Trwa 913. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Sobota, 24 sierpnia 2024 r.
18:59. Kamala Harris: będziemy dalej wspierać Ukrainę w jej walce o wolność
Stany Zjednoczone będą dalej wspierać Ukrainę w jej walce o wolność, przeciwko rosyjskiej agresji - napisała na platformie X wiceprezydent i kandydatka Demokratów w listopadowych wyborach prezydenckich Kamala Harris w Dniu Niepodległości Ukrainy, obchodzonym w sobotę.
Harris podkreśliła: w tym dniu „łączymy się w świętowaniu wspólnych wartości, których dzielnie broni każdego dnia naród ukraiński: niepodległości, suwerenności i wolności”.
Wiceprezydent dodała w tweecie: „Będziemy dalej wspierać Ukrainę w jej walce o wolność przeciwko agresji Rosji”.
18:33. Co najmniej pięć osób zginęło w rosyjskim ataku na Konstantynówkę
Co najmniej pięć osób cywilnych zginęło, a pięć zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku na Konstantynówkę w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – powiadomił w sobotę szef wojskowych władz obwodowych Wadym Fiłaszkin.
W tej chwili wiadomo o pięciu zabitych i pięciu rannych
— napisał na Telegramie informując, że do ataku doszło w pierwszej połowie dnia.
W tym samym regionie w godzinach popołudniowych zginął jeszcze jeden cywil. Stało się to we wsi Kotłyne pod Pokrowskiem – przekazał Fiłaszkin na Telegramie.
17:40. Zełenski rozmawiał z Scholzem o wykorzystaniu zamrożonych aktywów rosyjskich i potrzebach obronnych
Wykorzystanie zamrożonych aktywów rosyjskich na rzecz obronności Ukrainy oraz bieżące potrzeby sił zbrojnych tego kraju na froncie wojny z Rosją były tematem sobotniej rozmowy ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
Dwaj przywódcy rozmawiali telefonicznie w sobotę – przekazał Zełenski w sieciach społecznościowych. W tym dniu Ukraina obchodzi swój Dzień Niepodległości
Rozmawialiśmy z Olafem Scholzem przez telefon. Podziękowałem Niemcom za dwa i pół roku przywództwa. Bardzo ważne jest, abyśmy mieli niezawodnych przyjaciół, którzy będą z nami, dopóki nie osiągniemy sprawiedliwego i trwałego pokoju
— napisał prezydent Ukrainy
Zełenski przekazał, że podczas rozmowy zapoznał Scholza z sytuacją na froncie i bieżących potrzebach ukraińskiej armii, w tym dotyczących pojazdów opancerzonych i systemów obrony powietrznej.
Przy okazji omówiliśmy również kontynuację finansowania wsparcia obronnego dla Ukrainy i wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów, a także współpracę i dalsze kontakty w ramach Ramstein
— powiadomił prezydent Ukrainy.
Zełenski napisał, że złożył Scholzowi kondolencje w związku z tragedią w Solingen w Niemczech. Podczas festynu doszło tam do ataku nożownika, w wyniku czego zginęły trzy osoby, a kilka zostało rannych.
17:08. Zełenski podpisał ustawę o uzyskaniu obywatelstwa ukraińskiego przez żołnierzy Legionu Międzynarodowego
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w sobotę ustawy o zapewnieniu wsparcia żołnierzom uczestniczącym w operacji w obwodzie kurskim w Rosji oraz o uzyskaniu obywatelstwa ukraińskiego przez wojskowych Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy.
Zełenski poinformował o tym podczas wspólnego wystąpienia z prezydentem Polski Andrzejem Dudą i premier Litwy Ingridą Szimonyte z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.
W przeddzień Dnia Niepodległości Ukrainy podpisałem ustawy (…) przyjęte przez Radę Najwyższą: pierwsza z nich to ustawa, która gwarantuje wszystkim naszym żołnierzom działającym na terytorium kraju-agresora pełne zabezpieczenie (…) ze strony państwa
— oznajmił prezydent Ukrainy.
Drugą ustawą podpisaną przez Zełenskiego jest regulacja gwarantująca wszystkim żołnierzom z państw trzecich uzyskanie obywatelstwa ukraińskiego.
Każdy, kto odczuwa życie i niepodległość tak jak my, Ukraińcy, kto walczy razem z nami, z Ukraińcami, zasługuje na to, by znaleźć się wśród obywateli Ukrainy
— podkreślił Zełenski.
