Trwa 888. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 30 lipca 2024 r.
21:11. Pożar w Jekaterynburgu
Jak podaje Biełsat za RusNews, płonęła fabryka, w której produkowane są systemy sterowania i sprzęt radioelektroniczny dla technologii rakietowej i kosmicznej.
Powierzchnia objęta pożarem wynosi 800 mkw - donosi rosyjskie Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych.
19:30. Łukaszenka ułaskawił obywatela Niemiec, skazanego wcześniej na śmierć
Białoruski przywódca Alaksandr Łukaszenka ułaskawił Rico Kriegera, obywatela Niemiec, który został na Białorusi skazany na śmierć. O decyzji Łukaszenki powiadomiły we wtorek jego służby prasowe.
29-letni Krieger został na Białorusi skazany na karę śmierci w czerwcu br.. Białoruski sąd uznał go za winnego przestępstw na podstawie sześciu artykułów kodeksu karnego, dotyczących najemnictwa, terroryzmu, utworzenia formacji ekstremistycznej, uszkodzenia środka transportu lub trasy komunikacyjnej, a także działalności agenturalnej i nielegalnych działań z użyciem broni.
Według organizacji obrońców praw człowieka Wiasna, Krieger przebywa w zakładzie karnym od października 2023 roku. Jego proces rozpoczął się w czerwcu i został częściowo utajniony. Odbyło się zaledwie 12 rozpraw. Opinia publiczna dowiedziała się o sprawie Kriegera dopiero w lipcu, za pośrednictwem mediów niezależnych. Potem informacje te potwierdziły władze Białorusi i Niemiec.
Krieger to były pracownik niemieckiego Czerwonego Krzyża.
18:28. Wojska rosyjskie zbliżyły się do węzła logistycznego w Pokrowsku
Wojska rosyjskie przesunęły się naprzód i zbliżyły się do ukraińskiego węzła logistycznego w Pokrowsku. Udało im się również wejść do miejscowości Nju-Jork w północnej części obwodu donieckiego - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
W najnowszej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że rosyjskie wojska lądowe przejęły kontrolę nad kolejnymi miejscowościami na kierunku zachodnim frontu. Dzięki tym posunięciom Rosjanie zbliżyli się do ukraińskiego węzła logistycznego w Pokrowsku.
Równocześnie armia rosyjska przesunęła się naprzód na odcinku północnym frontu w okolicach miejscowości Nju-Jork. To osiedle typu miejskiego od 2014 roku, kiedy bojówki separatystyczne wspierane przez Moskwę rozpoczęły wojnę z Ukrainą, znajduje się na linii frontu.
18:10. Siły ukraińskie uderzyły w bazę naftową w obwodzie kurskim
Ukraińskie Siły Obronne uderzyły w poniedziałek wieczorem w skład ropy naftowej w Kursku w Rosji; według doniesień wywiadu w obiekcie wybuchł pożar - poinformował we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Telegramie.
Ubiegłej nocy z powodzeniem zaatakowano „centrum logistyczne nr 43” wrogiego składu ropy naftowej w miejscowości Wozy w obwodzie kurskim w Rosji. Według informacji wywiadowczych atak doprowadził do pożaru w obiekcie wroga
— czytamy w komunikacie.
Uderzenie zostało przeprowadzone przez siły Służby Bezpieczeństwa Ukrainy we współpracy z innymi jednostkami Sił Obronnych. Obecnie gromadzone są bardziej szczegółowe informacje na temat konsekwencji ataku.
16:08. Ukraińskie MSZ: Trwają działania na rzecz spotkania Zełenskiego z Xi Jinpingiem
Trwają działania na rzecz spotkania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z przywódcą Chin Xi Jinpingiem; temat ten omawiał podczas niedawnej wizyty w Chinach szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba – oświadczył rzecznik MSZ w Kijowie Heorhij Tychyj.
