Trwa 916. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 27 sierpnia 2024 r.
21:25. Zełenski chce więcej od Polski. Szef MON odpowiada
Nie dziwię się prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, że apeluje o większą pomoc, bo taka jest jego rola. Ale naszą rolą jest podejmować decyzje zgodne z interesem państwa polskiego. I takie dzisiaj podejmujemy - powiedział PAP wicepremier, szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz.
Jak dodał, dzisiaj wszystkie rzeczy, które mogliśmy przekazać na rzecz Ukrainy, przekazaliśmy.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wołodymyr Zełenski: Jesteśmy wdzięczni Polsce za udzieloną pomoc, jednak apelujemy o przekazanie samolotów MiG
20:32. RPA nie przekazała Polsce pocisków artyleryjskich z obawy, że zostaną one wysłane na Ukrainę
Republika Południowej Afryki nie przekazała Polsce pocisków artyleryjskich 155 mm, obawiając się, że zostaną one wysłane na Ukrainę - wyjaśnił Ezra Jele, szef sekretariatu południowoafrykańskiej instytucji rządowej nadzorującej kontrakty zbrojeniowe. Polska po dwóch latach anulowała ten kontrakt.
Polska, podobnie jak kilka krajów spoza NATO, na początku 2022 r., tuż po inwazji Rosji na Ukrainę, zamówiła w południowoafrykańskiej firmie Denel Munition, spółce zależnej niemieckiego producenta broni Rheinmetall, 55 tys. pocisków artyleryjskich Assegai.
19:46. Były reprezentant Ukrainy w boksie Denis Jaszczuk zginął na wojnie z Rosją
Były bokser reprezentacji Ukrainy Denis Jaszczuk zginął na wojnie z Rosją. Występował w wadze 52 kg, znany był także z walk w drużynie „Ukraińskich Atamanów”.
Sportowiec był wychowankiem klubu „Maksim” w mieście Niecieszyn.
„Ukraińscy Atamani” to półprofesjonalna drużyna bokserska, która została utworzona w 2012 roku przez ukraińską federację w celu występów w popularnej serii World Series Boxing.
Do „Atamanów” należał m.in. Ołeksander Usyk, aktualny mistrz świata wagi ciężkiej, który posiada pasy federacji WBA, WBC, IBF oraz WBO.
18:34. Sekretarz generalny NATO zwoła spotkanie rady NATO-Ukraina
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zwoła na środę spotkanie rady NATO-Ukraina z inicjatywy Kijowa - poinformowała rzeczniczka Sojuszu Północnoatlantyckiego Farah Dakhlallah. Dodała, że spotkanie odbędzie się na szczeblu ambasadorów.
Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow w rozmowie wideo ma poinformować sojuszników o sytuacji na froncie i priorytetowych potrzebach Kijowa
— napisała w mailowym oświadczeniu Dakhlallah.
Rada NATO-Ukraina została powołana w ubiegłym roku, aby poprawić komunikację i koordynację działań między krajami NATO a Ukrainą.
Jutrzejsze spotkanie odbędzie się po tym, gdy Rosja przeprowadziła silny ostrzał wymierzony w cywili i infrastrukturę krytyczną
— przekazała Dakhlallah.
Dodatkowo przypomniała, że NATO wsparło ukraińską obronę powietrzną i będzie dalej wspierać obronę Ukrainy.
W poniedziałek i wtorek wczesnym rankiem miały miejsce zmasowane ataki Rosji na Ukrainę, wymierzone przede wszystkim w ukraińską infrastrukturę energetyczną, także w obwodach położonych przy granicy z Polską. W poniedziałek w polską przestrzeń powietrzną na odległość ok. 25 km wleciał niezidentyfikowany obiekt. Jak przekazały polskie władze jest to prawdopodobnie dron.
17:48. Ukraińscy żołnierze pomagają rosyjskim cywilom!
Ukraińscy żołnierze nadal pomagają Rosjanom w obwodzie kurskim, którzy żyją w niemal nieludzkich warunkach z powodu warunków, jakie narzuca im ich własny rząd.
