Trwa 904. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 15 sierpnia 2024 r.
21:32. Ukraina chce stworzyć „strefę bezpieczeństwa” na terenie obwodu kurskiego
Minister ds. reintegracji Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała, że Ukraina chce stworzyć „strefę bezpieczeństwa” na terytorium obwodu kurskiego. W ten sposób Kijów chce odciążyć przygraniczne tereny obwodu sumskiego.
Siły Obronne Ukrainy tworzą strefę bezpieczeństwa na terytorium Rosji, przylegającym do terytorium Ukrainy
— przekazała Iryna Wereszczuk w mediach społecznościowych.
W ten sposób ukraińska minister nawiązała do wypowiedzi Władimira Putina, który nakazał utworzenie „strefy sanitarnej” w obwodzie charkowskim, co miało uniemożliwić ukraińskiej armii atakowanie rosyjskich miast - przypomina Biełsat.
19:07. Politico: USA szykują się do przekazania Ukrainie nowych rakiet dalekiego zasięgu
Administracja USA jest gotowa przekazać Ukrainie rakiety powietrze-ziemia JASSM o zasięgu 370 km i już czyni przygotowania do transferu - podał portal Politico. Tymczasem senatorowie obydwu partii zapowiedzieli starania o przyjęcie nowego pakietu środków na wsparcie Ukrainy przed końcem roku.
Według portalu, który powołuje się na przedstawiciela administracji, choć nie została jeszcze podjęta ostateczna decyzja dotycząca transferu JASSM, to już jest technicznie i formalnie przygotowywany, w tym poprzez dostosowywanie ukraińskich myśliwców do tego typu amunicji. Pentagon i Biały Dom oficjalnie nie potwierdziły doniesień portalu, ani im nie zaprzeczyły.
JASSM to stosunkowo nowe rakiety manewrujące powietrze-ziemia o zasięgu do 370 km posiadające 450-kilogramową głowicę. W ukraińskim arsenale mogłyby spełniać podobną rolę do przekazanych już przez Wielką Brytanię i Francję rakiet Storm Shadow/SCALP, czyli zostać wykorzystane do uderzeń głęboko za linią frontu.
18:51. Szwedzki minister obrony: agencja zamówień wojskowych będzie działać w Ukrainie
Chcemy przejść od darowizn dla Ukrainy do produkcji sprzętu wojskowego - poinformował minister obrony Szwecji Pal Jonson. Dodał, że ma w tym pomóc obecność od jesieni tego roku szwedzkiej Agencji Zamówień Wojskowych (FMV) na ukraińskim terytorium.
18:26. Zełenski: Armia zakończyła wyzwalanie rosyjskiej Sudży od rosyjskich wojsk
Ukraińska armia zakończyła wyzwalanie miasta Sudża w obwodzie kurskim w Rosji, od rosyjskich wojsk – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po naradzie z najwyższym kierownictwem wojskowo-politycznym państwa.
Zełenski powiadomił o wyzwoleniu Sudży po wysłuchaniu raportu naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy, generała Ołeksandra Syrskiego.
Naczelny dowódca poinformował o operacji w obwodzie kurskim, gdzie są nowe postępy i nowe uzupełnienie naszego funduszu wymiany (jeńców). Generał Syrski poinformował również o zakończeniu wyzwalania miasta Sudża od rosyjskich wojsk
— powiedział. Zełenski przekazał też, że w kontrolowanej przez Ukrainę części obwodu kurskiego utworzona została ukraińska komendantura wojskowa, ponadto wyzwolono kilka innych miejscowości na terytorium Rosji.
Wyzwolono również kilka innych miejscowości, co daje łączną liczbę ponad 80. Jestem wdzięczny każdemu z naszych żołnierzy, którzy to zapewnili. Dobra robota!
— powiedział prezydent w nagraniu wideo.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kijów pokazuje efekty ofensywy w głąb Rosji. Ukraińscy dziennikarze dotarli do zajmowanej Sudży w obwodzie kurskim
17:38. Tuaregowie twierdzą, że nie Ukraina nie pomogła im w pokonaniu rosyjskich najemników
Tuarescy rebelianci ze Stałych Strategicznych Ram Pokoju, Bezpieczeństwa i Rozwoju (CSP-PSD) oznajmili, że nie otrzymali pomocy od Ukrainy podczas bitwy, w której pokonali armię Mali i rosyjskie siły byłej grupy Wagnera - powiedział rzecznik rebeliantów Mohamed Elmaouloud Ramadan.
