Trwa 890. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 1 sierpnia 2024 r.
18:20. Biden wydał oświadczenie w sprawie wymiany więźniów
Prezydent USA potwierdził, że w Ankarze dokonano dziś wymiany więźniów. Podziękował sojusznikom, w tym Polsce, za udział w całej operacji.
18:00. Wielka wymiana więźniów w Ankarze
W Turcji doszło do wymiany 26 więźniów odsiadujących wyroki w siedmiu krajach, w tym w Polsce.
Wolność odzyskali m.in. Evan Gershkovich, Paul Whelan, Ilja Jaszyn i Władimir Kara-Murza.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wielka wymiana więźniów z Rosją w Ankarze! Tusk potwierdza i dziękuje prezydentowi Dudzie za wzorową współpracę
17:20. Chorwacja proponuje transport ropy na Węgry i Słowację
Premier Chorwacji Andrej Plenković wysłał list do premierów Węgier i Słowacji, a także szefa Komisji Europejskiej, informując ich, że Chorwacja i jej operator rurociągów JANAF są gotowi do transportu ropy naftowej na Węgry i Słowację.
Pod koniec czerwca Ukraina nałożyła sankcje na Łukoil, zakazując firmie jakiejkolwiek działalności na swoim terytorium i wstrzymując dostawy ropy rurociągami do słowackich i węgierskich rafinerii.
16:40. Wielka wymiana więźniów w Ankarze
W Turcji doszło do wymiany 26 więźniów odsiadujących wyroki w siedmiu krajach, w tym w Polsce.
Wolność odzyskali m.in. Evan Gershkovich, Paul Whelan, Ilja Jaszyn i Władimir Kara-Murza.
15:55. Rosjanie stracili śmigłowiec Mi-8 w obwodzie donieckim
Kilka rosyjskich źródeł wojskowych podało, że rosyjska armia straciła wielofunkcyjny śmigłowiec Mi-8 w obwodzie donieckim. Tam właśnie toczą się najzaciętsze walki między wojskami rosyjskimi i ukraińskimi. Według nieoficjalnych doniesień maszyna miała zostać strącona przy użyciu ukraińskiego drona.
15:30. Kijów. W miejskim stawie odkryto pocisk Ch-101
Nurkowie-saperzy z Mobilnego Centrum Ratownictwa Szybkiego Reagowania Państwowej Służby Ratunkowej Ukrainy odkryli i wydobyli z jednego ze stawów w Kijowie pozostałość rosyjskiego strategicznego pocisku strategicznego powietrze-ziemia Ch-101.
14:45. Gen. Syrski pisze o trudnej sytuacji na froncie wschodnim
Gen. Ołeksandr Syrski pisze, że na froncie wschodnim walki trwają na wszystkich kierunkach, na których Rosjanie prowadzą ofensywę.
Wróg nadal skupia wysiłki w kierunku pokrowskim, rzucając swoje najbardziej doświadczone jednostki szturmowe do walki, próbując przebić się przez naszą obronę w kierunku Żelanne, Nowogrodziwki, Pokrowska.
W kierunku Kup âns ніkomu w okolicy, Pi Маanyogo, Stelmakhiwki, Makíivki, trwają zacięte walki, ale trzymamy nasze pozycje.
Trudna sytuacja w kierunku Siver. Wróg aktywnie korzysta z artylerii, prowadzi ataki, ale nie odnosi sukcesów. Trwa również ostre walki w rejonie kanału na obrzeżach Time Yar, bez zmiany pozycji partii.
Przeciwnik nadal szturmuje nasze pozycje w rejonach Nowego Jorku, Południowego, Żelaznego.
W kierunku charkowskim, w rejonie hlybokoje, wowczańsk, też walki, ale wrogowi się nie udaje, ponosi znaczne straty.
Akcje bojowe o różnej intensywności trwają we wszystkich kierunkach ataku przeciwnika. Gdzieś, za cenę wielkich strat, wróg ma niewielki sukces.
Podczas czynnej walki pozycje taktyczne wojsk mogą zmieniać się kilka razy w ciągu dnia. Do tej pory nie nastąpiły żadne znaczące zmiany.
Siły Policji Krajowej, SBU i Służby Prawa Wojskowego prowadzą akcje kontrdywersyjne. Ich jednostki obecnie wykrywają i zniesławiają grupy dywersyjne przeciwników w terenach rozwoju miejskiego na kierunku Toreckim.
— pisze gen. Syrski.