Czy rozmowy i wizyta ministra Kułeby w Chinach przybliżyły potencjalne spotkanie przywódców Ukrainy i Chin? Niewątpliwie przybliżyły. Ale na razie za wcześnie mówić, kiedy do takiego spotkania dojdzie i kiedy zapadną ustalenia w tej sprawie
— powiedział Tychyj podczas konferencji prasowej.
W jego ocenie dialog ukraińsko-chiński rozwija się w tym roku bardzo dynamicznie.
I jesteśmy przekonani, że nadal będzie się rozwijał na różnych poziomach; będzie więcej spotkań i rozmów. Mogę powiedzieć, że prace nad spotkaniem przywódców Ukrainy i Chin są w toku
— podkreślił.
Tychyj poinformował jednocześnie, że Ukraina wystosowała już zaproszenie dla szefa MSZ Chin Wanga Yi do złożenia wizyty na Ukrainie.
Jesteśmy gotowi przyjąć ministra Wanga Yi w Ukrainie, aby na własne oczy zobaczył konsekwencje rosyjskiej agresji na nasz kraj i przeprowadzić z nim jeszcze głębsze rozmowy na temat wielu kwestii dwustronnych, regionalnych i międzynarodowych. Jestem przekonany, że dialog między Ukrainą i Chinami będzie kontynuowany na wszystkich poziomach
— oznajmił rzecznik ukraińskiej dyplomacji.
Kułeba złożył wizytę w Chinach w ubiegłym tygodniu. Była to pierwsza wizyta wysokiego rangą przedstawiciela władz Ukrainy w Chinach od czasu pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.
Podczas spotkania z Kułebą minister Wang zwrócił uwagę, że „chociaż warunki i czas nie są jeszcze odpowiednie, wspieramy wszelkie wysiłki na rzecz pokoju i jesteśmy gotowi nadal odgrywać konstruktywną rolę w osiągnięciu zawieszenia broni i wznowieniu rozmów pokojowych”. Słowa szefa chińskiego MSZ przekazała rzeczniczka tego resortu Mao Ning.
15:39. Rosjanie zaczęli wykorzystywać na froncie samobieżne systemy rakietowe z Korei Północnej
Rosjanie zaczęli używać przeciwko ukraińskiej armii samobieżnego przeciwpancernego systemu rakietowego dalekiego zasięgu Bulsae-4 produkcji półnonokoreańskiej, który może być wykorzystywany do uderzania w cele oddalone o ponad 10 km - powiadomiła we wtorek organizacja pozarządowa Ukraińskie Centrum Wojskowe.
Nowy rodzaj uzbrojenia został zauważony przez ukraiński wywiad na jednym z odcinków frontu, gdy znajdował się na otwartej przestrzeni. Nie udało się jednak uzyskać żadnych szczegółowych danych technicznych dotyczących wyrzutni Bulsae-4.
Agencja Bloomberga informowała w czerwcu, że Korea Południowa wysłała do Rosji co najmniej 10 tys. kontenerów, które mogły zawierać do 4,8 mln pocisków artyleryjskich. Doniesienia o pogłębionej współpracy wojskowej Pjongjangu z Moskwą pojawiają się jednak od wielu miesięcy. 19 czerwca, podczas wizyty Władimira Putina w Korei Północnej, kraj ten zawarł z Rosją traktat o wszechstronnym partnerstwie strategicznym. Zgodnie z tą umową obie strony mają udzielić sobie nawzajem wsparcia w przypadku agresji z zewnątrz.
13:16. Polska przekazała sprzęt dla szpitala dziecięcego w Kijowie
Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” wraz z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy przekazali sprzęt medyczny dla zniszczonego 8 lipca w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego szpitala dziecięcego Ochmatdyt w Kijowie – poinformowała ambasada RP w stolicy Ukrainy.