Możemy jasno stwierdzić, że nie otrzymaliśmy żadnej zewnętrznej pomocy w walce pod Tinzaouaten. Nie otrzymaliśmy też żadnego wsparcia od Ukrainy
— zapewnił Ramadan w środowym wywiadzie dla Reutera.
Na początku sierpnia Tuaregowie z pogranicza Mali i Algierii pochwalili się zabiciem 84 rosyjskich najemników i 47 malijskich żołnierzy w kilkudniowych starciach pod miastem Tinzaouaten. Była to największa porażka Rosjan w Afryce.
Komentarze przedstawiciela wywiadu wojskowego Ukrainy, który na początku sierpnia sugerował, że Tuaregowie otrzymali ukraińskie wsparcie wywiadowcze, sprawiły, że rządząca Mali junta wojskowa uznała, iż Kijów pomógł rebeliantom. W konsekwencji junta zerwała stosunki dyplomatyczne z Ukrainą.
16:24. Ukraińscy dziennikarze dotarli do zajmowanej Sudży w obwodzie kurskim
Ukraińscy dziennikarze pokazali materiał filmowy z obwodu kurskiego. Według reporterów stacji ТSN miasto nie zostało poważnie uszkodzone. Są pewne szkody spowodowane bombami lotniczymi zrzucanymi przez samych Rosjan.
Ukraińscy dziennikarze pokazali materiał filmowy zrywania rosyjskiej flagi z jednego z budynków administracyjnych w Sudży, a także zdjęcia zniszczonego rosyjskiego sprzętu.
Znajdujemy się w Sudży, w historycznym momencie, gdy trójkolorowa rosyjska flaga upada na ziemię
— relacjonuje reporterka TSN.
15:37. Gen. Syrski: W obwodzie kurskim w Rosji stworzono ukraińską komendanturę wojskową
„Ukraińska armia stworzyła własną komendanturę wojskową w zajętej przez nią części obwodu kurskiego w Rosji; jej zadaniem jest utrzymanie porządku i zaspokojenie potrzeb ludności cywilnej” – oświadczył naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski.
W celu utrzymania prawa i porządku oraz zapewnienia głównych potrzeb ludności na kontrolowanych (przez Ukrainę) terytoriach (Rosji) utworzono wojskową komendanturę, a jej szefem mianowano generała (Eduarda) Moskalowa
— powiedział Syrski podczas narady najwyższego kierownictwa państwa z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim na czele.
Naczelny dowódca poinformował, że od początku doby siły ukraińskie przesunęły się na odległość do 1,5 km w głąb obwodu kurskiego i kontrolują obecnie 1150 km kwadratowych rosyjskiego terytorium.
15:01. Doroczne forum wojskowe w Moskwie znów w okrojonej formie
Międzynarodowe Forum Wojskowo-Techniczne Armia 2024, które odbyło się na początku tygodnia w Moskwie, było znowu ograniczone w porównaniu z czasami sprzed inwazji na Ukrainę, ale brali w nim udział m.in. przedstawiciele Iranu i Korei Północnej – odnotowało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
W najnowszej aktualizacji wywiadowczej poinformowało, że doroczne wydarzenie, podczas którego producenci broni pokazują swoje wyroby, zwykle przyciąga rosyjskie i zagraniczne firmy zbrojeniowe, ale od czasu inwazji na Ukrainę obecność zagranicznych wystawców jest ograniczona, a w tym roku ponownie nie odbyły się towarzyszące forum w poprzednich latach Międzynarodowe Igrzyska Wojskowe.
Dodano, że forum otworzyli Władimir Putin i minister obrony Andriej Biełousow oraz że ten drugi w swoim wystąpieniu powiedział, że „specjalna operacja wojskowa” na Ukrainie jest „konfliktem zbrojnym między Rosją a zbiorowym Zachodem”.