W zamian Rosjanie życzą im powodzenia w walce!
Nikt nie każe im się odpieprzyć, bo jest ogromna różnica między armią ukraińską i rosyjską
— napisała jedna z użytkowniczek X, która zamieściła nagranie wideo.
16:53 Ekskluzywna wersja systemu walki elektronicznej
Ukraina otrzymała od Stanów Zjednoczonych ekskluzywną wersję systemu elektronicznego do działań bojowych, który zamienia F-16 w prawdziwie ‘niewidzialne’ dla rosyjskich radarów
— donosi Defense Express, cytowany przez Nextę.
16:23. Prezydent Finlandii: W końcu trzeba będzie znaleźć sposób na życie po sąsiedzku z Rosją
Nasze relacje z Rosją zmieniły się trwale. Powrotu do starych czasów już nie ma, ale w dłuższej perspektywie będziemy musieli znaleźć sposób na życie z naszym sąsiadem
— powiedział prezydent Alexander Stubb w Helsinkach podczas corocznego zjazdu fińskich ambasadorów.
W Rosji panuje reżim, który prowadzi bezprawną wojnę, ale „w jej historii były jednak różne epizody” - kontynuował.
Mam nadzieję, że Rosja będzie mogła w przyszłości żyć sama ze sobą bez stwarzania zagrożenia dla swoich sąsiadów
— dodał.
Podkreślił przy tym, że obecnej polityki (Finlandia przystąpiła do NATO w 2023 r.) nie można prowadzić tylko przez pryzmat stosunków z Rosją, z którą kraj ma ok. 1340 km granicy.
Priorytetem naszej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa jest Ukraina; w naszym interesie leży to, aby wygrała wojnę i osiągnęła zgodny z oczekiwaniami sprawiedliwy i trwały pokój
— oświadczył.
Przyjęta przez prezydenta i rząd nowa formalna linia polityki zagranicznej to według niego „realizm oparty na wartościach”, a głównym celem jest „ochrona niepodległości i integralności terytorialnej oraz zapobieżenie popadnięciu w konflikt zbrojny”.
Stubb, który objął urząd prezydenta wiosną tego roku, zaapelował również o zachowanie „wstrzemięźliwości”, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju reakcje na wpływy hybrydowe ze strony Rosji. „Nie należy roztrząsać wszystkiego, ale zadbać, by te operacje nie powiodły się” – dodał. Przyznał, że celem Rosji jest „zachwianie fińskim społeczeństwem”, a działania które temu służą, mają „charakter ciągły”.
Latem na terenie Finlandii doszło do serii włamań do obiektów infrastruktury wodociągowej (w tym wież ciśnień oraz rozdzielni dystrybucji wody). Na skutek przecięcia lin podtrzymujących powalony został także 70–metrowy maszt telefonii komórkowej. W mediach komentowano, że mogły być to akty sabotażu. Służby tego oficjalnie nie potwierdziły. Według premiera Petteriego Orpo także w tych przypadkach „nie można wykluczyć” działań hybrydowych. Szef rządu przestrzegł jednak przed wyciąganiem pochopnych wniosków, zanim sprawy nie zostaną dokładnie zbadane.
16:05. Szef MAEA po inspekcji w Kurskiej Elektrowni Atomowej: istnieje ryzyko incydentu jądrowego
Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi oświadczył po przeprowadzeniu inspekcji w Kurskiej Elektrowni Atomowej na zachodzie Rosji, że istnieje tam ryzyko „incydentu nuklearnego”, a sytuacja jest poważna.
W pobliżu pojawiło się ryzyko możliwego incydentu nuklearnego
— ostrzegł cytowany przez Reutersa Grossi, odnosząc się do walk toczących się w obwodzie kurskim.
Jak dodał, Kurska Elektrownia Atomowa działa „prawie jak w normalnych warunkach”, lecz - zaznaczył - to sprawia, że sytuacja jest jeszcze bardziej niebezpieczna.
