosyjskich ziem.
Z całym szacunkiem, nie mogę o tym mówić. Myślę, że sukces jest bardzo blisko związany z niespodzianką
— oznajmił. Dodał jednak, że atak na obwód kurski był uderzeniem prewencyjnym, by nie pozwolić Rosji utworzyć „strefy buforowej” wzdłuż granicy.
Mówiąc o szykowanym na listopad kolejnym szczycie pokojowym, Zełenski zasugerował, że udział Rosji w rozmowach jest konieczny.
Rozumiemy, że bez strony rosyjskiej zakończenie tej wojny drogą dyplomatyczną jest bardzo trudne
— zaznaczył. Jak zauważyła NBC, Kreml dotąd odmawiał wzięcia udziału w szczycie i twierdził, że atak na obwód kurski wyklucza rozmowy pokojowe.
00:01. Zełenski: Liczba rannych w wyniku rosyjskiego ataku na Połtawę wzrosła do 271
Liczba rannych w wyniku rosyjskiego ataku na wojskową uczelnię w Połtawie w środkowo-wschodniej części Ukrainy wzrosła do 271, a liczba zabitych wynosi 51 - poinformował we wtorek późnym wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Akcja ratownicza w dalszym ciągu trwa – trwa rozbiórka gruzów. Zaangażowane są wszystkie służby. Na chwilę obecną liczba rannych wynosi 271. Wszystkim udzielono niezbędnej pomocy
— powiedział Zełenski.
Podkreślił, że pod gruzami zniszczonego budynku znajdują się jeszcze ludzie.
Robimy wszystko, aby uratować jak najwięcej istnień ludzkich. Według aktualnie dostępnych informacji w tym rosyjskim ataku zginęło 51 osób
— oznajmił ukraiński prezydent.
Rosyjska armia ostrzelała we wtorek dwiema rakietami balistycznymi miasto Połtawa w środkowo-wschodniej części Ukrainy, atakując wojskową uczelnię i pobliski szpital.
Celem ataku był Połtawski Wojskowy Instytut Łączności. Ukraińskie źródła wojskowe powiadomiły, że częściowemu zniszczeniu uległ jeden z gmachów Instytutu, a wiele osób znalazło się pod gruzami.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/704780-relacja-924-dzien-wojny-rosjanie-zaatakowali-lwow