Tegoroczne skrócone wydarzenie skupione było na przyciągnięciu biznesowych delegatów z przemysłu zbrojeniowego, a nie masowej publiczności jak w poprzednich latach. Uczestniczyły różne narodowe delegacje, w tym z Białorusi, Iranu i Korei Północnej; ostatnie dwa kraje są obecnie znaczącymi dostawcami broni dla Rosji. Rosyjscy wytwórcy broni są pod presją, by zwiększyć produkcję, by podtrzymywać wojnę na Ukrainie. Niektóre zagraniczne kontrakty sprzedażowe są opóźnione z powodu konieczności dostaw dla rosyjskich sił zbrojnych
— napisano.
14:03. Brytyjski resort obrony: Ukraina może używać otrzymaną broń w obwodzie kurskim
Wielka Brytania nie sprzeciwia się używaniu broni przekazanej przez nią Ukrainie w prowadzonej ofensywie na terenie obwodu kurskiego – potwierdziło w nocy ze środy na czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
6 sierpnia duże siły ukraińskie niespodziewanie – także dla zachodnich sojuszników Kijowa – wkroczyły do przygranicznego obwodu kurskiego, co spowodowało, że ponownie zaczęto stawiać pytania, czy Ukraina może podczas tej operacji używać przekazaną jej broń.
Nie nastąpiła żadna zmiana w polityce rządu Wielkiej Brytanii – zgodnie z artykułem 51 Karty Narodów Zjednoczonych Ukraina ma wyraźne prawo do samoobrony przed nielegalnymi atakami Rosji, co nie wyklucza operacji wewnątrz Rosji. Podczas procesu przekazywania sprzętu wyraźnie zaznaczamy, że ma on być używany zgodnie z prawem międzynarodowym
— oświadczył rzecznik resortu.
13:41. Rosjanka została skazana na 12 lat kolonii karnej. Powodem przekazanie 50 dolarów na organizację pomocy humanitarnej na Ukrainie
Obywatelka Rosji i USA Ksenia Karelina została skazana przez rosyjski sąd pod zarzutem zdrady stanu. Według doniesień Reuters, Karelina ma spędzić 12 lat w kolonii karnej za wsparcie organizacji humanitarnej pomagającej Ukraińcom, poprzez przekazanie na jej rzecz niecałych 52 dolarów.
Karelina 7 sierpnia przyznała się do winy podczas zamkniętego procesu w Jekaterynburgu na Uralu. Jej sprawa była rozpatrywana przez ten sam sąd, który w lipcu skazał reportera „Wall Street Journal” Evana Gershkovicha za szpiegostwo.
33-latka urodziła się w Rosji, ale emigrowała do USA w 2012 r. i uzyskała amerykańskie obywatelstwo w 2021 r. Karelina mieszkała i pracowała w Los Angeles, a do Rosji przyjechała na początku tego roku odwiedzić swoją rodzinę.
Kobieta została aresztowana przez Federalną Służbę Rosji (FSB) zaraz po przylocie do swojej drugiej ojczyzny. Rosyjskie służby argumentują postawiony jej zarzut zdrady tym, że odkryły na jej telefonie przelew w wysokości 51,80 dol. na konto organizacji pomocowej Razom for Ukraine, która wspiera m.in. ukraińskich medyków. FSB twierdzi, że środki trafiają bezpośrednio do ukraińskiej armii.
Karelina nie została uwzględniona w wymianie więźniów między Rosją a Zachodem, do której doszło tydzień temu w Ankarze. Objęła ona 24 osoby z więzień w siedmiu krajach, w tym w Polsce, oraz dwoje dzieci. Prawnik Kareliny wyraził nadzieję, że zostanie ona uwzględniona w kolejnej takiej wymianie.
13:18. Sky News: Ukraina używa brytyjskich czołgów Challenger 2 w obwodzie kurskim
Ukraińska armia w prowadzonej ofensywie w obwodzie kurskim w Rosji używa przekazanych jej przez Wielką Brytanię czołgów Challenger 2 – ujawniła, powołując się na źródła, stacja Sky News.
Byłby to pierwszy przypadek użycia brytyjskich czołgów na terytorium Rosji. Jak zaznaczyła Sky News, źródła nie sprecyzowały ile Challengerów 2 bierze udział w operacji ani w jakim zakresie są wykorzystywane. Ale dodała, że czołgi trafiły do 82. Powietrznej Brygady Desantowo-Szturmowej, a jak się uważa, jej elementy biorą udział w ataku na obwód kurski.