15:22. Zełenski: jesteśmy wdzięczni Polsce za pomoc, ale jej uwaga, jeśli chodzi o nasze potrzeby obronne, zmalała
„Ukraina jest wdzięczna za pomoc, jakiej Polska udziela jej od początku rosyjskiej inwazji, jednak obecnie uwaga rządu w Warszawie, jeśli chodzi o potrzeby obronne Kijowa, nieco osłabła” - oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. „Apelujemy o przekazanie samolotów MiG” - dodał.
Dzisiaj uwaga strony polskiej, jeśli chodzi o nasze zdolności obronne, trochę osłabła. To znaczy, Polska prawdopodobnie dała nam to, co mogła. Jednak pewne rzeczy w Polsce zostały. (…) Są konkretne kwestie. Bardzo potrzebujemy waszych MiG-ów
— powiedział na konferencji prasowej.
Prezydent zwrócił uwagę na wysokiej klasy wyposażenie myśliwców, które posiada Polska, oraz na fakt, że ukraińscy piloci znają te maszyny.
Wiemy o tych samolotach, wiemy, ile ich jest. Podnosiłem to pytanie w rozmowach z (prezydentem) Andrzejem (Dudą) i premierem Donaldem Tuskiem, ale na razie, niestety, nie ma pozytywnej decyzji
— ujawnił.
14:47. Minister obrony Rosji: modyfikujemy doktrynę jądrową
„Rosja ma własną doktrynę jądrową, która obecnie jest modyfikowana” - oświadczył minister obrony Siergiej Ławrow. Ostrzegł „zachodnie mocarstwa atomowe” przed wspieraniem ukraińskich ataków na terytorium Rosji.
Moskwa zarzuciła Zachodowi, że sprzęt wojskowy, który przekazał Ukrainie, jest wykorzystywany przez siły ukraińskie w obwodzie kurskim Rosji, gdzie od 6 sierpnia prowadzą ofensywę. Władze Ukrainy potwierdziły, że wyrzutnie rakietowe HIMARS zostały użyte do zniszczenia mostów w tym regionie.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY: Rosja modyfikuje doktrynę jądrową. Ostrzega „mocarstwa atomowe” przed wspieraniem ukraińskich ataków na terytorium Rosji
14:13. Prezydent Ukrainy: Przedstawię Bidenowi, Harris i Trumpowi plan zakończenia wojny
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że we wrześniu przekaże plan zakończenia wojny z Rosją prezydentowi USA Joe Bidenowi oraz kandydatom na jego następcę, Kamali Harris i Donaldowi Trumpowi.
Obwód kurski jest częścią tego planu
— oświadczył na konferencji prasowej w Kijowie, mówiąc o trwającej od 6 sierpnia operacji wojsk swego kraju w tym regionie Rosji.
Zełenski nazwał swój projekt „planem zwycięstwa Ukrainy”.
Jeden z kierunków, obwód kurski, został już zrealizowany. Drugi kierunek to strategiczne miejsce Ukrainy w infrastrukturze bezpieczeństwa świata. Trzeci kierunek to pakiet przymusu Rosji do zakończenia wojny drogą dyplomatyczną. I czwarty kierunek – gospodarczy
— powiedział.
Prezydent zaznaczył, że nie może teraz mówić o szczegółach oraz że najpierw przedstawi plan Bidenowi.
14:02. Alarm przeciwlotniczy w pobliżu Kurskiej Elektrowni Atomowej
„Syreny alarmowe ostrzegające przed nalotem zawyły przez chwilę we wtorek po południu w mieście Kurczatow w obwodzie kurskim na zachodzie Rosji, gdzie znajduje się Kurska Elektrownia Atomowa” - poinformowała agencja Reutera.
Do elektrowni przybył szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi, który ma osobiście przeprowadzić inspekcję obiektu.
W obwodzie kurskim od 6 sierpnia trwa ukraińska ofensywa. Moskwa oskarża siły ukraińskie, które znajdują się ok. 40 km od elektrowni, o jej atakowanie.
