Trwa 920. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Sobota, 31 sierpnia 2024 r.
18:20. Atak w obwodzie charkowskim. Dwie osoby zginęły, 10 rannych
W wyniku ataku wojsk rosyjskich na wieś Czerkaska Łozowa w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, zginęły w sobotę dwie osoby a 10 zostało rannych - poinformował szef władz tego regionu Ołeh Syniehubow na Telegramie. Ofiary śmiertelne to kobiety.
Syniehubow oświadczył, że o godz. 14:55 (godz. 13.55 w Polsce) siły rosyjskie zaatakowały wioskę, zapalił się dom. Urzędnik nie podał jakiego rodzaju broni użyli Rosjanie.
Początkowo Syniehubow pisał tylko o czterech rannych. Następnie oświadczył, że w wyniku rosyjskiego ataku w Czerkaskiej Łozowej zginęła kobieta; chwilę po tym poinformował, że liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do dwóch.
„Zaktualizowane informacje o ofiarach śmiertelnych i rannych w wyniku ostrzału wsi Czerkaska Łozowa. Zginęły dwie kobiety: jedna została wyciągnięta martwa spod gruzów, druga zmarła w karetce pogotowia. Rannych zostało 10 osób, w tym dwoje dzieci” - napisano w komunikacie.
Wczoraj rosyjskie naloty na Charków po południu spowodowały śmierć siedmiu osób, rannych zostało 47. Rosyjska armia w zmasowanym ataku uderzyła w pięć lokalizacji w Charkowie. Trafiono w 12-kondygnacyjny budynek, magazyn i pięć samochodów. Uszkodzone zostały również trzy domy.
18:00. Rumunia wkrótce przekaże Ukrainie kolejny system Patriot SAM
Rząd złożył już stosowny projekt ustawy w rumuńskim parlamencie - głosowanie zaplanowano na następną sesję. Bukareszt kupił siedem systemów Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji 3+ od USA, z czego jeden ma zostać przekazany do Kijowa.
17:30. Umerow: Nie łączyłbym dymisji Ołeszczuka z utratą F-16
Dymisja dowódcy Sił Powietrznych AFU Mykoły Ołeszczuka nie jest związana z katastrofą myśliwca F-16, powiedział minister obrony Ukrainy Rustem Umerow w wywiadzie dla CN.
„Nazwałbym to rotacją. To są dwie różne kwestie. Na tym etapie nie łączyłbym ich” – podkreślił minister.
17:00. Amerykanie znają ukraińskie cele w Rosji
USA jasno dały do zrozumienia, że Kijów nie powinien spodziewać się kolejnej znaczącej dostawy ATACMS ze względu na ograniczoną liczbę w amerykańskich zapasach i długi czas produkcji broni.
16:00. Premier Danii: Nasze F-16 pracują na Ukrainie
Jak poinformowała w rozmowie z Kyiv Independent Mette Frederiksen, premier Danii, „duńskie F-16 pracują na Ukrainie”. Polityk zaznaczyła, że jest „niezwykle dumna”, iż maszyny są w użyciu. Przyznała też, że chciała je wysłać od początku wojny.
15:50. Zełenski: Dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do utrzymania spokoju na niebie nad Ukrainą
„Dziś Dzień Lotnictwa, poświęcony wszystkim tym, którzy żyją i oddychają niebem — pilotom wojskowym i cywilnym, inżynierom, technikom i pracownikom przemysłu. Każdy z was broni naszego kraju, zapewnia stabilność i robi wszystko, co możliwe, aby zapobiec pojawieniu się rosyjskich samolotów w naszej przestrzeni powietrznej. Dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do utrzymania spokoju na niebie nad Ukrainą”
— czytamy we wpisie opublikowanym w serwisie X przez Wołodymyra Zełenskiego.
15:30. Ostrzał miasta Czasiw Jar. Nie żyje co najmniej pięć osób
W ostrzale miasta Czasiw Jar w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy zginąć miało co najmniej pięć osób – poinformował szef regionalnej administracji wojskowej Wadym Fiłaszkin. - Rosjanie ostrzelali miasto dziś rano, trafiając w prywatny dom i wielopiętrowy budynek. Ofiary to mężczyźni w wieku od 24 do 38 lat – podkreślił.