15:35. Wołodymyr Zełenski: Dziękuję Polsce
Mam przyjemność powitać Prezydenta RP Andrzeja Dudę na Ukrainie. Od pierwszych dni tej wojny aktywnie współpracujemy, co wzmacnia zarówno Ukrainę, jak i całą Europę. Dziękuję Polsce za wszechstronne wsparcie w naszej walce
— napisał Wołodymyr Zełenski.
15:32. Rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem i premierem Ukrainy
W Kijowie odbyło się spotkanie Prezydenta RP @AndrzejDuda z Prezydentem UA @ZelenskyyUa. Przywódcy rozmawiali m. in o współpracy dwustronnej, kwestiach bezpieczeństwa i wsparciu Ukrainy walczącej z rosyjskim agresorem
— relacjonuje Kancelaria Prezydenta RP.
Głowa państwa polskiego spotkała się także z ukraińskim premierem. Tematem rozmów była m. in. odbudowa Ukrainy, relacje polsko-ukraińskie oraz kwestie bezpieczeństwa.
15:20. 115 ukraińskich jeńców wróciło dziś do domu z niewoli
Kolejnych 115 ukraińskich obrońców wróciło dziś do domu z niewoli - przekazał w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wspólnego wystąpienia z prezydentem Polski Andrzejem Dudą i premier Litwy Ingridą Szimonyte z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.
Kolejnych 115 naszych obrońców wróciło dziś do domu. Są to żołnierze Gwardii Narodowej, Sił Zbrojnych, Marynarki Wojennej, Państwowej Straży Granicznej
— czytamy w komunikacie opublikowanym na koncie Zełenskiego w mediach społecznościowych.
Pamiętamy każdego z nich. Szukamy i ciężko pracujemy, aby wszyscy wrócili. Dziękujemy każdej jednostce, która wspiera nasz „fundusz” wymiany jeńców
— dodał ukraiński prezydent.
14:26. USA ogłosiły nowy pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy
Administracja USA ogłosiła nowy pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy wartości 125 mln dolarów, zawierający m.in. rakiety do systemów obrony powietrznej.
Najnowszy pakiet zawiera dodatkowe rakiety do systemów obrony powietrznej i wyrzutni HIMARS, przeciwpancerne pociski kierowane Javelin i inną broń tego rodzaju, systemy przeciwdronowe i do walki radioelektronicznej, amunicję artyleryjską kalibru 105 i 155 mm, a także m.in. wozy opancerzone.
Formalnie pakiet ogłoszono w piątek, czyli w przeddzień Dnia Niepodległości Ukrainy.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował za tę pomoc prezydentowi USA Joe Bidenowi w rozmowie telefonicznej. Jak podkreślił, jego kraj pilnie potrzebuje tego sprzętu, a zwłaszcza dodatkowych systemów obrony przeciwrakietowej, by móc bronić swoich miast oraz kluczowych obiektów infrastruktury.
Biden oznajmił w piątek w komunikacie: „Rosja nie wygra w tym konflikcie. Zwycięży niepodległy naród Ukrainy, a USA wraz z sojusznikami i partnerami będą nieugięcie stać i jej boku”.
13:50. Sześć osób zabitych w rosyjskich atakach na obwody doniecki i chersoński
Sześć osób zginęło, a pięć doznało obrażeń w sobotę w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie obwodów donieckiego na wschodzie Ukrainy oraz chersońskiego na południu – poinformowały władze obwodowe.
Na skutek ostrzelania centrum miasta Konstantynówka w obwodzie donieckim zginęło pięć osób, a kolejnych pięć – jeden mężczyzna i cztery kobiety – zostało przewiezionych do placówek medycznych z lżejszymi i cięższymi obrażeniami – podał szef administracji wojskowej obwodu Wadym Fiłaszkin.
Fiłaszkin poinformował wcześniej, że w ciągu ostatniej doby obwód doniecki był ostrzeliwany 10-krotnie, a z linii frontu ewakuowano prawie 5 tys. osób, w tym 1023 dzieci.
W Chersoniu w rosyjskim ataku moździerzowym śmierć poniosła natomiast w sobotę 62-letnia kobieta – powiadomiły władze obwodowe.
Przewodniczący administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow oznajmił zaś, że w piątek w miejscowości Kupiańsk Wuzłowy w wyniku rosyjskiego ostrzału zginęło dwóch mężczyzn w wieku 51 i 58 lat.