13:50. Syrski: 594 rosyjskich żołnierzy wziętych do niewoli na kierunku kurskim
Do tej pory w okolicach Kurska w Rosji siły Ukrainy wzięły do niewoli 594 rosyjskich żołnierzy, a ukraińskie zasoby dla wymiany jeńców znacznie się zwiększyły - przekazał we wtorek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski.
Wróg próbuje stawiać opór ukraińskim żołnierzom, „ściągając oddziały z innych kierunków, tym samym osłabiając (tamte pozycje - PAP)” - przekazał Syrski, występując online na forum „Ukraina 2024. Niepodległość” w Kijowie.
13:49. Syrski: kontrolujemy 1294 km kwadratowe obwodu kurskiego w Rosji
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski oświadczył we wtorek, że podległe mu wojska kontrolują 1294 kilometry kwadratowe terytorium obwodu kurskiego na południowym zachodzie Rosji. Jest tam 100 miejscowości.
Na dzień dzisiejszy nadal posuwamy się naprzód, zadając rosyjskim wojskom wymierne straty w ludziach i sprzęcie. Na dzień dzisiejszy przejęliśmy kontrolę nad 1294 kilometrami kwadratowymi terytorium. 100 miejscowości znajduje się na tym terytorium
— zaznaczył generał, występując online na forum „Ukraina 2024. Niepodległość” w Kijowie.
13:16. Generał Syrski: Rosja przerzuciła 30 tys. żołnierzy z Ukrainy na kierunek kurski
„Rosja przerzuciła już około 30 tys. żołnierzy z Ukrainy na kierunek kurski i liczba ta rośnie” - poinformował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski, występując online na forum „Ukraina 2024. Niepodległość” w Kijowie.
Oczywiście, operacja kurska przekierowała znaczną liczbę sił wroga. W tej chwili możemy stwierdzić, że około 30 tys. wojskowych zostało już skierowanych w kierunku Kurska. Liczba ta stale rośnie. Wróg próbuje wycofać jednostki z innych kierunków
— zaznaczył Syrski.
11:20. Minister energetyki: chcemy rozbudować Chmielnicką Elektrownię Jądrową
Z powodu rosyjskich ataków na infrastrukturę krytyczną ukraiński rząd chce zbudować dwa dodatkowe reaktory w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej na zachodzie kraju - powiedział ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko. Ostrzegł przed „najtrudniejszą zimą” w historii Ukrainy.
Mimo sprzeciwu części deputowanych, w tym z prezydenckiej partii Sługa Narodu, rząd będzie forsować plan wydania setek milionów dolarów na starzejące się reaktory jądrowe rosyjskiej produkcji - napisał we wtorek portal Politico.
Hałuszczenko oświadczył, że rząd zamierza rozbudować Chmielnicką Elektrownię Jądrową, kupując dwa reaktory VVER-1000, które obecnie są magazynowane w Bułgarii.
Krytycy budzącego kontrowersje planu podkreślają, że istnieją szybsze sposoby wzmocnienia sieci energetycznej, zniszczonej w wyniku rosyjskich ataków. Zastanawiają się też, czy przestarzałe reaktory mogą być szybko włączone do eksploatacji i czy pieniądze nie mogłyby zostać lepiej wykorzystane na inne źródła energii, w tym odnawialnej. Obawiają się też, że koszty wzrosną i projekt może stać się okazją do korupcji.
Minister zaznaczył, że ukraiński system wytrzymuje obciążenie wynikające z rosyjskich ataków dzięki energii wytwarzanej przez elektrownie atomowe.
Biorąc to pod uwagę, musimy wytwarzać jej więcej, nawet w okresie odbudowy i zwłaszcza po zakończeniu wojny. Zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy projekt atomowy trwa lata, więc musimy zacząć jak najszybciej, zwłaszcza że mamy zbudowany i gotowy budynek
— dodał.