15:00. Biały dom nie chce wysłać cywilnych pracowników z USA na Ukrainę
Jak informuje Wall Street Journal, Biały Dom odrzucił propozycję amerykańskiego wojska, by wysłać do Ukrainy cywilnych pracowników, którzy konserwowaliby samoloty F-16.
14:30. Rosjanie poszukuja zagnionego śmigłowca Mi-8
Pojawiły się nowe informacje w sprawie śmigłowca Mi-8 z 22 osobami na pokładzie, który zaginął na Kamczatce w Rosji. Stacja CNN, powołując się na rosyjskie media, podaje, że na trasie lotu panowały złe warunki pogodowe, co mogło ograniczyć widoczność. Załoga samolotu miała jednak nie zgłaszać żadnych usterek.
Obecnie śmigłowce poszukiwacze przeszukują okolicę, w której maszyna była widziana po raz ostatni na radarach. Przeszukiwany jest też teren w okolicy rzeki Bystraja, nad którą miał lecieć zaginiony śmigłowiec. - Śmigłowiec wystartował z miejsca położonego w pobliżu wulkanu Waczkażec i leciał do wsi Nikołajewka, ale nie dotarł do celu - przekazała rosyjska Federalna Agencja Transportu Lotniczego (Rosawiacja).
14:00. Nowe doniesienia z obwodu kurskiego
Ukraińskie siły miały zniszczyć kolumnę rosyjskiej armii w obwodzie kurskim. Według doniesień, nie powiodła się próba zorganizowania przeprawy przez rzekę Sejm w pobliżu zniszczonego mostu we wsi Zwannoje. W mediach społecznościowych nagrania opublikował Anton Heraszczenko, doradca ukraińskiego resortu spraw wewnętrznych.
13:45. Ukraina świętuje Dzień Lotnictwa
W sobotę Ukraina świętuje Dzień Lotnictwa. „W tym dniu pragniemy wyrazić naszą najgłębszą wdzięczność każdemu z Was, którzy ryzykując własnym życiem, niestrudzenie bronicie naszego nieba przed wrogiem” - pisze ukraiński parlament w mediach społecznościowych.
13:20. „NYT”: Katastrofę ukraińskiego F-16 mógł spowodować ostrzał sojuszniczy z systemu Patriot
W dochodzeniu mającym wyjaśnić przyczyny katastrofy ukraińskiego samolotu F-16 pojawiły się sygnały, że maszyna mogła się rozbić na skutek ostrzału sojuszniczego z systemu Patriot – podał „New York Times”, powołując się na przedstawiciela władz zachodnich. Śledczy nie wykluczają jednak awarii mechanicznej lub błędu pilota.
Cytowani przez gazetę eksperci wojskowi twierdzą, że „ryzyko ostrzału ze strony własnych sił staje się szczególnie duże podczas masowych ataków rakietowych i dronowych”.
„Śledzenie, kto jest swój, a kto wróg, szczególnie gdy w tym samym czasie wokół latają rakiety, jest trudne” — powiedział Mark Cancian z amerykańskiego think tanku Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS). „Bratobójczy ostrzał to ogromny problem” – dodał.
CZYTAJ WIĘCEJ: Katastrofa ukraińskiego F-16. Przyczynił się do niej atak sojuszniczy? Ekspert dla „NYT”: Bratobójczy ostrzał to ogromny problem
12:45. Polska przedłuża obowiązywanie stopni alarmowych
Premier Donald Tusk zadecydował o przedłużeniu obowiązywania stopni alarmowych BRAVO i BRAVO-CRP. Ich ważność ma potrwać przynajmniej do 30 listopada. „Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania” - czytamy w komunikacie RCB.
Stopień alarmowy BRAVO dotyczy potencjalnych zagrożeń terrorystycznych. Gdy obowiązuje, służby zobowiązane są do noszenia przy sobie broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych. Mogą prowadzić także kontrole pojazdów i zamykać nieużywane regularnie budynki i pomieszczenia.