Zarówno ukraińskie siły zbrojne, jak i brytyjskie ministerstwo obrony odmówiły komentarza w tej sprawie.
12:53. Ukraińcy przeprowadzili największy atak na rosyjskie lotniska od początku wojny
Ukraińskie siły przeprowadziły największy atak na rosyjskie lotniska wojskowe od początku pełnoskalowej wojny. Do zaatakowania tych obiektów użyto dronów dalekiego zasięgu, a działania dotyczyły 4 lotnisk.
Chodzi o lotniska w Woroneżu, Kursku, Borisoglebsku i Sawaslejce. To ostatnie jest punktem starowym dla rosyjskich myśliwców MiG 31K. Tylko na tym lotnisku miało dojść do 10 eksplozji - podają lokalne media.
12:06. Umierov i Austin rozmawiali o sytuacji na froncie i potrzebach armii ukraińskiej
Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow przeprowadził owocną rozmowę z ministrem (sekretarzem) obrony USA Lloydem Austinem o potrzebach armii ukraińskiej - poinformowała służba prasowa resortu obrony Ukrainy na swoim kanale w Telegramie.
Odbyłem owocną rozmowę z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Poinformowałem szczegółowo o obecnej sytuacji na froncie i potrzebach naszych Sił Obronnych
— czytamy w komunikacie.
Umierow podziękował Austinowi i narodowi amerykańskiemu za ich ciągłe i wszechstronne wsparcie od początku pełnowymiarowej inwazji Rosji.
Wraz z sojusznikami nadal walczymy o pokój w naszym kraju oraz stabilność w Europie i na świecie
— zaznaczył ukraiński minister.
11:53. Zakupione w Ukrainie zboże trafiło minionej nocy do Gazy
W ramach Światowego Programu Żywnościowego pierwsze 1000 ton zboża z ogarniętej wojną Ukrainy dotarło do potrzebujących w Strefie Gazy. Norwegia jest największym darczyńcą tego programu.
Zboże zostało zakupione w ramach działania “Zboże z Ukrainy”, dzięki któremu mimo prowadzonych działań wojennych tamtejsi rolnicy mają możliwość sprzedać swoje plony za granicę. Według minister ds. rozwoju Norwegii Anne Beathe Kristiansen Tvinnereim realizowany program ma wyłącznie korzyści.
11:19. Rosjanie się poddają. W sieci pojawiły się zdjęcia jeńców
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, po raporcie naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy generała Ołeksandra Syrskiego, zakomunikował, że siły zbrojne Ukrainy wzięły do niewoli ponad 100 rosyjskich żołnierzy w obwodzie kurskim i od początku dnia posunęły się naprzód w różnych kierunkach o 1-2 kilometry.
Syrski przekazał szefowi państwa informację o zakończeniu niszczenia zgrupowania rosyjskiego w miejscowości Sudża w obwodzie kurskim.
Przeczesywanie i niszczenie wroga w miejscowości Sudża zostało zakończone
— powiedział Zełenskiemu.
09:36. Rosyjskie straty bojowe
Ukraiński resort obrony opublikował zaktualizowaną infografikę ze stratami bojowymi rosyjskiej armii:
08:47. Ewakuacja tysięcy osób z obwodu kurskiego
Władze rosyjskiego obwodu kurskiego podjęły decyzję o ewakuacji ludności z rejonu Głuszkowa - napisał w środę wieczorem pełniący obowiązki gubernatora regionu Aleksiej Smirnow w związku z trwającym atakiem sił ukraińskich na ten przygraniczny obwód.
Rejon głuszkowski bezpośrednio graniczy z Ukrainą i liczy około 20 tys. mieszkańców. Smirnow poinformował w Telegramie, że policja i inne organy państwowe będą koordynować proces ewakuacji.
Regionalny sztab operacyjny podjął również decyzję o obowiązkowej ewakuacji całego rejonu głuszkowskiego. Jak wcześniej informowaliśmy, koordynacja procesu ewakuacji mieszkańców została powierzona organom ścigania, lokalnej administracji i funkcjonariuszom Kurskiego Centrum Patriotów
— oznajmił Smirnow.