14:00. Zełenski odpowiedział na pytanie o warunki negocjacji z Rosją
„Scenariusz całkowitego przywrócenia integralności terytorialnej przed rozpoczęciem negocjacji jest sprawiedliwy” - mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla francuskich mediów. Dodał, że rozwiązanie konfliktu jest możliwe „nie tylko przy pomocy broni”. Prezydent odpowiedział na pytanie, czy warunek wycofania rosyjskich sił z całego terytorium jego kraju przestał obowiązywać.
CZYTAJ WIĘCEJ: Zełenski bierze pod uwagę kompromis terytorialny z Putinem? Nie wykluczył możliwości przeprowadzenia referendum w tej sprawie
12:30. Kreml skomentował doniesienia o pojawieniu się myśliwców F-16
Po tym jak Bloomberg napisał, że na Ukrainę miały trafić pierwsze myśliwce F-16, rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow stwierdził, że nie będą one miały znaczącego wpływu na rozwój sytuacji na froncie. - Te samoloty pojawią się, ich liczba będzie się stopniowo zmniejszać, będą strącane — powiedział Pieskow.
12:00. W czasie ataku na Kijów dron uderzył w dom rosyjskiego opozycjonisty
Ilja Ponomariow, przeciwnik Putina, krytyk aneksji Krymu, zwolennik zbrojnego obalenia Władimira Putina, został ranny.
11:35. „Wojna zmusiła Rosję do walki z korupcją w sektorze obrony”
Wojna z Ukrainą spowodowała próbę rozprawienia się z korupcją w rosyjskim ministerstwie obrony i sektorze obronnym, gdzie jest ona endemiczna, ale jest mało prawdopodobne, by udało się ją wykorzenić – oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.
W najnowszej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że 26 lipca aresztowany w związku z zarzutami korupcji został Dmitrij Bułgakow, który od 2008 do 2022 roku pełnił funkcję wiceministra obrony.
Według rosyjskich mediów, zarzuty dotyczą zakupów przez ministerstwo obrony po zawyżonych cenach żywności dla wojska, która była niezdatna do spożycia, a do transakcji doszło najprawdopodobniej w zamian za łapówki dla Bułgakowa.
Brytyjskie ministerstwo obrony przypomina, że już niejednokrotnie zwracało uwagę, iż korupcja jest endemiczna w rosyjskim sektorze obronnym i oceniło, że jest powszechnie tolerowana do pewnego stopnia, o ile zaangażowane w nią osoby cieszą się odpowiednim poziomem patronatu politycznego.
11:00. Zełenski o udziale ukraińskich sportowców w igrzyskach olimpijskich: To już zwycięstwo
Zełenski, w rozmowie z „L’Équipe” powiedział, że zawodnicy z Ukrainy biorący udział w igrzyskach wzmacniają ducha walki wśród Ukraińców.
10:30. Podolak o dostarczeniu F-16: to spekulacje
To spekulacje informacyjne, zaczekajmy na oficjalne stanowisko – powiedział w czwartek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, komentując doniesienia o otrzymaniu przez jego kraj pierwszych samolotów F-16.
„Widzę, że jest to przedstawiane jako spekulacje informacyjne. Chciałbym, aby tych spekulacji było mniej. Jednak zawsze należy zwracać uwagę na oficjalne komentarze. Radzę poczekać na oficjalne potwierdzenia z jednej lub drugiej strony”
– powiedział Podolak, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
CZYTAJ WIĘCEJ: Doradca prezydenta o dostarczeniu F-16 na Ukrainę: To spekulacje informacyjne, zaczekajmy na oficjalne stanowisko
10:20. W ciągu doby Rosjanie uszkodzili 70 obiektów cywilnych w obwodzie donieckim
Informację taką przekazuje policja obwodu donieckiego. Cele w obwodzie donieckim miały zostać ostrzelane przez Rosjan 2 634 razy w ciągu ostatniej doby. Ostrzelanych zostało 14 miejscowości. Wśród uszkodzonych obiektów cywilnych jest 48 budynków mieszkalnych.
10:00. Matka i córka zginęły w ostrzale Nikopola przez Rosjan
Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego, informuje, że w ostrzale Nikopola zginęła 72-letnia matka i jej 40-letnia córka.
08:18. Brygada Azow potwierdza informację o śmierci swojego żołnierza
Ukraińska brygada Azow potwierdziła PAP śmierć swojego żołnierza w rosyjskiej niewoli w areszcie śledczym w Rostowie nad Donem i oświadczyła, że strona rosyjska umyślnie nie informowała o przyczynach zgonu.