12:20. ISW: Siły ukraińskie posunęły się naprzód w obwodzie kurskim
Jak informuje Instytut Studiów nad Wojną, powołując się na rosyjskich blogerów wojskowych, siły ukraińskie posunęły się naprzód w obwodzie kurskim, na wschód od miejscowości: Czerkaskoje Porecznoje i Niżnaja Parowaja.
12:00. Trzy trzy pożary. Przyczyną drony?
Ukraińska Prawda informuje, że szczątki rosyjskich dronów doprowadziły do trzech pożarów w obwodzie kijowskim.
11:30. W Rosji zaginął śmigłowiec Mi-8. Na pokładzie 22 osoby
Jak informuje NEXTA, na Kamczatce w Rosji zaginął śmigłowiec Mi-8 z 22 osobami na pokładzie. Nie wylądował w punkcie docelowym o wyznaczonym czasie i obecnie nie ma z nim żadnego kontaktu.
11:00. Ukraińska obrona powietrzna zniszczyła drony szturmowe
Jak poinformowały władze w Kijowie, wszystkie rosyjskie drony szturmowe, które zagrażały Kijowowi od nocy do rana 31 sierpnia, zostały zniszczone przez obronę powietrzną. Alarm powietrzny w Kijowie ogłaszano czterokrotnie i łącznie trwał on prawie cztery godziny.
To – jak informują Ukraińcy – już czwarty atak lotniczy na Kijów w tym tygodniu.
10:00. Obrona powietrzna zestrzeliła 24 rosyjskie drony
Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 24 dronów Shahed, którymi wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę minionej nocy; kolejne 25 dronów utraciło łączność i spadło na ziemię - poinformowały Siły Powietrzne.
„Wróg uderzył rakietą balistyczną Iskander-M z obwodu woroneskiego, czterema przeciwlotniczymi pociskami kierowanymi S-300 z okupowanego obwodu donieckiego i 52 bojowymi dronami Shahed-131/136 z obwodu kurskiego” - podano w komunikacie zamieszczonym na Telegramie.
„Zestrzelono 24 drony szturmowe Shahed-131/136, 25 (dronów) utraciło łączność i spadło na ziemię. Dwa drony poleciały w kierunku Rosji, a jeden w kierunku Republiki Białorusi” - zaznaczono.
08:54. Szef NATO: Wtargnięcie wojsk Ukrainy do obwodu kurskiego zgodne z prawem międzynarodowym
Wtargnięcie wojsk ukraińskich do obwodu kurskiego w Rosji jest zgodne z prawem międzynarodowym i prawem Ukrainy do samoobrony - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg gazecie „Welt am Sonntag”. To jego pierwsza wypowiedź na temat tej operacji wojskowej.
Żołnierze, czołgi i bazy wojskowe Rosji są uzasadnionymi celami w świetle prawa międzynarodowego
— oznajmił Stoltenberg.
Ukraina ma prawo się bronić i zgodnie z prawem międzynarodowym to prawo nie kończy się na (jej) granicy
— podkreślił.
Dodał, że NATO nie zostało uprzedzone przez stronę ukraińską o jej planach dotyczących ofensywy w obwodzie kurskim i nie odegrało w nich żadnej roli. Zapowiedział, że Sojusz będzie nadal wspierać Ukrainę, dostarczając jej uzbrojenie i sprzęt niezbędne do odpierania rosyjskiej agresji.
Z zadowoleniem przyjął „jasne zobowiązanie Niemiec, że pozostaną wiodącym darczyńcą pomocy wojskowej dla Ukrainy w Europie i drugim na świecie”. Jak przypomniała agencja AFP, w ubiegłym tygodniu rząd w Berlinie spotkał się z ostrą krytyką w związku z planowanym zmniejszeniem pomocy wojskowej dla Kijowa w 2025 roku.
Zdaniem szefa NATO Ukraina podjęła ryzyko, wkraczając na terytorium Rosji, ale to od niej zależy, jak poprowadzi tę operację wojskową.
Prezydent (Ukrainy Wołodymyr) Zełenski jasno powiedział, że operacja ma na celu stworzenie strefy buforowej, która zapobiegnie dalszym rosyjskim atakom (…) Jak wszystkie operacje wojskowe, ta również wiąże się z ryzykiem. Ale to Ukraina decyduje o tym, jak się broni
— podkreślił Stoltenberg na łamach niemieckiej gazety.