00:01. Ekspert: Ukraina będzie starała się utrzymywać terytoria, które zajęła w Rosji
Ukraina będzie starała się utrzymać terytoria, które zajęła w Rosji, jako czynnik destabilizacji tego państwa oraz czynnik możliwych zmian sytuacji na froncie – ocenił w rozmowie z PAP ukraiński politolog Jewhen Mahda.
Sądzę, że siły ukraińskie nie opuszczą tych terenów szybko i ot tak po prostu, ponieważ utrzymywanie ich jest dla nas opłacalne. Kontrola tych terenów jest czynnikiem znacznej destabilizacji wewnątrz Rosji
— powiedział.
Ekspert, który kieruje kijowskim Instytutem Polityki Światowej, uznał, że rozpoczęty w ubiegłym tygodniu atak Ukrainy na obwód kurski w Rosji przyczynił się do upadku mitu niepokonanej, wielkiej Rosji.
I uważam, że zrozumiano to nie tylko na Zachodzie, który zawsze powoli reaguje na wydarzenia, ale dostrzeżono to też w końcu w Chinach
— wyjaśnił.
Według politologa Rosja była całkowicie nieprzygotowana do takiego rozwoju sytuacji we wszczętej w lutym 2022 r. przez nią samą wojnie przeciwko Ukrainie. Kreml nazywa ją „specjalną operacją wojskową”.
(Rosyjski dyktator Władimir) Putin i Rosja jako taka, po prostu nie liczyli na taki rozwój wydarzeń. Kiedy patrzymy teraz na Putina, to widzimy, że po prostu nie był na to wszystko przygotowany. I to, co się obecnie dzieje, jest dla niego całkowicie niezrozumiałe
— ocenił.
Mahda stwierdził, że w chwili wtargnięcia wojsk ukraińskich do Rosji Moskwa powinna wypowiedzieć Ukrainie wojnę.
To zdawałoby się logiczne. Ale jeśli teraz wypowiedzą wojnę Ukrainie, to pojawi się pytanie: a czym wobec tego jest to, co trwa od 900 dni? I czym w takim razie jest specjalna operacja wojskowa?
— powiedział.
Akcja Sił Zbrojnych Ukrainy w Rosji obnażyła także słabość kadyrowców, czeczeńskich bojowników wspierających reżim na Kremlu, którzy – zdaniem rozmówcy PAP – zamiast bronić obwodu kurskiego wsławili się tam „błazenadą”. Część z nich uciekła poza linię walk, a niektórzy trafili nawet do ukraińskiej niewoli.
Rosja pokazała całą mozaikę własnej bezradności
— podkreślił.
Ukraina natomiast zaprezentowała umiejętność podejmowania niezależnych działań wojskowych i politycznych – zaznaczył.
I oczywiście po raz pierwszy we współczesnej historii doszło do inwazji wojskowej na terytorium potęgi nuklearnej, największej na świecie pod względem obszaru, która jest teraz zmuszona walczyć na własnym terytorium. Nikt nie spodziewał się takiego rozwoju wydarzeń
— powiedział.
Ekspert zwrócił uwagę, że w związku z wkroczeniem sił ukraińskich do obwodu kurskiego nie odbędą się tam najprawdopodobniej zaplanowane na 8 września wybory gubernatora. Wcześniej jednak Rosjanie będą zastanawiali się, czy Ukraińcy mogą przejąć kontrolę nad kurską elektrownią jądrową.
Zajęcie kurskiej elektrowni jądrowej nie doprowadziłoby zapewne do jej przyłączenia do ukraińskiego systemu energetycznego, ale poważnie uderzyłoby to w wizerunek Putina
— uznał.
Zdaniem Mahdy akcja w obwodzie kurskim może odciągnąć rosyjskie siły z odcinków frontu, gdzie toczą się najbardziej intensywne walki.
Proces ten jednak nie będzie bardzo szybki; Rosja dąży przecież do zdobycia jak największych terytoriów w Donbasie i mało prawdopodobne, że całkowicie powstrzyma tam ataki. Niemniej ukraińska baza negocjacyjna uległa znaczącemu poszerzeniu
— ocenił politolog.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/702515-relacja-904-dzien-wojny-ukraincy-zajeli-rosyjska-sudze