13:36. Zełenski: Dziś po raz pierwszy użyto nowego ukraińskiego pocisku Palianyca
Ukraina w sobotę po raz pierwszy z powodzeniem użyła pocisku rakietowego Palianyca; wróg doznał strat
— oznajmił w Kijowie ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wspólnego wystąpienia z prezydentem Polski Andrzejem Dudą i premier Litwy Ingridą Szimonyte z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.
To właśnie dzisiaj miało miejsce pierwsze udane bojowe użycie naszej nowej broni - zupełnie nowej klasy broni, ukraińskiego pocisku rakietowego Palianyca. To nasza nowa metoda odpłacenia agresorowi. Wróg został pokonany
— poinformował prezydent.
Zełenski nie wymienił miejsca ataku. Rosyjskie media donoszą, że w sobotę wieczorem doszło do wybuchu w składzie amunicji w obwodzie woroneskim.
13:32. Prezydent Andrzej Duda w Kijowie: Polska jest przy Was
To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę być dziś w Kijowie po raz kolejny i świętować Dzień Niepodległości Ukrainy wraz z bohaterskim Narodem Ukraińskim! Polska jest przy Was i z Wami od samego początku rosyjskiej agresji
— powiedział prezydent Andrzej Duda w Kijowie.
12:27. Szef rosyjskiego oddziału Transparency International poszukiwany listem gończym
Dyrektor rosyjskiego oddziału organizacji Transparency International (TI) Ilja Szumanow jest poszukiwany w swoim kraju listem gończym – poinformował niezależny rosyjski portal Mediazona.
Umieszczenie Szumanowa na liście osób poszukiwanych oznacza, że została przeciwko niemu wszczęta zaocznie sprawa karna. On sam powiedział portalowi, że powodem wszczęcia postępowania jest brak stosowania przez niego oznaczenia „agent zagraniczny”.
Szumanow, który kieruje rosyjskim oddziałem TI od początku 2021 roku, został uznany za „agenta zagranicznego” w październiku 2022 roku.
12:10. Analityk: sankcje przeciw Rosji są skuteczne, bo zmniejszają jej budżet wojenny
Sankcje przeciw Rosji są skuteczne, ponieważ zmniejszają jej budżet wojenny - ocenił w rozmowie z PAP analityk w Chief Executive Leadership Institute na Uniwersytecie Yale Michał Wyrębkowski. Jak podkreślił, kondycja rosyjskiej gospodarki z roku na rok się pogarsza.
W opinii Wyrębkowskiego rosyjska gospodarka przypomina „stację benzynową z głowicami jądrowymi”.
Rozmówca PAP przypomniał, że kraj, który w lutym 2022 roku rozpoczął pełnowymiarową inwazję na Ukrainę, opiera swój budżet wojenny na zyskach z handlu paliwami kopalnymi, czyli głównie ropą i gazem. Analityk zauważył, że opuszczenie rosyjskiego rynku przez ponad tysiąc zagranicznych firm oznacza „ucieczkę z Rosji kapitału rzędu ponad 220 mld dolarów”.
Oceny krążące w mediach, nawet tak cenionych jak „The Economist”, że sankcje wymierzone w Rosję nie są skuteczne, a rosyjska gospodarka znajduje się w dobrej kondycji, są błędne
— uważa ekspert. W jego opinii istotnym problemem w kontekście monitorowania stanu rosyjskiej gospodarki są sfałszowane dane podawane przez rosyjski urząd statystyczny Rosstat.
Mamy pewność co do tego, że Rosjanie fałszują informacje o swoim PKB
— przyznał Wyrębkowski.
Takie media jak agencja Bloomberga, „The Economist” czy „Financial Times” używają danych pochodzących z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF), a ponieważ Rosja nadal jest jego częścią, to są one takie, jakimi chce je widzieć Moskwa
— zauważył ekspert. Dlatego, w jego opinii, dochodzi do nieporozumień podczas oceny wskaźników ekonomicznych składających się z dużej liczby danych, takich jak m.in. PKB.
11:32. Prezydent Zełenski podpisał ustawę o zakazie działalności organizacji religijnych związanych z Rosją
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę zakazującą działalności organizacji religijnych powiązanych z Rosyjską Cerkwią Prawosławną. Szef państwa podpisał również ustawę ratyfikującą Statut Rzymski Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK).
Jak poinformowała Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy, 24 sierpnia weszła w życie ustawa „O ochronie porządku konstytucyjnego w sferze działalności organizacji religijnych”.