Instytut +Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka+ wraz z dyplomatami z Ambasady RP w Kijowie przekazali zniszczonemu 8 lipca przez rosyjskie ataki rakietowe szpitalowi Ochmatdyt ufundowany przez WOŚP sprzęt ratujący dziecięce życie
— podała polska placówka na platformie X.
Z Polski dotarły dwa przekazane przez WOŚP aparaty do hemodializy oraz materiały medyczne i zabawki dla dzieci, które przywiózł do Kijowa dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka Marek Migdał
— powiedziała we wtorek PAP dr Halina Kozinkiewicz, wiceprezes Polskiego Medycznego Stowarzyszenia na Ukrainie im. prof. Anatola Święcickiego, która obecnie pracuje w Centrum Zdrowia Dziecka.
8 lipca rosyjskie wojska przeprowadziły jeden z najbardziej zmasowanych ostrzałów Ukrainy w ostatnich miesiącach. W różnych regionach kraju zginęły 44 osoby, w tym aż 34 w Kijowie. Jednym z celów ataku stały się placówki medyczne w stolicy - szpital dziecięcy Ochmatdyt, gdzie śmierć poniosły dwie osoby i klinika Adonis, gdzie zginęło dziewięcioro cywilów.
09:06. Moskwa zmusza torturami migrantów do pójścia na wojnę
Migranci z byłych republik radzieckich są zmuszani przez władze Rosji torturami do podpisywania kontraktów z armią i udziału w wojnie przeciwko Ukrainie – pisze Instytut Studiów nad Wojną (ISW), powołując się na media niezależne.
Według obrońców praw człowieka obławy (na migrantów) odbywają się co tydzień. Migranci, którzy bez jakichkolwiek podstaw przetrzymywani są na policji, są poddawani torturom, a jednocześnie kuszeni przyspieszeniem procedury naturalizacji
— pisze portal Okno.group, na który w najnowszym raporcie powołuje się amerykański think tank.
Naloty na migrantów stały się w Rosji częstsze po ataku terrorystycznym na salę Crocus City Hall pod Moskwą w marcu.
Według Okna migranci „są pozbawiani wody, rażeni prądem i bici, zabiera im się telefony”.
08:51. Rosja publikuje wideo z nowym typem dronów Shahed „Mała siostra”
Nowo opublikowany rosyjski film przedstawia nowy typ wielofunkcyjnego drona – „Gerbera” – który pasuje do nieznanego wcześniej UAV zestrzelonego w zeszłym tygodniu w obwodzie kijowskim - opisuje Kyiv Post.
07:00. Straty bojowe rosyjskiej armii na Ukrainie
Ukraiński resort obrony przedstawia zaktualizowaną infografikę nt. strat bojowych rosyjskich sił:
00:10. Zełenski: Jestem wdzięczny każdemu, kto wzmacnia Ukrainę
Jestem wdzięczny wszystkim zaangażowanym w odbudowę domów, wspieranie ludzi, ratowanie miejsc pracy i przedsiębiorstw w obwodzie charkowskim i we wszystkich naszych regionach
— powiedział w swoim wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Odbyłem spotkanie w Charkowie, aby omówić przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa i energii. Energia jest zawsze jednym z najważniejszych priorytetów. Rozumiemy, jak krok po kroku deficyt prądu będzie sukcesywnie eliminowany. Urzędnicy rządowi otrzymali jasne zadania, a ich odpowiedzialność jest osobista
— podkreślił.
Zełenski zwrócił uwagę na znaczenie przemysłu obronnego.
Jest wiele inicjatyw biznesowych, chęci firm do pracy na rzecz państwa i oferowania nowych produktów. Będziemy to wszystko wspierać i zwiększać zamówienia rządowe
— zaznaczył.
Jestem wdzięczny każdemu, kto wzmacnia Ukrainę! Jestem wdzięczny każdemu, kto broni interesów Ukrainy – interesów naszego kraju i narodu!
— dodał.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/700686-relacja-888-dzien-wojny-ukraincy-uderzyli-w-baze-naftowa