Hałuszczenko zapewnił, że rząd przekona niezdecydowanych deputowanych i przeforsuje projekt. Rosja nie otrzymałaby pieniędzy za zakup przez Ukrainę reaktorów, ponieważ należą one do Bułgarii, która zakupiła je ponad 10 lat temu.
Obecnie w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej pracują dwa reaktory.
10:57 Siły ukraińskie próbują sforsować granicę z Rosją w obwodzie biełgorodzkim
„Siły ukraińskie próbują sforsować granicę z Rosją w obwodzie biełgorodzkim; walki trwają” - podał rosyjski kanał Mash na Telegramie, cytowany przez agencję Reutera. Według Masha po stronie ukraińskiej walczą ochotnicy m.in. z Polski i USA.
Obecnie oddziały ukraińskie w sile około 500 ludzi próbują przebić się w pobliżu miejscowości Niechotiejewka i Szebiekino w obwodzie biełgorodzkim. Sądząc po przechwyconych rozmowach radiowych, wśród bojowników są zagraniczni najemnicy z Polski, Gruzji i Stanów Zjednoczonych
— zaznaczono w wiadomości.
Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow napisał na Telegramie, że „sytuacja jest trudna, ale pod kontrolą”.
9:38. Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła pięć pocisków rakietowych i 60 dronów
„Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła pięć pocisków rakietowych i 60 dronów Shahed, którymi wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę ostatniej nocy” - przekazał dowódca ukraińskich Sił Powietrznych, generał Mykoła Ołeszczuk.
W nocy (z 26 na) 27 sierpnia 2024 r. oddziały radiotechniczne Sił Powietrznych wykryły i eskortowały 91 środków napadu powietrznego wroga. Tej nocy okupanci zaatakowali Ukrainę za pomocą różnego rodzaju rakiet i bezzałogowych statków powietrznych
— zaznaczył Ołeszczuk na Telegramie.
W ataku rosyjskim na Ukrainę użyto trzech pocisków balistycznych Ch-47M2 Kindżał, pocisku balistycznego Iskander-M/KN-23, pocisku manewrującego Iskander-K, pięciu pocisków manewrujących Ch-101 i 81 dronów Shahed-131/136.
08:34. Minister obrony Łotwy: Incydent z dronem w przestrzeni powietrznej Polski na porządku dziennym NATO
Incydent z rosyjskim dronem w przestrzeni powietrznej Polski jest „na porządku dziennym NATO” - powiedział w wywiadzie telewizyjnym minister obrony Łotwy Andris Spruds, cytowany przez agencję Leta.
Zapytany, czy takie incydenty powinny skutkować reakcją Polski lub NATO, Spruds odpowiedział, że istnieją dostosowane do takich sytuacji procedury, ale odmówił podania szczegółów.
Minister oświadczył, że w podobnych sytuacjach odbywają się konsultacje, i że sprawa znajduje się „na porządku dziennym” Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Należy pamiętać, że granica Polski jest również zewnętrzną granicą NATO
— podkreślił Spruds dodając, że jeśli takie sytuacje będą się powtarzać i staną się regularnym zjawiskiem, to nastąpi konkretna reakcja.
08:05. Władze: pięć osób zginęło w rosyjskich atakach na obwody zaporoski i dniepropietrowski
Co najmniej pięć osób zginęło a 10 zostało rannych w wyniku rosyjskich ataków na obwody zaporoski i dniepropietrowski na południu i wschodzie Ukrainy - poinformowały władze tych regionów. Dwie osoby są zaginione.
Trzech zabitych i pięciu rannych w wyniku rosyjskich ataków na Zaporoże i obwód zaporoski. W ciągu doby okupanci uderzyli 208 razy na 14 miejscowości w obwodzie zaporoskim
— napisał szef władz obwodowych Iwan Fedorow na Telegramie
Dodał, że zgłoszono 38 przypadków zniszczenia budynków mieszkalnych i infrastruktury.