08:02. Ukraińskie władze: Siedem osób zginęło, blisko setka rannych po atakach Rosji na Charków
Do siedmiu wzrosła liczba zabitych w piątkowych atakach Rosji na Charków, w tym na budynek mieszkalny i plac zabaw, a 97 osób zostało rannych – podał szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow, cytowany przez portal Ukrainska Prawda. Bilans zabitych może wzrosnąć, bo 20 rannych jest w ciężkim stanie - dodał.
Wcześniej informowano o pięciu ofiarach śmiertelnych i 47 rannych.
Jak przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, wśród zabitych jest 14-letnia dziewczynka.
Rosyjska armia uderzyła w pięć lokalizacji w Charkowie. Trafiono w 12-piętrowy budynek, magazyn i pięć samochodów. Uszkodzone zostały również trzy domy.
Ukraińskie władze oświadczyły, że na miasto spadło pięć bomb kierowanych wystrzelonych z samolotów w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim. Nazywane są bombami szybującymi, gdyż są wyposażone w system nawigacji naprowadzający na cel. Są trudne do przechwycenia.
W następstwie ataków na Charków Zełenski ponowił apel do zachodnich sojuszników, aby pozwolili Ukrainie na użycie zachodniej broni dalekiego zasięgu do ataków na bazy wojskowe w głębi Rosji.
Do tego ataku (…) by nie doszło, gdyby nasze Siły Obronne miały możliwość niszczenia rosyjskich samolotów wojskowych tam, gdzie się znajdują
— napisał prezydent Ukrainy na Telegramie.
I nie ma żadnego racjonalnego powodu, aby ograniczać obronę Ukrainy
— dodał.
00:01. Zełenski zwolnił Mykołę Oleszczuka ze stanowiska dowódcy sił powietrznych
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwolnił Mykołę Oleszczuka ze stanowiska dowódcy sił powietrznych Ukrainy - tekst odpowiedniego dekretu został opublikowany na stronie internetowej głowy państwa.
Zdecydowałem się zastąpić dowódcę Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy. Jestem niezmiernie wdzięczny wszystkim naszym pilotom wojskowym, inżynierom, żołnierzom mobilnych grup strzeleckich i jednostek obrony powietrznej. Wszystkim tym, którzy naprawdę walczą o Ukrainę - o wynik. I musimy zrobić to samo na poziomie dowodzenia - musimy stać się silniejsi. I musimy dbać o ludzi. Dbać o personel. Dbać o wszystkich naszych żołnierzy
— napisał Zełenski na Telegramie.
Gen. Anatolij Krywonożko, szef dowództwa „Centrum” sił powietrznych Ukrainy, został dopuszczony w piątek do tymczasowego pełnienia obowiązków dowódcy lotnictwa Ukrainy rozkazem naczelnego dowódcy generała Ołeksandra Syrskiego. Poinformował o tym w komunikacie ukraiński sztab generalny
W czwartek Sztab Generalny Ukrainy powiadomił o stracie pierwszego przekazanego przez Zachód Ukrainie myśliwca F-16. Oświadczył, że jeden z dwóch F-16, które działały w parze, rozbił się po utracie kontaktu z drugą maszyną, a jego pilot zginął. Oba samoloty uczestniczyły w odpieraniu poniedziałkowego ataku rakietowego Rosji.
Ołeszczuk zapewnił, że przyczyny katastrofy zostaną szczegółowo zbadane i nie będą ukrywane przed opinią publiczną.
Całe najwyższe kierownictwo (państwa) natychmiast otrzymało raport o katastrofie. Otrzymaliśmy również wstępny raport od naszych amerykańskich partnerów, którzy już włączyli się do śledztwa
— napisał w mediach społecznościowych.
Oleszczuk został mianowany dowódcą sił powietrznych 9 sierpnia 2021 r., zastępując Serhija Drozdowa. Tego samego dnia został przedstawiony przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas wizyty na Wyspie Węży.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/704238-relacja-920-dzien-wojny-na-ukrainie-ostrzal-czasiw-jaru