W środę rosyjskie media niezależne podały, że w Rostowie zmarł ukraiński jeniec wojenny, żołnierz Azowa Ołeksandr Iszczenko. Wiadomość tę przekazał adwokat zmarłego podczas rozprawy w rosyjskim sądzie, gdzie Iszczenko był sądzony m.in. za udział w organizacji terrorystycznej.
Potwierdziła się informacja o śmierci azowskiego bojownika Ołeksandra Iszczenki w rosyjskiej niewoli. Ta śmierć jest kolejnym aktem okrucieństwa Federacji Rosyjskiej wobec jeńców Azowa. Okupant po raz kolejny potwierdził, że nie liczy się z żadnymi zasadami moralności, lekceważy wszelkie możliwe konwencje dotyczące prowadzenia działań wojennych i traktowania jeńców wojennych
— poinformowała służba prasowa Azowa w przekazanym PAP komunikacie.
00:01. Zełenski: sytuacja jest trudna na całym froncie na wschodzie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę mediom francuskim, że sytuacja na całym froncie na wschodzie kraju jest trudna; wymienił Słowiańsk i Pokrowsk w obwodzie donieckim jako cele Rosjan, ale ocenił też, że chcą zająć „cały wschód” kraju.
Na całym froncie na wschodzie sytuacja jest trudna. Odkąd Rosjanom nie udało się zająć Charkowa - a wiemy, że tam nie dotrą - ich główny cel się zmienił. Front, na którym koncentrują wysiłki, to oczywiście cały wschód - Słowiańsk, ale też Pokrowsk; chcą też (zająć) Kostiantyniwkę i Torećk
— powiedział Zełenski.
Ukraiński prezydent, który nie był obecny na otwarciu igrzysk olimpijskich w Paryżu, wyjaśnił, że chciałby przyjąć zaproszenie, lecz jego kraj jest obecnie w trudnym momencie.
To nie czas na Ukrainie, by świętować
— powiedział.
Pytany, dlaczego wojska rosyjskie czynią teraz postępy na wschodzie kraju, wymienił trzy powody. Pierwszy - to brak uzbrojenia dla większości z 14 ukraińskich brygad.
Nie jest tajemnicą, że przygotowaliśmy 14 brygad. Chcieliśmy je wyposażyć w broń, by bronić naszego terytorium i realizować rotacje (…). Jeśli na 14 brygad wyposażone są tylko trzy, to czy można zatrzymać Rosjan?
— zapytał.
Drugim powodem jest to, że Rosjanie nie oszczędzają życia swoich żołnierzy.
Putinowi jest wszystko jedno, on nie liczy zabitych
— powiedział Zełenski.
Trzeci powód - to brak możliwości użycia uzbrojenia dostarczonego przez kraje zachodnie w sposób, który uważamy za konieczny
— kontynuował prezydent Ukrainy.
Podał przykład Charkowa, atakowanego przez Rosjan pociskami z Biełgorodu, leżącego po drugiej stronie granicy.
Fakt, że nie możemy używać całego naszego uzbrojenia, by zatrzymać wroga, jest wielkim wyzwaniem. Co zrobilibyście na naszym miejscu?
— pytał Zełenski.
Podkreślił, że wojska rosyjskie „znajdują się 50 km od granicy” ukraińskiej i dodał: „wiedzą, że nie mamy prawa do nich strzelać” (przez granicę-PAP).
Pytany o to, czy liczy na „zgodę na atakowanie celów militarnych głębiej na terytorium Rosji” przy użyciu zachodnich pocisków dalekiego zasięgu, prezydent Ukrainy powiedział, że bardzo by sobie tego życzył. Jednak, jak zauważył, partnerzy Ukrainy „na razie się tego obawiają”.
Mówiąc o wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych i ich wpływie na pomoc USA dla Ukrainy, Zełenski przyznał, że istnieje „ryzyko” dla jego kraju.
Nie możemy wpływać na żadne wybory, ale Stany Zjednoczone są dziś oczywiście wyzwaniem. Są ryzyka, których nikt nie może przewidzieć
— powiedział.
Zełenski udzielił wywiadu dziennikom: „Le Monde”, „Liberation”, „L’Equipe” i agencji AFP.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/700946-relacja-890-dzien-wojny-na-ukrainie-bedzie-referendum