Dwie osoby zginęły w nocnym ataku rakietowym na hotel w Krzywym Rogu. Są to kobieta i mężczyzna. Pięć osób zostało rannych. 43-letnia kobieta przebywa w szpitalu w ciężkim stanie. 37-letni mężczyzna również trafił do szpitala. Jego stan jest średni. Trzy kolejne ofiary będą wracać do zdrowia w domu. Los dwóch kolejnych osób jest obecnie nieznany. Prawdopodobnie znajdują się pod gruzami
— poinformował szef władz obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak
Według Łysaka, rosyjski atak uszkodził też cztery budynki wielokondygnacyjne, sześć sklepów i osiem samochodów. Trwa akcja ratunkowa.
07:02. Poderwano polskie i sojusznicze samoloty!
W związku z kolejną agresywną działalnością Rosjan wszczęto wszystkie niezbędne procedury, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej - poinformowało we wtorek nad ranem na X Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DORSZ).
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosyjski ostrzał na terenie Ukrainy. Poderwano polskie i sojusznicze samoloty! „W gotowości do natychmiastowej reakcji”
06:42. Dwie osoby zginęły w rosyjskim ataku rakietowym na Krzywy Róg (aktl.)
Do dwóch wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku rakietowego na hotel Aurora w Krzywym Rogu, który miał miejsce w nocy z poniedziałku na wtorek - poinformowały lokalne władze.
Jak podała agencja Ukrinform, w mieście uszkodzone zostały domy, sklepy i pojazdy.
Wcześniej w Kijowie i kilku obwodach na Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny, który następnie rozszerzono na cały kraj. Eksplozje słychać było m.in. w Kijowie, Zaporożu i Sumach.
01:10. Jedna osoba zginęła w rosyjskim ataku rakietowym na Krzywy Róg
Jedna osoba zginęła a cztery zostały ranne w rosyjskim ataku rakietowym na hotel Aurora w Krzywym Rogu, który miał miejsce w nocy z poniedziałku na wtorek - poinformowały lokalne władze.
?Rakieta uderzyła w budynek infrastruktury cywilnej. Jedna kobieta zmarła. Cztery osoby zostały ranne, są już w szpitalu
— napisał na Telegramie Ołeksandr Wiłkuł, szef Rady Obrony Krzywego Rogu.
Według niego pod gruzami może znajdować się jeszcze pięć osób.
Akcja ratunkowa trwa. Wszystkie służby ratunkowe, komunalne i medyczne działają
— podkreślił Wiłkuł.
00:05. Alarm powietrzny! Zagrożenie atakiem dronów
W stolicy Ukrainy Kijowie oraz w kilku ukraińskich obwodach ogłoszono w nocy z poniedziałku na wtorek alarm powietrzny. Siły powietrzne Ukrainy wydały ostrzeżenia o zagrożeniu atakiem dronów.
Nowa grupa shahedów nadciąga z północy obwodu chersońskiego do obwodu mikołajowskiego
— podano w komunikacie i dodano, że bezzałogowe statki powietrzne na północy obwodu mikołajowskiego przemieszczają się na północny zachód.
W poniedziałek wczesnym ranem miał miejsce zmasowany atak Rosji na Ukrainę, wymierzony przede wszystkim w ukraińską infrastrukturę energetyczną, także w obwodach położonych przy granicy z Polską. Rosjanie wystrzelili 127 pocisków rakietowych i 109 dronów szturmowych, z czego 102 pociski i 99 bezzałogowych statków powietrznych zostało zestrzelonych.
00:00. Zełenski: Szykujemy odpowiedź na działania Rosji
Szczegółowo omówiłem z gen. Syrskim odpychanie ataku rakietowego i naszą odpowiedź – przygotowujemy ją, wykorzystanie F-16 oraz trwająca operacja w obwodzie kurskim. Kontynuujemy nasze działania w wyznaczonych terenach, które są potrzebne dla Ukrainy. W ciągu ostatniego dnia zdobyliśmy większą kontrolę
— poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/703730-relacja-916-dzien-wojny-walki-w-obwodzie-bielgorodzkim