Celem tej regulacji jest zakaz działalności na Ukrainie Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej i związanych z nią organizacji religijnych, a także rozpowszechniania ideologii tzw. „ruskiego miru” („rosyjskiego pokoju” - PAP) i - w szczególności - wykorzystywania organizacji religijnych do promowania koncepcji geopolitycznych Kremla.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ważna decyzja ukraińskiego parlamentu! Przegłosowano ustawę umożliwiającą delegalizację Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego
Prezydent podpisał również ustawę ratyfikującą Statut Rzymski MTK. Dokument opublikowano na stronie internetowej Rady Najwyższej.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ukraiński parlament ratyfikował Statut Rzymski. To podstawa działalności Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze
10:13. Straty bojowe rosyjskiej armii
Ukraiński resort obrony opublikował zaktualizowaną infografikę nt. strat bojowych rosyjskiej armii:
09:21. Von der Leyen: Europa zawsze będzie u boku Ukrainy
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapewniła w sobotę, że Europa zawsze będzie u boku Ukrainy. Nagranie tej treści zamieściła na platformie X z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.
Europa zawsze będzie u boku Ukrainy, bo Ukraina jest Europą. Wasza wolność to nasza wolność. Wasze bezpieczeństwo to nasze bezpieczeństwo
— oznajmiła von der Leyen.
Podkreśliła, że UE stała u boku Ukrainy od pierwszego dnia pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji i będzie stała nadal „tak długo, jak będzie trzeba”.
Swoja wypowiedź zakończyła po ukraińsku słowami: „Chwała Ukrainie!”.
Z tej okazji komunikat na X zamieściła również szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, która życzyła Ukraińcom wszystkiego najlepszego.
Sednem niepodległości jest wolność, (czyli) wartość, o którą dzielni Ukraińcy walczą każdego dnia. Wolność życia w pokoju i demokracji
— napisała.
Zamieściła też nagranie przedstawiające jej wystąpienie w PE, w którym mówiła m.in., że opór Ukrainy, odwaga i siła Ukraińców „stanowią uosobienie tego, co to znaczy być Europejczykiem”.
09:16. Zełenski: chory dziad z Placu Czerwonego nie będzie dyktował Ukrainie „czerwonych linii”
Chory dziad z Placu Czerwonego, nieustannie straszący wszystkich czerwonym guzikiem, nie będzie nam dyktował swoich „czerwonych linii”; Ukraina i Ukraińcy będą sami decydować o tym, jak żyć, jaką drogą podążać i jakich wyborów dokonywać - powiedział w sobotę, w Dniu Niepodległości Ukrainy, prezydent Wołodymyr Zełenski.
Dziś obchodzimy 33. Dzień Niepodległości Ukrainy. A to, co wróg przyniósł na naszą ziemię, teraz wróciło do jego domu. Ten, kto chciał przekształcić naszą ziemię w strefę buforową, powinien pomyśleć, czy jego kraj nie stanie się federacją buforową. Tak odpowiada niepodległość
— oświadczył Zełenski.
Nasz wróg będzie wiedział, czym jest odwet w ukraińskim stylu. Godny, symetryczny odwet dalekiego zasięgu. Będzie wiedział, że każde miejsce w Federacji Rosyjskiej, które jest źródłem zagrożenia dla życia naszego państwa i naszego narodu, prędzej czy później otrzyma ukraińską odpowiedź
— zadeklarował prezydent, nawiązując do ukraińskiej operacji wojskowej w obwodzie kurskim w Rosji.
Według Zełenskiego Ukraina po raz kolejny zaskakuje świat, a Rosja znów sięga po działania i retorykę znane z przeszłości. Prezydent zauważył, że właśnie taki obraz wyłania się z relacji światowych mediów, informujących o sytuacji w obwodzie kurskim.
(Widzimy tam), jak Rosja traktuje swoich obywateli, których nazywa „ludnością”. Jak to Rosja „nie porzuca swoich”. Jak ich żołnierze plądrują sklepy. Tak wygląda Rosja Putina w oczach świata
— podkreślił.
Zełenski zaakcentował konieczność uzyskania niezależności przez ukraiński Kościół Prawosławny.
Istnieje niezależność gospodarcza, energetyczna, ale (istnieje też) duchowa niezależność narodu ukraińskiego. Ukraińskie prawosławie stawia dziś krok w kierunku wyzwolenia się od moskiewskich diabłów
— oznajmił.
Prezydent podziękował wszystkim osobom, które pomagają armii i państwu ukraińskiemu, a także wszystkim, którzy codziennie pracują na rzecz niepodległości. Oświadczył, że jest wdzięczny Ukrainie i Ukraińcom za 913 dni wojny oraz „udowodnienie, że niepodległość jest sprawą wszystkich i ma wiele wymiarów”.
W piątek, w przeddzień święta niepodległości, Zełenski przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem USA Joe Bidenem.
W imieniu narodu ukraińskiego wyrażam wdzięczność panu osobiście, pańskiej administracji, Kongresowi i całemu narodowi amerykańskiemu za wsparcie, jakiego Stany Zjednoczone udzieliły naszemu krajowi od pierwszych dni wojny. To wsparcie pomaga nam przetrwać i zachować naszą państwowość
— powiedział Zełenski, zwracając się do przywódcy USA.
09:11. Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Kijowie
Prezydent Andrzej Duda przybył do Kijowa. W ukraińskiej stolicy weźmie udział w uroczystościach Dnia Niepodległości Ukrainy.
W planach polskiego przywódcy też rozmowy polityczne z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Prezydentowi podczas tej wizyty towarzyszą szefowie Biura Bezpieczeństwa Narodowego - Jacek Siewiera i Polityki Międzynarodowej- Mieszko Pawlak. To pierwsza w tym roku wizyta Andrzeja Dudy na Ukrainie.
09:00. Święto niepodległości Ukrainy
Ukraińcy obchodzą dziś 33. Dzień Niepodległości
00:01. Administracja USA nałożyła sankcje na ponad 400 osób i firm wspierających rosyjską wojnę
Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na ponad 400 osób i firm wspierających rosyjską wojnę przeciwko Ukrainie, w tym na chińskie firmy pomagające Moskwie unikać nałożonych przez Zachód ograniczeń, poinformował w piątek Departament Stanu w komunikacie.
Dzisiejsze działania uderzają Rosję tam, gdzie zaboli - obniżają jej zdolność do generowania dochodów poprzez projekty energetyczne i zakłócają pozyskiwanie materiałów do zasilania jej machiny wojennej
— powiedział Aaron Forsberg z Departamentu Stanu.
Waszyngton wielokrotnie krytykował Pekin w związku z wspieraniem przez chińskie przedsiębiorstwa przemysłu obronnego Rosji i już wcześniej nakładał sankcje, których celem było uniemożliwienie Kremlowi wykorzystywania niektórych technologii dla celów wojskowych, przypomniała agencja Reutera.
Nowe sankcje zawierają środki wymierzone w chińskie firmy zaangażowane w dostawy maszyn i części elektronicznych do Rosji. Departament Stanu wziął także na cel międzynarodowe sieci zaangażowane w dostarczanie Rosji amunicji, pomagające rosyjskim oligarchom uniknąć sankcji oraz zajmujące się praniem środków finansowych dla firmy już wcześniej objętej restrykcjami.
Rosja przekształciła swoją gospodarkę w narzędzie na usługach kompleksu militarno-przemysłowego Kremla. (…) Firmy, instytucje finansowe i rządy powinny upewniać się, że nie wspierają jego łańcuchów dostaw
— oświadczył wiceminister skarbu Wally Adeyemo.
Sankcje wymierzone są w szczególności w spółki technologiczne zajmujące się „wspieraniem i rozwojem rosyjskiego przemysłu obronnego”, a także automatyki, robotyki, inwigilacji w internecie, sztucznej inteligencji, zauważyła agencja AFP.
Departament Skarbu USA poinformował, że restrykcje obejmą kilka rosyjskich firm z branży finansów i technologii finansowych oraz przedsiębiorstwa zlokalizowane w Turcji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Azji Środkowej, które pomagają Rosji unikać sankcji, poinformował resort. Na liście są również przedsiębiorstwa europejskie, w tym m.in. węgierska Matrix Metal Group, która dostarczyła Rosji towary o wysokim priorytecie, w tym układy scalone.
Wśród obłożonych sankcjami podmiotów znajduje się zajmująca się eksportem gałąź chińskiej Dalian Machine Tool Group, która według danych USA dostarczała rosyjskim firmom artykuły podwójnego zastosowania, oraz 20 firm z siedzibą w Hongkongu i Chinach, które miały „zaopatrywać rosyjską bazę przemysłową”.
Waszyngton stara się również zahamować przyszłe projekty energetyczne w Rosji i dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG). Restrykcje objęły także firmy zaangażowane w dostawy, takie jak np. White Fox Ship Management z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, która według USA niedawno nabyła cztery tankowce do transportu LNG.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/703454-relacja-913-dzien-wojny-uzyto-nowego-ukrainskiego-pocisku